Shqipria megjithse vnd i vogl ka br nj nga Kushtetutat m demokratike n Ballkan dhe n Europ duke patur parasysh shtetet fqinj disa nga t cilat nuk e kan nnshkruar Akoma edhe sot e ksaj dite ligjin pr t drejtat dhe lirit e njriut t OKB.
Dy nga nenet m tolerante t Kushttus ton me t ciln Shqipria mund tt eklipsoj edhe BE jan:
Neni 18.2. Askush nuk mund t diskriminohet padrejtsisht pr shkaqe t tilla si gjinia,
raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose prkatsia prindrore.
Neni 24.1. Liria e ndrgjegjes dhe e fes sht e garantuar.
2. Secili sht i lir t zgjedh ose t ndryshoj fen ose bindjet, si dhe ti shfaq
ato individualisht ose kolektivisht, n publik ose n jetn private, nprmjet kultit,
arsimimit, praktikave ose kryerjes s riteve.
3. Askush nuk mund t detyrohet ose t ndalohet t marr pjes n nj bashksi
fetare ose n praktikat e saj, si dhe t bj publike bindjet ose besimin e tij.
T gjitha kto politika shqiptare dhe populli shqiptar mund t krenohet. Sidoqoft pas fitors s Demokracis Perndimore n vndin ton kan ndodhur shum ngjarje dhe histori si emigrimet, lvizjet e popullats brnda vndit, shkatrrimi i detyruar i t gjitha objekteve industrial mesa duket t indutuara nga jasht pr ta br Shqiprin nj vnd importues dhe han pa porta, po ndodh dhe nj fenomen tjetr : krijimi i minoriteteve brnda vndit e cila sht nj risi dhe shteti shqiptar n zbatim t Kushtetuts s Shqipris pikrisht n zbatim t ktyre neneve, Qeveria ka propozuar n mbledhjen e fundit projekligjin "Pr Mbrojtjen e Pakicave Kombtare", duke i br nj shtes minoriteteve q Shqipria njeh zyrtarisht si pakica kombtare. Kshtu sipas ligjit, pakicat kombtare n Republikn e Shqipris jan pakicat greke, maqedonase, vllahe/arumune, rome, egjiptiane, malazeze, boshnjake, serbe. Ajo q bie n sy sht se 3 prej minoriteteve q do t njihen si pakica kombtare jan me popullsi sllave ku perfshihen palicat (maqedonase, malazeze serbe). Ndryshimi sht se me ligjin e vjetr minoriteti Grek, minoriteti Maqedon dhe ai Serbo-Malazez njihesin si minoritete etnike kombtare, ndrsa vllaht dhe romt si minoritete etno-gjuhsore, ndrsa boshnjak dhe egjiptiant si komunitete (Shqipria zyrtarisht me 8 pakica kombtare, 3 prej tyre sllave | ResPublica).
Do t ishte shum mir nse krijimi i minoriteteve do t vinte si pasoj e rritjes s ndrgjegjes qytetare pr t gjetur etnin e tyre, se sa do t vinte si nj presion fsheht i krijimit t ktyre minoriteteve vetm me fjaln e ktyre qytetarve t interesuar. Faktet tregojn se krijimi disa minoriteteve dhe `fryrja e tyre ka ardhur m tepr si nj interes pr t marr pasaporta nga vnde t BE apo pr t marr nnshtetsi, apo dhe para pr tfavorizuargrupe politike jasht vndit por shkaku kryesor sht varfria. Njihet koha e Piramidave kur t gjith u bn shqiptar pikrisht sepse paraja e madhe erdhi prkohsisht n Shqipri.
Mendoj se krijimi i disa minoriteteve sht njform presioni dhe nga shtetet e interesuara, dhe nga ndonj shtet tjetr zmadhimi artificial i minoriteteve do ti shrbent pr ti treguar BE se Shqipria sht nj shtet heterogjen pa t ardhme, i cili ka nvoj pr tu drejtuar dhe/ose pr tu inkuadruar nn nj shtet tjetr pjes e saj, oset ricopothet sipas minoriteteve, bauar n t drejtn e vullnetit t shumics s popullats pr tu br i pavarur.
Mendoj se presioni per te krijuar minoritete artificiale ne Shqiperi eshte pjese e stratagemave te politikave te fqinjeve kryesisht greke bullgare e rumune duke abuzuar me ligjin per te drejtat e lirite e njerzve.
BE ka pranuar idet e ktyre 3 shtete: greqi, bullgari, rumani q n Censusin ton t vendoset etnia, feja. Pse? Duan t coptojn Shqiprin e ta mbajn t dobt, sepse nuk ja dolen dot duke e quajtur myslimane qe te mos pranohej ne BE.prfaqsues `minoritetesh` t reja po bjn vazhdimisht presion mediatic dhe n platforma t ndryshme p.sh., pr vlleht:
S pari nuk ka vllehe mysliman ose jan larguar n Turqi.
Se dyti. ideja pr t t fryre vlleht ne Shqipri dhe n Kosov mendoj se eshte ideja djallezore greke- serbe pr ti treguar BE se shqiptaret nuk jan shqiptare por popullsi heterogjene, e pr pasoje, duhet rindar edhe njher Shqiperia me Kosovn q ta marre greku e serbi.
Egzitonin dy stratagema t Europs pr t ndar Shqiprin:
Ka q nga 1878- 1912 kur u coptua Shqipria e deri me 1990 qe shqiptaret te mos futen ne BE sepse jane mysliman e turq.
Pas 2013 e deri m sot stratagema greko- serbo- bullgaro-rumune duke par se shqiptart po forcohen si shtete, po ndrhyjne duke abuzuar me ligjin e te drejtave dhe lirive t njeriut duke detyruar politikn shqiptare t pranoj pseudo- minoritete si bullgar, serb, boshnjak egjiptian malazes, turk, vlleh, dhe grek.
Prse po e nxisin kt? Pr t prcar shqiptart te cilt edhe ashtu jan me disa fe, e disa ateist, por duke pare se bashke egzistenca fetare eshte e forte- politikat fqinjekan ndryshuar strategji, i kan hyre piks s dobt t shqiptarve te varfer: deshirn pr tu pasuruar shpejt dhe pa punuar: po japin pasaporta , pensione, para per te krijuar minoritete ku mbizoteron pseudo- grekeria. Kjo politike e fqinjeve ka sukses deri tani dhe shteti shqiptar duhet pa tjeter te reagoje.
Ky problem ka ndodhur edhe n fen orthodokse q kur u ndryshua nj dika fare e vogl; jo kisha orthodokse autoqefale shqiptare sipas klerike patriote shqiptar me Fan Nolin n krye- n kishn orthodokse autoqefale t Shqipris. Ktu fle djallzia greke: duke u shprehur se n Shqipri nuk ka vetm shqiptar madje jan n minoritet???!!!
Aspekti i dyt i djallzis sht se orthodoksia nuk njeh kombsi, pra pr Shqiprin ky religjion nuk ka kombsi e pr pasoj nuk sht shqiptare kisha???!!! Kshtu duke prcar shqiptart orthodoks, harrojn se t gjitha kishat kan emrr jan greke, serbe, rumune, bullgare e pr pasoj jan edhe shqiptare dhe jo t Shqipris. Prad y djallzit e politiks greke pr Shqiprin pr t br presionn Censusin e ardhshm sidomos pr numrin e esimtrve dhe prautomatikisht numrin e minoritarve!!!Prandaj sht e domosdoshme q orthodoksia shqiptare t ndrtohet mbi Nolin dhe klerikt patritot, sepse cdo shtet ka shntort dhe martirt e tij , por Shqipria nuk ka dhe kjo sht nj turp.
Shqipria i raportoi minoritetet kombtare sipas censuseve 44,570 vet m 1960, 54,687 vet m 1979 dhe 64,816 vet n vitin 1989.
N censusin mbi popullsin dhe banesat t zhvilluar n vitin 2011, minoritetet rezultojn me 52.700 individ n Shqipri, ose 1.9% t numrit t popullsis n vend (Shqipria zyrtarisht me 8 pakica kombtare, 3 prej tyre sllave | ResPublica). Sipas t dhnave t nxjerra nga ky census mbi popullsin banuese, sipas prkatsis etnike dhe kulturore, rezulton:
Minoriteti Grek 24.243 (individ)
Minoriteti Maqedonas 5.512
Minoriteti Malazez 366
Minoriteti Arumun (Vllah) 8.266
Minoriteti Rom 8.301
Minoritete pa Census
Minoriteti bullgar ?
Minoriteti egjiptian 14.000 (https://informim.al/24-qershori-minoriteti-
egjiptian-me-shume-barazi-dhe-me-pak-diskriminim/)
Minoriteti serb (serbo&malazes) 30.000 (https://thealbanianprofile.com/minoriteti-
serbo-malazez-ne-shqiperi/)

Athere del pyetja; prse vndet e BE kur bjn Censusin nuk e kan kombsin por vet shtetsin dhe religjionin (disa nga to)?
Prse Shqipria duhet t vendos n Census `etnin` n nj koh kur duke prfituar (pr mua abuzuar) nga Ligji i t drejtave dhe lirive t njeriut, politikat e shteteve fqinj mund tu thon minoritarve t tyre dhe atyre q kan nevoj pr pasaporta, pensione, para etj, q t shprehen si e `ndjejn vehten` si shqiptar apo ndryshe. T shnosh se `si e ndjen vehten` n Census sht nj absurditet, sepse ngjan me nj surealitet qesharak, pr shkak se aty do t shkruhet interesi dhe jo realja, do t shkruhet dshira dhe jo fakti, do t shkruhet ndikimi i blerjes s personit dhe jo i dinjitetit dhe respektit ndaj ktij personi.
Kjo do ta deformoj Censusin e ardhshm dhe Shqipria do t ket pasoja nga keto kritere q edhe n qofshin opsionale kan pr t dmtuar shtetin shqiptar.
Gjithmon shtetet e vogla dashje pa dashje bien pre e dshirave djallzore t shteteve m t mdha, dhe aq m keq kur kto shtete kan interesa politico-ekonomike ndaj vndeve t vogla si Shqipria. Shpresojm q shteti shqiptar dhe populli shqiptar nse sht patriot t mos bjer pre e kulait t fqinjit pavarsisht varfris ose jo.