Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Ekskluzive: Ukraina mund t marr raketa me rreze t gjat t armatosur me bomba thrrmuese amerikane

  Nga Mike Stone

  Emri: CLEAT5C3Z5ON7O3OU5LVCOF52A.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 20.2 KB
  Trupat e Shteteve t Bashkuara dhe Kores s Jugut q prdorin Sistemin Raketor Taktik t Ushtris (ATACMS) dhe raketn Hyunmoo II t Kores s Jugut, lshojn raketa n ujrat e Detit Lindor, jasht Kores s Jugut, 5 korrik 2017. Ushtria e 8-t e Shteteve t Bashkuara/Fletorja nprmjet REUTERS/ Fotografia e skedarit Merrni t drejtat e licencimit

  UASHINGTON, 11 shtator (Reuters) - Administrata Biden sht afr miratimit t drgess s raketave me rreze m t gjat t mbushura me bomba thrrmuese n Ukrain, duke i dhn Kievit aftsin pr t shkaktuar dme t konsiderueshme m thell brenda territorit t pushtuar nga Rusia, sipas katr zyrtarve amerikan.

  Pasi pan suksesin e municioneve thrrmuese t dorzuara n raundet e artileris 155 mm n muajt e fundit, SHBA po shqyrton drgimin e njrit ose t t dy sistemeve raketore taktike t ushtris (ATACMS) q mund t fluturojn deri n 190 milje (306 km), ose Sistemi i Raketave t Udhzuara t Shumfishta. Raketat (GMLRS) me rreze veprimi 45 milje t mbushura me bomba thrrmuese, than tre zyrtar amerikan.

  Nse miratohet, secili opsion do t jet i disponueshm pr drges t shpejt n Kiev.

  Ukraina aktualisht sht e pajisur me artileri 155 mm me nj distanc maksimale prej 18 miljesh q mban deri n 48 bomba. ATACMS n shqyrtim do t lvizte rreth 300 ose m shum bomba. Sistemi i raketave GMLRS, nj version i t cilit Ukraina e ka n arsenalin e saj prej muajsh, do t jet n gjendje t shprndaj deri n 404 municione thrrmuese.

  Me shtytjen e Ukrains kundr forcave ruse q tregojn shenja prparimi, administrata sht e prirur t forcoj ushtrin ukrainase n nj moment jetik, than dy nga burimet.

  Shtpia e Bardh nuk pranoi t komentoj raportin e Reuters.

  Vendimi pr t drguar ATACMS ose GMLRS, ose t dyja, nuk sht prfundimtar dhe ende mund t bjer, than katr burimet. Administrata Biden pr muaj t tr ka luftuar me nj vendim pr ATACMS, nga frika se drgesa e tyre do t perceptohej si nj veprim tepr agresiv kundr Rusis.

  ATACMS jan krijuar pr "sulm t thell t forcave t nivelit t dyt t armikut", thot nj uebsajt i Ushtris Amerikane, dhe mund t prdoret pr t sulmuar qendrat e komands dhe kontrollit, mbrojtjen ajrore dhe vendet logjistike shum prapa vijs s frontit.

  Kievi i ka krkuar vazhdimisht administrats Biden pr ATACMS pr t ndihmuar n sulmin dhe ndrprerjen e linjave t furnizimit, bazave ajrore dhe rrjeteve hekurudhore n territorin e pushtuar nga Rusia.

  Javn e kaluar Ministri i Jashtm i Ukrains Dmytro Kuleba tha se ai dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken kishin diskutuar pr ofrimin e raketave me rreze t gjat veprimi nga SHBA dhe ai shpresonte pr nj vendim pozitiv.

  "Tani sht koha," tha nj nga zyrtart amerikan ndrsa forcat e Ukrains po prpiqen t shpojn linjat ruse n jug t qytetit t Orikhiv n nj prpjekje pr t ndar forcat ruse dhe pr t vn n rrezik linjat kryesore t furnizimit. ATACMS ose GMLRS me kt aftsi jo vetm q do t rriste moralin ukrainas, por do t jepte nj goditje taktike t nevojshme n luft, tha zyrtari.

  Plani i SHBA-s sht t prfshij armt e mbushura me granata n nj trheqje t ardhshme nga rezervat amerikane t municioneve, sipas katr zyrtarve amerikan, t cilt foln n kushte anonimiteti pr shkak t natyrs s ndjeshme t planit.

  Aktualisht, Ukraina ka vetm nj municione thrrmuese t pajisura nga SHBA-ja, ato 155 mm q u njoftuan n korrik.

  Armt e reja do t rrisin raketat aktuale t Ukrains me rreze 45 miljesh GMLRS, nj version q shprthen m shum se 100,000 fragmente t mprehta tungsteni, por jo bomba.

  Prodhuar nga Lockheed Martin (LMT.N) , ATACMS vijn n disa versione, disa prej t cilave mund t fluturojn katr her n rrezen e GMLRS, dhe prdorimi i tyre mund t rivendos llogaritjet e fushs s betejs.

  Autoriteti Presidencial i trheqjes (PDA), i cili lejon administratn t marr nga stoqet amerikane dhe t drgoj n Ukrain, ka dshmuar se sht mnyra m e shpejt - dit ose jav - pr t marr armatim n Ukrain.

  N periudhn e ndrmjetme - prpara mbrritjes s ATACMS - prmirsimet e nevojshme t softuerit mund t kryhen n lshuesit duke prfshir M270 dhe Sistemet e Raketave t Artileris s Lvizshmris s Lart (HIMARS) t cilat Kievi ka prdorur n fushn e betejs, than dy nga zyrtart.

  Por pr shkak se nuk ishte marr nj vendim prfundimtar, ishte e paqart nse armt do t prfshiheshin n PDA-n e ardhshme. Armt mund t vijn n nj PDA sa m shpejt q kt jav, rreth nj takimi t 19 shtatorit t Grupit t Kontaktit t Mbrojtjes s Ukrains n bazn ajrore Ramstein n Gjermani.

  Presidenti Joe Biden mund t vendos prfundimisht kundr ose t vonoj nj vendim pr transferimin.

  Municionet thrrmuese jan t ndaluara nga m shum se 100 vende. Rusia, Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara nuk e kan nnshkruar Konventn pr Municionet Thrrmuese, e cila ndalon prodhimin, grumbullimin, prdorimin dhe transferimin e armve.

  Ata zakonisht lshojn nj numr t madh bombash m t vogla q mund t vrasin pa dallim n nj zon t gjer. Ato q nuk arrijn t shprthejn prbjn nj rrezik pr dekada pas prfundimit t nj konflikti.

  Uashingtoni ka dhn m shum se 40 miliard dollar ndihm ushtarake pr Kievin q kur Rusia nisi pushtimin e saj n shkall t plot t fqinjit t saj m 24 shkurt 2022.

  Raportimi nga Mike Stone n Uashington; Redaktimi nga Chris Sanders dhe Lisa Shumaker


  Burimi: AP

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese


 3. #3

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Albo ri,ri dhe ti edhe na thua ndonje gje te re,ke filluar te kthjellohesh me lajme te reja ! Albo,pse e mendoje edhe ti si Putini,qe Amerika do jepte ca dollare dhe Europa do vdiste nga i ftohti !

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Albo ri,ri dhe ti edhe na thua ndonje gje te re,ke filluar te kthjellohesh me lajme te reja ! Albo,pse e mendoje edhe ti si Putini,qe Amerika do jepte ca dollare dhe Europa do vdiste nga i ftohti !
  Nese Putini do te leshoje ndonje pellumb nuklear, ku kujton ti se do ta hedhi, ne Ukraine qe te vrasi vellezerit e tij te gjakut rus? Do t'ia hedhi Amerikes qe ka raketat e saja dhe ia kthen pergjigjen? Apo do t'ia hedhi nje prej atyre vendeve te NATO ne Evropen Perendimore?

  Lutu Serafim qe te mos vije puna deri atje, se cmimin nuk e paguan as Rusia e as Amerika. E paguan Serafimi i varfer ne Evrope.

 5. #5

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Nese Putini do te leshoje ndonje pellumb nuklear, ku kujton ti se do ta hedhi, ne Ukraine qe te vrasi vellezerit e tij te gjakut rus? Do t'ia hedhi Amerikes qe ka raketat e saja dhe ia kthen pergjigjen? Apo do t'ia hedhi nje prej atyre vendeve te NATO ne Evropen Perendimore?

  Lutu Serafim qe te mos vije puna deri atje, se cmimin nuk e paguan as Rusia e as Amerika. E paguan Serafimi i varfer ne Evrope.

  O Albo deri dje ishe i mendimit se Putini po ben lufte te drejte dhe ti e ke mbrojur kete lufte .Tani, simbas teje hedhja e bombes nukleare ne Europe eshte vendim i drejte,eshte vendim qe e merr nje njeri i zgjuar apo eshte nje vendim qe e merr nje i mendur dhe nje budalla ?

  Albo shpresoj qe do vije koha e do ta kuptosh dhe do ndryshosh mendim edhe per Putinin dhe per kete lufte (shpresoj qe mos vazhdoj 10 vjet si per Lulzim Bashen)

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  O Albo deri dje ishe i mendimit se Putini po ben lufte te drejte dhe ti e ke mbrojur kete lufte .Tani, simbas teje hedhja e bombes nukleare ne Europe eshte vendim i drejte,eshte vendim qe e merr nje njeri i zgjuar apo eshte nje vendim qe e merr nje i mendur dhe nje budalla ?

  Albo shpresoj qe do vije koha e do ta kuptosh dhe do ndryshosh mendim edhe per Putinin dhe per kete lufte (shpresoj qe mos vazhdoj 10 vjet si per Lulzim Bashen)
  Amerikanet shpenzojne $120 miliarde per luften, Ukrainasit paguajne me gjak 450,000 njerez te vrare nga lufta, dhe ti akoma mendon se kjo eshte "lufta e Putinit"?

  Cfare kujton se kerkon te arrijne amerikanet dhe ukrainasit duke hedhur raketa me rreze te gjate ne territorin e Rusise dhe duke goditur qendrat e banuara apo instalimet strategjike ushtarake ruse? Duan qe te provokojne Rusine ne ate pike qe Putini te leshoje nje nga ato pellumbat kunder Ukraines apo kunder Evropes. Duan te shohin nje zgjerim te vatres se konfliktit. Duan te shohin nje lufte boterore. Dhe ti ne vend qe ti japesh kredi Putinit per durimin e tij, edhe pse ne Moske e gjen veten nen sulmin e panderprere te atyre qe duan ti tregojne botes se kush eshte "ariu rus", ti thua lufta qenka e Putinit. Mos dil nga autobuzi Serafim, shikoje boten vetem nga dritarja e autobuzit.

  Njerezit si ty me dhimbsen pasi jeni aq naive, sa nuk e kuptoni qe gjeopolitika po luan me kokat tuaja. Momenti i vetem kur ju do te kthjelloheni eshte kur te jete teper vone e te perballeni me nje realitet te frikshem ne terren. Vetem kur autobuzi te jete i pushtuar nga flaket, ti do te kerkosh te dalesh nga autobuzi.

  Viktikma e pare e konfliktit ne Rusi do te jete Bashkimi Evropian, pastaj NATO e ne fund SHBA. Qellimi i ruseve nuk eshte Ukraina, qellimi i ruseve eshte permbysja e rendit aktual boteror dhe instalimi i nje rendi te ri boteror. Dhe deri me sot, po ia arrijne me se miri ketij qellimi. Ekonomia gjermane eshte drejt falimentimit fale "teknologjise se gjelber" dhe 70% e gjermaneve jane te pakenaqur me kancelarin e tyre dhe duan te shohin nje udheheqes se ri ne krye te Gjermanise. Gjermanet po zgjohen nga gjumi e po dalin nga autobuzi, por Serafimi vazhdon te dremisi ne autobuz. Me budallenj te tille ne krye te pushtetit ne Evrope, Putini duhet te beje vetem durim. Keta njerez po veteshkaterrojne ekonomite e tyre.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-09-2023 m 10:37

 7. #7

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Amerikanet shpenzojne $120 miliarde per luften, Ukrainasit paguajne me gjak 450,000 njerez te vrare nga lufta, dhe ti akoma mendon se kjo eshte "lufta e Putinit"?

  Cfare kujton se kerkon te arrijne amerikanet dhe ukrainasit duke hedhur raketa me rreze te gjate ne territorin e Rusise dhe duke goditur qendrat e banuara apo instalimet strategjike ushtarake ruse? Duan qe te provokojne Rusine ne ate pike qe Putini te leshoje nje nga ato pellumbat kunder Ukraines apo kunder Evropes. Duan te shohin nje zgjerim te vatres se konfliktit. Duan te shohin nje lufte boterore. Dhe ti ne vend qe ti japesh kredi Putinit per durimin e tij, edhe pse ne Moske e gjen veten nen sulmin e panderprere te atyre qe duan ti tregojne botes se kush eshte "ariu rus", ti thua lufta qenka e Putinit. Mos dil nga autobuzi Serafim, shikoje boten vetem nga dritarja e autobuzit.

  Njerezit si ty me dhimbsen pasi jeni aq naive, sa nuk e kuptoni qe gjeopolitika po luan me kokat tuaja. Momenti i vetem kur ju do te kthjelloheni eshte kur te jete teper vone e te perballeni me nje realitet te frikshem ne terren. Vetem kur autobuzi te jete i pushtuar nga flaket, ti do te kerkosh te dalesh nga autobuzi.

  Viktikma e pare e konfliktit ne Rusi do te jete Bashkimi Evropian, pastaj NATO e ne fund SHBA. Qellimi i ruseve nuk eshte Ukraina, qellimi i ruseve eshte permbysja e rendit aktual boteror dhe instalimi i nje rendi te ri boteror. Dhe deri me sot, po ia arrijne me se miri ketij qellimi. Ekonomia gjermane eshte drejt falimentimit fale "teknologjise se gjelber" dhe 70% e gjermaneve jane te pakenaqur me kancelarin e tyre dhe duan te shohin nje udheheqes se ri ne krye te Gjermanise. Gjermanet po zgjohen nga gjumi e po dalin nga autobuzi, por Serafimi vazhdon te dremisi ne autobuz. Me budallenj te tille ne krye te pushtetit ne Evrope, Putini duhet te beje vetem durim. Keta njerez po veteshkaterrojne ekonomite e tyre.

  Albo
  Ti i do te thjeshta gjerat se nuk i kupton ; hedhja apo kercenimi i hedhjes se bombes atomike eshte menduri apo budallik. Per cilen nga keto dy kategori ben tifo ti Albo per te mendurin apo per budallain ?

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Neokont amerikan duan luft m do mim: Gati t'i japin Ukrains raketa me bomba thrrmuese

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ti i do te thjeshta gjerat se nuk i kupton ; hedhja apo kercenimi i hedhjes se bombes atomike eshte menduri apo budallik. Per cilen nga keto dy kategori ben tifo ti Albo per te mendurin apo per budallain ?
  Nje djalosh i ri ne moshe u be trim dhe mori nje shkop dhe ia nguli arriut te zi qe flinte poshte nje peme afer shtepise se tij n malet e Poconos n shtetin e Pennsylvanis. Arsyeja prse djaloshi e bri kt akt ishte se donte te dukej i fort n syt e shokve e shoqeve t tij. Arriu i zi u zgjua nga gjumi, ulriti dhe iu vrsul djaloshit q vraponte. E mbrtheu me putrat e tij, ia corri me thonj fytyren, e kafshoi ku mundi, e hodhi dy apo tre here ne ajer si rrecke, dhe pastaj u largua nga trupi i pajete i djaloshit. Shoket e tij te tmerruar nga skena qe pane, morren ne telefon policine.

  Pr Serafimin, Arriu sht budalla dhe i mendur q u soll n kt mnyr ndaj djaloshit. Pr Albon, djaloshi nuk duhetj ta kish provokuar arriun e zi n kt mnyr pasi arriu sht egrsir.

  Q nga ajo dit, gjith fmijt e asaj zone, nuk guxonin t bnin m lojra t tilla me arinjt e zinj t zons.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-07-2023, 02:19
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2023, 00:01
 3. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-03-2023, 05:26
 4. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-01-2023, 14:43
 5. Gati pr luft, NATO 300 mij forca n prballjen me Rusin
  Nga Vinjol n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 10-12-2016, 08:51

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •