Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400

  Vetevrasja e Jul Cezarit?

  Tani ne fund te Prillit, Discovery Channel transmetoi nje emision ne lidhje me vrasjen e Jul Cezarit. Emisioni shfaqi nje oficer te karabinierise italiane i cili u shpreh qe Cezari kontribuoi ne vrasjen e tij per shkak te shendetit te tij te deshtuar dhe deshires se tij per te siguruar pavdekshmeri.

  Ky konkluzion, per pjesen me te madhe, eshte bazuar ne:

  1. Cezari i kishte larguar rojet disa jave me pare.

  2. Vazhdimisht kishte injoruar paralajmerime nga miqte e tij ne lidhje me konspiracine.

  3. Ne nje ambient publik, thuhet qe ka therritur "Me vrisni tani!Nuk do ju kundervihem"

  4. Gjithashtu nje psikiater i Harvardit u shpreh qe Cezari vuante nga epilepsia e lobit ballor, gje qe kontribuoi ne gjendjen e tij te dobet mendore dhe fizike.

  E pa njeri tjeter kete program? C'mendoni ne lidhje me pretendimin qe Cezari vajti me vetedije drejt vdekjes se tij?

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Postime
  146
  Harroj "Diskoveri" ti vej dhe nje xhufke mrapa.
  Nuk eshte e para idiotsi qe degjojme.
  Neser prit kur te thote te njejten gje ndonje "kolonel" shqiptar per Hazem Malo Hajdarin.

 3. #3
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Emisionin e pashe.Interesant ishte. Dhe te pakten dukej "I faktuar" me literature te lashte si dhe me vendet ku ka qene Ju Cezari dhe qe ekzistoje dhe sot.
  Pretendimi i emisionit qe Cezari ishte ne dijeni te nje komploti ndaj tij dhe qe shkoi me vetedije ndaj vdekjes me duket i bazuar ne faktin se ai ishte i semure nga epilepsia. Mallkimi apo turpi per nje ushtarak eshte te vdesi ne krevat nga nje semudje e gjate. Pyet Kuqka gjithe ushtaraket e karrieres dhe me personalitet se cfare lloji vdekje do te donin te zgjidhnin ne se do te ishte ne doren e tyre. 99% kane per te thene ne beteje me dinjitet ushtarak me mire se sa ne krevat nga semundje. Dhe Jul Cezari ishte ushtarak me teper sesa politikan.
  Discovery ka disa kanale. Me teper me pelqen Discovery Times ( bashkepunim i NY Times me Discovery channel.)
  History channel eshte interesant gjithashtu.Kete jave kishte emisione per jeten e diktatoreve, duke filluar nga Stalin, Hitleri, Sadami, Pol Poti, Ivani i Madh.
  "Who is John Galt?"

 4. #4
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Postime
  981
  Nuk e kam pare Discovery-n per nje kohe te gjate dhe e ndjej mungesen e tij. Emisionin ne fjale nuk e kam degjuar por me kujtohet nje tregim artistik i Mark Twain-it ne vellimin Eshte Gjalle Apo ka Vdekur ..... i cili fliste pikerisht per pasivitetin e Cezarit ndaj informatave qe i vinin per komplotin qe i pergatitej.... sigurisht qe tregimi eshte artistik dhe permban doza emocionale ai shkon deri aty sa pretendon se ne momentin e atentatit Cezari kishte arritur te zoteronte nje pozicion te tille afer nje statuje i cili i lejonte ti priste atentatoret nje nga nje dhe fale aftesise se tij vrau disa prej tyre por kur pa Brutin ti afrohej refuzoi ta qellonte duke e lene veten te vritej prej tij dhe te tjereve.

  Sidoqofte ka shume autore te lashtesise si psh Plutarku i cili duke iu referuar Ciceronit dhe autoreve te tjere shkruan se ishin te shumta aresyet qe benin te besueshem faktin qe Bruti te ishte femije jashte martese i Cezarit ..... dhe si shembull per kete sillej lidhja tejet e forte qe ai kishte me nenen e Brutit.

  Babai i nenes se Brutit ishte gjithashtu senator dhe kundershtar politik i Cezarit .... dhe sipas Ciceronit gjate nje debati qe zhvillohej ne senat mbi menyren se si do te reagonte Roma ndaj nje kryengritjeje apo ushtrie te huaj (nuk me kujtohet mire) nje korrier vjen dhe i dorezon nje mesazh konfidencial Cezarit nga e dashura e tij ..... nderkohe babai i saj pa e ditur lidhjen mes se bijes dhe Cezarit e shfrytezoi momentin per te fituar kapital politik dhe akuzoi Cezarin se mesazhi qe mori ishte pjese e korrespondeces se fshehte qe ai mbante me armiqte e Romes.
  Cezari e mohoi nje gje te tille dhe fillimisht refuzoi te publikonte mesazhin e shkruar per hir te lidhjes dhe etikes .... por i ndodhur nen presionin e senatit qe filloi ti hakerrehej kercenueshem u detyrua ta dorezonte mesazhin ne te cilin vajza e kundershtarit qe e akuzoi i kishte lene kohen dhe vendin e takimit ..... ))))))

 5. #5
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  Orku, e bukur ajo

  E vetmja gje qe mund te them me siguri ne lidhje me vdekjen e Cezarit eshte qe vdekja e tij nuk zgjodhi as nje problem.

  Ai eshte i famshem vetem se Shakespeare shkruajti per te, dhe i beri njerezit te interesoheshin me shume per Cezarin (ky e beri te njohur qe ta njihnin jo vetem historianet, por edhe njerezit qe s'kane interes fare ne histori).

  Natyrisht, jane edhe gjera te tjera qe shpjegojne rendesine e tij; s'them qe Shakespeare e "zbuloi" Cezarin
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2009
  Postime
  4
  Sja paske idene fare se kush ka qene jul cezari.
  Me pak fjal,ishte personi qe zgjeroi me permasa shum te konsiderueshme kufijte e Romes

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-02-2009
  Postime
  4

  Jul Cezari

  Jul Cezari padyshim ka qene persoaliteti me i rendesishem ne Rome.
  une e kam pare emisionin dhe me eshte dukur mjafte faktik.
  Cezari ka pasur per qellim rrezimin e Republikes dhe shperndarjen e Senatit i cili ishte institucioni me i korruptuar e Rome.
  Cezari ka qene mbrojtesi me i madhe i Plebesit, gje qe binte ne kundershtim me shumicen e senatoreve te cilet kishin krijuar pasuri te pakufijshme neper provinca.
  gjithashtu edhe pushtimi i Galise nuk ka qene shum i lehte, se po te ishte i lehte do ta benin parardhesit e Cezarit, mirepo nje populli luftarak, siē ishin galet, vetem Cezari ka mundur t'i pushtoje.
  gjitashtu ka arritur ta pushtoj edhe zemren e femres me te bukur te asaj kohe KLEOPATRES.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2003
  Postime
  28

  Exclamation

  citim
  "gjitashtu ka arritur ta pushtoj edhe zemren e femres me te bukur te asaj kohe KLEOPATRES"

  Cesari nuk e pushtoi zemren e Kleopatres, Ai e bleu ate.
  Shqipetaret te bashkuar ne nje shtet!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dardanius
  Anėtarėsuar
  02-09-2008
  Postime
  72
  Cezari ka qen me te vertet figura qenrore e Romes ketu ska koment

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Per Cezarin Mjafton Te Thuhet Se Ka Qene Nje Prej Gjeneraleve Me Te Medhenj Qe Njeh Historia E Njerezimit!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  E pa njeri tjeter kete program? C'mendoni ne lidhje me pretendimin qe Cezari vajti me vetedije drejt vdekjes se tij?
  ide e bukur per nji film te ri ? kjo asht ide hebreje, e vetmja industri qe punon ne kriz asht farmacia dhe filmografia
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  ide e bukur per nji film te ri ? kjo asht ide hebreje, e vetmja industri qe punon ne kriz asht farmacia dhe filmografia
  Mesa kamė njohuri ekziston filmi i pushtimeve te Cezarit nė Gali dhe Bavari!

 13. #13
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Dy pikat e para me duken interesante ndersa e treta dhe e keterta kam dyshime te medha. S'mund te vuante nje perandor si Cesari nga semundje mendore dhe fizike. Kete e treguan mjaft qarte edhe pushtimet e tij.

  Et tu, Brute?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin

  Et tu, Brute?
  Pershendetje white-knigjt!

  Kam bindjen se edhe ju keni njohuri rreth komplotit tė Cezarit!

  Dua tė vazhdoj me ate qe pyet, Et tu, Brute?

  Kundėr Cezarit, 60 senatorė do tė organizonin njė komplot, nė tė cilin do tė merrnin pjesė optimatė, nobilė dhe republikanė tė vjetėr. Nė grupin e tyre nuk kishte vetėm pompeianė dhe as miq vetjakė tė Cezarit.

  Organizatori kryesor i kėtij komploti ishte Kasi (Gaius Cassius Longinus), njė pompeian, i cili nė Betejėn e Farsallės (6 qershor 48 p.e.s.) kishte kaluar nė anėn e Cezarit dhe kishte marr njė post tė lart shtetėror. Njė rol me rėndėsi nė kėtė komplot kishte luajtur edhe Bruti (Marcus Junius Brutus) i cili ishte pėrcjellės i pėrhershėm dhe njeriu mė i dashur i Cezarit, i cili gjatė luftės qytetare ishte nė anėn e Cezarit.

  Mė 15 mars tė vitit 44 p.e.s. nė njė mbledhje tė Senatit, komplotistėt e therrėn Cezarin me thikė qysh nė kohėn kur ai po pėrgatitej tė ndėrmerrte njė fushatė tė madhe kundėr partėve nė Lindje.

  Me rastin e therrjes sė tij me thikė edhe nga dora e Brutit, Cezari i kishte thėnė atij : "Et tu, Brute, fili mi!" Edhe ti Bruti, biri im!

  Bruti kishte zili ndaj Cezarit ngase ishte i bir i adoptuar i tij dhe ishte xheloz ndaj Cezarit, sepse ky i fundit flente me nėnėn e Brutit.

 15. #15
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Fjalet e fundit te Cesarit tregojne se ai ishte ne dijeni te komploteve,gjithsesi historine e tij e njoh. Di qe ishte edhe i fiksuar shume pas femrave. Cilesohej si dashnori perfekt.

  Kur dilte Cesari neper manifestime burrat keshillonin njeri tjetrin te fshihnit grate gjate kalimit te ij, sepse nqs syri i Cesarit shihte nje femer qe e pelqente nuk nguronte ta merrte per vete.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin
  Fjalet e fundit te Cesarit tregojne se ai ishte ne dijeni te komploteve,gjithsesi historine e tij e njoh. Di qe ishte edhe i fiksuar shume pas femrave. Cilesohej si dashnori perfekt.

  Kur dilte Cesari neper manifestime burrat keshillonin njeri tjetrin te fshihnit grate gjate kalimit te ij, sepse nqs syri i Cesarit shihte nje femer qe e pelqente nuk nguronte ta merrte per vete.
  Ashtu eshte white-knigjt, pajtohem plotesisht me ju.

  Si thua mund te postosh edhe ca informacione ne kete teme, dhe te bejm nje historik te shkurter per jetėn e Jul Cezarit?!

  Me mirekuptim, ju pershndes fort!

  Dar_di.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-06-2003
  Postime
  569
  javet e kaluara kam pare filmat e cezarit ne 12 seri filmike. Kane qene shume fakte interesante. Sa i perket vrasjes Cezari ishte ne njohuri te komplotit por ka qene i tradhetuar ne momentin e fundit.
  Po tregoj disa nga ngjarjet ne film. Cezari pasi shpallet perandor i vijne shume lajme qe po pergatitet komplot ndaj tij, dhe udheheqes ishte Bruti me Casin, organizatorja kryesore ishte nena e brutit, e cila e urrente cezarin pasi ky e kishte lene e kishte pasur dashnore.

  Me ate rast cezari fut ne senat nje person shume te besuar te tij i cili shume here ne beteja i kishte shpetuar edhe jeten komandanti i legjionit te famshem te 13 te cezarit. quhej Lucius Moreno. Kete e ben cezari senator sepse deshironte ta kishte ne krah dhe e keshillon te mos i largohet nga krahu. Por nena e brutit e dinte nje fshehtesi te gruas se Lucios e cila gjate kohes kur ky ishte ne lufte ne Gali e kishte pasur nje djale me dikend tjeter.

  Ne diten e komplotit ajo e dergon nje grua dhe i thot Lucios (qe ishte si truproja i cezarit), se gruaja e tij e kishte tradhetuar. Lucio niset tek gruaja, dhe shume vone cezari e veren mungesen e tij, tashme senatoret e rrethojne dhe e veren rrezikun por teper vone.

  Veshtire te spjegohet vetem ka qene nje film me 12 pjese qe kishte shume fakte historike nese deshironi kerkone dhe shikone.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  kaq shume e dini uje historin e re te popullit ose kombit shqiptar.. saqe sju ka mbetur tjater juve vec te zhbiriloni historine e cezareve mamelukve e inkasve..

  he me ju lumte..

 19. #19
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Ashtu eshte white-knigjt, pajtohem plotesisht me ju.

  Si thua mund te postosh edhe ca informacione ne kete teme, dhe te bejm nje historik te shkurter per jetėn e Jul Cezarit?!

  Me mirekuptim, ju pershndes fort!

  Dar_di.
  Si Julius Cesar s'ka per te pare me historia e njerezimit.

  Ne vitin 55 BC kur Roma ishte ne lufte me barbaret, ushtria romake e ndali marshimin per shkak te lumit Rene. Cesari dhe urdher per ndertimin e nje ure qe u arrit per vetem 10 dite. Nje super ure per kohen sepse mbante divizone duke marshuar, ure e cila edhe sot me teknologjine moderne eshte shume e veshtire te ndertohet per aq pak kohe. Ishte vullneti i atyre ushtarve dhe udheheqja e Cesarit qe cuan ne kete mrekulli.
  Dhe pjesa me pikante nuk eshte kjo, sepse me kalimin e ures Cesari dhe urdher per shkaterrimin e saj vetem e vetem te tregonte qe une shkel ku te dua.
  Barbaret ia dhane me te katra.

  Mos harro edhe shprehjen e tij te famshme "Veni, Vidi, Vici" - Erdha, Pashe, Pushtova.

  E si mund te vuante nje njeri i tille nga problemet mendore?

  Te pershendes gjithashtu.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-06-2003
  Postime
  569
  Nuk e di kush tha problemi mendore. Kishte epilepsine qe eshte nje lloj sulmi ne tru por tipat e tille jane shume intelegjente dhe nuk ben pjese ne grupin e semundjeve. Ndoshta ska nevoje te sqarohet me teper

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pse po vetėvriten njerėzit nė Shqipėri?
  Nga EdiR nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 07-11-2011, 08:09
 2. Vetėvrasja
  Nga J@mes nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 22-04-2011, 11:10
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-04-2009, 17:31
 4. Vetevrasja !
  Nga phyro nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-04-2007, 20:19
 5. Vetevrasja per dashurine
  Nga Dito nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 22-02-2005, 17:59

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •