Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Njeriu që krijoi Wikipedia: Platforma e Wikipedia është kthyer në vegël propagandistike të CIA

    Fjala për ta përshkruar atë është 'propagandë': bashkëthemeluesi i Wikipedia thotë se uebsajti është shndërruar në shesh lojërash për manipuluesit e pasur dhe të fuqishëm

    Emri:  60f1743120302756a549bdd9.JPG

Shikime: 107

Madhësia:  20.0 KB

    Wikipedia dështon të pasqyrojë pikëpamjet përkatëse mbi temat kryesore dhe përshkruan botëkuptimet e qendrës së majtë, tha bashkëthemeluesi i saj Larry Sanger. Ky realitet konsensusi është i prirur për manipulime të liga nga pushtetet që janë.

    "Ka një lojë të madhe komplekse të keqe që luhet prapa skenave për t'i bërë artikujt të thonë atë që dikush dëshiron që ata të thonë," tha Sanger këtë javë, duke shpërthyer kulturën aktuale të komunitetit në Wikipedia. "Ka të gjitha llojet e mashtrimeve që njerëzit mund të luajnë për ta 'fituar' atë."

    Sanger, i cili hapi -së bashku me Jimmy Wales- faqen kryesore të internetit në botë për materiale referuese, është bërë një kritik i zëshëm i idesë së tij. Ai me shaka e quajti veten "ish-themelues", duke iu referuar kritikave të tij dhe përpjekjeve të Wikipedia-s për t'u distancuar nga personi i tij. Këtë javë ai foli për atë që ai e sheh si një ndryshim problematik në enciklopedinë në internet me Freddie Sayers, drejtuesi i emisionit Lockdown TV të revistës UnHerd.



    Sot, Wikipedia është një “institucion mjaft i besueshëm në këndvështrimin e saj, pavarësisht nga këndvështrimi”, tha ai. Kjo është ironike, shtoi ai, duke pasur parasysh se uebsajti u themelua nga “një çift libertarianësh, të cilët të paktën në fillim ishin vërtet tolerantë dhe të hapur ndaj të gjitha llojeve të pikëpamjeve anti-establishment që u përfshinë në artikuj”.

    Enciklopedia e redaktuar nga përdoruesi duhej të parashtronte fakte të njohura dhe këndvështrime të spikatura se si t'i interpretonin ato. Por për “temat e nxehta”, qofshin ato politike apo kulturore, tani po shtyn qartë këndvështrimin e qendrës së majtë, duke errësuar dhe nënvlerësuar opinionet e grupeve të tjera, tha Sanger. Kjo qasje është në thelb e metë sepse u mohon njerëzve të drejtën për të marrë vendime të informuara në jetë.

    “Ne nuk duam të na udhëheqin nga hunda. Ne, duke qenë individë të lirë, duam të vendosim. Dhe nëse nuk e bëjmë, atëherë ka diçka që nuk shkon me ne, mendoj,” shpjegoi ai.

    Natyrisht, ka njerëz që duan t'u thonë se çfarë duhet të mendojnë nga ndonjë autoritet, qoftë kryetar fetar, zyrtarë partie apo ndonjë diktator. Dhe një burim që u përgjigjet kërkesave të tilla bën një shërbim të keq, argumentoi Sanger.

    Fjala për të është 'propagandë' kur është sistematike. Dhe kjo është ajo me të cilën kemi të bëjmë në të vërtetë në Wikipedia.

    Një burim i tillë bëhet gjithashtu një mjet i dobishëm për ata që duan të manipulojnë perceptimet publike të realitetit për përfitimin e tyre. Ekziston një industri e tërë që monitoron faqet e Wikipedia-s që lidhen me klientët e tyre dhe shtyn përpara redaktimet në emër të tyre. Një pjesë e tyre shkon nën radar, pasi redaktorët e Wikipedia nuk janë të detyruar të identifikojnë veten dhe të zbulojnë konfliktet e interesave.

    “Nëse lejohet vetëm një version i fakteve, atëherë kjo u jep një nxitje të madhe njerëzve të pasur dhe të fuqishëm që të marrin kontrollin mbi gjëra të tilla si Wikipedia në mënyrë që të forcojnë fuqinë e tyre. Dhe ata e bëjnë këtë,” vuri në dukje Sanger.

    Një pjesë e problemit qëndron tek mbështetja e qëllimshme e Wikipedia-s në burime dytësore, të cilat janë kryesisht raporte mediatike, për të mbështetur përmbajtjen e artikujve. Këto burime mund të jenë të njëanshme vetë, dhe komuniteti i redaktuesve të Wikipedia-s i bën ato paragjykime duke përjashtuar disa media si Daily Mail ose Fox News si referenca të vlefshme. Rritja e polarizimit të medias e përkeqësoi më tej problemin.

    Rezultati është se tani, “nëse një polemikë nuk shfaqet në mediat kryesore të qendrës së majtë, atëherë ajo nuk do të shfaqet në Wikipedia”, tha Sanger. Faqja e Joe Biden mezi përmend polemikën që përfshin Ukrainën dhe punën e sigurt të djalit të tij Hunter atje, dhe e bën këtë për ta hedhur poshtë atë si një sulm politik të fabrikuar kundër presidentit aktual të SHBA.

    Sanger beson se është e pamundur të kesh një enciklopedi që liston fakte të pranuara botërisht të jetës dhe se pasqyrimi i ndershëm i ndarjeve dhe debateve ekzistuese është gjëja më e mirë për të cilën mund të shpresohet.

    “Nuk mund të kesh një “enciklopedi faktesh” nëse me “fakt” nënkuptosh diçka për të cilën pajtohen të gjithë studiuesit përgjegjës për një temë, sepse shpesh ndodh që të ketë mosmarrëveshje mes ekspertëve për të gjitha llojet e gjërave,” tha ai .

    Problemi me 'realitetin e konsensusit' në Wikipedia shkon përtej çështjeve politike. Temat si mjekësia lindore (të cilën faqja e hedh poshtë si 'mashtrim'), krishterimi (që Wikipedia e përshkruan nga një këndvështrim akademik liberal) ose Covid-19 janë të gjitha të prekura prej tij, shpjegoi Sanger. Ky i fundit është një shembull i mirë se si faqja e internetit u bashkua me përpjekjen më të madhe të Big Tech për të heshtur zërat që institucioni i konsideronte të padëshirueshëm në diskursin publik.

    “Ka shumë fitues të çmimit Nobel, mjekë të dalluar e kështu me radhë, pikëpamjet e të cilëve jo vetëm që nuk mirëpriten në Wikipedia, ato censurohen fjalë për fjalë në YouTube, Facebook dhe Twitter, ku hiqen videot e intervistave të bëra me njerëz të tillë, sepse ata kundërshtojnë drejtpërdrejt narrativën, " tha ai.

    Censura e Silicon Valley është shqetësuese, tha Sanger, duke shtuar se ai beson se një neutralitet i detyruar nga qeveria në platformat online do të kishte qenë një alternativë më rrëqethëse, pasi do të ishte censurë e qeverisë. Disa mund të argumentojnë se qeveritë thjesht e transferojnë censurën e tyre tek kompanitë private, të cilat nuk janë subjekt i kufizimeve të lirisë së fjalës si Amendamenti i Parë. Këtë javë Shtëpia e Bardhë pranoi se po raportonte “postimet problematike për Facebook që përhapin dezinformata”.

    Sanger shpreson se një përpjekje për të decentralizuar internetin, duke e afruar atë me frymën e lirë të ditëve të "Perëndimit të Egër" të internetit, do të ndihmonte në kundërshtimin e kësaj shtytjeje për të gënjyer mospajtimin. Disa vite më parë ai propozoi një 'Deklaratë të Pavarësisë Dixhitale', e cila do t'u jepte përdoruesve të internetit një sërë të drejtash për fjalën e lirë, privatësinë dhe sigurinë dhe do të frenonte kontrollin e korporatave të hapësirave publike në internet.


    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Njeriu që krijoi Wikipedia: Platforma e Wikipedia është kthyer në vegël propagandistike të CIA

    Larry Sanger ka të drejtë, Wikipedia është bërë policia e mendimit të institucionit - vetëm shikoni faqen time atje

    Eva Bartlett

    Eva Bartlett është një gazetare e pavarur kanadeze. Ajo ka kaluar vite në terren duke mbuluar zonat e konfliktit në Lindjen e Mesme, veçanërisht në Siri dhe Palestinë (ku jetoi për gati katër vjet).

    Emri:  60ec5cd92030275a6b2eb0d5.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  17.0 KB

    Prej disa vitesh, Wikipedia ka një hyrje shpifëse për mua që nuk mund të modifikohet për të qenë më pak e njollosur. Pra, imagjinoni habinë time kur mësova se një bashkëthemelues i faqes e akuzon atë se nuk është neutral.

    Në shkurt 2021, Larry Sanger, një nga themeluesit e enciklopedisë në internet, tha : "Ditët e angazhimit të fortë të Wikipedia ndaj neutralitetit kanë kaluar prej kohësh." Kjo nuk ishte hera e parë që fliste kundër Wikipedia-s. Personalisht, u befasova kur mësova se Wikipedia ishte gjithmonë neutrale.

    postimin e tij më të fundit , 'Wikipedia është më e njëanshme se kurrë', Sanger shkroi:

    “Wikipedia, si shumë institucione të tjera thellësisht të njëanshme të botës sonë të re të guximshme dixhitale, e ka kthyer veten në një lloj policie mendimi që de facto ka prangosur pikëpamjet konservatore me të cilat ata nuk pajtohen. Demokracia nuk mund të lulëzojë në kushte të tilla: Unë pohoj se Wikipedia është bërë kundërshtare e demokracisë së fuqishme.”

    Unë do të zgjaste kritikat e tij për të vënë në dukje se nuk janë vetëm pikëpamjet konservatore që censurohen, por pikëpamjet anti-imperialiste, kujdesi shëndetësor dhe, veçanërisht në rastin e Sirisë, zërat që kanë raportuar gjerësisht nga terreni dhe kundërshtojnë tregimet zyrtare rreth Vendi. Këto përfshijnë mua dhe gazetaren britanike Vanessa Beeley. Jo rastësisht, ne të dy i jemi nënshtruar shpifjeve të pamëshirshme nga mediat perëndimore dhe të vetëshpallurit kontrollues të fakteve të Snopes, duke na cilësuar si nxitës të tifozëve për terroristët në Siri.

    Çuditërisht, pjesa më e madhe e shpifjeve të wiki-ve për ne përbëhet nga ata artikuj për vrasjen e personazheve.

    Sigurisht që ka shumë zëra të tjerë që kanë raportuar sinqerisht për Sirinë, por, për disa arsye, nuk munda të gjeja shënime të njollave mbi ta. Përkundrazi, disa kanë ato që duken të jenë shënime të shkëlqyera PR të një natyre më biografike, duke lavdëruar punën e tyre.

    Por për Vanessa Beeley-n dhe unë, megjithëse shumë informacione biografike për secilin prej nesh janë gjerësisht të disponueshme në internet, hyrjet në Wiki mbeten pa bios të zakonshme dhe në vend të kësaj janë krijuar thjesht për të na diskredituar.

    Sanger vuri në dukje se "E gjithë përmbajtja enciklopedike në Wikipedia", deklaron një faqe politikash , "duhet të shkruhet nga një këndvështrim neutral (NPOV)."

    Ai vazhdoi të detajojë se çfarë do të thotë ose duhet të thotë ky "neutralitet".

    “Nga një artikull vërtet neutral, do të mësoni pse, për një sërë çështjesh, konservatorët besojnë një gjë, ndërsa progresistët besojnë një gjë tjetër. Dhe atëherë do të jeni në gjendje të vendosni vetë.

    A është kjo ajo që ofron Wikipedia? Siç do ta shohim, përgjigja është Jo.”

    Ai vazhdoi të jepte shembuj të shumtë të mungesës së ashpër të neutralitetit të Wikipedia-s për çështje kritike. Për hir të shkurtësisë, unë do t'i inkurajoja lexuesit të shikoni në artikullin e Sanger për listën e plotë.

    Megjithatë, le të shohim hyrjet për mua dhe Vanessa Beeley.

    E imja më referohet si “aktiviste dhe blogere kanadeze e cili njihet për promovimin e teorive konspirative rreth Sirisë.” Duke më shitur si një "blogere" synon qartë të kundërshtonte kredencialet e mia si gazetare. Kredencialet të cilat Klubi i Shtypit i Gazetarëve Meksikanë i konsideroi mjaftueshëm të besueshëm nga ana gazetareske për t'i dhënë. Po kështu, gazetari dhe regjisori i vlerësuar me çmime John Pilger kohët e fundit e konsideroi artikullin tim të fundit mbi mashtrimin kimik të Douma një "raport të jashtëzakonshëm".

    Smear Wiki gjithashtu thotë se unë "shkruaj op-ed për rrjetin televiziv RT". Për njëfarë kohe, ai rresht thoshte : "Ajo bën blogje për median e kontrolluar nga Rusia RT" , një pretendim fals se shumë gazetarë (përfshirë kontrolluesit e fakteve të Channel 4 ) e kanë përsëritur copy-paste pa u munduar ta shohin atë, si dhjetëra të tjerë. gazetarë, ajo që shkruaj është në fakt për seksionin op-edge të faqes së internetit të RT.

    Hyrja vazhdon duke cituar nga litania e artikujve shpifës kundër meje që nga viti 2016, shpifje të cilat unë i kam hedhur poshtë dhe që gjithmonë lexojnë të njëjtën gjë: vrasjet e personazheve copy-paste që zbardhin terrorizmin në Siri.

    Pastaj, ekziston shembulli i qartë i shpifjes: pohimi i Wikipedia-s se unë, “shkova në një udhëtim të sponsorizuar nga qeveria nëKoreja e Veriut .”

    Në fakt, udhëtimi im i gushtit 2017 në DPRK nuk u pagua nga asnjë qeveri, por nga unë, me njëfarë mbështetjeje nga një koleg që e dinte se jetoja në një varg këpucësh.

    Kjo gënjeshtër u rikthye së fundi nga gazetari britanik (dhe unë e përdor atë term bujarisht) Brian Whitaker.

    A ka ndonjë avokat për shpifjen?

    Në mënyrë të ngjashme, shënimi i shpifjeve në Wiki mbi Vanessa Beeley e zvogëlon atë në statusin e thjeshtë "blogere" (edhe pse John Pilger mendon mjaftueshëm për të, dhe për mua, sa të kemi theksuar "punën tonë të vërtetuar hetimore") dhe në 2018 ajo u përfshi në një listë të gazetarët më të respektuar në MB.

    Ai përfshin të njëjtën linjë " teori konspirative dhe dezinformim" që bën e imja, si dhe retorikën e zakonshme, të parashikueshme anti-ruse.

    Por edhe unë u trondita kur pashë pretendimin e Wikipedia-s se Beeley ka qenë një mysafir i shpeshtë nëInfoWars .” Kur e pyeta për këtë, ajo u përgjigj: “Kjo është një gënjeshtër e plotë. Nuk kam qenë kurrë mysafir i Infowars. Unë sfidoj Wikipedia-n të botojë intervistat e shumta që ata pretendojnë se ekzistojnë. Ata nuk munden.”

    Pra ja ku e kemi. Jo vetëm që hyrjet nuk janë as afër neutrale, secila përmban fabrikim të plotë përveç vrasjeve të personazheve.

    Në një moment në vitin 2018, ndava një email që kisha marrë nga një redaktues i Wikipedia-s, i cili vuri në dukje:

    “E dashur Eva, po ju shkruaj për t'ju informuar se ne kemi marrë masa ndaj një përdoruesi të ndaluar, i cili shmangu ndalimin e tyre për të krijuar një artikull për ju. Artikulli është hequr. Nuk e kam kontekstin e plotë këtu, por përmbajtja duket se ka qenë jashtëzakonisht problematike dhe nga Twitteri juaj dhe nga vërshimi i emaileve të mbështetësve që morëm dje, kuptova se ky ka qenë një problem prej disa kohësh.”

    Dhe në të vërtetë, mbështetësit më thanë se kishin kontaktuar Wikipedia për të sfiduar hyrjen e njollosjes mbi mua dhe ishin të suksesshëm në kryerjen e ndryshimeve për të lexuar më drejtë. Megjithatë, në një kohë të shkurtër, hyrja u kthye pothuajse saktësisht siç kishte qenë fillimisht.

    Pjesa e Wikitalk e hyrjes së njollosjes mbi mua thekson: “Materiali kundërshtues për personat e gjallë që është pa burim oseburimi i dobët duhet të hiqet menjëherë nga artikulli dhe faqja e tij e diskutimit, veçanërisht nëse është e mundshmeshpifës . Nëse një material i tillë futet në mënyrë të përsëritur, ose nëse keni shqetësime të tjera, ju lutemi raportoni problemin tekkjo tabelë njoftimesh .”

    Por jo, kjo nuk ka ndodhur në hyrjen time.

    Në të njëjtën faqe, mbështetësit thirrën Wikipedia: “Është në kufiWP: Sulmi . Asgjë në lidhje me jetën e saj të hershme, edukimin apo aktivitetet vullnetare etj, të cilat do të prisni të gjeni në një Biografi. Është thjesht një monolog i opinioneve kritike, me disa rreshta të hedhura në fund për të mbuluar përgjigjen e saj dhe me një fokus selektiv në fjalët kyçe të zakonshme të pjerrëta që përdoren për të përçmuar.”

    Një tjetër kritik i hyrjes vuri në dukje se burimet e përdorura ishin "të diskutueshme", duke përfshirë edhe vërejtjen se një burim, Al Jazeera, është "në pronësi tëFamilja mbretërore e Katarit ...dheKatari ka financuar disa nga rebelët Salafi në Siri. Seriozisht, a mendon dikush se do të raportojë qoftë edhe nga distanca zananë për Eva Bartlett?”


    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-08-2023 më 17:27

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Njeriu që krijoi Wikipedia: Platforma e Wikipedia është kthyer në vegël propagandistike të CIA

    CIA moderon Wikipedia – ish redaktori

    Larry Sanger ka pohuar se agjencitë e inteligjencës kanë manipuluar enciklopedinë online për më shumë se një dekadë.

    Emri:  64ca9cda85f54039f31d0bbc.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  7.1 KB
    AFP / Kirill Kudryavtsev

    Wikipedia është një nga shumë mjetet e përdorura nga krijimi liberal i SHBA-së dhe aleatët e tij në komunitetin e inteligjencës për të zhvilluar "luftë informacioni", i tha gazetarit Glenn Greenwald bashkëthemeluesi i faqes, Larry Sanger.

    Duke folur në podcastin 'System Update' të Greenwald, Sanger u ankua se si faqja që ai ndihmoi të zbulohej në 2001 është bërë një instrument "kontrolli" në duart e establishmentit të majtë-liberal, ndër të cilët ai numëron CIA-n, FBI-në dhe inteligjencën e tjera amerikane. agjencive.

    “Ne kemi prova që, qysh në vitin 2008, se kompjuterët e CIA-s dhe FBI-së janë përdorur për të redaktuar Wikipedia-n,” tha ai. "A mendoni se ata ndaluan ta bëjnë atë atëherë?"

    Aktiviteti i CIA-s dhe FBI-së në Wikipedia u bë publik fillimisht nga një student programimi i quajtur Virgil Griffith në vitin 2007. Griffith zhvilloi një program të quajtur WikiScanner që mund të gjurmonte vendndodhjen e kompjuterëve të përdorur për të redaktuar artikujt e Wikipedia-s dhe zbuloi se CIA, FBI dhe një mori korporatash të mëdha dhe agjencish qeveritare po pastronin enciklopedinë online të informacionit inkriminues.

    Kompjuterat e CIA-s u përdorën për të hequr numrin e viktimave nga Lufta në Irak, ndërsa një makinë e FBI-së u përdor për të hequr imazhet ajrore dhe satelitore të burgut amerikan në Gjirin e Guantanamos në Kubë. Kompjuterat e CIA-s u përdorën për të redaktuar qindra artikuj, duke përfshirë shënimet për presidentin e atëhershëm iranian Mahmoud Ahmadinejad, programin bërthamor të Kinës dhe marinën argjentinase.

    Disa redaktime ishin më të vogla, me ish-shefin e CIA-s, William Colby, me sa duket redaktoi hyrjen e tij për të zgjeruar listën e tij të arritjeve.

    “[Agjencitë e inteligjencës] paguajnë njerëzit më me ndikim për të shtyrë axhendat e tyre, me të cilat ata tashmë janë kryesisht në përputhje, ose ata thjesht zhvillojnë talentin e tyre brenda komunitetit [inteligjencës], mësojnë lojën Wikipedia dhe më pas shtyjnë atë ata duan të thonë me njerëzit e tyre, " i tha Sanger Greenwald.

    "Një pjesë e madhe e luftës së inteligjencës dhe informacionit kryhet online," vazhdoi ai, "në faqet e internetit si Wikipedia".

    Në fillim të këtij viti, pronari i X (ish-Twitter) Elon Musk publikoi një tufë dokumentesh që tregojnë se si ish-drejtuesit e platformës bashkëpunuan me FBI-në për të hequr përmbajtjen që agjencia donte të fshihej, ndihmuan fushatat e ndikimit në internet të ushtrisë amerikane dhe censuruan “narrativat anti-ukrainase ” në emër të agjencive të shumta të inteligjencës amerikane.

    Drejtori ekzekutiv i Meta, Mark Zuckerberg, ka pranuar gjithashtu se Facebook, platforma më e madhe e mediave sociale në Tokë, censuroi informacionin e saktë që po dëmtonte fushatën zgjedhore të Presidentit Joe Biden në vitin 2020 me kërkesë të drejtpërdrejtë të FBI-së.


    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-08-2023 më 17:39

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,547

    Për: Njeriu që krijoi Wikipedia: Platforma e Wikipedia është kthyer në vegël propagandistike të CIA

    Faqet e Wikipedias ku flitet per Rakine e rrushit kontrollohen vetem nga CIA.

    Albo,persa i perket propagandes ne internet CIA dhe Amerika jane shume here larg mbas Kines dhe Rusise. Kina dhe Rusia e kane kthyer propaganden jo vetem te jashtmen por edhe te brendshmen ne sistem,ku nuk egziston asgje jashte propaganes.

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Njeriu që krijoi Wikipedia: Platforma e Wikipedia është kthyer në vegël propagandistike të CIA

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Faqet e Wikipedias ku flitet per Rakine e rrushit kontrollohen vetem nga CIA.

    Albo,persa i perket propagandes ne internet CIA dhe Amerika jane shume here larg mbas Kines dhe Rusise. Kina dhe Rusia e kane kthyer propaganden jo vetem te jashtmen por edhe te brendshmen ne sistem,ku nuk egziston asgje jashte propaganes.
    Dallimi mes Kinës dhe Amerikës është se Kina nuk pretendon të jetë një vend demokratik dhe i lirë. Sa për Rusinë, djemtë adoleshentë rusë nuk i presin bibilushat e tyre dhe vajzat adoleshente nuk i presin gjokset e tyre, pasi kështu i mëson propaganda e shfrenuar e mediave dhe gjithë sistemit të arsimit publik e privat në vend.

    Ktheje nga një teke raki, dhe futja prapë gjumit në autobuz o Serafim. Kur të zgjohesh ti nga gjumi, të gjitha hallet e botës do të jenë zgjidhur!

    Andon Zako Çajupi ua nxorri namin ju zagoritëve si dembelë të mëdhenj!

    ....
    Burrat nën hije, lozin e kuvendojnë,
    pika që nuk u bie, se nga gratë rrojnë!



    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 03-08-2023 më 11:41

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,547

    Për: Njeriu që krijoi Wikipedia: Platforma e Wikipedia është kthyer në vegël propagandistike të CIA

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Dallimi mes Kinës dhe Amerikës është se Kina nuk pretendon të jetë një vend demokratik dhe i lirë. Sa për Rusinë, djemtë adoleshentë rusë nuk i presin bibilushat e tyre dhe vajzat adoleshente nuk i presin gjokset e tyre, pasi kështu i mëson propaganda e shfrenuar e mediave dhe gjithë sistemit të arsimit publik e privat në vend.

    Ktheje nga një teke raki, dhe futja prapë gjumit në autobuz o Serafim. Kur të zgjohesh ti nga gjumi, të gjitha hallet e botës do të jenë zgjidhur!

    Andon Zako Çajupi ua nxorri namin ju zagoritëve si dembelë të mëdhenj!

    ....
    Burrat nën hije, lozin e kuvendojnë,
    pika që nuk u bie, se nga gratë rrojnë!



    Albo
    Ku e ke lexuar qe Kina nuk pretendon te jete vend demokratik dhe i lire ! Kina mor Albo pretendon te jete shume here me demokratik dhe i lire se USA. Sa per Rusine lere mos e pyet,po behen si ekstremistet arab.

    Albo,mir keto temat e CIA-s vazhdon ti hapesh,por temat per Lulzim Bashen pse nuk i hap me ? Jo per gje por edhe ngjani ne mendime.


    Sa per Andonin dihet qe Zagoritet ishin dembela te medhenj.Behet fjale per kalamaj dhe pleqte se burrat zagorit ishin pothuajse te gjithe ne emigracion ne kohen e Çajupit.

Tema të Ngjashme

  1. Wikipedia
    Nga Astrit Cani në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-01-2012, 09:17
  2. Wikipedia
    Nga Luftëtari1444 në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-06-2009, 17:51
  3. Projekti Wikipedia
    Nga King Caspian në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-02-2009, 17:47
  4. Ali Ahmeti Wikipedia
    Nga nuro1 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-07-2008, 04:09
  5. Wikipedia
    Nga antinanco në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-04-2005, 05:21

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •