Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  203

  Prse Politika Kosovare dhe Shqiptare po bien pre e prarjes

  Asnjher nuk duhet t prmojm apo t kritikojm vllezrit tan shqiptar t Kosovs vetm se disa pun brnda n Kosov nuk shkojn mir, sepse punt q bjn qeverit shkojn her mir e her keq njlloj si n Shqipri.
  Sidoqoft problemi duhet par nga nj knd tjetr, dhe duke e vlersuar ashtu del se dika e rrezikshme po artikulohet nga klanet politike serbe n Serbi t cilat po prdorin nj stratagem djallzore kundr shqiptarve t Kosovs por edhe t Shqipris.
  Po t shohsh me kujdes, vren se prplasjet politike Kosov-Serbi kan at ann siprfaqsore: nga njra an duket nj udhheqs i fort Kosovar si Albin Kurti i cili nuk epet para Serbis , madje ka kundrshtuar edhe SHBA dhe BE, dhe duke luftuar korrupsionin brnda vendit, nga ana tjetr kundrshtit e mdha t opozicionit n Kosov e paraqesin krejt ndryshe problemin duke e akuzuar Kurtin ( dhe jo pa t drejt) pr izolim t Kosovs, pr paksim t njohjeve, pr probleme n rritje brnda Kosovs. Dhe keto problematike i nxjerr Kimete Berisha dheGlauk Konjufca respektibvisht me to argumente: Kimete Berisha shprehet se: Se Albin Kurti ka Bosnjezuar Kosovn me negociatat q bn me Vuiin. Dhe se, sikur Kosova t ishte shtet 'm i mir se Bosnja', Albin Kurti nuk do t negoconte ekzistencn e shtetit t Kosovs. (https://.gazetatema.net/blogu-tem...kurtit-i407009). Ndrsa Glauk Konjuvca, ka shkruar se Kosova me Marrveshjen Baz t arritur n Bruksel dhe Aneksin n Ohr, ka pranuar ta themeloj Asociacionin e Komunave me Shumic Serbe sipas Marrveshjes s vitit 2013 dhe ta marr njohjen de facto nga Serbia, ka pasur reagime t shumta (Themeluesi i UK nxjerr bllof Albin Kurtit: Asocacioni i vitit 2013 parashikonte njohjen de fakto! - Rajoni (gazetatema.net).
  N Shqipri po ndodh e njjta gj: jan shtuar akuzzat kundr Maxhorancs pr korrupsion (disa dhe me t drejt), por sht shtur dhe nj akuz tjetr kundr Maxhorancs (dhe kjo indirekte pr shkak t propozimit nga opozita t nj ish t dnuari Bejleri i cili sht n burg me akuzn e blerjes s votave)nga ana e Greqis e cila po vazhdon komplet me pat drejt presionet e jashtzakonshme mbi qeverin shqiptare.
  Presionet mbi t dy qevertit shqiptare dhe kosovare si nga opozitat prkatse ashtu dhe nga fqinjt prkatsisht Serbia ndaj Kosovs dhe Greqia ndaj Shqipris, n dukje si shtje t ndryshme kanvetm nj stratagem t prbashkt: prarjen e faktorit shqiptar si nga brnda nprmjet opozitave prkatse ashtu dhe nga jasht nprmjet faktorit ndrkombtar.
  N kt rast Konjuvca ndonse n dukje ka t drejt por nuk i shpjegon t gjitha (na kursen nga dija e thell, nuk na tregon pr shembull pse derisa e morn pushtetin ishin kundr negociatave - pr Vetvendosjen), n kt rast po thellon prarjen brnda Kosovs
  Sepse Serbia po ja arrin qellimit edhe per shkak te politiks s gabuar te Albin Kurtit qe perkrahu futjen ne burg te drejtuesve te UCK dhe kundershtimin ndaj keshillave te SHBA dhe BE.
  Serbia ka dhe nj arm tjetr t rrezikshm dhe me kt eshte duke se i a arritur qellimit q t ndaj Kosoven nga Shqiperia. Si krkon t`ja arrij qellimit percaj e sundo? Duke u krijuar politikanve kosovare iden se jan komb ndryshe nga shqiptaret dhe gjuh ndryshe nga Shqiperia. Kjo do shkaktoje q Kosova t mos doj te bashkohet me Shqiprin. Kjo do te thot qe shqiptart t mbeten shtete t vegjl plot kontradikta politko-fetare me politikan q blihen e shiten leht dhe t prar. Deshira e disa politikanve kosovar pr t patur nje Pashallek t tyre sht n dm t interesave kombtare t Shqiperise dhe Kosovs .
  Kurse n Shqipri gjndja paraqitet nga Mediat e shkruara edhe m e nder: Opozita me n krye nongratta-an vazhdon t bj presion si gjithmon duke luajtur rolin e hetuesit, prokurorit dhe duke br thirrje pr protesta mbar kombtare pr t `hequr qafe qeverisjen mafioze`.
  Ktyre thirrjeve prarse t nj opozite q sht br `kasht e k..qe` kundr maxhorancs, u bashkohen presionet e Greqis e cila e ka ngritur dhe n KE rastin e hajdutit Bejleri. Aktivizimi pr dit e prdit e thirrjeve pr t larguar qeverisjen e Maxhorancs me protesta duke argumentuar `shpif shpif se dika do mbetet` sht nxitur edhe nga qndrimi grek ndaj rastit Bejleri (megjithse edhe SHBA e cila ka investuar shum pr nj Drjetsi t pavarur n Shqipri) po mundohet t destabilizoj Shqiprin dhe ta largoj at nga integrimi europian.
  T gjitha kto nuk jan rastsi.
  Duke par kmbenguljet e Drejtuesve qeveritar t Kosovs dhe t Shqipris pr t forcuar qeverisjen, shtetin e t Drejts , por tek fqinjet si Greqia dhe Serbia atyre u intereson q n Shqipri dhe Kosov respektivisht t ket vetm luft politike, luft fetare ( kjo sht prioritare pr Serbt n Kosov t cilt e shohin si nj arm pr prishjen e shtetit t Kosovs), dhe probleme ekonomiko financiare t cilat egzagjerohen sidomos nga Greqia n KE dhe BE pr luftn kundr Korrupsionit duke akuzuar Shqirin si vnd i korruptuar kryesisht nprmjet nongrata-s shqiptare, madje duke mbajtur ligjin e Lufts Akoma aktiv. Djallzia greke vazhdon Akoma sepse duke qn fajtoree ndjek parimin sulmo vazhdimisht e mos u le koh shqiptarve t krkojn padrejtsit greke.
  Pra qllimi kryesor i t dy fqinjve sht mbajtja e t dy shteteve shqiptare t dobta ekonomikisht, t prara nga ana politike, t prara nga ana fetare ( kjo n Kosov sht m e rrezikshme, sidoqoft edhe n Shqipri lobi grek fshehurazi nprmjet ndonj elementi klerikal por dhe minoritar krkon prajen dhe helenizmin e jugut) dhe pengimi i bashkimit t shqiptarve n nj shtet t vetm n t ardhmen. Frika sht e madhe, por dhe presioni sht i madh.
  Nj komb i madh shqiptar do t krijonte nje shtet stabl, ekonomi t forte, respekt nga bota dhe fqinjet. Nse nuk do t kutpjm politikat djallzore t politikanve fqinj dhe nse nuk do ti kundrshtojm t bashkuar dhe me ndihmn e SHBA dhe BE, Kjo do t thot q shqiptart do t vuajn edhe n t ardhmen nga fqinjt.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Prse Politika Kosovare dhe Shqiptare po bien pre e prarjes

  Ka tre lloje njerezish qe hyjne ne politike:

  - T blert
  - T kompromentuarit
  - Idealistt

  Shkrimtari i madh amerikan Mark Twain tha n fillimet e shekullit t XX: "Kemi politikant m t mir q blen paraja!" E kish fjaln pr Amerikn, vendin e tij. Kta jan ata politikan t bler, q vijn n pushtet e n kmbim t paras, nuk prfaqsojn interesat e qytetarve t tyre, por interesat e donatorve t pasur t tyre, q kan interesa t m mdha personale n biznes. Blejn politikant q t punojn pr ta. Politikant e bler jan njerz t pavler, ata shesin edhe nderin e familjes s tyre pr para. Kryeministri yn Rama bn pjes n kt grup.

  T kompromentuarit jan ata politikan q ishin dikur idealist, i hyn politiks me qllime t sinqerta, por q u kompromentuan me qllim. Kta jan ata politikan q kontrollohen nga sfera interesi q u dijn sekretet e tyre. Po nuk bre kshtu si t themi ne, ne t'i nxjerrim pisllqet e tua n drit, e kjo i jep fund jo vetm karriers tnde politike, por edhe jets tnde familjare. Po do t shikosh nj politikan t kompromentuar, mos shko m larg se sa Lulzim Basha.

  Idealistt jan politikan q i hyjn politiks me qllime t sinqerta, u qndrojn besnik zgjedhsve t tyre dhe idealeve e principeve t tyre si njerz. Kta jan njerz shum t rrall, pasi mediat ekzistojn pr t sulmuar kta njerz dhe pr t mos i lejuar q t vijn n pushtet. Kta njerz jan shum t rrezikshm, pasi kta njerz besojn tek demokracia dhe jo tek paraja dhe as nuk blihen e as nuk kompromentohen dot kollaj. Kta mundohen t punojn pr interesat e zgjedhsve t tyre. T tilla raste n politikn shqiptare kemi vetm dy, Sali Berisha dhe Albin Kurti. Edhe pse kan pikpamje politike t ndryshme, ata nuk jan as t bler e as t kompromentuar. Detyrimisht, ata e gjejn veten t sulmuar nga sferat e influencs s t keqes, me ann e langojve t tyre t bindur n media. Kur idealistt as nuk blihen e as kompromentohen me kohn, ata hiqen qafe n mnyra t tjera.

  E more vesh se nga lind "prarja" n politikn shqiptare?

  Kto q t them jan t vrteta n Shqipri, jan t vrteta n gjith botn sot.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 12-08-2014, 12:05
 2. Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 14-09-2009, 15:07
 3. Shkaqet e prarjes s muslimanve
  Nga besa.a.best n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-09-2008, 12:30
 4. Bien n kurth falsifikatort shqiptar t Londrs !!
  Nga White_Angel n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 03:16
 5. Dallimi midis prarjes dhe divergjencs
  Nga Albin n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2004, 05:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •