Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,231

  Dshmia e konstruksionit prej druri q i parapriu specieve tona u zbuluan n Zambia

  Nj pal trungje t ndrlidhura q nuk kan par dritn e diellit n gjysm milioni vjet mund t sfidojn disa supozime themelore mbi teknologjin dhe kulturn e paraardhsve tan t Epoks s Gurit.

  T zbuluara n vitin 2019 n ujvarat Kalambo n Zambie, objektet u japin arkeologve nj vshtrim jashtzakonisht t rrall t teknologjis s drurit nga afrika e mesit t paleolitit, nj koh m e njohur pr nj prshpejtim t risive t veglave prej guri. Trungjet paraprijn edhe evolucionin e specieve tona, Homo sapiens.

  Arkeologt than t mrkurn se kan zbuluar strukturn m t vjetr prej druri t zbuluar ndonjher, q daton gati gjysm milioni vjet m par, duke sugjeruar q paraardhsit tan mund t ken qen m t avancuar sesa mendohej m par.

  Nj struktur druri e ruajtur jashtzakonisht mir u zbulua n Kalambo Falls n veri t Zambis pran kufirit me Tanzanin.

  Ai daton t paktn 476,000 vjet m par, shum koh prpara evolucionit t Homo sapiens, sipas nj studimi q prshkruan zbulimin n revistn Nature.

  Druri ka shenja t prera q tregojn se veglat prej guri jan prdorur pr t bashkuar dy trungje t mdhenj pr t br nj struktur, q besohet t jet nj platform, vendkalim ose banes e ngritur pr t mbajtur t afrmit tan mbi uj.
  Nj koleksion veglash prej druri, duke prfshir nj pyk dhe nj shkop grmimi, u zbulua gjithashtu n vend.
  Dihet se n at koh paraardhsit e njerzve prdornin dru, por pr qllime t kufizuara, si ndezja e zjarrit apo gjuetia.Larry Barham, nj arkeolog nga Universiteti Britanik i Liverpool-it dhe autori kryesor i studimit, i tha AFP se, sipas njohurive t tij, mbajtsi i mparshm i rekordit pr strukturn m t vjetr prej druri daton rreth 9000 vjet m par.
  Barham tha se struktura ishte nj "zbulim aksidental" i br n vitin 2019 gjat grmimeve n nj vend t vendosur n brigjet e lumit Kalambo, mbi nj ujvar 235 metra.
  Zbulimet q prfshijn dru t till t lasht jan t rralla, pasi priret t kalbet duke ln pak gjurm.
  Por niveli i lart i ujit n Kalambo Falls besohet se e ka ruajtur strukturn gjat shekujve.

  Grmimet n vendin e Kalambo n vitet 1950 dhe 1960 zbuluan disa drur, por nuk mund t datohet saktsisht.

  Megjithat, kt her arkeologt prdorn nj metod t re t quajtur datimi me luminescenc, e cila prcakton moshn duke matur kohn kur mineralet u ekspozuan pr her t fundit n rrezet e diellit.
  Kjo zbuloi se struktura sht shum m e vjetr nga sa mendonin dhe daton t paktn 476,000 vjet m par.
  Dshmia m e hershme e Homo sapiens daton rreth 300,000 vjet m par.https://www.sciencealert.com/evidenc...cies-uncovered


  -Ujvara Kalambo, Zambie, ku u gjet druri. (Geoff Duller, Universiteti Aberystwyth)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Tema t Ngjashme

 1. Patozi: Ne humbm prej gabimeve tona, por fitorja e mafias sht e prkohshme
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-07-2015, 11:20
 2. Shikoni super makinn e gjitha prej druri
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 03-08-2014, 12:22
 3. Disa prej te vertetave me medha qe nuk u zbuluan kurre
  Nga YlliRiaN n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 12:14
 4. Kuajt e gjall prej druri te kalbur
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 06:47
 5. FMN: Shqiperia ne krah te Zambia pr nga korrupsioni
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-03-2004, 09:27

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •