Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7

Tema: Pėrqendrimi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėrqendrimi

  Katėr mėnyra pėr ta ushtruar trurin tė jetė mė i pėrqendruar

  Njė telefonatė apo e-mail mjafton t’ju shpėrqendroj nga puna qė ishit duke e bėrė. Ēdo njėri nga ne ka probleme nė jetėn e pėrditshme pėr tė qėndruar tė pėrqendruar.

  Pėrqendrimi ėshtė shumė i rėndėsishėm nė punėn qė e bėjmė, prandaj ėshtė e rėndėsishme ta ushtrojmė trurin tė qėndroj mė i fokusuar, transmeton Telegrafi.

  Mos bėni disa punė njėkohėsisht

  Njerėzit kanė tendenca tė kėrcejnė nga njė detyrė nė tjetrėn, gjė qė e heq fokusin nga njėra punė nė tjetrėn. Sidoqoftė, bėrja e disa detyrave apo punėve pėrnjėherė, i bėn njerėzit mė pak produktivė, mė pak efiēientė si dhe mė tė lodhur. Prandaj, shmangni kėtė gjė pėr tė qėndruar mė tė fokusuar nė punėn aktuale.

  Ndiqni njė rutinė

  Ėshtė e rekomandueshme tė pėrgatitni njė rutinė dhe ta ndiqni ēdo ditė, pasi qė kjo e ndihmon mendjen tė qėndroj produktive ēdo ditė. Veē kėsaj, rutina e pėrgatit dhe trajnon trurin pėr ta marrė njė detyrė tjetėr, pasi ta ketė kompletuar njėrėn.

  Shmangni pėrqendrimet

  Duhet tė dini se cilat gjėra janė duke ju shpėrqendruar, pasi qė vetėm nė kėtė mėnyrė mund ta dini si t’i shmangni ato.

  Rrjetet sociale, email-at, celularėt dhe zhurmat e ndryshme janė disa nga shpėrqendrimet mė tė zakonshme nė vend tė punės.

  Ushtrime pėr trurin

  Meditimi liron endorfine, i rrit nivelet e serotinės si dhe krijon hapėsirė pėr gjenerimin e ideve tė reja.

  Nėse praktikoni meditim pėr vetėm 15 minuta, kjo do t’jua rritė produktivitetin dhe pėrqendrimin.


  / Telegrafi /

  https://telegrafi.com/kater-menyra-p...e-perqendruar/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 07-09-2023 mė 08:05

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Pėrqendrimi

  Humbni pėrqendrimin tuaj? Truku i thjeshtė nė 5 minuta qė e rikthen atė

  A jeni ndjerė ndonjėherė sikur “motori” i trurit tuaj po nxjerr tym nga vetė puna e tepėrt?

  E keni gjetur ndonjėherė veten pėrballė njė detyre, tė paaftė pėr ta pėrfunduar atė, thjesht sepse mendja juaj nuk do tė bindet? Ndoshta do t’ju ngushėllojė tė dini se nuk jeni vetėm. Nė fakt, shumė nga detyrat qė kryejmė nė jetėn tonė tė pėrditshme kėrkojnė pėrqendrim dhe vėmendje.

  Studiuesit nga Universiteti i Sidneit donin tė eksploronin se cilat praktika mund tė ndihmonin mendjen tė pushojė dhe tė rimbushet nė mėnyrė qė tė mund t’i kthehemi produktivitetit me energji. Ata u befasuan kur zbuluan se zgjidhja e kėtij problemi tė pėrqendrimit fshihej nė njė metodė shumė tė thjeshtė: Njė pushim prej vetėm 5 minutash nga ēdo mendim dhe punė ishte i mjaftueshėm pėr tė rikthyer pėrqendrimin e humbur, duke i dhėnė njė shtysė tė re trurit.

  “Vėmendja ndryshon nga personi nė person dhe gjithashtu mund tė ndikohet nga koha e ditės, nivelet e sheqerit nė gjak, marrja e kafeinės dhe faktorė tė tjerė, kėshtu qė ėshtė e ndėrlikuar”, shpjegon profesori i asociuar Paul Ginns, njė specialist i psikologjisė arsimore nė Universitetin e Sidneit. “Ne donim tė testonim se si mund tė kthejmė vėmendjen dhe zbuluam se zgjidhja mund tė ishte aq e thjeshtė sa njė pushim pesė-minutėsh. Ėshtė njė praktikė e lehtė produktiviteti qė ēdokush mund ta provojė,” shton ai. 72 studentė australianė tė universitetit morėn pjesė nė studim. Nė pjesėn e parė tė studimit, tė gjithė pjesėmarrėsit pėrfunduan njė test sfidues 20-minutėsh tė matematikės. Studiuesit zbuluan se studentėt qė bėnin njė pushim ndėrsa bėnin numėrimin mbrapsht raportuan nivele mesatare mė tė larta tė vėmendjes sė sesa ata qė nuk bėnė pushim.

  Pushimi njihet gjithnjė e mė shumė si i rėndėsishėm dhe integral pėr performancėn, mirėqenien dhe mėsimin. Edhe nėse nuk keni shumė kohė ose nuk mund tė bėni njė shėtitje tė gjatė, njė pushim prej pesė minutash ėshtė gjithēka qė ju nevojitet pėr tė rifituar fokusin dhe vėmendjen tuaj. Nė kėto pesė minuta mund tė bėni ēfarė tė doni. Thjesht mos mendo.

  “Nėse doni tė jeni produktiv, duhet tė investoni nė pushime tė thjeshta pesė-minutėshe ku thjesht nuk bėni asgjė”, tha Dr. Guinness. “Duhet tė bėsh diēka ndryshe. Largohuni nga kompjuteri juaj, bėni disa ushtrime tė frymėmarrjes ose thjesht uluni nė heshtje pėr t’i dhėnė trurit tuaj njė pushim nga puna. Lėvizja nėpėr mediat sociale nuk llogaritet si pushim. Duhet tė qėndroni larg pajisjeve”.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/humbni...e-rikthen-ate/

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,690

  Pėr: Pėrqendrimi

  disa mėnyra pėr tė ushtruar trurin dhe pėr tė pėrmirėsuar pėrqendrimin.

  1. Meditimi: Meditimi ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr tė rritur pėrqendrimin. Mund tė filloni me seanca tė shkurtra meditimi dhe gradualisht tė rritni kohėn. Gjatė meditimit, pėrqėndrohuni nė frymėmarrje dhe ndjenjat e trupit tuaj, dhe provoni tė lini pas dore mendimet e rastėsishme qė vijnė nė mendje.

  2. Ushtrimi fizik: Aktiviteti fizik ka njė ndikim tė madh nė aftėsinė tuaj pėr tė pėrqendruar. Provojani tė ushtroni rregullisht pėr tė rritur nivelin e energjisė dhe pėr tė ndihmuar nė menaxhimin e stresit. Ushtrimet e zakonshme si ecja, vrapimi, joga ose stėrvitja e forcės mund tė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e pėrqendrimit tuaj.

  3. Organizimi dhe planifikimi: Pėrgatitja e njė plani tė qartė dhe organizimi i kohės suaj mund tė ndihmojnė tė pėrqendroheni mė mirė nė detyrat dhe synimet tuaja. Pėrdorni njė kalendar ose njė listė detyrash pėr tė identifikuar prioritete, pėr tė ndarė kohėn dhe pėr tė shėnuar progresin tuaj.

  4. Pėrdorimi i teknologjisė me kujdes: Teknologjia, pavarėsisht se ėshtė njė mjet i fuqishėm, mund tė shpėrndajė vėmendjen tuaj. Provojani tė ndaloni ose tė kufizoni kohėn qė kaloni nė rrjete sociale, lojėra kompjuterike ose aplikacione tė tjera qė mund tė ndikojnė nė pėrqendrimin tuaj.

  5. Pushimet dhe relaksimi: Sigurimi i mjaftueshėm tė gjumit dhe pushimi i rregullt janė tė rėndėsishme pėr funksionimin e duhur tė trurit. Mundohuni tė ndiqni njė rutinė tė rregullt tė gjumit dhe tė pėrfshini aktivitete relaksuese nė rutinėn tuaj, si leximi, dėgjimi i muzikės ose njė hobbi qetėsues.

  6. Mėnyra e tė ushqyerit: Njė dietė e shėndetshme dhe tė balancuar mund tė ndikojė nė performancėn e trurit tuaj. Konsumoni ushqime tė pasura me vitamina, minerale dhe acide yndyrore tė shėndetshme, si fruta, perime, proteina tė shėndetshme dhe yndyrna tė shėndetshme.

  Sugjerimet e mėsipėrme janė vetėm disa nga mėnyrat qė mund t'ju ndihmojnė tė pėrqendroheni mė mirė. Secila prej tyre mund tė ketė ndikim tė ndryshėm tek individėt, kėshtu qė provoni tė gjeni ato qė funksionojnė mė mirė pėr ju dhe praktikoni ato rregullisht.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Pėrqendrimi

  Si ta ndihmoni fėmijėn tuaj tė pėrqendrohet mė mirė

  Lėreni tė pėrqendrojė energjinė e tij nė gjėra tė rėndėsishme

  Fėmijėt janė burim gjallėrie, lozonjarė dhe kanė dėshirė tė vazhdueshme pėr “aksion”.

  Njė ndėr gabimet e mėdha tė cilat mund t’i bėjmė janė qė ne i pengojmė.

  Ajo qė ėshtė e nevojshme duhet ta orientojmė atė energji, mė saktėsisht, t’u ndihmojmė tė mėsojnė qė tė pėrqendrohen kur kjo gjė ėshtė e nevojshme, transmeton Telegrafi.

  Nė ēfarė mėnyrash mund ta ndihmojmė njė fėmijė tė pėrmirėsojė pėrqendrimin?


  1. Sigurojini atyre njė mjedis tė qetė

  Zhurma dhe muzika e lartė ndėrhyjnė nė pėrqendrim, sepse shpėrqendrojnė vėmendjen dhe krijojnė kaos nė mendime, kokė madje edhe emocione. Nė tė kundėrt, qetėsia dhe paqja rrisin aftėsinė e fėmijės pėr t’u fokusuar nė njė gjė tė caktuar.

  2. Largoni ekranet

  Ėshtė vėrtetuar se drita e kaltėr e ekranit ērregullon vėmendjen dhe gjumin, si dhe zhvillimin e trurit dhe vetė shikimin. Pasojat e para tė pėrdorimit tė tepėrt tė ekranit mund tė shihen nė mungesėn e vėmendjes, por kjo ēon mė tej nė dėmtim tė shikimit, qėndrim jo tė duhur, dhimbje shpine dhe dhimbje qafe, madje edhe varėsi.

  3. Gjeni lojėra tė pėrshtatshme

  Kur ndalojmė ekranet, ka alternativa qė do tė plotėsojnė kohėn e lirė dhe do tė jenė tė dobishme nė tė njėjtėn kohė. Ngjyrosja, enigmat, lojėrat shoqėrore, vizatimi dhe leximi janė vetėm disa nga aktivitetet qė pėrmirėsojnė pėrqendrimin. Gjeni atė qė i pėrshtatet fėmijės tuaj, filloni lojėn sė bashku dhe shikoni zhvillimin e vėmendjes sė tyre.

  4. Gjumi

  Gjumi i mirė luan njė nga rolet mė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e trurit. Njė tru i lodhur thjesht nuk ka kapacitetin e nevojshėm pėr vėmendje.

  5. Aktiviteti fizik

  Sporti kontribuon nė zhvillimin e pėrgjithshėm psiko-fizik tė fėmijės. Sikurse ēdo trajner qė ėshtė i pėrqendruar te pėrparimi, edhe fėmija do tė mėsojė t’i drejtojė zakonet dhe vėmendjen e tij drejt tė mėsuarit. Ai do tė zhvillojė aftėsinė pėr t’u fokusuar nė njė qėllim dhe ngadalė do tė krijojė taktika qė do ta ēojnė atė drejt atij qėllimi. Nė planin afatgjatė, kjo pėrmirėson pėrqendrimin e pėrgjithshėm.

  6. Pushime tė rregullta dhe detyra tė shkurtra

  E kombinuar me kėtė, ne i mėsojmė ata tė bėjnė pushime tė rregullta. Njė pushim prej 5 deri nė 10 minuta ēdo 45 minuta duhet tė jetė i mirė pėr njė adoleshent. Fėmijėt mė tė vegjėl duhet tė kenė pushime mė tė shpeshta, sepse shtrirja e vėmendjes sė tyre ėshtė ende nė zhvillim.

  Kujtesa dhe pėrqendrimi janė ēėshtje trajnimi, pėrsėritjeje dhe praktike. Njė fėmijė qė tani ka problem me vėmendjen, me kėto teknika dhe zakone, mund tė pėrmirėsojė shumė shpejt pėrqendrimin. Bėjeni njė lojė pėr ta, mos krijoni presion pasi mund tė rezultojė nė kundėrthėnie. /Telegrafi/


  Gazeta Telegrafi

  https://telegrafi.com/si-ta-ndihmoni...endrohet-mire/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,690

  Pėr: Pėrqendrimi

  Pėrqendrimi ėshtė njė aftėsi e rėndėsishme pėr fėmijėt dhe mund tė ndihmojė nė suksesin e tyre akademik dhe nė shumė aspekte tė jetės sė tyre. Kėtu ka disa strategji qė mund t'ju ndihmojnė tė ndihmoni fėmijėn tuaj tė pėrqendrohet mė mirė:

  1. Krijo njė mjedis tė pėrshtatshėm: Sigurohu qė fėmija juaj tė ketė njė vend tė qetė dhe tė organizuar pėr tė mėsuar ose pėr tė bėrė detyrat e shtėpisė. Largoni distancat e ndėrgjegjes, ndėrpritjet dhe ndėrhyrjet e panevojshme qė mund tė shkaktojnė shpėrqendrim.

  2. Vendosni rutina: Krijo njė rutinė tė qartė studimi dhe pėrqendrimi pėr fėmijėn tuaj. Pėrcakto orė tė caktuara pėr mėsimin dhe detyrat e shtėpisė dhe sigurohu qė tė respektohen.

  3. Pėrdor teknikat e ndihmės vizuale: Pėrdor teknika vizuale pėr tė ndihmuar fėmijėn tė pėrqendrohet. Kjo mund tė pėrfshijė pėrdorimin e listave tė detyrave, grafikėve ose orarėve pėr tė organizuar kohėn dhe detyrat.

  4. Pėrdor ndėrprerjet e kontrolluara: Pėrdor ndėrprerje tė shkurtra dhe tė kontrolluara pėr tė ndihmuar fėmijėn tė pėrqendrohet. P.sh., ndihmoni fėmijėn tė vendosė njė kohė tė caktuar pėr tė marrė pushim dhe tė lėvizė pėrpara pas njė periudhe tė caktuar studimi.

  5. Minimizo ndikimin e faktorėve distraktues: Sigurohu qė tė gjitha pajisjet elektronike (si televizori, telefoni celular, etj.) jenė jashtė pėrkatėsisė sė fėmijės tuaj gjatė kohės sė studimit. Minimizo zhurmėn dhe distraksionet e tjera nė mjedis qė mund tė shkaktojnė shpėrqendrim.

  6. Inkurajo aktivitetin fizik: Aktiviteti fizik mund tė ndihmojė nė pėrgatitjen e trurit pėr tė pėrqendruar mė mirė. Lejo fėmijėn tė bėjė push-up-e, tė bėjė gunga, tė lėvizė ose tė luajė ndonjė sport para se tė fillojė tė mėsojė ose tė bėjė detyrat e shtėpisė.

  7. Inkurajo ushqyerjen e shėndetshme dhe gjumin e mjaftueshėm: Ushqimet e shėndetshme dhe gjumi i mjaftueshėm kanė njė ndikim tė madh nė aftėsinė e fėmijėve pėr tė pėrqendruar. Sigurohu qė fėmija juaj tė hajė ushqime tė shėndetshme dhe tė shkojė nė shtrat nė kohė tė caktuar.

  8. Inkurajo interesat e tyre: Kur fėmijėt janė tė interesuar dhe tė motivuar pėr temat qė mėsojnė, ata kanė tendencė tė jenė mė tė pėrqendruar. Inkurajo fėmijėn tė zgjedhė temat qė i interesojnė dhe tė zhvillojė pasionet e tij.

  Kujdesuni qė tė jeni i durueshėm dhe i inkurajueshėm gjatė procesit tė ndihmės sė fėmijės tuaj tė pėrqendrohet. Ēdo fėmijė ka nevojė pėr kohė pėr tė zhvilluar kėtė aftėsi, kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme tė jeni i pėrkushtuar dhe i durueshėm nė udhėheqjen e tyre. Gjithashtu, mos harroni se secili fėmijė ėshtė unik nė mėnyrėn e tij, kėshtu qė provoni tė gjeni strategjitė qė pėrshtaten mė mirė me individin tuaj tė vogėl.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Pėrqendrimi

  Ushqimet qė forcojnė pėrqendrimin

  Boronicat - Boronicat pėrmbajnė substanca ushqyese , tė njohura ndryshe si proantocianidinat- PCO tė cilat mbrojnė trurin nga toksinat mjedisore dhe ulin veprimin e radikaleve te lira. Proantocianidinat kanė veprim anti-inflamator dhe stimulojnė kujtesėn.Domatet-Ekstrakti i domates, licopeni, ėshtė dhjetė herė mė i fuqishėm se vitamina E. Licopeni pėrmirėson funksionet cerebrale , si dhe ndihmon nė aftėsimin e memories afatgjat.

  Spinaqi - Spinaqi ėshtė shumė i pasur nė vitamina dhe proteina. Konsumi i tij mbron qelizat nervore nga efeket e mplakjes. Vitamina mė e fuqishme e spinaqit ėshtė vitamina K. Ajo ndihmon nė vendosjen e ekuilibrit tė sistemit nervor qendror.

  Farat e kungullit - Nė tė vėrtetė farat e kungullit kosiderohen si pjesa mė ‘’e parėndėsishme’’ e tij. Por ajo qė nuk dimė ėshtė se farat e kungullit janė shumė tė pasura me vitaminė E, Omega 3, Omega 6 dhe zink. Zinku ka njė rol tė rėndėsishėm nė zhivillimin e kujtesės dhe tė menduarit.

  Veza - Nė vezė gjendet kolina, njė pėrbėrės shumė i rėndėsishėm pėr shėndetin dhe qė ndihmon zhvillimin e funksioneve kardiovaskulare dhe cerebrale.

  Brokoli - Brokoli ka shumė antioksidantė tė rėndėsishėm qė pėrmirėsojnė elasticitetin e memories. Ai pėrmban gjithashtu acid folik qė ul nivelin e omiocisteninės, njė substancė qė ēon nė shfaqjen e harresės.


  Koha Jonė

  https://kohajone.com/ushqimet-qe-forcojne-perqendrimin/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,690

  Pėr: Pėrqendrimi

  Ka disa ushqime qė mund tė ndihmojnė nė forcimin e pėrqendrimit dhe kujtesės. Kėtu janė disa prej tyre:

  1. Peshku: Peshku si salmoni, lakri, dhe sardina janė burime tė pasur tė acidit yndyror omega-3, tė cilat kanė treguar se kanė efekte pozitive nė funksionimin e trurit dhe pėrqendrimit.

  2. Frutat e bollshme dhe perimet e gjelbra tė errėta: Frutat e bollshme si boronica, molla, qershi, dhe perimet e gjelbra tė errėta si spanaqet dhe brokoli janė tė pasura me antioksidantė dhe vitamina qė ndikojnė nė shėndetin e trurit dhe aftėsinė kognitive.

  3. Lėngjet e frutave dhe perimeve: Lėngjet e frutave dhe perimeve tė pasura me vitaminė C, si portokalli, lėngu i limonit dhe lėngu i dardhės, mund tė ndihmojnė tė rriten nivelėt e energjisė dhe pėrqendrimit.

  4. Arra dhe farat: Arrat, farat dhe farat e fortifikuara me vitamina B, kalcium, dhe magnezium mund tė jenė tė dobishme pėr funksionimin e trurit dhe pėrqendrimit.

  5. Ēokollata e errėt: Ēokollata e errėt me pėrmbajtje tė lartė kakao mund tė ketė efekte pozitive nė funksionimin e trurit dhe pėrqendrimit. Kakaoja pėrmban flavonoidė, tė cilėt kanė treguar se mund tė pėrmirėsojnė qarkullimin e gjakut nė tru dhe tė rrisin pėrqendrimin.

  Kujdesuni qė tė keni njė dietė tė shėndetshme dhe tė ekuilibruar nė pėrgjithėsi, duke pėrfshirė tė gjitha grupet e ushqimeve tė nevojshme pėr tė siguruar qė truri juaj tė ketė tė gjitha substancat e nevojshme pėr funksionimin e duhur. Nėse keni ndonjė kusht shėndetėsor ose nevojė specifike, konsultohuni gjithashtu me mjekun ose dietologun pėr kėshilla tė personalizuara.

  Pėrveē ushqimeve tė pėrmendura mė lart, ka edhe disa ushqime tė tjera qė mund tė konsumohen pėr tė forcuar pėrqendrimin dhe kujtesėn. Kėtu janė disa sugjerime shtesė:

  1. Ushqime tė pasura me antioksidantė: Ushqimet qė janė tė pasura me antioksidantė, si boronica e kuqe, frutat e pyllit tė zi, luleshtrydhe, mollėt e verdha, arrat e Brazilit , kanė tė ngjarė tė ndihmojnė nė mbrojtjen e trurit nga dėmtuesit e lirė dhe tė pėrmirėsojnė funksionimin e tij.

  2. Ushqime me indekse glikemik tė ulėt: Ushqimet me indeks glikemik tė ulėt, si perimet e gjelbra tė verdha, qumėshti i gjirit, farat e plota, dhe lėngjet e freskėta tė perimeve, ndihmojnė tė mbajnė nivelin e sheqerit nė gjak tė stabilizuar dhe tė sigurojnė energji tė qėndrueshme pėr trurin.

  3. Ushqime me omega-3: Pėrqendrimi dhe funksionimi i trurit mund tė pėrmirėsohen me konsumimin e ushqimeve tė pasura me acid yndyror omega-3. Peshku i detit, si lakri, sardina dhe skuqja, si dhe farat e lėngshme tė lėngut tė lėngshėm, si lėngu i llojit tė linotit dhe lėngu i arrės, janė burime tė mira tė omega-3.

  4. Ushqime me vitamina B: Vitamina B, si B6, B12 dhe folati, kanė rėndėsi pėr funksionimin normal tė trurit. Mund tė gjeni vitaminė B nė ushqime si vezėt, djathi i kozjerit, ushqimet e bazuara nė grurė tė integruar dhe farat e fortifikuara me vitaminė B.

  5. Ushqime me kafeinė: Kafeina, nė sasi tė moderuara, mund tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e pėrqendrimit dhe kujtesės sė shkurtėr. Kafeina gjendet nė kafe, ēaj tė zi, dhe disa lloje tė darkės sė errėt.

  Ėshtė e rėndėsishme tė pėrcaktoni ushqimet qė funksionojnė mė mirė pėr ju nė mėnyrė individuale. Ēdo organizė ka nevoja tė ndryshme ushqyese, kėshtu qė ėshtė e dobishme tė eksperimentoni dhe tė identifikoni cilat ushqime ndikojnė mė mirė nė pėrqendrimin dhe kujtesėn tuaj.

Tema tė Ngjashme

 1. SHBA, Prifti sugjeron Kampe Pėrqėndrimi!
  Nga Scion nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 26-05-2012, 10:29

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •