Theodore L. Gunderson (7 nntor 1928 - 31 korrik 2011) ishte nj agjent i posam i Byros Federale t Hetimit dhe kreu i FBI-s n Los Anxhelos, [1] nj autor amerikan dhe nj teoricien konspirativ . Disa nga puna e tij pr shtjen e FBI-s prfshinin Vdekjen e Marilyn Monroe dhe vrasjen e John F. Kennedy . [2] Ai ishte autori i librit m t shitur Si t gjesh kdo kudo pa dal nga shtpia . [3] N jetn e mvonshme, ai hulumtoi nj sr temash, veanrisht duke prfshir abuzimin ritual satanik . [4]

Emri:  QIODuTdLmgWb_640x360.jpg

Shikime: 98

Madhsia:  44.9 KB

Ted Gunderson ka lindur n Kolorado Springs. Ai u diplomua n Universitetin e Nebraska-Lincoln n 1950.

N dhjetor 1951, Gunderson iu bashkua Byros Federale t Hetimit nn J. Edgar Hoover . Ai shrbeu n zyrat Mobile , Knoxville , New York City dhe Albuquerque. Ai mbajti poste si Ndihms Agjent Special n Nju Haven dhe Filadelfia . N vitin 1973, ai u b kreu i zyrs s FBI n Memphis , dhe n 1975 u b kreu i zyrs s FBI n Dallas . [5] N 1977, Gunderson u emrua kreu i FBI-s n Los Anxhelos. [6] N vitin 1979, ai ishte nj nga t paktt e intervistuar pr punn e drejtorit t FBI-s, e cila prfundimisht shkoi n William H. Webster.

N videon m posht Ted Gunderson rrfen t vrtetat q ai zbuloi si gjat karriers s tij si agjent i FBI dhe puns investigative q bri pasi doli n pension. Videoja sht rreth nj or n anglisht:
Pr m shum dokumentar si ky, klikoni mbi #dokumentari.