Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Edi Rama bn kurban pr drejtsin ish zv. kryeministrin e tij Arben Ahmetaj

  Klodian Zoto mblodhi t dhna kompromentuese pr ish-zv.kryeministrin Arben Ahmetaj

  Emailet e rrjedhura n media sugjerojn se biznesmeni Klodian Zoto - i shpallur n krkim nga SPAK pr afern e inceneratorve, mblodhi dhe ruajti fatura t hoteleve n t cilat prmendet si prfitues ish-zvendskryeministri, Arben Ahmetaj.

  Nga Vladimir Karaj

  Emri: Arben-Ahmetaj-duhe-hyre-ne-Kuvend.jpg

Shikime: 246

Madhsia: 58.2 KB
  Deputeti Arben Ahmetaj duke hyr n nj seanc parlamentare, ku u diskutua pr situatn e energjetike n vend. Foto: LSA

  N ver t vitit 2020, Klodian Zoto, biznesmeni i shpallur n krkim pr akuzat e korrupsionit aktiv dhe pastrimit t parave, i shkroi nj hoteli ku kishte br pages me kartn e tij t kreditit vite m par dhe krkoi q t’i konfirmonin pagesn e br n favor t ish-zvends kryeministrit, Arben Ahmetaj.

  “I dashur Klodian! Faleminderit pr prgjigjen tuaj dhe pr kopjen e karts s kreditit. Ne konfirmojn q fatura bashklidhur pr klientin: Arben Ahmetaj u pagua me kt kart krediti n vitin 2013,” thuhet n nj email t nisur nga stafi i hotelit ‘Starlight Suiten Hotel Renngasse’ n Vien m 18 qershor 2020.

  Emaili tregon interesimin e Zotos, emri i t cilit prmendej n at koh si njeriu kryesor pas kompanive q prfituan kontratat e dyshimta t inceneratorve, pr t mbledhur informacion n lidhje me pagesat e tij pr llogari t Ahmetajt.

  Lista e komunikimeve t Zotos me 6 hotele n Europ rrodhi n media pas kallzimit n SPAK t br nga gazetari Adriatik Doi. N emaile zbulohet se i akuzuari pr korrupsion aktiv e pastrim parash n afern e inceneratorve ka prenotuar ose paguar me kartn e tij t kreditit qndrimet e ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj n disa prej hoteleve.

  N emailet dhe faturat e publikuara rezulton edhe emri i Mirel Mrtirit, i akuzuar nga Prokuroria e Posame pr korrupsion aktiv dhe pastrim parash sa i prket ndrtimit t inceneratorit t Elbasanit.

  Ahmetaj, i cili n Komisionin Hetimor Parlamentar pr inceneratort pati mohuar afrimitetin me Zoton dhe Mrtirin, sipas ktyre e-maileve ka pasur udhtime dhe kontakte me ta t paktn prej vitit 2013.

  BIRN nuk mund t verifikoj n mnyr t pavarur autenticitetin e emaileve; megjithat, i pyetur rreth tyre, Ahmetaj nuk i prgjigj nj krkese pr koment.

  Ardian Leka, avokati i Klodian Zotos nuk pranoi gjithashtu t komentonte mbi emailet e publikuara.

  Pagesa pr dhoma hoteli

  Sipas ‘emaileve’ t publikuara n media, Zoto ka paguar 4,544 euro me kartn e tij t kreditit pr Ahmetajn dhe pr Mrtirin, pr hotele n Bukuresht, Vien dhe Milano. Por kjo mund t mos jet shuma totale e shpenzuar prej tij, pasi n dy prej email-eve pr prenotim, nuk prmendet pagesa e kryer.

  “Duam t t konfirmojm q e morm dokumentin pr kreditim t plot t dy dhomave nn emrin e zotit Ahmetaj”, thuhet n nj prej email-eve.

  M hert, n nj telefonat me BIRN Ahmetaj e mohoi t kishte prfituar nga Zoto.

  I pyetur n shkurt gjat Komisionin Parlamentar Hetimor pr inceneratort nse i njihte tre emrat q qndrojn pas tre kontratave koncensionare t inceneratorve – Mirel Mrtiri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja, Ahmetaj pretendoi se nuk kishte afrimitet me ta.

  “Zoton e njoh n distanc”, tha ai, ndrsa shtoi se “nuk kam lidhje biznesi, pune, familjare apo krushqie me asnjrin prej tyre”.

  Nj udhtim i Ahmetajt me Mirel Mrtirin u dokumentuan n nj investigim t BIRN n gusht 2020.

  Emailet tregojn se kto udhtime jan prenotur ose paguar nga karta e kreditit e Zotos. N emailet nga hotelet, nj pjes t t cilave duket se Zoto se i mblodhi n ver t 2020 kur afera ishte denoncuar publikisht, lvizje t tilla kan qen t shpeshta.

  Reagimet politike

  Publikimi i emaileve t Klodian Zotos sht shoqruar me reagime nga prfaqsues t opozits. Jorida Tabaku, deputetja e Partis Demokratike q drejtoi Komisionin Parlamentar pr Inceneratort, n nj postim n Facebook rikujtoi dshmin e Ahmetajt n parlament dhe e akuzoi at pr lidhje t afrta me t akuzuarit.

  “Arben Ahmetaj, dshmitar n at Komision, kur u pyet prej meje nse kishte udhtuar apo kishte njohje t afrta me t dyshuarit Zoto, Mrtiri dhe Gugallja iu prgjigj me mohim. Mirpo provat e fundit t publikuara n media tregojn q ai ka njohje t afrt me t gjith personat q jan shpallur n krkim”, shkroi Tabaku.

  Tabaku i krkoi SPAK t jepte shpjegime pse nuk kishte ngritur akuza ndaj Ahmetajt dhe personave t tjer t prfshir n kt afer.

  “Njerzit e prfshir n afern e inceneratorve, me vler 430 mln euro, fshehin sekrete pr korrupsionin e ministrave”, tha ajo.

  Ndrkoh ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi Ahmetajn dhe kryeministrin Edi Rama pr rol kryesor n afer.

  “Kjo vrteton plotsisht deklaratn e PD dhe opozits, e cila ka denoncuar me koh skemn e megavjedhjes. Ahmetaj dhe Rama kan rolet m kryesore”, tha Berisha.

  N krahun tjetr, qeveria dhe Partia Socialiste, nj deputet i t cils sht tashm i arrestuar dhe nn akuz pr kt afer, tha se nuk do t komentoj hetimet.

  I pyetur nga BIRN, kreu i Grupit Parlamentar t Partis Socialiste, Taulant Balla deklaroi se duhej t lihej prokuroria q t hetonte.

  “do ndrhyrje nga ana jon, kushdoqoft un si kryetar grupi, deputet apo dikush tjetr si bn mir pavarsis. Pr ta prmbledhur pyetjet tuaj me vend , duhet t lm drejtsin t bj punn e vet. Nuk do t komentoj shtje q jan n hetim”, tha Balla.

  Pr abuzimet e dyshuara me fondet pr ndrtimin e dy impianteve t incenerimit t mbetjeve n Fier dhe n Tiran, SPAK ka marr t pandehur ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka, i cili sht prej nj viti i arrestuar, deputetin Alqi Bllako, administratort e kompanive t prfshira, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, bashkjetuesin e Gugalljas Mirel Mrtiri dhe nj numr t akuzuarish t tjer.

  Sa i prket inceneratorit t Elbasanit, 10 persona jan t pandehur dhe u drguan n gjykat me akuza pr korrupsion, pastrim parash e t ngjashme, nga t cilt 4 jan n burg, 3 po hetohen n arrest shtpie ndrsa 3 jan n krkim. Pr inceneratorin e Fierit jan nn akuz 21 persona, por nj pjes e t akuzuarve jan t njjta n t dy hetimet.

  Ndrkoh, pr projektin e inceneratorit t Tirans dhe disa projekte t tjera t denoncuara bashk me t lart prmendurat, Prokuria e Posame thot se vazhdon hetimet. SPAK nuk ka dhn asnj mas shtrnguese ndaj personave t dyshuar apo kompanis Integrated Energy BV Shpk, e cila vazhdon t marr qindra mijra euro nga buxheti shtetit do muaj, edhe pse nuk bn incenerim t mbetjeve.

  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Dalin fatura t reja hotelesh pr Ahmetajn t paguara nga Zoto, u fshehn nga prokurort e SPAK

  Dalin t tjera tjera prova pr pretendimin e tij t drguar n SPAK tashm, pr prfshirjen e ish-ministrit Ahmetaj n shtjen e inceneratorve.

  Doi shkruan se kta jan pagesa t tjera q biznesmeni, Klodian Zoto pr 'harbimin' e Arben Ahmetajt n hotelet me 5 yje t Francs dhe Gjermanis.

  Gazetari shton se kto jan dy rezervimet e radhs t Klodian Zotos s inceneratorve n hotele me 5 yje, kt her n Gjermani dhe Franc, pr t'u akomoduar Arben Ahmetaj me bashkjetuesen e tij Erjola Hoxha.

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_71670939396.jpg

Shikime: 164

Madhsia: 16.4 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_81670939396.jpg

Shikime: 176

Madhsia: 26.9 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_61670939396.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 16.3 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_51670939396.jpg

Shikime: 229

Madhsia: 18.8 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_41670939395.jpg

Shikime: 173

Madhsia: 34.1 KB

  Emri: auto_ahmetaj_zoto_31670939395.jpg

Shikime: 180

Madhsia: 22.7 KB

  Postimi i gazetarit Adriatik Doi:

  Pagesat e tjera t Zotos pr 'harbimin' e Ahmetajt n hotelet me 5 yje t Francs dhe Gjermanis. Dy prokurort mbylln syt.

  Kto jan dy rezervimet e radhs t Klodian Zotos s inceneratorve n hotele me 5 yje, kt her n Gjermani dhe Franc, pr t'u akomoduar Arben Ahmetaj me bashkjetuesen e tij Erjola Hoxha. N 13 gusht 2015, Zoto paguan 3 500 euro q Arben Ahmetajn t qndroj tre dit n Hotelin Belles Rives, dhoma 083, n nj zon bregdetare t Francs. Ahmetaj ka shijuar pr 3 net shrbimet ekstra t ktij hoteli bashk me Erjola Hoxhn.

  Hoteli ndodhet pran nj marine jahtesh. Sigurisht nuk mungojn as kazinot, nj pasion i hershm i Tigrit. N 11 tetor 2016, Erjola Hoxha akomodohet n hotelin Jumeirha, n Frankfurt t Gjermanis. Pronotimi sht br nga Klodian Zoto me kartn e tij t kreditit.

  Dy pagesat korruptive konsolidojn m tej raportin mes pronarit t kompanis koncensionare t inceneratorve Klodian Zoto dhe ish ministrit Arben Ahmetaj. Ahmetaj ka firmosur pr procedurn koncensionare t inceneratorve m 14 prill 2014, kur ishte ministr i Energjitiks. M pas Zoto i ka 'kthyer reston', duke i paguar lodhjen n hotele me 5 yje.

  Dy prokurort e shtjes, Ened Nakui dhe Klodian Braho, duket se kan mbyllur syt prball ktyre provave.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  SPAK nn presion: Po hetojm pr Again, Ahmetajn, Gjiknurin dhe Naon!

  Pas publikimit t emaileve q tregojn se Klodian Zoto kishte paguar qndrimin e Arben Ahmetajt n disa hotele jasht vendit, prokurort e SPAK jan nn presionin e dyshimeve se mund ta ken shmangur ish.zvkryeministrin nga hetimet. Minimumi, nuk kan marr n pyetje pr inceneratort dhe nuk kan verifikuar lidhjet e tij me Klodian Zoton dhe Mirel Mrtirin.

  T gjendur nn kt presion, prokurort kan kaluar mesazhin se hetimet ende vazhdojn pr disa nga protagonistt e qeverisjes n dy mandatet e socialistve.

  Kshtu, n fund t njoftimit se hetimet pr inceneratorin e Elbasanit u mbylln, SPAK njoftoi se ka ndar shtjen penale pr disa dosje t tjera, mes t cilave:

  1) miratimin e V.K.M nr.907 q ka miratuar sigurimin e financimit t nevojshem t kontrats s konensionit, ose hetimi pr ngjll Again

  Vendimi i qeveris me nr.907 kaloi n mbledhjen e Kshillit t Ministrave procedurn e famshme “negociim pa shpallje”, e cila u propozua nga ifti Koka-Bllako, q sot jan n burg.

  Prokurort thon se Lefter Koka mori ryshfet pr pikrisht se zgjodhi ta jap konensionin me kt procedur. Por si kaloi “negociimi pa shpallje” n mbledhjen e qeveris? A nuk u krye nj kontroll pr ligjshmrin e dokumentave q i propozohen qeveris?

  Kt kontroll duhet ta kryente Sekretari i Prgjithshm i Rams, ngjll Agai. Ai u mor n pyetje nga prokurort e SPAK n datn 15 Tetor. Justifikimi i tij ka qen se kontrata ishte pr “sigurimin e financimit”, pra vetm sa pr t dhn parat pr konensionin dhe pr kt qeveria sht e detyruar me ligj.

  2) – Prgjigjet pozitive t ministrive lidhur me zbatimin e proedurs “negocim pa shpallje”, ose hetimet pr firmat e Gjiknurit, Ahmetajt dhe Naos

  Para se t kalonte n qeveri, procedura “negociim pa shpallje” e krkuar nga Lefter Koka dhe Alqi Bllako ka marr edhe miratimin e disa ministrive t tjera. Procedura q nuk parashikohej n ligj u konfirmua n disa shkresa mes Lefter Koks dhe ministrave Ahmetaj, Gjiknuri dhe Nao.

  Ahmetaj e shprehu miratimin n datn 14 Nntor t vitit 2014 q sht “parimisht dakord” pr t’i dhn kompanis Albtek Energy koncesionin/PPP pr inceneratorin n Elbasan.

  Gjiknuri e dha prgjigjen e tij n shkresn e dats 17 Nntor t vitit 2014 duke saktsuar se “przgjedhja e procedurs s koncesionit sht e drejt e Autoritet Kontraktor”.

  Po n kt pjes t sqarimit, SPAK saktson se ka
  Prfshir n hetime edhe “provat dhe dokumentet q jan gjetur dhe jan nxjerr nga kompjuterat e sekuestruara n banesn e t pandehurit Klodian Zoto”.

  Lapsi.al

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Faturat e reja nga hotelet luksoze/ 'Zoto pagoi pr Ahmetajn dhe dy grat e tij, SPAK fshehu provat'

  Emri: auto_footo79461672916835.jpg

Shikime: 153

Madhsia: 41.6 KB

  Gazetari Adriatik Doi ka publikuar fakte t reja n lidhje me pagesat q ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj ka prfituar nga biznesmeni Klodian Zoto.

  Faturat konfirmojn se Zoto ka mbuluar udhtimet edhe t gruas s par t Ahmetajt. Sipas gazetarit, udhtimet dhe akomodimet prkojn me hyrje-daljet e ish-ministrit dhe ish-gruas s tij n sistemin TIMS.

  Denoncimi i gazetarit Adriatik Doi

  Pisa, Vjena dhe Malta jan disa vende t tjera, bukuria dhe shrbimet e t cilave jan shijuar nga ish-ministri Arben Ahmetaj me parat e Klodian Zotos, pronarit t shoqris koncensionare t inceneratorve.

  Nse dokumentet e publikuara n dhjetor 2022 konfirmonin se Zoto ka paguar akomodimin n hotele edhe t dashurs s Ahmetajt (Erjola Hoxha), faturat e publikuara sot konfirmojn se Klodian Zoto i inceneratorve ka mbuluar udhtimet edhe t gruas s par t Ahmetajt, Albina Manka, si dhe t vet Ahmetajt.

  Pasi Ahmetaj ka firmosur n 14 prill 2014 pr koncensionin e inceneratorve n cilsin e ministrit t Ekonomis dhe m pas ka lvruar fondet publike n cilsin e ministrit t Financave, Zoto i ka kthyer reston, duke i mbuluar shpenzimet Ahmetajt, gruas s tij n letra Albina Mans si dhe t dashurs s tij, Erjola Hoxha, me t cilat ka tre vajza.

  Pagesat e Klodian Zotos pr mbulimin e udhtimeve dhe akomodimin n hotele me 5 yje t Ahmetajt dhe bashkshortes s tij i prkasin periudhs 2015-2016. Me parat e inceneratorve, ifti Ahmetaj-Manka kan vizituar simbolet turistike t Evrops.

  Udhtimet dhe akomodimet n hotele luksoze prkojn me hyrje-daljet e shnuara n sistemin TIMS.

  uditrisht as kto pagesa korruptive nuk u kan br 'prshtypje' dy prokurorve Eneid Nakui dhe Klodian Braho, gjat zbrthimit t tre kompjuterave dhe telefonit t Klodian Zotos n mars 2022.

  Nga viti 2013 deri n vitin 2018, Klodia Zoto ka kryer 10 pagesa me vler mijra pr udhtime akomodimin n hotele me 5 yje t Arben Ahmetaj dhe dy grave t tij, n Bukuresht, Milano, Frankfurt, Faranc, Milano, Monte Carlo etj. (Kto pagesa t dokumentuara jan vetm maja ajsbergut).

  Dy prokurort e shtjes Klodian Braho dhe Eneid Nakui kan mbuluar qllimisht kto prova korrupsioni, duke devijuar hetimet, shprdoruar detyrn, minuar barazin para ligjit, cnuar besimin tek SPAK dhe ngarkuar me prgjegjsi penale persona me rol periferik.

  Jo vetm kaq. Pagesa t s njjts natyr jan konstatuar nga hetuesit si dhe jan br pjes e dosjes hetimore pr Etleva Kondin, ish drejtoresh e koncensioneve n Ministrin e Energjitiks dhe antar e Komisiomit t Vlersimit t Ofertave pr inceneratort e Elbasanit dhe Fierit. Kondi sht marr e pandehur nga SPAK.

  Ligji penal dhe procedural penal sht zbatuar pr ish zyrtaren e nivelit t mesm Etleva Kondin, por jo pr zyrtarin e nivelit t lart Arben Ahmetajn. I vetmi fakt flagrant korruptiv n historin e shtjes s inceneratorve ishin pagesat e Klodian Zotos. Pikrisht fakti m i rndsishm sht fshehur.

  Skandali u thelluar nga Prokurori i SPAK, Alfred Shehu, i cili n vend q t kryente nj verifikim elementar t pretendimeve n kallzim, ka br br nj ese t paprecedent, duke folur pr shtje psikologjike, ndjesi, kompeteca t ditura dhe bindje t brendshme t dy prokurorve.

  Vendimi i Alfred Shehut m s paku sht n konflikt interesi, kompromentues dhe n kundrshtim flagrant me disa vendime unifikuese t Gjykats s Lart, e cila ka theksuar se nuk mund t mbyllet nj dosje me mosfillim pa kryer hetime.

  Jo drejtsi selektive, por barazi para ligjit!

  Emri: auto_fatura11672916818.jpg

Shikime: 161

Madhsia: 34.2 KB

  Emri: auto_fatura21672916818.jpg

Shikime: 159

Madhsia: 31.0 KB

  Emri: auto_fatura41672916819.jpg

Shikime: 143

Madhsia: 21.5 KB

  Emri: auto_fatura31672916819.jpg

Shikime: 153

Madhsia: 34.2 KB

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  TCH: Ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj rrezikon deri n 15 vite burg

  Emri: Capture-89.png

Shikime: 106

Madhsia: 469.0 KB

  Sot n studion e Top Channel u diskutua n lidhje me akuzat e SPAK ndaj ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetaj.

  Elkier Bushkolaj, analist, theksoi se nse vertetohen katr akuzat ndaj Ahmetaj, ai mund t dnohet deri n 15 vjet burg.

  N fakt hetimet nga SPAK jan shtuar n drejtim t tij q prej deklarats s kryeministrit Rama kur iu kundrprgjigj ish-numrit dy n qeveri i cili tha te “Opionion” se “Rama m mir t bj kryeministrin se sa gjyqtarin”. Rama tha q nse ai do t ishte gjyqtar, do t ishte m keq pr Arben Ahmetaj, duke nnkuptuar se PS e ka shitur.

  Me tej n TCH u tha nga t ftuarit se skandali vazhdon se pas shprthimit t inceneratorve, akoma vazhdojn pagesat miliona euro n drejtim t ktyre kompanive.

  Po sot ishte pronari i news24, Irfan Hysenbelliu, tha kur po fliste pr sekuestrimin e “Prestige Resort” q “Kryeministri Rama nuk b.. t arrestoj me SPAK-un, ish-zv/kryeministrin Ahmetaj pasi ai di shum gjra pr kryeministrin”.

  Me sa duket rrethi po mbyllet pr Arben Ahmetaj. Vetm nse ai ka ndonj “bomb” kundr mazhorancs, athere mund t kemi ngjarje t reja.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Ahmetaj n SPAK, socialistt i mbyllin dyert. A do t ket ai fatin e kolegve si Tahiri dhe Koka?

  Emri: ahmetaj-rama.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 38.1 KB

  Ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj sht nn hetim nga SPAK. Ai sht nj prej njerzve m t rndsishm t qeveris Rama n 10 vitet e fundit, duket se tani do t ket nj llogari t hapur me drejtsin shqiptare.

  Gjykata e Posame e ka regjistruar emrin e Ahmetajt si person nn hetim, ndrsa mbi t rndojn 4 akuza: shprdorim detyre, korrupsion, fshehje t ardhurave dhe pastrim i parave.

  Emri i Ahmetajt sht lakuar gjat vitin e fundit, si nj prej njerzve t prfshir n shtjen e inceneratorve, e padyshim edhe lidhjet e tij me biznesment Klodian Zoto dhe Mirel Mertiri, q mbajn emrat e tyre n bizneset e plehrave. Ahmetaj i ka mohuar akuzat q e lidhnin at me biznesment, edhe nga denoncimet e bra n media, por shum her ai sht par t udhtojn me ta.

  N mes t muajit t shkuar n nj program televiziv kreu i qeveris e la n dor t drejtsis ish-ministrin e tij besnik, ndrkoh q nj jav m pas, n nj prgjigje maj m maj po n nj program televiziv, Ahmetaj la t nnkuptohet se marrdhnia e tij me kryeministrin sht thyer prfundimisht.

  Tani mbetet pr t’u par far ndodh pas ksaj me ish-zvendskryeministrin. A do t ket ai fatin e kolegve t tij, Tahiri dhe Koka? Deri ku do t shkoj drejtsia n hetimin e saj?

  Koha Jone

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Taulant Balla mesazh Ahmetaj: PS jo nj zyr avokatie pr shkelsit e ligjit!

  Emri: Capture-179.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 39.7 KB

  N Partin Socialiste ujrat jan turbulluar nga intervista e ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetaj, dhn mbrmjen e s enjtes n ”Opinion”. Kreu i grupit i PS-s, Taulant Balla, u pyet gjat nj interviste pr ”Euronews Albania”, n lidhje me deklaratat e Arben Ahmetaj q i krkoi kryeministrit Rama t mos bj gjykatsin n lidhje me akuzat q aludohen ndaj tij.

  Balla tha se qndrimi i kryeministrit Rama dhe Partis Socialiste ka qen i qart pr kdo, se kjo forc politike nuk sht zyr avokatie e askujt q ka shkelur ligjin.

  “Un nuk e di kontekstin n t ciln e ka thn zoti Ahmetaj, pasi nuk e kam ndjekur. Edi Rama dhe PS q n fillim kan mbajtur nj qndrim q sht tejet i qart, PS nuk sht zyr avokatie pr asknd. Kjo sht publike dhe me fakte. Ju e mbani mend dallimin mes PS-s dhe kundrshtarit ton. Sa her q ngrihej nj akuz ndaj nj deputeti apo kryebashkiaku t PD-s, Partia Demokratike bnte gavetn dhe i onte ushqimin, rasti i Xhelal Mziut, po se mbani mend”, tha Balla.

  Te “Opinion” ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj shigjetoi kryeministrin Rama duke i thn publikisht q t mos edhe kryeministrin, edhe gjyqtarin!

  Koha Jone

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Rrezikon Ahmetaj t shkoj n burg? Ilir Meta: Rama i gatshm ta dorzoj

  Skedart e Bashkngjitur 180302

  Kryetari i Partis s Liris, Ilir Meta thot se Edi Rama po i dorzon bashkpuntort e tij dhe ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj mund t jet njri prej tyre. N emisionin “Now” n Euronews Albania, Meta deklaroi se kryeministri Edi Rama sht i gatshm t dorzoj gjithka pr t ndenjur edhe nj dit m shum n karrigen e kryeminisrit.

  “Un mendoj q Edi Rama pr t shtyr edhe nj dit m shum n karrigen e kryeministrit, sht gati t lshoj dhe t dorzoj gjithka, sepse ai nuk njeh asnj lloj princimi, asnj lloj morali”,-tha Meta.

  Nga ana tjetr, Meta tha se ftesa n SPAK pr t folur pr shtjen CEZ-DIA ishte e papritur sa i takon tematiks. ”sht nj shtje e vjetr dhe e str konsumuar sepse kjo sht nj shtje q sht hapur gjithmon pr arsye politike dhe n mnyr spekulative n vitin 2015”.

  Koha Jone

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Zbulohet e kaluara e panjohur e Ahmetaj tek Partia Demokratike

  Skedart e Bashkngjitur 180303

  N CV zyrtare, Arben Ahmetaj sht kujdesur t fsheh hapat e para n politik pran Partis Demokratike. N vitin 1991 q prkon me rnien e diktaturs, Ahmetaj prfundoi studimet pr gjuh angleze n Unversitetin e Tirans. N vitin 1992 ai shrben n Ministrin e Financave si kshilltar i ministrit demokrat Genc Ruli.

  Ai la punn n emigracion n shtetin grek ku ishte shprngulur prej korrikut t vitit 1991 dhe u katapultua pran njrit prej ministrave m t rndsishm t Partis Demokratike. N kt koh, Arben Ahmetaj punoi edhe n nj projekt t Departamentit t Thesarit t Shteteve t Bashkuara t Ameriks n Shqipri. Projekt q kishte mision pr t ndihmuar n transformimin e finanancve shqiptare, nga nj shtet komunist n nj ekonomi tregu.

  N vitin 1992, ai fiton formimin e par n profilin ekonomik prmes nj kursi 1-mujor n SHBA pr mikrokredit. Deri n vitin 1995 ai ka punuar edhe si Kshilltar pr shtjet Fiskale n Bankn e Shqipris.

  Ahmetaj po i rriste ambiciet dhe kuptoi se me diplomn e nj msuesi anglishteje nuk do t arrinte atje ku donte. N periudhn mes viteve 1995-1997 ai zhvendoset n SHBA ku kryen studimet master n degn “Tregti Ndrkombtare dhe Diplomaci” n Kentucky t Shteteve t Bashkuara. M n fund, ai e kishte nj diplom ekonomike, profil q i prshtatej edhe me punn.

  Ahmetaj n gjith rrugtimin e tij, ka pasur nuhatje t fort pr t qen me fituesit, por pa fituar kurr nj betej vet. Nga demokrat, ai konvertohet n socialist n 1997.

  Top Channel

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Arben Ahmetaj thyen heshtjen, sot prball Blendi Fevziut

  Skedart e Bashkngjitur 180304

  Ish-zv/ kryeministri Arben Ahmetaj do t jet kt t enjte n emisionin “Opinion” t drejtuar nga Blendi Fevziu.

  Kjo sht hera e par q Arben Ahmetaj do t flas hapur n lidhje me akuzat publike q jan br ndaj tij, veanrisht n lidhje me shtjen e inceneratorve.

  Ahmetaj nuk ka pranuar q intervista t jet me panel, por nj prballje vetm me Fevziun. Pak koh m par, Arben Ahmetaj e kan thirrur edhe n SPAK.

  Emisionin mund ta shikoni ketu

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Implikohet krahu i djatht i Rams, Arben Ahmetaj, n skandalin e inceneratorve

  Berisha drejtohet Arben Ahmetajt: Bhu i penduar i drejtsis dhe shpto!

  Skedart e Bashkngjitur 180305

  Berisha ka sulmuar sot n parlament ish-zv/kryeministrin Arben Ahmetaj, duke e quajtur si truri i inceneratorve dhe i lidhur ngusht me Klodian Zoton.

  Me tej Berisha iu drejtua Arben Ahmetajt: Bhu i penduar i drejtsis dhe shpto! Trego se kryeministri sht koka e ksaj organizate kriminale.

  Ndryshe ishte mesazhi i ish-kryeministrit Berisha, do t arrestojn dhe nuk do t kesh mundsin m t flassh.

  Arben Ahmetaj ndodhet n hetim nga SPAK dhe ku akuzohet pr katr shkelje t ligjit, t cilat sipas analistve t fushs juridike ai mund t dnohet deri n 15 vite burg.

  “ Afera 600-700 milionshe n total apo afera 420 milion e djegsit t Tirans, kurr nuk mund t realizohej me firmn, me insistimin e Arben Ahmetajt.

  Arben Ahmetaj n daljen e tij t fundit u shpreh se qeverin nuk mund ta lvizja un. Un ua them ktu si ish-Kryeministr: Kurr nj ministr nuk e lviz dot qeverin. Qeverin e lviz Kryeministri, i cili ngarkon punonjsit e aparatit t Kshillit t Ministrave dhe n kt mnyr e lvizi Edi Rama. E lvizi Edi Rama duke firmosur 17 shkresa n 24 or n nj koh rekord!

  Arben Ahmetaj ka prgjegjsi t plot sepse me Inspektoriatin e tij financiar nuk mbikqyri financimet, grabitjen dhe plakitjen e parave dhe tani del thot publikisht “Follow dhe money” – Ndiq paran!

  Ndjek paran, por edhe ti do t mbetesh n at vorbull, Arben, se jep kshilla tani mbasi t’u kujtuan!

  Por Edi Rama sht prgjegjsi numr nj, sepse sht autori i firms pasi Enti Kombtar i Prokurimeve pasi tha se kjo procedur sht antiligjore!”- nnvizoi Berisha.

  Koha Jone

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Edi Rama bn kurban pr drejtsin ish zv. kryeministrin e tij Arben Ahmetaj

  SPAK sekuestron viln e ish-gruas s Arben Ahmetajt n Palas. Firmoset krkesa drejtuar parlamentit pr heqjen e imunitetit

  Dosja e ish-zv/kryeministrit t PS-s, Arben Ahmetaj po merr rrjedh tjetr. SPAK fillon operacionin e sekuestrimit t pasurive t Arben Ahmetaj ose personave t lidhur me t.

  SPAK ka sekuestruar viln n Palas t ish-bashkshortes s ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetajt.

  Msohet se dera e vils n Palas sht hapur me forc nga zjarrfiksja, ndrsa jan sekuestruar sende personale dhe disa dokumente q besohet se jan t rndsishme pr hetimin.

  Vila n pronsi t Mancks sht kontrolluar edhe m hert nga hetuesit e Byros Kombtare t Hetimit.

  Veprimet e BKH-s jan kryer me mbshtetje t policis s Vlors.

  SPAK po heton Ahmetajn pr “korrupison”, “fshehje pasurie” dhe “pastrim parash”.

  Ndrkoh burime shum konfidenciale tregojn se shefi i SPAK, Altin Dumani, nj njeri jasht klaneve politike dhe i rrept n luftn ndaj korrupsionit, ka firmosur krkesn drejtuar Kuvendit t Shqipris pr heqjen e imunitetit t deputetit Arben Ahmetaj.

  Nse ndodh q parlamenti e voton heqjen e imunitetit burimet thon se flet arresti sht gati ndaj ish numrit dy t qeveris Rama.

  N PS ka frik se mos Arben Ahmetaj ka ruajtur dokumenta komprementuese ndaj qeveris ku ishte si zv/kryeministr.

  Koha Jone

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Euronews Albania ka mundur t siguroj dosjen e drguar nga SPAK n Kuvendin e Republiks, ku krkohet arrestimi i ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj.

  Emri: fdjg.jpg

Shikime: 171

Madhsia: 25.1 KB

  N dosje evidentohen 6 raste, ku sipas organit t akuzs Ahmetaj ka kryer korrupsion n lidhje me shtjen e inceneratorve.

  Sipas SPAK ish-zv.kryeministri prfitoi rreth 500 mij euro nga biznesment e inceneratorve Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri, gjat periudhs 2016-2020.

  N dosje theksohet se vila e sekuestruar n Hamallaj n pronsi t bashkjetueses s Ahmetaj, Erjola Hoxha, ka qen n pronsi t Klodian Zotos, i cili e ka prfituar n mnyr t trthort n vitin 2017.

  Gjithashtu SPAK pretendon se gjat periudhs 2013-2017, Klodian Zoto de Mirel Mrtiri kan paguar pr Ahmetajn dhe familjart e tij rreth 34 mij euro pr bileta avioni dhe pagesa hotelesh.

  SPAK pretendon se Arben Ahmetaj ka prfituar:

  - Shumn prej 170,480 euro n vitin 2016 dhe 2017, duke u mbuluar natyra e vrtet e burimit dhe duke u paraqitur si pages e br shtetasve Albina Manka dhe Arben Ahmetaj, prkundrejt nj shitjeje ndaj shtetasit Andi Boni (pages e kryer n prfundim nga shtetasi Helidon Begaj) n 2 apartamente ne sip.124.15 m2, ndodhur n ZK3292, n vendin e quajtur Selit, n pallatin e ndrtuar nga shoqria Sheron, sh,p.k, vler kjo e paguar n mnyr t trthort nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri, nprmjet shtetasve Andi Boni dhe Helidon Begaj.

  - Pasurin truall+ndrtes me nr. pasurie 1/110 vol.12 faqJa 26 ZK 1925, me siprfaqe tualli 521.13 m2, e prfituar n vitin 2017 nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri, n mnyr t trthort n nprmjet transaksioneve t kalimit m par t ksaj pasurie n pronsi t shtetases Erjola Hoxha, bashkjetuese e personit nn hetim Arben Ahmetaj.

  - Shumn prej 130,000 euro n vitin 2017 dhe 2018 duke u mbukuar natyra e vrtet e burimit dhe duke u paraqitur si pages e br shtetasve Albina Manka dhe Arben Ahmetaj, prkundrejt nj shitje ndaj shtetasit Besmir Prifti, t nj apartamenti me siprfaqe, 178.68m2 dhe nj garazhdi me siprfaqe 21 m2, ndodhur n ZK 3292, n vendin e quajtur Selit, n pallatin e ndrtuar nga shoqri Sheron sh.p.k, vler kjo e paguar n mnyr t trthort nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri. Dhe subjekti tregtar Intefradet Technology Services, sh.p,k nprmjet shtetasit Besmir Prifti.

  - Shumn prej 140.000 euro n vitin 2018, duke u mbukuar natyra e vrtet e burimit dhe duke u paraqitur si pages e br shtetasve Albina Manka dhe Arben Ahmetaj, prkundrejt nj shitje, ndaj shtetases Sonila Goxhaj, t nj apartamenti me siprfaqe 178.68 m2 dhe nj garazhi me sip 21 m2 ndodhur n zonn n ZK 3292n vendin e quajtur Selit n pallatin e ndrtuar nga shoqria Sheron sh.p.k vler e paguar n mnyr t trthort nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri, nprmjet shtetasve Sonila Goxhaj, Sokol Meqemeja dhe shoqris Frigo Food sh.p,k.

  - Shumn prej rreth 34.422 euro t prfituar n formn e shpenzimeve dhe pagesa hotelesh, udhtimesh prgjat periudhs 2013-2017, pagesa kto t kryera drejtprdrejt nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri pr shtetasin Arben Ahmtaj apo t afrm t tij.

  - Shumn n total prej 2.007,373 lek, n vitin 2019 dhe 2020 n formn e pagesave t kryera ndaj subjekteve tregtar t ndryshme nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri, nprmjet shoqris Integrated Technology Services, Sh.pk n funksion t nj investimi t kryer n pasurin e llojit apartament me nr.7/434+1+1 sip 167 m2 rruga Reshit ollaku, ap.1 n pronsi t Arben Ahmetajt.


  Euronews

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Krkesa e SPAK pr Ahmetaj, caktohet data: Ja kur mblidhet Kshilli i Mandateve

  Emri: frhbftg.jpg

Shikime: 111

Madhsia: 35.8 KB

  Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla ka njoftuar se mbledhja e Kshillit t Mandateve dhe Imunitetit pr t shqyrtuar krkesn e SPAK pr arrestimin e Ahmetaj do t mbahet t martn.

  Sipas dokumentit t Kuvendit t Republiks, mbledhja sht parashikuar t mbahet n orn 16:00 t dits s nesrme.

  Emri: kuvendi.jpg

Shikime: 99

Madhsia: 41.1 KB

  Kujtojm se SPAK i sht drejtuar me nj krkes zyrtare Kuvendit t Republiks s Shqipris, ditn e premte, ku i krkon autorizim pr arrestimin e ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetaj.

  Ahmetaj sht nn hetim nga Prokuroria e Posame n lidhje me shtjen e inceneratorve.

  M hert organi i akuzs ka kryer kontrolle n banesat e ish-bashkshortes dhe bashkjetueses s Ahmetaj, ku jan sekuestruar dhe nj sasi parash.

  Ahmetaj po hetohet rreth dyshimeve pr t paktn 4 vepra penale:

  “Refuzimi pr deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rrem i pasurive, interesave privat t personave t zgjedhur dhe npunsve publik ose i do personi tjetr q ka detyrimin ligjor pr deklarim”, vetm dhe n bashkpunim, n formn e deklarimit t rrem, dhe n formn e fshehjes, parashikuar nga neni 257/a paragrafi i dyt, neni 25 i K.Penal,

  “Korrupsionit pasiv t funksionarve t lart shtetror ose t zgjedhurve vendor” parashikuar nga neni 260 i K.Penal, 6 (gjasht) her;

  “Pastrimit t produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale”, n bashkpunim, m shum se nj her, parashikuar nga neni 287 paragrafi i dyt i K.Penal.


  Euronews

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Ahmetaj prfitoi 491 mij euro ryshfet dhe dy vila n bregdet, thot SPAK

  Prokuroria e Posame raporton se ka identifikuar pagesa fiktive nga pronart e incineratorve drejt ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetaj n s paku 491 mij euro si dhe dy vila n bregdet.

  Nga Klodiana Laladhe Gjergj Erebara

  Emri: Ahmetaj-dhe-avokati-ne-SPAK.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 45.4 KB
  Deputeti Arben Ahmetaj dhe avokati Henrik Ligori pas seancs s pyetjeve n SPAK. Foto: LSA.

  Hetimi i prokuroris kundr ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetaj ka zbuluar prona dhe investime t padeklaruara t tij n dy dekada si dhe pagesa t trthorta t marra nga biznesment e incineratorve me vler 491 mij euro si dhe nj vil n Hamallaj.

  Prokuroria bn t ditur se ka identifikuar gjithashtu nj vil n Green Coast n Palas, t ciln dyshohet se Ahmetaj e ka prfituar n mnyr t trthort nga biznesmeni Mond Begaj.

  Korrupsion n gjasht raste

  BIRN siguroi nj kopje t krkess s SPAK drejtuar Kuvendit t Shqipris pr heqjen e imunitetit parlamentar t Ahmetajt, me qllim kontrollin e baness dhe arrestimin e tij. Kuvendi pritet t vendos brenda ditve t ardhshme.

  Krkesa paraqet n mnyr t prmbledhur faktet e grumbulluara nga hetimi i prokuroris, n t cilin, Ahmetaj akuzohet se ka prfituar korrupsion n gjasht raste si dhe sht angazhuar n pastrim parash n m shum se nj rast.

  Sipas prokuroris, Ahmetaj ka prfituar pagesa t ndryshme nga Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri prmes shitjes fiktive t pronave t patundshme si dhe prmes shlyerjes s faturave t punimeve t bra n nj apartament nn pronsin e Ahmetajt.

  N nj rast, Ahmetaj dhe ish-bashkshortja e tij, Albina Manka akuzohen se kan prfituar 170 mij euro pages pr shitjen e dy apartamenteve n zonn e Selits, prmes dy personave t tjer, n nj koh kur parat n instanc finale jan paguar nga Mirel Mrtiri dhe Klodian Zoto, dy biznesment aktualisht n arrati.

  Edhe dy apartamente t tjera dyshohet se jan shitur n mnyr fiktive pr t justifikuar pagesat e 130 mij eurove dhe 140 mij eurove pr Ahmetajn, ndrsa Mrtiri dhe Zoto vrehet se kan prdorur n do rast kompani dhe shtetas t tjer pr t fshehur origjinn e parave. Zoto raportohet se i ka dhn bashkjetueses s Ahmetajt nj vil n Hamallaj me siprfaqe ndrtimit 98 metra dhe me afro 500 metra truall, prmes palve t treta.

  SPAK e vlerson kt pron n vlern e 137 mij eurove, pa prfshir arredimin.

  Ahmetaj rezulton prfitues i pagesave pr udhtime, t kryera nga Zoto e Mrtiri, me vler totale 34 mij euro ndrsa n vitet 2019 dhe 2020, t dy kan paguar faturat me vler 2 milion lek pr punime n nj apartament n Tiran nn pronsin e Ahmetajt.

  “…vlersohet se jan prfitime t parregullta, t dhna personit nn hetim Arben Ahmetaj, n mnyr t drejtprdrejt ose t trthort, me qllim kryerjen ose moskryerjen e veprimeve q lidhen me detyrn dhe funksionin e tij, sjellje kjo e personit nn hetim q i ka mundsuar shtetasve Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiti dhe subjekteve tregtare t regjistruara n emr t tyre apo t afrmve t tyre apo t kontrolluara prej tyre, lidhjen e kontratave, n lidhje me kuadrin e procedurave koncesionare t nisura nga Autoriteti Kontraktor, Ministria e Mjedisit,” shkruhet n krkesn e prokuroris, drejtuar Kuvendit.

  Prokuroria nuk ka ngritur akuz pr shprdorim detyre ndaj Ahmetajt, i cili ka pasur rol indirekt n procedurat e koncesioneve t incineratorve, por ka renditur nj numr faktesh q tregojn se ai ka qen veanrisht i interesuar q procedurat t kryhen me sukses.

  “…ekziston dyshimi i arsyeshm i mbshtetur n prova, se sht shprblyer pr do miratim t dhn prej tij,” shkruhet n krkes, ku raportohet mes t tjerash se ish-ministri i Financave Shklqim Cani ka rezistuar ndaj krkess pr koncesion para se t shkarkohej nga Edi Rama pr t'u zvendsuar me Arben Ahmetajn.

  Krkesa veon si argument pr kt interesim t Ahmetajt edhe nj dshmi t dhn nga nj zyrtare publike, e cila thot se sht thirrur n zyr nga Arben Ahmetaj, pavarsisht se nuk ishte nn varsin e tij direkte, dhe i sht komunikuar dshira e ministrit pr t uar procedurat e koncesionit me sukses.

  Zyrtarja – pjes e procedurave – ka deklaruar n prokurori se sht ndjer nn presion nga porosia e tij. Dshmia e saj sht marr nga prokuroria m dat 7 korrik, e njjta dit kur SPAK dorzoi n Kuvend krkesn pr arrestimin e Ahmetajt.

  Ahmetaj sht deklaruar m hert i pafajshm ndaj akuzave. Ai nuk ka br komente publike pas lajmit t krkess s SPAK n Kuvend.

  Kshilli i Legjislacionit dhe Imuniteteve n Kuvendin e Shqipris pritet t shqyrtoj krkesn e prokuroris t martn, ndrsa Kuvendi i Shqipris pritet t votoj n seanc plenare.

  Shumica socialiste ka zbatuar standarde t ndryshme ndaj krkesave t ngjashme t prokuroris pr arrestime deputetsh. N rastin e krkess pr arrestimin e Sajmir Tahirit, ajo votoi pr t mos e lejuar ndrsa n raste t tjera, ka votuar pr ta lejuar.

  Afera e incineratorve i ka kushtuar shqiptarve deri m tani mbi 100 milion euro ndrsa projekti m i madh, ai i Tirans, vijon t jet n zbatim dhe t prfitoj miliona euro do muaj, pavarsissht se n mnyr t dukshme, investimet e kontraktuara nuk jan kryer.

  M hert ishte ish-Ministri i Mjedisit Lefter Koka personi q u arrestua nn akuzn se ka prfituar disa milion euro nga biznesment e incineratorve.

  Deklarim i rrem i pasuris

  Ahmetaj, i cili ka nisur karrier si zyrtar publik n tatime para se t bhej zvendsministr, ministr dhe zvendskryeministr, ka nj pasuri t deklaruar prej rreth 3 milion eurosh. Por n rastin konkret, ai duket se do t duhet t jap llogari, jo vetm pr parat q dyshohet se ka prfituar nga biznesment e incineratorve, por edhe pr nj pjes t pasuris s krijuar vite m par.

  Prokuroria ka zbuluar fakte q sugjerojn deklarim t rrem t kryera prgjat shum viteve, prfshir deklarimin e pasuris s investuar pr ndrtimin e nj pallati n zonn e Shallvareve n Tiran. Sipas prokuroris, Ahmetaj dhe bashkshortja kan deklaruar se kan marr nj kredi pr t paguar investimin, por kredia sht marr n vitin 2016 ndrsa investimi rezulton t jet kryer n vitet 2004-2006. Ai akuzohet gjithashtu se nuk ka deklaruar n deklaratat periodike t pasuris shpenzime pr rikonstruksionin e nj apartamenti, t cilat i jan paguar pjesrisht nga biznesment e incineratorve.

  Vila n Palas

  Prokuroria nuk shpjegon lidhjen mes Begajt dhe Ahmetajt dhe e klasifikon prfitimin e vils n Palas si pasuri t padeklaruar dhe jo si korrupsion. Begaj sht nj personazh i dnuar m par, i njohur pr lidhje miqsore me ministrin e sapoemruar t Brendshm, Taulant Balla. Bega sht dnuar n Itali me fillimisht me mbi 24 vjet heqje lirie n vitin 2007 me emrin Manoli Bega, por ka arritur t prfitoj ulje t vazhdueshme, duke u dnuar n prfundim me 11 vjet. Gjykata e Lart n Shqipri e konvertoi kt dnim n vitin 2009 me pak m shum se katr vjet.

  “…nga t dhnat e administruara prgjat ktij hetimi, ekziston dyshimi i arsyeshm, i mbshtetur n prova, se shtetasit Albina Manka dhe Arben Ahmetaj kan porositur dhe fituar pronsin q n vitin 2019, t nj vile t identifikuar si vila me nr. 73, ndodhur n Green Coast, Palas, e porositur me kontrat siprmarrje nga shoqria Inerte Express sh.p.k., me ortak shtetasin Mond Bega, kaluar n vijim, me qllim fshehjes s pronarit t vrtet, shtetases Elda Dinaj, mikesh e ngusht e shtetases Albina Manka,” shkruhet n krkesn e prokuroris. Sipas krkess, vila duket se sht pron e fsheht e t dyshuarit dhe sht prfituar me t ardhura q nuk mund t justifikohen me burime t ligjshme.

  Partia Demokratike e akuzoi Ahmetajn n vitin 2018 se ka favorizuar Begon pr privatizimin e nj siprfaqeje tok shtetrore n Tiran. Ahmetaj i hodhi posht akuzat.


  BIRN

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  VOA: Ahmetaj ministri m jetgjat, ndarja me Ramn korrikun e kaluar

  Emri: Untitled-2.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 46.4 KB

  N Shqipri, Prokuroria e Posame kundr Krimit t organizuar dhe Korrupsionit i ka krkuar parlamentit autorizim pr arrestimin e deputetit dhe ish zvends kryeministrit Arben Ahmetaj, si dhe kontrollin e baness s tij. Sipas Prokuroris, zoti Ahmetaj dyshohet t ket kryer t paktn tre vepra penale nga nga mosdeklarimi apo fshehja e pasuris, te korrupsioni pasiv i funksionarve t lart shtetror, dhe pastrimi i parave.

  Krkesa e Prokuroris s posame sht paraqitur q t premten, por vetm sot u b e ditur nga ajo vet, prmes nj njoftimi publik, ndrsa deputett e shumics socialiste e msuan gjat mbledhjes s grupit t tyre.

  Njoftimi i Prokuroris, mjaftohej me shpjegimin se ish zvends kryeministri dyshohet pr disa vepra t ndryshme penale, q nga mosdeklarimi apo fshehja e pasuris, te pastrimi i parave dhe korrupsioni pasiv i funksionarve t lart shtetror. Pr kt t fundit, sipas Prokuroris s posame, zoti Ahmetaj dyshohet t jet i prfshir n 6 raste.

  Hetimi ndaj tij ka nisur vitin e kaluar, fillimisht si pjes e rastit t inceneratorve. Verifikimi i posts elektronike t siprmarrsit Klodian Zoto, i prfshir si pr inceneratorin e Elbasanit, ashtu dhe at t Fierit, ngriti dyshime pr lidhje mes t dyve, dhe pagesa t bra n favor t Ahmetajt. Ky i fundit ka mohuar t ket patur lidhje me Zoton, por jo njohjen me siprmarrsin tjetr Mirel Mrtiri, i cilsuar nga prokuroria si “truri” i afers s inceneratorve.

  Nj tjetr procedim, q u bashkua m pas me t parin, u rregjistrua nga Prokuroria pas dyshimeve pr nj vil t bler nga bashkjetuesja e zotit Ahmetaj n zonn e Hamallajt n bregdetin e Durrsit, pas s cils mendohet se qndron po Zoto, por q sipas Ahmetajt, sht bler n mnyr t rregullt nga nj person tjetr. N mars t ktij viti prokuroria ushtroi kontrolle n kt banes si dhe n banesat e ish bashkshortes. Vila n Hamallaj dhe nj tjetr n Palas, e cila mendohet se i prket ish bashkshortes, u sekuestruan me krkes t Prokuroris, ndrsa kreu i saj deklaroi m pas se gjat kontrolleve t ushtruara ishin gjendur prova.

  Zoti Ahmetaj ka qen nj ndr ministrat m jetgjat n tre kabinetet e kryeministrit Edi Rama, duke u br nj figur kye e socialistve. Ai gzoi pr nj koh t gjat mbshtetjen e fort t kryeministrit, si ndaj akuzave publike t opozits, ashtu dhe ndaj paknaqsive jo t pakta, nga brenda radhve t socialistve. Po n korrik t vitit t shkuar zoti Rama e shkarkoi n mnyr t papritur zotin Ahmetaj, duke e zhveshur m pas dhe nga funksionet brenda Partis socialiste, gj e cila shnoi dhe ndarjen e thell mes t dyve.

  N shkresn e Prokuroris s posame pr autorizim pr arrestimin e zotit Ahmetaj, krkohet q t gjitha procedurat parlamentare t zhvillohen me dyer t mbyllura pr shkak t sekretit hetimor. Parlamenti njoftoi se mbledhja e Kshillit t Mandateve pr t shqyrtuar rastin, do t zhvillohet nesr pasdite. Opozita nga ana e saj kishte krkuar thirrjen e menjhershme t Kshillit. Nuk dihet nse zoti Ahmetaj do t zgjedh t mbrohet personalisht n Kshill, prpara se t merret vendimi. Ai nuk ka reaguar ende ndaj krkess s Prokuroris. Po ashtu nuk ka patur asnj reagim zyrtar nga shumica socialiste, ndonse n t kaluarn ka deklaruar disa her se nuk do t jet n asnj rast “avokate” e kujtdo q duhet t prballet me drejtsin.

  Zoti Ahmetaj sht i treti antar i qeverive t Kryeminstrit Rama, nga viti 2013, q vihet nn akuz. Ish ministri i Brendshm Saimir Tahiri, u dnua vitin e kaluar me 3 vjet e 4 muaj burg pr “Shprdorim detyre”. Ish ministri i Mjedisit Lefter Koka, ndodhet nn arrest me burg pr rastet e inceneratorve t Elbasanit dhe Fierit, ndrsa dy proceset gjyqsore ndaj tij jan drejt prfundimit n shkalln e par t gjykimit.


  Zri i Ameriks

 17. #17

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Keto arrestime jane vetem filma,behen vetem per te qetesuar publikun.

  I pari qe duhet te arrestohet per inceneratoret eshte Edi Rama,sepse i ka shpikur,i ka miratuar dhe i ka mbrojtur. Pa arrestimin e Rames praktikisht afera kriminale e inceneratoreve eshte e mbyllur.

 18. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  ATMAN (11-07-2023)

 19. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Keto arrestime jane vetem filma,behen vetem per te qetesuar publikun.

  I pari qe duhet te arrestohet per inceneratoret eshte Edi Rama,sepse i ka shpikur,i ka miratuar dhe i ka mbrojtur. Pa arrestimin e Rames praktikisht afera kriminale e inceneratoreve eshte e mbyllur.
  Ahmetaj eshte "ministri me jetegjate i qeverive Rama", dhe "zv.kryeminister i Shqiperise" qe do te thote:

  - Ai i di te gjitha sekretet e jashteligjshme te qeverise Rama, dhe po foli, i fundos te gjithe me Ramen ne krye.

  Gjasat qe kjo te ndodhi?

  85%. Rama kujton se e ka drejtesine ne xhepin e vete, por harron qe hetimet per te nuk po behen vetem ne Tirane, por edhe ne Washington D.C.

  Laku i drejtesise po i mblidhet pas fytit dhe ai pinguini i plakut Soros nuk do ta mbroje dot pergjithmone se Joe Biden i ka te shkurtra punet ne Shtepine e Bardhe.

  Albo

 20. #19

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ahmetaj eshte "ministri me jetegjate i qeverive Rama", dhe "zv.kryeminister i Shqiperise" qe do te thote:

  - Ai i di te gjitha sekretet e jashteligjshme te qeverise Rama, dhe po foli, i fundos te gjithe me Ramen ne krye.

  Gjasat qe kjo te ndodhi?

  85%. Rama kujton se e ka drejtesine ne xhepin e vete, por harron qe hetimet per te nuk po behen vetem ne Tirane, por edhe ne Washington D.C.

  Laku i drejtesise po i mblidhet pas fytit dhe ai pinguini i plakut Soros nuk do ta mbroje dot pergjithmone se Joe Biden i ka te shkurtra punet ne Shtepine e Bardhe.

  Albo
  Ahmetaj eshte hajdut i madh por eshte peshk i vogel ,per kete edhe Rama e leshoi pa problem. Sa per sekretet dine shume me teper sekretaret e thjeshte te ministrive se sa vete ministrat. Mjafton te kapesh dy-tre sekretar edhe fundos edhe qeverite e meparshme po deshe...
  Rama e ka drejtesine ne xhep e fare xhepi.Xhep ku ka futur brenda edhe opoziten.

  Muhabetet me Soros jane vetem per gallate. Ramen ne pozite e mban Luli me Berishen nuk eshte se e mban Sorosi me Biden.

 21. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  ATMAN (11-07-2023)

 22. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Sali Berisha kur ishte ne pushtet si kryeminister ja kishte hapur nje dosje per vjedhjet qe kishte bere beni ne kohen e fatos nanos,dhe donte ta fuste ne burg per vjedhjet qe kishte bere , ne ate kohe Ben hajduti u largua nga shqiperia dhe kjo gje ngeli ne harrese , kur fitoi ed gazepi surrelit zgjedhjet ne 2013 e ftoi ben hajdutin te kthehej ne shqiperi dhe i ofroi poste ne qeveri , kete here ben hajduti vodhi shume here me teper se ne kohen e nanos dhe behet fjale per miliona euro ,por edhe ketu ka nje problem se beni dhe edi u ndane vitin e kaluar dhe gjate ketij viti beni ka udhetuar disa here jashte vendin ku edhe ka pasur mundesine e mire qe ti fshehi rehat milionat ne parajsat fiskale , tani edhe nese e fusin ne burg kjo nuk i ben asnje dem te madh ben tigrit (qe e ka hedhur edhe nje 100 mije euro doren ne kazino) sepse kush nuk i ben ca vite burg dhe pastaj kur del nga burgu ke miliona euro te fshehura ne parajsat fiskale , edi rama gazepi surrelit eshte pergjegjesi kryesor per kete mega vjedhje te madhe pastaj vijne ben ahmetaj dhe te tjere,

  ben ahmetaj nje mesues anglishte ka qene me diplome , si mund te jete nje mesues per anglisht ekspert ekonomie dhe minister i ekonomise dhe financave dhe zevendes kryeminister,eshte vjedhje dhe tallje trapi me te gjithe ata qe jetojne dhe paguajne taksat ne shqiperi
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 11-07-2023 m 15:09

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-03-2023, 17:21
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-02-2016, 16:04
 3. Zdhnsja e Arben Ahmetaj, nga puna n parfumeri te zyrat e Ministris
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 24-11-2013, 23:13
 4. Tom Doshi rebelohet ndaj Rams: Po mbron biznesment e djatht
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-11-2013, 16:36
 5. Berisha i dha nnshtetsin krahut t djatht t Bin Laden
  Nga Borix n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 19-04-2007, 12:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •