Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13

Tema: Prshndetje

i/e regjistruar Maska e amlik
    Antarsuar
    07-08-2023
    Vendndodhja
    Gjermania
    Postime
    9

Prshndetje

Un jam amlik.

Un jam 19 vje dhe jetoj n Gjermani. Un kam qen shum i interesuar pr krkimet gjenealogjike gjat viteve t fundit dhe kam arritur n shum prfundime. Un iu bashkua ktij forumi pr t ditur m shum dhe pr t kontaktuar m shum me trashgimin time shqiptare. Un gjithashtu do t doja t msoja shqip dhe mendoj se ndrveprimi me t tjert dhe prdorimi i gjuhs do t m ndihmonte pr ta br kt.

Jam shum krenar pr gjakun tim shqiptar, pasi paraardhsit e mi u internuan n Turqi dhe u dbuan nga shtpit e tyre. Msova pr t gjitha kto gjra kur hulumtoja pemn time familjare. sht turp q babai im ka ndrruar jet tashm. Do t kisha dashur t'i tregoja pr kt. Ai kurr nuk i dinte rrnjt e tij dhe un zgjidha nj mister familjar.

Shpresoj se ky postim ju ka dhn nj pasqyr se kush jam un.

Zoti ju bekofte te gjitheve ❤

2. 4 antart m posht falenderuan amlik pr mendimin e shprehur n kt postim:

AdmiraL (15-08-2023),Albo (09-08-2023),Lulke (26-09-2023),Neteorm (09-08-2023)

Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Antarsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Mosha
    33
    Postime
    2,229
    Postimet n Bllog
    6

Pr: Prshndetje

Miresevjen ne forum amlik, ke ardhur ne forumin e duhur per te gjithe kerkimet e tua.

Uroj gjithe te mirat.

4. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

amlik (09-08-2023)

Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    28,625
    Postimet n Bllog
    12

Miresevjen ne forum,

Vetem 19 vjear dhe je duke krkuar rrnjt e tua shqiptare? Zoti t ka bekuar me nj urtsi q as burrat n moshn e flokve t bardha nuk e kan. Uroj q t zbulosh prgjigjet e t gjitha pyetjeve q ke n lidhje me historikun e familjes tuaj. Ku i dihet, mbase rivendos lidhje edhe me pjestar t familjes tuaj n Shqipri me t cilt ke lidhje gjaku. Forumi shqiptar sht hapur dhe vazhdon t ekzistoj n Internet pr t rinj si ty q vlersojn trashgimin e traditn shqiptare dhe duan ta ruajn e trashgojn nga brezi n brez.

Nse e frekuenton forumin shqiptar prdit duke lexuar dhe duke shkruajtur (edhe me ndihmn e prkthyesve n linj), t garantoj un q brenda 1 muaji do lexosh rrjedhshm e do kuptosh e brenda 3 muajsh do ta flassh gjuhn shqipe. Pas lufts n Kosov n vitin 1999, 2 milion shqiptar nga Kosova dhe qindra mijra t tjer t lindur n Perndim msuan shqip dhe perfeksionuan gjuhn e tyre shqipe duke marr pjes n forumin shqiptar prdit. Esht nj nga kontributet m t mdha t forumit shqiptar n kto 20 vjet q ka qen n linj.

Esht e vshtir pr ne shqiptart sot t ndihemi krenar kur shqiptart po e braktisin Shqiprin n mas duke emigruar jasht vendit. Shembulli yt dhe postimi yt i jep zemrs sime shpres.

Zoti t bekoft!

Albo

6. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

amlik (10-08-2023),Neteorm (10-08-2023)

i/e regjistruar
    Antarsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,560

Citim Postuar m par nga amlik Lexo Postimin
    Un jam amlik.

Un jam 19 vje dhe jetoj n Gjermani. Un kam qen shum i interesuar pr krkimet gjenealogjike gjat viteve t fundit dhe kam arritur n shum prfundime. Un iu bashkua ktij forumi pr t ditur m shum dhe pr t kontaktuar m shum me trashgimin time shqiptare. Un gjithashtu do t doja t msoja shqip dhe mendoj se ndrveprimi me t tjert dhe prdorimi i gjuhs do t m ndihmonte pr ta br kt.

Jam shum krenar pr gjakun tim shqiptar, pasi paraardhsit e mi u internuan n Turqi dhe u dbuan nga shtpit e tyre. Msova pr t gjitha kto gjra kur hulumtoja pemn time familjare. sht turp q babai im ka ndrruar jet tashm. Do t kisha dashur t'i tregoja pr kt. Ai kurr nuk i dinte rrnjt e tij dhe un zgjidha nj mister familjar.

Shpresoj se ky postim ju ka dhn nj pasqyr se kush jam un.

Zoti ju bekofte te gjitheve ❤
    Mire se erdhe ne forumin shqiptar

8. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

amlik (13-08-2023)

Moderator Maska e AdmiraL
    Antarsuar
    25-05-2004
    Vendndodhja
    Rheinfelden - Baden-Wrttemberg
    Mosha
    36
    Postime
    758

Pershendetje,

Mire se erdhe, kaloni sa me mire mes nesh.

Jeni ne vendin e duhur, pasi ketu jo vetem Shqip qe meson, por do te mesosh cdo gje rreth popullit Shqiptar pa dallim. Thjesht vetem kushoja pak kohe dhe forumit dhe meson gjera saqe nuk te duhet asnje vend tjeter qe te mesosh.

Viel Spa mit uns..
    Forca MILAN - is Champion and only Champion!

10. Anetart m posht kan falenderuar AdmiraL pr postimin:

amlik (22-08-2023)

i/e regjistruar
    Antarsuar
    05-10-2013
    Postime
    2

Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin

Pas lufts n Kosov n vitin 1999, 2 milion shqiptar nga Kosova dhe qindra mijra t tjer t lindur n Perndim msuan shqip dhe perfeksionuan gjuhn e tyre shqipe duke marr pjes n forumin shqiptar prdit. Esht nj nga kontributet m t mdha t forumit shqiptar n kto 20 vjet q ka qen n linj.

Albo
    Kjo nuk eshte shume e vertete, po jemi mesu me lexu keso pasaktesira nga ti o Albo. Po pse more njeri e ekzagjeron keshtu, Shqiptaret e Kosoves flasin shqip, me shqip se ti dhe shumica ketu.2 milione shqiptare te Kosoves thote e kane mesu shqipen ne forumin shqiptar. Hajde mendje hajde.

Ti nese ke per qellim ta promovosh forumin, i cili ka pesuar renie te dukshme, kjo nuk eshte menyra ma e mire, se eshte 100% e pasakte. Kete e di edhe femija ne djep.

Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    28,625
    Postimet n Bllog
    12

Citim Postuar m par nga Lisiani Lexo Postimin
    Kjo nuk eshte shume e vertete, po jemi mesu me lexu keso pasaktesira nga ti o Albo. Po pse more njeri e ekzagjeron keshtu, Shqiptaret e Kosoves flasin shqip, me shqip se ti dhe shumica ketu.2 milione shqiptare te Kosoves thote e kane mesu shqipen ne forumin shqiptar. Hajde mendje hajde.

Ti nese ke per qellim ta promovosh forumin, i cili ka pesuar renie te dukshme, kjo nuk eshte menyra ma e mire, se eshte 100% e pasakte. Kete e di edhe femija ne djep.
    A e di pse forumi shqiptar ishte aq popullor dhe i frekuentuar ne fillimet e viteve 2000 n Internet? Pasi ishte komuniteti i par i hapur n Internet n gjuhn shqipe. Pr shqiptart nga mbar bota t komunikojn me njri-tjetrin n gjuhn e tyre. Kish faqe plot pr Shqiprin n Internet, por t gjitha ishin n gjuh t huaj, anglisht, dhe t gjitha prpiqeshin t prezantonin Shqiprin e shqiptart n botn jo-shqipfolse. Dhe ja tek del nj faqe modeste q mbledh shqiptart n mbar botn dhe u thot: hajdeni diskutoni me njri-tjetrin n gjuhn shqipe t gjitha problemet e jets suaj.

N vite, kam marr personalisht plot mesazhe nga antart e vizitort e forumit ku kan shprehur falenderimin dhe mirnjohjen e tyre pr punn time me forumin. Dhe gati t gjith m falenderonin pr dy gjra: 1) ndihma me perfeksionimin dhe pasurimin e fjalorit t tyre shqip (shumica jetojn n vende si Zvicr e Gjermani) 2) sht knaqsi e veant t diskutosh e msosh nga shqiptar q jetojn n t gjitha trevat shqiptare dhe n mbar botn. Kjo e dyta ishte mnyra e tyre pr t thn se kan nj vetdije kombtare m t gjer e m t thell se ajo q trashguan nga tradita familjare.

Albo nuk promovon forume. Albo promovon t vrtetn! Dhe filozofi i vjetr Platon ka thn: "Asnj njeri nuk urrehet m shum se sa ai q thot t vrtetn!"

Albo
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-08-2023 m 22:30

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    15,959

Mir se vjen n Forum amlik ! Nj rrugtim t mbar e t bukur !

sht emocionues kthimi tek rrnjt e tua, origjina e t parve dhe rrugtimi i tyre ! Suksese n msimin e perfeksionimin e Shqipes !

Zoti t bekoft dhe ty !

14. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

amlik (22-08-2023)

i/e regjistruar
    Antarsuar
    05-10-2013
    Postime
    2

Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
    A e di pse forumi shqiptar ishte aq popullor dhe i frekuentuar ne fillimet e viteve 2000 n Internet? Pasi ishte komuniteti i par i hapur n Internet n gjuhn shqipe. Pr shqiptart nga mbar bota t komunikojn me njri-tjetrin n gjuhn e tyre. Kish faqe plot pr Shqiprin n Internet, por t gjitha ishin n gjuh t huaj, anglisht, dhe t gjitha prpiqeshin t prezantonin Shqiprin e shqiptart n botn jo-shqipfolse. Dhe ja tek del nj faqe modeste q mbledh shqiptart n mbar botn dhe u thot: hajdeni diskutoni me njri-tjetrin n gjuhn shqipe t gjitha problemet e jets suaj.

N vite, kam marr personalisht plot mesazhe nga antart e vizitort e forumit ku kan shprehur falenderimin dhe mirnjohjen e tyre pr punn time me forumin. Dhe gati t gjith m falenderonin pr dy gjra: 1) ndihma me perfeksionimin dhe pasurimin e fjalorit t tyre shqip (shumica jetojn n vende si Zvicr e Gjermani) 2) sht knaqsi e veant t diskutosh e msosh nga shqiptar q jetojn n t gjitha trevat shqiptare dhe n mbar botn. Kjo e dyta ishte mnyra e tyre pr t thn se kan nj vetdije kombtare m t gjer e m t thell se ajo q trashguan nga tradita familjare.

Albo nuk promovon forume. Albo promovon t vrtetn! Dhe filozofi i vjetr Platon ka thn: "Asnj njeri nuk urrehet m shum se sa ai q thot t vrtetn!"

Albo

Te verteten e gjymte. Nuk te urrej une ty Albo,e sidomos nese e flet te verteten, po ajo nuk ke e vertete. Nuk do te thote qe urrehesh kur tjeret nuk pajtohen me ty. Po ti gjithmone ke vuajtur nga deliri i madheshtise. Sidoqofte hyra vetem per korrigjim se mi vrau syte ajo fjali apo gjysem fjali. E vertete qe ky forum ka qene si pike bashkimi per shqiptaret,nga diaspora e trojet shqiptare, ka sherbyer edhe si burim i informacionit dhe dijes per shume njerez, por kur njeriut i rritet mendja, mund te ndryshojne gjerat, per negativisht fatkeqesisht ndonjehere. Gjakovaret te nemin/mallkojne keshtu "Hajt bace tu rrit mendja"

Citim Postuar m par nga Lisiani Lexo Postimin
    Te verteten e gjymte. Nuk te urrej une ty Albo,e sidomos nese e flet te verteten, po ajo nuk ke e vertete. Nuk do te thote qe urrehesh kur tjeret nuk pajtohen me ty. Po ti gjithmone ke vuajtur nga deliri i madheshtise. Sidoqofte hyra vetem per korrigjim se mi vrau syte ajo fjali apo gjysem fjali. E vertete qe ky forum ka qene si pike bashkimi per shqiptaret,nga diaspora e trojet shqiptare, ka sherbyer edhe si burim i informacionit dhe dijes per shume njerez, por kur njeriut i rritet mendja, mund te ndryshojne gjerat, per negativisht fatkeqesisht ndonjehere. Gjakovaret te nemin/mallkojne keshtu "Hajt bace tu rrit mendja"
    ti i paske thn t gjitha:
    un po shotj vetm kt, nse sht dikush q e ke shkatrruar kt forum, sht pikrisht ky ... dhe ka br mkat t pafalshm se ka shkatrruar dicka me vlera.
    e sheh, sot , kur hyn n kt forum t vie t qash si sht katandisur.
    Haram t qoft Albo.

PS. Por mos harro edhe forumet tjera hic m mir nuk jan.
    gjithandej stafi sht katastrof, sic e the edhe ti vuajn nga deliri i madhshtis.
    Paramendo sikur kta t kishin dicka m t madhe n dor!!!
    "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Antarsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Mosha
    33
    Postime
    2,229
    Postimet n Bllog
    6

Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
    ti i paske thn t gjitha:
    un po shotj vetm kt, nse sht dikush q e ke shkatrruar kt forum, sht pikrisht ky ... dhe ka br mkat t pafalshm se ka shkatrruar dicka me vlera.
    e sheh, sot , kur hyn n kt forum t vie t qash si sht katandisur.
    Haram t qoft Albo.

PS. Por mos harro edhe forumet tjera hic m mir nuk jan.
    gjithandej stafi sht katastrof, sic e the edhe ti vuajn nga deliri i madhshtis.
    Paramendo sikur kta t kishin dicka m t madhe n dor!!!
    Mqse kt forum e ka prishur Albo, kisha disa pyetje po forumet e tjera q sapo vijn e shuhen dalngadal e ka fajin po Albo?!

N eksperiencn time, kur dicka nuk shkon mir faktort jan t shumt nj ndr ata jan rrjetet sociale ku i kan zhvarrosur forumet dhe humbin rndsin e tyre.

..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Antarsuar
    18-11-2014
    Postime
    1,665

Shume kohe pa hyr ne kte forum mendova se nuk ekziston me ne fakt .
    Mire se erdhe ti djaloshi nga Gjermania .

Sa per aktivitetin dy faqe ekzistojn akoma pervec kesaj . Duket sikurse i ka ren vlera forumeve e Eshte per te ardhur keq .

Po perfitoj te pershendes mikun tim @Serafim jam qe jam .
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

19. 2 antart m posht falenderuan Lulke pr mendimin e shprehur n kt postim:

Neteorm (26-09-2023),SERAFIM DILO (26-09-2023)

Pershendetje Lulke,na mori malli shpresoj te jesh e t'ja kalosh sa me mire.

Dikur forumet ishin si qyteti,sot jane kthyer ne fshatra per pleq. Kur shkruan ne forum ke kohe te pish kafen,te shofesh filxhanin edhe te rutollosh tespiet po i pate....sepse ato qe shkruan i lexon po prap vete,me pak fjal ose flet me veten ose i pergjigjesh po prap vetes.

Edhe njehere te pershendes dhe mu be qejfi per pershendetjen.

Emri:  1199.jpg

Shikime: 8

Madhsia:  21.4 KB
    Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 26-09-2023 m 14:45

21. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

Neteorm (27-09-2023)

Tema t Ngjashme

1. Prshndetje
    Nga edi.br n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 02-10-2010, 05:23
  2. Prshndetje
    Nga Eastern Area n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2010, 11:31
  3. Prshndetje...!
    Nga leda0404 n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 10-04-2010, 09:45
  4. Prshndetje!
    Nga vali@ n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 09-04-2010, 16:27
  5. Prshndetje
    Nga engjell.H n forumin Prezantoni veten n forum
    Prgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 03-04-2010, 05:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •