Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Shenja nga Qielli: Prmbytjet n Libi fshin nj lagje t qytetit, s'dihet fati i 10,000 njerzve

  Prmbytjet n Libi fshin nj lagje t qytetit dhe dyshohet se 10,000 jan zhdukur

  Emri: 107299090-1694524103807-gettyimages-1659751574-AFP_33UY8VC.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 60.7 KB
  Makinat e prmbysura shtriheshin midis mbeturinave t tjera t shkaktuara nga prmbytjet e shpejta n Derna, Libia lindore, m 11 shtator 2023.


  T paktn 10,000 njerz figurojn t zhdukur n Libi t martn nga prmbytjet e shkaktuara nga nj stuhi e madhe q shprtheu diga, rrmbeu ndrtesa dhe zhduku deri n nj t katrtn e qytetit lindor t Derna.

  M shum se 1,000 trupa jan gjetur tashm vetm n Derna dhe zyrtart prisnin q numri i t vdekurve t ishte shum m i lart, pasi stuhia Daniel kaloi npr Mesdhe n nj vend t ndar dhe t shkatrruar pas m shum se nj dekade konflikti.

  Nj gazetar i Reuters n rrugn pr n Derna, nj qytet bregdetar me rreth 125,000 banor, pa automjete t prmbysura n skajet e rrugve, pem t rrzuara dhe shtpi t braktisura e t prmbytura.

  Videot treguan nj prrua t gjer q kalonte npr qendrn e qytetit pasi digat shprthyen, duke shkatrruar ndrtesat q qndronin n t dyja ant.

  Trupat jan shtrir kudo - n det, n lugina, nn ndrtesa, i tha Reuters me telefon Hichem Abu Chkiouat, ministr i aviacionit civil n administratn q kontrollon lindjen, pak pasi vizitoi Derna.

  Emri: 107298409-1694439811894-gettyimages-1656490365-AA_10092023_1337522.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 39.3 KB
  Nj pamje e zons pasi shum vendbanime, automjete dhe vende pune jan dmtuar pas prmbytjeve t shkaktuara nga shirat e dendur goditn rajonin n Misrata, Libi m 10 shtator 2023.
  Emhmmed Mohamed Kshiem | Anadolu Agency | Getty Images


  Numri i trupave t gjetur n Derna sht m shum se 1000, tha ai. Nuk e ekzagjeroj kur them se 25% e qytetit sht zhdukur. Shum e shum ndrtesa jan shembur.

  Abu Chkiouat m von i tha Al Jazeera se ai priste q numri i prgjithshm i t vdekurve n t gjith vendin t arrinte m shum se 2,500, pasi numri i njerzve t zhdukur po rritej.

  Qytetet e tjera lindore, prfshir qytetin e dyt m t madh t Libis, Bengazin, u goditn gjithashtu nga stuhia dhe Tamer Ramadan, kreu i nj delegacioni t Federats Ndrkombtare t Shoqatave t Kryqit t Kuq dhe Gjysmhns s Kuqe, tha se numri i t vdekurve do t ishte i madh.

  Ne mund t konfirmojm nga burimet tona t pavarura t informacionit se numri i personave t zhdukur ka arritur n 10,000 deri m tani, u tha ai gazetarve prmes lidhjes video.

  Shefi i ndihms i Kombeve t Bashkuara Martin Griffiths tha n nj postim n X, i njohur m par si Twitter, se ekipet e urgjencs tani po mobilizohen pr t ndihmuar n terren.

  Ndrsa Turqia dhe vendet e tjera nxituan ndihma pr Libin, duke prfshir automjetet e krkim-shptimit, varkat e shptimit, gjeneratort dhe ushqimin, qytetart e shqetsuar t Derna-s nxituan n shtpi n krkim t njerzve t dashur.

  Asnjher nuk u ndjeva aq i friksuar

  N aeroportin e Tripolit n veriperndim t Libis, nj grua filloi t qaj me z t lart pasi mori nj telefonat duke thn se shumica e familjes s saj ishin t vdekur ose t zhdukur. Kunati i saj, Walid Abdulati, tha se nuk po flasim pr nj apo dy persona t vdekur, por deri n 10 antar t secils familje t vdekur.

  Karim al-Obaidi, nj pasagjer n nj aeroplan nga Tripoli n lindje, tha: Un kurr nuk jam ndjer aq i friksuar sa tani... Kam humbur kontaktet me t gjith familjen, miqt dhe fqinjt.

  Emri: 107298754-16944656892023-09-11t165544z_85088009_rc2g63ay0wkg_rtrmadp_0_libya-storm.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 43.1 KB
  Njerzit qndrojn n nj rrug t dmtuar ndrsa nj stuhi e fuqishme dhe reshje t dendura shiu prmbytn qytetin Shahhat, Libi, 11 shtator 2023.
  Omar Jarhman | Reuters


  Nj zdhns i ministris s brendshme i tha Al Jazeera se ekipet detare po krkonin pr shum familje q u futn n det n qytetin Derna.

  Pamjet e transmetuara nga stacioni televiziv libian al-Masar treguan njerz q krkonin trupa dhe burra n nj vark gome duke nxjerr nj nga deti.

  Ne nuk kemi asgj pr t shptuar njerzit ... pa makineri ... ne po krkojm ndihm urgjente, tha Khalifah Touil, nj punonjs i ambulancs.

  Derna, n bregun lindor t Mesdheut t Libis, sht i ndar nga nj lum sezonal q rrjedh nga malsit n jug dhe normalisht mbrohet nga prmbytjet nga digat.

  Paralajmrim pr prmbytje

  Nj video e postuar n mediat sociale tregoi mbetjet e nj dige t shembur 11.5 km (7 milje) n rrjedhn e siprme t qytetit ku bashkoheshin dy lugina lumenjsh, tani t rrethuara nga pellgje t mdha uji me ngjyr balte.

  Dikur ka qen nj dig, dgjohet nj z duke thn n video. Reuters konfirmoi vendndodhjen bazuar n imazhet.

  N nj dokument krkimor t botuar vitin e kaluar, hidrologu Abdelwanees AR Ashoor i Universitetit Omar Al-Mukhtar t Libis tha se prmbytjet e prsritura t shtratit sezonal t lumit, ose vadi, ishin nj krcnim pr Derna. Ai prmendi pes prmbytje q nga viti 1942 dhe bri thirrje pr hapa t menjhershm pr t siguruar mirmbajtjen e rregullt t digave.

  Nse ndodh nj prmbytje e madhe, rezultati do t jet katastrofik pr njerzit e Wadi dhe t qytetit, tha gazeta.

  Emri: 107299091-1694524103488-gettyimages-1659758595-AFP_33UV7CW.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 63.4 KB
  Nj djal trheq nj valixhe pran mbeturinave n nj zon t dmtuar nga prmbytjet n Derna, Libia lindore, m 11 shtator 2023.
  - | Afp | Getty Images


  Papa Franesku ishte mes liderve botror q than se ishin thellsisht t piklluar nga vdekjet dhe shkatrrimet n Libi.

  Libia sht e ndar politikisht midis lindjes dhe perndimit dhe shrbimet publike jan shprbr q nga nj kryengritje popullore e vitit 2011 e mbshtetur nga NATO q shkaktoi vite konflikti fraksionesh.

  Qeveria e njohur ndrkombtarisht n Tripoli nuk kontrollon zonat lindore, por ka drguar ndihma n Derna, me t paktn nj fluturim ndihmash q u nis nga qyteti perndimor i Misrata t martn, tha nj gazetar i Reuters n aeroplan.

  Kshilli i Refugjatve i Norvegjis tha se dhjetra mijra njerz u zhvendosn pa asnj perspektiv pr tu kthyer n shtpi.

  Ekipi yn n Libi po raporton nj situat katastrofike pr disa nga komunitetet m t varfra prgjat bregut verior. Fshatra t tra jan pushtuar nga prmbytjet dhe numri i t vdekurve vazhdon t rritet, tha ai.


  Burimi: CNBC

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: Shenja nga Qielli: Prmbytjet n Libi fshin nj lagje t qytetit, s'dihet fati i 10,000 njerz

  i ka mallkuar kadafi qafirat o komandant

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,690

  Pr: Shenja nga Qielli: Prmbytjet n Libi fshin nj lagje t qytetit, s'dihet fati i 10,000 njerz

  Pena ne fjale eshte ndertuar kryesisht nga shqiptaret e Kosoves se ish-YU ne fillim te viteve 80. Tipi i penes ne fjae s'ka shanse te shperthehet nga shtypja e ujit pavaresisht mases. Ajo eshte detonuar me eksploziv.
  Ne kujtim te pervjetorit te 9/11.
  "Residents recalled hearing loud explosions at the time the dams burst"
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-07-2023, 17:29
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-05-2023, 23:47
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2023, 22:33
 4. Shenja nga Qielli: Nj trmet i fort godet Shqiprin
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-01-2023, 21:00
 5. Jep dorheqje akademiku Abdyli, sdihet fati i Abazit
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 10-12-2010, 06:03

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •