Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Hirsia Nikodhim Preston, peshkopi i ri i Bostonit dhe Kryedioqezs Shqiptare n Amerik

  Hirotonisja e peshkopit Nikodhim si peshkop i Bostonit dhe i Kryedioqezs Shqiptare

  Emri: 2023-0916-nikodhim31.jpg

Shikime: 88

Madhsia: 100.3 KB

  T shtunn, m 16 shtator, Fortlumturia e Tij Mitropoliti Tikhon dhe hierarkt e tjer t Sinodit t Shenjt t Kishs Orthodhokse n Amerik u mblodhn n Katedralen e Shn Gjergjit n Boston, MA, s bashku me klerikt dhe besimtart e Kryedioqezs Shqiptare dhe t gjith Kishs Orthodhokse n Amerik. pr hirotonisjen n Episkopatn e Shenjt t Peshkopit t zgjedhur Nikodhim (Preston), si peshkop i Bostonit dhe i Kryedioqezs Shqiptare. Sinodi i Peshkopve t Kishs Orthodhokse n Amerik zgjodhi Arkimandritin Nikodhim si peshkop t zgjedhur t Bostonit n sesionin e tyre t rregullt pranveror m 25 prill 2023.

  Emri: 2023-0916-nikodhim1.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 86.3 KB

  T premten n mbrmje, Fortlumturia e Tij udhhoqi hierarkt n nj Shrbim t Falnderimeve dhe Emrimit dhe Shpalljes s Peshkopit. Para fillimit t shrbess prifti Mark Doku, kancelar i Kryedioqezs Shqiptare, lexoi njoftimin zyrtar t zgjedhjes. Pas shrbess, u mbajt nj banket festiv pr prmbylljen e Asambles s Kryepeshkopats Shqiptare, e cila ishte mbajtur n Katedralen e Shn Gjergjit t enjten dhe t premten.

  Mngjesin e 16 shtatorit, n festn e Liturgjis Hyjnore Primatale t kryesuar nga Mitropoliti Tikhon ishin Shklqesia e Tij Kryepeshkopi Benjamin i San Franciskos dhe Dioqezs se Perndimit, Shklqesia e Tij Kryepeshkopi i Filadelfis dhe Pensilvanis Lindore Mark, Kryepeshkopi i Pensilvanis Perndimore dhe Pittsburgut Shklqesia e Tij Melchisedek, Kryepeshkopi Irne i Otavs dhe Kryepeshkopi i Kanadas, Shklqesia e Tij Kryepeshkopi Michael i Nju Jorkut dhe Dioqeza e Nju Jorkut dhe Nju Xhersit, Shklqesia e Tij Kryepeshkopi Danielt i ikagos dhe t Midwest-it, s bashku me priftrinj dhe dhjak t shumt, mes t cilve kryeprifti Andrew Jarmus, kancelar i Dioqezs Bullgare, i cili prfaqsonte Shklqimin e Tij Kryepeshkopin Aleksandr. Hirsia e tij peshkopi John of Worcester ishte gjithashtu i pranishm t premten mbrma.

  Emri: 2023-0916-nikodhim27.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 83.0 KB

  Para liturgjis, peshkopi i zgjedhur Nikodhim dha deklaratn e tij t besimit, duke shpallur Besimin Nikeno-Kostandinopolitan dhe ofroi nj shpjegim t hollsishm t doktrinave Trinitare dhe Kristologjike t Kishs n prani t Mitropolitit Tikhon dhe hierarkve t mbledhur, klerikve dhe besimtarve. Ai u zotua pr t mbshtetur kanunet e Kishs dhe msimet e Etrve t Shenjt dhe pr t ruajtur unitetin me vllezrit e tij peshkop. Gjat kndimit t Trisagionit n Liturgjin Hyjnore, ipeshkvi i zgjedhur Nikodhim u drejtua n altar nga kryeprifti Aleksandr Rentel, kancelar i OCA-s dhe prifti Mark Doku, kancelar i Kryedioqezs Shqiptare.

  N predikimin e tij , Mitropoliti Tikhon theksoi thirrjen ton pr t br asgj tjetr ve vullnetit t Perndis At si bri Krishti. Ai u bri thirrje t gjithve q t jemi gjithmon t mbushur me veprn e Zotit, duke i ofruar Krishtit veten dhe gjith jetn ton, q edhe ne t jemi krishtr t vegjl. Ai vuri n dukje se, duke e br kt, ne me t vrtet do t gjejm gzim t prjetshm.

  Pas Liturgjis Hyjnore, hierarkt dhe klerikt u mblodhn n ambusin ku Mitropoliti Tikhon i uroi mirseardhjen peshkopve t mbledhur dhe iu drejtua peshkopit t sapohirotonisur. Mitropoliti Tikhon e uroi n emr t Kishs Orthodhokse n Amerik peshkopin Nikodhim dhe i uroi mirseardhjen n Sinodin e Shenjt t Peshkopve. Ai i kujtoi Hirsis s Tij se nuk sht vetm dhe se ka mbshtetjen dhe lutjet e vllezrve t tij peshkop dhe atyre q kan shkuar prpara tij. S fundi, Fortlumturia e Tij e nxiti peshkopin Nikodhim q t'i besoj Hyjlindses t Trshenjt. Lexoni adresn e plot t Metropolitan Tikhon ktu. M pas Mitropoliti Tikhon ia dorzoi shkopin baritor peshkopit Nikodhim i cili u ngjit n fron dhe bekoi klerin dhe besimtart.


  Burimi: OCA

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Hirsia Nikodhim Preston, peshkopi i ri i Bostonit dhe Kryedioqezs Shqiptare n Amerik

  Nxitje baritore pr peshkopin e sapohirotonisur Nikodhim

  Katedralja Orthodhokse Shqiptare e Shn Gjergjit

  Boston, Massachusetts
  16 shtator 2023

  Jemi mbledhur sot n emr t Zotit, Zotit dhe Shptimtarit ton Jisu Krisht pr t marr pjes n kt liturgji t lavdishme, e cila prfshinte detyrn e shenjt pr hirotonisjen e peshkopit Nikodhim n Episkopin e Shenjt t Bostonit dhe Kryedioqezn Shqiptare.

  Kam knaqsin t'i mirpres si bashkshenjtrues vllezrit e mi peshkop t Sinodit t Shenjt t Peshkopve t Kishs Orthodhokse n Amerik:

  - Kryepeshkopi i tij Benjamin i San Franciskos dhe Dioqezs s Perndimit;
  - Imzot Arqipeshkopi i Filadelfis dhe Dioqezs s Pensilvanis Lindore Mark, i cili gjat vitit t kaluar ka shrbyer edhe si kryepeshkopi i Kryepeshkopats Shqiptare, pr t cilin shrbim sakrific ne ofrojm mirnjohjen ton t sinqert;
  - Shklqesia e Tij, Kryepeshkopi Melchisedek i Pitsburgut dhe Dioqezs s Pensilvanis Perndimore;
  - Shklqesia e Tij Kryepeshkopi Irne i Otovs dhe i Kryedioqezs s Kanadas;
  - Shklqesia e tij Kryepeshkopi Michael i Nju Jorkut dhe Dioqeza e Nju Jorkut dhe Nju Xhersit;
  - Shklqesia e Tij Kryepeshkopi Daniel i ikagos dhe Dioqezs Midwest;
  - Hirsia juaj, peshkopi Nikodhim, peshkop i sapo hirotonisur i qytetit t mbrojtur nga Zoti t Bostonit:

  N emr t t gjith peshkopve, klerikve, murgjve dhe besimtarve t Kishs Orthodhokse n Amerik, dhe veanrisht n emr t klerit dhe besimtarve t Kryepeshkopats Shqiptare dhe t gjith atyre q jan mbledhur sot ktu pr t shprehur plotsin e Kishs: Ju prgzoj me gjith zemr pr hirotonisjen n peshkop. Teksa merrni selin tuaj t re, ju mirpres n vllazrin peshkopale dhe n Sinodin e Shenjt t Peshkopve t Kishs Orthodhokse n Amerik.

  Krishti ju ka thirrur q ta ndiqni, t kullotni delet e tij dhe t kullosni qengjat e tij. Kjo sht nj thirrje jashtzakonisht e lart, dhe megjithat pr ata q i kryejn detyrat e ksaj shrbese sublime me besnikri, kujdes, guxim dhe zell, mund t jet nj erdhe e pakrahasueshme shenjtrie.

  Sigurisht, standardi pr t cilin aspirojn t gjith peshkopt sht ai i vet Krishtit, dhe pas tij, ai i hierarkve t shenjt q ne i nderojm n Kish.

  Por n nj kuptim m t menjhershm, ju keni disa paraardhs mbreslns: ju jeni menjher pasardhs i Kryepeshkopit Nikon, dashuria e ngroht e t cilit pr besimtart dhe pr klerin e tij ishte e njohur pr shum njerz, prfshir edhe veten tuaj.

  Ju jeni gjithashtu trashgimtar i trashgimis s Fan Nolit, nj baba themelues i Kishs Autoqefale Shqiptare dhe i Kryedioqezs Shqiptare, i njohur jo vetm si kishtar, por edhe si figur letrare, muzikant, studiues q punon n disa fusha dhe avokat i pakrahasueshm i popullit shqiptar, si n atdhe ashtu edhe n diaspor.

  Trashgimia e Mitropolitit Theofan sht nj kujtim i karizms s veant t kryepeshkopats suaj: jo vetm pr t ruajtur trashgimin e muar t Orthodhoksis Shqiptare, n t gjitha dimensionet e saj letrare dhe kulturore, pr popullin orthodhoks shqiptar q jeton n Amerik, por edhe pr ta br at trashgimi n dispozicion t Kishs Orthodhokse m t gjer n Amerik, n mnyr q t gjith ne t pasurohemi nga thesaret unike q Krishti ka shprndar midis popullit t krishter.

  Mund t thuhet se t ashtuquajturat dioqeza tona etnike, prfshir edhe kryepeshkopatn tuaj, jan nj dshmi e universalitetit t Kishs dhe sht e vrtet q ne n Kishn Orthodhokse n Amerik vlersojm trashgimit tona t shumta etnike. Kryepeshkopata shqiptare ka shum pr t'u krenuar pr sa i prket trashgimis s saj shqiptare dhe trashgimis specifike t ksaj kryepeshkopate dhe shqiptarve orthodhoks n Amerik.

  Megjithat, nj dshmi m e vrtet e universalitetit t Kishs son gjendet n misionin ton, misionin ton pr t'u predikuar Ungjillin njerzve t Ameriks s Veriut, qofshin emigrant apo vendas, qofshin shqiptar apo joshqiptar, qofshin ata q flasin anglisht, shqip apo dika tjetr, dhe t'i thrrasim ata n pendim dhe n jetn n Krishtin, pr t'i pranuar n Kish dhe pr t br prej tyre dishepuj dhe, nj dit, shenjtor.

  Ky mision i Kishs sht misioni juaj si peshkop i Kishs. Ju jeni thirrur t qeverisni tufn tuaj n prputhje me t gjitha traditat e Kishs, por kjo qeverisje sht nj mjet, jo nj qllim. Kjo qeveri sht gjithmon e orientuar drejt rregullimit t mir t Kishs, q t predikohet Ungjilli, t thirren kombet dhe populli i Zotit t arrij shenjtrin dhe shptimin, fatin e shenjt pr t cilin sht krijuar njerzimi.

  Si thash, ky sht nj profesion i lart, por ju nuk jeni vetm n t. Ju mund t mbshteteni tek un, primati juaj, dhe n lutjet dhe mbshtetjen, menurin dhe kshillat e vllezrve tuaj n Sinodin e Shenjt. Ju gjithashtu duhet t mbshteteni n lutjet e t gjith hierarkve t shenjt q erdhn prpara jush, t prlvduarve n tok dhe atyre q lavdia e tyre njihet vetm n qiell. S fundi, ju mund dhe duhet t'i besoni gjithmon Hyjlindses m t shenjt, nns s t gjith t krishterve dhe avokates dhe mbrojtses speciale t t gjith hierarkve q i shrbejn me besnikri Krishtit dhe tufs s tij.

  Pas ktyre fjalve, tani ju bekoj q:

  [Ktu vijon lutja e dhnies s shkopit baritor]

  Merre kt shkop baritor q t mund t drejtosh tufn e Krishtit t besuar nn kujdesin tnd. Zoti qoft forca dhe mbshtetja juaj n ushtrimin e shrbess kryebaritore n kt kryepeshkopat t mbrojtur nga Zoti. Ju krkojm q tani t ngjiteni n katedren e peshkopats dhe t jepni bekimin tuaj pr ata q kan marr pjes n kt fest dhe pr t gjith tufn e Krishtit.

  Burimi: OCA

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-07-2023, 21:27
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-09-2022, 01:17
 3. Dy shprthime n maratonn e Bostonit, 3 t vdekur e shum t lnduar!
  Nga ARIANI_TB n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 11-07-2013, 07:59
 4. Peshkopi Nikon i dioqezs shqiptare n Amerik viziton Shqiprin
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-04-2007, 18:34
 5. TIRONSJA E BOSTONIT tani edhe ne forum
  Nga Stela_Boston n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 05-01-2003, 04:23

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •