Kurti: Lajak dhe Vui me skenar t koordinuar pr t goditur Kosovn

Emri:  auto_kurti1695028262.jpg

Shikime: 98

Madhsia:  27.8 KB

Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti tha se t enjten n Bruksel pati nj pozicionim t qart t ndrmjetsit t BE kundr Kosovs.

Kryeministri akuzoi ndrmjetsin evropian t dialogut pr normalizimin e raporteve me Serbin, se sht pozicionuar kundr Kosovs.

Kurti tha se ai u prball me nj skenar t t drguarit t Bashkimit Europian, Miroslav Lajak, i cili ishte koordinuar me presidentin serb, Aleksandr Vui.

Ata kan shkuar shum larg me goditjen e t ardhmes s Kosovs, theksoi Kurti.

N takimin trilateral, u ekspozova prball nj skenari, t cilin z. Lajak dukej se e kishte dizenjuar koh m par, tha Kurti.

Ai tregoi se e kishte prezantuar propozimin e tij pr zbatimin e marrveshjes, ndrsa tha se ndaj tij Vui dhe Lajak reaguan me t njjtin mendim, duke e shprfillur.

Presidenti i Serbis dhe Miroslav Lajak reaguan me t njjtin mendim dhe me t njjtn shprfillje t koordinuar. T dy than q ky plan sht shum jorealist, tha Kurti.

Kurti tha se ose do e zbatojm marrveshjen bazike n trsi, ose smund ti zbatojm vetm ato q i do Serbia.

Syri