Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,566

  Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi

  Euronews Albania

  23-08-2023

  Shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, humbi jetn pasi nj avion privat me t cilin ai udhtonte u rrzua n Rusi.

  7 pasagjer dhe 3 antar t ekuipazhit ishin n bordin e avionit Embraer, i cili po udhtonte nga Moska n Shn Petersburg, njoftoi agjencia e lajmeve TASS. T gjith humbn jetn.

  Avioni thuhet se sht rrzuar n rajonin Tver, n veri t Mosks.


  Video t shumta t postuara n rrjetet sociale tregojn avionin duke u rrzuar.

  Prigozhin, i cili besohet t ket qen n bordin e fluturimit, u drgua n Bjellorusi pas marshimit t tij n Mosk. Ai e anuloi kryengritjen dhe mercenart e tij u trhoqn pasi udhheqsi bjellorus Aleksandr Lukashenko ndihmoi ndrmjetsimin e nj marrveshjeje.

  Dikur nj i besuar i ngusht i Vladimir Putinit, Prigozhin kishte kritikuar shpesh ministrin e mbrojtjes Sergei Shoigu dhe gjeneralin e lart Valery Gerasimov n fjalimet publike pr formn si po e trajtonin pushtimin e Ukrains.

  Euronews Albania

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi

  Vdekja e Prigozhin konfirmohet nga testet e ADN-s - Mosk

  Testimi gjenetik ka identifikuar t gjith ata t listuar si n bordin e fluturimit t dnuar t liderit Wagner, tha Komiteti Hetues.

  Emri: 64eb31de203027358b794ee8.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 18.8 KB
  Themeluesi i kompanis ushtarake private t Wagner Group, Evgeny Prigozhin, merr pjes n nj ngjarje prezantimi pr projektin e shtrirjes s t rinjve "Wagner. Fronti i Dyt", n Vladivostok, Rusi. Sputnik

  Komiteti Hetues i Rusis ka konfirmuar vdekjen e Evgeny Prigozhin, shefit t kompanis private ushtarake Wagner Group, n nj aksident avioni n fillim t ksaj jave.

  N nj deklarat t dieln, Svetlana Petrenko, zdhnsja kryesore e komitetit, tha se hetuesit rus kishin prfunduar testimin e ADN-s t trupave t atyre q ishin n bordin e aeroplanit Embraer 135BJ Legacy 600. Avioni u rrzua n rajonin Tver t mrkurn teksa po fluturonte nga Moska n Shn Petersburg.

  “ Identitetet e t 10 t vdekurve jan vrtetuar, [dhe] ato korrespondojn me listn e fluturimeve, ” tha Petrenko.

  Dokumenti n fjal ishte shprndar tashm nga Agjencia Federale e Transportit Ajror t Rusis dhe listonte Prigozhin dhe disa operativ t tjer t rangut t lart t Wagner, duke prfshir Dmitry Utkin - q thuhet se ishte bashkthemelues i PMC - dhe Valery Chekalov, i cili konsiderohej gjersisht t jet kreu i logjistiks s Wagner-it.

  Ekuipazhi i fluturimit - dy pilot dhe nj mikpritse - jan shpallur gjithashtu t vdekur.

  Prigozhin, i cili mendohej se ishte nj i besuar i presidentit rus Vladimir Putin, u b titujt kryesor pas fillimit t konfliktit t Ukrains n shkurt 2022, kur PMC-ja e tij mori nj rol aktiv n armiqsi, veanrisht n luftimet rreth bastionit ky t Donbasit, Artyomovsk. (i njohur edhe si Bakhmut).

  Shefi i Wagner kritikoi vazhdimisht Ministrin ruse t Mbrojtjes dhe n fund t qershorit, ai e akuzoi at pr granatimin e nj kampi fushor q i prkiste njerzve t tij dhe njoftoi nj 'marshim drejtsie' n Mosk n nj prpjekje pr t spastruar zyrtart e dyshuar t korruptuar. Megjithat, rebelimi i Prigozhin doli t jet jetshkurtr dhe prfundoi me nj marrveshje t ndrmjetsuar nga presidenti bjellorus Alexander Lukashenko.

  Vetm javn e kaluar, Prigozhin publikoi nj video t filmuar me sa duket n Afrik. N at koh, ai tha se Grupi Wagner kishte rihapur rekrutimin dhe po kryente “ aktivitete zbulimi dhe krkimi ” kundr “ ISIS-it, Al-Kaeds dhe banditve t tjer ”.

  T enjten, duke komentuar rrzimin e avionit Prigozhin, Putin e prshkroi biznesmenin si nj njeri " t talentuar " me " fat t ndrlikuar ", i cili dha nj kontribut t rndsishm n luftn kundr neo-nazistve n Ukrain.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi

  "Gnjeshtra totale" Rusia vrau Prigozhin - Kremlin

  Dmitry Peskov ka hedhur posht spekulimet e mediave perndimore pr vdekjen e raportuar t shefit t Wagner

  Emri: 64e8d72485f54035256351c3.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 31.7 KB
  FOTO FILE: Sheshi i Kuq n Mosk, Rusi Getty Images / Massimo Borchi / Atlantide Phototravel


  Zdhnsi i Presidentit Vladimir Putin, Dmitry Peskov hodhi posht t premten ato q ai i quajti spekulime t pabaza nga disa media n Perndim se Moska mund t ket qen pas rrzimit t avionit t kreut t Wagner, Evgeny Prigozhin.

  "Ka shum spekulime pr at aksident avioni dhe vdekjen tragjike t pasagjerve, mes t cilve ishte Evgeny Prigozhin," u tha Peskov gazetarve n konferencn e prditshme pr shtyp. “N Perndim, t gjitha ato spekulime po paraqiten nga nj knd i caktuar. E gjith kjo sht nj gnjeshtr totale.”

  Peskov u krkoi mediave t mbshteten n fakte, “t cilat pr momentin jan t pakta, pasi ato duhet t zbulohen nga hetimi n vazhdim”. Ai gjithashtu u kujtoi gazetarve se presidenti Putin kishte premtuar nj hetim t plot, duke prfshir testimin e ADN-s t eshtrave.

  “Nuk ka ende asnj rezultat zyrtar. N momentin q do t jen gati pr t'u br publike, do t jen”, tha Peskov.

  Avioni privat Embraer 135BJ Legacy 600 po udhtonte nga Moska n Shn Petersburg t mrkurn kur u rrzua n rajonin Tver. N bord ndodheshin dhjet persona, shtat pasagjer dhe tre antar t ekuipazhit. Asnj nuk mbijetoi. Autoritetet po punojn ende pr identifikimin e trupave.

  Emri i Prigozhin ishte n manifestin e pasagjerve, s bashku me Dmitry 'Wagner' Utkin, shenja e thirrjes s t cilit i dha emrin kompanis ushtarake private. Zyrtarisht, megjithat, Wagner Group PMC nuk ekziston .

  Putin komentoi vdekjen e raportuar t Prigozhin t enjten, duke e quajtur at nj njeri me "fat t ndrlikuar" t cilin e kishte njohur q nga fillimi i viteve 1990. Presidenti rus preku marrveshjet e biznesit t Prigozhin si n Rusi ashtu edhe n Afrik dhe e falnderoi at dhe Wagnerin pr at q kishin br n konfliktin e Ukrains.

  Ai nuk preku rebelimin e dshtuar t Wagner n fund t qershorit, pas s cils pjesa m e madhe e veshjes u shprb, me pjesn tjetr q u zhvendos n Bjellorusi, s bashku me Prigozhin.


  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi

  Putin komenton rrzimin e avionit Prigozhin

  Presidenti rus e prshkroi shefin Wagner si "nj njeri t talentuar"

  Emri: 64e784a185f540304345d238.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 18.8 KB
  FOTO FILE: Kryeministri rus Vladimir Putin (majtas) viziton fabrikn ushqimore Concord n fshatin Yanino. Djathtas - Drejtori i Prgjithshm i linjs s kuzhins Concord Yevgeny Prigozhin. Sputnik / Alexei Druzhinin

  Evgeny Prigozhin ishte nj njeri me shum talente q dha nj "kontribut t rndsishm" n luftn kundr neo-nazistve n Ukrain, tha t enjten presidenti rus Vladimir Putin, duke komentuar rrzimin e avionit q thuhet se vrau kreun e Grupit Wagner.

  Duke folur me gazetart n Kremlin, Putin tha se ai e njihte Prigozhin q nga fillimi i viteve 1990 dhe e prshkroi at si "nj njeri me fat t ndrlikuar".

  “Ai kishte br gabime serioze n jetn e tij, por gjithashtu kishte marr rezultate. Pr veten e tij si dhe kauzn ton t prbashkt, kur ia krkova kt muajt e fundit”, shtoi Putin. Ai e prshkroi Prigozhin si "nj biznesmen t talentuar" i cili ka punuar n Rusi si dhe n Afrik duke u marr me naft, gaz, metale t muara dhe gur t muar. Putin tha se Prigozhin me sa duket sapo ishte kthyer nga Afrika dhe ishte takuar me disa zyrtar rus.

  Prigozhin ishte n manifestin e pasagjerve t avionit privat Embraer q u rrzua t mrkurn n rajonin e Tverit, rrugs nga Moska pr n Shn Petersburg. T shtat pasagjert dhe tre antart e ekuipazhit humbn jetn. Autoritetet jan ende duke punuar pr identifikimin e trupave, por Prigozhin supozohet t jet n mesin e tyre, s bashku me gjasht udhheqs t tjer t Wagner.

  Putin shprehu ngushllimet e tij t sinqerta pr familjet e tyre dhe u zotua se hetimi pr aksidentin do t jet i plot.

  Incidenti ndodhi saktsisht dy muaj pas rebelimit t dshtuar t Wagner kundr ushtris ruse. Prigozhin kishte akuzuar Ministrin ruse t Mbrojtjes pr sulmin ndaj nj baze Wagner dhe drgoi nj kolon trupash drejt Mosks, ndrsa merrte komandn ushtarake n Rostov-on-Don.

  Putin e dnoi kryengritjen si t barabart me tradhti dhe kishte hapur nj shtje penale kundr Prigozhin. Akuzat u hoqn brenda pak ditsh, megjithat, pasi Prigozhin ra dakord t shprndante pjesn m t madhe t Wagner dhe t largohej me pjesn tjetr n Bjellorusi dhe Afrik, si pjes e nj marrveshjeje t ndrmjetsuar nga presidenti bjellorus Alexander Lukashenko.


  Burimi: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi

  VIDEO tregon 'Prplasjen e aeroplanit t Wagner-it' – media

  Nj avion privat q u rrzua n Rusin perndimore t mrkurn kishte n bord themeluesin e Wagner Group, Evgeny Prigozhin.

  Emri: 64e645f785f5403525635113.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 16.0 KB

  Momenti kur nj aeroplan biznesi u rrzua n rajonin Tver t Rusis, me kreun e kompanis ushtarake private Wagner, Evgeny Prigozhin, t listuar n mesin e pasagjerve t planifikuar pr t fluturuar n t, me sa duket sht kapur n video dhe sht shprndar nga shum kanale t mediave sociale.

  Disa klipe t shkurtra t publikuara nga kanalet Mash dhe Baza Telegram duket se tregojn avionin Embraer Legacy 600 q bie me shpejtsi drejt toks n nj rrotullim n dukje t pakontrolluar. Nga avioni mund t shihet tymi i zi, megjithse sht e paqart se cila pjes e avionit kishte marr flak.

  Nj nga klipet tregon gjithashtu rrnojat e avionit t shtrir n nj fush dhe t prfshir nga flakt. Nj shtllung e madhe tymi i zi mund t shihet duke u fryr mbi vendin e prplasjes.  Ngjarja ka ndodhur pran fshatit Kuzhenkino n rajonin Tver, n veriperndim t kryeqytetit Mosk. Disa media ruse e kan identifikuar avionin si nj Embraer Legacy 600 me numrin e bishtit RA-02795. Aeroplani thuhet se i prkiste Prigozhin.  Agjencia Federale Ruse e Trafikut Ajror Civil (Rosaviatsiya) konfirmoi se themeluesi i Wagner Group ishte renditur n mesin e pasagjerve t planifikuar pr t fluturuar n avion. Ministria ruse e Emergjencave tha se t 10 personat n bord – prfshir tre antar t ekuipazhit – vdiqn n aksident. sht ende e paqart nse Prigozhin ishte n mesin e viktimave.

  Sipas Ministris s Emergjencave, avioni po fluturonte nga aeroporti Sheremetyevo i Mosks pr n Shn Petersburg.
  Burimi: RT

 6. #6

  Pr: Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi

  Para nja dy ditesh Rama ne Slloveni perpara publikut tregon nje barsalet per vdekjen e Prigozhinit nga Putini.... Ma ha mendja qe perpara luftes Rames nuk ja mbante te tregonte nje barsalet per Rusin ne pergjithesi e jo me te tregonte nje barsalete per Putinin.

  Albo,si po te shkon autobuzi se u edhe Rama te talli menderen me Putinin sikur te ishte Putini Lulzim Basha i radhes.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 02-07-2023, 07:16
 2. Prgjigje: 362
  Postimi i Fundit: 29-09-2014, 13:11
 3. Aksident tragjik n miniern e Matit, humb jetn minatori
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 24-01-2014, 16:59
 4. Rusi: Aksident ajror, humb jetn presidenti Polak, Lech Kazinski
  Nga Bledari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 15:30
 5. Prgjigje: 389
  Postimi i Fundit: 31-05-2008, 11:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •