Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e amlik
  Antarsuar
  07-08-2023
  Vendndodhja
  Gjermania
  Postime
  9

  Krkoni kshilla n lidhje me shkolln

  Un kam nj diplom t mesme ktu n Gjermani, gj q sht n rregull, por mund t prpiqesha pr nj arsim t lart. Tani e bra kt vitin e kaluar dhe kuptova se sa e kot sht shkolla. Nuk msova asgj dhe msuesit prhapnin ide neomarksiste. sht e bezdisshme. Padyshim, duke ardhur nga nj sfond i ashpr antikomunist, m sht dashur t them mendimin tim n shum raste, gj q i bri msuesit t mos m plqenin. N fund dshtova at vit. Un tashm kam aplikuar pr t prsritur klasn e 12-t, por sinqerisht nuk dua shum. M mir do t doja t punoja pasi qllimi im prfundimtar sht t largohem nga Gjermania pasi t msoj nj pun dhe ndoshta t punoj n Shqipri. Un tashm jetoj n Bullgari pr rreth 3 muaj, por fatkeqsisht u desh t kthehesha pr shkak t problemeve n pun. Kshtu q un jam msuar tashm me Ballkanin dhe m plqeu shum.

  far mendoni ju djema? A sht t bsh shkoll nj alternativ m e mir?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: Krkoni kshilla n lidhje me shkolln

  shtja e t vazhduarit t shkolls ose zgjedhja e nj alternative tjetr sht nj vendim personal dhe duhet t marr n konsiderat shum faktor. sht e rndsishme t vlersoni qllimet tuaja individuale, interesat dhe synimet n jet para se t merrni nj vendim prfundimtar.

  Shkolla dhe arsimi i lart jan rrugt m tradicionale pr t fituar njohuri dhe kualifikime t nevojshme pr t arritur sukses n karrier. Arsimi i lart mund t ofroj mundsi pr zhvillim personal dhe profesional, pr t zgjeruar njohurit tuaja dhe pr t krijuar kontakte t rndsishme n industrin e interesit tuaj.

  Megjithat, sht e rndsishme t pranoni se arsimi formal nuk sht pr t gjith dhe nuk sht gjithmon rruga e duhur pr t arritur suksesin. Ka shum njerz q kan arritur sukses t madh pa pasur nj diplom t lart. N disa raste, prvoja praktike dhe aftsit e zhvilluara nprmjet puns s drejtprdrejt mund t jen m t rndsishme pr nj karrier t suksesshme.

  N rastin tuaj, duke pasur parasysh qllimin tuaj prfundimtar pr t punuar dhe jetuar n Shqipri, mund t jet e arsyeshme t shqyrtoni mundsit alternative q ju ofrojn prvoj praktike dhe zhvillim profesional n fushn e interesit tuaj. Mund t mendoni pr punsimin direkt n fushn ku dshironi t zhvilloni karriern tuaj, duke marr parasysh se far aftsish dhe njohurish mund t fitoni n kto pozicione t puns.

  Nse vendosni t mos prsritni klasn e 12-t, sht e rndsishme t keni nj plan t qart dhe t vendosni objektiva t dukshme pr veten tuaj. Identifikoni fushat e interesit tuaj dhe gjeni mnyra pr t msuar dhe zhvilluar aftsit tuaja n to. Prvoja praktike nprmjet puns, trajnimeve, puns vullnetare ose projekteve t ndryshme mund t jen mnyra e mir pr t fituar njohuri dhe t zhvilloheni n fushn e preferuara.

  N fund t fundit, vendimi pr t vazhduar shkolln apo pr t ndjekur nj rrug alternative sht nj zgjedhje personale. Ju duhet t vlersoni me kujdes alternativat dhe t vendosni bazuar n qllimet, interesat dhe vlerat tuaja. Nse jeni i vendosur t ndiqni nj karrier n Shqipri, mund t jet e dobishme t eksploroni mundsit dhe krkesat e tregut t puns n kt vend, dhe t bisedoni me njerz q kan prvoj n fushn tuaj t interesit.

Tema t Ngjashme

 1. Cfar kerkoni nga jeta ?
  Nga [Asteroid] n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 15-11-2023, 14:34
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-01-2023, 13:57
 3. Keshilla per shkollen
  Nga Lory al n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 15-05-2015, 14:48
 4. E krkoni dashurin?
  Nga Anita07 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-05-2011, 14:55
 5. Lidhje me nj kompjuter me lidhje telefonike (dial-up)
  Nga teknika1 n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-01-2011, 14:37

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •