Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet nė Bllog
  15

  Ndahet nga jeta nobelisti me origjinė shqiptare Ferid Murad

  DUKE KUJTUAR NOBELISTIN FERID MURAD

  7 shtator 2023

  Emri: ferid-murad-portrait.jpg

Shikime: 111

Madhėsia: 41.2 KB
  Dr Ferid Murad. Foto nga arkivi i Fondacionit Nobel.

  Tė hėnėn, bota humbi njė Nobelist, njė pionier i njohur nė biokimi, dhe komuniteti shqiptaro-amerikan njė nga anėtarėt e tij tė dashur: Dr. Ferid Murad. Ai ishte 86 vjeē. Nė emėr tė tė gjithėve nė Institutin dhe komunitetit tonė, tė dashurit e Feridit u dėrgoj ngushėllimet tona mė tė thella.

  Dr. Murad lindi nė njė apartament tė vogėl mbi njė furrė buke nė Whiting, Indiana, nė vitin 1936 nga njė baba shqiptar emigrant dhe njė nėnė amerikane. Babai i tij ka lindur nė Shqipėri me emrin Jabir Murat Ejupi. Kur mbėrriti nė Ellis Island nė Nju Jork nė vitin 1913, oficeri i imigracionit e pyeti emrin e tij, pas sė cilės oficeri e shpalli atė si John Murad dhe vulosi dokumentet e tij, jo e pazakontė nė atė kohė.

  Ai u rrit duke punuar nė restorantin e familjes sė tij, sė bashku me dy vėllezėrit e tij. “Kur ishim nė gjendje tė qėndronim nė njė stol pėr tė arritur nė lavaman, lamė enėt dhe mė vonė, kur shihnim mbi banak, prisnim tavolinat dhe menaxhonim arkėn”, kujton njė herė Feridi. Tė tre vazhduan tė fitonin diploma doktorature.

  "Zbulimi juaj e ēoi kėrkimin mjekėsor nė njė epokė tė re," tha komiteti Nobel kur dha ēmimin. Pas studimeve nė Universitetin DePauw nė Indiana dhe studimeve tė doktoraturės nė Universitetin Case Western Reserve nė Cleveland, Dr. Murad punoi nė disa universitete amerikane, duke pėrfshirė Universitetin e Virxhinias nė Charlottesville dhe Universitetin Stanford nė Kaliforni, ku ai bėri kėrkimin e tij tė vlerėsuar me ēmimin Nobel. .

  Mendimet tona janė me gruan e tij Carol, djalin, katėr vajzat dhe nėntė nipėrit e mbesat, gjithė familjen e tij dhe tė gjithė ata qė e njihnin dhe e donin kėtė njeri tė shquar.

  Ceremonia e marrjes sė ēmimit Nobel

  Shikoni Ferid Murad, laureat i Nobelit nė Fiziologji ose Mjekėsi, sė bashku me Robert F. Furchgott dhe Louis J. Ignarro, duke marrė medaljen dhe diplomėn e tij tė Ēmimit Nobel gjatė ceremonisė sė ndarjes sė ēmimit Nobel nė Sallėn e Koncerteve nė Stokholm, Suedi, mė 10 dhjetor 1998


  Burimi: Albanian Institute
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 07-09-2023 mė 16:54

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2021, 11:39
 2. Ndahet nga jeta ish-trajneri i kombėtares shqiptare Josip Kuzhe
  Nga shigjeta nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-06-2013, 00:44
 3. Ndahet nga jeta njė nga gratė mė jetėgjata shqiptare
  Nga shigjeta nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2011, 03:34
 4. A e dini se Ferid Murati eshte nobelisti i dyte shqiptar?
  Nga babadimri nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 22-06-2010, 10:04
 5. Nobelisti rus Solzhenicin ndahet nga jeta
  Nga Duaje Siveten nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-08-2008, 16:50

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •