Faktorėt qė na vjedhin energjinė, sipas Dalai Lamės

Qeniet njerėzore janė bėrė nga energjia; energjia ėshtė ajo forcė qė na lejon tė arrijmė qėllimet tona dhe tė pėrmirėsojmė veten duke e tejkaluar ditė pas dite. Pėr kėtė arsye, ėshtė thelbėsore tė kujdesemi pėr gjendjen tonė energjike, duke e rinovuar atė ēdo ditė dhe duke forcuar ēdo talent unik natyror qė kemi. Duke u bėrė versioni mė i mirė i vetes pėr ata qė duam

I vetėdijshėm pėr fuqinė qė ka energjia mbi ne dhe forcėn qė vjen prej saj pėr rritjen personale tė secilit prej nesh, Dalai Lama ka vendosur pesė faktorė qė na vjedhin energjinė. Duke vepruar kėshtu, ai na dha mjetet pėr tė mėsuar se si tė kujdesemi dhe tė ruajmė energjitė tona, duke shmangur pėrvojat qė na pengojnė t’i shfrytėzojmė sa mė shumė.

Jetojmė nė njė epokė ku e nesėrmja dhe e ardhmja mbizotėrojnė mbi tė tashmen. Ne e neglizhojmė fuqinė e ēdo momenti, nuk mendojmė tė shijojmė momentin nė tė cilin jetojmė dhe humbasim mes planeve pėr tė ardhmen qė na pengojnė tė vlerėsojmė atė qė kemi tashmė. Ky fenomen na bėn tė refuzojmė situatat negative qė krijohen nė jetėn e pėrditshme, duke mos kuptuar se nuk mund tė kemi kontroll mbi gjithēka.

Prandaj, pranimi bėhet njė gjest qė duhet adoptuar si njė mantra. Kur pranojmė se nuk mund t’i ndryshojmė gjėrat, na jepet mundėsia tė ndryshojmė planet tona dhe tė hapemi ndaj mundėsive tė reja.

“Pranoni. Nuk ėshtė dorėzim: asgjė nuk sjell njė humbje mė tė madhe energjie sesa tė kundėrshtosh dhe tė luftosh njė situatė qė ne nuk mund ta ndryshojmė”.

Pusho dhe pėrparo hap pas hapi

Kalimi i ditėve shėnohet nga koha, ashtu si dhe natyra. Nė kėtė qėndron bukuria e plotėsisė sonė tė brendshme, nė tė diturit tė pranojmė kohėn pa u bėrė skllevėr tė saj. Dihet mirė se ka mijėra ritme tė ndryshme pėr ndjekjen e kohės dhe se secili prej nesh zgjedh tė vetin. “Jepini vetes njė shans pėr tė pushuar kur keni nevojė dhe njė shans pėr tė vepruar kur tė shfaqet njė mundėsi.”

Pėr kėtė qėllim, ėshtė thelbėsore tė kuptohet se kur ėshtė koha e duhur pėr tė ndaluar ose pėr tė ndėrmarrė veprime. Nėse nuk arrijmė ta kuptojmė kėtė, ne humbim nga sytė qenien tonė, natyrėn tonė si qenie njerėzore dhe dashurinė tonė pėr veten.

Kėshtu do tė lėmė hapėsirė ​​pėr ardhjen e ankthit, trishtimit dhe depresionit qė do tė na bllokojė dhe do tė na pengojė tė jemi versioni mė i mirė i vetvetes. Merrni parasysh disa kėshilla themelore pėr tė kapėrcyer me sukses kėto gjendje emocionale, duke kujtuar gjithmonė tė gjurmoni origjinėn e tyre.

Termi “e duhur” u referohet atyre qė janė pjesė e juaja, qė ju duan me sinqeritet dhe pėrkushtim, pa kėrkuar asgjė nė kėmbim. Njerėz bujarė tė shtyrė nga njė arsye fisnike: dashuria.

Ata njerėz qė na bėjnė tė ndihemi edhe mė tė gjallė dhe tė lirė nė thelbin tonė mė tė pastėr. “Lėrini njerėzit, qėllimi i vetėm i tė cilėve ėshtė tė ndajnė ankesat, problemet, historitė katastrofike, frikėn dhe gjykimet pėr tė tjerėt. Mos u bėni koshi i mbeturinave tė dikujt qė thjesht dėshiron tė heqė qafe mbeturinat e veta.”

Shėndeti ėshtė mjeti kryesor qė na lejon tė kuptojmė nėse po e menaxhojmė ekzistencėn tonė nė mėnyrėn mė korrekte. Ai funksionon si njė termometėr, pasi jeta jonė emocionale ka tė bėjė shumė me biologjinė, dhe gjithashtu manifestohet pėrmes organeve tona vitale.

Energjia ėshtė e lidhur drejtpėrdrejt me trupin, prandaj ėshtė thelbėsore t’i siguroni atij pushim, ushqim tė shėndetshėm dhe kohė pėr tė medituar. “Jepini pėrparėsi shėndetit tuaj. Nėse ingranazhet e trupit nuk funksionojnė nė maksimum, nuk do tė shkoni larg. Jepini vetes pak pushim”.

Tė mėsuarit se si tė falim na lejon tė ēlirohemi nga e kaluara dhe tė ecim pėrpara me pozitivitet drejt sė ardhmes, edhe nė ato momente kur na sulmojnė emocionet e trishtimit, zemėrimit, pakėnaqėsisė dhe madje edhe etja pėr hakmarrje.

Nė ēdo rast, kuptimi i kėtyre ndjenjave dhe arsyes sė tyre, tejkalimi i tyre dhe mėsimi pėr tė falur, do tė pėrmirėsojė ekzistencėn tonė, duke na bėrė tė vetėdijshėm se kemi bėrė zgjedhjen e duhur. “Falni, lėrini situatat qė shkaktojnė dhimbje, ėshtė gjithmonė e mundur tė zgjidhni tė lini dhimbjen e kujtesės”.

Mos i shkelni premtimet qė keni bėrė

Tė premtosh do tė thotė t’ia dorėzosh njė pjesė tė zemrės njė tjetri, pasi besimi buron nga dashuria ndaj tė tjerėve, ndaj vetvetes. Secili jeton pėrvojat e veta nė njė mėnyrė krejtėsisht personale; kjo do tė thotė se ndonjėherė premtimet qė bėjmė mund tė fitojnė njė vlerė tė paēmueshme pėr tjetrin. Fakti i mosmbajtjes sė tyre, pra, mund tė nėnkuptojė dhimbje tė madhe pėr tė.

“Kur nuk e mbani njė premtim, pyesni veten se ēfarė ju pengon. Ju gjithmonė do tė keni tė drejtė tė ndryshoni mendimin tuaj, tė kėrkoni falje, tė kompensoni, tė gjeni marrėveshje tė reja ose tė ofroni njė alternativė tė re. Mėnyra mė e lehtė pėr tė mos harruar tė bėni njė premtim qė nuk dėshironi ta mbani ėshtė tė thoni jo qė nė fillim”.


*Ky artikull u publikua nga Bota.al dhe u ripostua nga Tiranapost.al

https://tiranapost.al/stil-jete/fakt...-lames-i528200