Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Eksportuesit i shkruajn FMN-s: Rnia e euros pa na falimenton, qeveria lejon paran e krimit

  Eksportuesit letr FMN-s: Rnia e euros po ndikohet nga parat kriminale

  Emri: eurot.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 64.3 KB

  Pasi nj jav m par krkuan ndrhyrjen e institucioneve shtetrore pr t shmangur falimentimin pr shkak t rnies s euros, shoqatat e eksportuesve i kan drguar nj letr Fondit Monetar Ndrkombtar, Banks Botrore dhe Banks Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim pr ndrhyrjen dhe marrjen e masave.

  N letr thuhet se rnia e monedhs europiane vjen si pasoj e parave t pista kryesisht n pasurit e paluajtshme.

  Luhatjet e mdha dhe t prkohshme q dmtojn rnd eksportuesit dhe turizmin duket se ndikohen edhe nga parat informale apo kriminale n ekonomin shqiptare, kryesisht n pasurin e paluajtshme dhe bizneset fitimprurse, thuhet n letrn drejtuar FMN.

  Sipas eksportuesve kto luhatje t euros do t ndihen edhe m shume n vitet t vijim.

  Konsiderojm se do t ishte shum e vlefshme pr t bashkuar forcat me ekspertt tuaj, pr nxitjen dhe lehtsimin e politikave t eksportit, ku prfshihen politikat fiskale, ato monetare, por edhe rndsia e reduktimit te kostove dhe te ngarkesave fiskale, thuhet n leytrn e eksportuesve shqiptar.

  Pr dijeni letra sht drguar edhe Ministris s Financave dhe guveratorit t Banks s Shqipris.
  Euronews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Eksportuesit i shkruajn FMN-s: Rnia e euros pa na falimenton, qeveria lejon paran e krimit

  Debati me Bankn e Shqipris/ A e zhvlersuan euron investimet e krimit?

  Emri: euro.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 52.7 KB

  Zhvlersimi i euros gjat sezonit turistik sht nj fenomen q prsritet rndom, jo vetm se kthehen emigrantt, por edhe nga turistt e huaj q kt vit jan shtuar ndjeshm n vendin ton. Por ndryshe nga sezonet e tjera, kt vit euro ra pikiat, prtej kufirit me t cilin jemi msuar n luhatjet e kursit t kmbimit. Nse nj euro n Janar t ktij viti kmbehej me afrsisht 114 lek, n fund t Korrikut vlera e saj ra n m pak se 100 lek.

  Ky ndryshim i fort ka futur n nj prplasje Bankn e Shqipris me eksportuesit shqiptar, q psojn humbje kolosale nga paqndrueshmria e kursit t kmbimit. Disa dit m par, eksportuesit doln n konferenc dhe krkuan q Banka e Shqipris t ndrhyj. “Nuk ka asnj shpjegim e arsyetim zyrtar nga Banka e Shqipris, se pse mbimimi i lekut sht rrjedhoj logjike e zhvillimit ekonomik t vendit – ka do t thot q bizneset eksportuese t parat, por edhe t gjitha bizneset e madje edhe qytetart, efektivisht ushtrojn aktivitet ekonomik e financiar n ambient t pasigurt!”– than eksportuesit.

  N ankesn e tyre ata prmendn humbjet q kishin psuar dhe krkuan nj ndrhyrje t menjhershme t institucioneve. Krkess iu prgjigj Guvernatori Gent Sejko n nj konferenc pr mediat. Nga qndrimi q mbajti, Sejko nuk dukej se ndante t njjtin shqetsim me eksportuesit. Ai u tha tregtarve se “mbetemi t vmendshm ndaj shpejtsis s forcimit dhe luhatjes s kursit gjat muajve t fundit”.

  M pas shpjegoi se shkaqet e zhvlersimit t euros i shihte tek 1) remitancat, 2) turizmi dhe 3) investimet e huaja. “Ne jemi n pikun e sezonit dhe historikisht sht vn re nj lvizje e till. Pra kto tregojn se kemi nj forcim t kusit t kmbimit”, prfundoi Guvernatori i Banks s Shqipris duke siguruar se do ta mbante nn monitorim situatn.

  Fakti q Banka e Shqipris nuk do t ndrhyj n treg thjesht paralajmron t tjera humbje pr eksportuesit. T ln n balt nga Banka e Shqipris, kt t enjte ata i kan drguar nj letr drejtuesve t Fondit Monetar Ndrkombtar, Banks Botrore dhe Banks Europiane pr Zhvillim me shpres se mund t gjejn nj zgjidhje nga ndrkombtart.

  Komiteti i Eksportuesve thot se prfaqsojn m shum se 5 mij kompani ekportuese, mbi 200 mij t punsuar dhe se kan nj kontribut afro 23% n PBB. N mesazhin e tyre ata sqarojn pr t huajt se forcimi i lekut shqiptar nuk vjen se n ekonomin shqiptare ka m shum produktivitet, as se ka m shum konkurenc, as se ka m shum investime t huaja apo m shum t ardhura nga emigrantt.

  “Luhatjet e mdha dhe t prkohshme q dmtojn rnd eksportuesit dhe turizmin duket se ndikohen edhe nga parat informale apo kriminale n ekonomin shqiptare, kryesisht n pasurin e paluajtshme dhe bizneset fitimprurse” shkruajn tregtart.

  Qarkullimi i paras informale mund t jet nj shqetsim pr tregtart, por deri tani nuk i ka shqetsuar asnjher institucionet shqiptare. Edhe kur euro ra pikiat gjat fushats pr zgjedhjet lokale n 14 Maj, lvizj justifikohej nga Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj me t njjtat argumenta q sjell n Gusht guvernatori Gent Sejko.

  “Flukset hyrse kan qen n rritje nga turizmi, remitancat dhe investimet e huaja”, shprehej Ibrahimaj n Prill t ktij viti. N fakt, ather sezoni turistik ende nuk kishte nisur. M shum se turistt e Prillit, efektin e zhvlersimit t euros e kryente lvizja e parave pr blerjen e votave.

  Lufta ndaj pastrimit t parave t krimit nuk ka qen ndonjher prioritet i qeveris shqiptare. Prkundrazi kryeministri Rama ka gati nj draft pr amnistin fiskale deri n 2 milion euro pr do emigrant dhe do t huaj q dshiron t’i sjell parat e tij n Shqipri. Drafti nuk sht miratuar, sepse sht kundrshtuar me forc nga ambasada e SHBA dha ambasadort e Gjermanis dhe t Francs, t cilt i druhen faktit se Shqipria mund t kthehet n nj streh e sigurt e parave q fitohen nga krimi n Europ. Luhatjet e euros dhe t lekut n kto muaj tregojn se jan t gjitha premisat pr t’u realizuar nj skenar i till.

  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Eksportuesit i shkruajn FMN-s: Rnia e euros pa na falimenton, qeveria lejon paran e krimit

  Rnia e Euros/ Kush jan fituesit dhe humbsit m t mdhenj?

  Emri: kursi-euro.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 32.6 KB

  Rnia e pandalshme e Euros dhe forcimi i lekut ka proshuar efektet e saj n ekonomi duke prodhuar prfituesit dhe humbsin e ktij ndryshimi drastik. Analisti Neritan Sejamini ka br nj bilanc sipas ndarjes kush nxjer avantazhe dhe kush merr goditje.

  Pasojat ekonomike jan t ndrlikuara dhe dinamike (pjesrisht si pasoj e psikologjis s konsumatorit dhe siprmarrsve), por me prafrsi, m shum si prirje se sa si vlersim sasior, mund t thuhet:

  Fituesit m t mdhenj

  Pse fiton qeveria

  Fituesi m i madh sht qeveria: qeveria ka mbi €5,5 miliard borxh n monedh t huaj q sot ‘kushton’ m lir. Qeveria i ka t ardhurat n lek t cilat i kthen n euro pr t paguar borxhin, dhe sot i duhen rreth 20% m pak lek se nj vit e gjysm m par pr t paguar borxhin e jashtm. De facto, vetm nga zhvlersimi i valutave borxhi i jashtm i vendit sht ‘ulur’ me rreth €1 miliard.

  Fati i monopolistve t karburanteve

  Nj, dy, tre importuesit e nafts (importi i nafts sht monopol/duopol/oligopol)—ata importojn t paktn €600 milion karburant n vit, q tani kushton 20 pr qind m pak (n lek) pr ta bler. mimi n shitje i karburantit nuk ka ndryshuar, ndaj vetm nga forcimi i lekut fitimet e importuesve t karburantit jan shtuar me rreth €150 milion n vit.

  Importuesit

  Importuesit n prgjithsi: kostoja (n lek) e blerjes s mallrave n tregjet e huaja u sht ulur me afrsisht 20%, ndrsa t ardhurat nga shitjet u jan rritur (cmimet kan mbetur t pandryshuara ose jan rritur). Prandaj, fitimet e importuesve mund t jen rritur afrsisht 20% vetm nga kursi i kmbimit. Importet totale t vendit jan rreth €8,5 miliard n vit.

  Ata q bjn turizm jasht

  Turistt shqiptar jasht vendit: pushimet e shqiptarve jasht vendit jan rreth 20 pr qind m t lira n lek. Duhet patur parasysh se shqiptart harxhojn n nj vit pr turizm jasht thuajse aq sa harxhojn t huajt pr turizm n Shqipri. Nga zhvlersimi i valutave, sot sht relativisht m lir t bsh pushime jasht Shqipris se sa n Shqipri n krahasim me nj vit m par.

  Kush ka kredi n euro

  Kredimarrsit n euro: t gjith ata q kan marr kredi n euro dhe nuk u sht ndryshuar/strukturuar kushtet apo interesi. Mes tyre prfituesit kryesor jan krdimarrsit e mdhenj q zakonisht marrin hua n euro (konsuamatort marrin zakonisht kredi n lek).

  Humbsit m t mdhenj

  Dmi pr familjet e emigrantve

  Emigrantt shqiptar: drgesat e tyre (afrsisht €850 milion n 2022) kan humbur 20 pr qind t fuqis blerse—pr shembull, €850 milon sot blejn afrsisht aq sa blinin €680 milion n vitin 2021. Rreth 26 pr qind e familjeve shqiptare jetojn plotsisht ose pjesrisht nga drgesat e emigrantve dhe jan prekur ndjeshm nga forcimi i lekut.

  Goditja e eksportuesve

  Eksportuesit: t ardhurat n lek t eksporteve kan rn, prfshi t ardhurat e produkteve bujqsore q fermert shqiptar kan arritur t nxjerrin n tregjet e huaja. Kostot e tyre t prodhimit jan n lek, ndaj t ardhurat e eksportuesve kan rn afrsisht me 20%. Pr disa, kjo gjendje sht rrezik falimentimi. N vitin 2022 Shqipria eksportoi rreth €4,5 miliard.

  Ata q vijn pr turizm

  Turistt e huaj dhe turizmi shqiptar: turizmi n Shqipri sht br praktikisht 20 pr qind m i shtrenjt. T ardhurat nga turizmi ishin rreth 1 miliard euro n 2022; kt vit pr t marr t njejtin nivel shrbimesh turistt duhet t harxhojn t paktn rreth 200 milion euro m shum.

  Ata q paguhen me euro

  Kushdo q paguhet n euro: banort vendas dhe t huaj q i kan rrogat apo t ardhurat n euro, prfshi qiradhnsit me kontrata n euro. Nj grup i rndsishm jan diplomatt e huaj n Tiran, t cilt tani kan tani edhe arsye personale pr t denoncuar (tek shefat e tyre) shkakun kryesore t zhvlersimit t monedhave t tyre prball lekut.

  Fitues apo humbs ende t paprcaktuar:
  Sektori bankar: vshtir t vlersosh q tani ndikimin neto n sektorin bankar pasi ai vepron edhe n lek edhe n valut.

  Kompania e energjis (KESH apo si e ka tani) e cila importon edhe eksporton energji n varsi t faktorve t pranishm, prfshi rreshjet n vend (duke shmangur faktin se nj pjes e madhe e vendimeve shit-blerjes t saj bhen mbi konsiderata joekonomike dhe jo t intersit publik).

  Marre nga Facebook i autorit Neritan Sejamini

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Eksportuesit i shkruajn FMN-s: Rnia e euros pa na falimenton, qeveria lejon paran e krimit

  Euro i afrohet pragut t 101 lekve, prek nivelin m t ult q nga 25 korriku

  Emri: yr-1.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 20.7 KB

  Euro e ka mbyllur javn me nj rnie t mtejshme n kursin e kmbimit me Lekun. Sipas kursit zyrtar t Banks s Shqipris, Euro u kmbye t premten me 101.17 lek, duke humbur 0.75 pik krahasuar me nj dit m par. Kursi i kmbimit mes Euros dhe Lekut ka prekur nivelin m t ult q prej dats 25 korrik t ktij viti. Tashm, kursi ndodhet shum pran nivelit minimal historik prej 100.49 leksh, q u regjistrua n 20 korrik t ktij viti.

  Leku vazhdoi t forcohej edhe kundrejt valutave t tjera kryesore. Dollari Amerikan ra m tej n vlern e 92.89 lekve, niveli m i ult q prej dats 2 gusht. Paundi Britanik u kmbye me 117.42 lek, vlera m e ult q prej dats 25 korrik.

  Kursi i kmbimit tashm sht kthyer n mnyr t papritur n vlerat e vers, kur prurjet valutore t lidhura kryesisht me turizmin sjellin nj efekt t zakonshm sezonal, q kt vit ishte gjithsesi shum m i fort se kurr m par. Por, rikthimi n vlera t prafrta edhe n kt periudh t vitit dshmon pr nj mbimim t monedhs vendase t mbshtetur tashm mbi faktor m t qndrueshm se ata sezonal.

  Sipas agjentve t kmbimit valutor, tregu vazhdon t karakterizohet nga nj ofert e lart e lart e valuts, t ndrthurrur me nj ofert t pakt t monedhs vendase.
  Prurjet e mdha valutore kt vit lidhen me shifrat rekord t turizmit hyrs, me nivelet e larta t investimeve t huaja, por edhe me nj vit ta favorshm pr sektorin energjetik, i karakterizuar nga eksporte n rritje, sidomos n muajt e vjeshts. Kto eksporte vlersohet se kan pasur nj rol n rritje n ofertn pr valut gjat muajve t fundit.

  Nga ana tjetr, likuiditeti n monedhn vendase sht mjaft i shtrnguar. Rritja vjetore e depozitave n lek pothuajse sht stopuar, ndrsa rritja e oferts monetare t lekut n trsi (prfshir depozitat dhe parat jasht bankave) sht m e ulta q prej fillimit t vitit 2019. Nj rol t rndsishm n paksimin e oferts s lekut ka luajtur politika fiskale shtrnguese e qeveris dhe suficiti buxhetor pran niveleve m t larta historike.

  Ky vit po mbyllet me Lekun q ndodhet n pozita m t forta se kurr m par n historin prej afrsisht dy dekadash t kmbimit me Euron. Muaji dhjetor n prgjithsi shoqrohet me nj shtim t oferts valutore, sidomos n pjesn e dyt t tij, t lidhur me kthimin e emigrantve dhe me nj rigjallrim sezonal t turizmit. Historikisht, kjo ka sjell nj far rnieje t kursit t kmbimit t Euros n javt e fundit t vitit.

  Por, nga ana tjetr, tendenca gjithnj e m e theksuar e qeveris pr ta prqendruar shpenzimin e deficitit buxhetor n muajin dhjetor, mund t jap efektin e kundrt dhe t rimkmb prkohsisht kursin e monedhs europiane. Nj fenomen i till u vrejt n ditt e fundit t vitit 2022.

  Emri: yr-1.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 20.7 KB
  Burim: Banka e Shqipris

  Emri: iuy.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 25.0 KB
  Burim: Banka e Shqipris


  Revista Monitor

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 12-10-2022, 01:58
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-07-2021, 23:37
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2015, 10:55
 4. Greqia dhe Serbia eksportuesit me te medhenje te SIDES
  Nga Gjelosh PRekaj n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 13:51
 5. Qeveria lejon diskrimin grek mbi shqiptaret
  Nga Kryeplaku n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-06-2003, 07:19

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •