Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Qeveria e Qametit rrit taksat pr shqiptart n vitin e ri 2024

  Nga 1 janari 2024 nis zbatimin paketa e re fiskale me rritjen e akcizs s duhanit dhe cigareve dhe tatimin mbi t ardhurat nga profesionet.

  Nga 2024 nuk do t paguhet TVSH e importit t gjithve me qllim stimulimin e rritjes s numrit t bagtive dhe prjashtimin nga TVSH pr kosheret me blet.

  Emri: fiskalizim-gjoba.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 21.9 KB

  Nga 1 janari 2024 fillojn efektet edhe n ndryshimet e ligjit “Pr procedurat tatimore” q synon ashprsimin e gjobave pr bizneset q nuk plotsojn n koh detyrimet pr t paguar kstet e tatim fitimit korporativ dhe tatimit mbi t ardhurat personale, si dhe shkon n 500 mij lek gjoba pr tatimpaguesit e tatimit mbi fitimin korporativ q nuk lshojn fatur tatimore.

  Nga taksimi i profesioneve t lira do arktohen 3 miliard t ardhura shtes

  Rreth 29 mij biznese t profesioneve t lira do t paguajn tatimin progresiv nga 15 deri 23%. T ardhurat e programuara n buxhet nga kjo kategori jan parashikuar n rreth 3 miliard lek sipas relacionit t projektbuxhetit 2024. https://www.monitor.al/nis-sot-tatim...leke-me-shume/

  Ligji “Pr tatimin mbi t ardhurat” prcakton se profesionet e lira me t ardhura vjetore deri 14,000,000 do t tatohen mbi fitimin 15%, pas zbritjes s shpenzimeve dhe t ardhurave t pags minimale ndaj totalit t t ardhurave vjetore. Pr profesionet e lira t prcaktuar sipas lists t vendimit “Pr dispozitat zbatuese t ligjit nr. 29/2023, “Pr tatimin mbi t ardhurat” me t ardhura vjetore deri 14 milion lek n vit shpenzimet e zbritshme fikse t padeklaruara n kontabilitet njihen n vlern 30%.

  Kategoria tjetr e bizneseve q prfshihen n t ardhurat vjetore mbi 14 milion lek kan detyrimin e deklarimit t shpenzimeve vjetore pran administrats tatimore, ndryshe nga fash e par q u njihen shpenzime fikse apo t pambajtura n kontabilitet n masn 30%. Pas zbritjes s shpenzimeve t deklaruara n administratn tatimore fitimi i ksaj kategorie do t tatohet me normn tatimore 23%.

  MFE llogarit se deri 90% e totalit t bizneseve (t ndar sipas 3 kategorive, si: vetpunsuarit, personat fizik dhe tregtar) prfshihen n fashn e ardhurave vjetore deri 14 milion lek n vit q do t tatohen me norm 15%.

  Nis nga 1 janari indeksimi i akcizs deri 1,5%

  Nga 1 janari 2024 fillojn efektet edhe t ndryshimeve t ligjit “Pr Akcizat” kufizon rritjen e tarifave t akcizs pr karburantet dhe pijet alkoolike deri n nivelin 1,5%.

  Ndryshimet parashikojn q akciza do t indeksohet do dy vjet, n masn e norms zyrtare t inflacionit t shpallur nga INSTAT-i, por jo m shum se 1,5%, me prjashtim t duhanit dhe nnprodukteve t tij, pr t cilat akciza do t aplikohet sipas kalendarit t prcaktuar n Shtojcn nr. 1, q i bashklidhet ligjit. Sipas relacionit t projektligjit ky nivel indeksimi do t gjeneroj 0,6 miliard lek t ardhura shtes nga akciza.

  N janar t vitit 2022 sht aplikuar indeksimi automatik i tarifave t akcizs me normn zyrtare t inflacionit t shpallur nga INSTAT-i pr dy vitet paraardhse, me qllim reflektimin e rritjes s indeksit t mimeve t konsumit t mallrave mbi nivelin e akcizs s aplikuar, si dhe parandalimin e erozionit n akciza.

  Indeksimi ligjor do dy vjet i tarifave t akcizs u vendos, bazuar n nivelin e inflacionit mesatar t rezultuar n 10 vjett e fundit, i cili varionte n nivelin rreth 1.7% n vit.

  N relacionin e projektbuxhetit 2024 theksohej se sipas ktij parashikimi, nivelet e akcizs pr produktet e akcizueshme do t rriteshin me mesatarisht 3-3.4%, do dy vjet.

  Rritja e shpejt e inflacionit n nivele “jonormale” gjat dy-tre viteve t fundit, si nj fenomen jo vetm shqiptar, por global, q u nxit fillimisht nga pandemia Covid-19 dhe m pas nga lufta n Ukrain, bn t nevojshm rishikimin e skems s rritjes. T dyja kto ngjarje dmtuan zinxhirt e furnizimit pr disa produkte jetike, si energjia, nafta dhe ushqimet.

  Kjo rritje e inflacionit, me nj norm mesatare vjetore prej 7.4% n fund t vitit 2022 dhe 5.2% pr periudhn janar-gusht 2023 bn t domosdoshm kufizimin e rritjes s tarifave t akcizave pr shkak t inflacionit dhe propozimin e ktij projektligji, me qllim kufizimin e indeksimit t tarifave t akcizs brenda limiteve t nj norme inflacioni t akumuluar dyvjeare q nuk kalon 1.5%.

  Prndryshe, nse nuk do t bhet ky kufizim, niveli i akcizave nga janari 2024 duhet t rritet +11,5% dhe nse edhe n vitet n vijim inflacioni do t rezultoj n nivele mbinormale, indeksimi do ndikoj n rritjen e mimeve t mallrave, t tilla, si karburantet, pijet alkoolike, birra, vera etj.

  Nga 1 janari 2024 vijon rritja e akcizs pr cigaret sipas skedulimit

  Pr duhanin dhe cigaret, pr periudhn 2022-2026 aplikohet rritje do vit, sipas nj skedulimi t caktuar, t parashikuar n ligjin e akcizave. Rritja e akcizs s cigareve, miratuar n vitin 2022 sipas kalendarit pr periudhn 2022-2026 ka efekt n rritjen e t ardhurave n vlern e 0,75 miliard lekve.

  Nga 1 janari 2024 shkalla e taksimit pr “puro dhe cigarillos”, “cigare q prmbajn duhan”, “puro, cigarillos dhe cigare me zvendsues duhani” dhe “pr duhan tjetr i prpunuar dhe zvendsuesit duhan me dredhje” nga 7,000 lek pr kg do t jet 7,250 lek pr kg.

  Ndrsa pr “duhan t prpunuar me gjethe duhani t kultivuar n Shqipri” shkalla e akcizs nga 3,000 lek pr kg do t jet 3,250 lek pr kg. Pr produktet q mbajn nikotin lng akciza rritet 2 lek pr ml dhe arrin n shkalln 16 lek pr ml. Pr produktet duhan me ngrohje dhe pr shish dhe argjile akciza arrin nga 7,250 lek pr kg n 7,750 lek pr kg.

  Prjashtimet e TVSH-s n blegtori

  Paketa fiskale prfshin edhe disa prjashtime nga TVSH pr sektorin e bujqsis dhe blegtoris. Nisur nga nevoja e rritjes s numrit t krerve t bagtive n vend, u miratua prjashtimi nga TVSH n importin e gjedhve t mbarsur sipas nj kodi doganor t caktuar doganor.

  Po kshtu u miratua edhe prjashtimi nga TVSH i koshereve me blet, ka do stimuloj zgjerimin e ktij sektori si dhe prjashtimi nga TVSH i importit t insekteve t cilt luftojn insektet, t cilt jan zvendsues t insekticideve q prdoren n bujqsi. Efekti nga kto masa n mbshtetje t bujqsis sht rreth -150 milion lek n vit.

  Taksa e karbonit do t rritet 0,5 lek nga 1 korriku 2026

  Nga Ministria e Financave dhe Ekonomis u propozua nga 1 janari 2024 rritja me 0,5 lek e takss s karbonit mbi industrin e rnd t hekurit, imentos apo ferro-kromit nga 3 lek pr kilogram q sht aktualisht pr t arritur n 15,3 lek deri n vitin 2030.

  Pas propozimeve t deputetve t Komisionit Parlamentar t Ekonomis u miratua q rritja e takss s karbonit t nis nga 1 korriku 2026 me 0,5 lek pr kg, duke arritur n vlern e 4,5 lekve. M tej do t arrij 6,5 lek n vitin 2027, 9 lek n vitin 2028, dhe 12 lek n vitin 2029 dhe 15,3 lek pr kg n vitin 2030.

  Nga ndryshimet q do t nisin zbatimin nga 1 korriku 2026 parashikon tw gjenerohen 140 milion t ardhura shtes n buxhet.


  Dorina Azo

  Revista Monitor
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-01-2024 m 14:27

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Qeveria e Qametit rrit taksat pr shqiptart n vitin e ri 2024

  Nis taksimi pr profesionet e lira/ “Instrumenti i radhs, n nj sistem t mirmenduar”, Berisha: Genocid prmes taksave t dbimit

  2024 do t nis me taksa pr profesionet e lira. Lidhur me kt ka reaguar ish-kryeministri Sali Berisha, i cili n nj reagim t br n faqen e tij t Facebook, shprehet se ky sht nj ‘genocid prmes taksave t dbimit’.

  “T dashur miq, ky vit i ri nisi me nj goditje t rnd pr 29 mij shqiptar q ushtrojn profesione t lira. Ksaj shtrese, jetike pr ekonomin e vendit, u sht vendosur prej dats 1 Janar 2024, TAKSA E DBIMIT nga Shqipria. Filozofia e Partis Demokratike, ashtu si e do partie t djatht, qndron n faktin se m pak taksa sht m mir.

  sht e provuar se paraja n xhepin e qytetarit menaxhohet m mir dhe sht m e dobishme se sa n arkn e shtetit.

  Kjo sht e provuar n qeverisjen e Partis Demokratike, ku fal takss s shesht shqiptart kishin m shum fuqi blerse se sot, pavarsisht se kan kaluar 10 vite. sht e provuar gjithashtu n shum vende perndimore q kan ndjekur nj sistem taksimi t djatht dhe ka rezultuar n produkivitet t shtuar dhe begati pr vendin”, shprehet Berisha.

  Ai vijon m tej: Sidoqoqoft ajo q po ndodh n Shqipri, nuk sht nj sistem taksimi i majt dhe kritika ime nuk ka natyr ideologjike.

  Problemi n Shqipri nuk sht taksa n vetvete. Por QLLIMI i takss. A sht ajo nj taks e drejt? A nxit ajo produkivitet?

  Nse vizitojm historin, do t shohim raste t shumta ku taksat jan prdorur si instrumenta pr shtypjen e njerzve.

  Taksat jan prdodur pr t vjedhur nj popullat, si n Francn para Revolucionit. Taksat jan prdodur si detyrim pr t konvertuar besimet e njerzve.

  Dhe s fundmi, taksa e profesioneve t lira n Shqipri, si nj mekanizm pr t DBUAR nga Shqipria, at shtres ku prfshihen operatort turistik, veterinert, arsimtart, mjekt, agjentt e pasurive t paluajtshme, elektricistt, hidraulikt etj.

  Taksimi i tyre me 15% dhe 23% sht de facto nj TAKS DBIMI, pasi cili do q njeh nj profesionist nga kto fush, e di se t ardhurat e shumics s tyre jan n kufirin e mbijetess.

  Kjo taks sht nj TAKS DBIMI, kur n ekuacion vendosen edhe faktet e tjera t realitetit t tyre:

  – Asnj mbshtetje apo incentiv nga shteti pr kto profesione. – mimet m t larta n rajon pr ushqime bazike dhe strehim.

  – Realitetin se 81% e shqiptarve krkojn t largohen nga vendi, ku profesionstat e lir jan segmentet m t interesuar pr largim.

  Pra taksimi i profesioneve t lira me 15% dhe 23% n kto rrethana, prbn jo nj taksim t thjesht, por nj incentiv pr largimin e tyre nga Shqipria dhe zbrazjen e Shqipris nga profesionistt.

  Ky taksim sht vese instrumeni i rradhs, n nj sistem t mirmenduar q synon genocid ndaj shqiptarve, duke i larguar ata nga trojet e tyre.

  N Konventn pr Parandalimin dhe Dnimin e Genocideve t Organizats s Kombeve t Bashkuara, n faqen e par shkruhet se ka 5 akte q cilsohen GENOCID.

  Akti numr 3 thot: “Genocid quhet kur qllimisht nj grupi i vendosen kushte jetsore t kalkuluara pr t sjell shkatrrimin e pjesshm ose t plot t nj populli”.

  Thn kto, taksimi i profesioneve t lira sht vetm kushti m i ri i kalkuluar pr t prshpejtuar largimin e shqiptarve.

  Kusht i kalkuluar sht edhe shkatrrimi i zgjedhjeve t lira. Kusht i kalkuluar sht edhe agresioni ndaj opozits. Ku prfshihen vjedhja e logos s Parts Demokratike. Dhe burgosja e liderit t opozits.

  Kusht i kalkuluar sht edhe shkatrrimi i parlamentarizmit. Ku deputetve t opozits u mohohet DO E DREJT KUSHTETUESE. Prandaj ju bj thirrje profesionistve t lir. T qndrojn pr Shqiprin. Mos t dorzohen duke zgjedhur t largohen, ashtu si synohet. Por t bashkohen n mosbindje civile duke REFUZUAR pagesn e ksaj takse.

  O SOT O KURR! Pr demokracin. Pr pluralizmin. Pr shptimin e Shqipris.


  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Qeveria e Qametit rrit taksat pr shqiptart n vitin e ri 2024

  Taksa pr profesionet e lira, deputetja e PL: Qeveria po mbush xhepat duke dbuar shtresn e mesme

  Emri: xhixho-173.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 16.4 KB

  Deputetja e Partis s Liris Erisa Xhixho sht shprehur prmes nj deklarate se duke nisur nga ky vit profesionistt e lir preken nga nj barr e re financiare.

  Ajo u shpreh se tatimi me 23% i profesionistve t lir do t rndoj mbi 16 700 avokat, kontabilist, mjek, dentist, fotograf, arkitekt, farmacist, dizajner, prmbarues, videograf, specialist IT etj.

  Sipas saj qeveria e cila ka dbuar t rinjt dhe bizneset fason ka gjetur nj tjetr mnyr pr t mbushur xhepat e saj duke dbuar edhe shtresn e mesme.

  Deklarata e plot:

  T nderuar qytetar,

  Dua ta nis kt komunikim me nj urim pr t gjith shqiptart n emr t Partis s Liris. Mbarsi, begati e shpres pr t gjith shqiptart, brenda dhe jasht vendit.

  Shum prej jush e nisin kt vit t ri me nj barr t re financiare. Nga 1 janari, qeveria u ka ngarkuar profesionistve t lir nj taks t re. Tatimi me 23% i profesionistve t lir do t rndoj mbi 16 700 avokat, kontabilist, mjek, dentist, fotograf, arkitekt, farmacist, dizajner, prmbarues, videograf, specialist IT etj.

  Kjo qeveri q ka dbuar t rinjt e po dbon bizneset fason, ka gjetur nj tjetr mnyr pr t mbushur xhepat e saj duke dbuar edhe shtresn e mesme. Taksa 23% pr profesionistt e lir sht taks mbi dijen, sepse penalizon individ q kan investuar nj jet n studime e formim profesional dhe punojn me orare t zgjatura.

  Kjo taks e re nuk sht rrjedhoj e nj strategjie t qart q i shrben mirqeverisjes. Kjo qeveri e ka ndryshuar 4 her mnyrn e deklarimit brenda 4 vitesh, duke dshmuar nj paqndrueshmri t pashembullt politikash fiskale.

  Sot, varfris, mungess s mbshtetjes sociale, papunsis dhe humbjes s shpress, si arsyet q po i shtyjn shqiptart t largohen, u sht shtuar edhe nj tjetr.
  Pa asnj konsultim me grupet e interesit, me forcn e kartonit dhe duke mos marr parasysh amendamentin e Partis s Liris, ligji pr profesionet e lira detyron sot profesionistt e lir t paguajn m shum se biznesi i vogl dhe ai i madh.

  Vendosja e ksaj takse n kulmin e krizs s cmimeve do t’i detyroj shum prej orfuesve t ktyre shrbimeve t marrin rrugn e emigrimit. Prfitimi i qeveris nga ky taksim do t arrij plot 2 miliard lek ose 20 milion dollar.

  Kto para do t shkojn n xhepat e klientve t qeveris, pr koncesione e incenerator q nuk kan punuar nj dit t vetme.

  Qytetart shqiptar nuk mund t paguajn sa her qeveris nuk i dalin llogarit dhe i duhen para pr t mbyllur aferat e saj.

  Partia e Liris sht e bindur se nj sistem taksimi i pabarabart dhe i pandershm, n kushtet e krizs, kur qeveria duhet t mbshtes e jo t vjel m shum taksa, sht arsyeja e mungess s stabilitetit dhe t garancis pr t ardhmen si dhe mungess s investimeve t huaja.

  Me taksimin e ri, shtress s mesme dhe intelektualve, kjo qeveri po u tregon dern. Axhenda e qllimshme pr t shpopulluar vendin sht shtrir sot me ligj akoma m gjer.

  Balkanweb

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Qeveria e Qametit rrit taksat pr shqiptart n vitin e ri 2024

  Profesionistt e lir, t ardhurat mujore mesatare neto 1400 euro; Do paguajn 75 milion euro tatim

  Emri: Profesionist-i-lire-freelancer-2.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 54.4 KB

  Jan rreth 29 mij profesionist t lir q ushtrojn profesionin n vend, sipas t dhnave zyrtare.

  Mes tyre ka kontabilist, ekspert kontabl, avokat, jurist, agjent t pasurive t paluajtshme, dentist, mjek etj.

  Ata jan t regjistruar kryesisht si biznese t vogla dhe t vetpunsuar, ndrsa deri n fund t vitit t kaluar i jan nnshtruar tatimit njsoj si bizneset e vogla, duke u ngarkuar me pagesn e sigurimeve shoqrore e taksave lokale, ndrsa tatimfitimi ishte zero.

  N vitin 2023, t 29 mij profesionistt e lir kan deklaruar gjithsej t ardhura prej 85 miliard leksh, sipas t dhnave nga financat, ose rreth 810 milion euro.

  T ardhurat q gjenerojn profesionistt e lir jan sa vetn 2.5% e t ardhurave gjithsej t deklaruara nga bizneset n vend. (N total, bizneset n vend qarkulluan n vitin 2022 rreth 3.3 trilion lek, ose rreth 32 miliard euro, sipas Ankets Strukturore t INSTAT).

  Fitimi neto i deklaruar nga 29 mij profesionistt e lir n vitin 2023 ishte 51 miliard lek, ose 490 milion euro, sipas t dhnave nga tatimet.

  Fitimi i deklaruar nga profesionistt e lir sht n baz t vetdeklarimeve q kryhen n fund t vitit, pasi zbriten shpenzimet e vitit. Mesatarisht rezulton se nj profesionist i lir ka fitime, ose t ardhura neto q i mbeten pas zbritjes s shpenzimeve prej rreth 1400 euro n muaj (490 milion euro/29 mij profesionist).

  Nga 1 janari 2024, me hyrjen e ligjit t ri pr tatimin mbi t ardhurat, profesionistt e lir, me t ardhura deri n 14 milion lek do t tatohen me 15% tatim mbi fitimin neto dhe mbi kt shum me 23%. Me zbatimin e ksaj norme t re, e ardhurave neto e profesionistve t lir zbret n m pak se 1200 euro/muaj.

  Pr vitin 2024, kstet e tatimit fitimit t thjeshtuar, q u doln bizneseve n sistem n prill, u llogaritn mbi vet deklarimet e fitimeve neto t vitit 2023. Profesionistt nuk arritn t zbresin as normn prej 30% t shpenzimeve q u njeh ligji, kur i kan t ardhurat deri n 10 milion lek, pr shkak se nuk u b gati deklarata e re.

  N baz t vet deklarimit t fitimeve neto pr vitin 2024, rezulton se 29 mij profesionistt e lir do t paguajn rreth 7.6 miliard lek (ose 75 milion euro) tatim fitimi t thjeshtuar.

  Kjo shum sht mse dy her m e lart n krahasim me parashikimin fillestar prej 3.3 miliard leksh t publikuar n relacionin e projektbuxhetit 2024, pasi llogaritjet ishin br bazuar n deklarimet e vitit 2022.

  Shuma prej 7.6 miliard leksh, sht sa 12% e tatimfitimit q sht mbledhur n total n buxhet pr vitin 2023. (sipas treguesve fiskal t Ministris s Financave, t ardhurat nga tatim fitimi n 2023 ishin 64.5 miliard lek), ose 1.2% e totalit t t ardhurave buxhetore (t ardhurat buxhetore ishin 643 miliard lek n 2023).

  Gjithsesi kjo sht nj pages paraprake, pasi llogaritjet jan bazuar n deklarimet e vitit 2023. N fillim t 2025-s, kur bizneset t bjn deklarimet reale t t ardhurave e shpenzimeve pr vitin 2024, apo t zgjedhin regjimin e njohjes prej 30% t shpenzimeve, kstet do t rishikohen. Nse subjekti rezulton q ka paguar tepr, kjo shum do t mbartet pr vitin e ardhshm, nse ka paguar m pak do t derdh diferencn. Mbetet e paqart se si do t bhet kthimi i detyrimit t paguar tepr, nse subjekti vendos t mbyll aktivitetin.

  Tatimet kan sqaruar se njohja apriori e shpenzimeve n masn 30% pr tatimpaguesit, q ushtrojn aktivitet si “Shrbim profesional”, e cila sht opsionale, aplikohet sipas Ligjit t ri vetm n deklarimin e fitimit t vitit 2024, i cili kryhet brenda dats 31 mars 2025.

  Ndrkoh ligji pr tatimin mbi t ardhurat sht uar n Gjykatn Kushtetuese nga tre grupe interesi. Nismtart e ankimimeve vlersojn se ligji cenon barazin mes tatimpaguesve, parimet e shtetit t s drejts, t siguris juridike dhe shkel konkurrencn.

  N rast t mosshfuqizimit t tij nga Kushtetuesja nga juristt, kontabilistt dhe ekspert t tjer paralajmrohen efekte t menjhershme, q do t ndihen q me rritjen artificiale t tarifave pr shrbimet e ofruara nga profesionistt e lir, evazion, mbyllje t bizneseve dhe emigrim t shtress s mesme.


  Revista Monitor

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-08-2023, 12:49
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-08-2023, 11:16
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-09-2022, 13:17
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2022, 09:30
 5. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-11-2015, 12:42

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •