Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Ka vite q partit politike vetm mashtrojn pr votn e emigrantve t cilt jetojn jasht territorit t Shqipris.

  Jan mbi 1 milion votues q kan t drejt vote, por jan n pamundsi t votojn, sepse politika vetm sa i gnjen. U tha n pushtetin e Berishs se do t garantojn votn e do emigranti. Asgj nuk u b.

  Emri: vota_diaspores.png

Shikime: 1548

Madhsia: 77.2 KB

  Erdhi n pushtet Edi Rama dhe deklaroi se do t bjn ligjin e ri pr votim t emigrantve.

  Mazhoranca ia kalon fajin opozits, ndrsa opozita sulmon qeverin.

  Por t dyja palt nuk duan kt vot, e cila sht e sakt dhe nuk blihet dot, sikurse vota paguhet n Shqipri.

  N prill t vitit t ardhshm do t jen zgjedhjet parlamentare e ku duket hapur se Edi Rama do ti fitoj thell, pasi opozita sht e prcar.

  Ndrkoh sot Komisioneri Shtetror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, tha se ndryshimi i kodit zgjedhor sht n dor t partive politike.

  Kreu i KQZ shtoi se kto ndryshime duhet t bhen 1 vit, ose n rastin m t keq, 6 muaj para zgjedhjeve t ardhshme.

  Nse do duhet t bhen ndryshime n ligjin zgjedhor, duhet t datojn 1 ose n rast m ekstrem 6 muaj para zgjedhjeve. Nuk di t them far impakti do t ket lidhur me standardin teknik nse shkohet me kt kod. Faktori politik dhe institucional kan pranuar nevoj pr ndryshme n kodin zgjedhor, t paktn n disa aspekte. Do t ishte mir q partit politike t angazhohen pr realizimin e ndryshimeve sa m shpejt.

  Ne kemi br publike listn e shtjeve q mendojm se duhet t adresojm n kuadr t zgjedhores, ngelet n vlersimin e kuvendit pr adresimin ose jo t atyre shtjeve, q pr ne konsiderohen problematike ose t nevojshme pr tu rikonsideruar.

  E vetmja gj q mbetet pr tu diskutuar, sht buxheti n lidhje me votimin elektronik. Pjesa tjetr sht shtje mes partive politike.

  Ndrsa sa i prket vots s emigrantve, i qndroj t njjtit arsyetim. Nse Kuvendi nuk plotson boshllkun ligjor sipas Kushtetuese, nuk mund t zhvillohet votimi nga jasht. Nuk sht prgjegjsi e KQZ me kt kuadr rregullator ligjor e Kushtetues, pr t nxjerr akte nnligjore q mund t mundsojn votimin nga jasht, tha Celibashi.

  Pra thirrja e KQZ sht se nxitoni pr ndryshimet e duhura ligjore pr votn e emigrantve, sepse duhet nj infrastruktur e madhe n shtetet ku ndodhen emigrantt.

  Kjo krkon koh dhe fonde nga qeveria.

  Nisur nga debatet dhe sherri mes pozits dhe opozits si dhe nga loja pr ta vonuar miratimin e Kodit t Ri Zgjedhor, ka mundsi q edhe n zgjedhjet e vitit 2025 emigrantt t mos votojn.

  Ky sht nj krim kushtetues q kryhet nga t dyja palt politike ndaj emigrantve.

  T mos harrojm se vota e tyre mbetet prher e pa manipulueshme, pra nuk blihet dot me euro apo me thas me miell.

  E pr kt arsye politika dhe qeveria nuk e duan votn e afro nj milion votuesve q jetojn jasht shtetit shqiptar.

  Nse do t kishim opozit serioze dhe t bashkuar, do ta merrnin zvarr qeverin derisa t miratonte votn e emigrantve, por pr dreq, kjo opozit nuk krijon asnj shpres.

  T paktn deri tani!


  Koha Jone

 2. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  ATMAN (16-02-2024),Lulke (31-01-2024)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Ilirjan Celibashi: Nuk ka ligj pr votn e emigrantve. Partit t ndryshojn kodin 1 vit para zgjedhjeve

  Emri: cel.jpg

Shikime: 94

Madhsia: 24.2 KB

  Me sa duket prap partit politike shqiptare po luajn me votn e emigrantve sepse nuk e duan at vot, pasi nuk e blejn dot.

  Komisioneri Shtetror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, tha se ndryshimi i kodit zgjedhor sht n dor t partive politike.

  Kreu i KQZ shtoi se kto ndryshime duhet t bhen 1 vit, ose n rastin m t keq, 6 muaj para zgjedhjeve t ardhshme.

  “Nse do duhet t bhen ndryshime n ligjin zgjedhor, duhet t datojn 1 ose n rast m ekstrem 6 muaj para zgjedhjeve. Nuk di t them far impakti do t ket lidhur me standardin teknik nse shkohet me kt kod. Faktori politik dhe institucional kan pranuar nevoj pr ndryshme n kodin zgjedhor, t paktn n disa aspekte. Do t ishte mir q partit politike t angazhohen pr realizimin e ndryshimeve sa m shpejt.

  Ne kemi br publike listn e shtjeve q mendojm se duhet t adresojm n kuadr t zgjedhores, ngelet n vlersimin e kuvendit pr adresimin ose jo t atyre shtjeve, q pr ne konsiderohen problematike ose t nevojshme pr t’u rikonsideruar.

  E vetmja gj q mbetet pr t’u diskutuar, sht buxheti n lidhje me votimin elektronik. Pjesa tjetr sht shtje mes partive politike.

  Ndrsa sa i prket vots s emigrantve, i qndroj t njjtit arsyetim. Nse Kuvendi nuk plotson boshllkun ligjor sipas Kushtetuese, nuk mund t zhvillohet votimi nga jasht. Nuk sht prgjegjsi e KQZ me kt kuadr rregullator ligjor e Kushtetues, pr t nxjerr akte nnligjore q mund t mundsojn votimin nga jasht”, tha Celibashi.

  Koha Jone

 4. #3

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Rama e perdor voten e emigranteve si arme politike. PD e Lulzim Bashes pranoj reformen e fundit zgjedhore nen kercenimin e Rames se do fuste voten e emigranteve. Natyrisht qe Rama ka frike nga vota e emigranteve por i sherben per te shantazhuar PD.

  Jemi nje vend i hatashem,ku kemi opoziten qe ka frike si per gjyqsorin ashtu edhe per voten e emigranteve ne vend qe te kete frike kjo qeveri e superkorruptuar.

 5. 2 antart m posht falenderuan SERAFIM DILO pr mendimin e shprehur n kt postim:

  ATMAN (16-02-2024),Lulke (31-01-2024)

 6. #4
  ..Mos me prek!! Maska e Lulke
  Antarsuar
  18-11-2014
  Postime
  1,679

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Rama e perdor voten e emigranteve si arme politike. PD e Lulzim Bashes pranoj reformen e fundit zgjedhore nen kercenimin e Rames se do fuste voten e emigranteve. Natyrisht qe Rama ka frike nga vota e emigranteve por i sherben per te shantazhuar PD.

  Jemi nje vend i hatashem,ku kemi opoziten qe ka frike si per gjyqsorin ashtu edhe per voten e emigranteve ne vend qe te kete frike kjo qeveri e superkorruptuar.
  Fiksss Serafim .
  Normal ka frike nga vota jon ai se bie direkt.
  Kurse ata i ka shtyp si dele ai ben a i don kokrra e qefit ! Nje vote - nje thes miell.
  Mjere ai vend thuaj !!
  It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

 7. #5

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Citim Postuar m par nga Lulke Lexo Postimin
  Fiksss Serafim .
  Normal ka frike nga vota jon ai se bie direkt.
  Kurse ata i ka shtyp si dele ai ben a i don kokrra e qefit ! Nje vote - nje thes miell.
  Mjere ai vend thuaj !!
  Ashtu eshte Lulke. Nuk i ndahen dot "thesit te miellit",si partite dhe populli e mendojne voten vetem tek kapja e thesit te miellit. Vitet ikin por prap ne Shqiperi si miljarderi po ashtu edhe i varferi mendojne vetem per thesin e miellit.

  Vota e emigracionit do ta ndryshonte komplet politiken ne Shqiperi,do ta shkaterronte kete monopolin PS-PD edhe mbase do ti jepte edhe nje fryme te re politikes

  Te pershendes

 8. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Lulke (15-02-2024)

 9. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,470
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Jo, tema eshte e njeanshme, pasi pushteti nuk ka frike nga vota e emigranteve, e cila eshte ne proporcion me votat brenda vendit, kjo sepse e ashtuquajtura "blerje" votash nuk qendron. Vetem nese me fjalen "blerje" kuptojme, rritjen e rrogave, punesimin, investimet ne rruge, shkolla, spitale, ne pergjithesi ne infrastrukture, 10 milion turiste!!!!!!!!, etj., etj., votat pushteti i merr nga puna e vet, prandaj fiton.
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #7
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,470
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Jo, tema eshte e njeanshme, pasi pushteti nuk ka frike nga vota e emigranteve, e cila eshte ne proporcion me votat brenda vendit, kjo sepse e ashtuquajtura "blerje" votash nuk qendron. Vetem nese me fjalen "blerje" kuptojme, rritjen e rrogave, punesimin, investimet ne rruge, shkolla, spitale, ne pergjithesi ne infrastrukture, 10 milion turiste!!!!!!!!, etj., etj., votat pushteti i merr nga puna e vet, prandaj fiton.
  Mbeten problem pensionistet, dhe pjese te popullit. Duhet lufte kunder varferise.
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  “Nga 3.6 milion shqiptar me t drejt vote, 1.6 milion jetojn jasht vendit”

  Nga Eduard Zaloshnja-

  Nga 3.21 milion shtetas t regjistruar n Gjendjen Civile n fund t 1989-s, vetm 1% banonin jasht Shqipris; nga 4.65 milion shtetas t regjistruar n Gjendjen Civile n fund t 2023-shit, plot 43% banonin jasht Shqipris.

  Emri: Capture-71.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 24.6 KB

  N fund t vitit 1989 – para se t hiqeshin telat me gjemba nga kufijt e Shqipris – n regjistrin e Gjendjes Civile figuronin 3.21 milion shtetas shqiptar. Nga kta, sipas regjistrimit t popullsis q u krye ather, 99% jetonin brenda vendit – vetm 32 mij shtetas rezultonin emigrant (politik apo ekonomik).

  N fund t vitit 2023, n regjistrin e Gjendjes Civile figuronin 4.65 milion shtetas shqiptar. Nga kta, sipas nj vlersimi t prafrt statistikor q kam br bazuar n nj sondazh rigoroz n terren, rreth 57% jetonin brenda vendit. Pra, rreth 2 milion rezultojn n emigracion.

  Po cilat jan etapat e rritjes s numrit t emigrantve nga 0.03 milion m 1989, n 2 milion sot?

  Vitet ’90 shnuan nj eksod biblik t shqiptarve drejt Italis, Greqis, e vendeve t tjera. Si rezultat, n vitin 2001 kishim pothuaj 1 milion shtetas shqiptar jasht vendit – n regjistrin e Gjendjes Civile figuronin pothuaj 4 milion shtetas shqiptar, ndrsa nga regjistrimi i popullsis n fund t vitit 2001, numri total i banorve rezultoi 3 milion.

  N dekadn e dyt t demokracis, eksodi i shqiptarve vazhdoi, por jo m me prmasa biblike – numri i shtetasve shqiptar jasht vendit u rrit nga 1 milion q ishte m 2001, n 1.5 milion m 2011 (u shtuan 0.5 milion). Konkretisht, n regjistrin e Gjendjes Civile figuronin 4.3 milion shtetas shqiptar, ndrsa nga regjistrimi i popullsis n fund t vitit 2011, numri total i banorve rezultoi 2.8 milion.

  Edhe n dekadn e tret t demokracis, eksodi i shqiptarve vazhdoi, por ishte i barabart me at t dekads paraardhse – numri i shtetasve shqiptar jasht vendit u rrit nga 1.5 milion q ishte m 2011, n 2 milion m 2023 (u shtuan 0.5 milion). Konkretisht, n regjistrin e Gjendjes Civile figuronin n fund t vitit 4.65 milion shtetas shqiptar. Ndrsa nga nj vlersim i prafrt statistikor q kam br (bazuar n nj sondazh rigoroz n terren vjet n vjesht), rezulton se banonin n vend rreth 2.65 milion nga kta shtetas.

  Prej kurbs s emigracionit nga dekada n dekad (shihni grafikun shoqrues), mund t konstatohet se ritmi i emigracionit sht ngadalsuar n krahasim me dekadn e par t eksodit t madh, por mbetet prsri shqetsues pr zbrazjen e vendit nga popullsia. Nse emigracioni vazhdon me ritmin aktual, pas pes vjetsh, do t kemi m shum shtetas shqiptar jasht Shqipris se sa brenda saj (aktualisht jan 43% n emigracion).

  Shnim: Nga 4.65 milon shtetas shqiptar gjithsej, 3.65 milion jan n mosh pr votim. Ndr kta t fundit, 1.6 milion jan n emigracion.

  Emri: Capture-70.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 20.3 KB


  Koha Jone

 12. #9
  ..Mos me prek!! Maska e Lulke
  Antarsuar
  18-11-2014
  Postime
  1,679

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ashtu eshte Lulke. Nuk i ndahen dot "thesit te miellit",si partite dhe populli e mendojne voten vetem tek kapja e thesit te miellit. Vitet ikin por prap ne Shqiperi si miljarderi po ashtu edhe i varferi mendojne vetem per thesin e miellit.

  Vota e emigracionit do ta ndryshonte komplet politiken ne Shqiperi,do ta shkaterronte kete monopolin PS-PD edhe mbase do ti jepte edhe nje fryme te re politikes

  Te pershendes
  Saluto Serafim .
  Se sheh a po ndodh ne ate vend ?
  Po duhen pra votat tona se jan ngel vec pleq e njerez me
  Probleme psiqike qe qarkollojn e masa per ta nuk merren .
  Jan bo robt si dele nga ti cosh ikin .
  Rinia po zevendesohet me negro qe do jen krah pune e Pse jo votuesit e ardhshem te atij vendit ton te dashur
  Jemi bo per te ardh keq sinqerisht .
  It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

 13. Anetart m posht kan falenderuar Lulke pr postimin:

  SERAFIM DILO (23-02-2024)

 14. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Ministri Mazniku: Nga vota e emigrantve PS-ja siguron fitore edhe me t madhe

  Emri: mazniku.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 42.2 KB

  “Mbrm n Opinion pr t folur mbi mnyrn se si votojm dhe votn e emigrantve”- shkruan ministri i Pushtetit Vendor, Arbjan Mazniku.

  Ai, gjat emisionit, sqaroi se PS ka struktura partiake kudo npr bot ku ka shqiptar dhe ato jan aktive e ku emigrantt votojn n mnyr masive Edi Ramn. Ndaj Mazniku theksoi se PS mbetet e gatshme q t sigurohet vota e emigrantve, por duhet q Opozita dhe Komisioni i Reforms Zgjedhore t punoj pr ta zgjidhur kt vendim t Gjykats Kushtetuese t Shqipris.

  N emision Mazniku, i njohur pr debatin konstruktiv dhe qetsin tipike angleze, sqaroi se nga kjo vot PS-ja fiton ndjeshm n raport me opozitn e prar.

  Koha Jone

 15. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Aktivistt nuk e ndalin protestn pr t drejtn e vots s diaspors

  Takimet e kryeministrit Edi Rama n Greqi dhe Itali, nuk i kan ndalur protestat e aktivistve n diaspor, pr ta detyruar politikn q t’u mundsoj t gjith shqiptarve t votojn n mbar botn.

  Nga Anesti Barjamema

  Emri: 445026919_1007736524055342_426485905844857530_n.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 51.9 KB

  Paraditja e 26 Majit, nj grup aktivistsh shqiptar q jetojn e punojn n vende t ndryshme t Evrops, i gjeti “E-work Arena” n Busto Arsizio, pak kilometra larg Milanos.

  Nuk kishin shkuar pr t ndjekur ndeshje basketbolli apo volejbolli, por pr t protestuar, pasi n kt pallat sporti, kreu i qeveris shqiptare n cilsin e kryetarit t Partis Socialiste, do t zhvillonte nj takim me shqiptart q jetojn dhe punojn n Itali.

  Me premtimin se ka kthyer syt nga diaspora, Edi Rama ka zhvilluar dy takime n Athin dhe Milano, duke i pagzuar me emrin “Turi i krenaris”. Teksa Rama po zhvillonte mitingun n “E-work arena”, n shkallt e pallatit t sportit u shfaq nj banderol me mbishkrimin “#duatvotoj2025”, pr t'i kujtuar se edhe shqiptart q jetojn jasht vendit kan t drejt t votojn.

  Kjo protest shqetsoi rojet e siguris, q n koh rekord nxorn jasht aktivistt, t cilt pretendojn se edhe jan dhunuar. Arbr Lleshi, nj prej aktivistve n Busto Arsizio shprehet se ky akt proteste nuk do jet i fundit.

  “Kjo fushat tregon se ka shkuar prtej, n protesta deri edhe n parlament dhe npr ambasadat shqiptare n bot”, tha Lleshi.

  Sipas tij, takimet e nisura nga kryeministri n Evrop nuk i shtojn dozat e besimit se diaspora mund t votoj n zgjedhjet parlamentare t vitit 2025, ndaj dhe protestat e tyre do t vijojn.

  “Ne ishim n Milano pr t'i shfaqur kryeministrit banderoln ton,” tha Lleshaj, ndrsa shtoi se “persona t paidentifikuar na sulmuan pr t na grabitur me forc banderoln dhe gjithashtu pr t na nxjerr me forc nga stadiumi.”

  “N takimet me diasporn kryeministri merr njerz me vete q t ndalojn me dhun protestues shqiptar”, theksoi ai.

  Kjo fushat pr krkimin e vots pr do shqiptar an e mban bots, mbshtet dhe nga Diaspora pr Shqiprin e Lir, grupim i cili ka qen ndr t part q ka ngritur zrin pr kt kauz.

  Florian Hakaj, kreu i ksaj lvizjeje, tregoi pr BIRN se nuk kan besim tek Kuvendi pr vendimmarrje t shpejt pr votn e diaspors, ndaj prej muajsh tashm po organizojn protesta n do cep t Evrops, por jo vetm. As takimet e Rams nuk e kan shtuar optimizmin.

  “Nse do t ishte realizuar dhe do t shkonte tek diaspora dhe t deklaronte ‘ja dolm t kemi votn tuaj dhe n zgjedhjet e ardhshme do t votoni',” tha ai. “Kjo nuk ka ndodhur dhe nuk do t ndodh”, konstatoi Hakaj.

  Si krkon diaspora t votoj dhe far propozon KQZ?

  N Kuvendin e Shqipris, nj grup pune i ngritur me plqimin e Partis Socialiste dhe grupit parlamentar t PD-s q mbshtesin fraksionin e njohur si ‘Rithemelimi' – i drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, po vijon takimet me fokus tek reforma zgjedhore. Pavarsisht se u bn m shum se dy muaj q po vijojn takimet, palt duket se jan larg nj produkti konkret.

  N takimin e fundit, me dyer t mbyllura, ishte i pranishm dhe kreu i Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, q prezantoi projektin se si mund t votoj diaspora n zgjedhjet e vitit 2025.

  Platforma e KQZ-s pr t realizuar votimin elektronik t diaspors e ndan kt proces n dy faza – n regjistrimin e emigrantve dhe m tej votimin e tyre. Pr t shmangur manipulimet, KQZ-ja parashikon se prve t dhnave t identifikimit, personi bn dhe fotografim t fytyrs, q kryqzohet dhe me fotografin n dokumentin e identifikimit.

  T dhnat e marra, prkthehen n nj formular elektronik. Por regjistrimi prfundon kur zgjedhsi jep t dhna t tjera, adresn e e-mailit, numrin e telefonit, si dhe adresn e banimit jasht territorit shqiptar. T dhnat verifikohen dhe nga gjendja civile, pr t dal n prfundimin mbi saktsin e t dhnave.

  Pas verifikimeve, zgjedhsi njoftohet se ai gzon t drejtn e votimit. E ktu nis faza e dyt, ajo e votimit. Mnyra e propozuar nga KQZ-ja parashikon votim elektronik dhe me post. Pr t prjashtuar mundsin e mashtrimit, sistemi srish krkon identifikimin prmes fotografimit t fytyrs, por edhe gjenerimit t nj kodi t prkohshm dhe fjalkalimi personal.

  Kjo mnyr votimi e zgjedhur nga KQZ-ja, duket se gjen konsensusin edhe t aktivistve q krkojn votn e diaspors. Florian Hakaj thot se edhe n projektligjin e dorzuar prej tyre vitin e kaluar, synohet votim me an t posts.

  “Qytetart t regjistrohen n nj portal unik q e ndrton KQZ-ja, ku dhe nj qytetar q jeton prkohsisht jasht, t mund votoj. Regjistrohen n KQZ, i vjen letra, voton me post private. Por duhet t ket nj monitorim t rrept”, sqaron ai.

  T njjtin mendim ndaj dhe Arbr Lleshi, i cili shprehet se votimi duhet kryer “me post ose elektronikisht”, duke shtuar se “e rndsishme sht q n trsi t ket nj proces q na e garanton votn t gjithve nga jasht vendit, sigurisht me standardet m t larta t mundshme t ruajtjes s konfidencialitetit t vots dhe at t t dhnave personale t votuesve”.

  Politika e ndar

  Duket se politika do t bhet penges pr kt metod votimi. Damian Gjiknuri, antari socialist i grupit t puns pr Reformn Zgjedhore, ngriti pikpyetje pr propozimin e KQZ.

  “Votimi elektronik n distanc ka shum pikpyetje nga pikpamja e integritetit. Nse do shkohet n votimin elektronik n gjith Shqiprin, kjo sht nj shtje tjetr, si dhe eksperienca ndrkombtare sugjeron, votimi elektronik do bhet pjesor. Varianti m i ndjeshm dhe potencial mbetet varianti i votimit me post”, tha ai.

  Tjetr qasje ka Oerd Bylykbashi, deputet i Partis Demokratike dhe antar n kt kt grup pune. Sipas tij mnyra e propozuar nga KQZ pr votn e diaspors sht e pranueshme, por hedh akuza n drejtim t kundrshtarve pr sabotim t ktij procesi.

  “Ajo q sht shqetsuese jan prpjekjet e mazhorancs pr ta br qesharake propozimet, shtjet, idet, ose pr t'i br t duken t pamundura. Objektivi final sht si t pengohet n fund srish vota e emigrantve n vitin 2025”, tha ai.

  M hert socialistt kan artikuluar dhe mundsin e votimit n konsullata, por kjo ide kundrshtohet nga Diaspora pr Shqiprin e Lir.

  “Metodn e votimit n konsullata ne e hedhim trsisht posht. Nuk kan kapacitete, plus q jan t politizuara. Kjo mnyr nuk e zgjidh shtjen, pasi shum duhet t bjn me mijra kilometra pr t shkuar n konsullatn m t afrt, kjo nuk e zgjidh problemin por m shum pamundson votimin”, tha Hakaj pr BIRN.

  2025 po vjen, far ndodh nse nuk voton diaspora?


  Grupi i puns n Kuvend po vijon diskutimet, por afatet po ngushtohen gjithnj e m shum. Teksa muaji korrik po afron, ngjan sikur dialogu mes mazhorancs dhe opozits duket sikur mund t dshtoj, pasi pr shum shtje – mes tyre dhe vota e diaspors, nuk po gjendet gjuha e prbashkt mes palve.

  Megjithat, grupimet e diaspors premtojn vijimin e protestave, pasi zri i tyre ende nuk sht dgjuar nga ligjvnsit.

  “Do t zhvillojm protesta t tjera, kemi br protesta n shum qytete t Europs”, deklaroi Hakaj.

  Nga ana tjetr, Arbr Lleshi pohon se “ajo ka duam t arrijm n trsi, sht q grupi aktual i dialogut n parlament t dal sa m shpejt me nj projektligj pr votim n seanc plenare”.

  Sipas tij, nse Parlamenti nuk voton kodin e ri zgjedhor q t mundsoj dhe votn e diaspors, do t organizohet nj protest masive n Tiran.

  Sa i prket nj padie n Gjykatn Kushtetuese pr t shpallur t pavlefshme zgjedhjet e vitit 2025, nse nuk voton diaspora, Hakaj tha se “qllimi jon nuk ka qen q n t fusim vendin n nj qorrsokak pr t mos u njohur zgjedhjet”, por nuk e mohon edhe kt vendim.

  Ndrkoh njofton se po prgatiten pr t'iu drejtuar edhe Gjykats s t Drejtave t Njeriut n Strasburgut.


  BIRN

 16. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Bylykbashi flet pr t drejtn e vots s emigantve: Baseni m i madh i votave t lira, ja pse nuk pranon PS

  Emri: bylykbashi-770x380-1.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 28.7 KB

  Vota e emigrantve sht baseni m i madh i votave t lira, vota q nuk i kap dot, u shpreh Oerd Bylykbashi, nnkryetar i PD-s, gjat nj tryeze me partit, ku sht diskutuar mbi reformn zgjedhore.

  Bylykbashi tha se administrata publike nuk duhet t marr pjes gjat fushats zgjedhore, por kjo nuk sht pranuar. Bylykbashi tha se pr votat e emigrantve mund t aplikohet sistemi me nj post ndrkombtare.

  Ai tha se qllimisht socialistt kan diskutuar 4 vjet pr t futur si nj t drejt votn e diaspors. Bylykbashi tha se ajo q keni kemi krkuar sht t hiqet Ministria e Brendshme dhe t jet KQZ dhe kemi krkuar nj element q mos t jet domosdoshmri adresa e ligjshme e nj shtetasi q ndodhet jasht Shqipris, si kusht pr t pasur t drejtn e vots.

  Bylykbashi tha se jan mbi 2.2 mln shqiptar q jetojn jasht, ndrkoh q t regjistruar jan vetm 18 mij, ose m pak se 1 %, madje edhe kta t zgjedhur n mnyr selektive.

  Deputeti i PD-s, i cili sht edhe bashkryetar i komisionit pr reformn zgjedhore, tha se socialistt nuk kan vullnet pr t zbatuar vendimin e Gjykats Kushtetuese, lidhur me votn e emigrantve, pr t cilat tha se jan nj basen q jo vetm nuk mund t kapen, por mund t ndikojn n rotacionin e pushtetit.

  “Kemi krkuar q t prfshihen penalitete n Kodin Penal, por nuk pranohet nga socialistt, pasi sht sistemi i patronazhimit”, tha Bylykbashi.

  Ai tha se i sht mbyllur dera n ccdo rast ccdo mundsie pr rotacionin politik prmes votave. Bylykbashi ka vn theksin te koalicionet zgjedhore q nuk lejohen, ndrsa u shpreh se nse do t kishim koalicionet, do t kishim nj Parti Socialiste me 69 mandate, pa pasur mundsi q t kishte mandatet e nevojshme pr t formuar qeverin, ndrkoh q n 2021-in, prfitoi 5 mandate shtes, duke shkuar n 74.

  Koha Jone

 17. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Drafti i PS n Kuvend/ Ja si do t votoj Diaspora n 2025-n! Ndryshon formula pr hersin, sa vota i duhen nj kandidati pr t’u zgjedhur deputet

  Emri: Vota-e-diaspores.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 21.1 KB

  Partia Socialiste ka ndrmarr hapin e par ligjor pr adresimin e vots s emigrantve n zgjedhjet parlamentare t vitit t ardhshm. Kt t hn, socialistt depozituan n Kuvendin e Shqipris nj projektligj q adreson ndryshimet n Kodin Zgjedhor. Grupi i dialogut mazhoranc-opozit duket se nuk dha rezultate duke br q mazhoranca t’i drejtohet vet Kuvendit me nj propozim t sajin q adreson reflektimin e vendimeve t Gjykats Kushtetuese q legjitimoi votn e diaspors e cila sht detyrim pr Kuvendin.

  Sipas draftit t PS, zgjedhsit jasht vendit do t ken t drejtn e vots n zgjedhjet parlamentare t 2025-s pasi t jen regjistruar n listn e zgjedhsve jasht vendit. KQZ duhet t nis hartimin e lists s zgjedhsve jasht vendit 100 dit para zgjedhjeve dhe e prfundon prpilimin e saj duke e br publike listn 50 dit larg nga data e zgjedhjeve. Zgjedhsit e diaspors q jan regjistruar n listn e votuesve jasht vendit, duhet t regjistrohen nga lista e zgjedhsve brenda vendit.

  Nj ndryshim i rndsishm sht edhe ai pr hersin. Sipas Kodit Zgjedhor aktual, t pandryshuar, hersi pr t marr mandatin e deputetit n disa qarqe shkon mbi 14 mij vota, si n Lezh, Kuks apo edhe Dibr ku numri i mandateve sht m i vogl. N Kodin e ri Zgjedhor, PS propozon q hersi t mos jet m i madh se 7 mij vota.

  Si do t realizohet vota e Diaspors
  Nj pik e rndsishme e propozimit t socialistve sht pikrisht vota e diaspors, nj krkes kjo tanim prej 3 dekadash e m shum se gjysms s popullsis q jeton dhe punon jasht vendit. PS krkon amendimin e nenit 24 t Kodit Zgjedhor ku KQZ ngarkohet me prgjegjsi pr t prgatitur kushtet dhe zbatimin e masave q mundsojn votimin nga jasht vendit, pr zgjedhsit q kan vendbanim t prhershm jasht territorit t Republiks s Shqipris. N zgjedhjet vijuese, votimi nga jasht vendit bhet automatikisht pjes prbrse e procedurave t votimit.

  Zgjedhsi q sht me vendbanim jasht territorit t Republiks s Shqipris dhe q dshiron t ushtroj t drejtn e vots pr zgjedhjet e radhs pr Kuvendin duhet t regjistrohet n listn e zgjedhsve jasht vendit. KQZ drgon materialet zgjedhore n vendet ku jan shqiptart me t drejt vote. Me mbylljen e procesit t votimit, flett e votimit do t numrohen n ambientet e KQZ-s, saktsohet n nenin 25/1 t Kodit Zgjedhor. Fleta e votimit sht e njjt me fletn e votimit q prdoret brenda territorit t Republiks s Shqipris.

  “Flett e votimit t drguara nga zgjedhsit jasht vendit n momentin e mbrritjes n KQZ ndahen sipas zons zgjedhore t vendbanimit m t fundit t zgjedhsit para largimit nga Shqipria. Procesi i numrimit dhe vlersimit t tyre kryhet nga administrata e KQZ-s dhe tabelohen n tabeln e rezultateve t zons zgjedhore prkatse. Komisionieri prcakton me akt nnligjor dokumentacionin, mnyrn e plotsimit t tij dhe do aspekt tjetr pr administrimin, numrimin, vlersimin e vots dhe tabelimin e rezultatit zgjedhor sipas ktij neni.”

  Emri: neni-25-1.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 66.7 KB

  Neni 25 i Kodit Zgjedhor, sa i takon lists s zgjedhsve q votojn jasht vendit, ndryshohet si vijon: N pikn 1 thuhet: “Zgjedhsi q sht me vendbanim jasht territorit t Republiks s Shqipris dhe q dshiron t ushtroj t drejtn e vots pr zgjedhjet e radhs pr Kuvendin duhet t regjistrohet n listn e zgjedhsve jasht vendit”.

  “Lista e zgjedhsve jasht vendit sht nj list e vetme n shkall vendi dhe prmban listn e shtetasve shqiptare q jan t regjistruar n Regjistrin Kombtar t Gjendjes Civile dhe kan shprehur vullnetin t votojn nga jasht territorit t Republiks s Shqipris”, thuhet n pikn 2 t Nenit 25/1 t Kodit Zgjedhor t propozuar nga socialistt.

  Emri: Neni-25-kodi-zgjedhor.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 85.9 KB

  Zbret hersi, deputet me 7 mij vota
  PS ka propozuar gjithashtu ndryshimin e formuls s re t prcaktimit t hersit n ndarjen e mandateve brenda partis/koalicionit. Hersi sipas formuls s re nuk do t jet m i madh se 7000 vota. N nenin 162 pika 1 t Kodit Zgjedhor t propozuar nga PS thuhet: Pr zgjedhjet pr Kuvendin prjashtohen nga shprndarja e mandateve partit politike ose koalicionet q kan marr m pak se 1 prqind t votave t vlefshme n shakll vendi”.

  Ndrsa n nenin 163, pika 3, saktsohet si m posht: N fillim prfitojn mandat kandidatt q kan marr nj numr votash paraplqyese m t madh se hersi i ndarjes s mandateve. Hersi i ndarjes s mandateve sht numri q del nga pjestimi i numrit t votave t subjektit zgjedhor me numrin e mandateve t fituara nga subjekti prkats sipas nenit 162 t ktij Kodi dhe pjestuar me 1.5. N do rast, hersi i ndarjes s mandateve nuk mund t jet m shum se 7 mij vota. N rast se hersi i ndarjes s mandateve q prfitohet nga pjestimi si m lart sht nj numr me mbetje dhjetore, si hers merret numri i plot m i afrt.

  Emri: heresi.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 40.5 KB

  Balkanweb

 18. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Zgjedhjet 2025, ambasadori i OSBE: Zbatoni vendimin e Gjykats Kushtetuese, t realizohet vota e diaspors

  Emri: tarran.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 36.3 KB

  Kreu i prezencs s OSBE-s n Tiran, Michel Tarran, u ka br thirrje palve politike n vend q t zbatojn vendimin e Gjykats Kushtetuese dhe t bjn t mundur votn e diaspors.

  “Sfid e pazgjidhur ende zbatimi i vendimit t Gjykats Kushtetuese duke prfshir shtjen e votimit nga jasht vendit. Secili shtet duhet t zbatoj at model q i prshtatet me mir sipas kontekstit. do vendim, duhet t jet prej konsensusit t t gjithve. Ky konsensus duhet t bazohet n bashkpunim dhe nj qasje e till do t onte n votimin nga jasht vendit. OSBE sht e angazhuar pr t prmirsuar administrimin e zgjedhjeve dhe proceset zgjedhore. Ju ftoj ta shihni prezencn OSBE-s. Kur ka vullnet ka edhe zgjidhje”, tha Terran gjat nj tryeze t prbashkt diskutimi me KQZ-n pr procesin zgjedhor me tem “Zgjedhjet 2025”.

  Koha Jone

 19. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Pushteti ka frik nga vota e diaspors shqiptare, nuk e blejn dot me para

  Propozimi i PS pr votn e emigrantve, PD del kundr

  Emri: 788.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 31.2 KB

  Antari i Partis Demokratike n Grupin e Dialogut, Oerd Bylykbashi ka folur pr mediat pr propozimin e PS-s pr votn e Diaspors.

  Bylykbashi tha se me propozimin e PS-s do t votojn vetm ata emigrant q kan nj adres t rregullt dhe jo qindra mijra emigrant t tjer q kan ikur n vitet e fundit.

  Ai po ashtu se edhe KQZ sht pabalancuar n garancit q jep q ligji t zbatohet t drejt, duke prmendur rastin me mandatin e Fredi Belerit.

  Bylykbashi: Propozimi q ka br PS, dshton elementin kryesor, nuk sht shtja kryesore q t hiqet Ministria e Brendshme. Kemi nj KQZ q sht i pabalancuar n garancit q jep q ligji t zbatohet drejt.

  Aktet dhe ndrhyrja e prdorimi n kundrshtim me Kushtetutn i Ligjit pr Dekriminalizimin pr cshtje mandatit t Belerit, tregon se si KQZ ende nuk ka garanci q ai e zbaton ligji si duhet.

  Por nuk sht kjo shtja kryesore. Vota e emigrantve vritet n parim duke krkuar njsoj si m prpara q emigrantt t votojn vetm nse kan nj adres t ligjshme. Ata qindra mijra emigrant q kan ikur vitet e fundit, q e vrteton edhe censusi i manipuluar, nuk do t ken t drejtn e vots.

  Ajo q ne kemi deklaruar sht q t garantohet nj sistem zgjedhor, nprmjet 5 qershor, i cili jo vetm hap listat e zgjedhsve ku garantohet dhe barazoi e vots, por t bhet n mnyr q te ket nj proporcion t drejt me vendimet e Kushtetueses.

  Nse do t kishim br nj Reform Zgjedhore konsensuale, do t kishim gjetur nj formul shum m t mir pr t trajtuar edhe votn e emigrantve.

  Ajo q ka br PS sht nj truk i mtejshm pr t mbajtur statuskuon si deklaroi Rama n dhjetor t 2023.

  Lapsi

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-04-2021, 08:48
 2. Pushteti Gjyqsor n gjunj para Politiks
  Nga pirro10 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 17-09-2011, 14:17
 3. Oda Ekonomike e Diaspores Shqiptare
  Nga Bekim xhafa n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-02-2010, 05:17
 4. Vota e diaspores?
  Nga Veshtrusja n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-02-2005, 17:26
 5. Poshtrim i Diaspors Shqiptare
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-07-2003, 08:48

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •