Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,305

  Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  Science konfirmon/ Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton n kto troje

  Nj artikull i fundit n Science, konfirmon se shqipja sht nj ndr tri gjuht m t vjetra indo-europiane q fliten ende.
  Rezultatet prcaktojn nj shfaqje t gjuhve indo-europiane rreth 8000 vjet m par dhe q populli shqiptar ashtu dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton n kto troje.

  N nj artikull t fundit t Science, prmes t cilit me metoda t sofistikuara studiohet origjina e gjuhve indoeuropiane dhe e gjuhs shqipe bashk me armenishten dhe greqishten, konfirmohet se shqipja sht nj ndr tri gjuht m t vjetra indo-europiane q fliten ende.

  Ndrkoh, krkimi i br kryesisht prmes studimeve gjuhsore kompjuterike konfirmon vjetrsin dhe origjinalitetin e shqipes.

  Gjithashtu, studiuesit grek kan br studime me ADN-n dhe kolaudojn q popullata shqiptare sht autoktone dhe shum e vjetr n kto troje.

  T dyja studimet jan komplementare dhe plotsojn njri-tjetrin, duke vrtetuar prfundimisht dhe n mnyr t pakundrshtueshme shkencrisht q, si populli shqiptar, ashtu dhe gjuha shqipe, jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton n kto troje.

  Pemt gjuhsore me paraardhse t mostrs mbshtesin nj model hibrid pr origjinn e gjuhve indo-europiane.

  N mnyr t prmbledhur, referuar ktij studimi rezulton se gjuht e familjes indo-europiane fliten nga pothuajse gjysma e popullsis s bots, por origjina e tyre dhe modelet e prhapjes jan t diskutueshme.

  Heggarty et al. paraqet nj baz t dhnash me 109 gjuh moderne dhe 52 gjuh historike indo-europiane t kalibruara n koh, t cilat jan analizuar me modele t konkluzionit filogjenetik Bayesian.

  Rezultatet e tyre sugjerojn nj shfaqje t gjuhve indo-europiane rreth 8000 vjet m par. Kjo sht nj dat q shnon rrnj m t thella sesa mendohej m par, dhe prshtatet me nj origjin fillestare n jug t Kaukazit t ndjekur nga nj deg n veri n rajonin e steps.

  Kto gjetje ojn n nj "hibrid” q pajton dshmit aktuale gjuhsore dhe antike t ADN-s, si nga Gjysmhna Pjellore e lindjes s mesme (si burim parsor) ashtu edhe nga stepa (si nj atdhe dytsor). - Sacha Vignieri-

  Artikulli i Science v n dukje se pothuajse gjysma e popullsis s bots flet nj gjuh t familjes s gjuhve indo-europiane. Megjithat, mbetet e paqart se ku u fol fillimisht gjuha e prbashkt strgjyshore e ksaj familjeje (proto-indo-europiane) dhe kur dhe pse u prhap prmes Euroazis.

  Hipoteza e "Steps" parashtron nj zgjerim nga stepa Pontiko-Kaspike, jo m hert se 6500 vjet m par (viti P.P.), dhe kryesisht me blegtori t bazuar n kuaj prej afrsisht 5000 vjet p.e.s.

  Nj hipotez alternative parashtron se indo-europiant u shprndan me bujqsi jasht pjesve t Gjysmhns Pjellore, duke filluar q nga prafrsisht 9500 deri n 8500 vjet p.e.s.

  Tashm ADN-ja e lasht po sjell perspektiva t reja t vlefshme, por kto mbeten vetm interpretime indirekte t parahistoris s gjuhs.

  N kt studim, midis parashikimeve t thellsis kohore t hipotezave anadollake dhe steps jan br testime drejtprdrejt nga t dhnat gjuhsore.

  Prmes ktij studimi raportohet nj hapsir e re pr kronologjin dhe sekuencn e divergjencs indo-europiane, duke prdorur metoda filogjenetike Bayesian t aplikuara n nj grup t zgjeruar t t dhnave t reja t fjalorit baz n 161 gjuht indo-europiane.

  Duke arsyetuar se analizat e mparshme filolinguistike kan prodhuar rezultate kontradiktore, jan diagnostikuar dhe zgjidhur shkaqet e ksaj mosprputhjeje, n veanti dy:

  S pari, grupet e t dhnave t prdorura kishin kampionim t kufizuar gjuhsor dhe mosprputhje t gjer t kodimit.

  S dyti, disa analiza zbatuan supozimin se gjuht moderne t folura rrjedhin drejtprdrejt nga gjuht e lashta t shkruara dhe jo nga varietetet e folura paralele.

  S bashku, kto probleme metodologjike shtrembruan vlersimet e gjatsis s degve dhe konkluzionet e datave. Studimi paraqet nj grup t ri t dhnash t njohjes (origjina e fjalve t prbashkta) n t gjith indo-europianishten.

  Ky grup t dhnash eliminon mosprputhjet e kaluara dhe ofron nj mostr gjuhsore m t plot dhe m t balancuar, duke prfshir 52 gjuh jomoderne pr nj grup m t dendur pikash t kalibrimit kohor.

  Studiuesit kan aplikuar analizn filogjenetike Bayesian t mundsuar nga prejardhja, pr t testuar, dhe jo pr t zbatuar supozimet e drejtprdrejta t prejardhjes.

  Rezultatet e ktij studimi nuk jan plotsisht n prputhje as me hipotezn e steps dhe as me hipotezn e bujqsis.

  Dshmit e fundit t ADN-s sugjerojn se dega e Anadollit nuk mund t merret n step, por n jug t Kaukazit. Pr degt e tjera, zgjerimet e mundshme kandidate jasht kulturs Yamnaya jan t dallueshme n ADN, por disa kishin vetm ndikim t kufizuar gjenetik.

  Rezultatet tregojn se kto zgjerime nga afrsisht 5000 vjet B.P. e tutje kan ardhur, gjithashtu shum von pr kronologjin gjuhsore t divergjencs indo-europiane. Megjithat, prfundimisht, ato jan n prputhje me vendet n jug t Kaukazit dhe nj deg e mvonshme drejt veriut n step, si nj atdhe dytsor pr disa deg t indo-europianve q hyn n Europ me zgjerimet e mvonshme t lidhura me Corded Ware.

  Kshtu, filogjenetika gjuhsore dhe ADN-ja kombinohen pr t sugjeruar se zgjidhja e enigms 200-vjeare indo-evropiane qndron n nj hibrid t hipotezave bujqsore dhe steps.

  Si prfundim, origjina e familjes s gjuhve indo-evropiane sht shum e diskutueshme. Analizat filogjenetike Bayesian t fjalorit baz kan prodhuar rezultate kontradiktore, me disa q mbshtesin nj zgjerim bujqsor jasht Anadollit afrsisht 9000 vjet m par (vjet B.P.), ndrsa t tjert mbshtesin nj prhapje me baritorizm t bazuar n kuaj nga Stepa Pontiko-Kaspiane afrsisht 6000 vjet B.P. Ktu paraqesim nj baz t dhnash m t zgjeruara t fjalorit baz indo-europian q eliminon mosprputhjet e s kaluars n kodimin prkats.

  Analiza filogjenetike, e mundsuar nga prejardhja e ktij grupi t dhnash, tregon se pak gjuh t lashta jan paraardhse t drejtprdrejta t klaseve moderne dhe prodhojn nj mosh me rrnj prej ~ 8120 vjet B.P. pr familjen. Megjithse kjo dat nuk sht n prputhje me hipotezn e steps, ajo nuk prjashton nj atdhe fillestar n jug t Kaukazit, me nj deg t mvonshme drejt veriut n step dhe m pas npr Europ. Ne e verifikojm kt hipotez hibride me provat e lashta t ADN-s t publikuara s fundmi nga stepa dhe Gjysmhna pjellore veriore (Lindja e mesme).


  Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/science-...-ne-keto-troje

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,305

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  Trumbetat e Gjuhs Shqipe dhe gjigandi Petro Zheji

  U desh shum koh dhe u krkua shum pun shkencore, q t vrtetohej ajo q ishte thn apo paralajmruar m par nga albanolog t shquar t vendit dhe t huaj, historian, shkenctar, akademik, njohs t gjuhs shqipe, si edhe nga rilindasit tan t mdhenj, apo hulumtues t ndryshm t Gjuhs Shqipe, q: “Gjuha Shqipe sht gjuha e par n Europ, gjuha q kan folur pellazgt, t cilt jan quajtur dhe europiant e par”.

  Kjo merit shkencore i takon plotsisht profesorit, historianit, shkenctarit Petro Zheji, i cili pr studimin e Gjuhs Shqipe zgjodhi nj metod t re, at t simboleve t Gjuhs Shqipe, e cila ndryshon nga metoda e prdorur deri tani nga gjuhsia europiane, e cila nuk ishte e aft t arrinte rezultatet e duhura n shpjegimin e fjalve dhe fjalformimit t tyre.

  Gjuhsia Europiane mbshtetet n gjuhsin krahasuese, e cila nuk studion fjaln n brendsin e saj, por studion formn e jashtme t saj. Kjo metod nuk i jepte atyre mundsin t arrinin n rezultate t sakta shkencore. Gjuhtar europian dhe m gjer nuk kuptonin thelbin e fjalve, rrnjn e saj, brendsin e saj, sepse ajo i prkiste nj gjuhe tjetr, e cila ishte gjuha baz, e cila kishte formuar fjalt e ktyre gjuhve, q ishte gjuha Pellazge, apo gjuha Shqipe sot.

  Duket qart q z. Petro Zheji, pr t arritur n kt metod t re shkencore t shpjegimit t fjalformimit t fjalve, ka studiuar t gjith gjuhtart para tij, dhe botimet e tyre shkencore si pr shembull: Etimologjin e fjalve, Mitologjin, Dhiatn e vjetr dhe Dhiatn e re, historian albanolog t huaj dhe t vendit etj., si pr shembull ai mendohet t ket studiuar “Fjalorin e simboleve” t Jean Shevalier, “teorin krahasuese t gjuhs” t Franc Bob, thniet e filozofve t shquar si Friederik Maximilian Muler i cili shprehet: “Do t vij dita kur gjuha shqipe do t bhet elsi i shpjegimeve t sekreteve t mdha”, Thnien e Leibniz: “Nse doni t zbuloni Historin para Krishtit dhe Shkencat e asaj kohe, duhet t studioni gjuhn Shqipe”, Johan George von Han themeluesi i Albanologjis, i cili thot: “Format e para fillestare t fillimit t gjuhs i gjejm te gjuha shqipe”, si thniet Zaharia Manjani apo t rilindasve tan t mdhenj, si Samiu, Naimi apo Jeronim De Rada, i cili n Kongresin Botror t Gjuhs Orientale hodhi tezn se gjuha Shqipe sht gjuha e par: “La lingua primera” .

  Thniet e tyre q gjuha Shqipe sht gjuha e par, ishin nj paralajmrim pr t gjith gjuhtart tan dhe atyre europian, t cilt akoma nuk besonin n vrtetsin e ktyre fjalve. Profesor Petro Zheji argumenton q teoria indoeuropiane e Gjuhs sht nj teori e gabuar dhe aspak shkencore.

  Z. Petro Zheji argumenton q gjuha Shqipe nuk mund t kuptohet pa filozofin, apo pa Mitologjin. Edhe Fonetika, Morfologjia, Sintaksa, Ortografia jan t nevojshme por nuk jan t mjaftueshme pr t shpjeguar thelbin e fjals. Profesor Petro shkroi tre libra shkencor ku edhe argumenton teorin e tij t re t simboleve. Librin “Shqipja dhe Sanskritishtja” (Gjuha e Indianve t vjetr), “Libri i Aforizmave” si dhe librin “Roli Mesianik i Shqipes”.

  Fjalt nj rrokshe, nj Zanore dhe nj Bashktingllore, ai i quan Simbole t Gjuhs Shqipe. uditrisht gjuha Shqipe sht mohuar, prbaltur dhe prbuzur nga vendet fqinje dhe ato europiane, si nj gjuh pa vlera, e vakt dhe si e ardhur rishtazi n kto troje.

  Edhe gjuhtart tan “T mdhenj” nuk jan marr me fjal formimin e fjalve t Gjuhs Shqipe, e cila sht Kollona apo Themeli i saj, por jan marr vetm me gramatikn e gjuhs, e cila edhe kjo ka rndsin e saj t pamohueshme. Kjo braktisje nga studimi i gjuhs Shqipe ka br q gjuha Shqipe pr nj koh t gjat t qndronte n mugtir dhe jo t studiohej dhe argumentohej si nj gjuh e par n Europ dhe si pasardhse e gjuhs s vjetr Pellazgjike.

  Kjo gj i ka dhn mundsin vendeve tona fqinje t deklarojn q Gjuha e tyre sidomos ato Greke apo ato Latine t na paraqiten si gjuh shum t vjetra t gadishullit Ballkanik, apo atij Europian, si dhe i dha mundsin gjuhtarve gjerman t krijojn teorin e tyre t gjuhve Indoevropiane si gjuh e par n Ballkan dhe Europ nga e cila gjoja rrjedhin t gjitha gjuht e tjera t gadishullit Ballkanik.

  Ata jan munduar ta varrosin prfundimisht gjuhn Shqipe sepse ata nuk e kan ditur apo kuptuar q gjuha Shqipe sht gjuha e par Evropiane dhe q ajo qndron n themel t krijimit t gjuhve t tyre.

  Gjuha Shqipe sot sht nj pasuri kombtare dhe nj thesar apo vler botrore dhe nj gjuh, e cila po lulzon do dit dhe m shum. Trumbetat e gjuhs Shqipe po bien sot dhe po dgjohen kudo n do vend t bots. Kjo merit i takon veanrisht atij q zbuloi mekanizmin e funksionimit t Gjuhs ton t vjetr dhe t bukur, gjigandit Petro Zheji.


  Gazeta SOT - Nga Stiljan DEDJA

  https://sot.com.al/opinion-editorial...di-petro-zheji
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 07-08-2023 m 16:11

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,305

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton  Studimi bomb! Shqipja, gjuh 6-mij vjeare, shqiptart autokton n troje. Elena Kocaqi

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,305

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  Prparim Kabo: Mori fund konspiracioni i madh kundr Gjuhs Shqipe! Adhurim pr Petro Zhejin!

  Shkenca botrore, m s fundi, pranon se shqipja apo m sakt gjuha q ne flasim, sht 6000 vite e vjetr, pra, sht gjuh e origjins, gjuh shum e vjetr apo primordiale, si shprehej studiuesi Petro Zheji.


  Gjuhtart tan me grada, me tituj dhe me “ spaleta” akademike, kan nj jet q thon:”Po ku sht e shkruar?! S’kemi dokumenta!”
  Tani, far do t thon?

  Petro Zheji, q n mesin e viteve ‘70, t shekullit t kaluar, ua drgoi studimin e tij pr vjetrsin e shqipes dhe tiparet e saj, si dhe pr veorit motivuese t saj n gjuh krejt t vjetra, si sanskrishtja,” gjeneralt “ e akademis, me yshtjen nga jasht, e sulmuan. I prishn familjen, por ai nuk u dorzua, e ngarkuan me aq pun me prkthime n shtpin botuese, sa ai flinte vetm katr or n nat, e gjith kjo, me qllim q t hiqte dor pr pamundsi fizike nga puna me shqipen…

  Ai u vetshpall “ i mendur”, vetm q ta linin t qet n punn e tij prej dishepulli t mendimit. M n fund, ai shkroi dhe botoi librat e tij.
  Atje sht shkenca e mendimit mbi gjuhn shqipe dhe vjetrsin e saj. ’sht thelbi simbolik i mendimit q shprehet me fjal?
  ’sht algoritmi simbolik dhe ai logjik?
  Pse streha e gjuhs sht fryma?

  Si motivohen fjalt dhe ’sht sistemi i motivimit t tyre?
  Si lindi kozmologjia dhe ’sht roli mesianik i shqipes? Cilt jan operatort e lir t shqipes dhe si shpjegohet n t gjitha besimet fetare krijimi i gjithsis?
  Cilat jan dy fjalt kye t shqipes, q japin elsin e shpjegimit n t gjitha gjuht e bots pr aktin e krijimit si nj ndarje, mes zotit dhe njeriut?
  Edhe nj shpjegim ktu, pr disa “ gjeneral” t gjuhsis, q duan ta zbehin teorin e Petros, kur thon se ai bn shpjegim fetar t gjuhs.
  Jo, more “ gjeneral”, jo!
  Botkuptimet e para njerzore , n t gjith popujt dhe racat, kan qen kozmologjike, si shpjegime mitologjike ose fetare, pra, n at agim , ato fjal q prdoreshin, i takonin atij lloj mendimi dhe niveli arsyetimi.

  Gjuha si mendim, komunikim , reflektim dhe kujtes, si kultur e filozofi spontane por, edhe si psikologji primitive e t menduarit, si inteligjenc primitive…, sht prpara gjuhs si shkenc, me fonetik, sintaks dhe morfologji , apo me rregulla drejtshkrimore.
  Nse duam t zbulojm origjinn, duhet t shkojm n ato kohra, n ato nivele dhe n at shkall t menduari.
  Format arkaike t konservuara, jan fosilet e gjalla, q duhen studiuar…!
  Petro Zheji i dashur…,
  Shkenca botrore, pas kaq dekadash, erdhi n prfundimet e tua. Ti besoje, kur m thoje:” Do vij nj dit q ata do e pranojn se shqipja sht gjuh e filless…”
  Adhurim pr ty, Petro Zheji!

  P.Kabo. 1 Gusht, 2023 !

  / 360 grade / Gazeta Panorama

  http://www.panorama.com.al/perparim-...-petro-zhejin/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,305

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  Shqipja mbi 6 mij vjet e vjetr, klasifikimi ndrkombtar ende i pakonfirmuar nga shkenca shqiptare

  Nse dikush krkon t gjej se cils gjuh i takon fjala nat, nuk sht m ndonj udi q kjo ti takoj shqipes. Arsyeja sht shum e thjesht: popullsia q e flet sot kt gjuh e ka ADN-n nga 6 mij deri 8 mij vjet m par.

  Pas studimesh shumvjeare e me grupe t mdha studiuesish ndrkombtar, edhe pse nuk din shqip, origjina e fjalve t prbashkta n t gjith indoeuropianishten ka treguar, si publikohet edhe n artikullin e fundit n Science, se mosha e shqipes, gjuh krejtsisht m vete, sht po aq e lasht sa gjendja e prbashkt armenishte e greqishte e vjetr, s paku rreth 6 000 vjet m par, shkruan rtsh.

  Ndrsa pr kto dy t fundit ka pasur nj ndarje si gjuh m vete nga ajo gjendje, prve stadit si armenishte e vjetr dhe greqishte e vjetr, shqipja tregon nj vazhdimsi q mund t thuhet pa frik se gjuha e folur para 6 mij vjetsh nuk sht ndrprer.

  Studimi ka rezultuar se 161 gjuht e familjes indoeuropiane fliten nga pothuajse gjysma e popullsis s bots, por origjina e tyre dhe modelet e prhapjes jan t diskutueshme.

  N kt realitet, vnia e nj moshe m t qart pr shqipen e shqiptarve e cila edhe n paraqitjen me pem t gjuhve indoeuropiane qndronte pran trungut, prvese i ka siguruar studiuesit pr etapat historike, jep mundsi pr interpretime t reja gjuhsore.

  Por, edhe pas ktij botimi, studiues e rrethe t lidhura me fenomenin n Shqipri e kudo ku flitet shqip kan vazhduar t jen po aq kaotik sa edhe n vitet e fundit me opinione e komente n rrjete sociale.

  Kjo ka prekur jo vetm diskutimet pseudoshkencore, por edhe ato zyrtare t akademikve t cilt ende nuk jan shprehur mbi studimet e t huajve pr shqipen e popullsin q e ka folur at m s paku 6 mij vjet m par.

  Anashkalimi m i rndsishm sht i dukshm q nga shtatori: A do t ket ndryshim apo plotsim n programet shkollore e akademike pr zbulimin shkencor prestigjioz t t huajve pr gjuhn ton?


  Lajme.al

  https://www.lajme.al/shqipja-mbi-6-m...nca-shqiptare/

 6. #6

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  Keto jane ato lajmet kot qe nuk kane piken e kuptimit,jane ushqim per masen . Qe gjuha shqipe eshte gjuhe e vjetet pothuajse e kane pohuar te gjithe gjuhtaret qe jane mare me shqipen. Ti "vesh moshe" nje gjuhe eshte "nje ushtrim pak" i veshtire ku mund ti shtosh mijvjearet si te duash.

  Megjithate mos u beni merak se do dalin te tjere dhe do thone qe shqipja nuk 6 mije vjet por ka 60 apo 600 mije vite. Pastaj Kocaqi e te tjere te sotem deklarojne qe greqishtja,latinishtja edhe hitishtja vijne nga shqipja !

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton  Tingujt e natyrs. A ishte shqipja gjuha e par e folur mbi tok?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton  E bujshme! Origjina e shqipes 7000-7500 vjeare! Konfirmon shkenctari gjerman Paul Heggarty

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton
  A sht shqipja gjuha yjore ?

 10. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  Ar Br (11-03-2024)

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-03-2024
  Postime
  3

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  E verteta eshte aq e thjeshte sa vetem kur nuk do ta pranosh , mund ta refuzosh , por gjithnje e kutpon se eshte e Verteta !

  Te gjithe e dime se Shqipja i etiketon "gjuhet fallco" , Latinishten - si llacifac , hinduishten apo sanscriten - si Shatra patra , gerqishten si "brr brr" !
  Sepse te gjitha keto gjuhe jane krijuar pas saj dhe per luftimin e saj .

  Te gjitha keto gjyhe jane "mjete erresire" , ndaj Gjuha Shqipe ka mbajtur qendrim ndaj tyre ! Sepse Shqipja vete eshte GJUHA e DRITES !

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-03-2024
  Postime
  3

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton


 13. #12

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton

  .............

  Emri: 77.jpg

Shikime: 131

Madhsia: 18.3 KB

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Pr: Science / Populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan t paktn 6 mij vjet t vjetr dhe autokton  Tronditse/ Misteri i Gurit t Xhuxhs/ Shkrime 50 mij vjeare n Mirdit?

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-02-2018, 02:57
 2. Nje poezi shqip te pakten 3600 vjet e vjeter
  Nga Bajraku n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 25-10-2012, 21:16
 3. NJE POEZI SHQIPE t paktn 3.600 vjet e vjetr
  Nga detiad n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 25-10-2012, 21:16
 4. Gjuha shqipe, shteti shqiptar dhe qytetari shqiptar!
  Nga YaSmiN n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-12-2007, 17:22
 5. Monumentet e kulturs s identitetit shqiptar - Gjuha Shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-12-2002, 00:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •