Paralajmrimi i ekspertes: Mos e konsumoni kt ushqim pas moshs 40-vje

Emri:  IMG_6174.png

Shikime: 83

Madhsia:  75.9 KB

Pas moshs 40 vje, duhet ta eliminoni kt ushqim. Nj nga momentet e rndsishme t jets sht sigurisht 40-vjetori.

Prve ndryshimeve t shumta, nutricionistt kshillojn edhe ndryshimin e diets, sepse sht momenti i duhur pr t hequr disa ushqime nga menyja.

Nutricionistja ruse, Zuhra Pavlova, pohon se pas 40-vjetorit t saj jubilar, mund t shihen pasojat e pavmendjes nga rinia e saj. Megjithat, nuk sht asgj q zakonet e shndetshme nuk mund ta zgjidhin dhe do ta ndihmoj trupin tuaj t shmang problemet me zemrn, mlin, kyet dhe peshn e teprt, shkruan revista City.

Mund t harroni patatinat dhe pijet e gazuara. Nj diet e larmishme sht e nevojshme pr t mbajtur t gjith organizmin n nj gjendje t shndetshme. Pr ta arritur kt duhet t hani bizele, fasule, thjerrza, qiqra, drithra dhe produkte t qumshtit, shpjegon Pavlova dhe shton se sht e nevojshme q menyja jon t prfshij shpesh: peshk deti, krpudha, grejpfrut, perime jeshile, hikrror, arra, brokoli, por edhe shafran i Indis dhe qimnon.

Gjithashtu nutricionistja tregon se sht e rndsishme t konsumoni sa m shum uj, sepse luan nj rol t madh n funksionimin e organizmit. Prve ujit, n dietn e prditshme jan t dshirueshm edhe ajrat bimor.

Mjekja kujtoi dmet q mund t shkaktoj ushqimi i shpejt, pasi si shpjegon ajo, ushqimi i prpunuar dhe i skuqur, veanrisht mishi, shkakton inflamacion t mlis, enve t gjakut dhe kyeve, gj q rezulton me probleme me lkurn, metabolizmin dhe shtimin n pesh.

far nuk duhet t hahet pas moshs 40 vjeare?

Reduktimi i marrjes s sheqerit sht baza e nj jete m t shndetshme. Sheqeri sht nj nga ushqimet me indeks t lart glicemik. Prshpejton plakjen e trurit, sht nj lnd djegse e shklqyer pr qelizat malinje. Dmton proteinat e indit lidhor, t cilat plakin lkurn, ent e gjakut dhe organet e brendshme. Duhet t hiqni dor patjetr nga lngjet dhe pastat. Gjithashtu, prpiquni t reduktoni bukn e bardh, makaronat, orizin e bardh dhe drithrat, shpjegoi Pavlova.

Koha Jone