MESAZH I SHENJTËRISË SË TIJ PAPA Françesku PËR TË 57-ën DITA BOTËRORE E PAQES

1 JANAR 2024

Emri:  20230904T1100-POPE-MONGOLIA-PLANE-1764771.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  24.3 KB

Inteligjenca Artificiale dhe Paqja

Në fillim të Vitit të Ri, një kohë hiri që Zoti i jep secilit prej nesh, dua t'i drejtohem Popullit të Zotit, kombeve të ndryshme, krerëve të shteteve dhe qeverive, udhëheqësve të feve të ndryshme dhe shoqërisë civile, dhe të gjithë burrat dhe gratë e kohës sonë, për të ofruar urimet e mia të zjarrta për paqe.

1. Përparimi i shkencës dhe teknologjisë si rrugë drejt paqes

Shkrimi i Shenjtë dëshmon se Perëndia e dhuroi Frymën e tij mbi qeniet njerëzore, në mënyrë që ata të kenë "mjeshtëri, kuptueshmëri dhe njohuri në çdo zanat" (Dal 35:31). Inteligjenca njerëzore është shprehje e dinjitetit me të cilin jemi pajisur nga Krijuesi, i cili na bëri sipas shëmbëlltyrës dhe ngjashmërisë së tij (krh. Zan 1:26) dhe na mundësoi t'i përgjigjemi me vetëdije dhe lirshmëri dashurisë së tij. Në një mënyrë të veçantë, shkenca dhe teknologjia manifestojnë këtë cilësi thelbësisht relacionale të inteligjencës njerëzore; ato janë produkte të shkëlqyera të potencialit të saj krijues.

Në Kushtetutën e tij Baritore Gaudium et Spes, Këshilli i Dytë i Vatikanit e ritheksoi këtë të vërtetë, duke deklaruar se "nëpërmjet punës së tij dhe dhuntive të tij vendase, njerëzimi ka kërkuar vazhdimisht të përmirësojë jetën e tij". [1] Kur qeniet njerëzore, "me ndihmën e teknologjisë", përpiqen ta bëjnë "tokën një banesë të denjë për të gjithë familjen njerëzore", [2] ata zbatojnë planin e Zotit dhe bashkëpunojnë me vullnetin e tij për të përsosur krijimin dhe për të sjellë paqen mes popujve. Përparimi në shkencë dhe teknologji, për aq sa kontribuon në një rregull më të madh në shoqërinë njerëzore dhe një bashkim dhe liri më të madhe vëllazërore, çon kështu në përmirësimin e njerëzimit dhe transformimin e botës.

Me të drejtë gëzohemi dhe falënderojmë për arritjet mbresëlënëse të shkencës dhe teknologjisë, si rezultat i të cilave janë shëruar sëmundje të panumërta që më parë rrënuan jetën e njeriut dhe shkaktuan vuajtje të mëdha. Në të njëjtën kohë, përparimet tekno-shkencore, duke bërë të mundur ushtrimin e një kontrolli të paprecedentë mbi realitetin, po vendosin në duart e njeriut një gamë të gjerë opsionesh, duke përfshirë disa që mund të përbëjnë rrezik për mbijetesën tonë dhe të rrezikojnë shtëpinë tonë të përbashkët. [3]

Përparimet e jashtëzakonshme në teknologjitë e reja të informacionit, veçanërisht në sferën dixhitale, ofrojnë kështu mundësi emocionuese dhe rreziqe të rënda, me implikime serioze për ndjekjen e drejtësisë dhe harmonisë midis popujve. Duhet bërë çdo numër pyetjesh urgjente. Cilat do të jenë pasojat, në afat të mesëm dhe afatgjatë, të këtyre teknologjive të reja dixhitale? Dhe çfarë ndikimi do të kenë ato në jetën individuale dhe në shoqëri, në stabilitetin dhe paqen ndërkombëtare?

2. E ardhmja e inteligjencës artificiale: mes premtimit dhe rrezikut

Progresi në teknologjinë e informacionit dhe zhvillimit të teknologjisë së dixhitale në dekadat e fundit ka filluar të ndodhë në transformime të thella në shoqërinë globale dhe dinamikat e saj të ndryshme. Mjetet e reja dixhitale po komunikojnë edhe tani fytyrën, administratës publike, arsimit, konsumit, ndërveprimeve personale aspekteve të tjera të panumërta të jetës sonë të përditshme.

Për më tepër, nga gjurmët e dixhitale të përhapura në të, teknologjitë që përdorin një aftësi të gjerë në internet të nxjerrin në atë që u mundojnë ata të kontrollojnë zakonet mendore dhe relacionale për qëllime tregtare ose politike, shpesh pa dijeninë tonë, duke bërë kështu ushtrime. tonë të vetëdijshëm të lirisë së zgjedhjeve. Në një hapësirë si Web-i, i shënon nga mbingarkesa e informacionit, ato mund të strukturojnë rrjedhën dhe të dhënat sipas kritereve të zgjedhura që nuk perceptohen gjithmonë nga individët.

Duhet të kujtojmë se kërkimet shkencore dhe inovacionet teknologjike nuk janë të pa trupëzuara dhe “neutrale”, [4] por subjekt i ndikimeve kulturore. Si aktivitete njerëzore, drejtimet që ata marrin pasqyrojnë zgjedhjet e kushtëzuara nga vlerat personale, sociale dhe kulturore në çdo moshë. E thënë ndryshe për rezultatet që prodhojnë: duhet si fryt i masave të caktuara të njerëzve ndaj botës që na rrethon, këto të fundit kanë gjithmonë një dimension etik, të lidhur me vendimet e marra nga ata që bëjnë eksperimentimin e tyre dhe të projektimit. një gjë e tire drejt objektiva.

Kështu ndodh edhe me formatin e inteligjencës artificiale. Deri më sot, nuk ka asnjë përkufizim të vetëm të inteligjencës artificiale në botën e shkencës dhe teknologjisë. Vetë termi, i cili tashmë ka hyrë në gjuhën e përditshme, kërkon një sërë shkencash, teorish dhe teknika që synojnë ose synojnë të bëjnë makina të riprodhojnë imitojnë në funksionimin e tyre aftësitë njohëse të qenieve njerëzore. Të flasësh në shumësin e "formave të inteligjencës" mund të jetë për të theksuar mbi të gjitha hendekun e pakalueshëm midis sistemeve të tilla, sado të mahnitshme dhe të vendosur, dhe personit njerëzor: në fund të fundit, ato janë thjesht "fragmentare". në kuptimin që ato mund të imitojë ose riprodhojë vetëm disa funksione të inteligjencës njerëzore. Përdorimi i shumësit gjithashtu nxjerr në faktin se këto informacione se sa shumë ato mes tire dhe duhet të mendohen gjithmonë si "sisteme soci-teknike". Për ndikimin e çdo pajisjeje të inteligjencës artificiale – teknologji nga teknologjia e saj kryesore – varet jo vetëm nga dizajni teknik i saj, por edhe nga qëllimet dhe interesat e pronarëve dhe zhvilluesve të saj, si dhe nga situatat në të cilat ato përdoren.

Inteligjen artificiale, pra, duhet të ketë një galaktikë të vërtetë të ndryshme. Nuk mund të supozojmë apriori se zhvillimi i tij do të bëjë një kontribut për të ardhmen e njerëzve dhe për paqen midis popujve. Ky rezultat do të jetë vetëm nëse trego për të bërë me pozitivitet për të respektuar vlerat e tokës bazë si "përfshirja, transparenca, siguria, barazia, privatësia dhe besueshmëria". [5]

As nuk mjafton thjesht të supozohet një angazhim nga ana e atyre që hartojnë algoritme dhe teknologji dixhitale për të vepruar në mënyrë etike dhe të përgjegjshme. Është e nevojshme të forcohen ose, nëse është e nevojshme, të krijohen organe të ngarkuara me shqyrtimin e çështjeve etike që dalin në këtë fushë dhe mbrojtjen e të drejtave të atyre që përdorin forma të inteligjencës artificiale ose preken prej tyre. [6]

Prandaj, zgjerimi i jashtëzakonshëm i teknologjisë duhet të shoqërohet me një formim të përshtatshëm në përgjegjësi për zhvillimin e saj në të ardhmen. Liria dhe bashkëjetesa paqësore kërcënohen sa herë që qeniet njerëzore i nënshtrohen tundimit të egoizmit, interesit vetjak, dëshirës për fitim dhe etjes për pushtet. Kështu, ne kemi për detyrë të zgjerojmë vështrimin tonë dhe të drejtojmë kërkimin tekniko-shkencor drejt kërkimit të paqes dhe të së mirës së përbashkët, në shërbim të zhvillimit të plotë të individëve dhe komuniteteve. [7]

Dinjiteti i natyrshëm i çdo qenieje njerëzore dhe vëllazëria që na lidh së bashku si anëtarë të një familjeje njerëzore duhet të mbështesin zhvillimin e teknologjive të reja dhe të shërbejnë si kritere të padiskutueshme për vlerësimin e tyre përpara se ato të përdoren, në mënyrë që përparimi dixhital të mund të ndodhë me respektin e duhur. për drejtësi dhe për të kontribuar në kauzën e paqes. Zhvillimet teknologjike që nuk çojnë në përmirësimin e cilësisë së jetës së mbarë njerëzimit, por përkundrazi përkeqësojnë pabarazitë dhe konfliktet, nuk mund të llogariten kurrë si përparim i vërtetë. [8]

Inteligjenca artificiale do të bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Sfidat që paraqet janë teknike, por edhe antropologjike, arsimore, sociale dhe politike. Ai premton, për shembull, çlirimin nga mundimi, prodhim më efikas, transport më të lehtë dhe tregje më të gatshme, si dhe një revolucion në proceset e grumbullimit, organizimit dhe konfirmimit të të dhënave. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm për transformimet e shpejta që po ndodhin tani dhe t'i menaxhojmë ato në mënyra që mbrojnë të drejtat themelore të njeriut dhe respektojnë institucionet dhe ligjet që promovojnë zhvillimin integral njerëzor. Inteligjenca artificiale duhet t'i shërbejë potencialit tonë më të mirë njerëzor dhe aspiratave tona më të larta, jo të konkurrojë me to.

3. Teknologjia e së ardhmes: makina që “mësojnë” vetë


Në format e saj të shumta, inteligjenca artificiale e bazuar në teknikat e mësimit të makinerive, ndërkohë që është ende në fazat e saj pioniere, tashmë po sjell ndryshime të konsiderueshme në strukturën e shoqërive dhe po ushtron një ndikim të thellë në kulturat, sjelljet shoqërore dhe ndërtimin e paqes.

Zhvillime të tilla si mësimi i makinerive ose mësimi i thellë, ngrenë pyetje që tejkalojnë sferat e teknologjisë dhe inxhinierisë dhe kanë të bëjnë me kuptimin më të thellë të kuptimit të jetës njerëzore, ndërtimin e njohurive dhe aftësinë e mendjes për të arritur të vërtetën.

Aftësia e pajisjeve të caktuara për të prodhuar tekste koherente sintaksisht dhe semantikisht, për shembull, nuk është garanci për besueshmërinë e tyre. Thuhet se ata "halucinojnë", domethënë, krijojnë deklarata që në pamje të parë duken të besueshme, por të pabazuara ose tradhtojnë paragjykime. Kjo përbën një problem serioz kur inteligjenca artificiale përdoret në fushata dezinformimi që përhapin lajme të rreme dhe çojnë në një mosbesim në rritje ndaj mediave të komunikimit. Privatësia, pronësia e të dhënave dhe pronësia intelektuale janë fusha të tjera ku këto teknologji sjellin rreziqe të mëdha. Të cilave mund t'i shtojmë pasoja të tjera negative të keqpërdorimit të këtyre teknologjive, si diskriminimi, ndërhyrja në zgjedhje, ngritja e një shoqërie mbikëqyrëse, përjashtimi dixhital dhe acarimi i një individualizmi gjithnjë e më të shkëputur nga shoqëria. Të gjithë këta faktorë rrezikojnë të nxisin konflikte dhe të pengojnë paqen.

4. Ndjenja e limitit në paradigmën teknokratike

Bota jonë është shumë e gjerë, e larmishme dhe komplekse për t'u njohur dhe kategorizuar plotësisht. Mendja njerëzore nuk mund ta shterojë kurrë pasurinë e saj, qoftë edhe me ndihmën e algoritmeve më të avancuara. Algoritme të tilla nuk ofrojnë parashikime të garantuara të së ardhmes, por vetëm përafrime statistikore. Jo çdo gjë mund të parashikohet, jo gjithçka mund të llogaritet; në fund, “realitetet janë më të mëdha se idetë”. [9] Pavarësisht se sa e jashtëzakonshme mund të jetë fuqia jonë llogaritëse, gjithmonë do të ketë një mbetje të paarritshme që shmang çdo përpjekje për të përcaktuar sasinë.

Për më tepër, sasia e madhe e të dhënave të analizuara nga inteligjenca artificiale në vetvete nuk është garanci për paanshmëri. Kur algoritmet ekstrapolojnë informacionin, ata gjithmonë rrezikojnë të shtrembërohen, duke përsëritur padrejtësitë dhe paragjykimet e mjediseve nga e kanë origjinën. Sa më të shpejta dhe më komplekse të bëhen, aq më e vështirë dëshmohet të kuptosh pse ato dhanë një rezultat të veçantë.

Makinat "inteligjente" mund të kryejnë detyrat që u janë caktuar me efikasitet gjithnjë e më të madh, por qëllimi dhe kuptimi i funksionimit të tyre do të vazhdojë të përcaktohet ose mundësohet nga qeniet njerëzore që zotërojnë universin e tyre të vlerave. Ekziston rreziku që kriteret pas vendimeve të caktuara të bëhen më pak të qarta, përgjegjësia për ato vendime të fshihet dhe prodhuesit t'u mundësohet të shmangin detyrimin e tyre për të vepruar në dobi të komunitetit. Në një farë kuptimi, kjo favorizohet nga sistemi teknokratik, i cili bashkon ekonominë me teknologjinë dhe privilegjon kriterin e efikasitetit, duke u prirur të injorojë çdo gjë që nuk lidhet me interesat e tij imediate. [10]

Kjo duhet të na shtyjë të reflektojmë mbi diçka që shpesh neglizhohet në mentalitetin tonë aktual teknokratik dhe të orientuar drejt efikasitetit, pasi është vendimtar për zhvillimin personal dhe social: "ndjenja e kufirit". Qeniet njerëzore janë, sipas përkufizimit, të vdekshëm; duke propozuar të kapërcejmë çdo kufi nëpërmjet teknologjisë, në një dëshirë obsesive për të kontrolluar gjithçka, rrezikojmë të humbasim kontrollin mbi veten tonë; në kërkimin e një lirie absolute, rrezikojmë të biem në spiralen e një “diktature teknologjike”. Njohja dhe pranimi i kufijve tanë si krijesa është një kusht i domosdoshëm për të arritur, ose më mirë, për të mirëpritur përmbushjen si dhuratë. Në kontekstin ideologjik të një paradigme teknokratike të frymëzuar nga një supozim prometean i vetë-mjaftueshmërisë, pabarazitë mund të rriten jashtë përmasave, njohuritë dhe pasuria të grumbullohen në duart e disave dhe rreziqe të rënda pasojnë për shoqëritë demokratike dhe bashkëjetesën paqësore. [11]

5. Çështje djegëse për etikën

Në të ardhmen, besueshmëria e një aplikanti për hipotekë, përshtatshmëria e një individi për një punë, mundësia e përsëritjes së një personi të dënuar ose e drejta për të marrë azil politik ose ndihmë sociale mund të përcaktohet nga inteligjenca artificiale. sistemeve. Mungesa e niveleve të ndryshme të ndërmjetësimit që prezantojnë këto sisteme është veçanërisht e ekspozuar ndaj formave të paragjykimit dhe diskriminimit: gabimet sistemike mund të shumohen lehtësisht, duke prodhuar jo vetëm padrejtësi në raste individuale, por edhe, për shkak të efektit domino, forma reale të pabarazisë sociale.

Herë pas here, format e inteligjencës artificiale duken të afta të ndikojnë në vendimet e individëve duke vepruar përmes opsioneve të paracaktuara të lidhura me stimuj dhe pengesa, ose duke vepruar përmes një sistemi të rregullimit të zgjedhjeve të njerëzve bazuar në hartimin e informacionit. Këto forma manipulimi ose kontrolli social kërkojnë vëmendje dhe mbikëqyrje të kujdesshme dhe nënkuptojnë një përgjegjësi të qartë ligjore nga ana e prodhuesve të tyre, vendosësve të tyre dhe autoriteteve qeveritare.

Mbështetja në proceset automatike që kategorizojnë individët, për shembull, nga përdorimi i përhapur i mbikëqyrjes ose adoptimi i sistemeve të kredisë sociale, gjithashtu mund të ketë pasoja të thella në strukturën shoqërore duke krijuar një renditje midis qytetarëve. Këto procese artificiale të kategorizimit mund të çojnë edhe në konflikte pushteti, pasi nuk kanë të bëjnë vetëm me përdoruesit virtualë, por edhe me njerëzit realë. Respekti themelor për dinjitetin njerëzor kërkon që ne të refuzojmë të lejojmë që veçantia e personit të identifikohet me një sërë të dhënash. Algoritmet nuk duhet të lejohen të përcaktojnë se si i kuptojmë të drejtat e njeriut, të lënë mënjanë vlerat thelbësore njerëzore të dhembshurisë, mëshirës dhe faljes, ose të eliminojnë mundësinë që një individ të ndryshojë dhe të lërë pas të kaluarën e tij/saj.

Nuk mund të mos marrim parasysh, në këtë kontekst, ndikimin e teknologjive të reja në vendin e punës. Punët që dikur ishin domeni i vetëm i punës njerëzore po merren me shpejtësi nga aplikimet industriale të inteligjencës artificiale. Edhe këtu, ekziston rreziku thelbësor i përfitimeve joproporcionale për të paktët me çmimin e varfërimit të shumë njerëzve. Respekti për dinjitetin e punëtorëve dhe rëndësia e punësimit për mirëqenien ekonomike të individëve, familjeve dhe shoqërive, për sigurinë e punës dhe pagat e drejta, duhet të jetë një prioritet i lartë për komunitetin ndërkombëtar, pasi këto forma të teknologjisë depërtojnë më thellë. në vendet tona të punës.

6. A do t'i kthejmë shpatat në parmendë?

Në këto ditë, teksa shikojmë botën përreth nesh, nuk mund të shpëtojnë pyetje serioze etike që lidhen me sektorin e armatimeve. Aftësia për të kryer operacione ushtarake nëpërmjet sistemeve të kontrollit në distancë ka çuar në një perceptim të pakësuar të shkatërrimit të shkaktuar nga ato sisteme të armëve dhe në barrën e përgjegjësisë për përdorimin e tyre, duke rezultuar në një qasje edhe më të ftohtë dhe më të shkëputur ndaj tragjedisë së madhe të luftës. Hulumtimi mbi teknologjitë në zhvillim në fushën e të ashtuquajturave Sisteme Autonome të Armëve Lethal, duke përfshirë armatimin e inteligjencës artificiale, është një shkak për shqetësim të madh etik. Sistemet autonome të armëve nuk mund të jenë kurrë subjekte moralisht përgjegjëse. Kapaciteti unik njerëzor për gjykim moral dhe vendimmarrje etike është më shumë se një koleksion kompleks algoritmesh dhe kjo kapacitet nuk mund të reduktohet në programimin e një makine, e cila sado "inteligjente" të jetë, mbetet një makinë. Për këtë arsye, është e domosdoshme të sigurohet një mbikëqyrje adekuate, kuptimplote dhe e qëndrueshme njerëzore e sistemeve të armëve.

Nuk mund të injorojmë as mundësinë që armët e sofistikuara të përfundojnë në duar të gabuara, duke lehtësuar, për shembull, sulme terroriste apo ndërhyrje që synojnë destabilizimin e institucioneve të sistemeve legjitime të qeverisjes. Me një fjalë, bota nuk ka nevojë për teknologji të reja që kontribuojnë në zhvillimin e padrejtë të tregtisë dhe tregtisë së armëve dhe për rrjedhojë përfundojnë duke promovuar marrëzinë e luftës. Duke vepruar kështu, jo vetëm inteligjenca, por edhe vetë zemra e njeriut do të rrezikonte të bëhej gjithnjë e më “artificiale”. Aplikacionet më të avancuara teknologjike nuk duhet të përdoren për të lehtësuar zgjidhjen e dhunshme të konflikteve, por për të hapur rrugën për paqen.

Në një aspekt më pozitiv, nëse inteligjenca artificiale do të përdorej për të promovuar zhvillimin integral njerëzor, ajo mund të prezantonte risi të rëndësishme në bujqësi, arsim dhe kulturë, një nivel të përmirësuar të jetës për kombe dhe popuj të tërë, si dhe rritjen e vëllazërisë njerëzore dhe miqësisë sociale. Në fund, mënyra se si ne e përdorim atë për të përfshirë më pak vëllezërit dhe motrat tona, të pambrojturit dhe ata më në nevojë, do të jetë masa e vërtetë e humanizmit tonë.

Një këndvështrim autentik njerëzor dhe dëshira për një të ardhme më të mirë për botën tonë tregon me siguri nevojën për një dialog ndërdisiplinor që synon një zhvillim etik të algoritmeve – një etikë algore – në të cilën vlerat do të formësojnë drejtimet e marra nga teknologjitë e reja. [12] Konsideratat etike gjithashtu duhet të merren parasysh që në fillim të kërkimit dhe të vazhdojnë nëpër fazat e eksperimentimit, projektimit, prodhimit, shpërndarjes dhe marketingut. Kjo është qasja e etikës sipas dizajnit, dhe është ajo në të cilën institucionet arsimore dhe vendimmarrësit kanë një rol thelbësor për të luajtur.

7. Sfidat për arsimin

Zhvillimi i një teknologjie që respekton dhe i shërben dinjitetit njerëzor ka pasoja të qarta për institucionet tona arsimore dhe botën e kulturës. Duke shumëzuar mundësitë e komunikimit, teknologjitë dixhitale na kanë lejuar të takohemi me njëri-tjetrin në mënyra të reja. Megjithatë, mbetet një nevojë për reflektim të qëndrueshëm mbi llojet e marrëdhënieve drejt të cilave ata po na drejtojnë. Të rinjtë tanë po rriten në mjedise kulturore të përshkuara nga teknologjia dhe kjo nuk mund të mos sfidojë metodat tona të mësimdhënies, edukimit dhe trajnimit.

Edukimi në përdorimin e formave të inteligjencës artificiale duhet të synojë mbi të gjitha promovimin e të menduarit kritik. Përdoruesit e të gjitha moshave, por veçanërisht të rinjtë, duhet të zhvillojnë një qasje dalluese për përdorimin e të dhënave dhe përmbajtjes së mbledhur në ueb ose të prodhuar nga sistemet e inteligjencës artificiale. Shkollat, universitetet dhe shoqëritë shkencore sfidohen të ndihmojnë studentët dhe profesionistët të kuptojnë aspektet sociale dhe etike të zhvillimit dhe përdorimit të teknologjisë.

Trajnimi në përdorimin e mjeteve të reja të komunikimit duhet gjithashtu të marrë parasysh jo vetëm dezinformimin, “lajmet e rreme”, por edhe ripërtëritjen shqetësuese të “frikave të caktuara stërgjyshore… që kanë mundur të fshihen dhe të përhapen pas teknologjive të reja”. [13] Mjerisht, ne e gjejmë veten edhe një herë që duhet të luftojmë “tundimin për të ndërtuar një kulturë muresh, për të ngritur mure… në mënyrë që të parandalojmë një takim me kultura të tjera dhe popuj të tjerë”, [14] dhe zhvillimin e një kulture paqësore. dhe bashkëjetesën vëllazërore.

8. Sfidat për zhvillimin e së drejtës ndërkombëtare

Shkalla globale e inteligjencës artificiale e bën të qartë se, krahas përgjegjësisë së shteteve sovrane për të rregulluar përdorimin e saj brenda vendit, organizatat ndërkombëtare mund të luajnë një rol vendimtar në arritjen e marrëveshjeve shumëpalëshe dhe në koordinimin e zbatimit dhe zbatimit të tyre. [15] Në këtë drejtim, unë i bëj thirrje komunitetit global të kombeve të punojnë së bashku për të miratuar një traktat ndërkombëtar të detyrueshëm që rregullon zhvillimin dhe përdorimin e inteligjencës artificiale në format e saj të shumta. Qëllimi i rregullimit, natyrisht, nuk duhet të jetë vetëm parandalimi i praktikave të dëmshme, por edhe nxitja e praktikave më të mira, duke stimuluar qasje të reja dhe krijuese dhe duke inkurajuar iniciativa individuale ose grupore. [16]

Në kërkimin e modeleve normative që mund të ofrojnë udhëzime etike për zhvilluesit e teknologjive dixhitale, është e domosdoshme të identifikohen vlerat njerëzore që duhet të mbështesin përpjekjet e shoqërive për të formuluar, miratuar dhe zbatuar kornizat rregullatore shumë të nevojshme. Puna e hartimit të udhëzimeve etike për prodhimin e formave të inteligjencës artificiale vështirë se mund të pengojë shqyrtimin e çështjeve më të thella në lidhje me kuptimin e ekzistencës njerëzore, mbrojtjen e të drejtave themelore të njeriut dhe kërkimin e drejtësisë dhe paqes. Ky proces i dallimit etik dhe juridik mund të provojë një mundësi të çmuar për reflektim të përbashkët mbi rolin që duhet të luajë teknologjia në jetën tonë individuale dhe të përbashkët, dhe se si përdorimi i saj mund të kontribuojë në krijimin e një bote më të barabartë dhe më humane. Për këtë arsye, në debatet për rregullimin e inteligjencës artificiale, duhet të merren parasysh zërat e të gjithë aktorëve, përfshirë të varfërit, të pafuqishmit dhe të tjerë që shpesh nuk dëgjohen në proceset e vendimmarrjes globale.

* * *

Shpresoj që reflektimi i mësipërm do të inkurajojë përpjekjet për të siguruar që përparimi në zhvillimin e formave të inteligjencës artificiale do t'i shërbejë përfundimisht kauzës së vëllazërisë dhe paqes njerëzore. Nuk është përgjegjësi e disave, por e gjithë familjes njerëzore. Sepse paqja është fryt i marrëdhënieve që njohin dhe mirëpresin të tjerët në dinjitetin e tyre të patjetërsueshëm, si dhe i bashkëpunimit dhe i përkushtimit për të kërkuar zhvillimin integral të të gjithë individëve dhe popujve.

Është lutja ime në fillimin e Vitit të Ri që zhvillimi i shpejtë i formave të inteligjencës artificiale të mos rrisë rastet e pabarazisë dhe padrejtësisë shumë të pranishme në botën e sotme, por të ndihmojë në përfundimin e luftërave dhe konflikteve dhe të zbusë shumë forma. të vuajtjeve që prekin familjen tonë njerëzore. Besimtarët e krishterë, pasuesit e feve të ndryshme dhe burrat dhe gratë e mira do të punojnë së bashku në harmoni për të përqafuar mundësitë dhe për t'u përballur me sfidat e paraqitura nga revolucioni dixhital dhe për t'u dorëzuar kështu brezave të ardhshëm një botë me solidaritet, drejtësi dhe paqe më të madhe.

Nga Vatikani, 8 dhjetor 2023

FRANCISKUS



[1] No. 33.

[2] Ibid., 57.

[3] Cf. Encyclical Letter Laudato Si’ (24 May 2015), 104.

[4] Cf. ibid., 114.

[5] Address to Participants in the “Minerva Dialogues” (27 March 2023).

[6] Cf. ibid.

[7] Cf. Message to the Executive Chairman of the “World Economic Forum” meeting in Davos (12 January 2018).

[8] Cf. Encyclical Letter Laudato Si’ (24 May 2015), 194; Address to Participants in the Seminar “The Common Good in the Digital Age” (27 September 2019).

[9] Apostolic Exhortation Evangelii Gaudium (24 November 2013), 233.

[10] Cf. Encyclical Letter Laudato Si’ (24 May 2015), 54.

[11] Cf. Meeting with Participants in the Plenary Assembly of the Pontifical Academy for Life (28 February 2020).

[12] Cf. ibid.

[13] Encyclical Letter Fratelli Tutti (3 October 2020), 27.

[14] Ibid.

[15] Cf. ibid, 170-175.

[16] Cf. Encyclical Letter Laudato Si’ (24 May 2015), 177.



Burimi: Vatikani