Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Si Elon Musk ndali planet e neokonve pr Luftn e III Botrore duke i prer Internetin Ukrains

  'Si jam un n kt luft?': Biografia e re e Musk ofron detaje t reja pr dilemn e miliarderit n Ukrain

  Shnim i redaktorit: Pas publikimit t ksaj historie, Walter Isaacson sqaroi shpjegimin e tij n lidhje me Elon Musk q kufizon aksesin ushtarak ukrainas n Starlink, nj shrbim kritik i internetit satelitor. Kjo histori sht prditsuar pr t pasqyruar at ndryshim.

  Elon Musk i urdhroi fshehurazi inxhiniert e tij q t mos aktivizonin rrjetin e komunikimit satelitor Starlink t kompanis s tij pran bregut t Krimes vitin e kaluar pr t penguar nj sulm t fsheht ukrainas mbi flotn detare ruse, sipas nj fragmenti t prshtatur nga biografia e re e Walter Isaacson e miliarderit ekscentrik t titulluar " Elon Musk.”

  Emri: 230209160932-starlink-ukraine-010623.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 78.1 KB

  CNN iu dha fragmenti, i cili q ather sht ndryshuar, sipas nj versioni t publikuar tani nga The Washington Post.

  Vendimi i Musk, i cili i la zyrtart ukrainas t'i luten atij t ndizte satelitt, u nxit nga nj frik akute se Rusia do t'i prgjigjej nj sulmi ukrainas n Krime me arm brthamore, nj frik e nxitur nga bisedat e Musk me zyrtar t lart rus, sipas Isaacson. , libri i ri i t cilit do t publikohet nga Simon & Schuster m 12 shtator.

  Shqetsimet e Musk pr nj "mini-Pearl Harbor" si e tha ai, nuk u realizuan n Krime. Por episodi zbulon pozicionin unik n t cilin u gjend Musk teksa u shpalos lufta n Ukrain. Pavarsisht nse kishte pr qllim apo jo, ai ishte br nj ndrmjets fuqie q zyrtart amerikan nuk mund ta injoronin.

  Musk nuk iu prgjigj krkess s CNN pr koment prpara publikimit. Por ai iu prgjigj fragmentit t librit t Isaacson t enjten von n X, platforma e njohur m par si Twitter q ai zotron, duke pohuar se shrbimi Starlink i ofruar nga kompania e tij SpaceX nuk ishte kurr aktiv mbi Krimen dhe se qeveria ukrainase bri nj "krkes urgjente ” atij pr t ndezur shrbimin.

  "Kishte nj krkes urgjente nga autoritetet qeveritare pr t aktivizuar Starlink deri n Sevastopol," postoi Musk n X, platforma e njohur zyrtarisht si Twitter q ai zotron. Sevastopol sht nj qytet port n Krime. “Qllimi i dukshm ishte t fundosni pjesn m t madhe t flots ruse n spiranc. Nse do t kisha pranuar krkesn e tyre, ather SpaceX do t ishte n mnyr eksplicite bashkpuntore n nj akt t madh lufte dhe prshkallzimi konflikti.”

  Libri i ri nga Isaacson, autori i biografive t njohura t Steve Jobs dhe Albert Einstein, ofron njohuri t reja mbi Musk dhe se si frika e tij ekzistenciale pr t ndezur nj luft m t gjer e shtyu at t refuzonte krkesat e Ukrains pr sistemet Starlink q mund t prdornin pr t sulmuar rust.

  Pasi Rusia ndrpreu sistemet e komunikimit t Ukrains pak para pushtimit t saj n shkall t plot n shkurt 2022, Musk ra dakord t'i siguronte Ukrains miliona dollar terminale satelitore Starlink t prodhuara nga SpaceX, t cilat u bn vendimtare pr operacionet ushtarake t Ukrains. Edhe pse rrjetet e telefonis celulare dhe t internetit ishin shkatrruar, terminalet Starlink lejuan Ukrainn t luftonte dhe t qndronte e lidhur.

  Por sapo Ukraina filloi t prdorte terminalet Starlink pr sulme fyese kundr Rusis, Musk filloi ta merrte me mend kt vendim.

  "Si jam un n kt luft?" Musk pyet Isaacson. “Starlink nuk ishte menduar t prfshihej n luftra. Ishte q njerzit t mund t shikojn Netflix dhe t qetsohen dhe t futen n internet pr n shkoll dhe t bjn gjra t mira paqsore, jo sulme me dron.

  Musk s shpejti ishte n telefon me kshilltarin e presidentit Joe Biden pr sigurin kombtare, Jake Sullivan, kryetarin e shefave t prbashkt, gjeneralin Mark Milley dhe ambasadorin rus n SHBA pr t adresuar ankthet nga Uashingtoni, DC, n Mosk, shkruan Isaacson.

  Ndrkoh, Mykhailo Fedorov, nj zvendskryeministr i Ukrains, po i lutej Musk q t lejonte lidhjen pr dront e nndetseve duke i treguar Musk pr aftsit e tyre n nj mesazh me tekst, sipas Isaacson. "Un thjesht dua q ju - personi q po ndryshon botn prmes teknologjis - ta dini kt," i tha Fedorov Musk.

  SpaceX nuk iu prgjigj krkesave t CNN pr koment.

  Musk, CEO i prodhuesit t makinave elektrike Tesla dhe firms private t eksplorimit t hapsirs SpaceX, u prgjigj se ishte i impresionuar me dizajnin e dronve t nndetseve, por se ai nuk do t aktivizonte mbulimin satelitor pr Krimen sepse Ukraina "tani po shkon shum larg dhe po fton strategjik. disfat”, sipas Isaacson.

  Territori i paeksploruar n t cilin ndodheshin zyrtart ukrainas dhe amerikan – duke u mbshtetur n bamirsin e nj miliarderi t paparashikueshm pr komunikimet n fushn e betejs – oi gjithashtu n nj ngr se kush do t paguante pr terminalet Starlink vjeshtn e kaluar.

  SpaceX kishte shpenzuar dhjetra miliona nga parat e veta pr drgimin e pajisjeve satelitore n Ukrain, sipas Musk. Dhe kompania i tha Pentagonit se ata nuk do t vazhdonin t paguanin faturn pr pajisjet satelitore, si raportoi pr her t par CNN tetorin e kaluar.

  Pas raportimit t CNN, Musk ndryshoi kursin, duke postuar n Twitter "dreqin... ne thjesht do t vazhdojm t financojm qeverin e Ukrains falas".

  Gwynne Shotwell, presidentja e Musk n SpaceX, ishte e zemruar me ndryshimin e Musk, sipas Isaacson.

  “Pentagoni kishte nj ek prej 145 milion dollarsh gati pr t m dorzuar mua, fjal pr fjal”, citon Isaacson t ket thn Shotwell. “M pas Elon iu nnshtrua budallallqeve n Twitter dhe urrejtsve n Pentagon q zbuluan historin.”

  Por SpaceX prfundimisht ishte n gjendje t arrinte nj marrveshje me qeverit e SHBA dhe evropiane pr t paguar pr 100,000 pjata t reja satelitore n Ukrain n fillim t vitit 2023, sipas Isaacson.

  Rndsia e Starlink n luft nuk sht zbehur.

  Javn e kaluar, SHBA dhe aleatt e saj "Pes Syt" akuzuan hakerat rus se kishin shnjestruar komunikimet e komandantve ukrainas n fushn e betejs. Sipas ukrainasve, kodi keqdashs i rusve ishte krijuar pr t prgjuar t dhnat e drguara n satelitt Starlink.


  Burimi: CNN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Si Elon Musk ndali planet e neokonve pr Luftn e III Botrore duke i prer Internetin Ukrain

  Musk pranon se ka aktivizuar aksesin n internet Starlink vitin e kaluar gjat sulmit t Ukrains ndaj ushtris ruse

  NGA BRAD DRESS

  Elon Musk t enjten pranoi se kishte aktivizuar aksesin n internet nga satelitt e tij Starlink gjat nj sulmi ukrainas vitin e kaluar n nj flot detare ruse, duke thn se ai e bri kt pr t parandaluar q SpaceX t ishte "bashkpuntor n nj akt t madh lufte dhe prshkallzimin e konfliktit".

  Musk iu prgjigj n platformn e tij t mediave sociale X ndaj detajeve t reja nga nj libr i ardhshm q tregonte se ai urdhroi inxhiniert e tij t mbyllnin rrjetin e komunikimit prpara sulmit n brigjet e Krimes.

  "Kishte nj krkes urgjente nga autoritetet qeveritare pr t aktivizuar Starlink deri n Sevastopol," shkroi Musk n X , platforma e njohur m par si Twitter.

  “Qllimi i dukshm ishte t fundosni pjesn m t madhe t flots ruse n spiranc. Nse do t kisha pranuar krkesn e tyre, ather SpaceX do t ishte n mnyr eksplicite bashkpuntore n nj akt t madh lufte dhe prshkallzimi konflikti”, shkroi Musk.

  Nj fragment rreth bastisjes nga biografia e ardhshme e autorit dhe gazetarit amerikan Walter Isaacson mbi Musk, e titulluar "Elon Musk", u botua nga CNN .

  Dront e nndetseve ukrainase t ngarkuar me eksploziv po i afroheshin nj flote detare ruse n qytetin e Krimes t Sevastopolit, kur humbn lidhjen dhe "u lan n breg t padmshm", sipas Isaacson.

  Musk ishte i shqetsuar pr reagimin e Rusis ndaj sulmit detar me nj arm brthamore, shkroi Isaacson n libr, sipas CNN. Zyrtart ukrainas iu lutn q t rikthej shrbimin, por ai nuk pranoi ta bnte at pr incidentin e Krimes.

  Starlink ka qen nj shrbim tepr i rndsishm pr trupat ukrainase n luftn kundr Rusis. Musk ofroi shrbimin n Kiev n fillim t vitit 2022 pasi Rusia ndrpreu sistemet e komunikimit t Ukrains.

  Megjithat, miliarderi ka vn n dyshim prfshirjen e tij n luft, sipas Isaacson.

  "Si jam un n kt luft?" Musk pyeti Isaacson, pr CNN. “Starlink nuk ishte menduar t prfshihej n luftra. Ishte q njerzit t mund t shikojn Netflix dhe t qetsohen dhe t futen n internet pr n shkoll dhe t bjn gjra t mira paqsore, jo sulme me dron.

  N fillim t ktij viti, Musk theksoi gjithashtu n X se ai rezervoi t drejtn pr t fikur shrbimin nse ishte e nevojshme, por pretendoi se nuk e kishte br kurr nj gj t till.

  “Terminalet komerciale SpaceX, si produktet e tjera komerciale, jan t destinuara pr prdorim privat, jo ushtarak, por ne nuk kemi ushtruar t drejtn ton pr t'i fikur ato,” shkroi ai n shkurt . "Ne po prpiqemi shum t bjm gjn e duhur, ku 'gjja e duhur' sht nj pyetje morale jashtzakonisht e vshtir."

  Musk ishte nj mbshtets i hershm i Ukrains q sfidoi presidentin rus Vladimir Putin n nj duel menjher pas pushtimit rus. Megjithat, q ather ai ka paraqitur plane paqeje pr t'i dhn fund lufts q trboi mbshtetsit ukrainas.

  Musk gjithashtu vjeshtn e kaluar tha se nuk mund t vazhdonte financimin e Starlink n Ukrain dhe krkoi nga Pentagoni t merrte skedn, por prfundimisht u hoq. Megjithat, Pentagoni njoftoi n qershor se po paguante pr shrbimin Starlink n Ukrain.

  Isaacson sht autor i biografive pr Steve Jobs, Benjamin Franklin dhe Albert Einstein. Biografia e tij e re “Elon Musk” pritet t publikohet m 12 shtator.


  Burimi: The Hill

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Si Elon Musk ndali planet e neokonve pr Luftn e III Botrore duke i prer Internetin Ukrain

  Musk ia ndrpreu internetin ushtris s Ukrains teksa po sulmonte flotn ruse

  Detaje t reja t incidentit t raportuar m par nnvizojn se sa kritike sht br SpaceX pr qeverin e SHBA

  Nga Christian Davenport dhe Joseph Menn

  Emri: Screenshot 2023-09-12 at 11.47.25 AM.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 23.5 KB
  Themeluesi i SpaceX, Elon Musk feston pas nisjes s astronautve t NASA-s n Stacionin Ndrkombtar t Hapsirs n vitin 2020. (Jonathan Newton/The Washington Post)

  Sipas nj biografie t re t themeluesit t SpaceX, Elon Musk, SpaceX ndrpreu shrbimin e internetit satelitor Starlink pr dront e nndetseve ukrainase vitin e kaluar, pikrisht kur ata po nisnin nj sulm ndaj flots ruse t Detit t Zi.

  Detajet e reja t incidentit t raportuar m par nnvizojn se sa t varura jan br qeverit e shumta nga nj njeri q kontrollon nj mjet dominues t komunikimit me shpejtsi t lart dhe nj platform kryesore pr diskursin publik, X.

  Musk bleu X, ather i njohur si Twitter, vitin e kaluar, pasi ndrtoi SpaceX n nj central elektrik n Uashington.

  Dront e armatosur t nndetseve ishin gati t sulmonin flotn ruse, sipas nj raporti t CNN q citonte nj fragment t nj biografie t ardhshme t Musk nga Walter Isaacson, ish-shefi ekzekutiv i CNN. N vend t ksaj, sipas librit, i cili del n shitje t martn, dront "humbn lidhjen dhe u hodhn n breg t padmshm".

  [Lexo fragmentin]

  Zyrtart ukrainas dhe amerikan u prpoqn pr t rivendosur shrbimin, sipas raportit, duke iu drejtuar drejtprdrejt Musk-ut. Musk prfundimisht ra dakord. Por rrfimi i incidentit sht nj kujtes se si themeluesi i SpaceX ka grumbulluar ndikim t madh duke mbajtur nj ritm marramends inovacioni q i ka ln konkurrentt n pluhur – dhe ka ln qeverit t lundrojn me kujdes marrdhnien.

  "Nj nga avantazhet sht sasia e madhe e inovacionit q vjen nga sektori privat, t cilin qeveria dshiron t prdor pr t qndruar prpara Kins dhe t tjerve," tha Brian Weeden, drejtor i planifikimit t programit n Fondacionin Secure World. tank. "Ana e kundrt sht se i jep shum m tepr pushtet sektorit privat dhe veanrisht individve miliarder q kontrollojn ato kompani dhe teknologji."

  N X, fuqia dhe vendimet m t mira t Musk kan shkaktuar shqetsim pr disa zyrtar dhe ekspert t shoqris civile ndrsa propaganda prhapet prpara nj val zgjedhjesh n t gjith botn vitin e ardhshm.
  Ndrprerja e misionit t Ukrains n mes t rrjedhs "sht nj shembull i shklqyer i fuqis s platformave t komunikimit q jan t prqendruara n duart e disa kompanive private", tha Bret Schafer, nj analist n Aleancn pr Sigurimin e Demokracis.

  Musk ndaloi paralajmrimin e prdoruesve t X kur prmbajtja q po shikonin ishte nga media t kontrolluara nga shteti dhe propagandistt nga Rusia dhe gjetk shfrytzuan pr t prforcuar prmbajtjen e tyre duke bler shenja verifikimi.

  Nj studim i porositur nga Bashkimi Evropian zbuloi kt jav se propaganda ruse po arrinte m shum njerz n X sesa para lufts n Ukrain. Dhe prball kritikave pr rritjen e gjuhs s urrejtjes, Musk ka paditur nj organizat jofitimprurse dhe krcnoi t padis nj tjetr, Lidhjen Anti-Shpifje.

  “sht vrtet e frikshme ta shohsh at duke prdorur burimet e tij t korporats pr t'u prpjekur t shtyp kritikt dhe skeptikt,” tha Paul Barrett, zvendsdrejtor i Qendrs Stern pr Biznesin dhe t Drejtat e Njeriut t Universitetit t Nju Jorkut.

  “Ju do t prisnit q njerzit me kt lloj pushteti korporativ t veprojn nga interesi vetjak ose t bjn gabime. Por nuk do t prisnit dik q i siguron nj aleati teknologjin thelbsore dhe m pas e rrmben at kur e prdorin at n mes t nj lufte. fardo q t jet sjellja e prgjegjshme e korporats, nuk sht ajo.”

  Kapsula Dragon e SpaceX sht e vetmja mnyr q NASA mund t drgoj astronautt e saj drejt dhe nga Stacioni Ndrkombtar Hapsinor. Ai lshon satelit t ndjeshm t siguris kombtare pr Pentagonin dhe Zyrn Kombtare t Zbulimit. Ajo lshon m shum raketa se do kompani apo vend tjetr – kt vit ka tejkaluar tashm rekordin e vitit t kaluar prej 61 – dhe operon m shum satelit se do ent tjetr n Tok, me m shum se 4,500 n orbit.

  SpaceX filloi t ofroj shrbimin e internetit Starlink n Ukrain pas pushtimit t Rusis, duke krijuar nj rrug shptimi pr vendin kur sistemet e tij t komunikimit ishin rrzuar kryesisht. Por sipas librit t Isaacson, Musk u rrit i shqetsuar pr prdorimin e ushtris s Ukrains pr qllime ofenduese, sipas raportit t CNN.

  “Si jam un n kt luft? Musk pyeti,” sipas Isaacson. “Starlink nuk ishte menduar t prfshihej n luftra. Ishte q njerzit t mund t shikojn Netflix dhe t qetsohen dhe t futen n internet pr n shkoll dhe t bjn gjra paqsore, jo sulme me dron.

  N shkurt, Gwynne Shotwell, presidentja dhe shefi operativ i SpaceX, u tha gazetarve dika shum t ngjashme.

  "Ne ishim vrtet t knaqur q ishim n gjendje t'i siguronim Ukrains lidhjen dhe t'i ndihmonim n luftn e tyre pr liri," tha ajo. "Ai nuk ishte menduar kurr t armatosej, por ukrainasit e kan prdorur at n mnyra q ishin t paqllimshme dhe jo pjes e ndonj marrveshjeje."

  Q nga raportet se SpaceX mbylli komunikimin satelitor n Ukrain vitin e kaluar, Pentagoni i ka dhn SpaceX nj kontrat. Detajet e kontrats nuk dihen – t enjten zdhnsi i Pentagonit Jeff Jurgenson nuk pranoi t thoshte m shum “pr shkak t natyrs kritike t ktyre sistemeve”. Por Weeden tha se vendosja e Starlink nn kontrat duhet t'i lejoj Pentagonit m shum kontroll dhe ndoshta t parandaloj q shrbimi t mbyllet prsri papritmas.

  “Ky sht ekuilibri me t cilin duhet t prballet Departamenti i Mbrojtjes, ndrsa fokusohet n kt teknologji komerciale: A po e humb kontrollin n nj far mnyre?” tha Weeden. Por qeveria nuk sht e pafuqishme dhe ka mnyra pr t frenuar kompanit: “Mund t adresoni shum prej ktyre shqetsimeve prmes mekanizmit kontraktues ose marrveshjeve t tjera ligjore,” tha ai.

  Kur SpaceX nisi pr her t par konstelacionin e saj Starlink, Musk tha se shanset pr sukses nuk ishin t garantuara. Kompani t tjera satelitore ishin prpjekur dhe kishin dshtuar n t kaluarn, duke pasur parasysh koston e madhe pr lshimin dhe funksionimin e qindra apo mijra satelitve. Por n pjesn m t madhe pr shkak se SpaceX sht i integruar vertikalisht, q do t thot se jo vetm q ndrton satelitt, por i lshon ato vet n raketn e tij t riprdorshme Falcon 9, deri m tani ka qen n gjendje t jet i suksesshm.

  Prve prdorimit n Ukrain, konstelacioni prdoret pr t lidhur komunitete t largta dhe ka qen nj pjes kye e prpjekjeve pr rikuperimin e uraganeve, si dhe n fatkeqsi t tjera natyrore ku lidhja humbet.
  Kur SpaceX filloi Starlink, t tjert po shikonin gjithashtu tregun pr internetin satelitor. N at koh, Musk tha, "sht gjithmon mir t kesh konkurrenc". Por Starlink q ather ka tejkaluar konkurrencn e saj.

  Nj tjetr ofrues satelitor, OneWeb, falimentoi dhe m pas u ringjall dhe operon nj rrjet shum m t vogl. Amazon planifikon t lshoj mijra satelit, por ende nuk ka drguar nj t vetm. Ajo po prballet gjithashtu me nj padi nga nj prej aksionerve t saj, i cili pretendon se kompania "veproi me keqbesim" kur u dha kontratat e nisjes kompanive t tjera tregtare, duke prfshir Blue Origin t Jeff Bezos, por jo SpaceX.

  “Pavarsisht se sht ofruesi i lshimit me historikun m t provuar dhe mimet m t ulta n industri, SpaceX me sa duket nuk u konsiderua nga Amazon”, thuhet n padi. (Bezos zotron The Washington Post. CEO i prkohshm Patty Stonesifer ulet n bordin e Amazon.)

  SpaceX sht gjithashtu ofruesi i vetm i NASA-s pr transportin e ekuipazhit n stacionin hapsinor. Por kjo nuk ndodh sepse NASA sapo dha nj kontrat. Ai dha dy n mnyr specifike n mnyr q kompanit t duhet t konkurrojn kundr njra-tjetrs, duke ulur koston dhe duke rritur besueshmrin. Por kompania tjetr pr t fituar nj kontrat, Boeing, ende nuk ka fluturuar me ndonj astronaut dhe mund t mos fluturoj deri n vitin e ardhshm, duke e ln SpaceX si ofruesin e vetm.

  “SpaceX ka qen vrtet inovativ n disa fusha kye, lshimi dhe plejada e madhe e internetit me brez t gjer – dy gjra q njerzit i kan ndrruar prej kohsh, por jan provuar dhe dshtuar m par”, tha Weeden. “SpaceX ka arritur t'i bj ato realitet. N shum industri t tjera menjher pas arritjeve, kjo inkurajon m shum konkurrenc. Dhe teknologjia inovative prhapet n shum kompani. Por n rastin e SpaceX, ne nuk kemi par ende konkurrent q kan arritur t bjn at q mund t bjn.”

  Ky pozicion dominues nuk ishte i leht. SpaceX fillimisht u bllokua nga kontratat e lshimit t Pentagonit dhe duhej t padiste Forcat Ajrore pr t'u lejuar t konkurronte. Ajo gjithashtu luftoi pr t fituar NASA-n si klient, dhe tani sht nj nga partnert m t besueshm t agjencis hapsinore.

  Burimi: Washington Post

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2023, 17:34
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-01-2023, 17:08
 3. Elon Musk vesh kostumin e djallit pr Halloween
  Nga Albo n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-11-2022, 10:38
 4. Elon Musk i prezanton publikut robotin humanoid
  Nga Albo n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2022, 17:13
 5. Elon Musk blen Twitter pr 44 miliard dollar
  Nga Albo n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-09-2022, 10:37

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •