Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  ChatGPT: Ikn Sam Altman nga drejtimi i OpenAI, shqiptarja Mira Murati merr drejtimin e kompanis

  Sam Altman i OpenAI largohet si CEO sepse bordi nuk ka m besim n aftsin pr t udhhequr

  Nga Jonathan Vanian

  PIKAT KRYESORE

  - Bordi i drejtorve t OpenAI tha t premten se Sam Altman do t largohet si CEO dhe do t zvendsohet nga Shefja e Teknologjis Mira Murati.
  - Bordi nuk ka m besim n aftsin e tij pr t vazhduar udhheqjen e OpenAI, tha firma.
  - Para se t drejtonte OpenAI, Altman ishte president i prshpejtuesit t startup-eve Y Combinator.


  Emri: 107335980-1700253756240-gettyimages-1730510608-AFP_33YK48G.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 32.1 KB
  Sam Altman, Kryeshefi Ekzekutiv i OpenAI dhe Mira Murati, Shef i Teknologjis i OpenAI, flasin gjat Konferencs WSJ Tech Live t Wall Street Journal n Laguna Beach, Kaliforni m 17 tetor 2023.
  Patrick T. Fallon | Afp | Getty Images


  Bordi i drejtorve t OpenAI tha t premten se Sam Altman do t largohet si CEO dhe do t zvendsohet nga shefja e teknologjis Mira Murati.

  Kompania tha se kreu nj proces shqyrtimi konsultativ dhe arriti n prfundimin se ai nuk ishte vazhdimisht i sinqert n komunikimet e tij me bordin, duke penguar aftsin e tij pr t ushtruar prgjegjsit e tij.

  Bordi nuk ka m besim n aftsin e tij pr t vazhduar udhheqjen e OpenAI, thuhet n deklarat.

  Bordi i OpenAI prfshin shkenctarin kryesor Ilya Sutskever dhe drejtor t pavarur si CEO i Quora Adam DAngelo, siprmarrsja e teknologjis Tasha McCauley dhe Helen Toner e Qendrs Georgetown pr Sigurin dhe Teknologjin n zhvillim. OpenAI thot se bordi i 501(c)(3) t tij sht organi i prgjithshm qeveriss pr t gjitha aktivitetet e OpenAI.

  Bordi tha gjithashtu se Greg Brockman, presidenti i OpenAI, do t largohet si kryetar i bordit dhe do t mbetet n rolin e tij n kompani, duke i raportuar CEO.

  OpenAI, i cili ka mbledhur miliarda dollar nga Microsoft, u hodh n Internet n fund t vitit t kaluar pasi publikoi pr publikun chatbotin e tij t AI ChatGPT. Shrbimi u b viral duke i lejuar prdoruesit t konvertojn tekstin e thjesht n bised krijuese dhe ka shtyr kompanit e mdha t teknologjis si Alphabet dhe Meta t rrisin investimet e tyre n AI gjeneruese.

  OpenAI u lanua si nj model jofitimprurs n 2015 me mbshtetjen e CEO t Tesla, Elon Musk , i cili thuhet se ka dhuruar 1 miliard dollar pr projektin. Para se t merrte detyrn si CEO, Altman ishte president i prshpejtuesit t startup-eve Y Combinator dhe fitoi rndsi n Silicon Valley si nj investitor i fazs s hershme. M hert n karriern e tij, ai themeloi kompanin e rrjeteve sociale Loopt.

  Altman nuk iu prgjigj menjher nj krkese pr m shum informacion.

  Lora Kolodny e CNBC kontribuoi n kt raport

  Burimi: CNBC

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: ChatGPT: Ikn Sam Altman nga drejtimi i OpenAI, shqiptarja Mira Murati merr drejtimin e kompani

  Microsoft kufizoi shkurtimisht aksesin e punonjsve n ChatGPT t OpenAI, duke prmendur shqetsimet e siguris

  PUBLIKUAR E ENJTE, 9 NNTOR 20236:20 PM ESTPRDITSUAR T ENJTEN, 9 NNTOR 20237:58 PM EST

  Nga Jordan Novet

  PIKAT KRYESORE

  - Pr nj koh t shkurtr t enjten, punonjsit e Microsoft nuk u lejuan t prdornin ChatGPT t OpenAI, ka msuar CNBC.
  - “Pr shkak t shqetsimeve t siguris dhe t dhnave, nj numr i mjeteve t AI nuk jan m t disponueshme pr punonjsit pr t’u prdorur,” tha Microsoft n nj prditsim n nj faqe interneti t brendshme.


  Emri: 107329681-1699299153477-gettyimages-1778706504-js1_7904_hptwzcb1.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 22.2 KB
  CEO i Microsoft Satya Nadella flet gjat ngjarjes OpenAI DevDay m 06 nntor 2023 n San Francisko, Kaliforni. CEO i OpenAI, Sam Altman, mbajti fjalimin kryesor n konferencn e par t Open AI DevDay.
  Justin Sullivan | Getty Images


  Microsoft ka investuar miliarda dollar n OpenAI. Por pr nj koh t shkurtr t enjten, punonjsit e kompanis softuerike nuk u lejuan t prdorin produktin m t famshm t startup-it, ChatGPT, ka msuar CNBC.

  “Pr shkak t shqetsimeve t siguris dhe t dhnave, nj numr i mjeteve t AI nuk jan m t disponueshme pr punonjsit pr t’u prdorur,” tha Microsoft n nj prditsim n nj faqe interneti t brendshme. CNBC pa gjithashtu nj pamje nga ekrani q tregonte se ChatGPT nuk mund t aksesohej n pajisjet e korporats.

  Prfaqsuesit e Microsoft dhe OpenAI nuk iu prgjigjn menjher krkesave pr koment.

  “Ndrsa sht e vrtet q Microsoft ka investuar n OpenAI dhe se ChatGPT ka masa mbrojtse t integruara pr t parandaluar prdorimin e pahijshm, faqja e internetit sht megjithat nj shrbim i jashtm i pals s tret,” tha Microsoft. “Kjo do t thot q ju duhet t tregoni kujdes duke e prdorur at pr shkak t rreziqeve t privatsis dhe siguris. Kjo vlen edhe pr do shrbim tjetr t jashtm t AI, si Midjourney ose Replika, gjithashtu.”

  Kompania fillimisht tha se po ndalonte ChatGPT dhe softuerin e dizajnit Canva, por m von hoqi nj linj n kshillim q prfshinte ato produkte. Pas publikimit fillestar t ksaj historie, Microsoft rivendosi aksesin n ChatGPT.

  N nj deklarat pr CNBC, Microsoft tha se bllokimi i prkohshm i ChatGPT ishte nj gabim q rezulton nga nj test i sistemeve pr modele t mdha gjuhsore.

  “Ne po testonim sistemet e kontrollit t piks fundore pr LLM dhe pa dashje i ndezm ato pr t gjith punonjsit,” tha nj zdhns. “Ne e rivendosm shrbimin menjher pasi identifikuam gabimin ton. Si kemi thn m par, ne inkurajojm punonjsit dhe klientt t prdorin shrbime si Bing Chat Enterprise dhe ChatGPT Enterprise q vijn me nivele m t larta t mbrojtjes s privatsis dhe siguris.”

  Shum kompani t mdha kan kufizuar prdorimin e ChatGPT, shpesh pr t parandaluar ndarjen e t dhnave konfidenciale. Pasi sht trajnuar pr t dhna t gjera n internet, ChatGPT kompozon prgjigje t ngjashme me njerzit ndaj mesazheve t biseds s njerzve. Shrbimi ka mbi 100 milion prdorues .

  Prditsimi i Microsoft rekomandon q njerzit t prdorin mjetin e vet kompanis Bing Chat, i cili mbshtetet n modelet e inteligjencs artificiale OpenAI. T dy kompanit jan t lidhura ngusht. Microsoft ka qen gjithashtu i zn kt vit duke sjell prditsime pr sistemin e tij operativ Windows dhe aplikacionet Office q prfitojn nga shrbimet OpenAI, t cilat nga ana e tyre funksionojn n infrastrukturn cloud t Microsoft Azure.

  N fillim t ksaj jave, CEO Satya Nadella u shfaq n sken s bashku me Sam Altman t OpenAI n konferencn e par t zhvilluesve t startup-it.

  Altman shkroi n nj postim n X t enjten von se, “thashethemet se ne po bllokojm Microsoft 365 si hakmarrje jan plotsisht t pabaza”.

  N janar, nj inxhinier i rangut t lart t Microsoft shkroi n nj forum se punonjsit mund t prdornin ChatGPT, por kshilloi q t mos futnin informacione konfidenciale, raportoi Insider .

  N fillim t ksaj jave, nj grup hakerash i quajtur Anonymous Sudan tha se kishte shnjestruar ChatGPT n nj sulm pr shkak t “bashkpunimit t OpenAI me shtetin okupues t Izraelit” dhe sepse Altman tha se ”sht i gatshm t investoj m shum n Izrael”.


  Burimi: CNBC

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: ChatGPT: Ikn Sam Altman nga drejtimi i OpenAI, shqiptarja Mira Murati merr drejtimin e kompani

  Ish-antarja e bordit t OpenAI shpjegon pse CEO Sam Altman u shkarkua para se t ripunsohej

  Nga Hayden Field

  PIKAT KRYESORE
  - Ish-antarja e bordit t OpenAI, Helen Toner, e cila ndihmoi n rrzimin e CEO Sam Altman n nntor, theu heshtjen e saj n nj paraqitje n podcast kur foli pr ngjarjet brenda kompanis q uan n shkarkimin.
  - Nj shembull q ajo dha: Kur OpenAI publikoi ChatGPT n nntor 2022, bordi nuk u informua paraprakisht dhe e mori vesh n Twitter.
  - Altman u riemrua CEO m ​​pak se nj jav pasi bordi e shkarkoi at, por komentet e Toner japin nj pasqyr t vendimit t bordit pr her t par.


  Emri: 107337921-1700665350774-gettyimages-1705021267-_jj23909_nndjqkyn.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 23.4 KB
  Helen Toner, drejtore e strategjis dhe granteve krkimore themelore n Qendrn pr Sigurin dhe Teknologjin n zhvillim n Georgetown, flet n sken gjat Konferencs s Kodit t Vox Media 2023 n Dana Point, Kaliforni, 27 shtator 2023.
  Jerod Harris | Getty Images


  Ish-antarja e bordit t OpenAI, Helen Toner, e cila ndihmoi n rrzimin e CEO Sam Altman n nntor, theu heshtjen e saj kur foli n nj podcast t lshuar t martn pr ngjarjet brenda kompanis q uan n shkarkimin e Altman.

  Nj shembull q ajo dha: Kur OpenAI publikoi ChatGPT n nntor 2022, bordi nuk u informua paraprakisht dhe e mori vesh n Twitter. Toner tha gjithashtu se Altman nuk i tha bordit se ai zotronte fondin fillestar t OpenAI.

  Altman u riemrua CEO m ​​pak se nj jav pasi u shkarkua, por komentet e Toner japin nj pasqyr t vendimit pr her t par.

  “Bordi sht nj bord jofitimprurs q u krijua n mnyr eksplicite me qllim q t sigurohej q misioni i s mirs publike t kompanis ishte primar, ishte i pari - mbi fitimet, interesat e investitorve dhe gjra t tjera,” tha Toner n ” TED AI Show. “podcast.

  “Por pr vite me radh, Sam e kishte br vrtet t vshtir pr bordin q ta bnte at pun duke fshehur informacionin, duke keqinterpretuar gjrat q po ndodhnin n kompani, n disa raste duke gnjyer plotsisht bordin,” tha ajo.

  Toner tha se Altman i dha bordit “informacion t pasakt n lidhje me numrin e vogl t proceseve formale t siguris q kompania kishte n vend” n shum raste.

  “Pr do rast individual, Sam gjithmon mund t dilte me nj lloj shpjegimi t padmshm se pse nuk ishte nj pun e madhe, ose keqinterpretuar, ose fardo tjetr,” tha Toner. “Por efekti prfundimtar ishte se pas vitesh t tilla gjrash, t katr ne q e pushuam at arritm n prfundimin se thjesht nuk mund t’i besonim gjrat q Sam po na thoshte, dhe ky sht thjesht nj vend krejtsisht i paprshtatshm pr t qen. si bord – veanrisht nj bord q supozohet t siguroj mbikqyrje t pavarur mbi kompanin, jo vetm duke ndihmuar CEO-n pr t mbledhur m shum para.”

  Toner shpjegoi se bordi kishte punuar pr t prmirsuar shtjet. Ajo tha se, n tetor, nj muaj para rrzimit, bordi pati biseda me dy drejtues t cilt transmetuan prvojat me Altman q nuk ishin t knaqur t’i ndanin m par, duke prfshir pamjet e ekranit dhe dokumentacionin e ndrveprimeve problematike dhe t pavrtetave.

  “T dy papritmas filluan t na tregonin se si nuk mund t’i besonin atij, pr atmosfern toksike q po krijonte”, tha Toner. “Ata prdorn shprehjen ‘abuzimi psikologjik’, duke na thn se nuk mendonin se ai ishte personi i duhur pr t udhhequr kompanin n AGI, duke na thn se nuk kishin besim se ai mund ose do t ndryshonte.”

  Inteligjenca e prgjithshme artificiale, ose AGI, sht nj term i gjer q i referohet nj lloji t inteligjencs artificiale q tejkalon aftsit njerzore n detyra t ndryshme njohse.

  Nj zdhns i OpenAI nuk ishte menjher i disponueshm pr t komentuar.

  N fillim t ktij muaji, OpenAI shprndau ekipin e tij t fokusuar n rreziqet afatgjata t AI nj vit pasi kompania njoftoi grupin. Lajmi erdhi disa dit pasi t dy drejtuesit e ekipit, bashkthemeluesi i OpenAI, Ilya Sutskever dhe Jan Leike, njoftuan largimet e tyre nga startup-i i mbshtetur nga Microsoft . Leike, i cili q ather ka njoftuar se do t’i bashkohet konkurrentit t AI Anthropic , shkroi t premten se “kultura dhe proceset e siguris s OpenAI-t kan zn vendin e pasm ndaj produkteve me shklqim”.

  Komentet e Tonerit dhe largimet e profilit t lart pasojn krizn e lidershipit t vitit t kaluar .

  N nntor, bordi i OpenAI rrzoi Altman , duke thn se kishte kryer “nj proces shqyrtimi t diskutueshm” dhe se Altman “nuk ishte vazhdimisht i sinqert n komunikimet e tij me bordin, duke penguar aftsin e tij pr t ushtruar prgjegjsit e tij”.

  “Bordi nuk ka m besim n aftsin e tij pr t vazhduar udhheqjen e OpenAI,” tha ai.

  Wall Street Journal dhe media t tjera raportuan se ndrsa Sutskever e trajnoi fokusin e tij pr t siguruar q inteligjenca artificiale nuk do t dmtonte njerzit, t tjert, prfshir Altman, ishin m t etur pr t uar prpara me ofrimin e teknologjis s re.

  Largimi i Altman shkaktoi dorheqje dhe krcnime pr dorheqje, duke prfshir nj letr t hapur t nnshkruar nga pothuajse t gjith punonjsit e OpenAI, dhe zhurm nga investitort, prfshir Microsoft . Brenda nj jave, Altman u kthye dhe antart e bordit Toner dhe Tasha McCauley, t cilt kishin votuar pr t rrzuar Altman, ishin jasht. Sutskever hoqi dor nga vendi i tij n bord dhe qndroi n staf derisa njoftoi largimin e tij m 14 maj. Adam D’Angelo, i cili gjithashtu kishte votuar pr t rrzuar Altman, mbetet n bord.

  N mars, OpenAI njoftoi bordin e saj t ri , i cili prfshin Altman, dhe prfundimin e nj hetimi t brendshm nga firma ligjore WilmerHale mbi ngjarjet q uan n rrzimin e Altman.

  OpenAI nuk publikoi raportin e hetimit WilmerHale, por prmblodhi gjetjet e tij.

  “Rishikimi arriti n prfundimin se kishte nj ndarje t konsiderueshme t besimit midis bordit t mparshm dhe Sam dhe Greg,” tha kryetari i bordit t OpenAI Bret Taylor n at koh, duke iu referuar presidentit dhe bashkthemeluesit Greg Brockman. Rishikimi gjithashtu “prfundoi se bordi veproi me mirbesim ... [dhe] nuk parashikoi disa nga paqndrueshmria q oi m pas,” shtoi Taylor.


  Burimi: CNBC

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-02-2023, 06:55
 2. Itali: Shqiptarja ikn bashk me djalin pr tu bashkuar me ISIS
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-01-2015, 13:16
 3. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2014, 12:11
 4. Gjeneralmajor Sylejman Selimi merr drejtimin e TMK-s
  Nga deqanas n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 20-03-2006, 00:04
 5. 50 cent merr vlersime t mira pr aktrimin
  Nga Flori n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2006, 13:57

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •