Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Deklarata bomb: "Forcat Hapsinore n Amerik kan prova t manipulimeve t zgjedhjeve 2020!"

  Pres. Trump prforcon pretendimet e Dr. Jan Halper-Hayes n rrjetin social Truth – sugjeron q Forca Hapsinore ka prova t mashtrimit n zgjedhjet e vitit 2020: “Trump e dinte se nse ai paraqiste ndonj nga provat hert, do t kishim nj LUFT CIVILE”

  Emri: trump-space-command.jpg

Shikime: 127

Madhsia: 38.6 KB
  Photo: Chip Somodevilla/Getty Images

  N nj postim t fundit n platformn e tij t mediave sociale, Truth Social, ish-presidenti Donald Trump vlersoi analizn dhe komentet e bra nga Dr. Jan Halper-Hayes gjat nj interviste t fundit.

  Halper-Hayes, nj ish-zvendspresidente globale e republikanve jasht Ameriks n Britanin s Madhe, bri buj me deklaratat e saj gjat nj paraqitjeje n nj emision lajmesh mngjesi n Britani, Mngjes me Stephen dhe Ellie, t enjten e kaluar.

  Emri: Dr.-Jan-Halper-Hayes-2048x1153.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 27.6 KB

  Halper-Hayes kundrshtoi mendimin e prhapur se rasti i Trump bazohet vetm n teorit e konspiracionit politik, duke argumentuar se ka pyetje t rndsishme n lidhje me integritetin e zgjedhjeve q krkojn vmendje. Ajo m tej pretendoi se aktakuza aktuale i ka dhn pa dashje Trump nj platform pr t paraqitur rastin e tij dhe pr t ekspozuar parregullsi t mundshme zgjedhore.

  Gjat intervists, Halper-Hayes pretendoi se ishte pjes e nj Task Force t Departamentit t Mbrojtjes (DoD), duke pohuar se Forca Hapsinore kishte prova q vrtetonin natyrn mashtruese t zgjedhjeve t vitit 2020. Sigurisht, The Gateway Pundit as mund t'i konfirmoj dhe as t'i mohoj kto pretendime n kt moment.

  Sipas Halper-Hayes, Trump kishte zgjedhur t mos bnte publike prova t tilla m hert pr t parandaluar trazirat civile, duke besuar se mund t onte n nj luft civile.

  “Un mora pjes n nj grup pune n Departamentin e Mbrojtjes, dhe fakti sht se ata kan provat. Ata kan provat. Dhe Trump e dinte se nse ai prezantonte ndonj nga provat m hert, do t kishim nj luft civile, se ai me t vrtet ndjeu se njerzit duhej t shihnin se sa keq mund t shkonte situata," tha Halper-Hayes.

  “Shihni, puna sht, mendoni pr Edward Snowden dhe gjith informacionin q ai kishte. Mendoni pr faktin se ushtria jon, Forca Hapsinore e Departamentit ton t Mbrojtjes, nse mendoni se nuk i kan rezultatet reale t zgjedhjeve, ather po mashtroni veten”, tha Halper-Hayes.

  Forca Hapsinore e Shteteve t Bashkuara (USSF ) sht nj deg e ushtris amerikane q u krijua nga administrata Trump. Krijimi i saj u miratua zyrtarisht me nnshkrimin e Aktit t Autorizimit t Mbrojtjes Kombtare pr vitin 2020 m 20 dhjetor 2019.

  Misioni i saj sht t organizoj, trajnoj dhe pajis forcat hapsinore n mnyr q t mbroj interesat e SHBA-s dhe aleatve n hapsir ​​dhe t siguroj aftsi hapsinore pr forcn e prbashkt.

  Dr. Halper-Hayes u thellua m tej n Urdhrin Ekzekutiv 13848, miratuar nga Trump m 12 shtator 2018, duke argumentuar se ai ishte krijuar pr t luftuar ndrhyrjen e huaj n zgjedhjet e SHBA, me fokus n zgjedhjet e 2020.

  “Tani, m lejoni t them dika pr kto zgjedhje t 2020, sht se Biden sht presidenti legjitim, por ai sht presidenti legjitim i asaj q tani sht Korporata e falimentuar e SHBA dhe ky ishte nj traktat i vitit 1871, " tha Halper-Hayes.

  Traktati i 1871, i njohur gjithashtu si Traktati i Uashingtonit, ishte nj marrveshje midis Shteteve t Bashkuara dhe Mbretris s Bashkuar. T dy kombet synonin t zgjidhnin mosmarrveshjet q kishin mbetur q nga Lufta Civile Amerikane.

  Ajo vazhdoi, “Epo, m 12 shtator 2018, Trump krijoi nj urdhr ekzekutiv. Brenda ksaj, ai nnvizoi n zgjedhjet e ardhshme do lloj ndrhyrjeje t huaj apo t brendshme posarisht pr zgjedhjet e vitit 2020. Pra, ne themi, nga e dinte ai se disa nga kto gjra do t ndodhnin? Integriteti zgjedhor n t dyja ant e rrugs sht i vshtir. sht vrtet e vshtir. Por ajo q ka br kjo sht se i hapi dern Trumpit pr t paraqitur rastin e tij.”

  Halper-Hayes sugjeroi gjithashtu se Trump kishte sinjalizuar qllimin e tij pr t shprbr korporatn amerikane dhe pr ta kthyer vendin n gjendjen e tij origjinale si Republik gjat nj takimi me Mbretreshn e Anglis. Ajo pretendoi se kjo lvizje oi n nj transferim t konsiderueshm t arit nga Banka e Vatikanit.

  Dr. Jan Halper-Hayes tha:

  “Ata e talln sepse supozuan se ai theu protokollin dhe ecte para mbretreshs. Jo, nse ktheheni dhe e shikoni, do t shihni se ai e pa at. Ajo bri nj val me dorn e saj. Ai vazhdoi, ajo bri disa hapa, ai u ndal dhe priti q ajo t bashkohej.

  “Kjo ishte nj optik pr t na thn se ai m pas do t falimentonte korporatn amerikane sepse ishte Vatikani, Kurora dhe SHBA-t q ishin pjes e tyre q nga viti 1871. Dhe ne po ju jepnim dollart e taksave. Ne po kthenim, harrojeni kt Tea Party dhe pa taksa, pa prfaqsim, ju kishim borxh shum para se na ndihmuat n luftn civile.

  “Dhe kjo sht ajo q Trump… ai i tha mbretreshs, un po i jap fund ksaj. Ne po e shprndajm kt korporat. Ne do t kthehemi n t qenit Republik dhe t gjith do t jemi t ndar. Papa nuk ishte i lumtur. Ju duhet t gjeni nj foto t tij duke vizituar Papn. U deshn 650 avion pr t hequr arin ton nga Banka e Vatikanit.”

  Drejtuesi i emisionit Stephen Dixon m pas u prgjigj: “Nuk jam shum i lumtur pr kt, Jan, pr t qen plotsisht i sinqert. Ne mund t bjm parat tuaja n moment. Vazhdo t rrjedh, them un.”

  T dieln, Presidenti Donald Trump vlersoi pretendimet e Dr. Jan Halper-Hayes n nj postim t "Truth Social".

  “Dr. Jan Halper-Hayes sht fantastike. T gjith duhet t shikojn intervistn e saj pr mashtrimin zgjedhor me at gazetarin e varfr q u shkatrrua prej saj. Faleminderit Don Jr. q publikuat kt kryevepr pr ta par publikun. GJUETI SHTRIGASH!" ka shkruar Trump .

  Emri: trump-truth-1.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 48.3 KB

  Emri: trump-truth-1.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 48.3 KB
  Pamja e ekranit: @realDonaldTrump/Truth Social

  Ish-kshilltari i Siguris Kombtare i Shteteve t Bashkuara, Mike Flynn, iu prgjigj postimit t Trumpit n Truth Social, duke thn: “Nj paraqitje kaq e qart e asaj q po prballemi dhe far ka t ngjar t ndodh… #MAGA “Liria jon duhet t ruhet”.

  Emri: flynn-truth.jpg

Shikime: 63

Madhsia: 26.4 KB
  Pamja e ekranit: @TrueGenFlynn/Truth Social


  SHIKO videon kortezi e Qytetarit Kane News:
  Burimi: TGP

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Deklarata bomb: "Forcat Hapsinore n Amerik kan prova t manipulimeve t zgjedhjeve 2020!"

  Emri: donald-j-trump_3.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 7.5 KB
  DONALD J. TRUMP
  Presidenti i 45-t i Shteteve t Bashkuara: 2017 - 2021

  Urdhri Ekzekutiv 13848 - Vendosja e disa sanksioneve n rast t ndrhyrjes s huaj n zgjedhjet e Shteteve t Bashkuara

  12 shtator 2018

  Nga autoriteti q m sht dhn si President nga Kushtetuta dhe ligjet e Shteteve t Bashkuara t Ameriks, duke prfshir Aktin Ndrkombtar t Fuqive Ekonomike t Emergjencave (50 USC 1701 e n vazhdim) ( IEEPA), Aktin Kombtar t Emergjencave (50 USC 1601 e m pas .) (NEA), seksioni 212(f) i Aktit t Emigracionit dhe Shtetsis t vitit 1952 (8 USC 1182(f)) dhe seksioni 301 i titullit 3, Kodi i Shteteve t Bashkuara,

  Un, Donald J. Trump,Presidenti i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, konstaton se aftsia e personave t vendosur, trsisht ose pjesrisht, jasht Shteteve t Bashkuara pr t ndrhyr ose minuar besimin e publikut n zgjedhjet e Shteteve t Bashkuara, duke prfshir aksesin e paautorizuar n infrastrukturn zgjedhore dhe t fushats ose Shprndarja e fsheht e propagands dhe dezinformimit, prbn nj krcnim t pazakont dhe t jashtzakonshm pr sigurin kombtare dhe politikn e jashtme t Shteteve t Bashkuara. Edhe pse nuk ka pasur prova t nj fuqie t huaj q ndryshon rezultatin ose prmbledhjen e votave n zgjedhjet e Shteteve t Bashkuara, fuqit e huaja kan krkuar historikisht t shfrytzojn sistemin e lir dhe t hapur politik t Ameriks. N vitet e fundit, prhapja e pajisjeve dixhitale dhe komunikimeve t bazuara n internet ka krijuar dobsi t konsiderueshme dhe ka rritur shtrirjen dhe intensitetin e krcnimit t ndrhyrjes s huaj, si ilustrohet n Vlersimin e Komunitetit t Inteligjencs 2017. Nprmjet ksaj, un deklaroj nj emergjenc kombtare pr t'u marr me kt krcnim.

  Prandaj, un urdhroj:

  Seksioni 1. (a) Jo m von se 45 dit pas prfundimit t zgjedhjeve t Shteteve t Bashkuara, Drejtori i Inteligjencs Kombtare, n konsultim me krert e do departamenti dhe agjencie (agjencie) t prshtatshme ekzekutive, do t kryej nj vlersim t do informacioni q tregon se nj qeveria e huaj, ose do person q vepron si agjent i ose n emr t nj qeverie t huaj, ka vepruar me qllim ose qllim pr t ndrhyr n ato zgjedhje. Vlersimi do t identifikoj, n masn maksimale t konstatueshme, natyrn e do ndrhyrjeje t huaj dhe do metod t prdorur pr ta ekzekutuar at, personat e prfshir dhe qeverin ose qeverit e huaja q e autorizuan, drejtuan, sponsorizuan ose e mbshtetn at. Drejtori i Inteligjencs Kombtare i dorzon Presidentit kt vlersim dhe informacionin e duhur mbshtets,

  (b) Brenda 45 ditve nga marrja e vlersimit dhe informacionit t prshkruar n seksionin 1(a) t ktij urdhri, Prokurori i Prgjithshm dhe Sekretari i Siguris Kombtare, n konsultim me krert e do agjencie tjetr t prshtatshme dhe, sipas rastit, me shtetin dhe zyrtart lokal, do t'i dorzojn Presidentit, Sekretarit t Shtetit, Sekretarit t Thesarit dhe Sekretarit t Mbrojtjes nj raport vlersimi, n lidhje me zgjedhjet e Shteteve t Bashkuara q jan objekt i vlersimit t prshkruar n seksionin 1(a) :

  (i) shkalln n t ciln do ndrhyrje e huaj q synonte infrastrukturn zgjedhore ndikoi materialisht n sigurin ose integritetin e asaj infrastrukture, tabelimin e votave ose transmetimin n koh t rezultateve t zgjedhjeve; dhe

  (ii) nse ndonj ndrhyrje e huaj prfshin aktivitete q synojn infrastrukturn e nj organizate politike, fushate ose kandidati, ose kan t bjn me, shkalln n t ciln aktivitete t tilla ndikuan materialisht n sigurin ose integritetin e asaj infrastrukture, duke prfshir aksesin e paautorizuar, zbulimin ose krcnimi i zbulimit, ose ndryshimit ose falsifikimit t informacionit ose t dhnave.

  Raporti do t identifikoj do shtje faktike materiale n lidhje me kto shtje q Prokurori i Prgjithshm dhe Sekretari i Siguris Kombtare nuk jan n gjendje t vlersojn ose t arrijn marrveshje n kohn kur raporti dorzohet. Raporti do t prfshij gjithashtu prditsime dhe rekomandime, kur sht e prshtatshme, n lidhje me veprimet korrigjuese q duhet t ndrmerren nga Qeveria e Shteteve t Bashkuara, prve sanksioneve t prshkruara n seksionet 2 dhe 3 t ktij urdhri.

  (c) Drejtuesit e t gjitha agjencive prkatse do t'i transmetojn Drejtorit t Inteligjencs Kombtare do informacion q lidhet me ekzekutimin e detyrave t drejtorit n zbatim t ktij urdhri, sipas rastit dhe n prputhje me legjislacionin n fuqi. Nse informacioni prkats del pas dorzimit t raportit t mandatuar nga seksioni 1 (a) i ktij urdhri, Drejtori, n konsultim me drejtuesit e do agjencie tjetr prkatse, do t ndryshoj raportin, sipas rastit, dhe Prokurorin e Prgjithshm dhe Sekretarin e Siguris Kombtare do t ndryshoj raportin e krkuar nga seksioni 1(b), sipas rastit.

  (d) Asgj n kt urdhr nuk do t pengoj kreun e do agjencie ose ndonj zyrtar tjetr t prshtatshm q t'i ofroj Presidentit, n do koh, nprmjet nj kanali t prshtatshm, do analiz, informacion, vlersim ose vlersim t ndrhyrjes s huaj n zgjedhjet e Shteteve t Bashkuara. .

  (e) Nse identifikohet informacioni q tregon se ka ndodhur nj ndrhyrje e huaj n nj shtet, fis apo zgjedhje lokale brenda Shteteve t Bashkuara, ai mund t prfshihet, sipas rastit, n vlersimin e mandatuar nga seksioni 1(a) i ktij urdhri ose n raportin e mandatuar nga seksioni 1(b) i ktij urdhri, ose i dorzuar Presidentit n nj raport t pavarur.

  (f) Jo m von se 30 dit pas dats s ktij urdhri, Sekretari i Shtetit, Sekretari i Thesarit, Prokurori i Prgjithshm, Sekretari i Siguris Kombtare dhe Drejtori i Inteligjencs Kombtare do t hartojn nj kuadr pr procesin q do t prdoren pr t kryer prgjegjsit e tyre prkatse n zbatim t ktij urdhri. Korniza, e cila mund t klasifikohet trsisht ose pjesrisht, do t fokusohet n sigurimin q agjencit t prmbushin prgjegjsit e tyre n prputhje me kt urdhr n nj mnyr q ruan konsistencn metodologjike; mbron zbatimin e ligjit ose informacione t tjera t ndjeshme dhe burime dhe metoda t inteligjencs; mban nj ndarje t prshtatshme ndrmjet funksioneve t inteligjencs dhe gjykimeve politike dhe ligjore; siguron q prpjekjet pr t mbrojtur proceset dhe institucionet zgjedhore t jen t izoluara nga paragjykimet politike; dhe respekton parimet e fjals s lir dhe debatit t hapur.

  Sec. 2 . (a) T gjitha pronat dhe interesat n pronat q jan n Shtetet e Bashkuara, q n vijim vijn brenda Shteteve t Bashkuara, ose q jan ose n vijim jan nn zotrimin ose kontrollin e do personi t Shteteve t Bashkuara t personave t mposhtm jan t bllokuara dhe nuk mund t jen transferuar, paguar, eksportuar, trhequr ose trajtuar ndryshe: do person i huaj i prcaktuar nga Sekretari i Thesarit, n konsultim me Sekretarin e Shtetit, Prokurorin e Prgjithshm dhe Sekretarin e Siguris Kombtare:

  (i) t jet prfshir drejtprdrejt ose trthorazi n, sponsorizuar, fshehur ose ndryshe bashkpuntor n ndrhyrjen e huaj n zgjedhjet e Shteteve t Bashkuara;

  (ii) t ket ndihmuar materialisht, sponsorizuar ose ofruar mbshtetje financiare, materiale ose teknologjike pr, ose mallra ose shrbime ose n mbshtetje t, do aktiviteti t prshkruar n nnseksionin (a) (i) t ktij seksioni ose do personi pron e t cilit dhe n baz t ktij urdhri bllokohen interesat n pron; ose

  (iii) t jet n pronsi ose t kontrolluar nga, ose t ket vepruar ose supozohet t veproj pr ose n emr t, drejtprdrejt ose trthorazi, do personi, prona ose interesat e t cilit n pron jan t bllokuara n prputhje me kt urdhr. (b) Urdhri Ekzekutiv 13694 i dats 1 Prill 2015, i ndryshuar nga Urdhri Ekzekutiv 13757 i dats 28 Dhjetor 2016, mbetet n fuqi. Ky urdhr nuk ka pr qllim dhe nuk shrben pr t kufizuar diskrecionin e Sekretarit t Thesarit pr t ushtruar autorizimet e parashikuara n Urdhrin Ekzekutiv 13694. Kur sht e prshtatshme, Sekretari i Thesarit, n konsultim me Prokurorin e Prgjithshm dhe Sekretarin e Shtetit , mund t ushtroj autoritetet e prshkruara n Urdhrin Ekzekutiv 13694 ose autoritete t tjera n lidhje me ushtrimin e autoriteteve t Sekretarit t Thesarit t parashikuara n kt urdhr.

  (c) Ndalimet n nnseksionin (a) t ktij seksioni zbatohen prve n masn e parashikuar nga statutet, ose n rregulloret, urdhrat, direktivat ose licencat q mund t lshohen n baz t ktij urdhri, dhe pavarsisht nga do kontrat e lidhur ose ndonj licenc ose leje t dhn prpara dats s ktij urdhri.

  Sec. 3 . Pas transmetimit t vlersimit t mandatuar nga seksioni 1(a) dhe raportit t mandatuar nga seksioni 1(b):

  (a) Sekretari i Thesarit do t shqyrtoj vlersimin e mandatuar nga seksioni 1(a) dhe raportin e mandatuar nga seksioni 1(b), dhe, n konsultim me Sekretarin e Shtetit, Prokurorin e Prgjithshm dhe Sekretarin e Siguris Kombtare , t vendos t gjitha sanksionet e duhura n prputhje me seksionin 2(a) t ktij urdhri dhe do sanksion t prshtatshm t prshkruar n seksionin 2(b) t ktij urdhri; dhe

  sektor me rndsi strategjike t krahasueshme me at qeveri t huaj). Rekomandimi do t prfshij nj vlersim t efektit t sanksioneve t rekomanduara mbi interesat ekonomike dhe t siguris kombtare t Shteteve t Bashkuara dhe aleatve t saj. do sanksion i rekomanduar do t kalibrohet n mnyr t prshtatshme pr qllimin e ndrhyrjes s huaj t identifikuar dhe mund t prfshij nj ose m shum nga sa vijon n lidhje me do person t huaj t synuar:

  (i) bllokimin dhe ndalimin e t gjitha transaksioneve n pronn e nj personi dhe interesat n pronat q i nnshtrohen juridiksionit t Shteteve t Bashkuara;

  (ii) kufizimet e licencs s eksportit sipas do statuti ose rregulloreje q krkon shqyrtimin dhe miratimin paraprak t Qeveris s Shteteve t Bashkuara si kusht pr eksportin ose rieksportin e mallrave ose shrbimeve;

  (iii) ndalimet q institucionet financiare t Shteteve t Bashkuara t japin hua ose t japin kredi pr nj person;

  (iv) kufizimet n transaksionet n valut n t cilat nj person ka ndonj interes;

  (v) ndalimet e transfertave t kredis ose pagesave ndrmjet institucioneve financiare, ose nga, nprmjet, ose ndaj do institucioni financiar, pr t mirn e nj personi;

  (vi) ndalimet pr personat e Shteteve t Bashkuara q investojn ose blejn kapitalin ose borxhin e nj personi;

  (vii) prjashtimi i oficerve t korporats s huaj t nj personi nga Shtetet e Bashkuara;

  (viii) vendosjen ndaj zyrtarve kryesor ekzekutiv t huaj t ndonj prej sanksioneve t prshkruara n kt seksion; ose

  (ix) do mas tjetr t autorizuar me ligj.

  Sec. 4 . Prcaktoj se dhnia e donacioneve t llojit t artikujve t specifikuar n seksionin 203(b)(2) t IEEPA (50 USC 1702(b)(2)) nga, pr, ose pr prfitimin e do personi prona e t cilit dhe Interesat n pron jan t bllokuara n zbatim t ktij urdhri do t dmtonin seriozisht aftsin time pr t'u marr me emergjencn kombtare t shpallur n kt urdhr, dhe n kt mnyr ndaloj donacione t tilla si parashikohet n seksionin 2 t ktij urdhri.

  Sec. 5 . Ndalimet n seksionin 2 t ktij urdhri prfshijn si m posht:

  (a) dhnia e do kontributi ose ofrimi i fondeve, mallrave ose shrbimeve nga, pr ose pr t mirn e do personi, prona dhe interesat e prons s t cilit jan bllokuar n prputhje me kt urdhr; dhe

  (b) marrjen e do kontributi ose ofrimin e fondeve, mallrave ose shrbimeve nga do person i till.

  Sec. 6 . N kt mnyr konstatoj se hyrja e pakufizuar e emigrantve dhe joemigrantve n Shtetet e Bashkuara t t huajve, pronat dhe interesat e prons s t cilve jan bllokuar sipas ktij urdhri, do t ishte e dmshme pr interesat e Shteteve t Bashkuara, dhe un pezulloj hyrjen n Shtetet e Bashkuara, si emigrant ose jo emigrant, t personave t till. Persona t till do t trajtohen si persona t mbuluar nga seksioni 1 i Proklamats 8693 t 24 korrikut 2011 (Pezullimi i hyrjes s t huajve q i nnshtrohen ndalimeve t udhtimit t Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara dhe sanksioneve t Aktit Ndrkombtar t Fuqive Ekonomike Emergjente).

  Sec. 7 . (a) do transaksion q shmang ose shmang, ka pr qllim shmangien ose shmangien, shkakton shkelje ose tenton t shkel ndonj nga ndalimet e prcaktuara n kt urdhr, sht i ndaluar.

  (b) do konspiracion i krijuar pr t shkelur ndonj nga ndalesat e prcaktuara n kt urdhr sht i ndaluar.

  Sec. 8 . Pr qllimet e ktij urdhri:

  (a) termi "person" nnkupton nj individ ose subjekt;

  (b) termi "entitet" nnkupton nj partneritet, shoqat, besim, siprmarrje t prbashkt, korporat, grup, nngrup ose organizat tjetr;

  (c) termi "person i Shteteve t Bashkuara" nnkupton do shtetas t Shteteve t Bashkuara, t huaj rezident t prhershm, entitet t organizuar sipas ligjeve t Shteteve t Bashkuara ose do juridiksioni brenda Shteteve t Bashkuara (duke prfshir degt e huaja), ose do person (prfshir nj person t huaj ) n Shtetet e Bashkuara;

  (d) termi "infrastruktur zgjedhore" nnkupton teknologjin dhe sistemet e informacionit dhe komunikimit t prdorura nga ose n emr t Qeveris Federale ose t nj shteti ose qeverie vendore n menaxhimin e procesit zgjedhor, duke prfshir bazat e t dhnave t regjistrimit t votuesve, makinat e votimit, pajisjet e tabelimit t votimit, dhe pajisje pr transmetimin e sigurt t rezultateve t zgjedhjeve;

  (e) termi "zgjedhje n Shtetet e Bashkuara" nnkupton do zgjedhje pr zyrn federale t mbajtur n ose pas dats s ktij urdhri;

  (f) termi "ndrhyrje e huaj", n lidhje me zgjedhjet, prfshin do veprim t fsheht, mashtrues, mashtrues ose t paligjshm ose tentativ pr veprime t nj qeverie t huaj, ose t do personi q vepron si agjent i ose n emr t nj t huaji qeveris, t ndrmarra me qllim ose

  efekti i ndikimit, minimit t besimit n, ose ndryshimit t rezultatit ose rezultatit t raportuar t zgjedhjeve, ose minimit t besimit t publikut n proceset ose institucionet zgjedhore;

  (g) termi "qeveri e huaj" nnkupton do autoritet kombtar, shtetror, provincial ose tjetr qeveriss, do parti politike, ose do zyrtar t do autoriteti qeveriss ose parti politike, n do rast t nj vendi t ndryshm nga Shtetet e Bashkuara;

  (h) termi "i fsheht", n lidhje me nj veprim ose tentativ veprimi, do t thot i karakterizuar nga nj qllim ose qllim i dukshm q roli i nj qeverie t huaj nuk do t jet i dukshm ose i njohur publikisht; dhe

  (i) termi "Shtet" nnkupton disa shtete ose ndonj nga territoret, varsit ose zotrimet e Shteteve t Bashkuara.

  Sec. 9 . Pr ata persona, prona dhe interesat e t cilve n pron jan t bllokuara sipas ktij urdhri, t cilt mund t ken nj prani kushtetuese n Shtetet e Bashkuara, konstatoj se pr shkak t aftsis pr t transferuar fonde ose asete t tjera n ast, njoftimi paraprak pr kta persona pr masat q duhen marr. t marra n zbatim t ktij urdhri do t'i bnte ato masa t paefektshme. Prandaj, vendos q q kto masa t jen efektive n adresimin e emergjencs kombtare t shpallur n kt urdhr, nuk ka nevoj t ket njoftim paraprak pr nj list ose prcaktim t br n prputhje me seksionin 2 t ktij urdhri.

  Sec. 10 . Asgj n kt urdhr nuk do t ndaloj transaksionet pr kryerjen e biznesit zyrtar t Qeveris s Shteteve t Bashkuara nga punonjsit, prfituesit e granteve ose kontraktort e saj.

  Sec. 11 . Sekretari i Thesarit, n konsultim me Prokurorin e Prgjithshm dhe Sekretarin e Shtetit, sht i autorizuar t ndrmarr veprime t tilla, duke prfshir shpalljen e rregullave dhe rregulloreve, dhe t prdor t gjitha kompetencat e dhna Presidentit nga IEEPA, si mund t jet e nevojshme pr t prmbushin qllimet e ktij urdhri. Sekretari i Thesarit mund t ridelegoj cilindo nga kto funksione tek zyrtart e tjer brenda Departamentit t Thesarit n prputhje me legjislacionin n fuqi. T gjitha agjencit e Qeveris s Shteteve t Bashkuara udhzohen t marrin t gjitha masat e duhura brenda autorizimeve t tyre pr t zbatuar dispozitat e ktij urdhri.

  Sec. 12 . Sekretari i Thesarit, n konsultim me Prokurorin e Prgjithshm dhe Sekretarin e Shtetit, autorizohet t'i paraqes Kongresit raportet e prsritura dhe prfundimtare mbi emergjencn kombtare t shpallur n kt urdhr, n prputhje me seksionin 401(c) t AKM. (50 USC 1641(c)) dhe seksioni 204(c) i IEEPA (50 USC 1703(c)).

  Sec. 13 . Ky urdhr do t zbatohet n prputhje me 50 USC 1702(b)(1) dhe (3).

  Sec. 14 . (a) Asgj n kt renditje nuk do t interpretohet se dmton ose ndikon ndryshe:

  (i) autoriteti i dhn me ligj nj departamenti ose agjencie ekzekutive, ose drejtuesit t tij; ose

  (ii) funksionet e Drejtorit t Zyrs s Menaxhimit dhe Buxhetit n lidhje me propozimet buxhetore, administrative ose legjislative.

  (b) Ky urdhr do t zbatohet n prputhje me legjislacionin n fuqi dhe n varsi t disponueshmris s ndarjeve buxhetore.

  (c) Ky urdhr nuk ka pr qllim dhe nuk krijon ndonj t drejt ose prfitim, thelbsor ose procedural, t zbatueshm me ligj ose me barazi nga ndonj pal kundr Shteteve t Bashkuara, departamenteve, agjencive ose subjekteve t saj, oficerve, punonjsve t saj , ose agjent, ose ndonj person tjetr.

  Emri: donald-j-trump.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 10.0 KB

  DONALD J. TRUMP

  Shtepia e Bardhe,

  12 shtator 2018.


  Burimi: American Presidency Project

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Deklarata bomb: "Forcat Hapsinore n Amerik kan prova t manipulimeve t zgjedhjeve 2020!"

  [Traktati midis Shteteve t Bashkuara dhe Britanis s Madhe pr zgjidhjen e shtjeve pezull midis dy vendeve, i lidhur n Uashington, m 8 maj 1871]

  [ Uashington , 8 maj 1871 ]

  Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Madhria e Saj Britanike, me dshirn pr t siguruar nj zgjidhje miqsore t t gjitha shkaqeve t mosmarrveshjeve midis dy vendeve, pr kt qllim kan emruar Fuqiplot t tyre prkats, domethn: Presidenti i Shteteve t Bashkuara ka emruar nga ana e Shteteve t Bashkuara si Komisioner n nj Komision t Lart t Prbashkt dhe Fuqiplot, Hamilton Fish, Sekretar i Shtetit; Robert Cumming Schenck, i Drguar i Jashtzakonshm dhe Ministr Fuqiplot n Britanin e Madhe; Samuel Nelson, nj gjyqtar i asociuar i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara; Ebenezer Rockwood Hoar, nga Massachusetts; dhe George Henry Williams, nga Oregon; dhe Madhria e Saj Britanike nga ana e saj ka emruar si Komisioner t Lart dhe Fuqiplot, t nderuarin e djatht George Frederick Samuel, Earl de Grey dhe Earl of Ripon, Vikont Goderich, Baron Grantham, nj baronet, nj bashkmoshatar i Mbretris s Bashkuar, Zoti President i Kshillit m t Nderuar Privy t Madhris s Saj, Kalorsi i Urdhrit m Fisnik t Garterit, etj., etj.; i drejti I nderuari Sir Stafford Henry Northcote, Baronet, nj nga Kshilli Private m i Nderuar i Madhris s Saj, nj deputet, nj shoqrues i Urdhrit m t nderuar t Bathit, etj., etj.; Sir Edward Thornton, Knight Komandant i Urdhrit M t Nderuar t Bathit, i Drguari i Jashtzakonshm i Madhris s Saj dhe Ministr Fuqiplot n Shtetet e Bashkuara t Ameriks; Sir John Alexander Macdonald, Komandant Kalorsi i Urdhrit M t Nderuar t Bathit, antar i Kshillit Private t Madhris s Saj pr Kanadan dhe Ministr i Drejtsis dhe Prokurori i Prgjithshm i Dominionit t Madhris s Saj n Kanada; dhe Montague Bernard, Esquire,

  Dhe Fuqiplott e prmendur, pasi kan shkmbyer kompetencat e tyre t plota, t cilat u konstatuan se ishin n formn e duhur dhe t duhur, ran dakord dhe prfunduan nenet e mposhtme:

  Neni I .

  Ndrsa dallimet kan lindur midis Qeveris s Shteteve t Bashkuara dhe Qeveris s Madhris s Saj Britanike dhe ende ekzistojn, duke u rritur nga aktet e kryera nga disa anije q kan shkaktuar pretendime t njohura prgjithsisht si "pretendimet e Alabams;"

  Dhe ndrsa Madhria e Saj Britanike ka autorizuar Komisionert e saj t Lart dhe Fuqiplot t shprehin, n nj frym miqsore, keqardhjen e ndjer nga qeveria e Madhris s Saj pr arratisjen, n fardo rrethane, t Alabama dhe anijeve t tjera nga portet britanike, dhe pr grabitjet e kryera nga ato anije:

  Tani, pr t hequr dhe rregulluar t gjitha ankesat dhe pretendimet nga ana e Shteteve t Bashkuara dhe pr t siguruar zgjidhjen e shpejt t[Faqja 411]pretendime t tilla, t cilat nuk pranohen nga Qeveria e Madhris s Saj Britanike, Palt e Larta Kontraktuese bien dakord q t gjitha pretendimet e prmendura, q rrjedhin nga aktet e kryera nga anijet e siprprmendura dhe t njohura prgjithsisht si "pretendimet e Alabams", do t'i referohen nj Gjykate t Arbitrazhi t prbhet nga pes arbitra, t emruar n kt mnyr, domethn: Njri do t emrohet nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara; njra do t emrohet nga Madhria e Saj Britanike; Madhris s Tij, Mbretit t Italis, do t'i krkohet t emroj nj; Presidentit t Konfederats Zvicerane do t'i krkohet t emroj nj; dhe Madhris s Tij, Perandorit t Brazilit, do t'i krkohet t emroj nj.

  N rast t vdekjes, mungess ose paaftsis pr t shrbyer t ndonjrit ose t njrit prej arbitrave t prmendur, ose n rast se ndonjri prej arbitrave t prmendur mnjanon ose refuzon ose pushon s vepruari si i till, Presidenti i Shteteve t Bashkuara ose Ajo Madhria Britanike, ose Madhria e Tij Mbreti i Italis, ose Presidenti i Konfederats Zvicerane, ose Madhria e Tij Perandori i Brazilit, sipas rastit, mund t emroj menjher nj person tjetr pr t vepruar si Arbitri n vend dhe n vend t arbitrit emruar fillimisht nga ky Kryetar i nj Shteti.

  Dhe n rast t refuzimit ose mosveprimit pr dy muaj pas marrjes s krkess nga njra prej Palve t Larta Kontraktuese t Madhris s Tij Mbreti i Italis, ose Presidenti i Konfederats Zvicerane, ose Madhria e Tij Perandori i Brazilit, pr t emruar nj Arbitr ose pr t plotsuar emrimin origjinal ose n vend t atij q mund t ket vdekur, t jet i munguar ose i paaft, ose q mund t lr jasht, t refuzoj ose pr ndonj arsye t pushoj s vepruari si i till Arbitri, Madhria e Tij Mbreti i Suedis dhe Norvegjis do t'i krkohet t emroj nj ose m shum persona, sipas rastit, pr t vepruar si arbitra ose arbitra t till.

  Neni II.

  Arbitrat do t takohen n Gjenev, n Zvicr, sa m shpejt q t jet e prshtatshme pasi t jen emruar dhe do t vazhdojn n mnyr t paanshme dhe me kujdes pr t shqyrtuar dhe vendosur t gjitha shtjet q do t'u shtrohen atyre nga ana e qeverive t Shteteve t Bashkuara. dhe respektivisht Madhshtia e Saj Britanike. T gjitha shtjet e shqyrtuara nga Tribunali, duke prfshir vendimin prfundimtar, do t vendosen nga shumica e t gjith arbitrave,

  Secila nga Palt e Larta Kontraktuese do t emroj gjithashtu nj person pr t marr pjes n Tribunal si agjent i saj pr ta prfaqsuar at n prgjithsi n t gjitha shtjet q lidhen me arbitrazhin.

  Neni III.

  shtja e shkruar ose e shtypur e secils prej dy Palve, e shoqruar me dokumentet, korrespondencn zyrtare dhe prova t tjera n t cilat mbshtetet secila, do t'i dorzohet n dy kopje secilit prej arbitrave dhe agjentit t pals tjetr sapo mund t jet pas organizimit t Tribunalit, por brenda nj periudhe jo m t gjat se gjasht muaj nga data e shkmbimit t ratifikimeve t ktij Traktati.

  Neni IV.

  Brenda katr muajve pas dorzimit n t dyja ant e shtjes s shkruar ose t shtypur, secila Pal, n t njjtn mnyr, mund t'i dorzoj n dy kopje secilit prej arbitrave t prmendur dhe agjentit t pals tjetr, nj[Faqja 412]kundr rasti dhe dokumente shtes, korrespondenc dhe prova, n prgjigje t shtjes, dokumente, korrespondenc dhe prova t paraqitura nga pala tjetr.

  Megjithat, arbitrat mund t zgjasin kohn pr dorzimin e kundrshtjes, dokumenteve, korrespondencs dhe provave, kur, sipas gjykimit t tyre, bhet e nevojshme, pr shkak t distancs s vendit nga i cili do t paraqitet prova. t prokuruara.

  Nse n rastin e paraqitur te arbitrat secila Pal do t ket specifikuar ose aluduar pr ndonj raport ose dokument n zotrimin e saj ekskluziv pa aneksuar nj kopje, kjo Pal do t jet e detyruar, nse Pala tjetr mendon se sht e nevojshme t aplikoj pr t, t jap at Pala me nj kopje t saj; dhe secila Pal mund t'i krkoj pals tjetr, nprmjet arbitrave, t prodhoj origjinalet ose kopjet e vrtetuara t do dokumenti t paraqitur si prov, duke dhn n do rast nj njoftim t arsyeshm si mund t krkojn arbitrat.

  Neni V.

  sht detyr e agjentit t secils Pal, brenda dy muajve pas skadimit t kohs s kufizuar pr dorzimin e kundrshtjes nga t dyja palt, t'ia dorzoj n dy kopje secilit prej arbitrave t prmendur dhe agjentit t tjetrit. T marr nj argument t shkruar ose t shtypur q tregon pikat dhe duke iu referuar provave mbi t cilat mbshtetet qeveria e tij; dhe Arbitrat, nse dshirojn sqarime t mtejshme n lidhje me ndonj pik, mund t krkojn nj deklarat ose argument me shkrim ose t shtypur, ose argumentim gojor me an t nj avokati mbi t; por n kt rast, Pala tjetr do t ket t drejt t prgjigjet me goj ose me shkrim sipas rastit.

  Neni VI .

  N vendosjen e shtjeve q u paraqiten arbitrave, ata do t udhhiqen nga tre rregullat e mposhtme, t cilat jan rn dakord nga Palt e Larta Kontraktuese si rregulla q duhet t merren si t zbatueshme pr rastin, dhe nga parime t tilla t s Drejts Ndrkombtare q nuk jan n kundrshtim me t Arbitrat do t prcaktojn se kan qen t zbatueshm pr rastin.

  rregullat.

  Nj qeveri neutrale sht e detyruar -

  S pari, t prdor kujdesin e duhur pr t parandaluar pajisjen, armatosjen ose pajisjen, brenda juridiksionit t saj, t do anijeje pr t ciln ajo ka baz t arsyeshme t besoj se synon t lundroj ose t vazhdoj luftn kundr nj fuqie me t ciln sht n paqe; dhe gjithashtu pr t prdorur nj kujdes t ngjashm pr t parandaluar largimin nga juridiksioni i saj i do anijeje q synon t lundroj ose t vazhdoj luftn si m sipr, nj anije e till q sht prshtatur posarisht, trsisht ose pjesrisht, brenda nj juridiksioni t till, pr prdorim luftarak.
  S dyti, pr t mos lejuar ose vuajtur asnj nga palt ndrluftuese q t prdorin portet ose ujrat e tij si baz t operacioneve detare kundr tjetrit, ose pr qllimin e rinovimit ose shtimit t furnizimeve ose armve ushtarake, ose rekrutimin e njerzve.
  S treti, t ushtroj kujdesin e duhur n portet dhe ujrat e veta dhe, si pr t gjith personat brenda juridiksionit t tij, t parandaloj do shkelje t detyrimeve dhe detyrave t msiprme.
  Madhria e saj britanike ka urdhruar Komisionert e saj t Lart dhe Fuqiplot t deklarojn se Qeveria e Madhris s Saj nuk mund t drgohet n rregullat e msiprme si nj deklarat e parimeve t ndrkombtare[Faqja 413]Ligji i cili ishte n fuqi n kohn kur u ngritn pretendimet e prmendura n nenin I, por q Qeveria e Madhris s Saj, pr t evidentuar dshirn e saj pr t forcuar marrdhniet miqsore midis dy vendeve dhe pr t br dispozita t knaqshme pr t ardhmen, bie dakord q n Duke vendosur shtjet ndrmjet dy vendeve q lindin nga kto pretendime, arbitrat duhet t supozojn se Qeveria e Madhris s Saj kishte marr prsipr t vepronte sipas parimeve t prcaktuara n kto rregulla.

  Dhe palt e larta kontraktuese bien dakord t'i respektojn kto rregulla si ndrmjet tyre n t ardhmen, dhe t'i vn n dijeni t fuqive t tjera detare dhe t'i ftojn ato t aderojn n to.

  Neni VII .

  Vendimi i Tribunalit, nse sht e mundur, do t merret brenda tre muajve nga mbyllja e debatit nga t dyja palt.

  Ai do t bhet me shkrim dhe i dats dhe do t nnshkruhet nga arbitrat t cilt mund ta miratojn at.

  Gjykata n fjal fillimisht do t prcaktoj pr seciln anije ve e ve nse Britania e Madhe, me ndonj veprim ose mosveprim, ka dshtuar n prmbushjen e ndonj prej detyrave t prcaktuara n tre rregullat e msiprme, ose sht njohur nga parimet e s drejts ndrkombtare q nuk jan n prputhje me kto rregulla. , dhe do t vrtetoj nj fakt t till q pr seciln prej anijeve t prmendura, Gjykata t konstatoj se Britania e Madhe ka dshtuar t prmbush asnj detyr ose detyr si u prmend m lart, ajo, nse mendon se duhet, mund t vazhdoj t jap nj shum bruto pr t'u paguar nga Britania e Madhe n Shtetet e Bashkuara pr t gjitha pretendimet e referuara ndaj saj; dhe n kt rast shuma bruto e dhn do t'i paguhet n monedh Qeveris s Britanis s Madhe Qeveris s Shteteve t Bashkuara, n Uashington, brenda dymbdhjet muajve pas dats s dhnies s mimit.

  mimi do t jet n dy kopje, nj kopje e t cilit do t'i dorzohet agjentit t Shteteve t Bashkuara pr Qeverin e tij dhe kopja tjetr do t'i dorzohet agjentit t Britanis s Madhe pr Qeverin e tij.

  Neni VIII .

  do qeveri do t paguaj agjentin e saj dhe do t siguroj shprblimin e duhur t avokatit t punsuar prej saj dhe t arbitrit t caktuar prej saj, si dhe pr shpenzimet e prgatitjes dhe paraqitjes s shtjes s saj n Tribunal. T gjitha shpenzimet e tjera q lidhen me arbitrazhin do t prballohen nga t dy qeverit n pjes t barabarta.

  Neni IX .

  Arbitrat do t mbajn nj regjistrim t sakt t procedurave t tyre dhe mund t emrojn dhe punsojn zyrtart e nevojshm pr t'i ndihmuar ata.

  Neni X.

  N rast se Tribunali konstaton se Britania e Madhe ka dshtuar t prmbush ndonj detyr ose detyr si u prmend m lart, dhe nuk jep nj shum bruto, Palt e Larta Kontraktuese bien dakord q nj Bord Vlersues t caktohet pr t prcaktuar dhe prcaktuar se cilat pretendime jan t vlefshme, dhe far shume ose shumash do t'i paguhen nga Britania e Madhe Shteteve t Bashkuara pr shkak t detyrimit q lind nga nj dshtim i till, pr seciln anije, sipas mass s nj prgjegjsie t till si vendoset nga arbitrat.

  Bordi i Vlersuesve do t prbhet si m posht: Nj antar[Faqja 414]i tij do t emrohet nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara, nj antar i tij do t emrohet nga Madhria e Saj Britanike dhe nj antar i tij do t emrohet nga Prfaqsuesi n Uashington i Madhris s Tij Mbreti i Italis; dhe n rast t nj vendi t lir nga ndonj shkak, ai do t plotsohet n t njjtn mnyr n t ciln sht br emrimi fillestar.

  Sa m shpejt q t jet e mundur pas emrimeve t tilla, Bordi i Vlersuesve do t organizohet n Uashington, me fuqi pr t mbajtur mbledhjet e tyre atje, ose n Nju Jork, ose n Boston. Antart e saj do t nnshkruajn vemas nj deklarat solemne se ata do t shqyrtojn dhe vendosin n mnyr t paanshme dhe t kujdesshme, sipas gjykimit t tyre dhe sipas drejtsis dhe barazis, t gjitha shtjet q u paraqiten atyre dhe do t procedojn menjher, sipas rregullave dhe rregulloreve q ata mund t prcaktoj hetimin e pretendimeve q do t'u paraqiten atyre nga Qeveria e Shteteve t Bashkuara dhe do t'i shqyrtoj dhe vendos pr to n at mnyr dhe mnyr q ata mund t mendojn t duhur, por vetm n baz t provave ose informacioneve t tilla q do t t jepen nga ose n emr t Qeverive t Britanis s Madhe dhe t Shteteve t Bashkuara, prkatsisht. Ata jan t detyruar t dgjojn pr do pretendim t veant, nse krkohet, nj person n emr t secils Qeveri, si avokat ose agjent. Pr nj vendim do t mjaftoj shumica e vlersuesve n do rast.

  Vendimi i vlersuesve do t jepet pr do krkes me shkrim dhe do t nnshkruhet nga ata prkatsisht dhe me dat.

  do pretendim do t'i paraqitet vlersuesve brenda gjasht muajve nga dita e takimit t tyre t par, por ata, pr arsye t mir t treguara, mund t zgjasin kohn pr paraqitjen e do pretendimi n nj periudh t mtejshme jo m shum se tre muaj.

  Vlersuesit do t'i raportojn secils Qeveri, n ose prpara skadimit t nj viti nga data e mbledhjes s tyre t par, shumn e pretendimeve t vendosura prej tyre deri n datn e ktij raporti; nse pretendimet e mtejshme mbeten t pavendosura, ata do t bjn nj raport t mtejshm n ose para skadimit t dy viteve nga data e takimit t par; dhe n rast se ndonj pretendim mbetet i paprcaktuar n at koh, ata do t bjn nj raport prfundimtar brenda nj periudhe t mtejshme prej gjasht muajsh.

  Raporti ose raportet do t bhen n dy kopje dhe nj kopje e tij do t'i dorzohet Sekretarit t Shtetit t Shteteve t Bashkuara dhe nj kopje e tyre Prfaqsuesit t Madhris s Saj Britanike n Uashington.

  T gjitha shumat e parave q mund t jepen sipas ktij neni do t paguhen n Uashington, n monedh, brenda dymbdhjet muajve pas dorzimit t do raporti.

  Bordi i Vlersuesve mund t punsoj npuns t till sipas nevojs.

  Shpenzimet e Bordit t Vlersuesve do t prballohen n mnyr t barabart nga t dy qeverit dhe do t paguhen her pas here, sipas nevojs, n hartimin e llogarive t certifikuara nga Bordi. Shprblimi i vlersuesve do t paguhet gjithashtu nga t dy qeverit n pjes t barabarta n mnyr t ngjashme.

  Neni XI.

  Palt e Larta Kontraktuese angazhohen t marrin n konsiderat rezultatin e procedurave t Tribunalit t Arbitrazhit dhe t Bordit t Vlersuesve, nse ky Bord emrohet, si nj zgjidhje e plot, e prsosur dhe prfundimtare e t gjitha pretendimeve t prmendura m sipr; dhe m tej t angazhohet q do pretendim i till, pavarsisht nse i njjti mund t jet paraqitur apo jo[Faqja 415]n njoftimin e br, t preferuar ose t paraqitur prpara Tribunalit ose Bordit, nga dhe pas prfundimit t procedurave t Tribunalit ose Bordit, do t konsiderohet dhe trajtohet si i zgjidhur prfundimisht, i ndaluar dhe q ktej e tutje i papranueshm.

  Neni XII .

  t cilat mund t'i jen paraqitur njrs Qeveri pr ndrhyrjen e saj me tjetrn, dhe q mbeten ende t pazgjidhura, si dhe do pretendim tjetr i till q mund t paraqitet brenda kohs s prcaktuar n nenin XIV t ktij Traktati, do t'u referohet tre Komisionerve, t emrohet n mnyrn e mposhtme – q do t thot: Nj Komisioner do t emrohet nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara, nj nga Madhria e Saj Britanike dhe nj i tret nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara dhe Madhria e Saj Britanike s bashku; dhe n rast se Komisioneri i tret nuk do t emrohet i till brenda nj periudhe tre mujore nga data e shkmbimit t ratifikimeve t ktij Traktati, ather Komisioneri i tret do t emrohet nga Prfaqsuesi n Uashington i Madhris s Tij Mbreti i Spanjs. . N rast t vdekjes, mungess, ose paaftsia e ndonj Komisioneri, ose n rast se ndonj Komisioner nuk vepron ose pushon s vepruari, vendi vakant do t plotsohet n mnyrn e parashikuar m sipr pr t br emrimin origjinal; periudha prej tre muajsh n rast t nj zvendsimi t till llogaritet nga data e shfaqjes s vendit t lir.

  Komisionert e quajtur kshtu do t takohen n Uashington n periudhn m t hershme t prshtatshme pasi t jen emruar prkatsisht; dhe, prpara se t vazhdojn me ndonj biznes, do t bjn dhe do t nnshkruajn nj deklarat solemne se do t shqyrtojn dhe vendosin n mnyr t paanshme dhe t kujdesshme, sipas gjykimit t tyre, dhe sipas drejtsis dhe barazis, t gjitha pretendimet e tilla q do t'u paraqiten n lidhje me pjes e Qeverive t Shteteve t Bashkuara dhe e Madhris s Saj Britanike, prkatsisht; dhe nj deklarat e till do t shnohet n procesverbalin e procedurave t tyre.

  Neni XIII .

  Komisionert do t vazhdojn menjher me hetimin e pretendimeve q do t'u paraqiten atyre. Ata do t hetojn dhe vendosin pretendime t tilla sipas rendit dhe mnyrs q ata mund t mendojn si duhet, por vetm me prova ose informacione t tilla q do t jepen nga ose n emr t qeverive prkatse. Ata do t detyrohen t marrin dhe t marrin n konsiderat t gjitha dokumentet ose deklaratat e shkruara q mund t'u paraqiten atyre nga ose n emr t qeverive prkatse n mbshtetje ose n prgjigje t do pretendimi, dhe t dgjojn, nse krkohet, nj person pr seciln pals, n emr t secils Qeveri, si[Faqja 416]kshilltar ose agjent pr nj qeveri t till, pr do pretendim t veant. Nj shumic e Komisionerve do t jet e mjaftueshme pr nj mim n do rast. mimi do t jepet pr do krkes me shkrim dhe do t nnshkruhet nga Komisionert q e miratojn at. sht kompetente q do qeveri t emroj nj person pr t marr pjes n Komisionert si agjent t saj pr t paraqitur dhe mbshtetur pretendimet n emr t saj, dhe pr t'iu prgjigjur pretendimeve t bra ndaj saj, dhe pr ta prfaqsuar at n prgjithsi n t gjitha shtjet q lidhen me hetimin dhe vendimin e tij. .

  Palt e Larta Kontraktuese angazhohen t konsiderojn vendimin e Komisionerve si absolutisht prfundimtar dhe prfundimtar pr do pretendim t vendosur prej tyre dhe t'i japin efekt t plot vendimeve t tilla pa asnj kundrshtim, evazion ose vones.

  Neni XIV .

  do krkes do t'i paraqitet Komisionerve brenda gjasht muajve nga dita e mbledhjes s tyre t par, prve rasteve kur arsyet e voness do t prcaktohen n knaqsin e Komisionerve, dhe m pas, dhe n do rast t till, periudha pr paraqitjen krkesa mund t zgjatet prej tyre n do koh jo m shum se tre muaj m gjat.

  Komisionert jan t detyruar t shqyrtojn dhe vendosin pr do krkes brenda dy vjetsh nga dita e mbledhjes s tyre t par. Komisionert do t jen kompetent t vendosin n do rast nse ndonj pretendim sht br ose jo n mnyrn e duhur, paraplqyer dhe paraqitur para tyre, trsisht ose n fardo mase dhe n far mase, sipas qllimit dhe kuptimit t vrtet t ktij Traktati.

  Neni XV .

  T gjitha shumat e parave q mund t jepen nga Komisionert pr shkak t ndonj pretendimi do t'i paguhen nga njra qeveri tjetrs, sipas rastit, brenda dymbdhjet muajve pas dats s dhnies prfundimtare, pa interes dhe pa asnj zbritje prve si prcaktohet n nenin XVI t ktij Traktati.

  Neni XVI .

  Komisionert do t mbajn nj regjistr t sakt dhe procesverbal t sakt ose shnime t t gjitha procedurave t tyre, me datat e tyre, dhe mund t emrojn dhe punsojn nj sekretar, dhe do oficer ose zyrtar tjetr t nevojshm, pr t'i ndihmuar ata n transaksionin e biznesit q mund t dalin para tyre.

  do qeveri do t paguaj komisionerin dhe agjentin ose kshilltarin e vet. T gjitha shpenzimet e tjera do t prballohen nga t dy qeverit n pjes t barabarta.

  T gjitha shpenzimet e Komisionit, duke prfshir shpenzimet e kushtzuara, do t prballohen me nj zbritje t llogaritshme mbi shumn e shumave t dhna nga Komisionert, me kusht q gjithmon kjo zbritje t mos kaloj masn prej pes pr qind, mbi shumat e dhna n kt mnyr.

  Neni XVII .

  Palt e Larta Kontraktuese angazhohen t konsiderojn rezultatin e procedurave t ktij Komisioni si nj zgjidhje t plot, t prsosur dhe prfundimtare t t gjitha pretendimeve t tilla si prmenden n nenin XII t ktij Traktati mbi secilin prej tyre.[Faqja 417]Qeveria; dhe m tej angazhohu q do pretendim i till, pavarsisht nse i njjti mund t jet paraqitur ose jo n njoftimin e Komisionit t prmendur, t paraplqyer ose t parashtruar para Komisionit t prmendur, q nga dhe pas prfundimit t procedurave t Komisionit n fjal, do t merret parasysh. dhe trajtohen si prfundimisht t zgjidhura, t ndaluara dhe q ktej e tutje t papranueshme.

  Neni XVIII .

  me leje pr t zbritur n brigjet dhe brigjet dhe ishujt e prmendur, si dhe n ishujt Magdalen, me qllim t tharjes s rrjetave dhe shrimit t peshqve t tyre; me kusht q, duke vepruar kshtu, ata t mos ndrhyjn n t drejtat e prons private, ose me peshkatart britanik, n prdorimin paqsor t do pjese t brigjeve t prmendura n pushtimin e tyre pr t njjtin qllim.

  Kuptohet se liria e lartprmendur zbatohet vetm pr peshkimin n det, dhe se peshkimi i salmonit dhe i hijes, dhe t gjitha peshkimet e tjera n lumenj dhe grykderdhjet e lumenjve jan rezervuar ekskluzivisht pr peshkatart britanik.

  Neni XIX .

  sht rn dakord nga Palt e Larta Kontraktuese q nnshtetasit britanik do t ken, t prbashkt me qytetart e Shteteve t Bashkuara, lirin, pr periudhn e viteve t prmendura n nenin XXXIII t ktij Traktati, t marrin peshq t do lloji, prve guasks. peshk, n brigjet lindore t detit dhe brigjet e Shteteve t Bashkuara n veri t paraleles s tridhjet e nnt t gjersis gjeografike veriore, dhe n brigjet e disa ishujve ngjitur me to, dhe n gjiret, portet dhe prrenjt e detit n fjal- brigjet dhe brigjet e Shteteve t Bashkuara dhe t ishujve t prmendur, pa u kufizuar n asnj distanc nga bregu, me leje pr t zbritur n brigjet e prmendura t Shteteve t Bashkuara dhe t ishujve t siprprmendur, me qllim t tharjes s rrjetave dhe shrimit t tyre peshqit e tyre; me kusht q, duke vepruar kshtu, t mos ndrhyjn n t drejtat e prons private,

  Kuptohet se liria e lartprmendur zbatohet vetm pr peshkimin n det, dhe se peshkimi me salmon dhe shad, dhe t gjitha peshkimet e tjera n lumenj dhe gryk lumenjsh jan t rezervuara ekskluzivisht pr peshkatart e Shteteve t Bashkuara.

  Neni XX .

  sht rn dakord q vendet e prcaktuara nga Komisionert e caktuar sipas nenit t par t traktatit midis Shteteve t Bashkuara dhe Britanis s Madhe, t lidhur n Uashington m 5 qershor 1854,[Faqja 418]n brigjet e Dominioneve t Madhris s Saj Britanike dhe Shteteve t Bashkuara, si vende t rezervuara nga e drejta e prbashkt e peshkimit sipas atij Traktati, do t konsiderohen si t rezervuara n t njjtn mnyr nga e drejta e prbashkt e peshkimit sipas neneve t mparshme. N rast se lind ndonj pyetje midis qeverive t Shteteve t Bashkuara dhe Madhris s Saj Britanike n lidhje me t drejtn e prbashkt t peshkimit n vendet q nuk jan prcaktuar kshtu si t rezervuara, sht rn dakord q nj komision do t caktohet pr t caktuar kto vende dhe do t t krijuara n t njjtn mnyr dhe kan t njjtat kompetenca, detyra dhe autoritet si Komisioni i caktuar sipas nenit t par t Traktatit t 5 qershorit 1854.

  Neni XXI .

  sht rn dakord q, pr periudhn e viteve t prmendura n nenin XXXIII t ktij Traktati, vaji i peshkut dhe peshqit e t gjitha llojeve, (prve peshqve t liqeneve t brendshme dhe t lumenjve q bien n to, dhe prve peshqve t ruajtur n vaj, ) duke qen prodhim i peshkimit t Shteteve t Bashkuara, ose t Dominionit t Kanadas, ose t ishullit t Princ Eduardit, do t pranohen n secilin vend, prkatsisht, pa detyrime.

  Neni XXII .

  duhet t'i paguhet nga Qeveria e Shteteve t Bashkuara Qeveris s Madhris s Saj Britanike n kmbim t privilegjeve q u jepen qytetarve t Shteteve t Bashkuara sipas nenit XVIII t ktij Traktati; dhe se do shum parash q Komisionert e prmendur mund ta japin kt do t paguhet nga Qeveria e Shteteve t Bashkuara, n nj shum bruto, brenda dymbdhjet muajve pas dhnies s ktij mimi.

  Neni XXIII .

  Komisionert e prmendur n nenin e mparshm do t emrohen n mnyrn e mposhtme - q do t thot: Nj Komisioner do t emrohet nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara, nj nga Madhria e saj Britanike dhe nj i tret nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara dhe Madhshtia e Saj Britanike s bashku; dhe n rast se Komisioneri i tret nuk do t jet emruar kshtu brenda nj periudhe tre mujore nga data kur ky nen hyn n fuqi, ather Komisioneri i tret do t emrohet nga Prfaqsuesi n Londr i Madhris s Tij Perandori i Austris dhe Mbreti i Hungaria. N rast t vdekjes, mungess ose paaftsis s ndonj Komisioneri, ose n rast se ndonj Komisioner nuk vepron ose pushon s vepruari, vendi vakant do t plotsohet n mnyrn e parashikuar m sipr pr t br emrimin origjinal.

  Komisionert e quajtur kshtu do t takohen n qytetin e Halifax, n[Faqja 419]Provinca e Nova Scotia, n periudhn m t hershme t prshtatshme pasi t jen emruar prkatsisht, dhe, prpara se t vazhdojn me ndonj biznes, do t bjn dhe do t nnshkruajn nj deklarat solemne q n mnyr t paanshme dhe t kujdesshme do t shqyrtojn dhe vendosin shtjet q u jan referuar n mnyrn m t mir sipas gjykimit t tyre dhe sipas drejtsis dhe barazis; dhe nj deklarat e till do t shnohet n procesverbalin e procedurave t tyre.

  Secila nga Palt e Larta Kontraktuese do t emroj gjithashtu nj person pr t marr pjes n Komisionin si agjent t tij, pr ta prfaqsuar at prgjithsisht n t gjitha shtjet q lidhen me Komisionin.

  Neni XXIV .

  Procedurat do t zhvillohen n at mnyr q do t prcaktojn Komisionert e emruar sipas neneve XXII dhe XXIII t ktij Traktati. Ata do t jen t detyruar t marrin nj dshmi t till me goj ose me shkrim si mund t paraqes secila Qeveri. Nse secila Pal ofron dshmi gojore, Pala tjetr do t ket t drejtn e marrjes n pyetje t trthort, sipas rregullave t tilla q do t prshkruajn Komisionert.

  Nse n rastin e paraqitur tek Komisionert, secila Pal do t ket specifikuar ose aluduar pr ndonj raport ose dokument n zotrimin e saj ekskluziv, pa aneksuar nj kopje, kjo Pal do t jet e detyruar, nse Pala tjetr mendon se sht e nevojshme t aplikoj pr t, t jap ajo Pal me nj kopje t saj; dhe secila Pal mund t'i krkoj pals tjetr, nprmjet Komisionerve, t prodhoj origjinalet ose kopjet e vrtetuara t do dokumenti t paraqitur si prov, duke dhn n do rast nj njoftim t arsyeshm si mund t krkojn Komisionert.

  shtja nga secila pal do t mbyllet brenda nj periudhe prej gjasht muajsh nga data e organizimit t Komisionit dhe komisionerve do t'u krkohet t japin vendimin e tyre sa m shpejt q t jet e mundur pas ksaj. Periudha e siprprmendur prej gjasht muajsh mund t zgjatet pr tre muaj n rast t nj vendi vakant midis Komisionerve n rrethanat e parashikuara n nenin XXIII t ktij Traktati.

  Neni XXV .

  Komisionert do t mbajn nj regjistr t sakt dhe procesverbal ose shnime t sakta t t gjitha procedurave t tyre, me datat e tyre, dhe mund t emrojn dhe punsojn nj sekretar dhe do oficer ose oficer tjetr t nevojshm pr t'i ndihmuar ata n transaksionin e biznesit q mund t'u vij prpara. .

  Secila nga Palt e Larta Kontraktuese do t paguaj Komisionerin dhe agjentin ose kshilltarin e vet; t gjitha shpenzimet e tjera do t prballohen nga t dy qeverit n pjes t barabarta.

  Neni XXVI .

  Lundrimi i lumit Shn Lorenci, duke u ngjitur dhe zbritur, nga paralelja e dyzet e pest e gjersis gjeografike veriore, ku ai pushon s formuari kufirin midis dy vendeve, nga, n dhe n det, do t mbetet prgjithmon i lir dhe i hapur. pr qllime t tregtis pr qytetart e Shteteve t Bashkuara, subjekt i do ligji dhe rregulloreje t Britanis s Madhe, ose t Dominionit t Kanadas, q nuk sht n kundrshtim me kt privilegj t lundrimit falas.

  Lundrimi i lumenjve Yukon, Porcupine dhe Stikine, duke u ngjitur dhe duke zbritur, nga, n dhe n det, do t mbetet prgjithmon i lir dhe i hapur pr qllime tregtare pr subjektet e Her Britannic[Faqja 420]Madhria dhe pr qytetart e Shteteve t Bashkuara, q i nnshtrohen do ligji dhe rregulloreje t secilit shtet brenda territorit t tij, q nuk sht n kundrshtim me kt privilegj t lundrimit falas.

  Neni XXVII .

  Qeveria e Madhris s Saj Britanike angazhohet t'i nxis Qeverin e Dominimit t Kanadas q t'u siguroj qytetarve t Shteteve t Bashkuara prdorimin e Welland, St. Lawrence dhe kanaleve t tjera n Dominion n kushtet e barazis me banort e sundimi; dhe Qeveria e Shteteve t Bashkuara angazhohet q subjektet e Madhris s Saj Britanike t gzojn prdorimin e Kanalit St. Clair Flats n kushtet e barazis me banort e Shteteve t Bashkuara; dhe m tej angazhohet pr t'i nxitur qeverit e shteteve q t'u sigurojn subjekteve t Madhris s Saj Britanike prdorimin e disa kanaleve shtetrore q lidhen me lundrimin e liqeneve ose lumenjve t prshkuar ose t afrt me vijn kufitare midis zotrimeve t Kontraktuesit t Lart. Partit, n kushtet e barazis me banort e Shteteve t Bashkuara.

  Neni XXVIII .

  Lundrimi i Liqenit t Miiganit do t jet gjithashtu, pr periudhn e viteve t prmendura n nenin XXXIII t ktij Traktati, i lir dhe i hapur pr qllime tregtare pr subjektet e Madhris s Saj Britanike, duke iu nnshtruar do ligji dhe rregulloreje t Shteteve t Bashkuara ose t shtetet q kufizohen me to nuk jan n kundrshtim me kt privilegj t lundrimit t lir.

  Neni XXIX .

  sht rn dakord q, pr periudhn e viteve t prmendura n nenin XXXIII t ktij Traktati, mallrat, mallrat ose mallrat q mbrrijn n portet e Nju Jorkut, Bostonit dhe Portlandit, dhe do port tjetr n Shtetet e Bashkuara q kan qen ose mund t her pas here t caktohen posarisht nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara dhe t destinuara pr zotrimet e Madhris s Saj Britanike n Amerikn e Veriut, mund t futen n dogann e duhur dhe t prcillen n tranzit, pa pagesn e detyrimeve, prmes territorit t Shtetet e Bashkuara, sipas rregullave, rregulloreve dhe kushteve t tilla pr mbrojtjen e t ardhurave, si mund t prcaktoj her pas here Qeveria e Shteteve t Bashkuara; dhe, sipas rregullave, rregulloreve dhe kushteve t ngjashme, mallrat, mallrat ose mallrat mund t transportohen n tranzit, pa pagesn e detyrimeve,

  M tej sht rn dakord q, pr t njjtn periudh, mallrat, mallrat ose mallrat q mbrrijn n cilindo nga portet e zotrimeve t Madhris s Saj Britanike n Amerikn e Veriut dhe t destinuara pr n Shtetet e Bashkuara mund t futen n dogann e duhur dhe t transportohen n tranzit. , pa pagesn e detyrimeve, nprmjet posedimeve t prmendura, sipas rregullave dhe rregulloreve t tilla dhe kushteve pr mbrojtjen e t ardhurave, si mund t prcaktojn her pas here qeverit e zotrimeve n fjal; dhe, sipas rregullave, rregulloreve dhe kushteve t ngjashme, mallrat, mallrat ose mallrat mund t transportohen n tranzit, pa paguar detyrime, nga Shtetet e Bashkuara prmes Zotrimeve t prmendura n vende t tjera n Shtetet e Bashkuara, ose pr eksport nga portet n Posedimet e prmendura.

  [Faqja 421]
  Neni XXX .

  sht rn dakord q, pr periudhn e viteve t prmendura n nenin XXXIII t ktij Traktati, subjektet e Madhris s Saj Britanike mund t transportojn n anije britanike, pa pages detyrimi, mallra, mallra ose mallra nga nj port ose vend brenda territorit t Shtetet e Bashkuara mbi Shn Lorencin, Liqenet e Mdha dhe lumenjt q lidhin t njjtat, me nj port ose vend tjetr brenda territorit t Shteteve t Bashkuara si u tha m sipr: Me kusht q nj pjes e ktij transporti t bhet prmes Dominimit t Kanadas nga transport toksor dhe n obligacione, sipas rregullave dhe rregulloreve t tilla q mund t bien dakord ndrmjet Qeveris s Madhris s Saj Britanike dhe Qeveris s Shteteve t Bashkuara.

  Qytetart e Shteteve t Bashkuara mund t transportojn n nj periudh t ngjashme anijet e Shteteve t Bashkuara, pa paguar detyrime, mallra, mallra ose mallra nga nj port ose vend brenda zotrimeve t Madhris s Saj Britanike n Amerikn e Veriut, n nj port ose vend tjetr brenda n fjal. zotrimet: Me kusht q nj pjes e nj transporti t till t bhet prmes territorit t Shteteve t Bashkuara me transport toksor dhe n obligacione, sipas rregullave dhe rregulloreve q mund t bien dakord ndrmjet Qeveris s Shteteve t Bashkuara dhe Qeveris s Britanis s saj Madhria.

  Qeveria e Shteteve t Bashkuara angazhohet m tej t mos vendos asnj taks eksporti pr mallrat, mallrat ose mallrat e transportuara sipas ktij neni prmes territorit t Shteteve t Bashkuara; dhe Qeveria e Madhris s Saj angazhohet t nxis Parlamentin e Dominionit t Kanadas dhe Legjislativt e kolonive t tjera q t mos vendosin asnj detyrim eksporti pr mallrat, mallrat ose mallrat e bartura sipas ktij neni; dhe Qeveria e Shteteve t Bashkuara, n rast se detyrimet e tilla t eksportit vendosen nga Dominimi i Kanadas, mund t pezulloj, gjat periudhs q vendosen kto detyrime, t drejtn e mbajtjes t dhn sipas ktij neni n favor t subjekteve t Madhris s Saj Britanike. .

  Qeveria e Shteteve t Bashkuara mund t pezulloj t drejtn e transportit t dhn n favor t subjekteve t Madhris s Saj Britanike sipas ktij neni, n rast se Dominimi i Kanadas duhet n do koh t'i privoj qytetart e Shteteve t Bashkuara nga prdorimi i kanaleve n Dominimi i prmendur n kushtet e barazis me banort e Dominionit, si parashikohet n nenin XXVII.

  Neni XXXI .

  Qeveria e Madhris s Saj Britanike angazhohet m tej t'i krkoj Parlamentit t Dominionit t Kanadas dhe Legjislativit t Nju Brunswick-ut, q asnj taks eksporti, apo taks tjetr, nuk do t vendoset pr lndn drusore ose lnd druri t fardo lloji t prer n at pjes t Territori amerikan n shtetin e Maine ujitet nga lumi St. John dhe degt e tij, dhe lundroi posht atij lumi n det, kur i njjti drgohet n Shtetet e Bashkuara nga Provinca e Nju Brunswick. Dhe, n rast se ndonj eksport i till ose detyrim tjetr vazhdon t vendoset pas skadimit t nj viti nga data e shkmbimit t ratifikimeve t ktij Traktati, sht rn dakord q Qeveria e Shteteve t Bashkuara t mund t pezulloj t drejtn e bartjes m par. dhn sipas nenit XXX t ktij Traktati pr nj periudh t till q mund t vendoset nj taks tjetr eksporti ose tjetr.

  Neni XXXII .

  M tej sht rn dakord q dispozitat dhe prcaktimet e neneve XVIII deri n XXV t ktij Traktati, prfshir ktu, do t shtrihen n Kolonin e[Faqja 422]Newfoundland, pr aq sa ato jan t zbatueshme. Por nse Parlamenti Perandorak, Legjislativi i Newfoundland-it ose Kongresi i Shteteve t Bashkuara nuk do t prqafojn Kolonin e Njufoundland-it n ligjet e tyre t miratuara pr zbatimin e neneve t msiprme, ather ky nen nuk do t ket efekt; por mosprcaktimi i dispozitave me ligj pr t'i dhn efekt, nga asnj prej organeve legjislative t lartprmendura, nuk cenon n asnj mnyr asnj nen tjetr t ktij Traktati.

  Neni XXXIII .

  Nenet e msiprm XVIII deri n XV, duke prfshir, dhe neni XXX i ktij Traktati, do t hyjn n fuqi sapo ligjet e krkuara pr t'i vn ato n veprim do t jen miratuar nga Parlamenti Perandorak i Britanis s Madhe, nga Parlamenti i Kanadas dhe nga Legjislativi i Ishullit t Princ Eduardit nga njra an dhe nga Kongresi i Shteteve t Bashkuara nga ana tjetr. Pasi sht dhn nj plqim i till, nenet e prmendura do t mbeten n fuqi pr periudhn dhjetvjeare nga data n t ciln ato mund t hyjn n veprim; dhe m tej deri n skadimin e dy viteve pasi secila nga Palt e Larta Kontraktuese do t'i ket njoftuar tjetrs dshirn e saj pr t prfunduar t njjtn gj; secila nga Palt e Larta Kontraktuese ka lirin t'i jap nj njoftim t till tjetrit n fund t periudhs s prmendur prej dhjet vjetsh ose n do koh m pas.

  Neni XXXIV .

  Ndrsa ishte prcaktuar nga neni I i Traktatit t lidhur n Uashington m 2 qershor 1846, midis Shteteve t Bashkuara dhe Madhris s Saj Britanike, se vija e kufirit midis territoreve t Shteteve t Bashkuara dhe atyre t Madhris s Saj Britanike, nga pika n paralelen e dyzet e nnt t gjersis gjeografike veriore deri n t ciln ishte konstatuar tashm, duhet t vazhdoj n perndim prgjat paraleles s lartprmendur t gjersis gjeografike veriore "deri n mes t kanalit q ndan kontinentin nga ishulli i Vankuverit, dhe prej andej n jug prmes n mes t kanalit t prmendur dhe t ngushtics s Fuks, deri n Oqeanin Paqsor; dhe ndrsa Komisionert e emruar nga dy Palt e Larta Kontraktuese pr t prcaktuar at pjes t kufirit q kalon nga jugu prmes mesit t kanalit t lartprmendur, nuk ishin n gjendje t bien dakord pr t njjtn gj; dhe ndrsa Qeveria e Madhris s Saj Britanike pretendon se nj vij kufitare e till, sipas kushteve t Traktatit t prmendur m sipr, duhet t kaloj npr ngushticat e Rosarios, dhe qeveria e Shteteve t Bashkuara pretendon se ajo duhet t kalohet prmes Kanalit de Haro , sht rn dakord q pretendimet prkatse t Qeveris s Shteteve t Bashkuara dhe t Qeveris s Madhris s Saj Britanike do t'i nnshtrohen arbitrazhit dhe vendimit t Madhris s Tij Perandorit t Gjermanis, i cili, duke pasur parasysh nenin e siprprmendur t Traktati n fjal do t vendos pr kt prfundimisht dhe pa apelim se cili nga kto pretendime sht m n prputhje me interpretimin e vrtet t Traktatit t 15 qershorit 1846.

  Neni XXXV .

  mimi i Madhris s Tij Perandorit t Gjermanis do t konsiderohet absolutisht prfundimtar dhe prfundimtar; dhe efekti i plot do t'i jepet nj vendimi t till pa asnj kundrshtim, evazion ose vones. Vendimi i till do t jepet me shkrim dhe me dat; do t jet n fardo forme q Madhria e Tij mund t zgjedh t adoptoj; do t'i dorzohet[Faqja 423]Prfaqsuesit ose agjentt e tjer publik t Shteteve t Bashkuara dhe Britanis s Madhe, prkatsisht, t cilt mund t jen aktualisht n Berlin dhe do t konsiderohen si operativ q nga dita e dorzimit t tyre.

  Neni XXXVI .

  Rasti i shkruar ose i shtypur i secils prej dy Palve, i shoqruar nga provat e ofruara n mbshtetje t t njjts, do t'i paraqitet Madhris s Tij Perandorit t Gjermanis brenda gjasht muajve nga data e shkmbimit t ratifikimeve t ktij Traktati, dhe nj kopje e ktij rasti dhe provash do t'i komunikohet nga secila pal pals tjetr, nprmjet Prfaqsuesve t tyre prkats n Berlin,

  Palt e Larta Kontraktuese mund t prfshijn n provat q do t merren parasysh nga arbitri dokumente t tilla, korrespondenc zyrtare dhe deklarata t tjera zyrtare ose publike q kan t bjn me temn e referencs, si mund t'i konsiderojn t nevojshme pr mbshtetjen e rasteve t tyre prkatse.

  Pasi shtja e shkruar ose e shtypur t'i jet komunikuar nga secila Pal tjetrs, secila Pal do t ket kompetencn t hartoj dhe t paraqes para Arbitrit nj deklarat t dyt dhe prfundimtare, nse mendon t arsyeshme pr ta br kt, n prgjigje t shtjes. e Pals tjetr t komunikuar n kt mnyr, e cila deklarat prfundimtare do t'i paraqitet arbitrit, dhe gjithashtu do t'i komunikohet reciprokisht n t njjtn mnyr si u prmend m lart, nga secila Pal tek tjetra, brenda gjasht muajve nga data e paraqitjes s deklarats s par t shtja para arbitrit.

  Neni XXXVII .

  Nse, n rastin e paraqitur te Arbitri, secila Pal do t specifikoj ose aludoj n ndonj raport ose dokument n posedimin e saj ekskluziv pa aneksuar nj kopje, kjo Pal do t jet e detyruar, nse Pala tjetr mendon se sht e nevojshme t aplikoj pr t, t jap ajo Pal me nj kopje t saj dhe secila Pal mund t'i krkoj pals tjetr, nprmjet arbitrit, t prodhoj origjinalet ose kopjet e vrtetuara t do dokumenti t paraqitur si prov, duke dhn n do ast nj njoftim t arsyeshm si mund t krkoj arbitri. Dhe nse arbitri duhet t dshiroj sqarime ose prova t mtejshme n lidhje me ndonj pik q prmbahet n deklaratat e parashtruara para tij, ai do t jet i lir ta krkoj at nga secila Pal dhe do t jet i lir t dgjoj nj avokat ose agjent pr seciln pal , n lidhje me do shtje, dhe n at koh, dhe n at mnyr q ai mund ta mendoj t arsyeshme.

  Neni XXXVIII .

  Prfaqsuesit ose agjentt e tjer publik t Shteteve t Bashkuara dhe t Britanis s Madhe n Berlin respektivisht do t konsiderohen si agjent t qeverive t tyre prkatse pr t kryer shtjet e tyre prpara Arbitrit, t cilit do t'i krkohet t adresoj t gjitha komunikimet e tij dhe t jap t gjitha njoftimet e tij Prfaqsuesve t till ose agjentve t tjer publik, t cilt do t prfaqsojn qeverit e tyre prkatse, n prgjithsi, n t gjitha shtjet q lidhen me arbitrazhin.

  Neni XXXIX .

  Arbitri do t jet kompetent t vazhdoj n arbitrazhin e prmendur, dhe t gjitha shtjet q lidhen me t, kur dhe kur e sheh t arsyeshme, ose[Faqja 424]personalisht, ose nga nj person ose persona t emruar nga Mm pr kt qllim, qoft n prani ose munges t njrit ose t dy agjentve, qoft me goj ose me shkrim ose me diskutime ose ndryshe.

  Neni XL.

  Arbitri, nse e gjykon t arsyeshme, mund t caktoj nj sekretar ose npuns, pr qllimet e arbitrazhit t propozuar, me at shkall shprblimi q ai mendon se sht e duhur. Kjo dhe t gjitha shpenzimet e tjera t arbitrazhit t prmendur dhe t lidhura me t, do t parashikohen si prcaktohet m posht.

  Neni XLI.

  Arbitrit do t'i krkohet t dorzoj, s bashku me vendimin e tij, nj llogari t t gjitha kostove dhe shpenzimeve q mund t'i jen ngarkuar n lidhje me kt shtje, t cilat do t paguhen menjher nga t dy qeverit n pjes t barabarta.

  Neni XLII.

  Arbitrit do t'i krkohet t jap vendimin e tij me shkrim sa m shpejt q t jet e mundur, pasi t jet paraqitur e gjith shtja nga secila pal para tij dhe t'i dorzoj nj kopje t tij secilit prej agjentve t prmendur.

  Neni XLIII .

  Ky Traktat do t ratifikohet si duhet nga Presidenti i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, nga dhe me kshilln dhe plqimin e Senatit t tij, dhe nga Madhria e saj Britanike, dhe ratifikimet do t shkmbehen ose n Uashington ose n Londr brenda gjasht muajve. nga data e ktij ligji, ose m hert nse sht e mundur.

  Me besimin q ne, Fuqiplott prkats, kemi nnshkruar kt Traktat dhe kemi vendosur vulat tona.

  Br n dy kopje n Uashington , ditn e tet t majit, n vitin e Zotit ton nj mij e tetqind e shtatdhjet e nj .

  [ l. s .]
  PESHK HAMILTON.

  [ l. s .]
  ROBERT C. SCHENCK.

  [ l. s .]
  SAMUEL NELSON.

  [ ls ]
  EBENEZER ROCKWOOD HOAR.

  [ l. s .]
  GEO. H. WILLIAMS.

  [ l. s .]
  De GREY & RIPON.

  [ l. s .]
  STAFFORD H. NORTHCOTE.

  [ l. s .]
  EDWARD THORNTON.

  [ l. s .]
  JOHN A. MACDONALD.

  [ l. s .]
  MOUNT AGUE BERNARD.


  Burimi: Departamenti i Shtetit Amerikan

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Deklarata bomb: "Forcat Hapsinore n Amerik kan prova t manipulimeve t zgjedhjeve 2020!"

  Videoja e vizites se presidentit Trump me Mbretereshen e Britanise se Madhe per te cilen behet fjale me lart:


 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Deklarata bomb: "Forcat Hapsinore n Amerik kan prova t manipulimeve t zgjedhjeve 2020!"

  Dr. Halper ben nje interviste...


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Deklarata bomb: "Forcat Hapsinore n Amerik kan prova t manipulimeve t zgjedhjeve 2020!"


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-08-2023, 23:24
 2. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 14-01-2021, 03:13
 3. Forcat e EULEX "vizitojn" shtpin e zvendsministri Xhelili
  Nga laguna blu n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 11:27
 4. Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 18-07-2009, 20:25
 5. Planet e Al-Qaeda-s - "Balkans 2020"
  Nga Cappuccino n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 17-09-2006, 01:38

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •