Emri:  klinika.jpg

Shikime: 137

Madhsia:  27.0 KB

Shrbimi stomatologjik privat n Shqipri sht i lir pr t huajt, por i shtrenjt pr shqiptart. N nj intervist pr Euronews Albania, pedagogia e Stomatologjis Belisa Pilafi Kaleci , shprehet se shrbimi dentar ka kosto t cilat variojn nga materiali, vendndodhja e kliniks dhe mjeku.

Sa i prket kostos s shrbimeve zhvillimi q ka marr koht e fundit turizmi dentar na tregon q shifrat jan relativisht t ulta me vendet e rajonit. Kur mendojm familjet me t ardhura mesatare shqiptare, sht shrbim relativisht i kushtueshm. Nse i referohemi tregut pr nj mbushje t thjesht mimet variojn nga 2500 lek n 3000 lek,-tha Belisa Pilafi Kaleci

Por pedagogia sqaron se shrbimi dentar privat apo publik sht zgjedhje, por ajo far duhet t bjn qytetart sht parandalimi.

Pjesa m e madhe e smundjeve q prekin kavitetin oral, ose gojn, ose shndetin oral dhmbt, jan lehtsisht t parandalueshme me masa t thjeshta dhe sipas shifrave q publikon OBSH-ja, popullata shqiptare sht n gjendje q t marr kitin baz pr mirmbajtjen e shndetit oral,-tha Belisa Pilafi Kaleci.

Problem m i madh i shndetit oral n Shqipri sht dmtimi i dhmbve q n fmijri.

Raporti global i publikuar nga organizata Botrore e Shndetsis n vitin 2022, bn me dije se 50% e popullats ka problem me shndetin oral.

Euronews