Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  "Lvizja e peshqirve" n Greqi krkon t liroj plazhet publike nga pushtimi i biznesve private

  Lvizja e peshqirve n Greqi krkon t rimarr plazhet

  Nj numr n rritje greksh po dalin n rrug pr t krkuar rikthimin e plazheve publike falas n vend, si parashikohet n ligj.

  Nga Eleni Stamatoukou

  Emri: Falasarna_Beach.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 63.2 KB
  Plazhi Falasarna, Kret, Greqi. Foto ilustruese: Wikipedia.


  Nj lvizje protest e nisur n ishullin grek t Rodosit sht prhapur n veri t vendit me aktivistt e t ashtuquajturs Lvizja e peshqirve q protestojn n Halkidiki pr rikthimin e plazheve publike n Greqi.

  Grekt jan gjithnj e m t frustruar nga marrja n dorzim e zonave t mdha t vijs bregdetare nga bizneset private q kufizojn n mnyr t paligjshme aksesin n plazhe dhe shpesh paguajn shuma t tepruara pr qiran e shezloneve.

  T dieln, banort e Nikitit dhe Nea Potideas n Halkidiki brohoritn bregdeti sht i popullit dhe do plazh do t jet i lir.

  Duke caktuar nj protest t re, organizatort deklaruan: Ne krkojm t drejtat tona, mbrojm hapsirat publike.

  Lvizja e Peshqirve filloi n qershor n ishullin Rodos. Ajo u prhap n ishullin Paros, ku banort matn siprfaqen e plazhit t zn nga adrat e dielli dhe dokumentuan zgjerimin e tij pavarsisht mungess s lejeve n shum raste. Naxos, Kreta dhe Atika pasuan.

  Ligji grek nuk njeh plazhe private. Megjithat, sipas nj raporti nga televizioni publik i Greqis, rreth 80 pr qind e plazhit Falasarna t Krets i konsideruar si nj nga m t bukurit n bot dhe pjes e rrjetit t zonave t mbrojtura Natura 2000 sht rrethuar nga bizneset private q operojn pa leje. Gjobat me t cilat prballen kapin afrsisht gjysmn e fitimeve t nj dite, pr t ciln kritikt thon se sht shum e ult pr t vepruar si nj penges.

  N maj, Gjykata e Lart e Greqis u drgoi nj memo prokurorve duke prsritur se mbetet e paligjshme bllokimi i aksesit n plazhet publike dhe se ata q shkelin rregullat duhet t sanksionohen.


  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: "Lvizja e peshqirve" n Greqi krkon t liroj plazhet publike nga pushtimi i biznesve priva

  Qytetart grek kundr mafies s shezlonve t plazhit. Po n Shqipri?

  Emri: Capture-43.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 35.9 KB

  N Greqi ka filluar sherrnaja dhe protestat pr vende n plazh pasi jan mimet nj ferr i vertet. Por n Shqipri mimet jan edhe me keq, pra m t larta. Grekt q jan me t pasur se shqiptart ngrihen n protesta, ndrsa n Shqipri askush nuk ngre zrin prball mafies s shezlonve.

  Ja shkrimi botuar nga media shtetrore gjermane DW:

  Kush shkon n plazh n Greqi, e ka t vshtir t gjej nj vend pr t vendosur peshqirin dhe adrn e vet. An e mban hapsira sht zn meshezlon e adra. Prej radhve me adrat uniform as q mund t shijohet panorama e detit. Kto orendi plazhi vendosen nga siprmarrje, hotelier, menaxher baresh e kafenesh, t cilt krkojn qira pr prdorimin e tyre – deri n 120 euro dita kushton nj shezlon luksoz n ishullin e Kykladeve, Paros.

  Por ndaj ktij biznesi sht krijuar rezistenc. Lvizja qytetare, q proteston kundr privatizimit ilegal t plazheve. “Ne mbrojm t drejtn e qytetarve dhe t vizitorve t ishullit pr akses t lir n plazhet, q ne i duam”, shkruan “lvizja e Paros pr mbrojtjen e plazheve” n faqen e saj t Facebookut. “Vera (plazhi) greke sht pjes e shpirtit ton, sht pjes e identitetit ton, ne nuk lejojm, q t na e marrin kt!”.

  Asnj vend i lir n plazhe

  N media aktivistt i quajn “lvizja e peshqirve”. Por Konstantinos Bizas, prefekt i Paros dhe ishullit m t vogl Antiparos nuk e pranon kt emrtim. Ai preferon termin lvizje qytetare pr mbrojtjen e plazheve. Sepse qllimi sht q t ruhen plazhet pr publikun. “Sipas ligjit 50 vetm prqind e plazheve lejohet t’u jepen siprmarrjeve pr prdorim biznesi, pjesa tjetr prej 50 prqind duhet t jet hapsir e lir publike. E nse kemi t bjm me zona t mbrojtura natyrore, lejohen vetm 30 prqind pr shfrytzim biznesi”, thot Bizaas n intervist pr DW. N zgjedhjet e ardhshme ai do t kandidoj si i pavarur pr postin e kryetarit t bashkis. Deri ather ai angazhohet vet n nismn qytetare, q do t’ua kthej plazhet pr prdorim t lir qytetarve dhe vizitorve.

  Paros sht ishulli i tret pr nga madhsia n arqipelagun e Kykladeve, direkt pran ishullit m t madh Naxos.

  Qytetart protestojn kundr privatizimit ilegal

  Ish- msuesi pensionist, Christos Georgousis sht nj ndr pjestart e lvizjes pr mbrojtjen e plazheve si hapsira publike. Me kalimin e kohs situata n ishujt e preferuar pr t kaluar pushimet po del jasht kontrollit, thot ai. Prej dy vjetsh askush nuk sht kujdesur m pr respektimin e rregullave. N fillim t qershorit ai ftoi prfaqsuesit e autoriteteve lokale n nj takim, pr t diskutuar pr zgjidhjen e problemit. Rreth 200 vet morn pjes. N fund t korrikut pati dy demonstrata, ku morn pjes rreth 300 deri n 400 vet, ndr to edhe t huaj, q banojn n ishull ose e vizitojn rregullisht at.

  “Lvizja qytetare nuk sht kundr turistve apo siprmarrjeve”, thot regjisori i filmave Panos Kekas n bised pr DW. Aktivistt krkojn q t zbatohet ligji, pra q vetm gjysma e plazheve mund t prdoret pr biznes dhe pjesa tjetr duhet t lihet e lir pr publikun. Regjisori q jeton prej 15 vjetsh n ishull ka br edhe nj film pr kt dukuri, q sht e prhapur n t gjith Greqin.

  Ekonomi tarafesh dhe struktura mafioze

  N lvizjen qytetare n Paros marrin pjes njerz nga t gjitha partit dhe grupmoshat, thekson aktivisti, msues gjimnazi Tasos Kasapidis. “Lvizja qytetare ka marre t dhnat nga autoritetet dhe konstatimet e nxjerra i ka vendosur n internet: “N Paros licenca sht dhn pr prdorim biznesi pr vetm 7.500 metra katror hapsir plazhi, por n fakt bizneset kan zaptuar gjithsej 18.500 metr katror hapsir.”

  Jo vetm n Paros, por n mbar Greqin hotelet dhe baret ekspandojn me adra e shezlone prtej hapsirs s marr me qira, sepse autoritet nuk i kontrollojn ato. N shum plazhe njerzve q nuk duan ose nuk jan n gjendje t pagujn mimet e larta pr shezlont u refuzohet hyrja n plazh. Sipas legjislacionit grek plazhet jan publike dhe vetm n kushte t caktuara nga komuna apo autoritete t tjera territore t caktuara mund t jepen me qira.

  Pr taktika elektorale ose thjesht sepse biznesment kan njohje me politikant apo kan lidhje farefisnore, autoritetet bjn nj sy e nj vesh t shurdhr dhe nuk ushtrojn kontrolle. Rezultati sht q fare pak persona prfitojn financiarisht n kurriz t pjess drmuese t qytetarve.

  (Marr me shkurtime nga DW)

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. TV online , kanale private dhe publike pa pages
  Nga Wordless n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-07-2013, 05:46
 2. Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
 3. Privatt detyrojn pushuesit t paguajn pr plazhet publike
  Nga EuroStar1 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-07-2012, 14:14
 4. Lvizja Bashkohu i krkon Thait t shkarkoj kshilltarin e tij
  Nga MafiaWarz n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 14:07
 5. Private apo Publike ?
  Nga PINK n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 09:26

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •