Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Rama sjell Zelenskyn / Tirana n shtetrrethim n 28 dhe 29 shkurt

  Emri: rama-zelensky-1-727x450-1.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 28.6 KB

  Presidenti i Ukrains, Volodymyr Zelensky do t vizitoj Shqiprin pr her t par, n datat 28-29 shkurt, kur edhe do t mbahet samiti pr Ukrainn dhe Ballkanin Perndimor.

  Zelensky pritet t mbrrij n Tiran n mbrmjen e 27 shkurtit, ndrsa m dat 28, t mrkurn, do t marr pjes n samitin ku do t marrin pjes edhe disa nga zyrtart m t lart t Brukselit, lidert e vendeve t Ballkanit Perndimor dhe t Europs Juglindore.

  Samiti do t zhvillohet nn masa t larta sigurie. Zbatimi i planit t masave pr mbarvajtjen e rendit dhe siguris nga Policia e Shtetit do t nis q m dat 27 shkurt, pasi n mbrmjen e 27 shkurtit Zelensky mbrrin n Rinas. N total mbi 1500 forca policie do t jen t angazhuara pr mbarvajtjen e rendit dhe t siguris pr samitet. 1500 forca policie, q prfshijn Antiterrorin, Garda, FNSH, RENEA, efektiv t krimeve dhe rendit, por edhe t policis Rrugore t Tirans do t jen t dislokuar n terren pr mbarvajtjen e samitit. Po ashtu Garda dhe SHISH do t ken agjent t shumt pr t vzhguar prve terrenit edhe rrjetet sociale, nse do ket thirrje pr destabilitet. Po ashtu n t gjitha pikat kufitare jan drguar t gjitha fotot e personave q dyshohet se kan prirje ekstremiste t mos lejohen t futen n vendin ton. Sa i prket siguris s personaliteteve q do t jen n samit prej ditsh n vendin ton ndodhen edhe ekspert t huaj, t cilt kan asistuar ndihmn e tyre n shoqrimin me eksort t personaliteteve t huaja nga Rinasi. Sidomos nj grup i posam q merret me sigurin e presidentit ukrainas Zelensky. N terren nga policia do t jen edhe grupet anti-eksploziv q vzhgojn rrugt kryesore dhe kan n mbikqyrje gjith perimetrin e siguris.

  Policia e Shtetit ka marr nj sr masash t detajuara pr sigurin e z. Zelensky, duke filluar nga aeroporti i Rinasit, shoqrimi drejt Tirans n vendet ku do t zhvillohen takimet, akomodimi dhe shoqrimi drejt Rinasit, n prfundim t vizits.

  Nj nga masat e planit t detajuar konsiston n sigurimin e rrugkalimit t presidentit ukrainas, i cili do t mbrrij n Tiran mbrmjen e 27 shkurtit.

  N kt kuadr, Policia e Shtetit do t bllokoj disa segmente rrugore, si dhe bllokime t pjesshme t disa segmenteve t tjera, n varsi t takimeve dhe aktiviteteve q do t zhvillohen gjat ktyre dy ditve, n Tiran.

  Masat e ndrmarra nga Policia e Shtetit jan n bashkpunim me agjenci t tjera ligjzbatuese, brenda dhe jasht vendit, me qllim garantimin e rendit dhe siguris publike, si dhe pr mbarvajtjen e Samiteve.

  Pr arsye sigurie dhe pr t garantuar mbarvajtjen e ktij Samiti, do t ket bllokime dhe devijime t disa akseve interurbane dhe urbane, t kryeqytetit.

  Lapsi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelenskyn vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Shqipri, gati baza ajrore taktike e NATO-s n Kuov

  25 shkurt 2024

  Emri: Capture-133.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 25.8 KB

  Nga Jetmira Delia-Kaci pr Europa e Lir

  Ministria e Mbrojtjes e Shqipris tha t dieln se prgatitjet jan drejt prfundimit n bazn ajrore t aleancs ushtarake t NATO-s n qytezn jugqendrore t Shqipris, Kuov, para se ajo t prurohet m 4 mars.

  Komandanti i Forcs Ajrore t Shqipris, gjeneral brigade Ferdinand Dimo, tha se trupat e NATO-s dhe mjetet fluturuese t saj s shpejti do t akomodohen, strviten dhe fluturojn duke u nisur nga baza ajrore e Kuovs, tashm baz ajrore taktike e NATO-s.

  Shqipria sht antare e NATO-s prej vitit 2009.

  Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, prmes nj postimi n rrjetet sociale theksoi se kjo baz do t luaj rol ky n mbshtetjen e operacioneve dhe strvitjeve t NATO-s.

  “Kjo baz do t shrbej si qendr pr aktivitetet e Forcs son Ajrore, duke ofruar infrastruktur t avancuar pr aviont luftarak dhe ata t transportit t Aleancs. Ky hap shnon nj faz t re n forcimin e kapaciteteve tona pr bashkpunim ndrkombtar dhe siguri rajonale”, shkruan Peleshi n Facebook.

  Baza e Kuovs u prmend edhe nga sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken gjat vizits s tij n Tiran m 15 shkurt.

  “Prgjat 15 viteve t saj n NATO Shqipria ka dhn kontribute domethnse pr aleancn ton. Muajin e ardhshm do t prurohet baza ajrore t NATO-s n Kuov, tha Blinken.

  Punimet pr rikonstruksionin e saj nisn n janar t vitit 2022. Prej asaj kohe sht punuar pr sistemin e rrethimit dhe t siguris e po ashtu t mbrojtjes n perimetrin ku shtrihet kjo baz.

  Nga NATO jan t investuara afrsisht 50 milion euro dhe m shum se 5 milion euro jan investuar nga qeveria shqiptare. Autoritetet shqiptare kan marr prsipr ndrtimin e perimetrit t siguris dhe rrugve lidhse, ndriimit, vendosjen e kamerave t siguris s bazs si dhe t sensorve t zbulimit t ndrhyrjeve prgjat rrethimit t bazs.

  N kohn kur nisi ndrtimi i ksaj baze, ministri Niko Peleshi pati deklaruar se ky ishte nj mesazh i qart “pr aktort e tjer me qllime t kqija” n rajonin e Ballkanit Perndimor.

  Pr autoritetet shqiptare przgjedhja e bazs s Kuovs lidhet sa me pozicionin gjeo-strategjik t vendit, si dhe t vet aeroportit, aq dhe me besueshmrin q Shqipria ka krijuar n gjirin e aleancs ushtarake.

  N ceremonin pr prurimin e bazs ajrore do t marrin pjes prfaqsues t lart t shtetit shqiptar, t NATO-s dhe t SHBA-s.

  Baza ajrore e Kuovs sht ndrtuar n vitet 1950, por doli jasht prdorimit n vitet ’90.

  Pas rikonstruksionit t bazs s Kuovs, Qeveria e kryeministrit Edi Rama krkoi q t procedohet sa m shpejt n lidhje me aplikimin e Shqipris pr ta bashkfinancuar me NATO-n rikonstruksionin e bazs s re detare n Porto Romano.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelenskyn vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Nga pritja n Kryeministri te takimi i delegacioneve, detaje nga vizita e Zelenskyt

  Ditn e sotme presidenti i Ukrains, Volodymyr Zelensky, pritet t vij n Tiran.

  Sipas burimeve pr Euronews Albania bhet me dije se Zelensky do t pritet nga kryeministri Edi Rama n Kryeministri n orn 09:00 t mngjesit t nesrm.

  Po ashtu, n orn 11:00 do t bhet pritja e delegacioneve te Pallati i Kongreseve.

  N orn 13:30 pritet t mbyllet gjithka n konferencn e Zelenskyt me kryeministrin Rama.

  Axhenda do t shprndahet mbrmjen e sotme n orn 20:00, ndrkoh q detajet pr Samitin do t bhen t ditura nesr.

  Kujtojm se pr vizitn e Zelenskyt n Tiran do t angazhohen mbi 1 mij forca policie dhe do t bllokohen disa akse rrugore.

  Zelensky n Tiran| Nga Vui te Erdogan, t pranishmit dhe fokusi i diskutimeve

  M 28 shkurt Samit pr Ukrainn, m 29 n fokus Ballkani Perndimor

  M dat 28 shkurt pr her t par n Shqipri do t mbrrij presidenti i Ukrains, Volodimir Zelenski. Ai do t marr pjes n samitin q do t organizohet n Tiran n datat 28 dhe 29 shkurt me krert e shteteve t Ballkanit Perndimor dhe Europs Juglindore.

  Dita e par e samitit do t mbahet t mrkurn e 28 shkurtit dhe do t’i dedikohet trsisht Ukrains dhe situats s shkaktuar atje nga agresioni rus i nisur q m 24 shkurt 2022. Kreu i shtetit t Ukrains pritet q t mbrrij n vendin ton mbrmjen e s marts pr t marr pjes n kt samit, ku do t jen t pranishm edhe lidert e vendeve t europs juglindore.

  Gjithka pritet t zhvillohet n pallatin e kongreseve, vend ku fillimisht do t bhet pritja e t gjith liderve nga kryeministri Rama dhe m pas do t jet radha e sesioneve q do t zhvillohen t mbyllura, ku n fund t dits pritet q t ket nj konferenc pr mediat.

  Prfaqsuese e Kosovs do t jet presidentja, Vjosa Osmani, e cila konfirmoi pr euronews albania pranin e saj n Tiran n dy ditt e samitit. Ndrkoh nga Serbia i pranishm do t jet presidenti Aleksandr Vui. Po ashtu i pranishm n samitit pr Ukrainn do t jet edhe presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan prmes nj video-mesazhi.

  Sakaq, dita e dyt e samitit m 29 do t ket n fokus rajonin mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencs ku prezent do t jen t 6 lidert e vendeve t Ballkanit perndimor dhe zyrtart nga Brukseli. N kt takim do t jet prezent presidentja e komisionit europian, Ursula Von Der Leyen.

  Euronews

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Rama zbulon n Euronews Albania detajet e vizits s Zelenskyt n Tiran  N nj intervist ekskluzive pr gazetaren e Euronews Albania, Alice Taylor, kryeministri Edi Rama zbuloi detajet e organizimit t Samitit t Paqes q do t sjell pr her t par n Shqipri presidentin e Ukrains, Volodymyr Zelensky.

  Rama deklaroi se ky samit ka pr qllim t’i tregoj bots se Shqipria dhe Ballkani Perndimor qndrojn krah Ukrains, n kt luft q ka domethnie edhe pr rajonin.

  “Ndihem i prulur dhe i nderuar q bisedova me presidentin Zelensky, dhe q dgjova prej tij gjra shum t vlefshme pr Ballkanin Perndimor dhe rajonin ton, prfshi disa antar t NATO-s prreth Ballkanit Perndimor. Ideja pr t organizuar samitin na lindi n bashkbisedim. N fakt, ftesat i kemi drguar s bashku dhe samitin po e organizojm t dyja palt. N kt pjes t bots demokratike, nuk ka probleme me mbshtetjen pr Ukrainn, pr integritetin e territorit t saj. Gjithashtu, nuk ka probleme me t kuptuarit se Ukraina nuk po lufton vetm betejn e saj, por ajo sht domethnse edhe prtej Ukrains. Ne bjm at q mundemi. Nuk po mblidhemi n Tiran pr t ndryshuar rrjedhn e gjrave pr t gjith komunitetin demokratik. N ann tjetr, nuk do t nnvlersoj kontributin dhe ndikimin, ndaj po bjm detyrn ton dhe srish mendoj se sht nder i madh pr Shqiprin q mirpret kt samit”, deklaroi Rama.

  Intervita e plot e kryeministrit Rama me gazetaren Alice Taylor pritet t jepet n orn 19:00 n Euronews Albania.

  Euronews

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Zelensky nga Tirana: Rusia nuk do t ndalet vetm n Ukrain, vendet q rrezikojn  N prfundim t Samitit t Ukrains dhe vendeve t Evrops Juglindore, presidenti Volodymyr Zelensky, apeloi q t vijoj ndihma e Perndimit ndaj Ukrains, pasi Rusia nuk do t ndalet vetm n vendin e tij.

  Zelensky tha se Moska nuk e ka glltitur rezistencn e Ukrians dhe ndaj mund t krkoj destabilizimin e vendeve t vogla.

  Sipas presidentit t Ukrains, vendet Baltike, Ballkani, Moldavia dhe t gjitha vendet ku Bashkimi Sovjetik ka pasur ndikim jan t rrezikuara nga Moska.

  “Rusia nuk e ka glltitur situatn n Ukrain dhe nuk ia ka dal dhe n fakt i jam shum mirnjohs shteteve tuaja dhe t gjith partnerve q kan ndihmuar Ukriann. Sot nuk duhet t bjm pauza por t forcojm Ukrainn pasi Rusia nuk do t ndalet. E diskutuam dhe me kryeministrin, Rusia del n prfundime pr gabimet q ka br n Ukrain dhe pr rrjedhoj do t destabilizoj m tej, nse do t ket mundsin e ktyre pauzave dhe nse do t mbijetoj n kt aggression q ka nisur n Ukrain, e kam fjaln pr t mbijetuar politikisht. Do t pdor taktika t tjera n ato vende ku mund t prfitoj suskese t menjhershme dhe q jan vende t vogla. Ksisoj besoj se vendet Baltike, Moldavia, vendet e Ballkanit, kudo q Bashkimi Sovjetik ka qen present jan t rrezikuara”, tha Zelensky.

  Ai u shpreh gjithashtu se Ukraina dhe Evropa juglindore duhet t jen bashk pr t’i siguruar stabilitet rajonit.

  “Ne natyrisht mbshtesim dhe integrimin e Ballkanit Perndimor n BE, por edhe ju duhet t na mbshtesni n rrugtimi ton. Faleminderit pr bashkpunimin dhe vullnetin pr kt samit. Ukraina dhe Evropa juglindore duhet t bashkpunojn, duhet t merrni pjes n samitin global t paqes. Luftn e filloi nj person i vetm, paqen duhet t vm t gjith s bashku”, tha Zelensky.

  Euronews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Rama n konferenc me Zelensky: Do t jemi krah Ukrains deri sa t ndodh paqja  Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti i Ukrains Volodymyr Zelenskyy bashkdrejtuan kt t mrkur punimet e Samitit “Ukrain-Europa Juglindore”.

  Rama pas prfundimit t Samitit ka dal n konferenc me presidentin ukrainas Vku shprehu mbshtetjen q iu dha Ukrains n Samit.

  M tej ai theksoi se prve institucioneve shqiptare dhe i gjith populli yn sht krah Ukrains, krah t drejts.

  “Faleminderit t gjithve q kemi ardhur sot ktu n Tiran, nga rajoni yn. sht moment i veant pr ne ktu n Shqipri, se nuk jemi vetm t privilegjuar t mirpresim kreun e shtetit, por edhe jemi t nderuar t mikpresim nj udhheqs t rezistencs, i cili n fakt nuk ka vetm t bj me qndresn kundr nj agresioni brutal, por qndron n t njjtn koh pr demokracin kundr ndrrs neoimperialiste.

  Jam i knaqur q sot patm mundsin t theksojm qndrimin ton jo vetm si nj vend si Shqipria, por nj bashksi vendesh e kombesh q ndajn nj qndrim n Europn Juglindore q qndrojn me Ukrainn, krah s drejts, pr integritetin e vet territorial, pr demokracin. Sa i takon shqip, e kemi br t qart, jam mjaft krenar t them se nuk sht vetm qeveria, parlamenti, vetm institucionet, por para s gjithash sht i gjith kombi, i gjith populli i vendit ton q qndron krah Ukrains dhe e mbshtet n mnyr t palkundur. Do vazhdojm t qndrojm krah Ukrains e do ta mbshtesim pr aq koh sa do jet e nevojshme dhe pr aq koh sa t ndodh nj paqe q zgjat”, tha Rama.

  Euronews

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  “Nuk ndalet lufta duke armatosur viktimn”- Rama: T ndihmojm Ukrainn

  Emri: wrujh.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 15.6 KB

  Kryeministri Edi Rama pas prfundimit t Samitit ka dal n konferenc me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

  Rama theksoi se Ukraina meriton t mbshtetet e t ndihmohet me t gjitha mjetet e nevojshme pr ti rezistuar dhe siguruar do paqe.

  Mes tjerash ai theksoi se luftn nuk e ndal duke armatosur viktimn por duke ndalur agresorin

  “Ndalja e dhnies s armve Ukrains do t sjell paqen por kjo sht cinike. Nuk e ndal luftn duke armatosur viktimn por duke ndalur agresorin. Ukraina meriton t mbshtetet e t ndihmohet me t gjitha mjetet e nevojshme pr ti rezistuar dhe siguruar do paqe q do t vij pas ksaj lufte t jet e drejt dhe mbshtetet n parimet e planit 10 piksh t Zelenskyt” tha Rama.

  Euronews

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Zbardhet deklarata e prbashkt e samitit pr Ukrainn: Dnojm agresionin rus

  Emri: erhydt.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 35.9 KB

  sht zbardhur n faqen zyrtare t kryeministris s Shqipris deklarata e plot e Samitit Ukraina, i cili u zhvilluar kt t mrkur n Tiran n pallatin e Kongreseve.

  N samitin e zhvilluar ditn e sotme morn pjes Vjosa Osmani, Presidentja Maia Sandu, Presidenti Jakov Milatović, Presidenti Stevo Pendarovski, Presidenti Aleksandr Vui, Presidenti Volodymyr Zelenskyy, Kryeministri Edi Rama, Kryetarja e Kshillit t Ministrave Borjana Kristo, Kryeministri Nikolay Denkov, Kryeministri Andrej Plenković, Kryeministri Ion-Marcel Ciolacu.

  Ata kan dal n nj deklarat t prbashkt:

  Ne, Presidentja Vjosa Osmani, Presidentja Maia Sandu, Presidenti Jakov Milatović, Presidenti Stevo Pendarovski, Presidenti Aleksandr Vui, Presidenti Volodymyr Zelenskyy, Kryeministri Edi Rama, Kryetarja e Kshillit t Ministrave Borjana Kristo, Kryeministri Nikolay Denkov, Kryeministri Andrej Plenković, Kryeministri Ion-Marcel Ciolacu u mblodh n Tiran m 28 shkurt 2024 dhe lshoi ​​deklaratn e mposhtme:

  Agresioni i paprovokuar ushtarak i Rusis kundr Ukrains mbetet krcnimi m i madh pr sigurin evropiane dhe paqen ndrkombtare. Ky akt agresioni sht i papranueshm; sht nj shkelje flagrante e s drejts ndrkombtare, prfshir Kartn e OKB-s, dhe nj krim kundr popullit ukrainas.

  Ne prsritm mbshtetjen ton t palkundur pr pavarsin, sovranitetin dhe integritetin territorial t Ukrains brenda kufijve t saj t njohur ndrkombtarisht q nga viti 1991 dhe mbetemi t prkushtuar pr t’i ofruar Ukrains mbshtetjen e nevojshme pr t mbizotruar kundr lufts s agresionit rus pr aq koh sa duhet pr t t arrihet nj paqe gjithprfshirse, e drejt dhe e qndrueshme n prputhje me Kartn e OKB-s dhe n baz t Formuls s Paqes t Ukrains.

  Ne i bjm thirrje t gjith komunitetit ndrkombtar q t rris fuqishm mbshtetjen pr Ukrainn n luftn e saj t vazhdueshme pr liri, pavarsi dhe integritet territorial.

  Ne dnojm me forc synimet e Federats Ruse pr t mbajtur zgjedhje presidenciale n territoret e okupuara prkohsisht t Ukrains, gj q paraqet nj shkelje t hapur t s drejts ndrkombtare. Theksojm natyrn e paligjshme t zgjedhjeve t ardhshme n Republikn Autonome t Krimes dhe qytetin e Sevastopolit dhe n territoret e pushtuara nga Rusia t rajoneve Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhya dhe Kherson t Ukrains.

  Gjat diskutimeve t sotme n Tiran, ne rikonfirmuam solidaritetin ton me Ukrainn dhe popullin e saj n mbrojtjen e tyre heroike t liris s tyre dhe vlerave tona t prbashkta dhe shprehm gatishmrin ton pr t marr pjes n zbatimin e Formuls s Paqes t Presidentit t Ukrains Volodymyr Zelenskyy, e cila sht n prputhje. me Qllimet dhe Parimet e Karts s OKB-s dhe t marr pjes n Samitin inaugurues t Paqes, duke siguruar pjesmarrjen m t gjer t mundshme ndrkombtare n kt proces.

  Ne jemi t bindur se lufta n shkall t plot t agresionit t Rusis kundr Ukrains ka treguar nevojn kritike dhe rndsin thelbsore t nj Evrope t bashkuar dhe t fort, e aft pr t prballuar sfidat globale pr paqen dhe prosperitetin e popujve tan. Theksuam se na bashkojn vlerat e prbashkta evropiane dhe vizioni i zhvillimit t tyre t mtejshm brenda nj Evrope t bashkuar.

  Ne riafirmuam vendosmrin ton pr t intensifikuar prpjekjet e prbashkta pr t siguruar prparim t mtejshm dhe mbshtetje t ndrsjell drejt antarsimit t rajonit t Ballkanit Perndimor, Ukrains, Republiks s Moldavis dhe Gjeorgjis n Bashkimin Evropian.

  Ne mbshtesim plotsisht t drejtn e Ukrains pr t zgjedhur vet masat e saj t siguris. Aleatt e NATO-s dhe vendet aspirante lavdrojn hapat e ndrmarr drejt antarsimit t saj t ardhshm n NATO dhe mbshtesin Ukrainn q t bhet antare e Aleancs sapo ta lejojn kushtet e siguris.

  Ne nnvizuam angazhimin ton t vendosur pr t sjell para drejtsis ata individ prgjegjs pr krimin e agresionit, krimet kundr njerzimit dhe krimet e tjera mizori sipas ligjit ndrkombtar t kryera n lidhje me luftn e agresionit t Rusis kundr Ukrains, prmes hetimeve dhe ndjekjeve t duhura, t drejta dhe t pavarura n nivel kombtar ose ndrkombtar, duke prfshir punn e Zyrs s Prokurorit t Prgjithshm t Ukrains dhe Gjykats Ndrkombtare Penale pr t siguruar q pretendimet pr krime lufte dhe krime t tjera ndrkombtare t hetohen plotsisht dhe n mnyr t drejt nga mekanizma t pavarur, efektiv dhe t fuqishm ligjor.

  Ne ram dakord t bashkpunojm dhe t fokusojm prpjekjet tona n kthimin e fmijve ukrainas t dbuar dhe zhvendosur me forc n mnyr t paligjshme dhe t paligjshme.

  Ne zotohemi t rrisim prpjekjet tona bashkpunuese pr t luftuar dezinformimin, duke prfshir narrativat e rreme rreth lufts, dhe t mbetemi t prkushtuar n luftimin e lufts hibride dhe sfidave t siguris kibernetike, duke kontribuar n stabilitetin dhe sigurin e komunitetit ndrkombtar.

  Sot n Tiran, ne riafirmuam solidaritetin dhe mbshtetjen ton pr Ukrainn, shprehm angazhimin ton pr t marr pjes n rimkmbjen dhe rindrtimin e Ukrains pas lufts, n mnyr q t’i mundsojm popullit ukrainas t rindrtoj vendin e tij, duke angazhuar t gjith partnert prkats, duke prfshir kompanit private dhe ndrkombtare. institucionet financiare, me synimin pr t siguruar mbshtetjen financiare, investimet dhe njohurit e nevojshme pr t siguruar nj t ardhme t begat pr Ukrainn. Ne nnvizojm rndsin e minimit n kontekstin m t gjer t rimkmbjes s Ukrains, si hapi fillestar i rndsishm drejt kthimit t sigurt t njerzve dhe rifillimit t aktivitetit ekonomik dhe bujqsor.

  Ne, miqt e Ukrains, konfirmojm besimin ton t fort se vetm duke u bashkuar do t jemi n gjendje t rivendosim paqen, stabilitetin dhe prosperitetin e drejt n kontinentin evropian.

  Euronews

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Vizita e par e Zelenskyt n Tiran, mediat e huaja i bjn jehon samitit pr Ukrainn

  Emri: IMG_4619.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 38.0 KB

  Presidenti ukrainas, Zelensky ka vizituar pr her t par Shqiprin, teksa do t marr pjes n samitin kushtuar Ukrains, q do t mbahet n Tiran. Padyshim q kjo vizit nuk mund t’i shptonte vmendjes s mediave t huaja, t cilat kan pasqyruar lajmin. “Zelenskiy i Ukrains mbrrin n Shqipri pr samitin e Europs Juglindore”. Ky sht titulli q ka vendosur Reuters pr vizitn e Zelenskyt n Tiran.

  N artikull theksohet mbshtetja q i ka dhn Shqipria Kievit si nj vend i NATO-s duke iu bashkuar sanksioneve perndimore kundr Rusis dhe kan drguar municione n Ukrain. Po ashtu vizits i ka kushtuar rndsi dhe “Associated Press”, ku shkruhet se Zelensky mbrriti n Shqipri pr t siguruar m shum mbshtetje pr t mposhtur armikun.

  “Si nj antare jo e prhershme e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara n dy vitet e fundit, Shqipria iu bashkua SHBA-s n inicimin e rezolutave kundr pushtimit rus,” -thuhet n artikullin e AP. Po ashtu vmendje ksaj vizite dhe samitit i ka kushtuar dhe Daily Mail. “Kjo sht hera e par q Zelensky bn nj vizit n kombin ballkanik q kur Rusia pushtoi Ukrainn m shum se dy vjet m par.”, -thuhet n artikull. Padyshim q vmendje t veant i ka kushtuar vizits s Zelenskyt n Shqipri dhe The Guardian.

  “Volodymyr Zelenskiy ka mbrritur n kryeqytetin shqiptar t Tirans, ku do t marr pjes n nj samit me vendet e Ballkanit Perndimor dhe do t zhvilloj takime dypalshe me lidert e tyre. Kievi po krkon mbshtetje ndrkombtare pr nj plan paqeje t Zelenskiy, ndrsa pushtimi i Rusis po shkon n vitin e tret dhe trupat ukrainase prpiqen t ruajn territoret kundr sulmeve ruse””, thuhet n shkrim. Kujtojm se Zelensky mbrriti n Aeroportin e Rinasit n orn 23:00, ashtu si ishte parashikuar. Ai u prit nga ministri jashtm Igli Hasani, Ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali si edhe ambasadori i Ukrains n Tiran.

  Lapsi

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Presidenti Zelensky i jep Edi Rams dekoratn e lart “Urdhri “Princi Jaroslav i Urti”

  Emri: ram-zel.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 29.9 KB

  Kryeministri Edi Rama dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, nnshkruan n ambientet e Kryeministris nj marrveshje bashkpunimi, q sipas tyre, prforcon dhe promovon miqsin mes Shqipris dhe Ukrains.

  Para nnshkrimit t marrveshjes, Volodymyr Zelensky i akordoi Edi Rams urdhrin “Princi Jaroslav i Urti”.

  “N vendimin e presidentit t Ukrains pr kontribut t jashtzakonshm personal, gjithashtu edhe pr mbshtetje i dorzohet “Princi Jaroslav i Urti”, kryeministrit Edi Rama nga presidenti Zelensky”, u tha gjat ceremonis s vlersimit.

  Video

  Koha Jone

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Rama i bn nderin Vuiit, nuk fut n deklaratn e Samitit sanksionet kundr Rusis

  Emri: auto_rama1709131769.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 39.6 KB

  Presidenti i Serbis, Aleksandar Vui, tha se deklarata e rn dakord n Samitin pr Ukrainn q u mbajt n Tiran, nuk i prmend sanksionet kundr Rusis e as ndikimin keqdashs rus.

  Kjo, sipas tij, u b e mundur me krkes t Serbis.

  ‘Pjesmarrsit ran dakord q ta heqin pjesn pr sanksionet dhe ndikimin keqdashs t Rusis… Jemi informuar se kjo sht pranuar. Nuk ka sanksione, nuk flitet pr sanksione dhe nuk prmendet ndikimi keqdashs rus’, tha Vui.

  Duke folur pr gazetart pas samitit, ai tha se nuk ishte e drejt krkesa e presidentes s Kosovs, Vjosa Osmani, q t mos hiqen kto pika.

  ‘… sepse u thash, nse kt e prjeton kshtu nj numr i madh prej jush, ather le t’i prfshijm edhe disa q ne konsiderojm se kan ndikim keqdashs… dhe pastaj i kan hequr’, tha Vui.

  ‘U thash se, pavarsisht dshirs pr t ruajtur ligjin ndrkombtar dhe miqt ukrainas, ne nuk mund ta pranojm kt’, shtoi presidenti serb.

  Serbia sht vendi i vetm n Ballkanin Perndimor q nuk ka vendosur sanksione kundr Rusis, pas pushtimit n shkall t plot t Ukrains q ka nisur n shkurt t vitit 2022.

  Beogradi zyrtar ka mbshtetur vetm disa rezoluta t Kombeve t Bashkuara, q kan kundrshtuar pushtimin rus.

  REL

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Ironia e gazetarit/ Edi Rama, menaxheri i krizave t shekullit XXI

  Emri: auto_1wefsvd1709129423.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 29.2 KB

  Nga Lutfi Dervishi

  N nj bot n prag t kaosit, dhe Lufts se Madhe ku lidert botror e kan humbur si Xhaferri simiten, i vetmi udhheqs q po i jep zgjidhje do kriz globale mbetet Kryeministri i Shqipris.

  Harroni OKB-n, NATO-n, BE-n apo apo edhe vet masont!

  Ku bhet fjal pr luft, konflikt, kriz apo mosmarrveshje, njeriu q jep zgjidhje sht vetm nj: Edi Rama.

  far t prbashkt ka lufta n Ukrain?

  Lufta n Gaza? Kriza emigranteve n Itali e BE, kriza mes Serbis dhe Kosovs?

  Emruesi i prbashkt sht angazhimi i prditshm i Edi Rames q m t drejt analistet e shtjeve ndrkombtare e cilsojn si menaxheri m i suksesshm i krizave t shekullit 21.

  Ndrsa kryeministri shqiptar vazhdon misionin e tij si paqeruajts global, intelektualt me t shquar t kohs son i bjn thirrje Komitetit pr mimin Nobel t mos humbasin shansin historik q humben n vitin 1990, dhnie e mimit Nobel Ismail Kadares. sht koha q mimin Nobel per Paqen ta marr Kryeministri i Shqipris. Kush me shum se ai sht investuar pr Paqen n bot me angazhim t rregullt n median ndrkombtare, me fjalime n institucione ndrkombtare si OSBE, Kshilli I Sigurimit t OKB-se, NATO-s dhe BE-s, me pjesmarrjen n do forum e seminar ane e knd globit?

  A ka qen m n vmendje Oslo apo Tirana kto koh?

  Angazhimi i pa lodhur i kryeministrit t Shqipris t kujton nj burr shtetas t madh turk- Ataturkun. Motoja e Ataturkut ishte: paqe n shtpi, paqe n Bot, Edi Rama ka si qasje diametralisht t kundrt: paqe n bot (n fillim) pastaj paqe n shtpi (Shqipri)

  Kjo sht dhe arsye q politikisht n Shqipri nuk ka paqe.

  Opozita ka mbetur n rrug duke protestuar, kantieret e hapura gjat ktyre 10 viteve kan mbetur rrugve sepse thjesht dhe shqip kryeministri i Shqipris nuk ka koh pr t menduar e jo me t zgjidhe probleme t rndomta si infrastruktura, funksionimi normal i Parlamentit, apo reforma zgjedhore?

  Po t merrej Edi Rama me kto probleme banale me t drejt gjithkujt do t’i kujtohej proverbi: fshati digjet...

  Ndaj nse shqiptart duan t dalin t protestojn le t protestojn ndaj Melonit, Makronit, Sholcit, Shunakut dhe Bajdenit q e kan ln vetm Edi Ramen pr t prballuar i vetm luftrat dhe konfliktet globale.

  T paktn kto lidert e tjer t merreshin me problemet tona…

  Syri

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  far fiton Shqipria duke ndihmuar Kievin? Rama i prer: Po e bjm pr veten! Ndihemi t krcnuar pr t ardhmen

  Emri: rama-ne-tirane-ee.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 22.7 KB

  Kryeministri Edi Rama ka deklaruar gjat konferencs s prbashkt pr media me Presidentin e Ukrains Volodymyr Zelensky se Shqipria ka dhn mbshtetje pr Ukrainn pasi ndihet e krcnuar pr t ardhmen e vet.

  Sipas Rams agresioni rus sht krcnim ekzistencial vetm pr Ukrainn, por pr gjithka q Shqipria mendon se sht e ardhmja e saj, pra Bashkimi Evropian.

  Video

  “Ne e kemi mbshtetur Ukrainn edhe me paketa mbshtetjeje t cilat nuk jan hua. Nuk jan as pjes e ndonj biznesi, nuk u kemi krkuar t paguajn mbrapsht nga mundsit tona modeste. Jemi t vetdijshm q kjo sht dika shum e vogl, sepse po e bjm pr veten ton. Drejtprdrejt. Ky nuk sht krcnim ekzistencial vetm pr Ukrainn, por pr gjithka q ne mendojm se duhet t jet e ardhmja jon. Nse duam nj t ardhme n BE, duam BE-n, nuk duam ta shohim t shprbr pasi t hyj n nj luft t brendshme pr vlerat apo veprimet e justifikuara apo jo.

  Ka pasur shum sanksione ndaj Rusis. Problemi sht se nse i merr nj t varfri dika nuk sht se kjo do e bj t ndryshoj mendjen, por nse ia merr t pasurit ai do t humbas mendjen. Pr ne ky sht elsi, ne krkojm t bashkohemi me BE, por n t njjtn koh krkojm bashkpunim t plot me rajonin. Ne jemi brenda BE fizikisht, por jasht politikisht, ndaj duam t integrohemi plotsisht dhe nuk duam q ky organizm t shprthej ose nuk do t kemi nj t ardhme. BE nuk sht parajs, por nuk ka dyshim q sht nj ferr i gzueshm, jo nj ferr i prgjakshm”, u shpreh ai.

  Balkanweb

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Pikpyetje mbi samitin me Zelenskin n Tiran, cili sht roli i Aleks Soros?

  Nga Genc Burimi

  sht e padiskutueshme q morali dhe interesi i do shteti demokratik europian e lyp t jesh sot n krah t popullit martir ukrainas. Ardhja e Zelenskit n Tiran e radhit pa dyshim Shqiprin n ann e duhur t historis. Kjo nuk sht merit e veant e qeveris aktuale shqiptare.

  do qeveri tjetr n Tiran do t kishte br t njjtn gj me Ukrainn sot ashtu dhe si u veprua dhe dje me mikpritjen me ujgurt, me opozitn iraniane apo afgant. Qeverit e Shqipris pro perndimore reflektojn n vetvete aspiratat e shqiptarve t cilt i thon jo Putinit dhe bashk me t do lloj forme diktature dhe autoritarizmi q na kujton ish-regjimin komunist shqiptar m i egri n Europ.

  Por ardhja e Zelenskit n Tiran prtej simboliks s fort t rezistencs s demokracive ndaj ‘aksit t s keqes’ prmban dhe disa pikpyetje. Do t veoja tre syresh :

  Pse u neglizhua Kosova?

  Ardhja e Zelenskit n Tiran bri nj viktim pa dashje . Kjo qe Kosova. Ajo psoi nj poshtrim t panevojshm si pasoj e trysnis m t madhe q patn mbi Ukranin dhe Perndimin interesat serbe duke ln n hije ato t Kosovs.

  Deri tani, nuk sht pushuar s kritikuari Kosova e Albin Kurtit se ajo nuk po vepron karshi Serbis sipas rekomandimeve t Shba-ve dhe t BE-s. Aq shum jan br publike kto kritika saq jemi msuar me to dhe sht krijuar nj ndjesi e rreme sikur rolet jan prmbysur, Kosova nga aleate sht shndrruar n problem pr Perndimin , n t kundrt me Serbin e cila nga problem sht shndrruar n nj ‘madon’ q duhet marr m t mir.

  Shembulli m i spikatur qe samiti me Zelenskin ne Tirane. Pa rrfimet e vete presidentit serbem s’do e kishim msuar se sa posht ra jo vetm perndimi por dhe vet presidenti ukrainas prball nj Vui q ua futi kmbt n nj kpuc me tekat e tija.

  Vui tregoi me mburrje pr mediat serbe, sesi n nj mbledhje me vizio nj nat para samitit me Zelenskin u imponoi perndimorve n prani dhe t Erdoganit dhe Micotaqit, dy gjra themelore n lidhje me Rusin: mos t prmendeshin n deklaratn finale t vizits s Zelenskit n Tiran as sanksione ndaj Rusis dhe as roli minues i Rusis n Ballkanin prndimor. Dhe si me magji, kto dy aspekte nuk figuruan n deklaratn finale.

  Kur Kosova thjesht guxon pr interesin e saj kombtar t refuzoj nj tekst marrveshje asociacioni t komunave serbe me prmbajte sipas orekseve t Beogradit, i merret erzi botrisht. Por kur Vui insiston n dm t interesave t Ukrains dhe t bashksis perndimore, t mos i vr sanksione agresorit rus, dhe mos ta shpalle at si t rrezikshm pr paqen edhe n rajonin ballkanik, jo vetm q nuk gjen nj burr shteti perndimor t’i marre erzin publikisht Serbis si e bjn me Kosovn, por prkundrazi ia mbajn sekret opinionit publik t palarat me Vuiin si kan qen negociatat pr deklaratn finale me Zelenskin n Tiran.

  Nj poshtrim i dyt e priste Kosovn n Tiran. Mungesa e flamurit t Kosovs aty ku ishte i pranishm Vui ! Edhe kjo ne emr t interesave t Serbis r diktuara nga Vui n Tiran? Sa e largt duket ajo dit n fillimet e qeverisjes s Edi Rams kur ky I fundit I tha Vuiit n Beograd : “Kosova shtet sht realitet , sa m shpejt ta njihni aq m mir do jet pr ju !” Por ja q kjo jo vetm s’ka ndodhur, por po e kundrta po ndodh, sht Serbia q po i dikton Edi Rams mu n zemr t Tirans mos ekzistencn e shtetit t Kosovs.

  Kshtu ndodhi vjeshtn e kaluar, kur dy prfaqsues t lart te Shtetit serb n vizit n Tiran pr samite ndrkombtare, pr shkak t pranis s flamurit t Kosovs refuzuan t merrnin pjes ne fotot zyrtare. Kshtu veproi n Tiran edhe ministri i jashtm serb Dadi edhe kryeministrja serbe Bernabi.

  Pr t evituar nj bojkot t ri, ksaj here t vet presidentit serb n Tiran, Vui, a e pati m kollaj Rama t zhduk fare nga imazhi flamurin e Kosovs? Nse ka ndodhur vrtet kshtu, presidentja e Kosovs Vjollca Osmani duhet t kishte br dhe ajo t njjtin gjest t bojkotonte dhe t bojkotoj do instanc ku nuk do t figuronte flamuri i Shtetit t Kosovs.

  Cili sht ekzakt statusi i Aleks Sorros pran autoriteteve shqiptare

  Nj nga fotot zyrtare q na u servir nga samiti me Zeleneskin n Tiran nxirrte n plan t par , Kryeministrin Rama dhe menjher pas tij dy figura t njohura publike: Taulant Balla, ministr i Brendshm i Shqipris dhe Aleks Sorros pr t cilin nuk ka asnj komunikim zyrtar nga autoritetet shqiptare se far statusi apo rangu gzon ai n ekipin kryeministror.

  Nuk sht fjala ktu pr t br ‘Sorros bashing’ sepse fundi I fundit ai prfaqson nj emr t madh n bot dhe nj mbshtetje totale ndaj kauzs s Ukrains. Por fakti sht se nuk numrohen rastet kur Alex Sorros shfaqet krah pr krah Edi Rams n samite ku Shqipria sht pjesmarrse. Nj pyetje e till nuk sht ngritur asnjher pr shembull n lidhje me Toni Bler.

  Marrdhniet me t Rama i ka qartsuar duke e prezantuar si kshilltar i qeveris shqiptare. Vet Bler e ka pranuar kt status duke sqaruar se e ushtron falas. Por pr Aleks Sorros nuk sht dhn dhe vazhdon t mos jepet as dhe m i vogli sqarim, duke i dhn ktij t fundit nj status pa status si ai i disa guruve perndimor pran presidentve t republikave bananiere n Afrik. Statusi i vetm zyrtar i njohur pr Aleks Sorros sht lidhja me fondacionin Sorros themeluar nga i ati i tij Xhorxh Sorros.

  Por si t till at nuk e shohim krah apo mbrapa liderve t vendeve t tjera ku vepron fondacioni Sorros. A mund ta sqaroj kryeministri i Shqipris taksapaguesin shqiptar sesi duhet kuptuar prania konstante e Aleks Sorrosit n samitet ku populli shqiptar prfaqsohet nga kryeministri?

  far prmban plani shqiptaro-ukrainas pr prodhim t prbashkt municionesh n Shqipri

  Por pika m intriguese e samitit me presidentin ukrainas n Tiran mbetet momenti kur Zelenski krkoi bashkpunim pr prodhim municionesh. Shum pyetje shtrohen pr t evituar pikrisht mangsit n komunikim n rastin e planit Rama Meloni kur opinioni publik u vu para faktit t kryer t nj plani t negociuar muaj m par.

  Kur Zelenski foli pr prodhim municionesh, a prfshin ai n kt plan vende t Ballkanit Perndimor apo vetm Shqiprin. Serbia ka mohuar pr shembull se me Zelenskin sht negociuar nj gj e till. N rast se sht vetm Shqipria, a jemi n stadin e nj dshire apo negociatat dypalshe kan avancuar konkretisht ? Kush do i prodhonte kto municione n Shqipri, qeveria shqiptare, ajo ukrainase, qeveri perndimore, me ndrmarrje publike, apo shoqri private me tendera?

  Cili do jet modeli ekonomik i ksaj industrie lufte, Shqipria do i shes Ukrains dhe Perndimorve municionet e prodhuara, apo Ukraina do t kishte uzinat e saja dhe roli I Shqipris do t kufizohej n vnien n dispozicion t nj territori pr nj uzin si po e bn Rama me Melonin pr kampet e refugjatve?

  Prgjigjet ndaj ktyre pikpyetjeve jan jo vetm nj detyrim n shoqrit demokratike por dhe nj demonstrim vlerash prball nj Rusie agresive dhe diktatoriale q ka si udhrrfyes sekretin dhe manipulimin e opinionit t saj publik.

  Balkanweb

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Pasi e zbrazi Shqiperine nga shqiptaret ne nje kohe rekord, brenda 10 vjetesh ne pushtet, tani piktori-kryeminister, Edi Rama, ka vendosur qe ta ktheje Shqiperine ne "Ukrainen e Ballkanit", duke e vene ne shenjestren ruse. Gjithe jeta e atyre shqiptareve qe jetojne ne Shqiperi sot eshte e rrezikuar, pasi kryeministri i tyre vendosi te behet pale ne nje konflikt qe nuk ka lidhje aspak me interesat e popullit shqiptar.

  Shpjegimi i dhene nga kryeministri Rama kur e pyeten ishte se arsyeja perse ai po e implikon vendin e tij ne konflikt pasi sipas tij e ndjen rrezikun rus ne Ballkan dhe sipas tij rreshtimi me vendet e NATOs e eleminon kete rrezik duke i ofruar Shqiperise mbrojtje nga ombrella e madhe e NATOs. Se pari, rreziku rus ne Ballkan eshte i ekzagjeruar. Shqiperia eshte ne kufi mes Evropes Lindore dhe asaj Perendimore, dhe para se te ndihet Shqiperia e kercenuar nga rreziku rus, kemi te pakten 10 shtete te tjera anetare te NATO ne Evropen Lindore qe jane me afer kufirit me Ukrainen e Rusine se Ballkani e shqiptaret. Se dyti, te gjithe ata burra shtetet ne Perendim, qe llogarisin se NATO do t'iu ofroje siguri e mbrojtje ne nje konflikt te hapur NATO-Rusi, jane duke bere gabimin me te madh te mundshem. Kur kreret e shteteve ne Evropen Perendimore flasin per NATO, nuk kane parasysh gjithe vendet anetare te NATO, por kane parasysh vetem SHBA dhe ushtrine e saj. Amerikanet e kane qene garantet dhe sponsorizuesit e sigurise se kontinentit plak per 75 vjetet e fundit. Ideja se amerikanet do te dergojne ushtare e do te bejne lufte ne mbrojtje te vendeve anetare te NATOs eshte qesharake. Nuk ka vullnet politik ne SHBA per te marre pjese ne asnje konflikt ushtarak, pas fiaskove historike ne Afganistan e Irak. Dhe garancite qe diplomatet e burrat e shtetit amerikan japin per vendet anetare te NATOs jane garanci boshe, jane nje bllof. Kjo do te kuptohet vetem ate dite kur Rusia do te sulmoje nje vend anetar te NATOs dhe gjithe Evropa Perendimore do te ktheje koken nga Amerika per te pare nese do ti vijne ne ndihme apo jo. Amerika do te qendroje ne vend numero dhe do te beje vetem denoncime me fjale. Le te lutemi dhe te shpresojme se ajo dite nuk vjen kurre e konflikti nuk pershkallezohet deri ne ate pike.

  Politika e jashtme shqiptare nuk duhet te jete e prirur nga lojrat e te medhenjve, por duhet te jete e prirur nga interesat e popullit shqiptar ne Ballkan. Them popullit shqiptar e jo shtetit shqiptar, pasi kemi me shume se nje shtet ne Ballkan ku jetojne shqiptaret. Dhe duke qene edhe nje popull relativisht i vogel e i rrudhur, ne nuk e kemi lluksin e pjesmarrjes ne asnje konflikt ushtarak te te medhenjve. Ne nuk kemi djem te tepert qe t'i dergojme te vriten ne betejat e cmendura te luftes se amerikaneve apo ruseve. Cdo burre shteti shqiptar qe e ndjen barren e kesaj pergjegjesie ne kete moment historik, nuk perzihet ne konfliktin NATO-Rusi ne Ukraine. Dhe nese NATO i kerkon Shqiperise qe te dergoje trupa ne Ukraine, kjo duhet refuzuar kategorikisht, deri ne largim nga aleanca e NATOs. Shqiperia duhet te ngreje zerin brenda aleances jo per pershkallezim te luftes, por per gjetjen e nje zgjidhje diplomatike te konfliktit dhe rivendosjen e paqes ne Evrope.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-03-2024 m 03:23

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Ish-shefi i Shtabit: T shqyrtohet rikthimi i shrbimit t detyrueshm ushtarak  Ish-shefi i Shtabit t prgjithshm t Ushtris, Xhemal Gjunkshi, sht shprehur se Shqipria duhet t forcoj kapacitetet e saj mbrojtse.

  Komentet Gjunkshi i bri n Euronews Albania, ku tha se drejtuesit ushtarak dhe politika duhet t shqyrtojn mundsin e rivendosjes s shrbimit t detyrueshm ushtarak.

  Ai tha se shum vende t NATO-s e aplikojn shrbimin e detyrueshm ushtarak dhe shtoi se njerzit duhet t trajnohen dhe edukohen n prdorimin e pajisjeve mbrojtse.

  “Jo vetm vende q jan n kufij me Rusin, por edhe ne si vend sovran dhe si vend antar i NATO-s duhet t mendojm pr rritjen e kapaciteteve tona. N kt kuadr jo vetm n fushn e investimit dhe t modernizimit me teknologji, por edhe n fushn e edukimit.

  Sepse teknologjia paraprihet me edukim. Sepse njerzit duhet t trajnohen, t edukohen, t msojn prdorimin e pajisjeve mbrojtse.

  Ndoshta t kthehemi edhe te shrbimi i detyrueshm ushtarak. Sot jemi 100 % ku shrbimi nuk sht i detyrueshm, por edhe kjo shtje duhet t shikohet e t rimendohet. I takon drejtuesve ushtarak, por kryesisht politiks q t marrin nj vendim pr kt. Ka shum vende t NATO-s q shrbimin e detyrueshm ushtarak e kan me ligj”, tha Gjunkshi.


  Euronews

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Rama ekspozon “trurin e ri teknologjik” t ushtris. Reagon Rusia: Do prdoret pr sulme hibride ndaj nesh

  Emri: Rama-ushtria1.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 38.8 KB

  “Qendra e re e Inovacionit t Siguris dhe Mbrojtjes shnoi me hapjen e saj nj epok t re t zhvillimit teknologjik dhe modernizimit n fushat e siguris dhe mbrojtjes”.

  Kshtu ka deklaruar kryeministri Edi Rama kt t mrkur, teksa ka marr pjes n inaugurimin e qendrs s re t inovacionit t Siguris dhe t Mbrojtjes.

  “Kjo qendr i bashkngjitet Njsis Ushtarake t Siguris Kibernetike, nj tjetr projekt madhor pr mbrojtjen n botn digjitale, me nj rol ky n luftn kundr krcnimeve kibernetike dhe mbrojtjes s sistemeve tona t informacionit, e ngritur fal mbshtetjes s SHBA-s. Nprmjet Qendrs s re t Inovacionit t Siguris dhe Mbrojtjes, synohet ndr t tjera t forcohen kapacitetet kombtare n fushn e siguris dhe mbrojtjes prmes zbatimit t projekteve inovative dhe integrimit t teknologjive t avancuara, si dhe t nxitet zhvillimi i nj ekosistemi t inovacionit n siguri dhe mbrojtje”, u shpreh Rama.

  VIDEO

  Po kt t mrkur, Rusia ka reaguar me an t zdhnses t Ministris s Jashtme t saj, Maria Zakharova, e cila ka akuzuar NATO-n dhe BE-n se po zgjerojn qendrat e tyre kibernetike t orientuara pr sulme ndaj Rusis.

  Zakharova deklaroi se nj qendr e till po hapet edhe n Shqipri, duke pretenduar se misioni i qendrs do t jet q t ndihmoj n “krijimin e nj imazhi negativ pr Rusin”.

  Po ashtu, Zakharova paralajmron se n kt form, po krijohet nj tjetr burim krcnimesh hibdride n Ballkan, duke shtuar se “rajoni ka tepr probleme politike”.

  Zyrtarja e Ministris s Jashtme ruse pretendon se nj qendr e ngjashme sht krijuar n vitin 2017 n Helsinki t Finlands, pr t ciln, ushtarakt rus thon se vepron n sferat ushtarake, politike, diplomatike, ekonomike, informative, mjeksore dhe t tjera pr t dmtuar imazhin pozitiv t Rusis. Zakharova ka akuzuar NATO-n pr manovra t rrezikshme lufte.

  “Aktualisht, n marrdhniet me Rusin, blloku sht kthyer n mendsin e Lufts s Ftoht. N dokumentet e doktrins s tij, vendi sht shpallur, po e citoj ‘krcnimi m i madh i drejtprdrejt’. Ka nj grumbullim aktiv t ushtris n kahun lindor. Strvitje ushtarake jan t nj shkalle t paprecedent. Po prgatiten pr luft kundr Rusis dhe as q e fshehin”, deklaroi ajo.

  Zdhnsja e Mosks gjithashtu ka thn se NATO nuk ka vend n botn e re multipolare dhe se sht “n optikn e Rusis”.

  (Balkanweb)

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
  Antarsuar
  03-11-2023
  Vendndodhja
  Tok
  Postime
  744

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  M vjen mir q vllai im edhe un nuk u futm tek ushtria .
  E ndjeja q po vjen nj val lufte.
  Uroj q Zoti t shoh pr ne,se pr shtetin ne kemi vdekur me koh.

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Zelensky vjen n Tiran: A po e kthen Rama Shqiprin n nj vatr t konfliktit NATO-Rusi?

  Shteti mund t jap edhe prodhimin e armve me koncesion

  Emri: prodhimi-i-armeve.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 47.3 KB

  Nj projektligj, q ka n objekt krijimin e nj shoqrie shtetrore pr prodhimin, demilitarizimin dhe tregtimin e armve, municioneve, pajisjeve dhe teknologjive ushtarake, parashikon gjithashtu se kjo e fundit mund t hyj n marrdhnie me t tret, q mund t jet ose bashkim operatorsh, pse Partneritet Publik-Privat.

  Shoqria q n kt rast, sipas projektligjit, sht emrtuar “Kayo” sh.a. n nenin 10 t saj nnvizon “marrdhniet me palt e treta” duke dhn disa specifika rast pas rasti.

  Kshtu, sipas piks 1 t ktij neni, shoqria ka t drejt t hyj n marrdhnie me palt e treta, subjekte shtetrore ose private, vendase apo t huaja, n t gjitha fazat e zhvillimit t veprimtaris s saj, n prputhje me kriteret dhe procedurat e caktuara me kt ligj.

  N vijim, kjo shoqri vet ose me krkes t palve t treta bashkpunon me subjekte private nprmjet pjesmarrjes n bashkim operatorsh ekonomik ose n Partneritet Publik-Privat, si dhe nprmjet marrveshjeve t ndryshme kontraktore t lejuara nga legjislacioni civil dhe tregtar.

  “Kushtet e bashkpunimit t Shoqris me subjekte private, miratohen rast pas rasti me vendim t Kshillit t Ministrave, sipas propozimit t Shoqris, nprmjet ministrit prgjegjs pr mbrojtjen.

  Pas ktij miratimi, Shoqria vijon procedurat sipas pikave 4, 5 dhe 6 t ktij neni. N rastet kur Shoqria krkon partneritet, procedurat e przgjedhjes s bashkpuntorit privat jan procedura konkurruese, t zhvilluara nga Shoqria, n prputhje me parimet e transparencs, proporcionalitetit, efikasitetit, ruajtjes s informacionit t klasifikuar, prfitueshmris, fizibilitetit ekonomik dhe tregtar t projekteve, trajtimit t barabart, reciprocitetit dhe t siguris ligjore, sipas prcaktimeve n kt ligj dhe akteve t brendshme rregullatore t Shoqris” thuhet n nenin 10.

  Projektligji nnvizon se n rastet kur Shoqris i paraqiten krkesa pr bashkpunim nga pal t tjera shtetrore ose private, Kshilli Mbikqyrs autorizon drejtorin ekzekutiv t ngrej grupin e negocimit t oferts, i cili ngarkohet pr vlersimin dhe negocimin e krkess s paraqitur, n prputhje me strategjin e zhvillimit t Shoqris.

  Raporti i grupit t negocimit i paraqitet Kshillit Mbikqyrs t Shoqris, i cili miraton ose jo bashkpunimin n rastin konkret.

  “N rastet kur bashkpunimi lidhet me interesat e shtetit n fushn e siguris dhe mbrojtjes, t evidentuara n dokumentet strategjike, si dhe n rastet kur ky bashkpunim konsiderohet interes thelbsor i shtetit nga Komiteti Ndrministror i Siguris dhe Mbrojtjes, Shoqria mund t przgjedh drejtprdrejt nj subjekt publik apo privat me t cilin do t krijoj partneritet.

  N kto raste, Kshilli Mbikqyrs autorizon drejtorin ekzekutiv t urdhroj ngritjen e grupit t negocimit, i cili, n prputhje me vendimin e Komitetit Ndrministror t Siguris dhe Mbrojtjes, vlerson subjektin me t cilin negocion n mnyr t drejtprdrejt. Raporti i grupit t negocimit miratohet nga Kshilli Mbikqyrs” thuhet n pikn 6 t nenit 10.

  I njjti parashikon se n przgjedhjen e subjektit privat me t cilin krijon partneritet n prodhim dhe tregtim t armve dhe teknologjive ushtarake, Shoqria sigurohet, sipas rastit, q:

  a) subjekti prmbush kriteret e nevojshme pr pajisjen me leje dhe licenca pr prodhimin dhe tregtimin e armve dhe teknologjive ushtarake, duke prfshir sigurin e objekteve, kapacitetin teknik, operacional dhe financiar;

  b) subjekti garanton zbatimin e standardeve t siguris dhe kontrollit t armve dhe teknologjive ushtarake, n t gjitha fazat e prodhimit dhe tregtimit, duke prfshir ruajtjen, transportin dhe transferimin e tyre;

  c) subjekti garanton raportim t veprimtaris s tij, n prputhje me standardet vendore dhe ndrkombtare t siguris dhe kontrollit t armve dhe teknologjive ushtarake;

  ) subjekti garanton respektimin e konfidencialitetit t t dhnave n veprimtarit e Shoqris;

  d) subjekti plotson kriteret e besueshmris, pastrtis s figurs dhe reputacionit n sektorin e prodhimit dhe tregtimit t armve dhe teknologjive ushtarake.

  9.N rastet e partneritetit, n funksion t garantimit t interesave t saj, Shoqria, pavarsisht pjesmarrjes n kto subjekte, ushtron t drejtn e vetos pr shtjet, si m posht vijon:

  a) ndryshim statuti;

  b) zmadhim apo zvoglim kapitali;

  c) shprndarje fitimi;

  ) riorganizim dhe prishje t shoqris;

  d) prfshirjen e aksionarve t tjer.

  “N partneritet e krijuara, Shoqria ka detyrimin t garantoj sigurimin e prmbushjes s krkesave ligjore, parandalimin e keqprdorimeve t mundshme t armve, municioneve, pajisjeve dhe teknologjive ushtarake, si dhe ndalimin e konkurrencs s paligjshme brenda territorit t Republiks s Shqipris, duke ushtruar t drejtn e vetos n vendimmarrje.

  N rastet kur Shoqria hyn n partneritet me subjekte t tjera, me qllim garantimin e siguris juridike t prons s paluajtshme shtetrore t kaluar te Shoqria, prve se me miratim t Kshillit t Ministrave, ndalohet transferimi nprmjet shitjes, si dhe lnia e saj si garanci, kolateral, peng apo hipotek” thuhet n nenin 10.

  MONITOR

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-07-2023, 23:15
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-05-2023, 21:08
 3. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-08-2022, 16:37
 4. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-07-2022, 13:13
 5. Situata e konfliktit Rusi - Gjeorgji
  Nga RaPSouL n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 267
  Postimi i Fundit: 14-10-2008, 22:12

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •