Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Elitat globaliste n panik: Na erdhi fundi nse Donald Trump rikthehet n pushtet n 2024!

  The Economist: Donald Trump prbn rrezikun m t madh pr botn n vitin 2024

  Emri: Screenshot_6-13.jpg

Shikime: 107

Madhsia: 12.0 KB

  NGA THE ECONOMIST

  N edicionin e ksaj jave The Economist botoi Bota gjat vitit 2024, udhzuesin vjetor t 38-t, mbi parashikimet pr vitin e ardhshm, dhe gjat gjith asaj kohe asnj person i vetm nuk e ka eklipsuar analizn e The Economist, aq sa Donald Trump eklipson vitin 2024.

  Trump dominon zgjedhjet paraprake republikane. Disa sondazhe e nxjerrin at prpara Presidentit Joe Biden n shtetet e lkundura. Pr New York Times, 59% e votuesve i besojn atij pr situatn ekonomike, krahasuar me vetm 37% pr zotin Biden.

  N zgjedhjet primare, duket se padit civile dhe ndjekjet penale vetm sa e kan forcuar ish-presidentin Trump. Pr dekada demokratt jan mbshtetur tek votuesit afro-amerikan dhe hispanik, por nj numr domethns i tyre po e braktisin partin.

  Ky sht nj moment i rrezikshm q nj njeri si Trump t kthehet duke trokitur n dern e Zyrs Ovale. Demokracia sht n telashe n shtpin e saj. Pretendimi i zotit Trump se kishte fituar zgjedhjet n vitin 2020 ishte m shum se nj gnjeshtr: ishte nj bast cinik se ai mund t manipulonte dhe friksonte bashkatdhetart e tij, dhe ka funksionuar. Amerika po prballet me armiqsi n rritje jasht vendit, e sfiduar nga Rusia n Ukrain, nga Irani dhe milicit aleate t tij n Lindjen e Mesme dhe nga Kina prtej ngushtics s Tajvanit dhe n Detin e Kins Jugore. Kto tre vende koordinojn lirshm prpjekjet e tyre dhe ndajn nj vizion t nj rendi t ri ndrkombtar n t cilin autokratt jan t sigurt.

  Pr shkak se republikant maga kan planifikuar mandatin e tij t dyt prej muajsh, Trump 2 do t ishte m i organizuar se Trump 1.

  Besnikt e vrtet do t zinin pozicionet m t rndsishme. Trump do t vijonte me idet e tij t proteksionizmit ekonomik dhe marrveshjeve teatrale dhe ekstravagante.

  Nuk sht udi q perspektiva e nj mandati t dyt t Trump mbush parlamentet dhe sallat e bordeve t bots me dshprim. Por dshprimi nuk sht nj plan.

  Krcnimi m i madh q paraqet zoti Trump sht pr vendin e tij. Pasi rifitoi pushtetin pr shkak t mohimit t zgjedhjeve n vitin 2020, ai me siguri do t afirmohej n ndjenjn e tij t thell se vetm humbsit e lejojn veten t jen t kufizuar nga normat e nj kombi. N ndjekjen e armiqve t tij, Trump do t luftoj do institucion q e pengon, prfshir gjykatat dhe Departamentin e Drejtsis.

  Megjithat, nj fitore e Trump vitin e ardhshm do t kishte gjithashtu nj efekt t thell jasht vendit. Kina dhe miqt e saj do t gzoheshin pr provat se demokracia amerikane sht jofunksionale. Nse Trump shkelte procesin e rregullt ligjor dhe t drejtat civile n Shtetet e Bashkuara, diplomatt e tij nuk mund ti promovonin ato jasht vendit.

  Instinktet proteksioniste t Trump do t ishin gjithashtu t pakufizuara. N mandatin e tij t par ekonomia lulzoi pavarsisht tarifave t tij ndaj Kins. Planet e tij pr nj mandat t dyt do t ishin m t dmshme. Ai dhe togert e tij po mendojn nj taks universale prej 10% mbi importet, m shum se trefishi i nivelit sot. Edhe nse Senati e frenon at, proteksionizmi i justifikuar nga nj kndvshtrim i gjer i siguris kombtare do t rriste mimet pr amerikant.

  Trump gjithashtu ndezi ekonomin n mandatin e tij t par duke ulur taksat dhe duke shprndar pagesat pr Covid-19. Kt her, Amerika ka deficite buxhetore n nj shkall t par vetm n luft dhe kostoja e shrbimit t borxheve sht m e lart. Uljet e taksave do t ushqente inflacionin, jo rritjen ekonomike.

  Jasht vendit, mandati i par i Trump ishte m i mir se sa pritej. Administrata e tij i dha arm Ukrains, ndoqi nj marrveshje paqeje midis Izraelit, Emirateve t Bashkuara Arabe dhe Bahreinit dhe i detyroi vendet evropiane pr t rritur shpenzimet e tyre t mbrojtjes. Politika e Ameriks ndaj Kins u b m e ashpr.

  Indiferenca e Trump ndaj t drejtave t njeriut mund t forcoj marrdhniet me qeverin e Narendra Modit n Indi dhe qeverin Saudite.

  Por nj mandat i dyt do t ishte ndryshe, sepse bota ka ndryshuar. Nuk ka asgj t keqe q vendet t jen transaksionale: ata jan t detyruar t vn interesat e tyre n radh t par. Megjithat, epshi i zotit Trump pr marrveshje dhe ndjenja e tij pr interesat e Ameriks jan t pakufizuara nga realiteti dhe t paankoruara nga vlerat.

  Trump gjykon se q Amerika nuk mund t shpenzoj gjak dhe para n Evrop.

  Prandaj ai ka krcnuar se do ti jap fund lufts s Ukrains brenda nj dite dhe do t shkatrroj NATO-n , ndoshta duke refuzuar angazhimin e Ameriks pr t trajtuar nj sulm ndaj nj vendi si nj sulm ndaj t gjithve. N Lindjen e Mesme, Trump ka t ngjar t mbshtes Izraelin pa rezerva, sado q t nxis konfliktin n rajon. N Azi, ai mund t jet i hapur pr t br nj marrveshje me presidentin e Kins, Xi Jinping, pr t braktisur Tajvanin, sepse ai nuk mund ta kuptoj pse Amerika do t shkonte n luft me nj superfuqi t armatosur brthamore pr t prfituar nj ishull t vogl.

  Por duke e ditur se Amerika do t braktiste Evropn, Putin do t kishte nj nxitje pr t luftuar n Ukrain dhe pr t zgjeruar konfliktin n ish vendet sovjetike si Moldavia apo shtetet baltike. Pa presionin amerikan, Izraeli nuk ka gjasa t krijoj nj konsensus t brendshm pr bisedimet e paqes me palestinezt. Duke llogaritur se zoti Trump nuk qndron prkrah aleatve t tij, Japonia dhe Koreja e Jugut mund t ken arm brthamore. Duke pohuar se Amerika nuk ka prgjegjsi globale pr t ndihmuar n trajtimin e ndryshimeve klimatike, zoti Trump do t shtypte prpjekjet pr ta ngadalsuar at. Dhe ai sht i rrethuar nga skiftert kinez q besojn se konfrontimi sht mnyra e vetme pr t ruajtur dominimin amerikan. E kapur mes nj presidenti q bn marrveshje dhe zyrtarve t tij luftnxits, Kina mund t bj llogaritjen e gabuar mbi Tajvanin, me pasoja katastrofike.

  Zgjedhjet q kan rndsi

  Nj mandat i dyt i Trumpit do t kishte nj piknisje, t cilin i pari nuk e kishte Fitorja do t konfirmonte instinktet e tij m shkatrruese pr pushtetin. Planet e tij do t hasnin m pak rezistenc. Dhe pr shkak se Amerika do ta ket votuar at duke ditur m t keqen, autoriteti i saj moral do t binte. Zgjedhjet do t vendosen nga dhjetra mijra votues n vetm nj pjes t vogl t shteteve. N vitin 2024, fati i bots do t varet nga votat e tyre.

  Marr nga The Economist

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Elitat globaliste n panik: Na erdhi fundi nse Donald Trump rikthehet n pushtet n 2024!

  Trump nuk do bhet President i SHBA/ “Financial Times” bn parashikimet pr 2024

  Emri: 1704140156_donaldtrump.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 47.6 KB

  Presidenti amerikan Joe Biden mund t fitoj zgjedhjet presidenciale q mbahen kt vit ndrsa aleatt e Ukrains do t vazhdojn t ofrojn mbshtetje pr t. Jan kto disa nga parashikimet e Financial Times pr ngjarjet q pritet t rezervoj 2024. Gazeta e njohur britanike u sht prgjigjur n kt mnyr disa prej pyetjeve t bra nga lexuesit e saj.

  Kush do t bhet president i Shteteve t Bashkuara?

  Sipas shkrimit, ish-presidenti Donald Trump nuk do t mund t siguroj fitoren n zgjedhje. “FT” sugjeron se nse kaprcen pengesat e fundit ligjore n shtetet e Kolorado dhe Maine, fushata e Trump kundr Joe Biden do t’i bj zgjedhjet presidenciale, m t neveritshmet n historin e SHBA-ve. “Do t jet shum afr. Trump do t dnohet penalisht n t paktn nj nga katr gjyqet e tij, ndoshta n dy prej tyre, para zgjedhjeve. Ai do ta paraqes kt si persekutim politik nga “familja e krimit Biden”, – raporton FT.

  A do t jet viti i ardhshm m i nxeht se 2023?

  2023 sht shnuar nga nj numr ditsh jashtzakonisht t nxehta, saq sht pothuajse e sigurt se do t jet m i nxehti n 174 vitet e vzhgimeve klimatike kur t llogariten shifrat prfundimtare. Megjithat, shum shkenctar presin q viti 2024 t jet edhe m i ngroht, pasi vapa n vitin 2023 u intensifikua nga fenomeni klimatik natyror El Nio. Kjo zakonisht ka ndikimin m t rndsishm n temperaturat globale pas arritjes s kulmit t saj, q mund t ndodh jo m hert se janari 2024.

  A do t shtrihet lufta midis Izraelit dhe Hamasit n nj konflikt rajonal?

  Sipas FT, lufta ka shkaktuar q tani dhun n t gjith rajonin duke prfshir grupe militante t mbshtetura nga Irani. Shqetsimi m i madh sht se prleshjet kufitare mes Hezbollahut, nj lvizje e fuqishme libaneze dhe forcave izraelite do t prshkallzohen n nj konflikt t plot mes tyre.

  Pavarsisht mesazhit t qart nga qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se ata nuk mund t bashkjetojn m me militantt e Hezbollahut t ngulitur n kufirin Liban – Izrael, ata shpresojn se presioni diplomatik do ta prmbaj situatn. N t njjtn koh, as Uashingtoni dhe as Teherani nuk duan nj konflikt m t gjer rajonal, edhe nse armiqsit midis Hezbollahut dhe Izraelit intensifikohen, por situata mbetet jashtzakonisht e paqndrueshme.

  A do t vazhdojn SHBA-t dhe BE-ja t financojn Ukrainn?

  Kur kundrofensiva ukrainase kundr pushtimit rus ngeci n fund t vitit 2023, mbshtetja ushtarake dhe financiare pr Kievin u b nj shtje e diskutueshme. Administrata Biden sht e vendosur t vazhdoj furnizimin: nj marrveshje me republikant n Kongres mund t prfshij lshime pr sigurin e kufijve t SHBA-s n kmbim t zgjerimit t ndihms pr Ukrainn. Nj sfid edhe m e madhe do t lind nse Trump kthehet n Shtpin e Bardh. Udhheqsit e BE-s, ndrkoh, duhet t gjejn mnyra pr t anashkaluar veton e Hungaris pr nj paket ndihme financiare prej 50 miliard eurosh n fillim t vitit 2024.

  A do t falimentoj kompania X?

  Elon Musk shpesh prdor paralajmrimet e falimentimit pr motivim. Ai e bri at n Tesla dhe SpaceX. Por kt her, me dshtimin e reklamave n X (Twitter) dhe prpjekjet pr t krijuar t ardhura ka nj gjas t konsiderueshme q kjo mund t ndodh. Pas shprthimeve emocionale t kohve t fundit drejtuar reklamuesve t X, ai mund t bhet i paduruar me udhheqjen e kompanis duke e uar at drejt falimentimit dhe t mbetet vet n krye. Lufta e Musk pr kontrollin e X n kushtet e falimentimit do t ishte nj vazhdim emocionues i sags dramatike t blerjes s Twitter.

  A do t normalizohet ekonomia amerikane?

  Po, n afat t shkurtr. Inflacioni ka rn n nj mnyr q ka habitur edhe Rezervn Federale kt vit dhe rritja ka mbetur m e fort se sa prisnin shumica e ekonomistve. Por mos vini bast se do t zgjas gjat gjith vitit 2024. Do t ket m pak mbshtetje fiskale, pasi jan konsumuar dhurimet pr familjet nga epoka e Covid-it.

  A do t bhet Keir Starmer kryeministr i Britanis s Madhe?

  Po, megjithse ka gjasa q zgjedhjet n Mbretrin e Bashkuar t mos mbahen deri n janar 2025. Konservatort e Rishi Sunak duken t ndar dhe t rraskapitur. Numri i vendeve q duhet t fitoj opozita laburiste do t thot se ajo mund t zbres diku midis nj qeverie t pakics. Megjithat, sht jashtzakonisht e vshtir t shihet se si Sunak mund t marr mbshtetjen e mjaftueshme pr t mbajtur pushtetin.

  A do t bjer rritja ekonomike e Kins n 3%?

  Cilsia e rritjes ekonomike kineze sht prkeqsuar ndjeshm vitet e fundit. Tregu i pronave, i cili kontribuon pothuajse nj t tretn e prodhimit t brendshm bruto, po punon me ngadal. Shum qeveri vendore jan mbytur n borxhe. Konsumatori kinez sht n mdyshje. Por rritja ekonomike e Kins do t mbetet lehtsisht n 4%. Prparimi n teknologji do t mbetet i fort.

  A do t siguroj Ursula von der Leyen nj mandat t dyt si presidente e Komisionit Evropian?

  Po, me pak prpjekje. Ursula von der Leyen e ka treguar mir veten n nj mandat t karakterizuar nga kriza, duke dshmuar vlern e veprimit t prbashkt t BE-s n huamarrje, shndetsi, shpenzime pr mbrojtjen dhe politikn e energjis. Marrveshja e saj kryesore e gjelbr evropiane ka qndruar kryesisht n rrugn e duhur. Por afrimi me Uashingtonin ka mrzitur disa lider.

  A do t shkarkohet srish Sam Altman nga OpenAI?

  Sam Altman fillimisht e strukturoi kompanin e tij n mnyr q bordi i saj ta kontrollonte. Ai tha se nuk kishte kapital n OpenAI dhe bordi mund ta pushonte at n do koh. Por kur bashkthemeluesi i Altman dhe tre antar t pavarur t bordit bn pikrisht kt gj n nntor, ata prfunduan duke e rivendosur at katr dit m von.

  A do t’i kthej Britania Greqis statujat e Partenonit?

  Po, edhe pse pothuajse me siguri do t jet nprmjet nj marrveshjeje, jo nj kthim i plot q do t krkonte nj ndryshim n ligjin e Mbretris s Bashkuar.

  FT, prshtati n shqip LAPSI.al

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Elitat globaliste n panik: Na erdhi fundi nse Donald Trump rikthehet n pushtet n 2024!

  Rikthimi shqetsues i Donald Trump

  Emri: trump-iowa.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 27.1 KB

  Fushata elektorale n Iowa, rezultati i s cils do t ndikoj s teprmi mbi shtjet globale, prgjat nj viti plot zgjedhje, sapo n Shtetet e Bashkuara. Rezultatet e saj nuk ln vend pr dyshime. Duke shkatrruar rivalt n zgjedhjet e organizuara n t ftohtin polar t ktij shtet rural dhe shum konservator, Donald Trump konfirmoi statusin e tij si favorit n garn pr nominimin e republikanve, pr zgjedhjet e 5 nntorit.

  Votuesit republikan qen dshmitart m t mir pr t matur prbuzjen e paprfytyrueshme t Donald Trump pr t zbatuar rregullat. Ky i fundit nuk denjoi t marr pjes as edhe nj her t vetme n debatet mes kandidatve t organizuar nga partia e tij duke shmangur kt detyrim qytetar sa t shndetshm po aq edhe t domosdoshm.
  Ish-biznesmeni pati m shum se nj arsye pr t festuar triumfin e tij mbrmjen e 15 janarit. Rivalja e vet m serioze, ish-ambasadorja n Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, u mund u mund n garn pr vend t dyt nga guvernatori i Florids, Ron DeSantis, fushata e t cilit gjithsesi sht n agoni. Ktu Haley nuk do t prfitoj nga fryma e entuziazmit q do i duhet pr takimin tashm vendimtar t primareve n New Hampshire, t planifikuar pr 23 janar.

  Kto rezultate t para jan sa t turpshme, aq edhe shqetsuese pr demokracin amerikane. Pr her t par, zgjedhsve iu krkua t votonin pr nj ish-president, akti i fundit i t cilit n detyr ishte shkelja e parimit themelor t vendit t tij: respektimit t rezultatatit zgjedhor dhe transferimit paqsor t pushtetit.

  Tre vjet m von, votuesit republikan duket se i kan harruar imazhet degraduese t mbshtetsve t presidentit n largim, q sulmuan Kapitolin n Uashington pr t parandaluar ertifikimin e fitores s padiskutueshme t Joe Biden. M keq akoma, shum prej tyre vazhdojn t besojn teorin delirante t komplotit se zgjedhjet u vodhn nga ata q realisht i humbn ato.

  Kjo qasje me sy mbyllur nuk sht nj shaka, pasi Donald Trump po paraqet si t vetmin program elektoral prpara zgjedhsve, etjen pr hakmarrje dhe dshirn pr revansh. Kshtu duhet edhe spastrimi i gjer n administrat, q ai parashikon n rastin e nj fitoreje n nntor, duke vendosur ndado besnik t przgjedhur mbi kt kriter dhe jo at t meritokracis. Nuk ka dyshim se nj gj e till do t dobsoj shtetin federal, pr n favor t kundrshtarve t Shteteve t Bashkuara.

  Votuesit n Iowa gjithashtu nuk u ndikuan nga proceset ligjore q ka prpara Donald Trump dhe as nga nj sr akuzash q pikturojn nj portret krejt t kundrt me at t nj burri shteti. Edhe n kt pik Trump, arriti me ndihmn e mediave tejet t buta kundrejt tij t injektonte helmin e dyshimit.

  N realitetin paralel t vizatuar nga ish-presidenti, shkelja e rregullave t financimit t fushats zgjedhore, presioni i ushtruar pr t ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale 2020, apo marrja e paligjshme e arkivave t klasifikuara pas largimit t tij nga pushteti nuk prbjn asnj lloj shkeljeje. Prkundrazi, faktin se duhet t prgjigjet pr veprimet e veta ai e paraqitet si nj krcnim pr demokracin.

  Afati po skadon pr republikant q e refuzojn kthimin e kaosit dhe egos shkatrruese n drejtimin e Shtpis s Bardh. Atyre u kan mbetur vetm pak dit pr t’u tubuar pas nj kandidature alternative dhe pr t parandaluar q gara e primareve t shitet si nj plebishit.

  Editorial i Le Monde, pergatiti Lapsi.al

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Elitat globaliste n panik: Na erdhi fundi nse Donald Trump rikthehet n pushtet n 2024!

  The Economist: Rreziku n rritje i konservatorizmit

  Emri: konservatoret-765x383-1.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 32.2 KB

  The Economist

  N vitet 1980, Ronald Reagan dhe Margaret Thatcher ndrtuan nj konservatorizm t ri rreth tregjeve dhe liris. Sot, Donald Trump, Viktor Orban dhe nj grup i larmishm politikansh perndimor e kan shkatrruar at ortodoksi, duke ndrtuar nj konservatorizm statist, q vendos sovranitetin kombtar prpara individit. Kta konservator kombtar jan gjithnj e m shum pjes e nj lvizjeje globale, me rrjetet e tyre t mendimtarve dhe liderve t lidhur nga nj ideologji e prbashkt. Ata po e ndiejn se zotrojn konservatorizmin tani – dhe mund t ken t drejt.

  Pavarsisht nga emri, konservatorizmi kombtar nuk mund t ishte shum i ndryshm nga idet e Reagan dhe Thatcher. N vend q t jen skeptik ndaj qeveris s madhe, konservatort kombtar mendojn se njerzit e zakonshm jan t rrethuar nga forca t paprcaktuara globale dhe se shteti sht shptimtari i tyre. Ndryshe nga Reagan dhe Thatcher, ata e urrejn bashkimin e sovranitetit n organizatat shumpalshe, dyshojn se tregjet e lira jan t manipuluara nga elitat dhe jan armiqsor ndaj emigrimit. Ata e prbuzin pluralizmin, veanrisht llojin multikulturor.

  N vend t nj besimi progresist, konservatort kombtar jan kapur nga deklinizmi, ose besimi se nj shoqri apo institucion shkon drejt rnies. William Buckley, nj mendimtar i shkolls s vjetr, dikur tha se “nj konservator sht dikush q i qndron prpara historis, duke brtitur stop”. Pr krahasim, konservatort kombtar jan revolucionar. Ata nuk e shohin Perndimin si nj qytet q shklqen n maj t kodrs, por si Romn prpara rnies – dekadente, e oroditur dhe gati t shembet mes nj pushtimi barbar. T paknaqur me rezistencn ndaj progresit, ata gjithashtu duan t shkatrrojn liberalizmin klasik.

  Disa njerz presin q e gjith kjo t shprthej nj dit. Konservatort kombtar jan shum jo koherent pr t paraqitur nj krcnim, thon ata. Giorgia Meloni, kryeministre e Italis, mbshtet Ukrainn; Viktor Orban, kryeministr i Hungaris, ka mbajtur nj qndrim t but ndaj Rusis. Partia polake Ligj dhe Drejtsi (PiS) sht kundr homoseksualve; n Franc Marine Le Pen sht pro tyre. Ve ksaj, fiksimi me sovranitetin kombtar do ta bnte situatn e njerzve m t keqe, pasi tregtia do t bjer, rritja ekonomike do t ngadalsohet dhe t drejtat civile do t kufizohen. Votuesit me siguri do t zgjidhnin t rivendosnin liberalizmin botror t krijuar tashm.

  Kjo pikpamje sht vetknaqsi e pafalshme. Konservatorizmi kombtar sht politika e ankesave: nse politikat ojn n rezultate t kqija, lidert do ta transferojn fajin mbi globalistt dhe emigrantt dhe do t thon se kjo dshmon se sa shum e padrejt sht bota. Me gjith kontradiktat e tyre, konservatort kombtar kan qen n gjendje t bashkohen rreth armiqsis s tyre, prball armiqve t prbashkt, duke prfshir emigrantt, globalistt dhe t gjith prkrahsit e tyre t supozuar. Nnt muaj para zgjedhjeve n Amerik, zoti Trump tashm po sulmon NATO-n.

  Konservatort kombtar gjithashtu meritojn t merren seriozisht pr shkak t perspektivs s tyre elektorale. Trump sht duke udhhequr sondazhet n Amerik. E djathta ekstreme pritet t dal mir n zgjedhjet parlamentare evropiane n qershor. N Gjermani, n dhjetor, Alternativa pr Gjermanin e ekstremit t djatht arriti nj rekord prej 23%. Duke parashikuar nj humbje n zgjedhje pr Rishi Sunak n Britanin e Madhe, konservatort pro Brexit dhe anti-emigracion po komplotojn pr t marr n dor partin. N vitin 2027, zonja Le Pen mund t bhet presidente e Francs.

  Dhe konservatort nacionalist kan rndsi sepse kur arrijn t fitojn postin, gjithka ndryshon. Duke vendosur pr t kapur institucionet shtetrore, duke prfshir gjykatat, universitetet dhe shtypin e pavarur, ata imentojn kontrollin e tyre n pushtet. Kjo sht ajo q partia Fidesz e Orban ka br n Hungari. N Amerik, Trump ka qen i qart pr planet e tij autokratike. Njerzit q punojn pr t kan hartuar dokumente politikash q parashtrojn nj program pr t kapur burokracin federale. Pasi institucionet t jen dobsuar, mund t jet e vshtir pr t’i rikthyer ato. N Poloni, partia Ligj dhe Drejtsi (PiS) kishte t njjtn axhend, prpara se t rrzohej n zgjedhjet e vitit t kaluar. Koalicioni i qendrs s djatht q e mundi at, tani po lufton pr t vendosur kontrollin.

  Ather, si duhet t sillen konservatort e stilit t vjetr dhe liberalt klasik me konservatorizmin kombtar? Nj prgjigje sht t merren seriozisht ankesat legjitime t njerzve. Qytetart e shum vendeve perndimore e shohin emigracionin ilegal si nj burim rregullimi social dhe shpenzim t parave publike. Njerzit shqetsohen se fmijt e tyre do t rriten m t varfr se ata. Jan t shqetsuar pr humbjen e vendeve t puns pr shkak t teknologjis s re. Besojn se institucione t tilla si universitetet dhe shtypi jan kapur nga elitat armiqsore, joliberale, me prirje t majt. Ata i shohin globalistt q kan lulzuar n dekadat e fundit si antar t nj kaste egoiste dhe arrogante q u plqen t besojn se u ngjitn n krye me meritokraci, por, n realitet, suksesi i tyre u trashgua.

  Kto ankesa jan t drejta, por mos marrja e tyre seriozisht konfirmon se sa larg realitetit jan br elitat. N vend t ksaj, liberalt dhe konservatort e stilit t vjetr kan nevoj pr politika pr t adresuar kto probleme. Emigracioni i ligjshm sht m i leht nse frenohet ai i paligjshmi. Rregullat kufizuese t planifikimit i nxjerrin t rinjt jasht tregut t banesave. Pr t pasur nj shoqrin vrtet t hapur q ata pretendojn se duan, liberalt duhet t bjn presion q institucionet elitare intelektuale – q jan bizneset kryesore, mediat dhe universitetet – t mishrojn parimet e liberalizmit n vend q t’i nnshtrohen censurs dhe mendimit n grup.

  Lidion Kulla / SCAN

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-11-2023, 18:22
 2. James Rickards: Elitat globaliste kan frik nga ju!
  Nga Albo n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-07-2023, 01:30
 3. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2023, 23:30
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2021, 23:06
 5. Tjetr padi pr Donald Trump
  Nga Neteorm n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2017, 14:12

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •