Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Njeriu t cilit Amazon i hoqi viz

  Njeriu t cilit Amazon i hoqi viz

  Ku shkoni kur shtpia juaj inteligjente vendos q nuk jeni m t mirpritur?

  NGA JAROD FACUNDO

  Emri: 22f9781e6b6b96ce289dd636a0ea9d9decb621e9-879x1182.jpg

Shikime: 90

Madhsia: 92.9 KB

  T enjten, m 25 maj, Brandon Jackson, nj inxhinier softuersh n Baltimore County, Maryland, zbuloi se ai ishte i bllokuar nga llogaria e tij n Amazon. Jackson nuk mund t merrte paketat e dorzuara n shtpin e tij nga gjigandi i shitjes me pakic. Ai nuk mund t hynte n asnj skedar dhe t dhna q kishte ruajtur me Amazon Web Services, krahu i fuqishm i kompjuterave cloud t kompanis. Kjo do t thoshte gjithashtu se Jackson, nj entuziast i vet-prshkruar i automatizimit n shtpi, nuk mund t prdorte m Alexa pr pajisjet e tij inteligjente t shtpis. Ai mund t'i ndizte dritat me dor, por vetm duke ditur se Amazon mund t'i operonte ende nga distanca.

  Jackson shpejt zbuloi se Amazon e pezulloi llogarin e tij sepse nj shofer i zi q kishte ardhur n shtpin e tij nj dit m par kishte raportuar se kishte dgjuar komente raciste nga zilja e tij video. N nj email t shkurtr drguar Jackson n orn 3 t mngjesit, kompania shpjegoi se si vendosi n mnyr t njanshme t gjitha pajisjet dhe shrbimet e tij t lidhura n pritje ndrsa filloi nj hetim t brendshm.

  Akuzat e hutuan Jackson. Ai dhe familja e tij jan t zinj. Kur shikoi pamjet e ziles s ders, pa se askush nuk ishte n shtpi n kohn e dorzimit. I humbur pr at q mund t kishte nxitur akuzn pr racizm, ai dyshoi se shoferi kishte keqinterpretuar prgjigjen e automatizuar t ziles s ders: "M falni, a mund t'ju ndihmoj?"

  Dorzimi i videos s mbikqyrjes "duket se kishte pak ndikim n vendimin [Amazon] pr t aktivizuar llogarin time," shpjegoi Jackson n blogun e tij m 4 qershor. "N fund, llogaria ime u zhbllokua t mrkurn [31 maj, gjasht dit m von], pa asnj vazhdim pr t m informuar pr rezolutn.” Deri tani, shum muaj m von, hetimi i Amazon pr kt shtje duket se ka prfunduar edhe pse shtja mbetet larg zgjidhjes. E kontaktuar pr nj prgjigje, kompania shkroi: “N kt rast, ne msuam prmes hetimit ton se klienti nuk veproi n mnyr t paprshtatshme dhe ne po punojm drejtprdrejt me klientin pr t zgjidhur shqetsimet e tyre, ndrsa gjithashtu shikojm mnyra pr t parandaluar nj situat t ngjashme. t mos ndodh prsri.”

  Ishin vetm aftsit teknike t Jackson-it dhe konfigurimi i veant i automatizuar i shtpis q e shptuan at nga ajo q mund t kishte qen nj bllokim m i madh. "Shtpia ime ishte mir pasi prdora Siri ose [nj] pult t organizuar lokalisht nse doja t ndryshoja ngjyrn e nj drite ose dika t ksaj natyre," shpjegoi ai. Java e tij e mrgimit dixhital prbnte nj shqetsim zhgnjyes vetm sepse, si prdorues i teknologjis dhe inxhinier profesionist softuersh, ai kishte aftsin t krijonte rrjetin e tij t strehuar n nivel lokal q vepronte si nj mjet i sigurt. Por prvoja e Jackson sht nj paralajmrim pr shumicn drrmuese t prdoruesve t Alexa dhe banorve t zgjuar t shtpive, t cilt, duke mos pasur aftsit dhe largpamsin e tij t veant, jan gjithnj e m shum n mshirn e teknologjis q kan futur n jetn dhe dhomat e tyre t gjumit.

  "Un dola prpara," i tha Jackson Tablet, "sepse nuk mendoj se sht e drejt q Amazon mund t thot, 'Un e di q ti ke bler t gjitha kto pajisje, por ne mendojm se jeni racist. Pra, ne do t'ju heqim [ju] jasht linje.” Nga njra an, kritikt e kritikuan Jackson-in si mashtrues pr t pasur pajisje inteligjente n radh t par; t tjer than se kritikat e tij ndaj Amazon nnkuptonin se ai nuk mbshteste nj kompani q mbronte punonjsit e saj. "Njerzit e humbn pikn kryesore," tha ai. "Nuk m intereson vrtet kush je, far bn apo n far beson. Nse ke bler dika, duhet ta zotrosh at."

  Historia e Jackson-it pr anulimin e prkohshm nga gjiganti i teknologjis u prhap n t gjith internetin pasi u diskutua n nj video n YouTube nga Louis Rossman , nj aktivist i s drejts pr t riparuar , teknik i pavarur dhe personalitet i njohur n YouTube. E drejta pr riparim, ose riparim i drejt, sht nj lvizje e prqendruar te konsumatori q mbron q publiku t jet n gjendje t riparoj pajisjet q zotron n vend q t detyrohet t prdor shrbimet e riparimit t prodhuesit ose t prmirsoj produktet q jan br arbitrarisht t vjetruara. N fillim t shekullit t 20-t, mbrojtja e riparimeve t panairit filloi me automobila dhe makineri t rnda, por parimet e saj jan prhapur pasi ipat kompjuterik kan ardhur n themel t jets bashkkohore.

  Pas videos fillestare t Rossman pr rastin e Jackons, Amazon pretendoi se Rossman kishte abuzuar me programin e saj t marketingut t filialeve dhe kishte vendosur kufizime n llogarin e biznesit t YouTuber-it, duke e shtyr at t spekulonte n nj video pasuese se gjigandi i korporats po hakmerrej kundr tij pr mbulimin e mundimeve t Jackson . Rossman pretendon se kjo ishte hera e par q Amazon bri ndonj akuz kundr tij pr abuzim t programit t marketingut t filialeve q kur ai u regjistrua n programin e marketingut 7.5 vjet m par.

  "Prvoja e Jackson sht nj paralajmrim pr prdoruesit e Alexa dhe banort e shtpive inteligjente, t cilt jan gjithnj e m shum n mshirn e teknologjis q ata kan futur n jetn dhe dhomat e tyre t gjumit."

  Numri i familjeve q adoptojn pajisje shtpiake inteligjente n Shtetet e Bashkuara pritet t arrij n 93 milionderi n vitin 2027 dhe shumica e konsumatorve mbshteten n shrbimet cloud pr prdorimin e tyre t prditshm n internet. Por cloud nuk sht thjesht nj metafor pr t shpjeguar nj rrjet t lidhur; ai prshkruan riorganizimin e plot t jets dixhitale nn fuqin e bazave t t dhnave t centralizuara n distanc. elsat e drits, llambat, bravat, termostatt, aparatet e kafes, kondicionert, altoparlantt, pajisjet e strvitjes dhe pothuajse do pajisje tjetr q mund t gjeni n nj shtpi mesatare tani mund t funksionojn t gjitha si pjes t ndrlidhura t nj rrjeti t vetm dixhital, t drejtuar nga nj host i jashtm, si Amazon, i cili operon bankat masive t serverve q prbjn "cloud". Pr konsumatort, kjo marrveshje ofron komoditet dhe optimizim. Mund t ndizni ngrohjen n shtpin tuaj nga nj shtet tjetr, ose t riporositni nj mall shtpiake me nj komand t thjesht zanore. Por kostoja e ksaj lehtsie sht se konsumatort nuk kontrollojn m n mnyr t pavarur se si operohet teknologjia e tyre - ose shtpit e tyre, pasi t dyja jan gjithnj e m t integruara. Si tha Kyle Wiens, CEO i iFixit dhe nj tjetr aktivist i t drejts pr riparim, “Kush i zotron vrtet gjrat tona? Dikur ishim ne.”

  Emri: f38a9965b46a8bba971c423cb38229fec37e9fd0-960x640.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 32.5 KB
  Brandon Jackson

  Kushtet e prdorimit t Alexa prfshijn nj klauzol q thot se Amazon lejohet t ndrpres "qasjen" n Alexa sipas gjykimit t kompanis pa paralajmrim. Xheksonit iu tha nga nj drejtues i marrdhnieve me klientt prmes telefonit se ai duhej t siguronte kompanin se ai nuk do t tallej ose do t'i vinte n rrezik drejtuesit e ardhshm t drgesave. Pothuajse nj muaj m von, Amazon nuk pranoi asnj keqbrje, vetm krkoi falje pr "shqetsimet". Duke pasur parasysh fuqin absolute mbi prdoruesit e saj, nuk ka presion mbi Amazon pr t shpjeguar vendimin e saj. N t vrtet, kompania prdori t njjtn deklarat t marr nga Tablet pr nj artikull t hershm t Newsweek n qershor n lidhje me bllokimin e Jackson.

  Pretendimet e Amazon pr t qen t shqetsuar pr sigurin e puntorve me jak blu e tendosin besueshmrin. Sipas nj artikulli t vitit 2021 t botuar n Vice, kur drejtuesit e transportit t pakicave u prballn me krcnime t dhunshme dhe ngacmime racore, prirja e kompanis pr efikasitet mori prparsi mbi sigurin e puntorve. Krkesat e paqndrueshme nga drejtuesit e drgesave jan prkthyer n shofer q urinojn n shishe dhe defekojn n thas plehrash, nj problem q Amazon e pranoi nga brenda , edhe pse publikisht i mohon akuzat. Brenda "qendrave t prmbushjes" - termi q kompania prdor pr magazinat e saj - puntort psojn 5.9 lndime t rnda pr do 100 puntor, nj shkall dmtimi 80% m e madhe se konkurrentt. N t vrtet qarkullimi i punonjsve sht aq i lart n kto objekte saq nj kompani ka rrjedhurmemo nga 2022 paralajmroi se kompania ishte n rrugn e duhur pr t zbrazur numrin e saj t puntorve n dispozicion deri n vitin 2024.

  Ndrhyrja e Amazon n jetn e Jackson-it, pra, nuk duhet kuptuar brenda kontekstit t mbrojtjes s puntorve – q mund t filloj duke u dhn atyre kohn e duhur pr t prdorur tualetin – por m tepr si pjes e nj regjimi emergjent t kontrollit teknologjik. Kulmi i debatit prej vitesh rreth moderimit t normave politike dhe qytetare n mediat sociale dhe n diskursin publik ka krijuar nj standard t ri normativ n t cilin "i pafajshm derisa t provohet fajsia" tani shihet si nj relike shtypse dhe e vjetruar. Si mjeshtra t rinj t pazgjedhur t diskursit publik, gjigantt e teknologjis si Amazon, Google, Twitter dhe Facebook, jan inkurajuar t ekzekutojn dnime t prmbledhura t prdoruesve pr akuza t thjeshta pr racizm ose "dezinformim".

  Fuqia e madhe e Amazon n ekonomin globale dhe prania e kudondodhur n zinxhirin e furnizimit t SHBA dhe sektort e informatiks cloud i lejon kompanis t marr fuqin e mbikqyrjes dhe anulimit edhe m tej. Ndryshe nga kompanit thjesht t mediave sociale si X (i njohur m par si Twitter), grupi i pajisjeve dhe shrbimeve inteligjente t Amazon i jep asaj nj prani fizike t drejtprdrejt brenda shtpive t njerzve. Kjo do t thot se kur Amazon futet n shtje kulturore, ose vendos t ndshkoj njerzit bazuar n fjalimin fyes, vlerat e saj politike vendosen n objekte dhe procese t prdorura n botn reale.

  N rastin e Jackson, pr t rifituar aksesin n gjrat pr t cilat kishte paguar tashm, ai u detyrua t dorzonte videon e mbikqyrjes nga shtpia e tij n Amazon pr t provuar pafajsin e tij. N nj far mnyre, n botn e re t rrjetit t bazuar n ren kompjuterike, kto korporata po ndrtojn pr ne, zgjidhja pr do problem prfshin gjithmon individt q dorzojn m shum nga t dhnat e tyre private.

  Debatet mbi censurn, fjaln e lir dhe kufijt e saj zakonisht sillen rreth prdorimit t mediave sociale. Por Hayley Tsukayama, nj aktiviste e lart legjislative pr Electronic Frontier Foundation, nj grup i t drejtave dixhitale, i sugjeroi Tablet-it q rasti i Jackson-it t kishte nj arkitektur t ngjashme me bisedat rreth moderimit t prmbajtjes. Kompanit mund t zgjedhin t mos lejojn forma t caktuara t t folurit, por duke vepruar kshtu ato nuk mund t trajtohen m si platforma neutrale. Tsukayama argumenton se prdoruesve t mediave sociale u ofrohet nj rekurs, edhe nse procesi sht grumbulluar kundr tyre. "Nse [Amazon] do ta shikoj sjelljen e klientit si pjes e kushteve t shrbimit," tha ajo, "ata [duhet] ta bjn t qart dhe t vendosin nj proces q ndoshta nuk sht ndryshe nga ajo q shohim n Facebook, YouTube ose t tjer q merren me heqjen e prmbajtjes.”

  Por, sigurisht, ne tani e dim se miliona prdoruesve t mediave sociale u censuruan ose u ndaluan llogarit e tyre pa shpjegime apo burime pr postime, duke prfshir shum q u klasifikuan si "dezinformata" n kohn e shkeljes s supozuar, por q prmbanin deklarata q autoritetet m von i pranuan. si t vrtet. N kt kndvshtrim, vendosja e m shum besimit n nj model t moderimit t prmbajtjes duket si nj loj e rrezikshme. Mund t oj gjithashtu n nj mbikqyrje edhe m t madhe n internet pasi kompani si Amazon pretendojn nevojn pr t monitoruar do lvizje t klientve t tyre n mnyr q ata t mund t'i gjykojn ata "me drejtsi".

  Ashtu si shum teknologji dixhitale, shtpia inteligjente ofron lidhje me nj mim t lart—i bn individt subjekte pasiv t produkteve q i rrethojn, duke prfshir gjrat q zotrojn. Pak prej nesh kan ndonj kuptim real t "kushteve t shrbimit" n pajisjet dhe shrbimet n t cilat mbshtetemi. Konsideroni sesi shrbimet e transmetimit zvendsuan mediat fizike dhe se si ardhja e telefonave inteligjent, me t gjitha mrekullit e tyre, nnkuptonte gjithashtu se pronart e telefonave t till u bn t paaft pr t zvendsuar baterit e tyre, kartat SIM dhe ruajtjen fizike. Nse e meditojm pr nj moment at marrdhnie, mund t arrijm n prfundimin se shum nga gjrat q besojm se i kontrollojm jan me t vrtet huazuese si nj mjet pr t na kontrolluar.

  Burimi: Tablet Magazine
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-09-2023 m 22:01

Tema t Ngjashme

 1. Amazon nxjerr Alexa.com ne pension
  Nga Poshnjari n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-12-2021, 16:30
 2. Cilat kanale me Amazon Fire Stick?
  Nga zeus n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-10-2018, 18:42
 3. A mund te blej ne Amazon nga Prishtina, nese po si?
  Nga Luftetari Ilir n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-04-2016, 12:17
 4. Amazon Kindle Fire
  Nga benseven11 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2012, 22:44
 5. I Tunes,E Bay,Amazon/Shitje/Blerje/Kredit Kard/Paypal.
  Nga drita n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 10:24

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •