Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet nė Bllog
  19

  Dokumentari: "Kontrolli i Mendjes", historiku i programeve sekrete shtetėrore

  Emri: FEvw5VLXMAkWEi6.jpg

Shikime: 124

Madhėsia: 20.0 KB

  Dokumentarin mė poshtė e publikuan nė YouTube dhe u censurua nga Google. Dokumentari hedh dritė mbi historikun e programeve sekrete tė shtetit amerikan (CIA) pėr tė kontrolluar mendjen njerėzore nėpėrmjet traumave. Do tė mėsoni edhe si kjo formė kontrolli pėrdoret nė masė nė njerėzit e mediave, pushtetit, Hollywood, dhe ushtarėve tė bindur qė kryejnė vrasje.  Pėr tė parė dokumentarė tė tjerė si ky nė forum, klikoni mbi #dokumentari.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 14-08-2023 mė 15:21

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,940

  Pėr: Dokumentari: "Kontrolli i Mendjes", historiku i programeve sekrete shtetėrore

  "Kontrolli i Mendjes" ėshtė njė termin qė shpesh pėrdoret pėr tė pėrshkruar pretendimet dhe konspiracionet nė lidhje me pėrpjekjet e programeve sekrete shtetėrore pėr tė manipuluar dhe kontrolluar mendjen e individėve.

  Njė prej programesh mė tė famshme tė tillė ėshtė programi "MK-Ultra" i Agjencisė Qendrore tė Inteligjencės (CIA) nė SHBA. Ky program u zhvillua nė vitet 1950 dhe 1960 dhe kishte pėr qėllim tė kryente hulumtime dhe eksperimente nė fushėn e kontrollit tė mendjes, hipnozės, drogės, dhe teknikave tė ndryshme psikologjike. Qėllimi i programit ishte tė zhvillonte mjetet pėr tė manipuluar dhe kontrolluar mendjen e individėve pėr qėllime shpionazhi dhe kontrolli tė inteligjencės.

  Programi MK-Ultra u bė i njohur nė vitet 1970, kur disa dokumente u zbuluan dhe u publikuan, duke nxjerrė nė pah veprimtarinė e tij. Kjo shkaktoi njė skandal tė madh dhe CIA u detyrua tė pranojė se kishte kryer eksperimente tė tilla. Megjithatė, shumė prej detajeve tė programit mbeten tė paqarta dhe disa dokumente janė shkatėrruar, kėshtu qė informacioni i plotė mbi aktivitetet e tij ėshtė i limituar.

  Pėrveē programit MK-Ultra, ka shumė teori tė tjera tė konspiracionit dhe pretendime nė lidhje me kontrollin e mendjes nga programe sekrete shtetėrore. Disa prej tyre pėrfshijnė pėrdorimin e teknologjisė sė frekuencave dhe sinjaleve tė ndryshme pėr tė manipuluar trurin, ndėrsa tė tjerė sugjerojnė pėrdorimin e drogės dhe teknikave tė tjera psikologjike pėr tė kontrolluar individėt.

  Nė vitin 1975, Komisioni i Kėrkesave tė Inteligjencės nė Senatin e SHBA-sė zhvilloi njė hetim tė gjerė mbi aktivitetet e CIA-sė, pėrfshirė programin MK-Ultra. Hetimi u bė pasi disa dokumente u zbuluan qė treguan qė CIA kishte kryer eksperimente tė diskutueshme mbi kontrollin e mendjes dhe manipulimin e individėve.

  Njė prej dokumenteve mė tė njohura qė u zbulua ishte njė raport i brendshėm i CIA-sė, i datuar nė vitin 1963, i njohur si "Raporti i Morse". Ky raport ishte njė analizė e detajuar e programit MK-Ultra dhe pėrfshinte informacion mbi qėllimet, metodat dhe rezultatet e programit. Pėr shkak tė skandalit tė programit, raporti u shkatėrrua pjesėrisht nga CIA, por njė kopje e pėrshtati u gjet mė vonė nga FBI-ja nė vitin 1977.

  Nė mėnyrė tė pėrgjithshme, dokumentet e zbuluara treguan se CIA kishte kryer eksperimente me droga tė ndryshme, pėrfshirė LSD-nė dhe mescalinen, nė pėrpjekje pėr tė manipuluar mendjen e individėve. Kėto eksperimente kryhen nė laboratorė dhe nė individė tė pėrzgjedhur pa dijeninė e tyre. Dokumentet treguan se disa eksperimente ishin kryer edhe nė institucione tė tjera, si universitetet dhe spitalet.

  Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se shumica e dokumenteve pėrfunduan me shkatėrrimin e tyre nga CIA, duke lėnė boshėsi nė informacionin e plotė mbi programin MK-Ultra.

  ka dokumente tė tjera qė tregojnė pėr eksperimente tė CIA-sė me droga tė tjera, pėrveē LSD-sė dhe mescalines. Programi MK-Ultra pėrfshinte njė gamė tė gjerė tė drogave dhe substancave tė tjera qė u pėrdorėn nė eksperimente mbi kontrollin e mendjes. Disa prej kėtyre drogave tė tjera ishin:

  1. MDMA (ecstasy): Njė dokument i quajtur "Chemical Division Report on the Synthesis and Pharmacological Testing of Lysergic Acid Amides" tregon se CIA kishte interesuar pėr potencialet e MDMA-sė dhe kishte synuar tė zhvillonte pėrdorime tė mundshme pėr inteligjencėn dhe kontrollin mbi individėt.

  1. Fentanyl: Dokumentet tregojnė se CIA kishte kryer eksperimente mbi efektet e fentanylit nė kontrollin e mendjes dhe pėr tė studiuar efektet e tij anestezike dhe analgjezike.

  1. Fenotiazinet: CIA kishte shfaqur interes pėr fenotiazinet, njė grup substancash qė pėrfshin drogat antipsikotike, nė pėrpjekje pėr tė zhvilluar droga me potenciale pėr kontrollin e mendjes dhe pėr tė manipuluar perceptimin dhe sjelljen e individėve.

  1. Amfetaminat: CIA kishte kryer eksperimente mbi amfetaminat dhe substancat e ngjashme pėr tė studiuar efektet e tyre stimuluese dhe potencialet pėr tė kontrolluar sjelljen dhe energjinė e individėve.

  1. Psilocybin mushrooms: Ka dokumente qė tregojnė se CIA kishte interesuar pėr psilocybin mushrooms (gjurmet magjike) dhe kishte kryer eksperimente pėr tė studiuar efektet e tyre psikedelike dhe pėr tė manipuluar perceptimin dhe konsciencėn e individėve.

  Kėto janė vetėm disa prej drogave tė tjera qė CIA ka kryer eksperimente gjatė programit MK-Ultra. Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se dokumentacioni i plotė mbi eksperimentet dhe pėrdorimin e drogave tė tjera nga CIA nuk ėshtė nė dispozicion publik, dhe shumica e informacionit qė kemi ėshtė bazuar nė dokumente tė pjesėshme dhe tė zbuluara.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet nė Bllog
  19

  Pėr: Dokumentari: "Kontrolli i Mendjes", historiku i programeve sekrete shtetėrore

  Dokumentari: Kontrolli Amerikan i Mendjes - MK ULTRA


Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2022, 16:08
 2. Kreu i SHISH: "Trafikun e droges e mbeshtesin strukturat shteterore"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:12
 3. Si mund te gjendet "historiku" i nje makine te blere ne treg...
  Nga Martin Nenshati nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-02-2014, 22:50
 4. Sezonet "part time" nė universitet shtetėrore nė Shqipėri
  Nga Miremengjes nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-09-2006, 03:46
 5. Do ti beje balle gazeta "Koha Jone" Neopiramidave shteterore ?
  Nga lis nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-09-2003, 04:47

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •