Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Eshtrat e ish-prefektit t Tirans Qazim Mulleti kthehen n Atdhe

  Mirela Bogdani: Mir se vjen n Tironn tate Qazim Mulleti!

  Emri: Qazim_mulleti-716x450-1.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 37.0 KB

  Pedagogia e Fakultetit t Drejtsis, Mirela Bogdani ka reaguar lidhur me kthimin n atdhe nga Roma t eshtrave t ish-prefektit t Tirans Qazim Mulleti.

  Ja far shkruan Mirela Bogdani n postimin e saj n Facebook:

  Emri: mireella.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 63.1 KB

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Eshtrat e ish-prefektit t Tirans Qazim Mulleti kthehen n Atdhe

  Kthimi i eshtrave t Qazim Mulletit n Tiran, nj akt i merituar

  Nga Sali Berisha

  Kto dit u solln nga Roma dhe u varrosn n Tiran eshtrat e njrit prej intelektualve dhe personalitetve m t shquara t Tirans s gjysms s dyt t shekullit t kaluar, Qazim Mulleti.

  Pasardhs i nj prej familjeve m t njohura t Tirans, intelektual i njohur dhe atdhetar, Qazim Mulleti q n moshn e rinis dhe n vazhdim mori pjes dhe luajti rol aktiv n t gjitha ngjarjet e mdha kombtare. Ai si i ri ishte akitiv n Pavarsin e Shqipris, prfaqsoi Tirann n Kongresin e Lushnjs, mori pjes si zyrtar i rndsishm n funksione t ndryshme n qeverit shqiptare t viteve ‘20.

  Qazim Mulleti ishte nj antikomunist i vendosur gjat viteve t pushtimit, n kundrshtim me rolin dhe qndrimet atdhetare t tij dhe familjes, Mulleti pranoi emrimin Kryetar Bashkie dhe m pas Prefekt i Tirans. Por ai arriti, ndonse n vendin e gabuar e n kohn e gabuar, t fitoj respektin e qytetarve t Tirans dhe s bashku me zyrtar t lart t tjer t kohs, mbrojti hebrenjt nga gjahu nazist. Pas lufte Qazim Mulleti jetoi n Rom, azilant politik, si kundrshtar i diktaturs komuniste. Pr shkak t reputacionit t mir q kishte tek qytetart e Tirans, regjimi i Enver Hoxhs nderseu kundra tij kalemxhinjt q me penn e tyre glorifikonin t keqen dhe i thurnin lavdi kasaphans s lufts s klasave.

  Kshtu prve kalvarit q prjetuan n kampet e prqendrimit, familjart e tij t nderuar ju nnshtruan nj terrori psikologjik publik t pashembullt gjat gjith viteve t diktaturs me komedin famkeqe “Prefekti”.

  Kthimi i eshtrave t Qazim Mulletit n qytetin q i sherbeu me ndershmri dhe prkushtim ishte nj akt civil dhe i drejt, por edhe njlloj ngushllimi dhe ndjese e merituar pr familjart e tij fisnik. #sb


  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Tanush Mulleti, nipi i Qazim Mulletit, drejtori pare i 313
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-10-2011, 00:43
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 11:32
 3. Gruaja e Prefektit
  Nga Diabolis n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-11-2006, 12:42
 4. Kur do t kthehen eshtrat e t ndjerit Llapushnikit?
  Nga kallajxhi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-02-2005, 15:31
 5. Pse nuk kthehen eshtrat e Fan Nolit:
  Nga Kryeplaku n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 21-10-2004, 15:34

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •