17 dhjetori shënon ditën kur qielli nuk ishte më kufiri.

Emri:  494046567_dcb210eced_o-1.jpg

Shikime: 116

Madhësia:  34.5 KB

PËRMBLEDHJE

- Më 17 dhjetor 1903, Vëllezërit Wright ekzekutuan fluturimin e parë të kontrolluar nga njeriu, duke shënuar fillimin e një epoke transformuese në aviacion.
- Shpikja e një sistemi kontrolli me tre boshte nga Vëllezërit Wright i lejoi ata të drejtonin avionin, duke i hapur rrugën industrisë së hapësirës ajrore dhe eksplorimit të hapësirës.
- Fluturimi i parë me energji nga Vëllezërit Wright hapi derën për përparime të shumta në transport dhe theksoi natyrën dinamike dhe në zhvillim të aviacionit.

120 vjet më parë sot, Orville dhe Willbur Wrights u ngritën në qiell me avionin e parë më të rëndë se ajri në botë, Wright Flyer. Si fluturimi i parë i kontrolluar nga njeriu, megjithëse zgjati vetëm 12 sekonda, ai shënoi fillimin e një epoke transformuese në aviacion.


Fluturimi i parë me ekuipazh njerëzor

17 dhjetor 1903, shënoi ditën kur Vëllezërit Wright ekzekutuan katër fluturime në Wright Flyer në Kill Devil Hills pranë Kitty Hawk, Karolina e Veriut. Çdo fluturim i mëpasshëm ishte më i gjatë dhe më i shpejtë se tjetri.

Kushtet për fluturimin e parë në atë ditë ishin pothuajse perfekte, me një erë të fortë kundër dhe me rrebesh deri në 27 milje në orë. I pari nga katër fluturimet u zhvillua në orën 10:35, me Orville Wright në kontrolle. Ai përshkoi me sukses një distancë prej 120 këmbësh, duke qëndruar në ajër për një kohëzgjatje prej 12 sekondash.

Emri:  494008335_882c2e99aa_o.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  44.6 KB
Foto: Public.Resource.Org | Flickr

Dy fluturimet e mëposhtme ishin pak më të gjata, duke mbuluar 175 këmbë dhe më pas 200 këmbë. Fluturimi më i gjatë zgjati 59 sekonda dhe mbuloi 852 këmbë. Në fluturimin e tij të katërt dhe të fundit, kur e tërhoqi aeroplanin në dunat, një erë e fortë e kapi atë, duke e përmbysur disa herë. Avioni 21.1 këmbë u dëmtua dhe Orville, për pjesën tjetër të jetës së tij, ishte i kënaqur duke pretenduar se i mbijetoi përplasjes së parë të avionit në botë.

Vëllezërit Wright kaluan katër vjet në kërkime dhe zhvillim për të krijuar aeroplanin e parë të suksesshëm me motor. Ata shpikën një sistem kontrolli me tre boshte që u mundësoi atyre të drejtonin aeroplanin duke rregulluar këndet e krahëve, timonit dhe ashensorit - një risi në kohët e mëparshme. Vëllezërit gjithashtu projektuan dhe konstruktuan motorin me benzinë me katër cilindra dhe helika.


Si e ndryshoi botën?

Në sfondin e vitit 1903, kur bota e industrializuar lëvizte me ritmin e një motori me avull, shumë e konsideruan atë mjaft të shpejtë. Ishte gjithashtu gjatë këtyre kohërave kur shkencëtarët amerikanë pohuan se fluturimi me energji ishte i pamundur.

Por ndërsa Wilbur Wright vëzhgoi vëllanë e tij Orville duke lundruar në avionët e tyre, një epokë transformuese u shpalos, duke sjellë në një botë ku udhëtimi në pothuajse çdo cep u bë realitet. Që atëherë, bota e aviacionit ka ndryshuar shpejt.

Emri:  1902_wright_glider_fly.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  36.3 KB
Foto: Willy Logan | Wikimedia Commons.

Fluturimi i parë me energji i vëllezërve Wright jo vetëm që na dha aeroplanë dhe ndryshoi mënyrën se si ne e shohim botën dhe udhëtimin, por gjithashtu hapi rrugën për industrinë e hapësirës ajrore dhe eksplorimin e hapësirës. Falë tyre, breza shpikësish janë frymëzuar të mendojnë përtej. Fluturimi i parë me energji hodhi themelet për satelitët, udhëtimet në hapësirë dhe misionet në Hënë dhe planetë të tjerë.

Vetëm 65 vjet pas fluturimit novator të Wright Brothers në Kitty Hawk, astronautët Apollo 11 u ulën në Hënë për herë të parë në historinë njerëzore.

Në të vërtetë, arritja e tyre hapi derën për përparime të shumta pozitive në transport. Ndërsa teknologjia e aviacionit u zgjerua dhe u përdor më gjerësisht, ajo nxiti kërkimin e industrisë për rritje. Ndërsa kjo rritje ka sjellë sfida, duke përfshirë ndikimin mjedisor të industrisë, ajo gjithashtu nënvizon natyrën dinamike dhe në zhvillim të aviacionit.

Gëzuar 120 vjetorin e fluturimit të parë me energji elektrike!


Burimi: SimpleFlying.com