Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizimit

  Emigranti shqiptar fiton koncesionin 100 milion USD t Sterilizimit


  Nj biznesmen i vogl shqiptar nga Peruxhia, pronar i nj agjencie ndrmjetsimi dhe nj kompanie ndrtimi qndron pas tenderit t kontestuar me vler 100 milion USD t Ministris s Shndetsis pr sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale dhe sallave t operacionit.

  Nga Elton Qyno 13:06 | 24/11/2015

  Emri: Rrapaj-Rama.jpg

Shikime: 113

Madhsia: 28.0 KB
  Ilir Rrapaj dhe kryeministri Edi Rama gjat nj takimi n pallatin e Brigadave n kuadrin e nisms Thuaji Po Shqipris | Foto nga : Facebook


  Pr m shum se nj dekad, Ilir Rrapaj drejtoi nj kompani t vogl ndrtimi me vetm nj t punsuar, t regjistruar n nj zon t qet rezidenciale n qytetin e Peruxhias t rajonit Umbria n Itali, t ciln e themeloi s bashku me dy t afrm t tij n vitin 2000 me nj kapital t vogl prej 1500 eurosh.

  Megjithat, pas fitores s Partis Socialiste n zgjedhjet e qershorit 2013, emigranti me origjin nga fshati Rexhepaj i Vlors u kthye n Shqipri dhe vendosi kontakte me kreun e shndetsis shqiptare, Ilir Beqaj, me t cilin ka pasur takime t shpeshta ku kan marr pjes edhe biznesmen italian, t interesuar n tregun e shrbimeve mjeksore.

  Dy vjet pas rikthimit n atdhe, me an t nj kompanie t regjistruar n Kosov, Rrapaj sht shpallur fituesi kryesor i nj kontrate koncesionare prej 100 milion dollarsh n nj tender t kontestuar.

  Nprmjet kompanis s tij Investital LLC, e cila ka nj kapital prej 1000 eurosh dhe sht e regjistruar n Prishtin, Rrapaj zotron 40 % t aksioneve t nj bashkimi kompanish italiane, t cilat fituan tenderin pr sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale.

  Ortakt e Rrapajt n konsorcium jan tre kompani nga rajoni i Umbrias, prfshir Servizi Italia, e cila ka nj eksperienc 35-40 vjeare n fushn e sterilizimit dhe mbetjeve spitalore, Tecnosanimed dhe U.Jet S.r.l.

  Konkurrent n tender kan qen gjithashtu nj grup tjetr operatorsh ekonomik Italian si:S.S.I, Mario Gugliemo dhe Brema Ambiente, t prfaqsuar nga kompania Action Laundery me qendr n Durrs.

  Konsorciumi humbs pretendon q shpallja fitues e konsorciumit n t cilin Rrapaj ka shumicn e aksioneve sht e paligjshme, pasi ai ka dhn nj ofert q tejkalon fondin limit. Ajo e ka ankimuar vendimin e Komision t Vlersimit t Ofertave, KVO t Ministris s Shndetsis n Komisionin e Prokurimit Publik, KPP.

  KPP-ja ka krkuar rivlersimin e vendimit fillestar t KVO-s, por kjo e fundit ka marr nj vendim t dyt, duke e shpallur prsri grupin e kompanive ku prfshihet Investital LLC si fitues. [Kliko ktu pr t shkarkuar vendimin e KPP-s]

  T dhnat e mbledhura nga BIRN sugjerojn se konsorciumi i emigrantit shqiptar, Ilir Rrapaj ka pasur kontakte t vazhdueshme me ministrin e shndetsis dhe ministrin Beqaj q nga viti 2013.

  Mbetet e paqart se far roli luan kompania Invetital Ll.C n konsorcium, duke qen q ka vetm 1 t punsuar, kapital minimal dhe n dukje zero eksperienc n fushn e mjeksis.

  I pyetur nprmjet telefonit pr marrdhnien e tij me Ilir Rrapajn, ministri Beqaj n fillim mohoi ta njihte. Pasi BIRN i drgoi ministrit disa fotografi ku ai shfaqej me biznesmenin nga Peruxhia, Beqajt iu rifreskuar memoria, duke pranuar se kishte njohje me z.Ilir Rrapaj.

  Pas interesimit tuaj, nga hulumtimi i dokumentacionit lidhur me koncesionin me objekt Pr shrbime t integruara pr ofrimin e setit t personalizuar t instrumenteve kirurgjikale', rezulton se z. Ilir Rrapaj sht prfaqsues i nj prej kompanive, pjestare t nj prej konsorciumeve ose Operatorve Ekonomik (OE) q kan paraqitur interes pr kt procedur prokurimi, u shpreh Beqaj.

  Ndrkoh Ministria e Shndetsis mohon q oferta e konsorciumit ku prfshihet Rrapaj t jet mbi fondin limit t tenderit duke i cilsuar akuzat si shpifje.

  Rrapaj nga ana tjetr refuzoi t'i komentonte kontaktet e tij me ministrin Beqaj, duke u mjaftuar me pretendimin se procedura e dhnies s koncesionit kishte qen sipas tij e suksesshme.

  Tenderi i dyshimt

  Emri: beqaj-rrapaj.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 41.8 KB
  Ilir Rrapaj gjat nje takimi t ministrit Ilir Beqaj me ambasadorin Italian n Tiran dhe kreun e Qarkut t Umbrias, znj. Catiuscia Marini, m 11 dhjetor 2014 | Foto nga : Ministria e Shndetsis

  Procedura e koncesionit 10 vjear me vler 9.6 miliard lek sht hapur n 13 shkurt 2015, me nj vendim t ministrit Ilir Beqaj.

  Objekti i kontrats s partneritetit publik-privat ka pr qllim ofrimin e setit t personalizuar t instrumenteve kirurgjikal steril, furnizimin me material mjeksor steril njprdorimsh n sallat kirurgjikale, trajtimin e mbetjeve me rrezik biologjik dhe dezinfektimin e sallave kirurgjikale dhe ambienteve.

  Ky shrbim parashikohet t ofrohet n spitalet universitare dhe rajonale t vendit, apo dhe spitale t tjera, sipas planit t racionalizimit spitalor n Republikn e Shqipris.

  Vlera e fondit limit t koncesionit sht arritur pas nj studimi fizibiliteti t ndrmarr nga nj komision i posam, i ngritur nga Ministria e Shndetsis.

  sht marr n studim viti 2013 dhe sht vlersuar numri total i ndrhyrjeve kirurgjikale dhe jan prllogaritur prafrsisht shpenzimet e kryera n blloqet operatore, kryesisht n spitalet rajonale dhe ato universitare, t cilt kan aktivitet t shkuar kirurgjikal, tha Ministria e Shndetsis, n prgjigje t nj krkese pr informacion nga BIRN.

  Ky koncesion do t trajtohet sipas formuls Pay and Use, e cila nnkupton se, kompania q do t kryej shrbimin do t paguhet pr njsi, q n kt rast sht ndrhyrja kirurgjikale, shtoi ajo.

  Ministria sqaroi m tej se analiza e situats ishte kryer pasi kishte mbledhur informacion nprmjet nj pyetsori dhe kishte arritur n prfundimin q sistemi i menaxhimit, sterilizimit dhe mirmbajtjes s sallave kirurgjikale apo instrumenteve kishte probleme serioze.

  Sipas ministris, menaxhimi ishte shum i kushtueshm pr shkak t numrit t lart t punonjsve t prfshir dhe shumsis s makinerive t prdorura n do bllok operator.

  Me datn 4 Maj 2015, Ministria e Shndetsis ka zhvilluar procedurn e prokurimit pr koncesionin dhe n dat 26 Maj, autoriteti kontraktues ka publikuar renditjen e operatorve ekonomik.

  Komisioni i Vlersimit t Ofertave ka shpallur konsorciumin e prbr nga Investital Llc, Servizi Italia S.p.a, U.Jet S.r.l dhe Tecnosanimed t part me 73.89 pik dhe n vendin e dyt konsorciumin e prbr nga Action Laundry, S.S.I, Mario Gugliemo dhe Brema Ambiente me 42.83 pik.

  Sipas Action Laundry prllogaritet q konsorciumi i udhhequr nga Servizi Italia S.p.a, q u klasifikua i pari, e ofroi shrbimin pr 1 vit n vlern e 1 miliard lek, kundrejt oferts 753 milion lek t ofruar nga grupi i operatorve t udhhequr nga Action Laundry, q u rendit e dyta.

  Kompania me qendr n Durrs pretendon se diferenca pr 1 vit kap vlern 250 milion lek, ose pr 10 vjet nj vler prej 2.5 miliard (17.8 milion euro).

  M 8 qershor, bashkimi i operatorve i udhhequr nga Action Laundry ka paraqitur nj ankes n KPP duke kundrshtuar renditjen e operatoreve n procedurn e koncesionit si dhe kualifikimin e konsorciumit tjetr, t prfaqsuar nga Servizi Italia S.p.a.

  Me dat 22 qershor, KPP-ja pranon pjesrisht ankesn e Action Laundry dhe i krkon Ministris s Shndetsis t rivlersoj ofertat, pasi vren se mbledhja e pikve n vlersimin e par ka gabime matematikore.

  Antart e KPP n vendimin prej 46 faqesh argumentonin se: N respekt t parimit t transparencs dhe barazis si dy ndr parimet kryesore t zhvillimit t procedurs s dhnies s koncesionit, autoriteti kontraktor (Ministria e Shndetsis) ka gabuar n mbledhjen aritmetike t pikve n total Sa m sipr, Komisioni i Prokurimit Publik gjykon se autoriteti kontraktues n rivlersimin e procedurs duhet t kryej edhe mbledhjen e sakt aritmetike t pikve dhn operatorve ekonomik pjesmarrs n kt procedur녔

  Pas ktij vendimi detyrues, procedura e mbledhjes s pikve sht mbajtur n datn 28 shtator 2015, dhe pikrisht n at dit sht shpallur fituesi ku srish ka qen bashkimi i operatorve Servizi Italia. Por uditrisht, kt her kjo kompani ka marr m shum pik se n vlersimin e par.

  Nga 73.98 pik q kishte n vlersimin e par, tani ishte vlersuar me 91.03 pik. Pra me nj diferenc prej 22 piksh m tepr.

  N ann tjetr, bashkimi i operatorve q prfaqsohej nga Action Laundry ka marr 45 pik, nga 42.83 q kishte marr n rivlersimin e par.

  Sipas Action Laundry, rivlersimi i dyt i pikve nga Ministria e Shndetsis ka qen srish i pasakt dhe i dyshimt, pasi pikt akorduar konsorciumit t drejtuar nga Servizi Italia jan rritur ndjeshm.

  Konkretisht n rivlersimin e drguar, oferta e shoqris Servizi Italia SPA rezulton prsri e renditur n vendin e par, por nga 73.98 pik q kishte n vlersimin e mparshm, tani uditrisht sht vlersuar me 91.03 pike, Action Laundry i tha BIRN.

  KVO-ja ka gabuar n vlersimin me pik t oferts ton, e cila rezulton t jet oferta fituese e procedurs, sepse n finale shoqria jon pr t njjtin shrbim t krkuar nga Autoriteti Kontraktor ka ofruar vlern 753.500.000 lek, ndrkoh q shoqria Servizi Italia SPA ka ofruar vlern 1.003.780.000 leke, shtoi ajo.

  Action Laundry gjithashtu nnvizon q oferta e konsorciumit t drejtuar nga Servizi Italia pr nj periudh 10-vjeare tejkalon dhe fondit limit prej 9.6 miliard leksh.

  E pyetur nga BIRN, Ministria e Shndetsis i hodhi posht pretendimet e Action Laundry si t pavrteta.

  Nuk sht e vrtet q oferta e Servizi Italia sht mbi fondin limit. Kt spekulim, e ka br konkurrenti tjetr, i cili ka vendosur n mnyr arbitrare volumet vjetore t do grupndarjeje t llojit t ndrhyrjes kirurgjikale, tha Ministria n nj prgjigje me post elektronike.

  As n realitetin e shrbimit kirurgjikal n Shqipri, dhe as n dokumentat e tenderit t gars s koncensionit nuk ekziston e dhna se realizohen do vit 15 mij ndrhyrje kirurgjikale me intesitet t lart. N realitet, ndrhyrjet me intesitet t lart jan disa her m pak. Rritja artificiale e volumit t grupndrhyrjeve me mim t lart pr njsi sht kryekput e pasakt, shtoi ajo.

  Sipas Ministris s Shndetsis konkurrenti q sht ankuar, ka shpikur qllimisht nj shprndarje t pavrtet t ndrhyrjeve kirurgjikale, me qllim krijimin e nj situate t paqen n vlern vjetore t furnizimit t set-eve t instrumenteve kirurgjikal t sterilizuar dhe materieleve mjeksore njprdormshe t oferts fituese.

  Ajo shtoi q vlera prej 1 miliard lek q pretendohet se sht kosto e vjetore e shrbimit t ofruar nga Servizi Italia sht e pavrtet, por nuk saktsoi se cila sht kosto e ktij shrbimi.

  Pas shpalljes s vendimit t KPP-s me dat 10 korrik, kompanit Investital Llc, Servizi Italia S.p.a, U.Jet S.r.l dhe Tecnosanimed, kan regjistruar nj kompani t re pr t operuar me koncesionin, t quajtur SaniService Sh.p.k.

  Edhe pse me shum pak eksperienc se partnert e tjer italian, kompania e Rrapajt, Investital Llc merr 40 % t aksioneve t kompanis s re SaniService Sh.p.k, Servizi Italia S.p.a 30 %, Tecnosanimed 15 % dhe U.Jet S.r.l 15 %.

  Investimi i Rrapajt nprmjet e Investital Llc pr t kontrolluar 40 % t kompanis me koncesionin 100 milion dollarsh sht vetm 8 mij euro. [Kliko ktu pr ekstraktin e SaniSerice sh.p.k]

  Lidhjet midis Ilir Rrapajt dhe Ilir Beqajt

  Emri: rrapaj-beqaj2.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 44.6 KB
  Ilir Rrapaj, ministri Ilir Beqaj dhe z/ministri Klodian Rrjepaj, m dt. 19 Dhjetor 2013, gjat vizits zyrtare t Ministrit t Shndetsis n Rajonin e Peruxhias, Itali. | Foto nga : Facebook

  I lindur n vitin 1972, Rrapaj ka emigruar n Itali n vitet 90' dhe sht vendosur n rajonin e Umbrias. M 17 prill 2000, ai regjistron n Peruxhia kompanin Ali Pash Tepelena SAS, nj kompani n kategorin e artizanatit me vetm nj t punsuar dhe nj kapital prej 3 milion liretash, t cilat m von konvertohen n 1549, 38 euro. [Kliko ktu pr t shkarkuar esktraktin e Ali Pashe Tepelena SAS]

  Ilir Rrapaj zotron 50 % t aksioneve t kompanis dhe 50 pr qind kontrollohen nga i afrmi i tij Mitat Rrapaj, i cili n vitin 2007 ia dhuron ato shtetases Italiane Elisa Bulagna.

  Lidhja e Rrapajt me fushn e shndetsis sht e paqart, edhe pse ai pretendon t kt mbaruar studimet pr mjeksi. Megjithat, m 22 nntor t vitit 2013, Rrapaj merr pjes n nismn Thuaj Po Shqipris, t mbajtur n pallatin e Brigadave n Tiran.

  Fotot t siguruara nga BIRN tregojn se n kt konferenc q mblidhte profesionistt shqiptar t shndetsis n vende t ndryshme t bots, Rrapaj prve ministrit Beqaj ka takuar dhe kryeministrin Edi Rama.

  Mbas konferencs n nntor t vitit 2013 dhe shpalljes s koncesionit pr sterilizimin e seteve dhe sallave kirurgjikale n shkurt t ktij viti, Rrapaj dhe prfaqsues t kompanive t tjera italiane, pjes t konsorciumit fitues kan pasur nj numr takimesh n Tiran dhe Itali me ministrin e shndetsis Ilir Beqaj.

  N dhjetor t vitit 2013, ministri Beqaj dhe zvends ministri i shndetsis Klodian Rrjepaj vizitojn rajonin e Umbrias n Itali me ftes Qarkut t Umbrias dhe Universitetit Shtetror t Peruxhias.

  Gjat vizits, Beqaj nnshkruan nj marrveshje bashkpunimi me Universitetin e Peruxhias, po ajo q bie n sy sht prezenca e Ilir Rrapajt dhe e ortakve t tij italian gjat takimeve.

  Beqaj e viziton disa her rajonin e Umbrias n vitin 2014. N dhjetor t ktij viti ai nnshkruan nj memorandum bashkpunimi me Qarkun e Umbrias, ku Rrapaj sht gjithashtu prezent n takimet zyrtare, n krah t ministrit Ilir Beqaj.

  Modeli i shndetsis n disa rajone t Italis, i cili sht rrjedhoj e nj reforme q Italia e ka filluar q n vitin 1978 na shrben si pik referimi, tha Beqaj gjat nnshkrimit t Memorandumit n Tiran me presidenten e Qarkut t Umbrias, znj. Catiuscia Marini.

  Beqaj shtoi Memorandum i Bashkpunimit sht paraprir edhe nga nj Protokoll Bashkpunimi i nnshkruar m 18 dhjetor 2013 mes :Universitetit t Bologna-s dhe Ministris s Shndetsis s Republiks s Shqipris, n bashkpunim me Polo Biomedical Umbria e cila numron m shum se 20 kompani t Umbria-s t sektorit shndetsor e biomjeksor n mnyr q t zhvillojn bashkpunimin dhe kooperimin n sektort e logjistiks spitalore, t inxhinieris klinike dhe shkencave veterinare.

  Tre kompanit fituese t koncesionit pr pajisjet kirurgjikale, Servizi Italia S.p.a, U.Jet S.r.l dhe Tecnosanimed jan pjes e Polo Biomedical Umbria, por mbetet e paqart nse Protokolli i Bashkpunimit ka luajtur ndonj rol n procedurn e prokurimit.

  Kompania e Rrapajt, Investital Llc sht regjistrua n Prishtin n korrik t vitit 2014. N faqen e saj zyrtare, ajo prshkruhet si nj agjenci investimesh, me interesa n sektorin e industris, turizmit dhe shndetsis.

  Duke komentuar fotot ku shfaqet prkrah Ilir Rrapajt, ministri Beqaj pranoi q biznesmeni nga Peruxhia n t paktn nj okazion zyrtar ishte i ftuar i ministrit t shndetsis.

  Fotoja e par duhet t jet shkrepur n restorantin Sofra e Ariut n Tiran, n nj dark q Ministri i Shndetsis Ilir Beqaj, shtroi pr nder t Ambasadorit Italian, z. Massimo Gaiani, dhe nj grupi prfaqsuesish t Rajonit t Umbrias, kshillit drejtues akademik t Universitetit Shtetror t Peruxhias (Universit degli Studi di Perugia) dhe dhoms tregtare Confimi Impresa (Konfederata Italiane e Siprmarrjeve Industriale t Vogla dhe t Mesme), tha Beqaj.

  Ai shtoi n nj komunikim t dyt se nga nntori 2013, deri n dhjetor 2014 ishte takuar katr her m biznesmenin Ilir Rrapaj, n cilsin e tij si prfaqsues Confimi Impresa.

  I kontaktuar nga BIRN, Ilir Rrapaj u shpreh se fitues t koncesionit pr setet kirurgjikale ishin shpallur kompanit m t mira, duke prmendur Servizi Italia.

  I pyetur mbi akuzat e Partis Demokratike se n kt koncesion nj mik i kryeministrit Edi Rama dhe ministrit Beqaj ishte shpallur fitues, Rrapaj tha se: nuk m interesojn kto gjra dhe nuk merret me politik, duke shtuar se ky koncesion ka pr t qen nj sukses.


  Ky artikull u prodhua si pjes e iniciativs Fuqizimi i Bashkpunimit mes Shoqris Civile dhe Gazetarve Investigativ, me mbshtetjen e Fondacionit Shoqria e Hapur pr Shqiprin.


  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Koncesioni i sterilizimit u kushton 3.2 milion USD shqiptarve n 10 muajt e par

  Nga Lindita ela 11:44 | 27/05/2017

  Emri: beqaj-receta-elektronike.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 23.9 KB
  Ministri i Shndetsis, Ilir Beqaj, ghat nj konference pr shtyp n shtator p recetn elektronike | Foto nga : LSA

  T dhnat e siguruara n Fondin e Sigurimit t Detyrueshm tregojn se koncesionari i sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale ka mbuluar rreth 14 mij ndrhyrje kirurgjikale me nj kosto prej rreth 320 milion leksh gjat 10 muajve t par t operimit t tij.

  T dhnat e siguruara nga BIRN tregojn se koncesioni i sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale, i fituar nga konsorciumi Sani Service u ka kushtuar taksapaguesve shqiptar m shum se 320 milion lek gjat 10 muajve t par t operimit.

  Pagesa e msiprme prfshin vetm setet kirurgjikale t ofruara nga koncesionari pr rreth 14 mij operacione t kompleksitetit t lart, t mesm dhe t ult, t kryera n qendrn universitare “Nn Tereza” gjat muajve Maj 2016-Mars 2017.

  Prve seteve sterile kirurgjikale, kontrata koncesionare parashikon q kompania t ofroj edhe materiale mjeksore nj prdorimshe apo dezinfektimin e sallave kirurgjikale. Por vlera e prfituar nga kto shrbime mbetet ende e panjohur, pasi koncesionari e ka filluar kt shrbim n Prill 2017.

  Fondi i Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor i vuri n dispozicion BIRN pasqyrat prmbledhse t ndrhyrjeve kirurgjikale t mbuluara nga Sani Service pr 10 muajt e par t operimit. Krkess pr numrin e materialeve t sterilizuara me avull, t destinuara pr aktivitete ndihmse, FSDKSH u prgjigj se “nuk disponon ende informacion statistikor”.

  Kontrata e koncesionit pr sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale u firmos mes Ministris s Shndetsis dhe Sani Service n dhjetor 2015 pr nj afat 10 vjear me nj vler t parashikuar prej 9.6 miliard leksh.

  Kompania koncesionare Sani Service prbhet nga bashkimi i kompanive Investital Llc, Servizi Italia S.p.a, U.Jet S.r.l dhe Tecnosanimed.

  Paketn m t madhe me 40 pr qind t aksioneve e zotron Investital Llc- nj kompani e vogl me kapital 1 mij euro e regjistruar n Kosov nga Ilir Rrapaj. N nj investigim t mparshm, BIRN zbuloi se Rrapaj u kthye n Shqipri pas zgjedhjeve t vitit 2013 dhe para se t fitonte koncesionin, vendosi kontakte t shpeshta me ish-ministrin e Shndetsis, Ilir Beqaj.

  Ndrkoh, paketa e mbetur e aksioneve t koncesionit ndahet n 15 pr qind pr Servizi Italia, 15 pr qind pr Tecnosanimed dhe 15 pr qind pr U.Jet S.r.l.

  N dokumentet e tenderimit, Ministria e Shndetsis shpjegoi se shrbimi i dhn me koncesion do t ofrohet n spitalet universitare dhe ato rajonale t vendit. Sipas studimit t fizibilitetit q i parapriu koncesionit, numri i ndrhyrjeve kirurgjikale n kto spitale arriti n 50 mij gjat vitit 2013.

  T dhnat e siguruara nga BIRN n Qendrn Kombtare t Bizneseve tregojn se deri n fund t marsit 2017, Sani Service e kishte shtrir aktivitetin e saj vetm n qendrn spitalore universitare “Nn Tereza” dhe n maternitetin Koo Gliozheni.

  Me shtrirjen e ktij shrbimi n t gjitha spitalet universitare dhe rajonale-si edhe parashikohet n kontrat, vlera e ktij shrbimi pritet t rritet shumfish n vitet e ardhshme.

  Kontrata koncesionare

  I vendosur nn kritika pr politikn e dhnies me koncesion t shrbimeve t kushtueshme n shndetsi, kryeministri Edi Rama sht mburrur vazhdimisht se kjo praktik ka br t mundur modernizimin e shrbimeve.

  N qershor 2016, Rama inspektoi funksionimin e koncesionit t sterilizimit t kompanis Sani Service dhe e quajti at” nj operacion t jashtzakonshm…dhe nj tjetr hap me rndsin funksion t rilindjes s sistemit shndetsor”.

  Megjithat, kontrata e koncesionit t ciln BIRN e disponon, tregon se shqiptart do ta paguajn gjithnj e m shtrenjt kt shrbim. N kontratn e lidhur, mimet pr njsi pr pajisjet e seteve kirurgjikale jan ndar n tre kategori, at t kompleksitetit t lart, t kompleksitetit t mesm dhe t kompleksitetit t ult.

  Seti kirurgjik pr ndrhyrjet e kompleksitetit t lart do t kushtoj 37.700 lek, ai pr ndrhyrjet me kompleksitet t mesm 22.300 lek dhe pr ndrhyrjet me kompleksitet t ult 13.900 lek.

  Sipas FSDKSH, Sani Service ka mbuluar me sete kirurgjikale 14 528 ndrhyrje kirurgjikale gjat periudhs Maj 2016-Mars 2017. Nga kto, 3217 ndrhyrje kan qen t kompleksitetit t lart, 5024 ndrhyrje t kompleksitetit mesatar dhe 6287 ndrhyrje t kompleksitetit t ult.

  Llogarit matematikore tregojn se Sani Service sht paguar 320 705 400 lek pr setet kirurgjikale pr t trija kategorit ose rreth 3.2 milion dollar nga Fondi i Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor.

  Kompania koncesionare ka ofruar gjithashtu instrumente t sterilizuara me avull pr pacientt ambulant dhe sterilizim me temperatur t ult, t cilat kushtojn respektivisht 266 dhe 1090 lek pr njsi. Por Fondi sqaroi pr BIRN se ky shrbim ka filluar m 8 Prill 2017.

  Kontrata koncesionare prcakton q marrdhnia mes FDSKSH dhe kompanis t procedohet prmes raporteve ditore dhe atyre mujore t ndrhyrjeve t planifikuara kirurgjikale.

  “Personeli spitalor duhet t njoftojn koncesionarin n lidhje me shrbimet e prfituara duke i drguar ktij t fundit nj informacion ditor dhe mujor. Informacioni ditor do t prfshij ndr t tjera, numrin identifikues, tipin e ndrhyrjes, datn, klasifikimin e ndrhyrjes, paketime me avull, ose me temperatur t ult, t kryera nga struktura spitalore,” thuhet n nenin 5 t kontrats.

  Kontrata prcakton penalitete pr autoritetin kontraktor, n rastet kur prdoren m shum materiale sterile se ato t prcaktuara apo kur vonohet disbursimi i pagesave.

  N rastin e par, kompanis i lind e drejta t paguhet pr mimin m t lart plus 40 euro, ndrsa n rastin e pagesave t vonuara, kompania duhet t paguhet bashk me nj interes prej 7 pr qind.


  BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Kontrata PPP e sterilizimit i kushton shtrenjt sistemit shndetsor

  Pes vjet pas nnshkrimit, kontrata e seteve kirurgjikale po i kushton gjithnj e m shtrenjt financave t shndetsis, ndrkoh q mjekt dhe kirurgt i kan rikthyer syt nga autoklavat e vjetra pr t kryer detyrn dhe mbajtur kostot nn kontroll.

  Nga Anila Hoxha 18:20 | 23/11/2020

  Emri: Ilustrimi-per-sterilizimin.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 63.7 KB
  Ilustrim grafik nga Jurgena Tahiri/BIRN.

  Pas nj operacioni rutin n spitalin Universitar t Traums n Tiran, kirurgu kthehet n zyr me nj pajisje n dor, q sapo e ka marr fshehurazi nga salla e operacionit. Ai e vendos at mbi tavolin, e mbshtjell nga nj cop letr higjienike dhe tregon me gisht elektrobisturin n ngjyr blu, ende t paketuar n qese.

  “Ky instrument do t hidhej n mbeturina,” tha kirurgu, i cili foli me BIRN n kushtet e anonimatit. “Ky sht shembulli flagrant sesi shprdorohen parat tona,” shtoi ai gjat biseds s zhvilluar n zyrn e tij, n mesin e tetorit.

  Elektrobisturia mbi tavolinn e kirurgut sht pjes e njrit prej seteve kirurgjikale, q kompania koncesionare “SaniService” i shet Ministris s Shndetsis pr mime q variojn nga 16 mij lek deri n 45 mij lek [me TVSH] pr do ndrhyrje.

  Mjeku thot se ka pr qllim q ta shptoj instrumentin duke e sterilizuar “ilegalisht” at –n mnyr q t kursej para prmes prdorjes n nj seri operacionesh t tjera.

  Episodi i spitalit t Traums nuk sht nj rast i izoluar. T gjendur nn presionin e mimeve t shtrenjta t seteve kirurgjikale, mjekt i kan kthyer syt tek autoklavat e vjetra, q jan rikthyer tashm n qarkullim n disa prej spitaleve t rndsishme t Tirans.

  Kontrata e Partneritetit Publik Privat pr sterilizimin e instrumenteve kirurgjikale sht n vitin e pest t operimit, por ka shnuar rritje t kostove t parashikuara me gati 30%. Nga 9.6 miliard lek t parashikuara n vitin 2015, sterilizimi pritet tashm t kushtoj 12.3 miliard lek n total.

  Pagesat realizohen sipas skems “prdor dhe paguaj”, ndaj rritja e numrit t ndrhyrjeve sjell rritje “pa tavan” t pagesave. Megjithat, numri i operacioneve nuk sht kalkulimi i vetm i gabuar q rndon sot mbi financat e sektorit t shndetsis.

  BIRN intervistoi mjek dhe kirurg t spitave t ndryshme t Tirans, t cilat pohuan se formula e zgjedhur i rrit shpeshher kostot edhe fiktivisht. Mjekt pranuan se kishin prdorur sete t shtrenjta pr mikrokirurgjit dhe ishin detyruar shpeshher q t hapnin dy ose tre sete gjat nj operacioni, pr t gjetur instrumentin kirurgjikal q u nevojitej.

  Sipas nj vlersimi t Kontrollit t Lart t Shtetit, kontrata e sterilizimit sht hartuar n kushte favorizuese vetm pr koncesionarin dhe pritet t sjell probleme n vazhdimsi pr financimin e saj.

  Kontrata PPP sht gjithashtu nj nga dosjet e para t bujshme q prfundoi n dyert e Prokuroris s Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar dhe po hetohet prej 11 muajsh pr tre vepra penale q lidhen me korrupsionin.

  Ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqja e mbrojti kontratn n nj prgjigje me shkrim pr BIRN, pavarsisht kostove t rritura dhe akuzave t regjistruara nga Prokuroria.

  “Kan kaluar tashm m shum se 4 vjet nga ndrhyrja e par kirurgjikale e realizuar me kt shrbim t ri, por n dijenin time asgj nuk ka shkuar keq,” tha Beqja, firmtar i kontrats.

  “Prkundrazi, tashm sht e provuar se shrbimi kirurgjikal n do sall operacioni t Shqipris sht ndryshuar radikalisht dhe se do kirurg apo obstretr n Shqipri operon n kushte shum m t mira steriliteti me instrumenta kirurgjikale t gjenerats s fundit,” shtoi ai.

  Kompania koncesionare, SaniService nuk iu prgjigj pyetjeve t BIRN deri n publikimin e ktij shkrimi.

  Dhurimi i stacionit t sterilizimit

  Kontrata e sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale sht nj prej 4 projekteve t Partneritetit Publik-Privat me mbshtetje buxhetore n sektorin e shndetsis, me zanafill te programi i qeverisjes s kryeministrit Edi Rama pas ngjitjes s tij n n pushtet n vitin 2013.

  Kontrata u firmos n dhjetor 2015 mes ish-ministrit t Shndetsis, Ilir Beqja dhe kompanis koncesionare SaniService –aksionert e s cils jan Investital LLC dhe kompanit italiane “Servizi Italia”, “Tecnosanimed” dhe “U.Jet S.r.l”.

  Paketn m t madhe me 40 pr qind t aksioneve e zotron Investital LLC- nj kompani e vogl e themeluar me kapital 1 mij euro n Kosov nga Ilir Rrapaj. N nj investigim t mparshm, BIRN zbuloi se Rrapaj u kthye n Shqipri pas zgjedhjeve t vitit 2013 dhe para se t fitonte koncesionin, vendosi kontakte t shpeshta me ish-ministrin e Shndetsis, Ilir Beqaj.

  Dokumentet e siguruara nga BIRN prmes nj hetimi t zhvilluar n vitin 2016 nga Prokuroria e Tirans tregojn se kompania koncesionare e nisi punn nga nj stacion modern sterilizimi i ndrtuar n Qendrn Spitalore Universitare “Nn Tereza” me kredi t qeveris shqiptare, por q nuk ishte vn pr asnj dit n pun.

  Sipas nj raporti t KLSH, pajisje me vler mbi 107 milion lek t blera nga qeveria shqiptare iu dhuruan koncesionarit pa pages dhe pa asnj parashikim n kontrat.

  Qendra e sterilizimit ishte ndrtuar n vitin 2009 prmes nj kredie q qeveria shqiptare kishte marr n Bankn e Kshillit t Europs –CEB. Transferimi i saj nn administrimin e koncesionarit u b pjes e hetimit t kryer nga Prokuroria e Tirans –i cili u pushua n shtator 2016 pa pasoja.

  Antart e komisionit q prgatiti studimin e fizibilitetit pr koncesionin e sterilizimit i than Prokuroris se qendra nuk ishte vn n pun prej tet vitesh pr shkak t mungess s stafit t trajnuar. Ata e prdorn at si nj argument m shum se pse shrbimi duhej dhn me koncesion.

  “Ky koncesion pikrisht pr t ruajtur kt investim, parashikon ta jetsoj kt qendr, duke e vn n pun at,” deklaroi n Prokurori nj nga antaret e komisionit.

  Dokumentet e hetimit tregojn gjithashtu se Ministria e Shndetsis e paracaktoi dhnien e shrbimit me koncesion dhe u prball me hezitimin e ish-ministrit t Financave, Shklqim Cani pr ta miratuar at.

  Dy ish-ministrat shkmbyen korrespondenc nga tetori 2015 deri n janar 2016, ku Cani krkoi fillimisht q t argumentohej se pse ishte zgjedhur koncesioni dhe jo prokurimi i zakonshm.

  Ish-ministri i Financave paralajmroi gjithashtu rritjen e kostove prtej tavaneve buxhetore, por e miratoi kontratn me kushtin q financimi i projektit t respektonte n mnyr rigoroze limitin buxhetor t parashikuar pr kto shrbime.

  “Lidhur me riskun e krkess, duke qen dakord me mnyrn e prballimit t tij… do t krkonim q Ministria e Shndetsis t marr t gjitha masat e duhura, q ky risk t minimizohet sa m shum q t jet e mundur prgjat periudhs s koncesionit,” shkruante Cani n janar 2015.

  Prokuroria e Tirans iu rikthye arsyeve se pse Ministria e Shndetsis zgjodhi procedurn PPP prball prokurimit t zakonshm n seancn e pyetjeve me antart e komisionit, ndrkoh q kta t fundit dhan si argument mungesn e fondeve pr investim n buxhetin e Ministris s Shndetsis.

  Ish-zv.ministri i Shndetsis, Klodian Rrjepaj, i cili ishte edhe kryetar i komisionit i tha Prokuroris se rinovimi i instrumenteve kirurgjikale kapte shifrat e 11 milion eurove, ose dyfish e gjysm mbi zrin q Ministria e Shndetsis kishte n dispozicion pr investime.

  “Skema PPP sht m e favorshme pr shkak t investimit fillestar t madh, q nuk prballohet nga shteti si dhe pr shkak t marrjes s riskut totalisht nga privati,” shton Rrjepaj n dshmi.

  Ndryshe nga parashikimi n studimin e fizibilitetit, Ministria e Shndetsis paguan do vit nj fatur edhe m t shtrenjt sesa investimi fillestar prej 11 milion eurosh –me kosto q luhaten n nj mesatare vjetore prej 1.6 miliard leksh ose gati 13 milion euro.

  Fryrja e kostove

  Emri: beqja.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 38.7 KB
  Ministrja e Shndetsis, Ogerta Manastirliu dhe ish ministri Ilir Beqaj, gjat nj vizite n shrbimin e Hemodinamiks n QSUT, ku sht pruruar nj pajisje e re e angiografis q monitoron ent e gjakut q furnizojn zemrn. | Foto nga : LSA

  N dy maternitetet e Tirans, Koo Gliozheni dhe Mbretresha Geraldin, jan rikthyer instrumentet tradicionale pr nj pjes t madhe t lindjeve natyrale. Metoda e vjetr e sterilizimit me autoklav funksionin gjithashtu n gjysm-ilegalitet, pas krkesave verbale t eprorve pr t ulur prdorimin e seteve.

  Nj mjek gjinekolog i tha BIRN se setet kirurgjikale jan t panevojshme pr lindjet natyrale.

  “Ndryshe nga operacionet, nj lindje natyrale ka nevoj pr dy-tre instrumente ndaj na sht krkuar verbalisht, nn rekomandimin e Ministris s Shndetsis, q n kto raste t minimizohet prdorimi i paketave me instrumenta t sterilizuar,” tha ai.

  Si shum koleg t tij, edhe mjeku gjinekolog pranoi t intervistohej nga BIRN me kushtin q t mos i prmendej emri.

  “Ne realizojm mesatarisht 30 ndrhyrje dhe lindje n dit. T blesh nj set kirugjikal kushton mesatarisht 40 mij lek t reja…E kuptoni se sa shum sht rritur kostoja e nj ndrhyrjeje kirugjikale?” pyeti ai.

  Dy maternitetet e Tirans u fajsuan pjesrisht pr rritjen e kostove n vitin 2018, pasi nj grup kontrolli nga Fondi i Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor verifikoi se pr lindjet natyrale ishin prdorur paketa t kompleksitetit t ult. Mjekt u kshilluan q pr lindjet normale t prdornin sete t sterilizimit me avull, t cilat kushtojn 319 lek copa.

  Pjesa tjetr i faturohet mikrokirurgjive, t cilat nuk numroheshin si ndrhyrje prpara dhnies s shrbimit me koncesion.

  Kirurgu Arben Gjata, rektor i Universitetit t Mjeksis dhe pjes e komisionit q prgatiti studimin e fizibilitetit e mburri koncesionin si “gjja m e mir” pr sistemin shndetsor. Megjithat, Gjata pranoi se nj kategori mikrondrhyrjesh nuk deklaroheshin m par dhe nuk ishin llogaritur. Ai prmendi n kt kategori ndrhyrje t tilla si rrethprerja (syneti), heqja e nj thoi apo e nj nishani.

  “Pas futjes s koncensionarit duheshin deklaruar, pasi do t prdoren setet kirurgjikale. Kan rezultuar t jen rreth 8 mij t tilla n t gjith vendin dhe sigurisht kan rritur numrin e ndrhyrjeve kirurgjikale, duke rritur edhe kostot,” tha kirurgu Gjata.

  Lindjet natyrale dhe mikrokirurgjit nuk jan t vetmet ndrhyrje q solln rritje t paparashikuar t kostove. Mjekt prmendn si arsye edhe grupimin e instrumenteve brenda nj seti apo mungesat e shpeshta t pakets s vogl prej 319 leksh, q i detyron ata t shprdorojn setet kirurgjikale.

  “Problemi qndron se pr nj ndrhyrje, ne mund t hapim edhe deri n tre sete, sepse nuk gjejm dot t gjitha instrumentet q na duhen n njrin set,” tha njri prej kirurgve. “Un n sall operacioni mendoj se si t shptoj jetn e pacientit dhe jo sa lek po harxhoj,” shtoi ai, duke pohuar se presioni mbi kostot rndon vazhdimisht mbi punn e tyre.

  Nj ish-drejtues i njrit prej spitaleve universitare u ankua se koncesionari e ofron rrall paketn e vogl t sterilizuar n avull dhe kjo i detyron mjekt q t shprdorojn shpesh sete pr t prdorur qoft edhe vetm nj instrument.

  “Kjo mendoj se sht kleka q e rrit shum koston q duhet t'i paguajm pastaj n fund,” tha kirurgu, pa dashur q t'i prdoret emri.

  Kirurgu urolog, Artan Koni, i cili denoncoi n SPAK kostot e shtrenjta t sterilizimit i tha BIRN se rigrupimi i instrumenteve brenda nj seti sht nj formul q nuk funksionon.

  “…asnjher nuk mund t bsh nj renditje optimale t seteve, sepse operacioni nuk shkon asnjher si do ti,” tha Koni. “Mund t ndodh q gjat operacionit t duhet dika q nuk e parashikon dhe nuk e planifikon dot. Ndaj do t ket gjithmon prdorim t dy ose tre seteve,” shtoi ai.

  Cilsi vs. kosto

  Cilsia e dobt e instrumentave kirurgjikal dhe infeksionet e larta spitalore ishin dy argumentet kryesore n favor t dhnies me koncesion t shrbimit t sterilizimit n sallat kirurgjikale. Rinovimi i instrumentarit dhe ulja e infesioneve spitalore mbeten edhe sot argumente n mbrojtje t saj.

  Ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqja i tha BIRN n nj prgjigje me shkrim se kontrata e sterilizimit ishte e nevojshme dhe treguesi m i mir pr kt sht shkurtimi i ditve t qndrimit n spital pr pacientt q i jan nnshtruar operacioneve.

  “Edhe ecuria e infeksioneve prej SARS-CoV-2 n sallat kirurgjikale q prej marsit 2020 e n vijim [zero mjek apo infermier t smur me COVID-19] provon se nprmjet ksaj kontrate sht arritur cilsi maksimale n sterilitetin e sallave operatore,” pretendoi Beqja.

  Kirurgu Arben Gjata kujton se n kohn q po jepej koncesioni i sterilizimit, ai prdorte ende nj bisturi t marks “Urna”, q ishte donacion i qeveris amerikane i vitit 1945. Ai thot se operon sot me instrumente t marks “Martin”, q i konsideron ndr m cilsoret n Europ.

  “T krahasosh kushtet me t cilat operojm sot, me ato q kishim para dhnies me koncension t sterilizimit, sht njsoj si t kesh nj supermakin e t thuash se gazi ‘69 i kohs s Enverit ishte m i mir se harxhonte pak,” tha Gjata, duke i konsideruar ankesat pr koncesionin si politike.

  “Sigurisht q kemi debate me koncensionarin, sepse ka vegla q na prishen apo na amortizohen dhe krkojm q t na sjell t reja, por t vsh n dyshim cilsin m duket e pakuptimt,” shtoi ai.

  Por kirurgu urolog, Artan Koni bn nj llogari t thjesht matematikore, ndrsa thot se setet kirurgjikale po blihen “sa frngu puln”.

  Sipas Konit, sterilizimi i pajisjeve kirurgjikale me autoklav do t kushtonte rreth 215 mij euro n vit n rang kombtar, ndrkoh q koncesionarit i paguhen deri n 16 milion euro. Mjeku shton n llogari edhe kosto t supozuara t blerjes nga e para t instrumentarit dhe arrin n prfundimin se koncesionari paguhet n nj vit aq sa shrbimi kushton n 10 vite.

  “Pak a shum, kirurgt pr nj operacion marrin 15 mij lek t vjetra, por minimalisht i japin [koncesionarit] 130 mij lek pr setin,' tha Koni pr BIRN.

  “Mendoj se q kjo kontrat ishte keq q n konceptim, sepse nuk mund t'i jepet me koncension privatit nj shrbim i till. Nuk ka logjik, as mjeksore, as ekonomike, asnj vend n Evrop nuk e ka me koncension,” shtoi ai.

  Ulje mimesh? Jo, ulje ndrhyrjesh

  N vitin 2018, numri i ndrhyrjeve t raportuara nga t gjitha spitalet e vendit kaprceu n 90 mij, nga 63 mij t parashikuara n kontrat. Nga 1.6 miliard lek t planifikuara pr t'u paguar n vitin 2018, vlera u rrit n 2.1 miliard -duke mbartuar nj pjes t detyrimeve edhe pr vitin 2019.

  Tejkalimi i tavanit t miratuar buxhetor e detyroi Ministrin e Shndetsis t urdhronte nj “moratorium” t shkurtr pr ndrhyrjet e planifikuara si dhe t rinegocionte termat e kontrats me kompanin koncesionare.

  Negociatat me kompanin SaniService u mbylln n janar 2020 me amendimin e kontrats. Ministria arriti t reduktonte me 25% mimet vetm pr setet q tejkalojn tavanin e parashikuar n kontrat prej 63 mij ndrhyrjesh. Ministria tha gjithashtu se kjo zbritje shtrihet edhe pr paketimet n avull mbi limitin prej 63 mij setesh.

  E pyetur nga BIRN pr luhatjen e madhe t numrit t operacioneve nga njri vit n tjetrin, Ministria e Shndetsis u prgjigj se kishte arritur t'i ulte ato prmes programimit m racional nga spitalet si dhe monitorimit n koh reale t interventeve sipas tipologjis pr do repart.

  BIRN msoi se n negociata ishin diskutuar edhe formula t tjera, t cilat nuk ishin pranuar nga Ministria e Shndetsis.

  Rektori Gjata i tha BIRN se ai vet kishte sugjeruar shtimin e nj seti t katrt n vend t reduktimit t miratuar.

  “I sugjerova Ministris s Shndetsis dhe koncensionarit q t ofroj edhe nj paket t katrt t instrumenteve t sterilizimit, me nj kosto prej 2-3 mij lek t reja, q do t prdorej pr t realizuar ato q ne i quajm mikrokirugji apo edhe lindjet natyrale,” tha Gjata.

  “Koncensionari ishte dakord, por propozimi u refuzua nga Ministria e Shndetsis, pasi juristt e konsiderojn si ndryshim t termave t kontrats dhe kjo mund t sillte pasoja ligjore,” shtoi ai.

  Pr kirurgun Artan Koni, rishikimi i kontrats nuk ka prekur asgj nga fitimet e koncesionarit, por ka shtuar presionin indirekt ndaj mjekve.

  “Thon q kemi caktuar nj numr mesatar operacionesh, por kjo n mnyr indirekte shkakton nj lloj presioni tek mjekt, q u duhet t'i shtyjn ato,” tha Koni. “Nga kto keqllogaritje buxheti sht boshatisur, por n vend q t uleshin kostot, u uln operacionet,” prfundoi ai.


  BIRN

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Ish-ministrat Beqja dhe Cani, nn hetim pr koncesionin e sterilizimit

  Pas hetimeve 4-vjeare pr koncesionin e kushtueshm t sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale, ish.zv.ministri i Shndetsis, Klodian Rrjepaj dhe biznesmeni Ilir Rrapaj prfunduan n pranga pr veprat penale t shprdorimit t detyrs dhe mashtrimit, ndrsa zyrtar t tjer t lart jan nn hetim.

  Nga Vladimir Karaj 14:42 | 17/08/2023

  Emri: Ilir-Beqja.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 37.5 KB
  Ish-ministri Ilir Beqja duke hyre ne nje mbledhje te Asamblese se Partise Socialiste. Foto: LSA.

  Ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqja dhe ai i Financave, Shklqim Cani jan nn hetim nga Prokuroria e Posame pr koncesionin kontrovers t sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale, ndrkoh q ish-zv.ministri Klodian Rrjepaj dhe biznesmeni Ilir Rrapaj u arrestuan t enjten n zbatim t masave t arrestit t firmosura nga Gjykata e Posame thuajse dy muaj m par.

  Sipas njoftimit zyrtar t SPAK, Rrjepaj akuzohet pr veprat penale t “falsifikimit t dokumenteve” dhe “shprdorimit t detyrs”, ndrsa biznesmeni Ilir Rrapaj pr mashtrim me pasoja t rnda, parashikuar nga neni 143/3 i Kodit Penal.

  SPAK njoftoi gjithashtu se ishin ekzekutuar gjasht masa t tjera sigurie ndaj antarve t komisionit t dhnies s koncesionit, dy prej t cilve me arrest shtpie dhe katr t tjer me detyrim paraqitje pran oficerit t Policis Gjyqsore.

  Drejtuesit ekonomik dhe juridik t ministris s Shndetsis, Saimir Kadiu dhe Marsela Serjanaj u lan n arrest shtpie, ndrsa rektori i Universitetit t Mjeksis, Arben Gjata dhe tre antart e tjer t komisionit, Petref Mersini, Genc Burazeri dhe Naile Ajazi do t hetohen n masn e detyrimit t paraqitjes.

  Koncesioni i sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale sht nj nga katr projektet e Partneritetit Publik Privat t qeveris “Rama” n sektorin e shndetsis, i cili i ka kushtuar taksapaguesve shqiptar rreth 7.9 miliard lek [76 milion euro] deri n fund t vitit 2022.

  Ajo sht nj ndr dosjet e para t denoncuara n Prokurorin e Posame q prej vitit 2019, ndrkoh q vendimarrja vjen pas m shum se katr vitesh hetime.

  N njoftimin pr shtyp, SPAK bri me dije se kishte regjistruar procedimin penal n janar t vitit 2020 dhe se i ishte drejtuar gjykats pr masat e arrestit n qershor 2023, pasi kishte kryer “nj numr jashtzakonisht t madh veprimesh hetimore”. Masat e siguris u miratuan nga Gjykata e Posame m 23 qershor, por SPAK nuk sqaron n njoftim ekzekutimin e tyre thuajse pas dy muajsh.

  I pyetur nga BIRN, prokurori i shtjes, Edvin Kondili e lidhi vonesn e ekzekutimit t masave t siguris me faktin q biznesmeni nn akuz, Ilir Rrapaj nuk ndodhej n Shqipri.

  “Ka qen nj taktik e jona, sepse e dinim q do t vinte edhe personi tjetr nn hetim,” tha ai, duke nnkuptuar se arrestimi i ish-zv.ministrit Rrjepaj mund t sillte si pasoj largimin e biznesmenit Ilir Rrapaj.

  Krkesa e SPAK pr masat e siguris ndaj tet personave nn akuz, pa prfshir ish-ministrin e Shndetsis, Ilir Beqja dhe at t Financave, Shklqim Cani sht vlersuar si minimale nga gjykata.

  “Un pash q kishte vepra t tjera penale dhe persona, prfshi edhe dy ish-ministrat dhe e kam orientuar prokurorin q t hetoj n kt drejtim,” tha n nj bised telefonike gjyqtari Erion Bani, i cili shqyrtoi masat e siguris.

  Prokurori i shtjes, Kondili i tha BIRN se ish-ministrat Ilir Beqja dhe Shklqim Cani jan nn hetim pr rolin e tyre n dhnien e koncesionit t sterilizimit.

  Beqja, i cili drejton sot Agjencin Shtetrore t Programit Strategjik t Koordinimit t Ndihms, nuk iu prgjigj nj krkese pr koment t BIRN, ndrsa ish-ministri Shklqim Cani deklaroi pas nj sance pyetjesh n SPAK t enjten se kishte dhn miratimin pas plotsimit t krkesave sipas ligjit.

  “Un nuk jam ministri q kam br pagesat. Kur ka filluar koncesioni un jam larguar nga detyra,” tha Cani, ndrsa mohoi t kishte njohje me biznesmenin Rrapaj.

  N nj investigim t publikuar n vitin 2015, BIRN zbuloi se Ilir Rrapaj, nj ish-emigrant shqiptar n Itali, u b prfituesi kryesor i koncesionit t sterilizimit pasi vendosi kontakte me ish-ministrin Ilir Beqja dhe zyrtar t tjer socialist.

  Prmes kompanis s tij t vogl me kapital 1 mij euro t regjistruar n Prishtin, Investital LLC, Rrapaj mori 40% t aksioneve n konsorciumin q fitoi koncesionin. Aksionet e tjera zotroheshin nga kompanit italiane Servizi Italia me 30%, Tecnosanimed me 15% dhe U.Jet me 15%.

  Kontrata koncesionare shkaktoi ‘dhimbje koke' n Ministrin e Shndetsis pas nisjes s zbatimit t saj pr shkak t kostove t larta, ka e detyroi ministrin q ta rinegocionte at.

  BIRN

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  ‘Promotori i biznesit’: Si u “amnistua” Ilir Beqaj nga SPAK pr shkeljet n koncesionin e sterilizimit

  Hetimet 3-vjeare t prokurorve Edvin Kondili dhe Ened Nakui e mbylln rrethin e t akuzuarve me ish-zv.ministrin Klodian Rrjepaj dhe antart e komisionit, por gjyqtari Erion Bani arsyeton se ka indicie q ish-ministri Ilir Beqaj paracaktoi fituesit, nuk ndaloi konfliktin e interesit dhe bri udhtime me prfituesit e koncesionit – ’ka sipas tij ngre dyshime edhe pr veprat penale t korrupsionit.

  Nga Aleksandra Bogdani dhe Klodiana Lala 09:46 | 19/08/2023

  Emri: 20220912_195617_120922045-5_40LJm0n.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 40.7 KB
  Drejtori i Agjencis Shtetrore t Programit Strategjik dhe Koordinimit t Ndihms (SASPAC), Ilir Beqaj duke folur gjat nj seance t komisionit pr Ekonomin dhe Financat, | Foto: LSA

  Tre dekada m par, Klodian Rrjepaj dhe Ilir Rrapaj ishin dy shok klase dhe student t Fakultetit t Mjeksis n Tiran. Ata u takuan srish n Tiran njzet vjet m von; i pari si zv.ministr i Shndetsis dhe i dyti si siprmarrs i vogl n Itali, i cili e quante veten nj “promotor biznesi”.

  Rrapaj u kthye n vendlindje n nntor 2013 pr t marr pjes n nismn “Thuaji po Shqipris” – nj takim me mjek t diaspors – dhe pozoi prkrah kryeministrit Edi Rama, ministrit t Shndetsis, Ilir Beqaj dhe mikut t tij t vjetr, Klodian Rrjepaj.

  M pas, Rrapaj u shfaq n nj seri takimesh zyrtare n Umbria t Italis n vitet 2013-2014 prkrah ministrit Beqaj dhe zv.ministrit Rrjepaj, t trumbetuara n media si “bashkpunime ndrkombtare”, por q sipas nj vendimi t Gjykats s Posame, qllimi i vrtet ishte prgatitja e nj koncesioni pr sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale n favor t biznesmenit Rrapaj.

  Koncesioni i sterilizimit sht kontrata m e shtrenjt e partneritetit publik privat e qeveris ‘Rama' n sektorin e shndetsis, e cila u ka kushtuar taksapaguesve shqiptar rreth 76 milion euro deri n fund t vitit 2022.

  Pasi hetoi pr 3 vjet, Prokuroria e Posame, SPAK, krkoi n gjykat arrestimin e ish-zv.ministrin e Shndetsis, Klodian Rrjepaj dhe biznesmenit Ilir Rrapaj dhe masa m t buta sigurie pr gjasht antart e komisionit t dhnies s koncesionit.

  Emri i Ilir Beqjajt mungonte n krkesn e SPAK, por pasi shqyrtoi provat, gjyqtari Erion Bani i Gjykats s Posame moi se shkeljet e akteve ligjore dhe nnligjore ngrihen n nivelin e prgjegjsis penale pr ish-ministrin e Shndetsis.

  Ai vlersoi gjithashtu se hetimet ishin t paplota dhe ndjekja penale duhet t zgjerohej edhe ndaj ish-ministrit t Financave, Shklqim Cani dhe katr antarve t Komisionit t Prokurimeve Publike, KPP, q kishin rrzuar m par nj ankes ndaj fituesve.

  Sipas vendimit, shkeljet e ligjit n procedurat e dhnies s koncesionit ishin br me “qllimin e vetm pr shpalljen fitues” t kompanive q u prkasin Ilir Rrapajt dhe ortakut t tij italian, Umbro Staccini.

  Lista e shkeljeve prmban nj studim fizibiliteti me t dhna t rreme n kundrshtim me ligjin; hartimi i kritereve n mnyr t till q t'u prshtateshin gjendjes reale t kompanive t przgjedhura paraprakisht si dhe mosveprimin e Beqajt pr zgjidhjen e konfliktit t interesit mes Rrjepajt si kryetar i komisionit t koncesionit dhe Rrapajt si prfitues i tij.

  Shkelje ligjore jan gjetur edhe gjat negocimit t kontrats koncesionare, q sipas gjyqtarit kan qen “dukshm n favor t kompanis s shpallur fituese, n dm t interesave t shtetit”.

  Gjykata mon gjithashtu se dy prokurort e shtjes, Edvin Kondili dhe Ened Nakui kan qen dorshtrnguar edhe me veprat penale; ndrsa vlerson se ka indicie t mjaftueshme pr t hetuar pr korrupsion aktiv dhe pasiv si dhe pastrim t produkteve t veprs penale.

  “Nga ana e prokuroris duhet t bhet nj hetim i plot dhe i gjithanshm n kt drejtim, fakt i cili nuk rezulton nga fashikulli hetimor,” arsyeton gjyqtari Bani, i cili sugjeron se “pr kt nevojitet hetim pasuror”.

  Provat kundr ish-ministrit Beqaj

  Emri: rrapaj-beqaj2.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 44.6 KB
  Ilir Rrapaj, Klodian Rrjepaj dhe Ilir Beqaj m dt. 19 Dhjetor 2013,gjat vizits zyrtare t Ministrit t Shndetsis n Peruxhia. | Foto nga : Facebook

  N shkurt t vitit 2014, ministri i Shndetsis, Ilir Beqaj mori nj krkes nga drejtoresha e QSUT, Ogerta Manastirliu – sot ministre e Shndetsis, pr t vn n pun nj qendr moderne sterilizimi q flinte prej vitesh n spitalin e ri t urgjencs, por krkesa mbeti pa prgjigje.

  Kapaciteti i qendrs s sterilizimit mbulonte rreth 60 mij ndrhyrje kirurgjikale n vit nga 50 mij q raportoheshin se ishin kryer n vitin 2013, por nuk ishte vn n pun pr shkak se nevojitej trajnimi i stafit mbshtets.

  Por edhe pse u vu n dijeni pr investimin e kryer, ministri Beqaj i hapi dritn jeshile vazhdimit me procedurat e koncesionit. Sipas nj auditi t mvonshm t Kontrollit t Lart t Shtetit, qendra publike e sterilizimit parashikohej t funksiononte me 96 milion lek n vit ose gati 5 her m pak nga vlera prej 558 milion leksh q kompania koncesionare faturoi n vitin 2016 pr t njjtin shrbim.

  Sipas Gjykats s Posame, Beqaj nuk mori asnj mas pr vnien n pun t qendrs s sterilizimit, pasi e kishte marr paraprakisht vendimin pr dhnien e shrbimit me koncesion.

  “Nga analiza e t gjith provave t para n unitetin e tyre, gjykata mon se ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqaj, n bashkpunim me personin n hetim, Klodian Rrjepaj e kishin marr vendimin e dhnies s shrbimit t sterilizimit me koncesion dhe kishin przgjedhur paraprakisht se kush do ta fitonte kt koncesion…,” arsyeton gjyqtari Bani, duke shtuar se fituesit e paracaktuar ishin Ilir Rrapaj dhe shtetasi Italian Umbro Staccini.

  Sipas dosjes, Beqaj ishte n dijeni t marrdhnies s ngusht miqsore mes zvendsit t tij dhe Rrapajt si dhe t prfshirjes s ktij t fundit n prgatitjen e studimit t fizibilitetit, q i hapi m pas rrugn fitores s tij.

  Nga sekuestrimi i posts elektronike t Rrjepajt, hetuesit veojn dy emaile t drguara nga Ilir Rrapaj n shkurt dhe mars t vitit 2014, prmes s cilave i drgon dy studime t universitetit t Peruxhias, q u prfshin m pas n studimin e fizibilitetit.

  “I dashur Fra'! Ky sht teksti q t paralajmrova, pr t cilin Vanesa m shkruante. Hidhi nj sy dhe na oni haber. Shpresoj t t ket lshuar sadopak dhimbja e veshit tanim,” i shkruante Rrapaj zv.ministrit Rrjepaj.

  N t njjtn dit, m 17 mars 2014, zv.ministri ia pason emailin shefit t tij, Ilir Beqaj n emailin zyrtar dhe at privat.

  Gjithashtu brenda nj jave n qershor 2014, Rrapaj dhe ortaku i tij Italian kan ardhur n Tiran dhe jan kthyer n Itali, ndrsa dy krert e Ministris s Shndetsis, Beqaj dhe Rrjepaj kan udhtuar gjithashtu drejt Italis.

  M 15 qershor 2014, Beqaj, Rrjepaj dhe Rrapaj jan kthyer s bashku n Tiran nga Roma me t njjtn linj avioni.

  “Vetm nj muaj pas udhtimit me avion, Rrapaj krijon n Prishtin shoqrin Investital, e cila do t bhej m pas fituese me 40% e koncesionit. Kjo kompani u themelua gjithashtu vetm nj muaj prpara se t dilte urdhri i Ministrit t Shndetsis “Pr ngritjen e komisionit t dhnies s koncesionit” dhe ka pasur vetm nj t punsuar, Ilir Rrapajn,” thuhet n vendim.

  Hetimet kan zbuluar gjithashtu komunikime dhe udhtime t prbashkta t ministrit Beqaj me prfituesit pas dhnies s koncesionit, q sipas gjyqtarit Bani duhej t prbnin indicie pr hetime t mtejshme n drejtim t veprs penale t korrupsionit.

  M 25 shtator 2016, ish-ministri Beqaj dhe administratori i kompanis koncesionare, Admir Daca kan udhtuar me t njjtin avion t “Austrian Airlines” drejt Viens, ndrsa m 23 maj 2017, Beqja dhe Rrjepaj jan kthyer n Shqipri nga Roma me t njjtin avion me Ilir Rrapajn dhe Umbro Staccini.

  Udhtimi i fundit n dosje sht identifikuar m 13 mars 2018, kur Beqaj, Rrjepaj, Rrapaj dhe Staccini kthehen me t njjtn makin nga dogana e Morinit mes Shqipris dhe Kosovs.

  Falsifikimi i kostove

  Emri: Rrapaj-Rama.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 28.0 KB
  Ilir Rrapaj dhe kryeministri Edi Rama gjat nj takimi n pallatin e Brigadave n kuadrin e nisms “Thuaji Po Shqipris” | Foto nga : Facebook

  Prve paracaktimit t fituesve dhe prfshirjes s tyre n prgatitjen e studimit t fizibilitetit, Gjykata e Posame argumenton n vendim se kostot e procesit t sterilizimit jan fryr n mnyr artificiale, pr ta prezantuar koncesionin si nj procedur m t favorshme se sa prokurimi publik.

  N llogaritjen e kostove t shrbimit jan prfshir edhe shpenzime pr medikamente mjeksore, t cilat i kan fryr shifrat me 56%. Gjithashtu, gjykata vlerson se n studimin e fizibilitetit sht ulur qllimisht numri i ndrhyrjeve t parashikuara nga 63 mij n 50 mij operacione n vit, duke sjell si pasoj rritjen e mimeve pr secilin nga intensitetet e ndhyrjeve n pasqyrat financiare.

  Mungesa e verifikimit t t dhnave n studimin e fizibilitetit nga Ministria e Financave sht nj nga arsyet se pse gjyqtari Bani e ka orientuar prokurorin drejt hetimit t rolit t ish-ministrit t Financave, Shklqim Cani.

  N nntor t vitit 2014, Cani refuzoi t jepte dakordsin pr koncesionin me arsyetimin se “nuk ka argumentim t qart pse dhnia me koncesion sht procedur m e favorshme se sa prokurimi publik”. Gjithashtu, ai krkoi q analiza krahasuese duhej t kryhej n mnyr t qart dhe t dallueshme pr secilin shrbim t planifikuar pr t'u dhn me koncesion.

  Por nj muaj e gjysm m von, Cani e miratoi n parim propozimin pr financim, ndonse nuk pati asnj ndryshim n studimin e fizibilitetit.

  “Po ashtu, mbetet e paqart prgjigja e Ministris s Financave lidhur me faktin se ajo e shikon dokumentacionin vetm nga pikpamja formale. Nse kjo e fundit e shikon dokumentacionin vetm nga pikpamja formale, a mund t konsiderohet formalisht n rregull nj dokument i pannshkruar,” ngre pikpyetje gjyqtari Bani, duke iu referuar faktit se studimi i fizibilitetit nuk ishte i firmosur nga antart e komisionit t dhnies s koncesionit.

  Pas nj sance pyetjesh n Prokurori t enjten, Cani u tha gazetarve se e kishte dhn miratimin pasi ishin plotsuar kriteret ligjore dhe mohoi t kishte njohje me biznesmenin Ilir Rrapaj, ndrsa ish-ministri Ilir Beqja nuk iu prgjigj nj krkese pr koment t BIRN.

  N vendimin prej 348 faqesh, hetimet e SPAK vihen n pikpyetje edhe sa i prket veprave penale t regjistruara apo mungess s hetimit pasuror, pr t cilat gjyqtari i orienton prokurort q t'i vazhdojn hetimet.

  Sipas Banit, nga aktet e administruara ka indicie t mjaftueshme q Prokuroria e Posame t vazhdoj hetimet edhe pr veprat penale t korrupsionit aktiv dhe pasiv si dhe ato t pastrimit t produkteve t veprs penale.

  “Kjo do t provoj nse e gjith veprimtaria kriminale e paramenduar n detaje nga personat n hetim sht br thjesht pr shkak t marrdhnieve t ngushta t personave nn hetim, Klodian Rrjepaj dhe Ilir Rrapaj si dhe pr shkak t njohjeve personale t ktij shtetasi… me ministrin e Shndetsis, Ilir Beqaj apo pr rrjedhoj t prfitimit t parregullt q rrjedh nga korrupsioni i zyrtarve q kan marr pjes n kt procedur,” prfundon Bani n vendim.


  BIRN

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  VOA: SPAK mund t arrestoj nj numr t madh zyrtarsh pr koncensionin e sterilizimit

  Emri: Capture-103.jpg

Shikime: 55

Madhsia: 31.8 KB

  -Zri i Ameriks-

  N Tiran, hetimet e Prokuroris s Posame SPAK pr koncensionin 10-vjear t sterilizimit mund t prfshijn nj numr m t madh zyrtarsh pr shprdorim detyre.

  Gjykata e Posame pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e orientoi Prokurorin e Posame q t shtrij hetimet edhe mbi prgjegjsit e 6 personave t tjer; pr ish ministrin e Shndetsis Ilir Beqaj, ish ministrin e Financave Shklqim Cani, si dhe pr katr komisioner t prokurimeve.

  N vendimin prej 348 fletve mbi arrestet me burg pr ish zvends ministrin e Shndetsis, Klodian Rrjepaj, dhe biznesmenin Ilir Rrapaj, Gjykata thekson se provat e SPAK-ut evidentojn shkelje ligjore edhe nga dy ish ministrat dhe 4 komisionert.

  Arrestimi i ish zvends ministrit t Shndetsis, Klodian Rrjepaj dhe biznesmenit t sterilizimeve spitalore Ilir Rrapaj nn akuzat e mashtrim, falsifikim dhe shprdorim detyre n bashkpunim.

  Por kjo duket se sht vetm fillimi i pjess s dukshme t afers korruptive t koncensionit 100 milion dollar t nnshkruar n dhjetor 2015 nga ish ministri i Shndetsis Ilir Beqaj.

  Dy prej protagonistve t procesit, Rrapaj dhe Rrjepaj, jan tashm n arrest me burg, dy t tjer – drejtort ekonomik dhe juridik jan n arrest shtpie, katr komisioner t koncensionit n detyrim paraqitje, ndrsa GJKKO e ka orientuar SPAK t zgjeroj hetimet edhe ndaj ish ministrit Ilir Beqaj dhe ish ministrit t financave Shklqim Cani.

  Gjykata e Posame pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar thekson n vendim se “pavarsisht qndrimit t prokuroris, nga analiza e provave t administruara dhe t para n unitetin e tyre, n to evidentohen shkelje t akteve ligjore e nnligjore, t cilat ngrihen n nivelin e prgjegjsive penale pr ish ministrin e Shndetsis Beqaj dhe ish ministrin e Financave Cani, si dhe pr katr komisioner t prokurimit publik”.

  GJKKO vren se nga moria e t dhnave hetimore del se fituesi i ktij koncensioni ishte paracaktuar nga drejtuesit e ministris s shndetsis para se t nisnin procedurat formale, madje fituesit paraprgatitn dokumente dhe prshtatn kriteret ligjore n mnyr q t siguronin fitoren.

  Hetimet kan vrejtur shkeljen e barazis s konkurrentve n gar, fryrje artificiale dhe shumfishimin e kostove dhe mimeve, falsifikimin e dokumenteve dhe shifrave statistikore, kalimin e qendrs s re t sterilizimeve t QSUT-s n prdorim t koncensionarit, llogaritje t pasakta ekonomike dhe shkelje ligjore, gj q ka nxitur dyshimet pr korrupsion pasiv t funksionarve t lart shtetror.

  N vendimin e GJKKO-s mbi masat e arrestit t tyre dhe 6 zyrtarve t shndetsis thuhet se ish ministri Beqaj dhe zvendsi i tij Rrjepaj kishin njohje dhe takime t vazhdueshme qysh nga dhjetori i vitit 2013 me biznesmenin Rrapaj, pra dy vjet para se ky t fitonte koncensionin e sterilizimeve spitalore.

  Gjykata e Posame pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar vrejti gjat hetimeve se, n emailet mes tyre ish zvendsministri Rrjepaj merr udhzime nga biznesmeni Rrapaj pr veprimet, q duhet t kryej n rajonin e Umbrias, pjes nga studimi i fizibilitetit me logot dhe adresat e kompanis Investital, n komunikime ku tregohet se ata t dy kan njohje dhe marrdhnie t afrt miqsore me njri-tjetrin.

  Ata kan studiuar pr mjeksi n t njjtat vite, i kan ndrprer ato n t njjtin vit dhe i kan rinisur n t njjtin vit.

  Biznesmeni Rrapaj, ish ministri i Shndetsis Beqaj dhe zvendsi i tij Klodian Rrjepaj kan udhtuar s bashku me avion nga Italia n qershorin e 2014, periudh q sipas hetimeve prkon me veprimet prgatitore t koncensionit.

  Po ashtu biznesmeni Rrapaj dhe ish zvends ministri Rrjepaj udhtuan s bashku me avion drejt Italis n mars 2015, periudh q prkon me shpalljen e njoftimit t tenderit brenda afatit t dorzimit t ofertave, vrejn hetuesit.

  Kompanit operatore fituese ishin informuar pr detaje t koncensionit t patn 6 muaj para se t shpallej kontrata 10-vjeare, madje ata e dinin m hert se kjo procedur do t ishte koncension dhe jo prokurim i zakonshm.

  Rrapaj bri nj regjsitrim formal t kompanis s tij n Prishtin si subjekt tatimor, ku deklaroi si puntor t vetm t kompanis veten e tij me pag 200 euro, ndrsa ajo nuk ka si veprimtari dizinfektimin e sallave kirurgjikale.

  SPAK vren se operatort fitues kan patur dijeni t plot pr procedurat e koncensionit dhe kan paraprgatitur dokumentacionin para se kontrata t shpallej m 13 shkurt 2015.

  Ilir Rrapaj mbante kontakte t vazhdueshme me ministrin e Shndetsis, dhe sipas hetimeve ai e regjistroi kompanin e tij Investital LLC n Prishtin nj muaj pasi fluturoi n Itali me dy drejtuesit e ministris s shndetsis, Beqaj e Rrjepaj, dhe nj muaj para se t dilte urdhri i ministrit pr ngritjen e komisionit mbi dhnien e koncensionit.

  Rrapaj ka udhtuar edhe me automjetet e zyrtarve drejtues t ministris s shndetsis, mes t tjerave, edhe drejt Kosovs.

  Pasi ish ministri Beqaj dhe biznesmeni Rrapaj nnshkruajn kontratn e koncensionit 10 vjear pr afro 100 milion dollar n dhjetor 2015, nj varg fluturimesh ajrore t tjera drejt Italis kan kryer ata, si dhe ish zvendsministri Klodian Rrjepaj s bashku me administrator t kompanis fituese n vitin 2016 dhe 2017.

  Ndrsa koncensioni sht duke u zbatuar n vitin e tet t tij, dhe 8 persona jan n hetim, GJKKO-ja orientoi SPAK-un q krahas masave t deritanishme, t zgjeroj hetimet mbi prgjegjsit penale t dy ish ministrave Beqaj dhe Cani si dhe 4 komisionerve t prokurimeve.

  VOA

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Vonesa pr arrestimet pr koncesionin e sterilizimit? Flet prokurori Kondili: Ishte taktika jon, pasi…

  Emri: shkelqim-cani-ilir-beqja-1536x864.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 48.7 KB

  Ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqja dhe ai i Financave, Shklqim Cani jan nn hetim nga Prokuroria e Posame pr koncesionin kontrovers t sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale, ndrkoh q ish-zv.ministri Klodian Rrjepaj dhe biznesmeni Ilir Rrapaj u arrestuan t enjten n zbatim t masave t arrestit t firmosura nga Gjykata e Posame thuajse dy muaj m par.

  Sipas njoftimit zyrtar t SPAK, Rrjepaj akuzohet pr veprat penale t “falsifikimit t dokumenteve” dhe “shprdorimit t detyrs”, ndrsa biznesmeni Ilir Rrapaj pr mashtrim me pasoja t rnda, parashikuar nga neni 143/3 i Kodit Penal. SPAK njoftoi gjithashtu se ishin ekzekutuar gjasht masa t tjera sigurie ndaj antarve t komisionit t dhnies s koncesionit, dy prej t cilve me arrest shtpie dhe katr t tjer me detyrim paraqitje pran oficerit t Policis Gjyqsore.

  Drejtuesit ekonomik dhe juridik t ministris s Shndetsis, Saimir Kadiu dhe Marsela Serjanaj u lan n arrest shtpie, ndrsa rektori i Universitetit t Mjeksis, Arben Gjata dhe tre antart e tjer t komisionit, Petref Mersini, Genc Burazeri dhe Naile Ajazi do t hetohen n masn e detyrimit t paraqitjes. Koncesioni i sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale sht nj nga katr projektet e Partneritetit Publik Privat t qeveris “Rama” n sektorin e shndetsis, i cili i ka kushtuar taksapaguesve shqiptar rreth 7.9 miliard lek [76 milion euro] deri n fund t vitit 2022.

  Ajo sht nj ndr dosjet e para t denoncuara n Prokurorin e Posame q prej vitit 2019, ndrkoh q vendimmarrja vjen pas m shum se katr vitesh hetime. N njoftimin pr shtyp, SPAK bri me dije se kishte regjistruar procedimin penal n janar t vitit 2020 dhe se i ishte drejtuar gjykats pr masat e arrestit n qershor 2023, pasi kishte kryer “nj numr jashtzakonisht t madh veprimesh hetimore”. Masat e siguris u miratuan nga Gjykata e Posame m 23 qershor, por SPAK nuk sqaron n njoftim ekzekutimin e tyre thuajse pas dy muajsh.

  I pyetur nga BIRN, prokurori i shtjes, Edvin Kondili e lidhi vonesn e ekzekutimit t masave t siguris me faktin q biznesmeni nn akuz, Ilir Rrapaj nuk ndodhej n Shqipri. “Ka qen nj taktik e jona, sepse e dinim q do t vinte edhe personi tjetr nn hetim,” tha ai, duke nnkuptuar se arrestimi i ish-zv.ministrit Rrjepaj mund t sillte si pasoj largimin e biznesmenit Ilir Rrapaj. Krkesa e SPAK pr masat e siguris ndaj tet personave nn akuz, pa prfshir ish-ministrin e Shndetsis, Ilir Beqja dhe at t Financave, Shklqim Cani sht vlersuar si minimale nga gjykata.

  “Un pash q kishte vepra t tjera penale dhe persona, prfshi edhe dy ish-ministrat dhe e kam orientuar prokurorin q t hetoj n kt drejtim,” tha n nj bised telefonike gjyqtari Erion Bani, i cili shqyrtoi masat e siguris. Prokurori i shtjes, Kondili i tha BIRN se ish-ministrat Ilir Beqja dhe Shklqim Cani jan nn hetim pr rolin e tyre n dhnien e koncesionit t sterilizimit.

  Beqja, i cili drejton sot Agjencin Shtetrore t Programit Strategjik t Koordinimit t Ndihms, nuk iu prgjigj nj krkese pr koment t BIRN, ndrsa ish-ministri Shklqim Cani deklaroi pas nj sance pyetjesh n SPAK t enjten se kishte dhn miratimin pas plotsimit t krkesave sipas ligjit. “Un nuk jam ministri q kam br pagesat. Kur ka filluar koncesioni un jam larguar nga detyra,” tha Cani, ndrsa mohoi t kishte njohje me biznesmenin Rrapaj.

  N nj investigim t publikuar n vitin 2015, BIRN zbuloi se Ilir Rrapaj, nj ish-emigrant shqiptar n Itali, u b prfituesi kryesor i koncesionit t sterilizimit pasi vendosi kontakte me ish-ministrin Ilir Beqja dhe zyrtar t tjer socialist. Prmes kompanis s tij t vogl me kapital 1 mij euro t regjistruar n Prishtin, Investital LLC, Rrapaj mori 40% t aksioneve n konsorciumin q fitoi koncesionin. Aksionet e tjera zotroheshin nga kompanit italiane Servizi Italia me 30%, Tecnosanimed me 15% dhe U.Jet me 15%. Kontrata koncesionare shkaktoi ‘dhimbje koke’ n Ministrin e Shndetsis pas nisjes s zbatimit t saj pr shkak t kostove t larta, ka e detyroi ministrin q ta rinegocionte at.

  BIRN

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Koncesioni i sterilizimit! ’tregonte sistemi TIMS pr ish-zv.ministrin dhe biznesmenin. Detaje nga GJKKO: Rrezik largimi i tyre

  Emri: 1692370162_hfsa.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 33.3 KB

  Rreziku i largimit nga Shqipria pr tiu shmangur hetimeve, ka qen argumenti kryesor me t cilin SPAK ka krkuar n gjykat, arrestimin e ish-zv.ministrit t shndetsis Klodian Rrjepaj dhe biznesmenit fitues t koncesionit t sterilizimit, Ilir Rrapaj ky i fundit i akuzuar pr mashtrim me pasoja t rnda.

  “Gjykata vlerson se kemi t bjm me frik, mendim dhe dyshim t arsyeshm se t dyshuarit po t lihen pa mas mund t largohen pr t pamundsuar apo penguar qllimisht zhvillimin normal t procedimit penal, duke pasur parasysh pasojat e veprs dhe marzhin e dnimit t veprs penale q dyshohet se kan konsumuar q dnohet n 7 dhe 10 vjet burgim. Gjithashtu gjykata mon se ekziston rreziku q personat nn hetim Ilir Rrapaj dhe Klodian Rrjepaj t largohen duke iu shmangur drejtsis. sht pr t’u prmendur fakti q kta persona n t shumtn e kohs qndrojn jasht shtetit dhe nuk ndodhen n Shqipri sipas sistemit TIMS. Kta persona jan me mundsi t larta financiare, mund t largohen lehtsisht nga territori shqiptar pr t jetuar jasht shtetit. N kto rrethana rreziku i largimit dhe i fshehjes sht tepr i lart”, shkruhet n vendimin e gjyqtarit Erjon Bani.

  Kujtojm se tet persona u vun nn masa sigurie nga GJKKO, tet vite pas firmosjes s koncensionarit t sterilizimit dhe tre vite pasi shtja u kallzua n SPAK. Ish-zvends ministri i Shndetsis, Klodian Rjepaj n cilsin e kryetarit t komisionit pr koncensionarin me vler fillstare 9.6 miliard lek prfundoi nn arrest me burg pr shprdorim detyre. S bashku me t edhe biznesmeni Ilir Rrapaj, q dyshohet pr mashtrim me pasoja t rnda dhe q kryeson konsorciumin.

  Ve tet personave, GJKKO i ka sugjeruar SPAK-ut q t ushtroj ndjekje penale edhe pr gjasht persona t tjer, prfshir edhe ish ministrin e Shndetsis, Ilir Beqja dhe ish-ministrin e Financave, Shklqim Cani.

  Koha Jone

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Koncesioni i sterilizimit dhe aksioni nga SPAK, reagon Ilir Beqaj: E vrteta pr baltn e hedhur

  Emri: ilir-beqaj.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 36.5 KB

  Nga Ilir Beqaj, ish-ministr i Shndetsis

  Prej disa ditsh opinioni publik e ka vmendjen kryesore te e ashtuquajtura afere e “sterilizimit”. Duke qn se shtja sht ende n hetim e gjykim nuk e par t udhs t shprehem publikisht. Aq m tepr q kam marr vesh nga media q gjyqtari ka krkuar q t hetohem edhe un. Por pr far po i ofrohet publikut ndjej se duhet informoj pr disa gjra q n fakt jan prsritje t atyre gjrave q kam thn n publik n vite.

  Nuk sht fjala pr nj koncesion. Nuk sht nj drejt apo e mir publike q iu dha nj privati pr ta shfrytzuar pr t br biznes pr qlllime t tij. Esht nj patneritet publik – privat ku nj operator privat (n kt rast nj bashkim operatorsh privat) kontrakohet q t ofroj nj shrbim q shteti duhet ta kryej pr qytetart e vet.

  Kontrata nuk prbn thjesht dhe vetm vnie n pun t nj centrali sterilzimi n QSUT. Kontrata i krkon nj operatori privat q pr t gjith sallat operatore n Shqipri ku shrbejn do dit rreth 430 kirurg t ofrohet pr do ndrhyrje kirurgjikae nj set instrumenatsh kirurgjikal i personalizuar sipas asaj klase dhe tipi ndrhyrje kirurgjikale STERIL, nj set me veshje njprdorimsh t tipit TNT pr shtratin operator dhe trupn mjeksore, dezisfektimi i salls s operacionit dhe trajtimi i mbetjeve t rrezikshme q krijohen nga veshjet q prdoren dhe prpunimi i tyre n mbetje urbane t parrezikshme. I jan dhn nj operatori t vetm pr t patur vetm nj PREGJEGJS pr rrezikun e infeksionit spitalor.

  Zbatimi i sukseshm i ksaj kontrate n vite ka sjell q n sallat e kirurgjis t spitaleve publike shqiptare t ulet ndjeshm infeskioni spitalor dhe t ulet me tpaktn 1,8 dit ditqndrimi i nj pacienti n spital.

  Nuk shy vetm centrali i QSUT-s, por nj rrjet centralesh q ka at t QSUT-s si primar.

  Kontrata ka furnzuar t gjith kirurgjin shqiptare me m shum se 100 mij instrumenta kirugjikal t rinj e modern.

  N shtator 2013 kur un kam marr detyrn e Ministrit, vendimi q sterlizimi n QSUT do t kryhej jasht sallave t opereacionit ishte marr prej vitesh. N spitalin e ri t ndrtuar n 2009 me konsulence t marr nprmjet Banks s Kshillit t Europs ishte ln n katet nntok nj mjedis pr t instaluar nj central, ndrsa po prej disa vitesh ishte bler nj central. Nuk ishte inaguruar sepse t inagurohet do t thot t filloj pun. Nuk ishte vn ndonjher n pun dhe n shtator 2013 pajisjet kishin dal edhe nga periudha e garancis.

  Pr zbatimin e kontrats kontraktori ka t punsuar rreth 250 vet nga t cilat n centralin e QSUT-s jan vetm 30 vet. Kjo dshmon se kontrata merr prsipr shum m tepr sesa vnia n pun e centralit. Por prve vnies n pun t centralit, nuk ishte parashikuar se si do t shkonin instrumenta steril nga godina e centralit n kirurgjin pedriatrike, n neurokirurgji, kardiokirurgji, n kirurgjin onokologjike etj. Pr atje kalohet nga ambjentet e jashtme QSUT. Kush do i transportonte dhe me se do i transportonte pa cnuar sterilitetin e instrumentave kirurgjikal. Kush do I kthente prsri n central pr sterilizuar t’I rishtaz.

  Meqnse se po thuhet se centrali i sterlizimit i QSUT i plotson t gjitha nevojat e Shqipris, kush dhe me se do i transprtotonte instrumentat e sterlizuar pr tek spitali I Traums, tek seicili nga dy maternitetet, tek spitali Shefqet Ndroqi. Kush do i sillte dhe me se do i sillte prqri n central pr t’u sterilizuar rishtaz. Nga zbatimi i kontrats rezulton se vetm n QSUT prdoren 935 kontenier pr instrumenta, 22 tavolina lvizse dhe 80 dollap pr depozitimin e kontenierve t set-eve pran depozitave t do salle operatore. N t gjith vendin jan 3500 kontenier instrumentash, 53 tavolina lvizse dhe 190 dollap.

  Meqnse se po thuhet se centrali i sterlizimit i plotson t gjitha nevojat e Shqipris, kush dhe me se do i transportonte instrumentat e sterlizuar pr tek spitali i Durrsit, Fierit, Shkodrs, Kors, Sarands, Vlors, Elbasanit etj, etj. Kush do i sillte dhe me se do i sillte prsri n central pr t’u sterilizuar rishtaz.

  Kush do i prballonte shpeznimet e ktij sterilzimi dhe trasporti? QSUT pr t gjith Shqiprin? Sa duhet t paguanin spitalet e tjera pr kt shrbim? Spitalet n Shqipri nuk jan realtete ekonomik q ofrojn shrbime pr spitale t tjer.

  Prandaj ishte e nevojshme nj Operator i vetm.

  N vitin 2014 nuk i kishim as dijet, as njohurit dhe as parat pr ta br vetm nj siprmarrje t till. N vitin 2014 qllimi kryesor ishte ndalimii rrnimit t asaj far gjetm dhe shlyrja e 40 milion USD borxhe t trashguara nga qeverisja e mparshme.

  Si e thash edhe m lart, jan t punsuar rreth 250 vet. Vetm shpenzimet e shprblimit t tyre kushtojn rreth 250 milion lek n vit. Dhe nse shrbehen rreth 60 mij operacione m vit, rezulton q vetm shpenzime personeli pr nj ndrhyrje kirurgjikale jan reth 4 mij lek.

  Megjithat m mir se vet mjekt askush nuk e kupton far ndryshimi ka sjell ky shrbim n kirurgjin shqiptare.

  N vijim jan dshmit e disa mjekve t nderuar e t respektuar. I krkoj ndjes q po i prdor pa lejen e tyre por gjenden lirshm nse krkon n Google. Po i ripostoj n vijim t ktij shnimi.

  Dhe s fundmi dika lidhur me udhtimet e mija jashtshtetit me “miqt” e mi Umbro Staccini e Ilir Rrapaj. I njoh t dy. I kam njohur pasi jam br ministr dhe n zbatim t detyrs sime si ministr. Nuk kam zhvilluar ndonj miqsi t veant. Gjat kohs si ministr kam takuar e jam njohur me siparmarrs t ndryshm, t huaj dhe shqiptar, dhe pr nevoja pune kam fimosur kontrata me ta.

  T udhtosh Tiran – Rom apo Rom – Tiran si dhe Tiran – Vjen apo Vjen Tiran sht gjja m normale nse do t udhtosh nga Tirana pr n Europ apo pr n bot. Kto jan rrugt ajrore t Shqipris (n at koh nuk ishte Wizzair). Mund t qlloj q n ato fluturime t jen miq, shok, kontraktor, bashkpuntor etj. Vetm pse je n at fluturim kjo nuk besoj se sht indicia pr fajsi.

  N shtator 2016 sht e vrtet se kam udhtuar pr n Vjen. Sipas hetimit paska qn edhe Admir Daca. Mundet. E kam njohur vetm ditn q kam firmosur kontratn. Un vet kam fluturar pr n Vjen pr nj vizit pune n ANEA (Agjencia e Energjis Atomike e Kombeve t Bashkuara). Bni nj krkim “Ilir Beqaj n ANEA” n Google dhe ju del lajmi i asaj vizite. Pse kam qn dhe me k kam qn. Por po e ripostoj.

  N maj 2017 nuk kam udhtuar jasht shtetit sepse kam qn n qarkun e Dibrs n fushat elektorale.

  Tema

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Duhet revolt qytetare pr sterilizimin, Berisha: Zhdukja e kontrats origjinale, banditizm pr t fshehur vjedhjen

  Emri: sali-berisha-4.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 34.7 KB

  Teksa thot se duhet nj revolt qytetare pr shtjen e sterilizimit, zhdukjen e kontrats origjinale t koncesionit t sterilizimit, Sali Berisha e konsideron banditizm pr t fshehur provat e vjedhjes.

  N nj reagim n Facebook, Berisha akuzon ish-ministrin e Shndetsis Ilir Beqaj se ka zhdukur kontratn origjinale t koncesionit t sterilizimit dhe e ka zvendsuar at me nj kontrat t falsifikuar.

  “Zhdukja e kontrats origjinale t sterilizimit nga Beqja sht banditizm ekstrem. Ky akt ngjason me at t vrassit, q pr t zhdukur gjurmt e krimit djeg trupin e viktims pasi e ka ekzekutuar at“.

  Postimi i plot

  Zhdukja e kontrats origjinale t sterilizimit nga Beqja sht banditizm ekstrem. Ky akt ngjason me at t vrassit, q pr t zhdukur gjurmt e krimit djeg trupin e viktims pasi e ka ekzekutuar at.

  T dashur miq! Kriminel me mandat ministri, antar qeverie si Beqja, pr t fshehur gjurmt e vjedhjeve t tij t tmerrshme, prej qindra milion euro me koncesionet e tij, ka zhdukur origjinalin e kontrats s sterilizimit.

  Zhdukja e origjinalit t kontrats s sterilizimit, por dhe kontratave t tjera nga kasaforta e ministrit, q e ka firmosur at pasi gjendet se vetm me sterilizimin ai ka vjedh dhjetra milion euro, sht nj akt kriminal i shmtuar, i ngjashm me at t nj vrassi, q pr t fshehur vrasjen dhe zhdukur gjurmt e krimit t vet, djeg kufomn e viktims s tij. Me zhdukjen e kontrats origjinale dhe zvendsimin e saj me nj kontrat t falsifikuar, Beqja krkon t fsheh t gjitha klauzolat e kontrats, n t cilat sht bazuar vjedhja e hapur e parave publike nga koncesionari i tij.

  T dashur qytetar dhe qytetare, shikoni pra se kush jan ata q drejtojn Ministrit e vendit dhe ulen n karrigen e antarit t qeveris. Duke dnuar me forcn m t madhe kt akt t rnd kriminal shtetror, ju bj thirrje qytetarve shqiptar, q t ngrihemi sot ose kurr kundr ksaj organizate kriminale, q quhet qeveri dhe kryesohet nga Edi Rama dhe nuk ndalet para asnj krimi pr plakitjen e qytetarve shqiptar.

  Vetm revolta qytetare e qndrueshme gjer n dbimin nga pushteti t ktyre kriminelve me mandat, sht rruga e vetme e shptimit t do qytetari t ndershm dhe Shqipris nga kthetrat e tyre.

  Koha Jone

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Kontrata e sterilizimit “u zhduk” nga arkiva e Ministris s Shndetsis, SPAK pas dy ditsh: E gjetm, ishte n…/ Beqaj do rimerret n pyetje pr udhtimet me biznesmenin

  Ilir Beqja sht vendosur t thirret srish pr t dshmuar. Ky fakt ka dal ditn e djeshme nga vet Prokuroria e Posame q ka n duar dosjen e koncesionit t ‘sterilizimit’ prej afro tre vjetsh dhe q veprimet konkrete u zhvilluan vetm pak dit m par.

  Emri: ilir-beqaj-spak.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 26.3 KB

  Beqja do t ripyetet konkretisht pr rolin e tij t dal n lidhjet miqsore mes dy biznesmenve, ndrkoh q Gjykata e Posame edhe krkoi q hetimet t orientoheshin edhe n ann e t gjith praktiks s ndjekur nga vet ish-ministri si titullari i institucionit ku jan kryer veprimet.

  Po ndrkoh q n pranga jan vendosur vartsi i asaj kohe i Beqjas dhe biznesmeni q prfitoi koncesionin, SPAK ditn e djeshme ka treguar se ka gjetur kontratn origjinale t sterilizimit. SPAK, n fakt, ditn e shtun bri me dije zyrtarisht se n sekuestrimin e dokumentacionit t br 3 vjet m par n ministrin e Shndetsis nuk ishte kjo kontrat, por dje treguan se kontratn e kishin gjetur npr institucionet e tjera, por pa treguar se n far godine ka qen e ln kjo kontrat.

  DOSJA

  Zhvillime t reja jan br me dije pr dosjen e koncesionit t sterilizimit q po hetohet nga SPAK, teksa ndodhen pas hekurave nj ish-zv.ministr Shndetsie dhe nj biznesmen. SPAK do t rimarr n pyetje ish-ministrin e Shndetsis, Ilir Beqja, n lidhje me udhtimet me biznesment Ilir Rrapaj dhe Umbro Staini. Ende nuk sht vendosur se kur do t thirret pr t’u ripyetur ish-ministri, pasi GJKKO orientoi SPAK t hetonte rreth rolit t tij. Dje ishministri deklaroi se t udhtosh Tiran – Rom apo Rom – Tiran si dhe Tiran – Vjen apo Vjen Tiran sht gjja m normale dhe vetm pse je n at fluturim kjo nuk besoj se sht indicie pr fajsi.

  Udhtime dhe njohje t mparshme deri n dhnien e nj koncesioni me vler 100 milion euro jan n brendsi t dosjes s Prokuroris s Posame pr koncesionin e sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale.

  N dosjen thuhet se Ilir Beqja, at koh ministr i Shndetsis, dhe biznesmeni Ilir Rrapaj, si dhe administratori i shoqris koncesionare Sani Service kan kryer udhtime s bashku. Ashtu si zbulohen edhe udhtimet e ishzv.ministrit t Shndetsis, Klodian Rjepaj me biznesmenin Rrapaj.

  Gjat hetimeve paraprake, m dat 15 nntor 2021 sht br kqyrje e sistemit TIMS pr t dhnat e shtetasve Ilir Rrapaj, administrator i Investal, Klodian Rjepaj, kryetar i Komisionit t procedurs s komisionit t dhnies s Koncesionit, Umbro Staccini, shtetas italian, administrator i Tecnosanimed dhe nj nga aktort kryesor t Koncesionarit Sani Service, Ilir Beqja, titullari i Autoritetit kontraktor dhe Admir Daca, administrator i Sani Service.

  Nga procesverbali, u vrejtn edhe hyrjet dhe daljet e ktyre personave nga territori i Republiks s Shqipris ku rezultoi se:

  Shtetasit Ilir Rrapaj, Ilir Beqja dhe Klodian Rjepaj kan hyr n Shqipri n pikn e kalimit kufitar Rinas, nga Italia, m dat 15 qershor 2014 prkatsisht n orn 21:12, 21:14 dhe 21:10.

  Nga kqyrja e t dhnave nga faqja zyrtare e Ministris s Shndetsis dhe Mbrojtjes Sociale rezulton se m dat 15 qershor 2014 sht br postim mbi takimet e kryera nga Ministri i Shndetsis Ilir Beqaj dhe Klodian Rjepaj m dat 13 qershor 2014. Kjo periudh prkon me veprimet prgatitore t Koncesionit.

  – Shtetasit Ilir Rrapaj dhe Klodian Rjepja kan dalje nga Shqipria n pikn e kalimit kufitar Rinas, me linj ajrore Rom, n dat 26 mars 2015, prkatsisht n orn 16:34 dhe 16:25 (kjo periudh prkon me shpalljen e njoftimit t tenderit brenda afatit t dorzimit t ofertave).

  Pr kt udhtim Klodian Rjepaj, ka marr “autorizim pr shrbimin jasht vendit”, dat 18 mars 2015 pr t marr pjes n nj vizit pune n rajonin e Umbrias, Itali, pr takime zyrtare me autoritetet e larta shndetsore t rajonit n zbatim t marrveshjes midis rajonit t Umbrias dhe Ministris s Shndetsis.

  “Kemi gjetur edhe kontratn origjinale t ‘Sterilizimit’”

  SPAK, ditn e djeshme (21 Gusht) ka br nj sqarim pr kontratn e koncesionit t sterilizimit. Kontrata sht gjendur n institucione t tjera dhe jo n Ministrin e Shndetsis. Nisur nga lajmi i br publik dy dit m par se skandali shkon edhe m tej kur rezulton se n Ministrin e Shndetsis nuk ka nj kontrat origjinale t ktij koncesioni.

  N dosjen e SPAK-ut thuhet se n datn 8 tetor t vitit 2021 sht marr vendimi i sekuestrimit t dokumenteve t ktij investimi partneritet publik-privat.

  “Origjinali nuk u gjet n Ministrin e Shndetsis. Disponojm kontratn origjinale t koncesionit t sterilizimit. Kontrata origjinale u gjet n institucione t tjera. Origjinali sht edhe n institucione t tjera. Kotrata origjinale u sekuestrua tek koncesionari”, thuhet ndr t tjera n njoftimin e SPAK.

  NJOFTIMI I SPAK

  “N zbatim t ktij vendimi, oficert e Policis Gjyqsore kan sekuestruar dosjen e koncesionit pran Ministris s Shndetsis. Gjithashtu duhet theksuar se me gjith krkimet n institucion dhe arkivn e ministris s Shndetsis, zyrtart e ktij institucioni nuk gjetn dhe nuk ven n dispozicion kontratn origjinale t koncesionit dhe as anekset prkatse. Dokumentacioni i sekuestruar sht origjinal i kopjes s njehsuar t drguar nga ministria e Shndetsis pr sa i prket procedurs s dhnies s koncesionit me shkresn numr 910/1, dat 19 shkurt 2020”.

  Panorama

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Kosto t paprballueshme: Ministria e Shndetsis bri nj vesh shurdh pr ankesat e spitaleve

  T dhnat e siguruara nga hetimi tregojn se zbatimi i kontrats s sterilizimit shkaktoi konflikte mes koncesionarit dhe spitaleve rajonale dhe lokale dhe i ngarkoi kto t fundit me kosto shtes t faturave t energjis dhe t ujit, ndrsa ankesat e tyre nuk morn zgjidhje nga Ministria.

  Nga Edmond Hoxhaj

  Emri: beqja.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 38.7 KB
  Ministrja e Shndetsis Ogerta Manastirliu dhe ish ministri Ilir Beqaj, gjat nj vizite n shrbimin e Hemodinamiks n QSUT, ku sht pruruar nj pajisje e re e angiografis q monitoron ent e gjakut q furnizojn zemrn. | Foto nga : LSA

  M 24 gusht 2018, Spitali Rajonal i Durrsit i shkroi Ministris s Shndetsis dhe krkoi ndihmn e saj pr zgjidhjen e problematiks me koncesionarin e sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale.

  Shrbimi i koncesionarit n Durrs kishte filluar n mars 2018, por drejtuesit e spitalit nuk kishin pasur asnj informacion lidhur me mnyrn e funksionimit t ksaj kontrate. Pas mbrritjes s kontrats dhe anekseve t saj me email n korrik, Spitali Rajonal i Durrsit kishte vrejtur se instrumentet e prdorura n mikrokirurgji nuk ishin pjes e ksaj kontrate.

  Duke qen se kompania n fjal ka marr t gjitha ambientet e prdorura m par pr proceset e sterilizimit dhe duke krkuar heqjen e instrumenteve t prdorura n mikrokirurgji, n kt repart ka vazhduar aktiviteti duke prdorur setet e msiprme, thuhet n shkresn e cituar n vendimin e gjykats.

  Spitali Rajonal i Durrsit informonte m tej se kishte vendosur q ta kryente vet sterilizimin pr pajisjet e mikrokirurgjis, por druhej se ky veprim mund t sillte kontradikta me koncesionarin, ndaj krkonte ndrhyrjen e Autoritetit pr zgjidhjen e problematiks.

  Spitali Rajonal i Durrsit nuk ishte i vetmi q pati probleme me zbatimin e kontrats koncesionare q u ka kushtuar taksapaguesve shqiptar rreth 76 milion euro deri n fund t vitit 2022.

  T dhnat e siguruara nga vendimi i Gjykats s Posame pr kontratn PPP t sterilizimit tregojn se mosllogaritja e sakt e numrit t ndrhyrjeve kirurgjikale nga komisioni i dhnies s koncesionit ka sjell tejkalimin e tavaneve buxhetore n favor t kompanis koncesionare Sani Service, duke e vn t gjith sistemin shndetsor nn presion.

  M 8 gusht 2018, Sekretari i Prgjithshm i Ministris s Shndetsis, u ka krkuar spitaleve ku ofrohet shrbimi i koncesionit t ndiqen propozimet e dhna n memo nga grupi i puns. Pes dit m von, Fondi i Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor, FSDKSH i sht drejtuar atij, duke e informuar se financimi i kontats koncesionare po bhej i paprballueshm.

  Ankesat pr faturat e energjis dhe ujit

  Hetimet 3-vjeare t prokuorve Edvin Kondili dhe Ened Nakui e mbylln rrethin e t akuzuarve me ish-zvendsministrin e Shndetsis, Klodian Rrjepaj dhe antart e komisionit, por gjyqtari Erion Bani arsyetoi se ka indicia se ish-Ministri Ilir Beqaj paracktoi fituesit, nuk ndaloi konfliktin e interesit dhe bri udhtime me prfituesit e konesionit, prej nga ngrihen dyshime dhe pr veprn penale t korrupsionit.

  Sipas dosjes hetimore, aktiviteti i kompanis koncesionare, Sani Service u shkaktoi spitaleve publike kosto t shtuara t faturave t energjis dhe t ujit, duke rnduar gjendjen financiare t tyre.

  Kto kosto iu ngarkuan spitaleve publike gjat procesit t negocimit t kontrats koncesionare, sipas gjykats n shkelje t studimit t fizibilitetit dhe planit t biznesit t koncesionarit.

  Prve problemeve me instrumentet e mikrokirurgjis, n spitalin rajonal t Durrsit ka pasur konflikte edhe pr operimin e centralit t sterilizimit dhe faturat e energjis dhe t ujit.

  Spitali i Durrsit ka njoftuar Ministrin e Shndetsis se SaniService kryente aktivitetin e tij prodhues pa pages qiraje dhe pa paguar konsumin e energjis elektrike dhe t ujit q shrbejn pr funksionimin e procesit produktiv t centralit t sterilizimit, n kundrshtim me projektin teknik t kontrats. Operatori koncesionar ka refuzuar gjithashtu nj krkes t Spitalit Durrs pr t instaluar matsit e energjis elektrike dhe t ujit me qllim monitorimin e konsumit q rridhte prej aktivitetit t tij.

  N kto kushte, Spitali i Durrs ka instaluar me shpenzimet e veta matsin, prej nga ka rezultuar se konsumi nga operatori ka qen rreth 550 mij lek n muaj, vler q sht cilsuar e pamundur pr t'u prballuar.

  N janar 2019, Ministria e Shndetsis ka marr nj krkes edhe nga Spitali i Lushnjes pr t likujduar kostot e shpenzimeve pr energji elektrike dhe uj q shpenzonte koncesionari.

  Me mats t veant, shpenzimet pr uj dhe energji elektrike faturohen n muaj me vler 600,000 lek, ose n vler vjetore 7-8 milion lek me kt konsum. Krkohet ndrhyrje nga Autoriteti Kontraktor pr dhnien e fondeve pr kto shpenzime, shkruante asokohe Spitali i Lushnjes.

  N prgjigjen pr Spitalin e Lushnjes, Ministria e Shndetsis justifikohet se sht e detyruar t zbatoj prcaktimet kontraktuale t parashikuara n kontrat.

  Kjo pik do t negociohet me SaniService, por prsa koh nuk ka prfunduar ky proces, do t vazhdojn me t njjtat kushte, citohet prgjigja e Ministris n vendim.

  Faturimi i energjis dhe ujit n kurriz t spitaleve publike sht vlersuar si favorizim pr kompanin koncesionare dhe dm ekonomik edhe gjat nj auditi t Kontrollit t Lart t Shtetit.

  Sipas raportit, ky problem nuk u amendua n kontrat pas negociatave t kryera nga Ministria e Shndetsis me kompanin koncesionare, duke vazhduar n t njjtn gjendje.

  Kostot e sterilizimit

  N fund t vitit 2018, rritja e kostove t procesit t sterilizimit prtej parashikimeve buxhetore n kontrat ka shkaktuar dhimbje t shtuara koke pr Ministrin e Shndetsis dhe Fondin e Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor.

  Kjo i ka detyruar spitalet q t nxjerrin n pun autoklavat e vjetra pr t mbajtur nn kontroll kostot, por kjo ka shkaktuar konflikte shtes me kompanin koncesionare.

  M 18 tetor 2018, spitali Shefqet Ndroqi iu drejtua Ministris s Shndetsis, ku i kujton se n takimet e kryera m par pr problemet e shfaqura pas mbrritjes s koncesionarit, sht kmbngulur pr prdorimin e burimeve t brendshme t vet strukturs pr sterilizimin me atoklav.

  Gjithashtu, drejtuesit e spitalit Shefqet Ndroqi e kan njoftuar Ministrin se n takimet me SaniService, kta t fundit kan pretenduar se prdorimi i autoklavs me avull pr sterilizim t paketimeve t mjekimit me temperatur t ult konsiderohet shkelje e kontrats s koncesionit.

  Krkohet konfirmim ose jo t sterilizimit t paketimit t mjekimit me autoklav me avull t vet institucionit, shkruante spitali Shefqet Ndroqi.

  Edhe kompania koncesionare sht ankuar n Ministrin e Shndetsis se disa prej spitaleve publike nuk e marrin shrbimin e seteve t personalizuara pr disa prej ndrhyrjeve q konsiderohen si mikrokirurgji.

  N disa spitale nuk rezulton prdorimi i rregullt i seteve kirurgjikale t vendosura n dispozicion sipas kontrats koncesionare. Krkohet ndrhyrja e MSHMS pr verifikimin e shkaqeve q sjellin mosprdorimin e setit t personalizuar, citohet n vendim letra e kompanis SaniService.

  Edhe QSUT i ka krkuar Ministris s Shndetsis q t lejoj sterilizimin e seteve kirurgjikale q disponohen nga vet shrbimet pr t'u prdorur si paketime t mjekimit t plagve pr pacientt q paraqiten n urgjenc.

  Por, ministria i ka kthyer prgjigje duke thekusar se shrbimi i sterilizimit t seteve kirurgjikale sht nj nga shrbimet q ofron koncesionari SaniService.

  Gjykata thekson se krkesat e spitaleve pr prdorimin e seteve t vjetra me qllim prballimin e numrit n rritje t ndrhyrjeve kirurgjikale, nuk kan marr nj pgjigje t sakt nga ana e Ministris s Shndetsis, e cila u ka krkuar vetm q t mos kalohet numri i ndrhyrjeve dhe buxheti.

  Nuk jan marr masat nga Autoriteti Kontraktor pr zgjidhjen e problematikave dhe n shumicn e rasteve, jan ln pa prgjigje krkesat e spitaleve, thuhet n vendimin e Gjykats.

  Krkesat e spitaleve nuk jan reflektuar gjithashtu n negociatat e Ministris s Shndetsis me kompanin koncesionare dhe sipas vendimit t gjykats, nuk kan qen pjes e amendimit t kontrats.


  BIRN
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-08-2023 m 12:37

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Ilir Beqaj mbrohet nga hetimet e SPAK me emisionin e paguar nga PPP-ja e ‘sterilizimit’

  Ish-ministri nn hetim ka hedhur n rrjet disa video n mbrojtje t PPP-s s sterilizimit t instrumenteve kirurgjikale, t marra nga nj emision televiziv pr t ciln kompania koncesionare ‘Sani Service’ paguante 5 mij euro n muaj.

  Nga Vladimir Karaj

  Skedart e Bashkngjitur 182089
  Ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqaj

  Ish-ministri i Shndetsis, Ilir Beqaj ka reaguar ndaj lajmeve n media se sht marr nn hetim nga SPAK n lidhje me rolin e tij n skandalin e kontrats t partneritetit publik privat pr sterilizim e instrumenteve kirurgjikale.

  Beqaj ka postuar n faqjen e tij n Facebook nj seri intervistash, ku shfaqen mjek t njohur, prfshir edhe rektori i Universitetit t Mjeksis, Arben Gjata, ndrsa ngren lart me superlativa kontratn PPP pr menaxhimin e integruar t instrumenteve kirurgjikale.

  “M mir se vet mjekt, askush nuk e kupton far ndryshimi ka sjell ky shrbim n kirurgjin shqiptare,” shkruan Beqaj, n nj postim q shoqron intervistat.

  Intervistat jan marr nga emisioni televiziv ‘Hipokrati' n Top Channel, i transmetuar n shkurt t vitin 2020. Ajo q Beqaj dshton t'i shpjegoj ndjeksve t tij n Facebook dhe opinionit publik sht fakti q ky emision kishte gjat kohs s transmetimit nj kontrat sposorizimi 6 mujore me kompanin koncesionare ‘Sani Service' shpk me vler 5 mij euro n muaj.

  Gjithashtu, Beqaj nuk prmend faktin se producent i emsionit ‘Hipokrati' sht Raimond Cimbi, nj ish-drejtor prokurimesh n Ministrin e Shndetsis gjat kohs q Beqaj ishte ministr.

  I pyetur nga BIRN mbi shprdarjen e videove propagandistike nga nj emision q prmban ‘reklama t fshehura', pr PPP e sterilizimit, Ilir Beqaj deklaroi se fakti q ato ishin paguar nga ‘Sani Service' nuk i hidhte posht.

  “Mjekt e vn theksin tek instrumentet e rinj modern, materialet e buta trup e shtrat njprdorimsh, dezinfektim steril t sallave. Evidentojn statistika t sakta dhe ulje ditqndrimi n spital,” tha ai.

  T enjten, Prokuroria e Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar njoftoi arrestimin e ish.zvends ministrit t Shndetsis, Klodian Rrjepaj dhe nj prej pronarve t kompanis koncesionare ‘Sani Service', Ilir Rrapaj.

  Sipas njoftimit zyrtar t SPAK, Rrjepaj akuzohet pr veprat penale t “falsifikimit t dokumenteve” dhe “shprdorimit t detyrs”, ndrsa biznesmeni Ilir Rrapaj pr mashtrim me pasoja t rnda, parashikuar nga neni 143/3 i Kodit Penal.

  SPAK njoftoi gjithashtu se ishin ekzekutuar gjasht masa t tjera sigurie ndaj antarve t komisionit t dhnies s koncesionit, dy prej t cilve me arrest shtpie dhe katr t tjer me detyrim paraqitje pran oficerit t Policis Gjyqsore, nj prej tyre ndaj rektorit e Universitetit t Mjeksis, Arben Gjata.

  Por gjyqtari i mass s siguris, Erion Bani moi se provat n dosje ishin t mjaftueshme pr t inicuar ndjekje penale edhe ndaj ish-ministrit t Shndetsis, Ilir Beqaj dhe atij t Financave, Shklqim Cani.

  I pyetur pr kt fakt, prokurori Edvin Kondili i tha BIRN se hetimet pr dy ish-ministrat po vazhdonin nga SPAK.

  N faqen 145 t vendimit t Gjykats s Posame pr masat e siguris ndaj Rrjepajt, Rrapajt dhe t tjerve, shkruhet se n 1 nntor 2019, kompania koncesionare ‘Sani Service' lidhi nj kontrat me “Inov Production”, me administrator Raimond Cimbi, pr bashkpunimin n kuadr t emisionit “Hipokrati” q transmetohet n Top Channel.

  “Pagesa q do t kryhet nga SaniService sht 5000 euro n muaj nga data 01.11.2019 deri n dat 31.04.2020 (muaji prill ka 30 dit)”, citohet kontrata n vendimin e gjykats.

  Beqaj nuk iu prgjigj pyetjeve mbi ligjshmrin dhe etikn e ktij transaksioni q transferonte parat e taksapaguesve pr sterilizimin e mjeteve kirurgjikale n pagesa reklamash pr kompanin e produksionit t ish-zyrtarit t ministris s Shndetsis.

  Ai ndrkoh pranoi se e njihte producentin e emisionit ‘Hipokrati'.

  “Gjat kohs q un kam qen ministr i Shndetsis, R.Cimbi (Raimond Cimbi) ka punuar si drejtor drejtorie n MSH(Ministrin e Shndetsis”, shkroi Ilir Beqaj nprmjet aplikacionit ‘Whatsapp'.

  Ilir Beqaj, i cili drejton sot Agjencin Shtetrore t Programit Strategjik t Koordinimit t Ndihms, po hetohet nga SPAK me lidhje me veprimit dhe mosveprimet e tij dhe shkeljet e procedurave t dhnies s koncesionit t sterilizimit kompanis ‘Sani Service', n pronsi t biznesmenit shqiptar Ilir Rrapaj dhe ortakut t tij italian, Umbro Staccini.

  Lista e shkeljeve prmban nj studim fizibiliteti me t dhna t rreme n kundrshtim me ligjin; hartimi i kritereve n mnyr t till q t'u prshtateshin gjendjes reale t kompanive t przgjedhura paraprakisht si dhe mosveprimin e Beqajt pr zgjidhjen e konfliktit t interesit mes Rrjepajt si kryetar i komisionit t koncesionit dhe Rrapajt si prfitues i tij.

  Shkelje ligjore jan gjetur edhe gjat negocimit t kontrats koncesionare, q sipas gjykats kan qen “dukshm n favor t kompanis s shpallur fituese, n dm t interesave t shtetit”.


  BIRN

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  “Sterilizimi”/ Nj nga t dyshuarit, kushri i par i ish-ministrit, antar i komisionit t dhnies s koncesionit. SPAK nn hetim Beqjan

  Emri: Beqja-1.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 23.3 KB

  Nj prej antarve t komisionit t dhnies s koncesionit t sterilizimit me vler 100 milion euro sht kushri i par me ish-ministrin e Shndetsis, Ilir Beqaj. Bhet fjal pr Genc Byrazerin, pr t cilin me krkes t prokuroris Gjykata e Posame caktoi masn e siguris “detyrim paraqitje” pr t, nn dyshimet pr veprat penale t falsifikimit t dokumenteve dhe shprdorimit t detyrs.

  Byrazeri u caktua antar i komisionit t koncesionit me urdhrin nr.359 t dats 18 gusht 2014, firmosur nga kushri i tij i par, ministri i shndetsis s kohs, Ilir Beqaj, i cili sipas orientimit t gjykats, po hetohet nga SPAK nn dyshimet se ka favorizuar dukshm kompanin fituese, kjo n dm t interesave t shtetit.

  Komisioni pjes e t cilit ishte dhe Byrazeri, kishte detyr t prgatiste studimin e fizibilitetit, q nga hetimet e SPAK rezultoi se prmbante t dhna t rreme.

  Si shkelje t rnd, SPAK evidenton edhe fshehjen e konfliktit t interesit mes Ilir Rrapaj, biznesmenit tashm nn arrest q me kompanin e tij zotron 40 pr qind t koncesionit me ish zv.ministrin e shndetsis, Klodian Rjepaj, ndrkoh n asnj moment nuk prmendet fakti q Beqaj dhe nj prej antarve t komisionit jan kushrinj t par. Ky aspekt, ngre edhe me shum dyshime pr rolin e Beqajt n kt koncesion q dyshohet se u paracaktua. n lidhje me koncesionin e sterilizimit me urdhr t SPAK u arrestua biznesmeni Ilir Rrapaj, si dhe ish zv.ministri Klodian Rjepaj, dy zyrtar u drguan n ‘arrest shtpie’, 4 t tjer prfshir dhe kushririn e ish ministrit do t hetohen nn masn e detyrimit pr paraqitje.

  Balkanweb

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Rama: Sterilizimi nj nga punt m t bukura q kemi br

  Emri: rrmaok-750x500-1.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 31.2 KB

  Kryeministri Edi Rama gjat konferencs s sotme pr media deklaroi se koncesioni i sterilizimit sht nj nga punt m t bukura t qeveris s tij

  Gjat fjals s tij, ai tha sa i prket atyre q kan shkelur kontratn apo jan nn akuz, do paguajn.

  Duke iu referuar srish ksaj shtje ai thot ka shum q i rezistojn tundimeve por ka dhe nga ato q bien pre, pasi pushteti sht nj kafsh e egr q do shum pun pr tu zbutur.

  “100 her t kthehesha mbrapa, 100 her do t mbshtesja kto PPP q kemi br. 100 her. Sepse veprat jan ato q mbeten, ndrkoh q sigurisht problemet e korrupsionit jan t lidhura me ata q kan gjra n dor, nuk jan t lidhura me ata q s’kan gj n dor. Kur ne kemi br reformn n drejtsi dhe kur kam thn q dua nj drejtsi q t godas majtas, djathtas dhe t ec vetm drejt nuk kam br propagand, e kam ditur kt qe vjen.

  Nuk e kam ditur kujt do t’i ndodh, por e kam ditur kt q vjen. Shum socialist t korruptuar? Socialistt jan 1 mln kurse t korruptuarit jan shum pak, jan asgj n raport me fuqin e PS. E rndsishme sht q sterilizimi sht nj nga punt m t bukura q ne kemi br. Shkoni pyesni mjekt npr spitale. Kam marr mesazhet pa fund nga profesor, mjek q ishin t shqetsuar se mos kontrata do t sekuestrohej q s’ishte rasti. Dhe pse? Sepse me at kontrat dhe me at transformim ne kemi ndryshuar mjeksin shqiptare n hallkn m delikate q jan ndrhyrjet n trupin e njerzve.

  Nse n procesin e asaj kontrate individ t caktuar kan hyr n gjynah me popullin ose atdheun do paguajn. Kshtu funksionon. Kur ne zgjedhim ne nuk i kalojm njerzit n salln e torturave pr t marr vesh se far bjn ata n t ardhmen. Pushteti sht nj lloj kafshe shum e egr. sht shum e vshtir ta mbash t zbutur dhe t mos biesh pre e dhmbve t veta. Ka shum q e mbajn, ka shum q nuk e mbajn.

  Por, s’mund t bjm parashikime paraprake se kush do i rezistoj tundimit dhe kush jo. N proces njerzit jan natyra t ndryshme. Ka disa m t fort, e disa m t dobt. Ka nga ata q pyesin dhe ata q s’pyesin pr ato q pushteti ta jep si tundim. Them se duhet ta shohim si dika pozitive dhe prgjegjsi individuale q dikush nuk e mban dot peshn e tundimeve pr t br 1 rrug e 2 pun dhe rezultateve t puns. Ndaj ju them, pr sterilizimin shkoni dhe pyesni ata q prdorin instrumentet mjeksore se far thon. Keni pasur nj sistem t ndrhyrjeve kirurgjikale mesjetare, keni kaluar nga epoka bronzit n epokn e sotme”, tha Rama.

  Koha Jone

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Pronar e puntor t “Sterilizimit”, hapn kompani pr mbifaturim t vetvetes

  Emri: 640-0-1692441251-lll-1692805842.png

Shikime: 18

Madhsia: 370.1 KB

  Nj skenar i ngjashm, ashtu si prshkruhet tek libri “Financieri” ka ndodhur dhe tek koncesioni i sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale, ku pronari shqiptar Ilir Rrapaj dhe ata italian, por dhe drejtort e kompanis koncesionare, hapn nj seri kompanish duke faturuar vetveten.

  Faturimi i vetvetes dhe lidhja e kontratave t shrbimit me kompani t treta t hapura nga vet pronart e koncesionit, ishte n kundrshtim me kontratn e sterilizimit, pasi firma “Sani Service” n pikn 4 t kontrats ka pretenduar se:

  ”…ka t gjith informacionin, pajisjet, sistemet dhe personalin e nevojshm dhe t kualifikuar me qllim zbatimin e detyrimeve q rrjedhin nga kjo kontrat…”

  E ve hapjes s kompanive, rezulton n dosjen e SPAK se vet pronart e koncesionit, kan lidhur kontrata shrbimi dhe shprblimi me vetveten, duke faturuar qindra mijra euro n llogarit e tyre.

  Nj skem mjaft e dyshimt q krijon bindjen pr pastrim parash, fshehje t ardhurash dhe korrupsion, duke krijuar metastaza niptesh tatimor, ku qllimi ka qen mbifaturimi financiar i vetvetes

  “Ora News” mson se nj gj e till sht kryer duke prdorur kartat e identitet pr hapjen e kompanive n emr t pronarve t koncesionit, puntorve t koncesionit, fmijve t tyre, nipave dhe grave.

  Skema sht e qart: vet shisnin, vet blinin.

  Sindroms pr hapjen e nj kompanie tregtare, nuk i ka shptuar dhe ish-zv/ministri i Shndetsis, Klodian Rjepaj, i cili n datn 18 qershor 2018 ka themeluar nipt fizik me emrin tregtar “Health Protection International.

  Sipas dosjes s SPAK, miliardat e buxhetit t shtetit kan krcyer dhe qarkulluar nga xhepi n xhep, mes nj grushti t vogl njerzish q punonin dhe kishin pronsin e koncesionit t sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale.

  Krcitja me “top” t parave publike, sht vn re q n 25 nntor 2015, plot 15 dit para se Ilir Beqaj t firmoste kontratn e sterilizimit me vler 100 milion euro.

  Pronari kryesor i koncesionit me 40 pr qind t aksioneve n “Sani Service”, Ilir Rrapaj, ka vendosur t shprblej veten e tij me 120 mij euro.

  Shprblimi ka ardhur prmes nj kontrate konsulence q Ilir Rrapaj ka br me kompanin koncesionare “Sani Service” t Ilir Rrapaj.

  I njjti mekanizm sht br dhe me Elisabetta Anzanello, e cila sht Drejtoresh n “Sani Service” dhe njhersh gruaja e italianit aksioner n “Sani Service”, Umbro Staini. Anzanello, ka fituar shprblim 162 mij euro, ndrsa burri i saj Umbro, ka faturuar 120 mij euro.

  Ky skenar sht prdorur dhe pr t faturuar 198 mij euro nga “Sani Service” tek kompania mm e saj dhe pronarja “Ujet S.R.L”

  Pra q n hapat e para t koncesionit, pronart kan shprblyer financiarisht pronart me shifra mbi 100 mij euro.

  Ndrsa n koht n vijim vet pronart dhe puntort e koncesionit rezultojn t ken hapur nj zinxhir kompanish, pr t faturuar me miliarda lek vetveten.

  Mes dhjetra kontratave sht zbuluar nj dokument ku shfaqet bashkpunimi profesional me shoqrin shqiptare “Eumedica Senior” me administrator Umbro Staini, pronar i “Sani Service” pr ofrimin e shrbimit t mbikqyrjes dhe koordinimin e aktiviteteve t planifikimit dhe projektimit t kompleteve proceduriale t instrumenteve kirurgjikale, identifikimin e furnitorve t instrumenteve kirurgjikale dhe shrbime tjera konsulence organizative, me afat nj vjear me riprtritje n heshtje nse nuk parashikohet ndryshe, kundrejt shprblimit me tarif fikse vjetore 120 mij Euro pa TVSH.

  Ndrsa pr vitin 2019, do t jet 50 mij euro pr pes muaj. Kjo tarif fikse sht prve kostove dhe rimbursimeve t shpenzimeve, si dhe bonusit t parashikuar sipas formuls prkatse.

  Ilir Rrapaj, pronari kryesor i koncesionit t sterilizimit “Sani Service”, hapi dy kompani t tjera si “Globalsher” dhe “AlbaMed 2014”, ku n kt t fundit 40 pr qind aksioneve sht Drejtoresha e kompanis s sterilizimit Elisabetta Anzanello.

  Prmes faturave fizike t shitjeve q gjenden n dosjen penale kuptohet qartazi se “Globalsher” e Ilir Rrapaj sht faturuar nga “SaniService” e Ilir Rrapaj, pr shrbimet e mirmbajtjes “Full Risk” t instrumenteve, aparatura procesi, impiante, mirmbajtje vjetore n vlern 696.752.500 lek dhe 321.811 euro.

  Por koncensionarin ka deklaruar n paragrafin 4 t Kontrats Koncesionare, pika e se:”…ka t gjith informacionin, pajisjet, sistemet dhe personelin e nevojshm dhe t kualifikuar me qllim zbatimin e detyrimeve q rrjedhin nga kjo kontrat…”.

  Pra edhe pse ka deklaruar kt, vrehet se jan nnshkruar kontrata dhe kryer pagesa pr shrbime konsulence profesionale pr Ilir Rrapaj, Umbro Staini, “Servizi Italia”, “Tecnosanimed”, “Ujet”, “Eumedica Senior”, “AlbaMed 2014”, “GlobalSher”, “Gama Service”, “Steralb” dhe “Sitec”, ndrkoh q kta jan ortakt e vet firms konesionare “SaniService”.

  Kto kontrata shrbimi jan n vlera t konsiderueshme dhe jan t vazhdueshme prgjat kohzgjatjes s koncesionit, duke qen n fuqi edhe tani.

  Por SPAK dhe oficert e Byros Kombtare t Hetimit, nuk kan gjendur dokumentacion justifikues pr shrbimet konkrete q koncensionari “Sani Service”, ka marr nga vet shoqrit apo individt, q jan pjes e organiks s tij.

  Sipas vendimit t gjyqtarit Erjon Bani, shrbimet e mirmbajtjes pr impiantet, aparaturat e procesit dhe instrumentet kirurgjikale jan nnkontraktuar tek “Globalsher” q sapo ishte formuar dhe nuk kishte asnj kapacitet ekonomik, teknik dhe profesional q t kryente kto shrbime.

  “…ndrkoh q koncensionari ka parashikuar n dokumentet e oferts n plan biznes se pr mirmbajtjen do t ngrihej nj qendr teknike nga koncensionari. Nj gj e till nuk sht realizuar…”-thuhet n vendimin e gjykats s posame.

  Ndrkoh pas nnkontraktimit t kontrats nga “SaniService” i Ilir Rrapaj dhe “Globalsher” i Ilir Rrapaj, ky i fundit i ka dhn shrbimet me nnkontraktim tek subjektet t tjera si “Florjan Biaku PF”, “Servet Biaku PF”, “Me-Sys s.r.l”, “Comfort Sh.p.k”. etj.

  Kto subjekte kan faturuar rreth 44.000.000 lek “Globalsher” pr t njjtat shrbime q kjo kompani e Ilir Rrapaj, i fundit ka faturuar konsencionarin SaniService t Ilir Rrapaj shumn prej 696.752.500 lek dhe 321.811 euro.

  N vendimin e gjykats thuhet se nuk ka dokumentacion q t provoj mirmbajtjen e br nga “Alba light” e Altin Nervaj. Gjithashtu, n deklarimet e bra n SPAK nga Servet Bicaku dhe Florian Bicaku, rezulton se mirmbajtja e impjanteve dhe aparaturave t procesit sht br nga ata n t gjitha centralet e sterilimit n t gjith Shqiprin.

  N deklarimin e br nga Bledar Rrokaj, mirmbajtja e instrumenteve bhet nga kompania “Me-Sys s.r.l”. Po ashtu, Bledari ka shpjeguar se kur instrumentet kirurgjikale t drguara tek “Me-Sys s.r.l”, pr riparime nuk riparohen dot, ather zvendsimi i instrumenteve bhet nga “SaniService” dhe jo nga “Globalsher”.

  “…Kjo do t thot se nuk kemi t bjm me nj shrbim “Full Risk” t marr nga “GlobalSher”….-thuhet n vendimin e gjykats s posame.

  Gjithashtu nga Raporti i Kontrollit Tatimor i dats 18 Maj 2018, konstatohet se dhe shrbimet e furnizimit q “Globalsher” ka br pr “SaniService”, jan shrbime q futen n kategorin e konsulencs.

  Pasi “Globalsher” i Ilir Rrapaj furnizon “SaniService” t Ilir Rrapaj me produkte q nuk i disponon, por i merr nga kompani t tjera. N kt rast “Globalsher”, konstatohet se shrben vetm si ndrmjetse.

  Sipas dokumenteve, Artan Lleshi ve rrogs mujore prej 4 milion e 564 mij lek t vjetra si Drejtor i Shrbimit Tregtar n kt koncesion, ka mundur t prfitoj mbi 1.1 miliard lek dhe prmes kompanis “Gama Service”.

  Lleshi, hapi kompanin “Gama Service” duke prer fatura tatimore me vler 1 miliard e 169 milion lek tek kompania konesionare, ku ai ishte emruar drejtor, pikrisht nga shoku i tij i klass, Ilir Rrapaj.

  T gjitha kto shitje i ka br vetm me “SaniService”. Ky subjekt ka br blerje gjithsej n vlern 85.692.575 lek. Nga kto blerje, ka kryer edhe me subjektin “Eumedica Senior” t Umbro Staini, n vlern 15.008.804 lek nga muaji Korrik 2020 deri Dhjetor 2021, si dhe “Steralb” i Xhon aushaj, nip i Ilir Rrapaj n vlern 14.239.057 lek nga muaji Tetor 2020 dhe Dhjetor 2021.

  Po kshtu kompania “Albamed 2014″ me ortak Ilir Rrapaj 60% dhe Elisabetta Anzanello 40%, vrehet se ka t deklaruara fatura shitje n vlern gjithsej n vlern 38.659.793 lek. Nga kto shitje i ka br vetm me “SaniService”.

  Ky subjekt ka br blerje n nj total n vlern 54.872.150 lek, kryesisht nga “Nester Systems srl” shoqri italiane, n vlern 8.424.906 lek nga muaji Prill 2017 deri n Mars 2019.

  Nga “Tecnosanimed srl” shoqri italiane, n vlern 25.1563519 lek nga muaji Qershor 2016 deri n muajin Janar 2019. Nga “Geonet Sistemi srl” shoqri italiane, n vlern 17.933.512 lek n muajin Dhjetor 2016.

  Gjithashti “Eumedica Senior” kompania e Umbro Staini ka deklaruar fatura shitje gjithsej n vlern 358.817.451 lek. Kto shitje i ka br tek kompania e tij “SaniService”, n vlern 49.368.240 lek, “Gamaservice” e Ilir Rrapaj n vlern 1 14.561.815 lek, “Martin Italia srl” shoqri italiane n vlern 274.307.237 lek dhe “Santelara Global M” shoqri turke, n vlern 10.337.079 lek.

  Umbro Staini sht ortak me “Tecnosanimed” tek subjekti konesionar “SaniService” dhe ka qen ortak tek “Eumedica Senior”, aktualisht administrator dhe tek “Albamed 2014”.

  Ndrsa Artan Lleshi sht Drejtor i “SaniService” dhe ortak i “Gama Service”. Po kshtu vajza e Artan Lleshit, Bora Lleshi ka hapur nj kompani duke u br ortake e vetme aktuale e subjektit “SITEC”.

  Ndrkoh m par ortak i ktij subjekti ka qn Mitat Rrapaj, vllai i Ilir Rrapaj. T gjitha kompanit e regjistruara kan si adrres t njjt “SaniService”.

  Po kshtu nga verifikimet e “Ora News” del qart se Drejtori i Komunikacionit n kt koncesion, Altin Biba, i cili paguhet me nj rrog mujore prej 1 milion e 775 mij lek t vjetra, ka kapur nj Nipt si person fizik. Nip-ti rezulton t jet hapur n 23 Maj 2017.

  Me t njjtin objekt veprimi si Altin Biba sht hapur dhe nj nip-t tjetr fizik me emrin Kleanti Lumi, i cili rezulton t jet punonjs n kompanin koncesionare, duke mbajtur detyrn e nnpunsit t Transportit t Mallrave, duke u paguar me nj rrog mujore prej 1 milion e 200 mij lek t vjetra.

  Lumi ka hapur nip-tin n 18 qershor 2018, por lista e hapjes s nip-teve t dyshimt deri n kt faz, vijon me Borana Beqirin, teknike-operatore n “Sani Service”. Beqiri paguhen me nj rrog prej 1 milion e 260 mij lek t vjetra si operatore.

  Lista vijon me Kristi Timkon, teknik i proceseve t teknologjis s informacionit n “Sani Service”, i cili merr nj rrog prej 1 milion e 775 mij lek t vjetra.

  ORA NEWS

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Sterilizimi/ Rama del garant pr pagesat e biznesmenit t burgosur Ilir Rrapaj

  Kur vendosi burgosjen e zv.ministrit Klodian Rrjepaj dhe biznesmenit Ilir Rrapaj pr abuzimet me parat e koncensionit t sterilizimit, Gjykata e Posame kundr Krimit t Organizuar dhe Korrupsionit krkoi ndrprerjen e koncesionit para afatit. N vendimin e firmosur nga gjyqtari Erion Bani abuzimet n tenderin 100 milion euro ishin t tilla q sterilizimi duhet ndalur menjher.

  N pikn 20 t vendimit, gjykatsi sugjeron se nj kopje t’i drgohet Inspektoriatit t Lart t Deklarimit dhe Kontrollit t Pasuris pr “marrjen e masave pr ndjekjen e rrugs ligjore pr konstatimin e pavlefshmris s kontrats koncesionare dat 2 dhjetor 2015 t lidhur mes Ministris s Shndtsis, prfaqsuar nga Ministri Z.Ilir Beqaj dhe shoqris “Sani Service” sh.p.k. t prfaqsuar nga administrator Admir Daca”

  Vendimi i Banit, q prfshin nisjen edhe nisjen e hetimit pr Ilir Beqajn dhe Shklqim Canin u pasqyrua gjersisht n media.

  Udhzimi q jepet n kt vendim pr ta ndrprer sterilizimin u kundrshtuan nga kryeministri Edi Rama, q ishte sot n ambjentet e spitalit Shefqet Ndroqi. Bashk me mjekt ai vizitoi nj nga 17 centralet e reja t krijuara fal PPP-s s sterilizimit, ku ri-investimi i instrumenteve t rinj pritet kryhet n vitin e 7-t t ktij partneritetit, pra kt vit.

  “Kur ndodhi n fillim ajo q u lajmruan masat e siguris, pr at grupin q ka br procesin, kam marr disa mesazhe. Por m shum sesa pak mesazhe nga mjek, q edhe ndonj as nuk e njihja, se ishin t gjith t shqetsuar se mos sekuestrohet dhe mos bllokohet kjo gj. Dhe, ku do shkojm? Dhe kjo nuk sht fare pjes e ksaj gjje. Dhe nuk ka shanse, sepse qllimi jon i prbashkt dhe arsyeja q e kemi br kt, ka qen q t’ju japim, ju n dor instrumentet e klasit m t lart sot dhe jan t klasit m t lart sot. Nuk ka qen q hajde t bjm kt dhe pastaj ju kapni a t kapni. Kush sheh me kt rast ‘’kapni a t kapni’’, ka tjetr drejtim, atje ku e dim” – u shpreh Rama.

  Me kt vizit, Rama jep nj mesazh t dyfisht. N njrn an pr drejtuesin e ILDKP, q t mos i bindet urdhrit t gjykats. N ann tjetr pr biznesmenin e burgosur Ilir Rrapaj q parat t vazhdojn t kalojn tek ai dhe ortakt e tij.

  Video

  Ky qndrim i Rams, q kmbngul se parat e taksave tona duhet t vazhdojn t kalojn tek biznesmeni i burgosur Ilir Rrapaj, t kujton t njjtn situat me at t inceneratorve.

  Edhe pse Klodian Zoto, Mirel Mrtiri dhe Stela Gugallja ishin shpallur n krkim, qeveria Rama nuk i ndali pagesat deri kur inceneratori i Tirans u vu nn sekuestro nga SPAK.

  Vetm se n Sharr nuk ekziston asnj incenerator dhe sa m par t ishin ndrprer pagesat, aq m shum para do t ishin kursyer nga buxheti i shtetit. Kostot e fryra t sterilizmit kan qen shpeshher problem pr spitalet dhe Ministrin e Shndetsis.

  Pr vitin 2018 kompanis private iu paguan 17 milion euro, nga 10 milion q ishte parashikuar n kontrat. Pr kt, n vitin 2019 t gjith spitalet e vendit u urdhruan t ulin operacionet e planifikuara, n dm t pacientve q kishin nevoj pr t’u operuar.

  Lapsi

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  “Rrjepaj dhe Rrapaj ishin shok shkolle”, gazetarja e BIRN: Ilir Beqaj duhet t procedohej penalisht, ka dijeni pr…

  Emri: fgdhdfghfdghdfg.jpg

Shikime: 1

Madhsia: 32.8 KB

  Gazetarja e BIRN Aleksandra Bogdani, e ftuar n studion e emisionit “Open” ka folur n lidhje me afern e sterilizimit dhe hetimet e SPAK n lidhje me t.

  Bogdani u shpreh se t akuzuarit Ilir Rrapaj dhe Klodian Rrjepaj kan pasur njohje me njri-tjetrin, gj q ka sjell konflikt t pastr interesi n dhnien e ktij koncesioni.

  Ajo shtoi se edhe ish-ministri i Shndetsis Ilir Beqaj do duhet t ishte proceduar penalisht nga drejtsia pasi ka pasur dijeni pr komunikimet mes vartsit t tij dhe biznesmenit Rrapaj dhe njohjen e tyre.

  Video

  “Sterilizimi sht dosja q sht mbajtur m gjat n SPAK. Ksaj dosje i mungon hetimi pasuror dhe sht prekur shum pak ndjekja e parave t sterilizimit. Kreu i komisionit t dhnies s koncesionit, Rrjepaj ishte shok klase i vjetr me Ilir Rrapajn q prfitoi koncesionin. Ky ishte konflikt i pastr interesi.

  Kompania sht favorizuar edhe gjat procedurave t negociatave duke zhytur n borxhe spitalet pr faturat e energjis. Hetimet jan t paplota. Nga t dhnat e dosjes Beqja duhet t ishte nn procedim penal. Nuk ka marr asnj veprim pr zgjidhjen e konfliktit t interesit mes Rrapajt dhe Rrjepajt. Ai ka qen n dijeni t qart q kta persona kishin lidhje miqsore t vjetr”, u shpreh ajo.

  Video

  Balkanweb

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Koncesioni “i ndotur” i sterilizimit/ Si u zbulua abuzimi nga SPAK, miqsia e zv.ministrit me biznesmenin, nga “Mjeksia”, te afera 100 mln euroshe

  Emri: sterilizimi.jpg

Shikime: 1

Madhsia: 23.4 KB

  Emisioni “N Shnjestr” i gazetares Klodiana Lala n News24 ka sjell detaje t reja nga dosja e SPAK pr koncesionin e sterilizimit q solli disa urdhra arresti.

  Nj koncesion q n letra, dukej i qepur pastr, ashtu si edhe vet sterilizimi i setit t pajisjeve kirurgjikale, npr spitale.

  Aty ku kishin hedhur firmn n dokumente, por q pas hetimeve t gjata disavjeare t kryera nga SPAK, ky koncesion n fakt do t rezultonte t ishte m i ndotur se edhe vet sallat operatore, q po ata kishin tenderuar pr t’i shptuar nga mikrobet.

  N pranga kt her do t prfundonin vet zv/ministri i Shndetsis Klodian Rjepaj dhe CEO i koncesionit t sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale n spitale, biznesmeni Ilir Rrapaj.

  Po cilat ishin gjetjet e SPAK lidhur mbi koncesionin e Sterilizimit dhe prse ky tender i aq shum lvduar nga vet kryeministri Rama, prfundoi ashtu si shum sivllezr t tij t ngjashm n dyert e drejtsis?

  Cila sht lidhja e zv.ministrit t Shndetsis Rjepaj me biznesmenin Rrapaj, dhe far i nxori ata zbuluar n kt marrdhnie?

  A sht Klodian Rjepaj, i vetmi zyrtar madhor, i prfshir n kt mega afer, q prfundoi n bisturin e sterilizuar tashm t drejtsis?

  Po pr t kuptuar m mir se si ‘Sterilizimi’ prfundoi n prangat e SPAK, sht me vend t kthehemi shum pas n koh, pikrisht 10 vite m par.

  N vitin 2013, periudha kur n qeverisje, rikthehet Partia Socialiste, e cila mori pushtetin pas nj mungese 8-vjeare me divizn e duarve t pastra.

  Ardhje n pushtet ku fillojn dhe bien n sy edhe disa marrdhnie klienteliste, midis ministrave t rinj dhe biznesmenve deri n kt koh t panjohur pr tregun shqiptar.

  Raporte t padukshme q shpejt do t konkretizoheshin me marrveshje bashkpunimi dhe koncesione t majme pr cilindo biznesmen q do t dorovitej me t tilla shuma parash.

  Nj histori e till e ngjashme duket t jet edhe kjo e koncesionit t ‘Sterilizimit’

  prej 9.6 miliard leksh i dhn nga Ministria e Shndetsis n vitin 2015, q prej 4 vitesh ka prfunduar n duart e SPAK.

  Tenderi i dyshimt sot i gllabron buxhetit t shtetit mesatarisht rreth 1.6 miliard lek ose 13 milion euro n vit.

  Sipas dosjes s siguruar nga emisioni ‘N Shnjestr’, gjithka nis e merr jet n vitin 2013, periudh n t ciln ministr i Shndetsis do t emrohet Ilir Beqaj, nj ish-basketbollist i Dinamos t viteve ‘80, q nj pjes t mir t aktivitetit t tij sportiv, e kishte ndar me Edi Ramn, shoku i tij i rinis s hershme, q n vitin 2013 do t zgjidhej kryeministr i Shqipris.

  N kabinetin e tij do t bnte vend, n postin e Ministrit t Shndetsis, edhe pr mikun e vjetr, Ilir Beqaj.

  Ndr operacionet e tij t para q do t ndrmerrte si ministr, do t ishte edhe ai pr kurimin rrnjsor t Shndetsis.

  N kt kuadr, bisturia e par pr ta shptuar tashm njher e mir kt shndetsi nga lngimi i thell, ku sipas socialistve e kishin ln demokratt, do t ishte ai i sterilizimit t pajisjeve kirurgjikale npr spitale.

  Madje, pr ta br sa m t besueshme divizn e tyre se epoka kur shndetsia ishte ln pas dore kishte marr fund, m 22 nntor t vitit 2013, qeveria Rama organizoi n pallatin e Brigadave n Tiran edhe Nismn “Thuaj po Shqipris”.

  T pranishm n kt tubim ishin profesionistt m t mir shqiptar n fushn e mjeksis, t thirrur n kt sall nga vende t ndryshme t bots.

  Por ndrsa n sall binin tek-tuk n sy emra t njohur t shkencs s mjeksis, midis tyre vihet re si pjesmarrs i ulur n radht e para t karrigeve, nj personazh deri n kt moment i panjohur pr publikun, q pr kohn nuk duket se prodhonte ndonj lajm kush e di se far.

  Por n vazhdim do t prbnte edhe fillesn e nj hetimi t gjat, nga ku do t rezultonte se personi i ulur prball kryeministrit Rama dhe drejtuesve t lart t Shndetsis, nuk do t ishte edhe aq rastsisht i przgjedhur t qndronte n radht e para t karrigeve. Ky personazh, do t ishte Ilir Rrapaj, nj biznesmen q punt e tij si afarist deri n kt koh i kishte zhvilluar n Peruxhia t Italis.

  Aty ai ishte pronar i nj agjencie ndrmjetsimi si edhe i nj kompanie modeste ndrtimi, siprmarrje q rezultonte t kishte vetm nj t punsuar, vet biznesmenin Ilir Rrapaj.

  “M dat 20 nntor 2021 nga krkimet e kryera n faqen zyrtare t Ministris s Shndetsis dhe Mbrojtjes Sociale, rezulton se nga postimi i dats 27 Nntor 2013 me titull ‘Thuaji Po Shqipris’, vrehet nj album me fotografi t aktivitetit siprcituar.

  N kto fotografi bie n sy se n disa prej tyre sht fokusuar shtetasi Ilir Rrapaj, i cili ndodhet n pranin edhe t Ministrit t Shndetsis Ilir Beqaj, si dhe Zvmministrit Klodian Rjepaj”, thuhet n dosjen hetimore.

  Do t ishte pikrisht Ilir Rrapaj, njeriu q deri n kt moment qndronte n krah t ministrit t Shndetsis Ilir Beqaj dhe numrit dy t dikasterit, Klodian Rjepaj, q pas aktivitetit ‘Thuaj Po Shqipris’, do t ishte n vitin 2015, fitues i koncesionit 100 milion euro t Sterilizimit nprmjet kompanis ‘SaniService’

  Disi e habitshme po t mendosh kapitalin dhe siprmarrjen q Ilir Rrapaj kishte n Itali, koncesion q pas kallzimit t Nisms ‘Thurje’ n dhjetor t vitit 2019, prfundoi n SPAK.

  Por prania e biznesmenit Ilir Rrapaj n krah t dy drejtuesve t lart t Shndetsis n tubimin mjeksor “Thuaj po Shqipris”, nuk do t ishte e para, por as edhe e vetmja n vazhdim.

  Kt her ai do t shfaqej n pranin e tyre, vetm dy jav m pas, n nj pritje q Universiteti i Peruxhias, kishte organizuar pr ministrin Beqaj.

  “M dat 18 dhjetor 2013, ministri i Shndetsis Ilir Beqaj dhe zv/ministri Klodian Rjepaj, jan takuar me drejtues akademik t Universitetit t Peruxhias.

  Koordinator shkencor pr dy institucionet jan caktuar Ilir Beqaj dhe Prof. Gianni Bidini.

  Gjat nj kontrolli t kryer n faqen e ‘facebook’ t Ministris s Shndetsis vrehet postimi i nj albumi fotografik me t njjtin titull dhe n t njjtn dat.

  N kto fotografi vrehet shtetasi Ilir Rrapaj n krah t zv.ministrit t Shndetsis Klodian Rjepaj, n ann e delegacionit t Ministris s Shndetsis ku ndodhet dhe ministri Ilir Beqaj”, thuhet n dosjen e Prokuroris s Posame.

  Kjo foto duket se shrbeu pr SPAK edhe si nj indicie pr t ndjekur t gjith linjn e afeksionit q lidhi m pas ministrin e Shndetsis dhe zvendsin e tij me biznesmenin q n vitin 2015 do t fitonte koncesionin shummiliardsh t ‘Sterilizimit’.

  Pikrisht n kt foto, n sall ndodhet i ulur edhe nj tjetr personazh, i cili do t rezultoj nga hulumtimet e SPAK, se sht nj tjetr aktor i rndsishm i kompanis ‘SaniService’, kompania, q si tham n vitin 2015 do t fitonte koncesionin e sterilizimit.

  Ky person del t jet Umbro Staccini (Umbro Staini), njeriu q si shikohet edhe n kt foto t siguruar nga emisioni “N Shnjestr” n vitin 2018, i jepet nga Departamenti i Kirurgjis n Fakultetin e Mjeksis, certifikata e mirnjohjes, pr kontributin e muar q sipas ktij Fakulteti ai ka dhn n dhurimin dhe sigurimin e pajisjeve kirurgjikale n Shrbimet Universitare t Kirurgjis.

  “N njrn nga fotografit n dukje t nj salle me karrige ku ndodhen t ulur ministri Ilir Beqaj, zv/ministri Klodian Rjepaj, shtetasi Ilir Rrapaj, vrehet dhe nj person tjetr, n dukje si shtetasi Umbro Staccini. Kta jan aktort me t rndsishm t koncensionarit ‘SaniService’. Gjithashtu vrehet n dukje edhe Prof. Gianni Bidini”, thuhet m tej n dosje.

  Umbro Staccini, duket se ka pasur nj rol t rndsishm edhe n takimet q m pas Ministri i Shndetsis Ilir Beqaj, do t zhvilloj n Umbria t Italis me drejtues t rndsishm t ktij rajoni.

  Si ishte edhe pritja q drejtuesja e ktij rajoni, i bri ministrit Beqaj, n fund t vitit 2014, ku edhe n kt takim, sipas fotove t verifikuara nga SPAK, nuk mungon biznesmeni Ilir Rrapaj q duket se ka shrbyer si nj lloj xholi midis drejtuesve t lart shqiptar t shndetsis dhe Umbro Staccinit, q nga ana e tij ka shfrytzuar lidhjet me politikn vendase, me qllim pr t konkretizuar marrveshje t rndsishme n fushn shndetsore midis Shqipris dhe Italis.

  Menjher pasi sht firmosur ky memorandum bashkpunimi midis Shqipris dhe Rajonit t Umbrias, sipas dokumentacionit q ka siguruar SPAK, n muajin prill 2014 ministri Ilir Beqaj thrret n takim shefat e shrbimit t Kirurgjis.

  Qllim i takimit del t jet mundsia e ofrimit t shrbimit t sterilizimit t instrumenteve mjeksore pr sallat e operacionit.

  Marrveshja ndrkoh u drgohet edhe katr dikastereve t tjer ministror q firmosin pa hezitim.

  “Me shkresn Nr. 2202 Prot., dat 2 Prill 2014 t Ministrit t Shndetsis llir Beqaj, drejtuar Shefave t Shrbimit t Kirurgjis, u krkohet atyre takim n Ministrin e Shndetsis m dat 4 Prill 2014 ora 16:00, pr strategjin e Sistemit Shndetsor, ku n bashkpunim me Universitetin e Peruxhias Itali, organizojn nj takim n lidhje me mundsin e ofrimit t shrbimit t sterilizimit t instrumenteve mjeksore pr sallat e operacionit”, thot dosja hetimore.

  N muajin maj t vitit 2014, duket se tashm se gjithka sht e kopsitur pr sa i prket marrveshjes s sterilizimit midis Ministris shqiptare t Shndetsis n njrn an dhe rajonit t Umbrias n Itali n krahun tjetr.

  Madje sipas dokumentacionit t siguruar nga SPAK, n Shqipri vjen edhe vet Presidentja e Rajonit t Umbrias, pr t ciln shtrohet edhe nj pritje zyrtare.

  Por ndrsa memorandumi i bashkpunimit kishte si synim pjesmarrjen e 20 kompanive italiane t interesuara pr t ofruar shrbimet e tyre n sektorin e shndetsis n Shqipri, uditrisht n vendin ton vjen vetm njra prej ktyre kompanive.

  Sipas dosjes hetimore “m 21 deri m 23 Janar 2014 n Shqipri vjen delegacioni italian me kryesues Prof.Gianni Bidini t Universitetit t Peruxhias, si pjes e marrveshjes s bashkpunimit nnshkruar n datat 16-18 Dhjetor 2013”.

  “Ku nga kqyrja e e-mail eve t zv/ministrit t Shndetsis, Klodian Rjepaj rezulton se pjes e ktij delegacioni italian kan qen edhe Ilir Rrapaj dhe Umbro Staccini. Dokument q sht prkthyer dhe sht futur n dosjen e prgatitjes s projektit t koncesionit, por n t cilin jan hequr emrat e llir Rrapaj dhe Umbro Staccinit, si pjes e delegacionit”.

  Por ndrsa ishin br gjith kto ecejake ministrore pr t formuluar nj studim fizibiliteti cilsor dhe t qndrueshm pr t siguruar sterilizimin e duhur t pajisjeve kirurgjikale n spitale, duket se Ministria shqiptare e Shndetsis, zgjodhi rrugn m t shkurtr pr ta br sa m shpejt kt studim.

  Duke prdorur pjes t studimit t fizibilitetit t prgatitur po vet nga delegacioni italian i mbrritur n Tiran, ku pjes e ktij delegacioni ishin edhe Ilir Rrapaj dhe Umbro Staccini, dy partnert kryesor t ‘SaniService’, q n vitin 2015 do t fitonin koncesionin prej 100 milion euro t sterilizimit, ka rriti dyshimin te SPAK, mbi nj klientelizm t mundshm midis tyre dhe drejtuesve t Ministris Shqiptare t Shndetsis; si dhe nj paracaktim t fituesit t koncesionit.

  “Dokumenti sht prkthyer dhe sht futur n dosjen e prgatitjes s projektit t koncesionit, por n t jan hequr emrat e llir Rrapaj dhe Umbro Staccini si antar t delegacionit.

  Gjithashtu pjes t ktij dokumenti jan br edhe pjes e Studimit t Fizibilitetit t procedurs s dhnies se koncesionit”, thot dosja. Por ato q do ta nxirrnin zbuluar zv/ministrin e Shndetsis, Klodian Rjepaj, do t ishin komunikimet e tij me e-mail me biznesmenin Ilir Rrapaj, komunikime t cilat i prkasin viteve 2013-2014, ku del se sht ky i fundit q e udhzon zv/ministrin e Shndetsis se far duhet t bj pr koncesionin e sterilizimit.

  “Nga t dhnat e e-maileve t periudhs dhjetor 2013-Mars 2014 midis Klodian Rjepaj dhe Ilir Rrapaj, vihet re se Rjepaj merr udhzime nga Ilir Rrapaj pr veprimet q duhet t kryej n lidhje me Rajonin Umbria.

  Po kshtu nga komunikimet del se zv.ministri i Shndetsis ka marr nga Rrapaj edhe draftet e studimit t Universitetit t Peruxhias, q m pas jan br pjes e studimit t fizibilitetit.

  N kto komunikime Ilir Rrapaj n e-mailet e drguara ka t shnuar se sht ‘Promotor biznesi-Confimi Italia’ dhe adres e-mail info@investital.com, website www.investital.com.

  N fundin e ktyre e-maileve gjendet logo e kompanis Investital ashtu si sht edhe n dokumentet e oferts s br nga bashkimi i operatorve ekonomik t kryesuar nga Servizi Italia.

  N tekstin e drguar nga Ilir Rrapaj pr Klodian Rjepaj kuptohet se kan njohje dhe marrdhnie t afrt miqsore me njri tjetrin”, thuhet n dosje.

  Jan pikrisht kto marrdhnie miqsore dhe kjo shpirtmadhsi e treguar nga ministria e kohs e Shndetsis, q oi SPAK drejt nj tjetr investigimi, at, t gjetjes s fijeve t padukshme t ktij flirtimi q i siguroi biznesmenit Ilir Rrapaj, koncesionin prej 100 milion euro t Sterilizimit.

  Hulumtim rezultoi surprizues edhe pr vet hetuesit, t cilt zbuluan se si zv/ministri i ardhshm i Shndetsis, Klodian Rjepaj kishte prfunduar studimet n t njjtin auditor me biznesmenin Ilir Rrapaj.

  Rjepaj rezulton po kshtu se studimet i ka kryer n intervale t ndryshme kohore, madje duke prsritur edhe vitin akademik.

  “Me vendimin e dats 2 Nntor 2021, n Universitetin e Mjeksis u krye kqyrja e dokumenteve t mbajtura pr ndjekjen e studimeve nga shtetasi Klodian Rjepaj.

  Nga kjo kqyrje rezultoi se Klodian Rjepaj ka ndjekur studimet n vitet akademike 1990-1998, t ndara ne dy periudha. Fillimisht ai rezulton se ka ndjekur studimet n vitet 1990-1994. N vitin akademik 1994-1995 ai del se nuk ka frekuentuar studimet. Nj vit m pas n sezonin 1995-1996, Rjepaj ka shnimin ‘Prsrit vitin’.

  Po kshtu pr vitin 1996-1997, ai nuk ka shnime n regjistr.

  Nga kqyrja e mtejshme rezulton se Klodian Rjepaj ka kryer studimet n vitet akademike 1996-1997, 1997-1998 kur dhe sht diplomuar.

  Ajo q bie n sy n kto regjistra sht se n kto vite ka ndjekur studimet akademike n mjeksi edhe shtetasi Ilir Fejzo Rrapaj, nga ku del se n ‘Regjistri 8 Mjeksi’, ku ndodhet emri i shtetasit Klodian Rjepaj, dy rreshta mbi t sht i shnuar emri i shtetasit Ilir Rrapaj, t cilt pr vitet akademike 1991-1992, 1992-1993, 1993-1994, kan ndjekur bashk vitet akademike”, thuhet n dosje.

  Interesant sht n hetimin e kryer nga oficert e policis gjyqsore, fakti q dy studentt Klodian Rjepaj dhe Ilir Rrapaj, i kan vazhduar dhe ndrprer studimet n mjeksi n t njjtn periudh. Ndrkoh q miqsia e tyre studentore, si n nj simbioz vllezrish gjaku, prsritet edhe n vazhdim, kur t dy rezultojn se kan prsritur sezonin akademik, n Fakultetin e Mjeksis, n t njjtin vit.

  “Pr vitin akademik 1994-1995 ashtu si Klodian Rjepaj, edhe shtetasi Ilir Rrapaj nuk ka frekuentuar studimet.

  Po kshtu n vitin akademik 1995-1996 ashtu si Klodian Rjepaj edhe shtetasi Ilir Rrapaj ka shnimin ‘Prsrit vitin’. Edhe pr vitin akademik 1996-1997 nuk ka shnime n regjistr”, deklaron Prokuroria n dosje.

  Por ky regjistr ka rezultuar nj xhevahir i vrtet pr gjetjet e SPAK, pPasi ndrsa krkonin pr emrat e Klodian Rjepaj dhe Ilir Rrapaj, prpara tyre shfaqet edhe nj tjetr zbulim ngazllues, nj emr q duket se plotson trion e atij q 18 vite m pas do t ishte koncesioni i Sterilizimit.

  Ky emr do t ishte Artan Lleshi. Edhe ky n t njjtin kurs studentsh me Rjepaj dhe Rrapaj.

  “N ‘Regjistrin 7’, ku ndodhet emri i shtetasit Ilir Rrapaj, tre rreshta m sipr vrehet emri i shtetasit Artan Lleshi, i cili ka prfunduar studimet n vitin akademik 1994-1995.

  Artan Lleshi rezulton t jet Drejtor n kompanin koncesionare ‘SaniService’ q nga krijimi i saj.
  Gjithashtu, ai sht Administrator i kompanis ‘Gamaservice’, kompani e cila ka transaksione n shitjet e kryera nga koncesionari ‘SaniService’ pr periudhn prill 2020-dhjetor 2021”.

  N lidhje me njohjen e Klodian Rjepaj dhe Ilir Rrapaj, SPAK mori n pyetje edhe nj bashkstudente dhe kolege t ish-zv/ministrit t Shndetsis, Klodian Rjepaj.

  D.N, pohoi se Rjepaj dhe Rrapaj ishin t dy nga Vlora.

  Miqsi q duket se ka lindur n kt qytet dhe sht prforcuar m pas edhe n kohn e studimeve.

  “M dat 22 dhjetor 2021 n cilsin e personit q ka dijeni pr veprn penale u pyet edhe shtetasja D. N.

  Ajo deklaron se: ‘Klodianin e kam pasur shok gjat kohs s ndjekjes s studimeve universitare n Universitetin e Mjeksis n vitet 1990-1992.

  N dijenin time Klodiani sht larguar nj vit n Greqi dhe sht rikthyer prsri m von pr t kryer studimet. Klodiani sht nga Vlora dhe ka br shkolln fillore me bashkshortin tim. Ilir Rrapajn e njoh pasi sht nga Vlora dhe kemi qen student bashk n fakultet. Iliri ka qen n nj brez me mua dhe Klodianin”, thuhet n dshmin e bashkstudentes.

  Pra, tashm pr Prokurorin e Posame ishte e qart, se miqsia e hershme midis Rjepaj dhe Rrapaj q datonte nga koha kur ata ishin shok n qytetin e Vlors dhe m pas n t njjtin kurs studimi n Fakultetin e Mjeksis, kishte ushqyer m pas koncesionin e Sterilizimit.

  Rjepaj, n cilsin e zv/ministrit t Shndetsis kishte rigjetur pas 18 vitesh edhe njher shokun e vjetr t bankave t shkolls, tashm biznesmen, pr t krijuar kt lidhje klienteliste.

  (BalkanWeb)

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SPAK arreston njerzit e Edi Rams n shndetsi, vodhn $100 miliont e kontrats s sterilizi

  Sterilizimi/ Xama: Dosja tregon dmin ekomomik dhe inkriminim e zyrtarve t lart n korrupsion. Sako: U ul numri i operacioneve me qllim…

  Emri: ola-xama.jpg

Shikime: 2

Madhsia: 25.6 KB

  Gazetarja Ola Xama dhe eksperti i ekonomis Pano Sako, t ftuar n studion e emisionit “N Shnjestr”, nga gazetarja Klodiana Lala, n News24, diskutuan pr koncesionin e sterilizimit.

  Xama tha se dosja e sterilizimit ndahet n dy pjes, ajo ekonomike dhe inkriminimi i zyrtarve t lart n kt shtje.

  Ndrsa Sako foli pr shqetsimet dhe dyshimet e para pr koncesionin e sterilizimit dhe pr denoncimin e br nga Nisma Thurje n SPAK. Ai argumentoi se dyshimet u bn m t qarta nga ulja e numrit t operacioneve n mnyr t kujdesshme me qllim q tarifn ta mbanin t lart por edhe t mos e kalonin kufirin.

  Pjes nga diskutimi n studio:

  Ola Xama: Do e ndaja dosjen n dy pjes, pjesa ekonomike dhe provat, faktet q SPAK ka zbuluar pr inkriminim e zyrtarve t lart. Cili sht konflikti q SPAK ka ngritur? Sterilizimi sht zierja n temperatur t lart t mjeteve kirurgjikale q ulin riskun pr infeksione. Sipas SPAK dhe auditit, e ofronin vet qendrat spitalore.

  U vendos q sterilizimin do bhej me koncesion. Rrjepaj me Beqajn kan zhvilluar takime n Itali, ku SPAK ka zbuluar se pjesmarrs kan qen pronart e ardhshm. Kompania ka deklaruar se nuk ka pasur asnj njohje dhe konflikt interesi, por hetimi ka treguar t kundrtn.

  Pano Sako: Shqetsimi ka nisur n vitin 2018. far sht kjo gj q pengon kryerjen e operacioneve? Ktu morm spunton dhe pam disa njolla t errta. E para ishte q qendra e sterilizimit ishte dhn falas koncesionarit. E para kemi mjekt q pengohen pr kryerjen e operacioneve dhe kjo nuk sht normale. Spitalet nuk kishin mjaftueshm para pr ta br kt. Dyshimet ishin, por nuk kishim prova dhe fakte e ndaj bm denoncim pran SPAK-ut. Na bri prshtypje fakti q kompania ishte regjistruar n Kosov. Aty e kuptuam se kto skema kan t njjtn panoram, marr shak s edhe nga skandali i inceneratorve. U kujdesn q t ulnin numrin e operacioneve me qllim q tarifn ta mbanin t lart por edhe t mos e kalonin kufirin. Kjo ishte skema e zbrthyer. Falsifikimi i numrit t operacioneve u b pr t mos kaluar kufirin e shpenzimeve.

  Xama: Ka edhe nj mendim subjektiv. far do t kisha br un? Nse do kisha njohje me nj kompani t madhe q do zgjidhet problem, njohja nuk do ishte problem nse do jepte shrbim t madh. Un nuk mnoj se nuk ka njeri budalla q t bj burg pr shokun apo t pasuroj shokun dhe jo veten. Nuk kemi hetim pasuror. Kam par bilancet e Sunny Service, ku n 4 vite ka dal me fitim dhe 4 vite me humbje. Prokuroria ka marr bilancet, kontratat dhe rezulton se 70-80% t shrbimeve i nnkontraktojn. Pra nuk sht e aft t kryej sterilizimin. Kjo kompani nuk ka qen e aft t jepte shrbimet.

  (BalkanWeb)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dosja e inceneratorve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 25-09-2023, 11:15
 2. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-08-2023, 23:47
 3. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-06-2023, 01:10
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2017, 14:46
 5. Vodhen Computerat e NATO-s, policia Kosovare arreston dy hajdutet.
  Nga Kryqi i Paqes n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-08-2009, 11:35

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •