Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Erdogani kthen pllakn: Pranoj Suedin n NATO po t pranoni Turqin n BE

  Erdogan e lidh ofertn e Suedis n NATO me antarsimin e Turqis n BE

  Udhheqsi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mohuar se nj quid-pro-quo nuk ishte pjes e marrveshjes fillestare t Ankaras me Stokholmin.

  Emri: 64ac049120302715d22d7351.jpg

Shikime: 117

Madhsia: 21.4 KB

  Ankaraja do t nnshkruaj pranimin e Suedis n NATO nse BE-ja "hap rrugn" drejt antarsimit pr Turqin, tha t hnn presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Erdogan thuhet se i ka krkuar presidentit amerikan Joe Biden t ndihmoj n presionin e Brukselit pr t pranuar Turqin n bllok.

  Turqia ka m shum se 50 vjet q pret n dern e Bashkimit Evropian dhe pothuajse t gjitha vendet antare t NATO-s jan tani antar t Bashkimit Evropian, u tha Erdogan gazetarve prpara se t fluturonte pr n samitin e NATO-s n Lituani.

  Ejani dhe hapni rrugn pr antarsimin e Turqis n Bashkimin Evropian. Kur t hapni rrugn pr Turqin, ne do t'i hapim rrugn Suedis ashtu si bm pr Finlandn, shtoi ai.

  Suedia, Finlanda dhe Turqia ran dakord vern e kaluar q Ankaraja do t miratonte aplikimet e dy vendeve nordike pr antarsimin n NATO nse t dyja i jepnin nj sr koncesionesh kye Ankaras. Suedia dhe Finlanda premtuan se do t heqin embargot e armve ndaj Turqis, do t ekstradojn terroristt e dyshuar kurd dhe gylenist dhe do t godasin aktivitetet e Partis s Puntorve t Kurdistanit (PKK) brenda kufijve t tyre.

  Parlamenti i Turqis nnshkroi krkesn e Finlands n mars, por Erdogan pohon se Suedia nuk e ka prmbushur prfundimin e saj t marrveshjes. N nj telefonat me Biden t dieln, presidenti turk pohoi se Suedia ende i lejon organizatat terroriste duke iu referuar PKK-s t demonstrojn n rrugt e saj, sipas nj leximi t thirrjes nga Ankaraja.

  Erdogan i tha gjithashtu Bidenit se Turqia pret nj "mesazh t qart dhe t fort mbshtetjeje" nga udhheqsit e NATO-s pr antarsimin e saj n BE n samitin e ksaj jave n Lituani. Nj lexim i thirrjes nga Shtpia e Bardh nuk e prmendi kt krkes.

  Erdogan do t zhvilloj bisedime me Biden dhe kryeministrin suedez Ulf Kristersson gjat qndrimit n Lituani.

  I pyetur pr komentet e Erdoganit, Sekretari i Prgjithshm i NATO-s, Jens Stoltenberg i tha Associated Press se pranimi i Turqis n BE nuk ishte pjes e marrveshjes q Suedia, Finlanda dhe Turqia nnshkruan vitin e kaluar. Stoltenberg kmbnguli se Suedia ka prmbushur detyrimet e saj dhe se sht ende e mundur t kemi nj vendim pozitiv pr pranimin e saj n bllokun ushtarak gjat samitit t ksaj jave.

  Turqia aplikoi pr antarsim n BE n 1987 dhe u njoh si kandidate n 1999. Negociatat e antarsimit u hapn n 2005, por prparimi ishte i ngadalshm dhe nuk ka pasur bisedime q nga viti 2016. Brukseli q ather ka dnuar Erdoganin pr shkeljet e dyshuara t t drejtave t njeriut, dhe Jasht Komiteti i shtjeve i Parlamentit Evropian paralajmroi n nj raport t vitit 2017 se reformat kushtetuese q forcojn kompetencat e tij mund t bien ndesh me ligjin e BE-s dhe t krcnojn ofertn e Ankaras pr antarsim.


  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Erdogani kthen pllakn: Pranoj Suedin n NATO po t pranoni Turqin n BE

  Turqia po kthehet n “vend jomik” – senatori rus

  Lirimi i udhheqsve t Azov dhe mbshtetja pr ofertn e Ukrains n NATO kan komprometuar neutralitetin e Ankaras, ka thn Viktor Bondarev.

  Emri: 64abee162030270ec47920b1.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 24.8 KB
  FOTO FILE: Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan (L) takohet me Presidentin rus Vladimir Putin (R) n Samarkand, Uzbekistan Murat Kula / Anadolu Agency nprmjet Getty Images

  Deklaratat dhe veprimet e fundit t Turqis tregojn se ajo po rrshqet drejt grupit t kombeve q Moska i konsideron jomiqsore, ka thn senatori rus Viktor Bondarev.

  Nj antar i Kshillit t Federats, dhoms s siprme t parlamentit rus dhe kryetar i komitetit t mbrojtjes dhe siguris s trupit, Bondarev sugjeroi gjithashtu n komentet pr agjencin e lajmeve TASS t hnn se presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po i nnshtrohet presionit nga perndimi. .

  Senatori prmendi mbshtetjen e deklaruar t Ankaras pr ofertn e Ukrains pr t'u bashkuar me NATO-n dhe vendimin pasues pr t liruar nga paraburgimi pes komandantt e regjimentit famkeq Azov si lvizje q kan minuar neutralitetin turk.

  “Sigurisht q prioritet kan siguria kombtare dhe interesi kombtar. Por edhe nn presionin serioz perndimor duhet t ruhet fytyra e tyre, si e demonstroi vazhdimisht lideri hungarez Viktor Orban”, tha senatori.

  Erdogan tha se Ukraina “e meriton” t bashkohet me NATO-n t premten e kaluar, teksa po takohej me presidentin ukrainas Vladimir Zelensky n Ankara. T nesrmen, Zelensky njoftoi se po kthente nga udhtimi i tij pes drejtues t regjimentit Azov, t cilin Moska e konsideron nj organizat terroriste.

  Burrat u kapn nga Rusia n qytetin Mariupol t Donbasit vitin e kaluar dhe iu dorzuan Turqis n nj shkmbim t burgosurish me Ukrainn, t ciln Ankaraja ndrmjetsoi. Ndrsa trupat e radhs t Azov u transferuan n vendin e tyre t origjins, pes oficer t lart u mbajtn n tokn turke. Marrveshja ishte q Ankaraja do t'i pres ata derisa t prfundoj konflikti n Ukrain.

  Bondarev akuzoi qeverin turke se i goditi Rusis pas shpine. Ai e prshkroi dorzimin e komandantve t Azov si nj nga nj seri "vendimesh budallaqe dhe impulsive" nga Erdogan. Presidenti turk mund t ket reaguar pjesrisht ndaj prkeqsimit t marrveshjes s grurit t Detit t Zi, tha senatori.

  Skema i lejon Kievit t eksportoj grur nga deti nn kujdesin e Turqis dhe OKB-s. Moska sht ankuar se OKB-ja nuk e prmbushi kurr premtimin e saj pr t lehtsuar sanksionet perndimore ndaj eksporteve ruse t grurit, gj q ishte pjes e kushteve. Marrveshja do t prfundoj t hnn e ardhshme, nse Moska nuk pranon ta zgjas at.


  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2014, 19:53
 2. Portreti i Jezu Krishtit n pllakn dymij vjeare?
  Nga Gregu n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 07-04-2011, 12:47
 3. Pse e pranoj Islamin
  Nga f.Tahiri n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-05-2010, 07:42
 4. Vellau qe pranoj Islamin --> urdheroi gruan apo jo?
  Nga ILMGAP n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 16-03-2010, 00:41
 5. Si duhet t jet bota q njeriu ta pranoj?
  Nga AuGuSt_ n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-07-2008, 08:53

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •