Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Thumbs up Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka


  Ne nje postim ne facebook At Nikolla Xhufka shkruan:
  Vendim Kanunor Kishtar! 🔴
  Me vendim tė Kėshillit tė Kishės Ortodokse Kombėtare Shqiptare dhe me bekimin e kreut tė Kishės sonė, zotit at Nikolla Xhufka, ėshtė vendosur:
  1- Kisha jonė mallkon kishen serbe dhe kreun e saj, Patriarkun Profire.
  2- Ndarja kanunore me ēdo kishė serbe nė Serbi ose nė mbarė botėn.
  3- Shpalljen heretik tė ēdo kleriku serb.
  4- Mosnjohjen e kishės serbe si kishė paqėsore tė krishterė.
  5- Mosnjohjen e asnjė dokumenti qė lėshohet nga kisha serbe (certifikata pagėzimi, kurorėzimi etj.)
  6- Ndalimin e hyrjes se ēdo prifti serb nė kishėn shqiptare.
  Ky vendim hyn nė fuqi menjėherė.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka

  Mitropolia e Shenjtė e Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit,

  Deklaratė.

  Zoti Jisu tha: “Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Ai qė nuk hyn nėpėr derė tė vathės sė deleve, por ngjitet nga njė anė tjetėr, ai ėshtė vjedhės dhe kusar.” Ungjilli sipas Joanit 10:1.

  Kėto ditė u informuam pėrmes mediave televizive lokale dhe rrjeteve sociale pėr “vizitėn” e papritur nė qytetin e Elbasanit, tė njė personazhi sa enigmatik aq edhe qesharak, i prezantuar si “Kryepeshkopi i Rumanisė” i kalendarit tė vjetėr pėr tė gjithė vllenjtė nė botė me emrin Vasic Moisije.

  Personi nė fjalė kryen njė “ceremoni” fetare tė ēuditshme nė qilarin e shtėpisė sė mikpritėsit tė tij Nikolla (Bllazhde) Xhufka, qė ky i fundit kėrkon ta paraqesė si “kishė katakomb”, e nė fund tė saj, nėn flamurin kombėtar tė Rumanisė varur nė murin e shtėpisė pretendohet se tashmė Nikolla ėshtė dorėzuar “prift” prej tij.

  Njė skenė e tillė do tė ishte e pėrshtatshme pėr njė komedi satirike, por fatkeqėsisht gjithēka kryhet nėn emrin e ortodoksisė dhe tė simboleve tė shenjta qė Kisha jonė Ortodokse i ruan me aq fanatizėm dhe i nderon me pėrkushtim. Gjithēka e paraqitur dhe kryer aty nuk ka asgjė tė shenjtė dhe kanonike, pėrkundrazi, provokojnė vetėm indinjatė dhe zemėrim tek besimtarėt dhe kleri ortodoks nė Shqipėri.

  Kleriku nė fjalė, prezantuar si “Kryepiskopi i Rumanisė”, i cili bėn deklarata nė gjuhėn serbe, me flamurin e Rumanisė nė sfond, si pėrfaqėsues i vllenjve dhe jep leksione atdhetarie pėr shqiptarėt, ėshtė jo vetėm njė ironi e tepruar, por sinjalizon dhe njė rrezik tė pėrfshirjes sė ēėshtjeve politike me sfond fetar dhe axhenda tė dyshimta nė zemėr tė vendit tonė, nė qytetin e Elbasanit.

  Shprehim keqardhjen tonė, qė nė kėtė rrugė tė gabuar dhe tė rrezikshme, ėshtė pėrfshirė i riu Nikolla (Bllazhde) Xhufka, i cili ka qenė pėr njė kohė pranė Kishės sonė, ende pa mbushur moshėn e duhur, pa arsimimin fetar, injoron dhe shkel katėrēipėrisht kanonet dhe rregullat e Kishės Orthodhokse, kėrkon tė prezantohet si klerik dhe prift ortodoks!

  Ju bėjmė me dije; besimtarėve ortodoksė tė Mitropolisė tonė tė Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit, autoriteteve dhe institucioneve vendore, komuniteteve tė tjera fetare dhe opinionit tė gjerė publik se: Nikolla (Bllazhde) Xhufka nuk konsiderohet klerik dhe as prift nga ana e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Dorėzimi i tij konsiderohet i pavlefshėm dhe nė kundėrshtim tė hapur me Kanonet e Kishės Orthodhokse.

  Gjithashtu, ju kėrkojmė organeve kompetente ligjore dhe administrative, qė ta shohin me shumė vėmendje kėtė incident dhe tė ndjekin sipas kompetencave qė u jep ligji dhe detyra, qė fenomene tė tilla tė pėrēarjes me bazė nacionaliste, fetare dhe politike tė merren seriozisht nė konsideratė dhe tė parandalohet pėrshkallėzimi i tyre.

  Mbarėvajtja e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė nuk mund tė jetė nė dorėn e njė personi anonim dhe as tė njė aventurieri djaloshar, tė cilėt pėr ambicie e delire personale janė tė gatshėm tė pėrfshihen nė lojėra dhe axhenda tė rrezikshme me pasoja tė rėnda pėr Kishėn dhe vendin tonė.

  Mitropolia e Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit, drejtohet prej disa vitesh nga Imzot Andoni, njė shqiptar i formuar me edukim fetar dhe tė pėrgjithshėm, i cili me devocionin dhe pėrkushtimin e tij gėzon respektin dhe vlerėsimin e besimtarėve dhe tė gjithė shoqėrisė sonė nė Elbasan dhe nė mbarė vendin. Pėrpjekjet pėr tė pėrēarė Kishėn Orthodhokse, edhe nė kėtė rast, me hirin dhe ndihmėn e Zotit, do tė dėshtojnė. Amin.

  Burimi: KOASH

 3. #3

  Pėr: Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Mitropolia e Shenjtė e Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit,

  Deklaratė.

  Zoti Jisu tha: “Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Ai qė nuk hyn nėpėr derė tė vathės sė deleve, por ngjitet nga njė anė tjetėr, ai ėshtė vjedhės dhe kusar.” Ungjilli sipas Joanit 10:1.

  Kėto ditė u informuam pėrmes mediave televizive lokale dhe rrjeteve sociale pėr “vizitėn” e papritur nė qytetin e Elbasanit, tė njė personazhi sa enigmatik aq edhe qesharak, i prezantuar si “Kryepeshkopi i Rumanisė” i kalendarit tė vjetėr pėr tė gjithė vllenjtė nė botė me emrin Vasic Moisije.

  Personi nė fjalė kryen njė “ceremoni” fetare tė ēuditshme nė qilarin e shtėpisė sė mikpritėsit tė tij Nikolla (Bllazhde) Xhufka, qė ky i fundit kėrkon ta paraqesė si “kishė katakomb”, e nė fund tė saj, nėn flamurin kombėtar tė Rumanisė varur nė murin e shtėpisė pretendohet se tashmė Nikolla ėshtė dorėzuar “prift” prej tij.

  Njė skenė e tillė do tė ishte e pėrshtatshme pėr njė komedi satirike, por fatkeqėsisht gjithēka kryhet nėn emrin e ortodoksisė dhe tė simboleve tė shenjta qė Kisha jonė Ortodokse i ruan me aq fanatizėm dhe i nderon me pėrkushtim. Gjithēka e paraqitur dhe kryer aty nuk ka asgjė tė shenjtė dhe kanonike, pėrkundrazi, provokojnė vetėm indinjatė dhe zemėrim tek besimtarėt dhe kleri ortodoks nė Shqipėri.

  Kleriku nė fjalė, prezantuar si “Kryepiskopi i Rumanisė”, i cili bėn deklarata nė gjuhėn serbe, me flamurin e Rumanisė nė sfond, si pėrfaqėsues i vllenjve dhe jep leksione atdhetarie pėr shqiptarėt, ėshtė jo vetėm njė ironi e tepruar, por sinjalizon dhe njė rrezik tė pėrfshirjes sė ēėshtjeve politike me sfond fetar dhe axhenda tė dyshimta nė zemėr tė vendit tonė, nė qytetin e Elbasanit.

  Shprehim keqardhjen tonė, qė nė kėtė rrugė tė gabuar dhe tė rrezikshme, ėshtė pėrfshirė i riu Nikolla (Bllazhde) Xhufka, i cili ka qenė pėr njė kohė pranė Kishės sonė, ende pa mbushur moshėn e duhur, pa arsimimin fetar, injoron dhe shkel katėrēipėrisht kanonet dhe rregullat e Kishės Orthodhokse, kėrkon tė prezantohet si klerik dhe prift ortodoks!

  Ju bėjmė me dije; besimtarėve ortodoksė tė Mitropolisė tonė tė Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit, autoriteteve dhe institucioneve vendore, komuniteteve tė tjera fetare dhe opinionit tė gjerė publik se: Nikolla (Bllazhde) Xhufka nuk konsiderohet klerik dhe as prift nga ana e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Dorėzimi i tij konsiderohet i pavlefshėm dhe nė kundėrshtim tė hapur me Kanonet e Kishės Orthodhokse.

  Gjithashtu, ju kėrkojmė organeve kompetente ligjore dhe administrative, qė ta shohin me shumė vėmendje kėtė incident dhe tė ndjekin sipas kompetencave qė u jep ligji dhe detyra, qė fenomene tė tilla tė pėrēarjes me bazė nacionaliste, fetare dhe politike tė merren seriozisht nė konsideratė dhe tė parandalohet pėrshkallėzimi i tyre.

  Mbarėvajtja e Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė nuk mund tė jetė nė dorėn e njė personi anonim dhe as tė njė aventurieri djaloshar, tė cilėt pėr ambicie e delire personale janė tė gatshėm tė pėrfshihen nė lojėra dhe axhenda tė rrezikshme me pasoja tė rėnda pėr Kishėn dhe vendin tonė.

  Mitropolia e Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit, drejtohet prej disa vitesh nga Imzot Andoni, njė shqiptar i formuar me edukim fetar dhe tė pėrgjithshėm, i cili me devocionin dhe pėrkushtimin e tij gėzon respektin dhe vlerėsimin e besimtarėve dhe tė gjithė shoqėrisė sonė nė Elbasan dhe nė mbarė vendin. Pėrpjekjet pėr tė pėrēarė Kishėn Orthodhokse, edhe nė kėtė rast, me hirin dhe ndihmėn e Zotit, do tė dėshtojnė. Amin.

  Burimi: KOASH
  Albo tani ju jeni pro apo kunder asaj qe ndodhi ne Kosove ?

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka

  Citim Postuar mė parė nga Besimi Dardani Lexo Postimin
  Albo tani ju jeni pro apo kunder asaj qe ndodhi ne Kosove ?
  Unė jam pro tė vėrtetės dhe kundėr gėnjeshtrės. Pro paqes dhe kundėr luftės.

  Dhe njeriu qė ti na e ke sjellė nė forum si "peshkop" nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė sharlatan ēoban me gjak rumuni e jo shqiptari.

  Shqiptarėt orthodhoksė autoktonė u kanė vėnė emrin kėtyre minoritarėve tė ardhur nga Rumania nė Shqipėri pėr tė ruajtur bagėtitė nė male, si "ēobenė".

  Sot ēobenėt e Elbasanit dhe tė Shqipėrisė na hiqen mė patriotė se orthodhoksėt me gjak shqiptari.

  Ajo qė ndodhi nė Kosovė nuk ka lidhje me Kishėn apo me fenė. Ajo qė ndodhi nė Kosovė ka prapaskenė politike. Dhe tė gjithė shqiptarėt qė i japin konfliktit politik ngjyra fetare, janė duke rėnė nė kurthin e politikave tė Beogradit.

  Albo

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka


Tema tė Ngjashme

 1. Shenjtorėt e javės sipas Kalendarit kishtar
  Nga zef malsia nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 12-08-2012, 06:46
 2. Nuse me vendim gjykate
  Nga RaPSouL nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 13:44
 3. Si Tė Marrėsh Njė Vendim Tė Qėlluar ?
  Nga Gimi3 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-03-2007, 16:20
 4. Kishat e reja dhe arti kishtar
  Nga D-i-a-n-a nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-11-2005, 05:48
 5. ADHURIMI - Kapitulli IV: Viti Kishtar
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 01-04-2005, 01:58

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •