Regjisori Erenik Beqiri triumfon n Venecia: Gjyqet e nj ifti shqiptar n eksodin e heshtur

Fatmira Nikolli

Emri:  ca4e97c9-b720-4e17-982e-0689fc26f03a-e1694348078761.jpg

Shikime: 83

Madhsia:  25.0 KB

Filmi sjell historin e Klodit dhe Mirs, nj ifti t ri shqiptar q arrin n Marsej me nj mision q vendos t ardhmen e tyre. Teksa prballen me nj takim t rndsishm n nj dhom plot me burra q presin, koha pr ta sht nj element thelbsor.

Ata vihen prpara urgjencs pr t br nj zgjedhje dhe duhet gjithashtu t prballen me nevojn pr ti lshuar duart njri-tjetrit.

Vet regjisori Erenik Beqiri sht shprehur se filmi Nj udhtim i shkurtr zbulon nga afr gjyqet e nj ifti shqiptar n sfondin e eksodit t heshtur t Shqipris. Rrfimi, i prcjell me dashuri sakrific dhe ndarje sht nj vzhgim personal i dshirs s nj brezi q sht i gatshm t shkmbej vitet m t bukura t jets pr nj t ardhme t paparashikueshme.

Video

Ky sht filmi i dyt i Beqirit q shnon sukses n skenn ndrkombtare, pas filmit t tij The Van q u shfaq n Kan. Beqiri sht nj regjisor i brezit t ri q prmes bashkprodhimeve qmton pa buj dukuri shqiptare prmes nj gjuhe kinematografike q ruan konturet e kinemas autor duke shnuar gjurm t sigurta n kinema.

(BalkanWeb)