Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  “O la, fratello, tigr”: SMS-t zbulojn rolin e Ahmetajt n suksesin e bizneseve t Mrtirit

  T dhnat hetimore t siguruara nga BIRN tregojn se marrdhniet mes ish.zv.kryeministrit Arben Ahmetaj dhe Mirel Mrtirit shtrihen t paktn q n vitin 2012 – kur Ahmetaj angazhohej pr suksesin e bizneseve t tij
  prmes kontakteve me kryebashkiakt socialist.

  Nga Aleksandra Bogdani dhe Klodiana Lala

  Emri: Ahmetaj-SPAK.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 37.9 KB

  Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj kishte nj marrdhnie t ngusht miqsore me Mirel Mrtirin – nj nga prfituesit e koncesioneve t inceneratorve – e cila shtrihej sipas hetimeve t Prokuroris s Posame t paktn q nga viti 2012 – koh kur Partia Socialiste ishte ende n opozit.

  Gjithashtu, Ahmetaj ishte i angazhuar n detaje pr ecurin s bizneseve t Mrtirit me disa prej bashkive t vendit dhe t paktn n dy raste, ka negociuar pr takime mes tij dhe kryebashkiakve socialist.

  Ahmetaj e ka nisur karriern si zyrtar publik n Tatime, para se t bhej zvendsministr, ministr dhe zvendskryeministr dhe sht zyrtari m i lart shqiptar q po prballet me nj krkes pr arrestim nga SPAK pr akuzat e korrupsionit dhe pastrimit t parave.

  Ai akuzohet se ka prfituar nga biznesment e inceneratorve pagesa t trthorta prej 491 mij eurosh si dhe nj vil n Hamallaj t Durrsit. Ahmetaj akuzohet gjithashtu se ka prfituar nj vil n resortin Green Coast n Palas nga biznesmeni Mond Begaj.

  T dhnat e siguruara nga BIRN nga dosja hetimore tregojn se marrdhniet mes Ahmetajt dhe Mrtirit dokumentohen prmes nj telefoni t vjetr “Blackberry” t prdorur nga Ahmetaj, q hetuesit e kan sekuestruar gjat nj kontrolli n shtpin e ish-bashkshortes s tij.

  Hetuesit kan rikuperuar 138 mesazhe telefonike t shkmbyera mes Ahmetajt dhe Mrtirit, t cilat jan zhvilluar n periudhn korrik – tetor 2012.

  “Nga komunikimet ndrmjet tyre, ndr t tjera rezulton se bashkbiseduesit kan nj raport tepr miqsor, pasi n bisedat e tyre prdoren fjalt ‘O la (nnkupton o vlla), Fratello, Tigre, I madh,” thuhet n dokumentet hetimore t SPAK.

  Sipas Prokuroris s Posame, Mirel Mrtiri, i njohur gjithashtu si Klodian Mrtiri, sht pronari “de facto” i kompanis Albtek Energy – e cila prfitoi nj kontrat koncesionare pr ndrtimin e inceneratorit t Elbasanit n vitin 2014. N dshmin e tij prpara komisionit hetimor parlamentar, Ahmetaj i bri bisht pyetjeve pr marrdhniet e tij me Mrtirin.

  N nj investigim t publikuar n shtator t vitit 2020, BIRN zbuloi se prpara se t niste biznesin e trajtimit t mbetjeve urbane, Mirel Mrtiri kishte lidhur kontrata pr instalimin e matsave elektronik t ujit me ndrmarrjet e Ujsjellsve n bashkit e Fierit, Kors, Beratit dhe Pogradecit.

  N vitet 2012-2014, projektet e matsve elektronik t ujit u shtrin n gjasht qytete dhe u aplikuan nga kompanit Integrated Technology Services, FMO dhe Miklo Construksion. Ato u kushtuan ndrmarrjeve t ujsjellsve m shum se 18 milion euro n total.

  Mesazhet e sekuestruara nga Prokuroria e Posame sugjerojn se Ahmetaj, asokohe deputet n Kuvendin e Shqipris, luante rol n suksesin e bizneseve t Mrtirit prmes kontakteve t tij me kryebashkiakt socialist.

  N nj mesazh t dats 13 shtator 2012, Ahmetaj i krkon Baftjar Zeqos, asokohe kryetar i Bashkis s Fierit nj takim me t dhe me Mrtirin.

  “I dashur, dua t ulemi kto dit pr kafe un, ti dhe Klod Mrtiri,” citohet njri prej mesazheve n dokumentet e Prokuroris. N 15 shtator, Ahmetaj e ka prsritur krkesn pr takim me Zeqon dhe ka marr nj “OK” prej tij.

  Roli i Ahmetajt n ecurin e bizneseve t Mrtirit dokumentohet sipas Prokuroris s Posame edhe n materialet e prfituara nga kompjuteri i Klodian Zotos, ku jan gjetur t ruajtura mesazhe t shkmbyera mes tij dhe Mrtirit.

  Nj mesazh i dats 14 qershor 2012 sugjeron se Ahmetaj mbahej n dijeni t nj takimi mes Mrtirit dhe Fadil Nasufit – kryetar i bashkis s Beratit pr vitet 2003-2015.

  “Mbarova pun, po nisem pr n Tiran. Kalofsh mir,” i shkruan Mrtiri Ahmetajt. Ndrsa ky prgjigjet: “E di, m tha Nasufi”.

  Mesazhet telefonike n duart e SPAK tregojn se Ahmetaj vihej n dijeni pr procedurat dhe vshtirsit me t cilat prballej Mrtiri, po aq sa edhe pr sukseset e tij.

  M 30 maj 2012, n nj komunikim me Mrtirin, Ahmetaj e pyet se far u b n QKR.

  “Mbaroi me sukses. Urime PS Prmet,” i shkruan Mrtiri.

  I kontaktuar nga BIRN ish-kryebashkiaku i Fierit, Baftjar Zeqaj pretendoi se nuk i kujtoheshin bisedat me Ahmetaj pr Mrtirin t referuara nga Prokuroria. Ndrkoh, Fadil Nasufi dhe Arben Ahmetaj nuk ishin t arritshm pr koment.

  Gjat deklarimeve t tij n SPAK, Ahmetaj sht pyetur n lidhje me punt e Mirel Mrtirit dhe sht prgjigjur: “n dijenin time sht pas marr me telekomunikacion dhe projekte bashkish, por nuk e di me far projektesh konkretisht”.

  “…personi nn hetim, Arben Ahmetaj n fakt e ka ditur saktsisht se me far projektesh merreshin shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri dhe madje ka qen i angazhuar drejtprdrejt edhe vet pr arritjen e suksesit t tyre,” vlerson SPAK n dokumentet hetimore.


  BIRN

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Zhduket Arben Ahmetaj/ A u arratis me leje ish-zvndsi i Rams?

  Emri: Edi-Rama-duke-pire-kafe-ne-parlament-me-Arben-Ahmetajn-e1689088333154.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 38.5 KB

  Zhduket Arben Ahmetaj. Njeriu q prej dy ditsh sht n qendr t vmndjes mediatike dhe politike dhe q pritet t arrestohet nga SPAK pr shtjen e inceneratorve mund t jet arratisur jasht vendit. Jan disa arsyet q t bjn t mendosh se Ahmetaj ka zgjedhur t largohet dhe t mos bj burg, njsoj si ish-kolegt e tij deputet, Koka dhe Bllako.

  S pari, duhet kuptuar se Arben Ahmetaj gjithnj i ka kundrshtuar akuzat kundr tij. Ai nuk pranoi ta dorzoj mandatin e deputetit, njsoj si t tjert q i kthyen faqen tjetr prokurorve t SPAK dhe tani po vuajn burgosjen, ndrkoh q shtja sht n gjykim.

  Shembulli i par ishte Saimir Tahiri q prfundoi n burg pasi dorzoi mandatin e deputetit. Pas tij i erdhi radha ish-Ministrit t Mjedisit, Lefter Koka dhe pastaj edhe ish-deputeti Alqi Bllako.

  Ndryshe nga ata, Ahmetaj nuk pranoi ta dorzoj mandatin duke zvarritur procedurat e prokuroris q krkon arrestimin dhe kontrollin e shtpis s tij.

  Nj tjetr shenj q Ahmetaj mund t jet larguar nga vendi pr t’u arratisur sht mungesa n prballjen me prokurort n Kshillin e Mandateve. Nse Ahmetaj do t pranonte mundsin e burgosjes, minimumi duhej t ishte n seanc t prballej me prokurort n Kshillin e Mandateve pr t’u mbrojtur vet kundr argumentave t SPAK. Por Ahmetaj ka ln avokatt e tij ta kundrshtojn arrestimin, duke mos qen i pranishm n seanc.

  Gjithsesi, arratia duket si nj koncension i fundit q i bhet. Gazetari Artan Hoxha publikoi nj foto q sipas tij sht br t premten dhe tregon Ahmetajn n Dogann e Kakavijs. Sipas Hoxhs n udhtimin drejt Greqis, Ahmetaj ka qen i vetm n makin.

  Emri: Arben-Ahmetaj-ne-doganen-e-Kakavijes.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 41.8 KB
  Arben Ahmetaj ne doganen e Kakavijes

  “N momentin kur ka dal lajmi, nuk ka qen n territorin e Shqipris, mund t vij sepse i lir sht, por aty sht duke vulosur pasaportn n Kakavij”, tha gazetari Artan Hoxha.

  N fakt, shkresa e SPAK drejtuar Kuvendit mban datn 7 Korrik, pra sht drguar ditn e premte, duke i ln disa dit koh Ahmetajt deri kur arrestimi i tij t votohet n Kuvend.

  Arratisja e Arben Ahmetajt nuk vjen si surpriz. Para tij jan larguar nga Shqipria edhe t ashtuquajturit “bost e inceneratorve”, Klodian Zoto, Mirel Mrtiri dhe Stela Gugallja. Sipas raportimeve mediatike ata jetojn n Vjen. Gjyqi n Shqipri vijon dhe ata vazhdojn t marrin para nga buxheti i shtetit.

  N Tiran procesi pr Lefter Kokn, Alqi Bllakon dhe t arrestuarit e tjer sht drejt prfundimit. Prokuroria ka krkuar disa dhjetra vite burg. N nj status n rrjetet sociale, ish-Ministri i Drejtsis, Ylli Manjani kishte nnvizuar nj detaj interesant n gjith kt histori. Sipas tij, krkesa e SPAK i ishte drguar Kuvendit t premten, pikrisht sepse Ahmetaj ndodhej jasht Shqipris.

  “Beni ka koh q thot “un do flas dhe do marr me vete t tjer”. Ndaj pr t’u siguruar q ai nuk flet i japin shancin t largohet n arrati. Por edhe po foli t paktn t jet e mbyllur gjja” shpjegon Manjani. Sipas tij arratisja e Arben Ahmetajt “me leje” ka t bj me shqetsimin e Rams se mos ndoshta ish-zvndsi i tij n kryeministri vendos vrtet t flas.

  Lapsi.al

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Kshilli i Mandateve shtyn vendimin pr Arben Ahmetajn

  Emri: agmetajjjajaja.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 39.1 KB

  Kshilli i Mandateve dhe Imunitetit n Parlament nuk mori nj vendim pr krkesn e SPAK q krkonte autorizim pr arrestimin e ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj. Pas nj mbledhje maraton t zhvilluar me dyer t mbyllura u vendos q ditn e mrkur t ket nj tjetr mbledhje pr t dgjuar paln mbrojtse. Sot u b fillimisht nj debat nse mbledhja do t ishte e hapur dhe m pas u parashtruan krkesat e prokurorve pr krkesn e tyre. Prfaqsuesit e opozits than se kjo ishte nj taktik e mazhorancs pr t’i dhn koh Ahmetajt q t arratiset.

  “sht e vrtet q ishte nj krkes e SPAK apo sugjerim q mbledhja e kshillit t mandateve t ishte e mbyllur. N mnyr t padrejt dhe pa votim kryetarja e kuvendit vendosi q media t mos ishte e pranishme. U than vetm informacione q jan br publike n media dhe nuk kishte arsye q t zhvillohej e mbyllur. Mazhoranca vendosi q vendimi t merret javn e ardhshme. Kjo n mnyr t paligjshme. U konfirmua nga avokatt q ai sht jasht vendit, por ata than nuk e din ku sht.

  Ata konfirmuan vetm q Ahmetaj nuk sht n Shqipri. Duke ditur q krkesa mban datn 7 dhe vendimi do t duhet t merret javn tjetr sht koh e mjaftueshme q ai t arratiset. Nesr do t dgjojm pretendimet e avokatve t zotit Ahmetaj. Ne nuk do t bjm gjyq dhe kjo sht vetm nj shkak pr t’i dhn koh” – tha Gazmend Bardhi.

  LAPSI

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Avokatt: Arben Ahmetaj nuk sht n Shqipri!

  Avokatt e Arben Ahmetajt gjat mbledhjes s Kshillit t Mandateve kan pranuar se ai nuk ndodhet n Shqipri. Gjat mbledhjes s Kshillit t Mandateve, avokati i Ahmetajt, Henrik Ligori ka thn se Arben Ahmetaj nuk ndodhet brenda territorit t Shqipris.

  Krkesa e SPAK pr t’i hapur rrug arrestimit t Ahmetajt sht depozituar n Kuvend q t premten, dit kur Ahmetaj mendohet se ka udhtuar i vetm drejt Greqis. N t njjtn mbledhje, prokurort kan pranuar se nuk kan dijeni pr vendndodhjen e tij. Gjasat jan q Ahmetaj t jet arratisur, njsoj si kan br m par ish miqt e tij, Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri. Ish deputett q pranuan t dorzojn mandatin, Lefter Koka dhe Alqi Bllako jan n burg.

  N kryesin e Kuvendit sht mbledhur q nga ora 16:00 Kshilli i Mandateve dhe Imunitetit pr t vendosur nse do t’i hap rrug arrestimit t ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj pas krkess s SPAK.

  Lapsi

 5. #25

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Sali Berisha kur ishte ne pushtet si kryeminister ja kishte hapur nje dosje per vjedhjet qe kishte bere beni ne kohen e fatos nanos,dhe donte ta fuste ne burg per vjedhjet qe kishte bere , ne ate kohe Ben hajduti u largua nga shqiperia dhe kjo gje ngeli ne harrese , kur fitoi ed gazepi surrelit zgjedhjet ne 2013 e ftoi ben hajdutin te kthehej ne shqiperi dhe i ofroi poste ne qeveri , kete here ben hajduti vodhi shume here me teper se ne kohen e nanos dhe behet fjale per miliona euro ,por edhe ketu ka nje problem se beni dhe edi u ndane vitin e kaluar dhe gjate ketij viti beni ka udhetuar disa here jashte vendin ku edhe ka pasur mundesine e mire qe ti fshehi rehat milionat ne parajsat fiskale , tani edhe nese e fusin ne burg kjo nuk i ben asnje dem te madh ben tigrit (qe e ka hedhur edhe nje 100 mije euro doren ne kazino) sepse kush nuk i ben ca vite burg dhe pastaj kur del nga burgu ke miliona euro te fshehura ne parajsat fiskale , edi rama gazepi surrelit eshte pergjegjesi kryesor per kete mega vjedhje te madhe pastaj vijne ben ahmetaj dhe te tjere,

  ben ahmetaj nje mesues anglishte ka qene me diplome , si mund te jete nje mesues per anglisht ekspert ekonomie dhe minister i ekonomise dhe financave dhe zevendes kryeminister,eshte vjedhje dhe tallje trapi me te gjithe ata qe jetojne dhe paguajne taksat ne shqiperi
  Saliu di e ben shume gjera,por vetem nje gje nuk di dhe nuk e ben : hapjen e dosjeve. (i bie te fiket kur flitet per dosje te hapura ). Te gjithe socialistet dhe te majtet leket i kane bere ne kohen e Saliut.

  Po nuk nxorre Edi Ramen perballe drejtesise do te thote qe eshtja e inceneratoreve po shkon drejt mbylljes,si jane mbyllur te gjitha skandalet e sotme dhe te djeshme ne Shqiperi.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Edhe t dyshuarit e tjer pr afern ikn para akuzave, Lubonja pr shtjen e Ahmetajt: Po bhet kok turku, ska vepruar pa kryeministrin  Analisti Fatos Lubonja, i ftuar n studion e rubriks Opinion n News24 ka komentuar situatn rreth ish-ministrit Arben Ahmetaj.

  Duke supozuar se Ahmetaj po i shmanget drejtsis, Lubonja u shpreh se ashtu si t akuzuarit e tjer pr afern e inceneratorve, sht larguar para akuzave zyrtare.

  Ai shtoi se sht e pamundur q Ahmetaj t jet marr me kt afer dhe kryeministri t mos ket dhn verdiktin e tij lidhur me t, teksa shtoi se vet ish-ministri e ka nnkuptuar dika t till n nj intervist.

  Lubonja e cilsoi Ahmetajn si nj kok turku pr t zbutur opinionin publik dhe at t ndrkombtarve.

  Kemi nj qeveri q nuk punon pr njerzit, por pr ti grabitur. Nj ish- zv.kryeministr dhe figur e till q ka kto akuza, nuk mund t trajtohet si dika e vogl. Sistemi sht ngritur n mnyr q partia sht n shrbim t disa njerzve. Q t ket nj shndoshje t vendit t gjith pushtetet duhet t jen n nj krah. Ktu po del sikur edhe po t doj drejtsia ta kap, ai ka ikur.

  Edhe t akuzuarit e tjer t inceneratorve jan larguar para akuzave. Kjo tregon se kan pasur informacion. N kt mnyr funksionon ky shtet. sht e pamundur q vetm ai t jet marr me afern dhe kryeministri t mos bj gjykatsin. E ka thn vet n intervist. Puna sht sa ka punuar SPAK t ndrtoj skemn e plot.

  Kan dal emra t tjer t lidhur me inceneratort. Ktu ka nj rrjet, nuk mund t ken vepruar vetm ata q jan arrestuar. Problemi sht pse ndodh ky teatr. Tani ktu ka nj presion dhe vetvetiu ndihet nj lloj presioni nga publiku dhe ndrkombtart. Duhet nxjerr ndonj kok turku pr t zbutur opinionin. Rama ose i sakrifikon pr ti larguar nga vetja, ose se nuk i hyjn m n pun. Ahmetajn thon se sht ai q ka drguar dosjen e inceneratorve opozits, mund t jet edhe hakmarrje. Kjo qndron gjithmon si hipotez. Rama ka punuar q drejtsia t mos vij tek ai dhe t lshoj ata q si duhen, u shpreh Lubonja.

  balkanweb

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Komandanti s’m zhgnjen”, Artan Hoxha: Prse e nxorn krkesn pr arrestimin e Ahmetajt sot?! U siguruan q e kaloi kufirin shndosh e mir!  Gazetari Artan Hoxha, ka reaguar pas krkess s SPAK drejtuar Kuvendit pr arrestimin e Arben Ahmetaj.

  N statusin e tij, n Facebook, Hoxha thot se kjo erdhi si shkak pr t mbuluar skandalin e Fush-Krujs, ashtu si edhe e kishte paralajmruar.

  Hoxha nuk l pa ‘shigjetuar’ kryeministrin Edi Rama duke thn se skandali n Kruj atakon kryeministrin dhe tregon degradimin e pushtetit, dhe sipas tij menjher pas ksaj vjen njoftimi pr arrestimin e ish-zv.kryeminsitrit Ahmetaj.

  STATUSI:

  Komandanti nuk me zhgenjen kurre…

  Ashtu si parashikova te shtunen, se per te mbuluar skandalin e Fushe Krujes, do t plaste nje skandal me te madh per te mbuluar te parin, ashtu beri…

  Ja ku jemi sot…

  “Papritur” dhe “pakujtuar” kerkohet arrestimi i ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetaj…

  Arben Ahmetajn aty e kishim qe prej nje viti, pse duhej ta “arrestimin” me patjeter sot, pasi u “siguruan” qe e ka kaluar kufirin shendoshe e mire???!!!!

  Ja ku e keni “temen e dites” per te kaluar vapen e ketij meskorriku…

  Ndodhi skandali i abuzimit dhe korrupsionit me Safetin, kandidatin e perzgjedhur dhe promovuar direkt nga komandanti, menjehere me pas plasi “skandali me muxhahedinet”…

  Ndodhi skandali me Rrajat n Fushe Kruje, qe atakon direkt kryeministrin dhe tregon degradimin e pushtetit, menjehere me pas plaset “arrestimi i ish-zevendesit te kryeministrit”….

  Te lumte Komandant, je magjistar i vertete per ta lene miletin me goje hapur…

  balkanweb

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Dosja e prokuroris: Si u pagua Arben Ahmetaj nga biznesment e incineratorve

  Hetimet e prokuroris kan zbuluar disa mekanizma t strholluara, ku prfshihen kompani, kredi bankare dhe disa transaksione radhazi, n at q dyshojn se sht skema e prdorur nga Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri pr t paguar ish-zvendskryeministrin Arben Ahmetaj.

  Nga Ola Xama dhe Gjergj Erebara

  Emri: Ahmetaj-dhe-avokati-ne-SPAK.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 45.4 KB

  Kredi t shumfishta t paguara nga ‘bamirs t paidentifikuar' n dokumente bankare dhe bashkpunime t vjetra biznesi me nj kompani ndrtimi jan prdorur nga biznesment e incineratorve Klodian Zoto e Mirel Mrtiri pr t paguar ryshfet te ish-zvendskryeministri Arben Ahmetaj, bhet e ditur nga dokumentet e prokuroris t disponuara nga BIRN.

  Dokumentet sugjerojn se, ndryshe nga skemat e thjeshta q dyshohet se jan prdorur nga ish-ministri Lefter Koka pr marrjen e ryshfetit nga Albtek Energy, ITS dhe kompania e incineratorit t Fierit, n rastin e Ahmetajt, skemat jan shum m t komplikuara, duke prfshir shum invidid, kredi bankare dhe pagesa t dyshimta prej dhjetramijra eurosh n FI Bank, pr t cilat nuk ka shnime se kush i ka kryer.

  SPAK akuzon Ahmetajn pr korrupsion pasiv n gjasht raste dhe n skema pastrimi parash n m shum se nj rast. T premten, n nj seanc t jashtzakonshme, Kuvendi i Shqipris votoi pr heqjen e imunitetit t tij, duke lejuar prokurorin t kryej arrestim dhe bastisje banese, por Ahmetaj sht larguar nga Shqipria.

  Ai i hodhi posht akuzat prmes nj postimi n Facebook.

  “…Ish-bashkshortja ime (q s'ka punuar kurr n nj institucion shtetror) ka shitur metra katror, pron e deklaruar n deklaratn time t pasuris, n treg t lir, si korrupsion???? Pronn e familjes t deklaruar me burime t verifikuara, si korrupsion?? Hetim kujt ia ka shitur pronn??”, ngriti pyetje Ahmetaj, duke iu prgjigjur akuzave me pretendimin se po prndiqet padrejtsisht. [Link]

  Hetimi i prokuroris mbi Ahmetajn, i prmbledhur n nj raport prej 320 faqesh q iu dorzua Kuvendit t Shqipris dhe q m pas, i rrjedhur n media, tronditi skenn politike t vendit duke ekspozuar fragmente nga dy dekada, t cilat sugjerojn korrupsion sistemik ku prfshihen nj numr i lart zyrtarsh dhe biznesmensh.

  Sipas dosjes hetimore, Ahmetaj ka prfituar s paku 491 mij euro ryshfet dhe nj vil nga biznesment e incineratorve dhe nj vil tjetr nga biznesmeni kontrovers Mond Bego.

  Nj nga skemat lidhet me nj investim q Arben Ahmetaj besohet se ka kryer n kompanin Sheron, nj kompani ndrtimi n Tiran. Pronari i kompanis u ka deklaruar prokurorve se marrdhnien e ka pasur realisht me Ahmetajn, por n dokumente rezultonte ish-bashkshortja e tij.

  Historia nis n vitin 2005, kur sipas deklarats n prokurori t pronarit t kompanis, Flamur Shena, personi investitor sht Arben Ahmetaj.

  Kompania ka marr leje ndrtimi pr nj pallat n Selit nga Bashkia e Tirans, n at koh, nn drejtimin e Edi Rams. Prokuroria vren se Ahmetaj dhe ish-bashkshortja duket se kan gnjyer n deklaratn e tyre vjetore t pasuris duke deklaruar si burim investimi t ardhurat nga dividentt dhe shitja e aksioneve te kompania “Hermes”.

  Sipas prokuroris, shitja e “Hermes” i siguroi Ahmetajt 447 mij euro dhe ish-bashkshortes, 298 mij euro, por kjo ka ndodhur vetm n vitin 2008, ndrkoh q investimi n kompanin Shenon daton nga viti 2006 deri n vitin 2009.

  “N lidhje me kt investim, hetimet vazhdojn pr t identifikuar ligjshmrin e burimit t t ardhurave [duke] pasur parasysh se nga shitja e aksioneve, t ardhurat kan ardhur m dat 11.06.2008, ndrkoh q investimi ka filluar t paktn q n vitin 2006,” shkruan prokuroria.

  Projekti i pallatit duket se ka qen nj investim me potencial t lart fitimprurs, por duket se punimet nuk kan ecur si duhet dhe administratorja ka deklaruar para prokurorve se ashensort nuk jan vn pr shkak se nuk kishte shum njerz dhe se ajo nuk e dinte se far bhej q nga viti 2011.

  Skema e transfertave

  Prokurort besojn se apartamentet e prfituara nga ky investim jan prdorur si mjet pr t transferuar shuma t majme parash nga administratort e kompanive t inceneratorve tek Ahmetaj.

  N dhjetor 2016, para noterit shfaqet nj shtetas me emrin Andi Boni, i cili firmos pr t bler dy apartamente me siprfaqe totale 272 metra katrore pr 280 mij euro. Nj kontrat e dyt, e ul shumn n 185 mij euro. Blersi bn dy pagesa cash dhe nj me transfert bankare pr nj total prej 170 mij eurosh, nj pjes e siguruar nga nj kredi.

  Prokuroria thot se blersi duket se nuk i ka marr n prdorim apartamentet e blera dhe se bashkshortja e tij, e pyetur vemas, nuk i kishte par kurr ato. Por ajo q zbulohet m von sht q nj kredi me vler 132 mij euro, e marr prej tij n NGB Bank, u shlye fillimisht nga derdhje t bra nga katr shtetas t tjer, dhe n fund, nj vit m von, nj shum prej gati 107 mij euro shlyhet nga shtetasi Helidon Begaj. Ky vet, pr t shlyer kt kredi, duket se ka marr nj kredi tjetr.

  Begaj, thot prokuroria, sht pronar i nj kompanie me emrin “Albano” t bler n vitin 2020. Prve t qenit biznesmen, Begaj rezulton se ka punuar mes viteve 2015 dhe 2022 si Sekretar i Prgjithshm i Bashkis Rrogozhins, ndrsa ka punuar m hert n Agjencin Kombtare t Burimeve Natyrore.

  Kompania e tij ka lshuar gjithashtu fatura me vler 73 milion lek [gati 700 mij euro] pr kompanin e incineratorit t Tirans, Integrated Energy B.V SPV n periudhn mars 2022- shkurt 2023.

  Nuk ka nj lidhje kronologjike mes pagesave, pr shkak se shlyerja e kredis s blersit t par sht kryer n vitin 2019, por prokuroria ka gjetur lidhje t tjera t mparshme. Sipas Prokuroris, Begaj dhe Zoto kan qen n komunikim prej vitit 2015 n lidhje me nj impiant pastrimi n lumin Shkumbin, i cili u shkatrrua pak koh pas ndrtimit.

  Prokuroria vren: “Shuma prej 170 480 euro q shtetasi Andi Boni i ka paguar m dat 19.12.2016, 01.02.2017 dhe 15.02.2017, shtetasve Arben dhe Albina (shihni q derdhja sht br n llogarin e prbashkt t ktyre shtetasve) sht produk i veprimtaris kriminale t korrupsionit, t fshehur n formn e nj vler t dhn pr shitje apartamenti… shitje q realisht sht fiktive, derivuar nga shtetasi Klodian Zoto prmes shtetasit Helidon Begaj.”

  Prokuroria vren gjithashtu se apartamentet q supozohet se jan shitur, vijojn n fakt t jen t regjistruara n emr t kompanis.

  Sipas prokuroris, provat e mbledhura krijojn “dyshimin e arsyeshm, i mbshtetur n prova, se shitja sht fiktive, [….] e kryer me qllim pr t qarkulluar dhe justifikuar shumat e parave q nuk justifikohen me t ardhura t ligjshme.” Prokuroria shton m tej se dyshimi i saj sht q kto para jan paguar “n formn e mits, nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mrtiri.”

  Prokuroria ka zbuluar nj skem tjetr prmes nj huaje t dhn nga nga Klodian Zoto pr shtetasin Besmir Prifti, i cili ka qen administratori i ndrmarrjes s Ujsjellsit n Elbasan.

  Afro pes muaj pas shitjes s apartamenteve te skema e par, i njjti apartament duket se del n shitje pr nj her t dyt. Ksaj here, Prifti prdor huan e marr nga Zoto pr t transferuar te Ahmetaj 150 mij euro. Kontrata e shitjes u anulua me vullnetin e palve dhe shuma e parave u kthye te blersi. Por prokuroria v n dukje faktin q Zoto ka zgjatur afatin e shlyerjes s huas nga Prifti n 25 vjet, pr t vrejtur natyrn e pazakont t transaksionit.

  Tre muaj m von, nj biznesmen tjetr i jep nj hua nj shtetaseje me vler 140 mij euro. Nj punonjse e kompanis Frigo Food prdor kredin pr t bler nj apartament. Prokuroria nuk sht e bindur se blersja me t vrtet e disponon apartamentin e bler, pavarsisht se ka br pagesn, ndrsa deri n vitin 2023, huaja e marr prej saj, nuk sht shlyer.

  Prokuroria beson se transaksioni sht i rrem, bazuar kjo n faktin q blersja nuk e ka prdorur pronn e bler.

  Pr t tre apartamentet, prokuroria thot se ka arsye t dyshoj se ato vijojn t jen nn pronsin e Arben Ahmetajt, pavarsisht transaksioneve t ndryshme q i solln t ardhura t konsiderueshme.

  Ish-zvendskryeministri Arben Ahmetaj hodhi posht pretendimet e prokuroris n nj postim m Facebook, ku n mes t tjerash, deklaron se “Klodian Zoto, q s'ka qen kurr miku im”.


  BIRN

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Reagon me nj letr publike, Arben Ahmetaj, para votimit n parlament pr lejimin e arrestimit nga SPAK

  Emri: ahmetaj-1.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 53.3 KB

  Reagimi i gjat i Arben Ahmetajt

  T dashur qytetar t vendit tim,
  T dashur votues t mi e t Partis Socialiste,
  T dashur miq e armiq njlloj,
  Sot sht dita kur Parlamenti do votoj heqjen e imunitetit tim, dhe autorizimin e arrestimit tim.

  Mendova qe t ndaja me votuesit e mi kryesisht, dhe me t gjith qytetart kt mesazh.
  Votuesve t mi:
  Juve q m votuat n Tiran n 2005, juve q m votuat n Kor n 2009, juve q m votuat n 2013 n Gjirokastrn time, n Prmetin tim e n Tepelenn time, juve q m votuat n Rrogozhinn time e n Kavajn time n 2017, juve q m votuat n Njsin nr. 4 n Tiran, e n gjith qarkun e Tirans n 2021:
  Faleminderit nga zemra!
  Shpresoj e lutem ta kem justifikuar besimin tuaj. N mendje ju kisha pikrisht juve, q kur ideova e hartuam taksn progresive q i dha t drejt t gjith atyre q paguheshin m pak e paguanin m shum. Shpresoj t kam br m t mirn time kur mora prsipr Ministrin e Ekonomis dhe marrdhniet me siprmarrjen, e m von edhe turizmin. Frytet ti gzoj vendi, siprmarrja e qytetart e zakonshm.
  Shpresoj t kem br m t mirn kur mora prsipr Financat n nj periudh tejet t vshtir pr ekonomin e vendit dhe i dorzova n kulmin e rritjes reale. Shpresoj t kem br m t mirn me Rindrtimin, kur mijra e mijra familje ngeln rrugve pas trmetit t 26 nntorit 2019. Skam pr ta harruar at nnn n Vaqarr q qante me lot kur hyri n shtpi falas, e pronn e vet, e si ajo mijra familje. Shpresoj t kem br m t mirn dhe me pandemin, me siprmarrjen dhe me rendjen s bashku me koleg, pr vaksinat q nga India, Jordania, Anglia, Amerika e Turqia e gjithandej pr t shptuar jett e qytetarve t vendit tim. Shpresoj t kem br m t mirn si ZvKM, me ideimin dhe fillimin e dixhitaliziit t kadastrs, apo dhe statelitt Albania1 e Albania2 q, si thot Niko i Lesajve, po m ndjekin mua n arrati.

  Jam munduar t bej m t mirn.
  Kush qeveris e punon, nuk sht kurr dot perfekt. Ju krkoj ndjes dhe pr kt.
  Une nuk hyj tek fytyrat e bukura q ngjaj bukur n TV, dhe t ngjall perceptim pozitiv, si rndom ndodh me kdo q refuzon t ik nga ekrani duke treguar bma t bra e pa bra. Fatkeqsisht, ose fatmirsisht, sjam i till. Nna dhe babai m kan dhn nj fytyr krejt t zakonshme. Ndoshta serioziteti im n pun mund t jet marr dhe pr arroganc, ska qen i till kurr, kush me njeh nga afr, e di mir kt.

  Gjithsesi, ndjes dhe pr kt.
  Falnderoj dhe kolegt e mi t mazhorancs dhe opozits pr nxitimin e treguar kt jav.

  I mirkuptoj pr kt, sepse politika dhe drejtsia e re e akoma e hershme pr tu quajtur e maturuar, krkojn statistika. Si tha dhe avokati im Populizmi gjyqsor e penal n ngjitje sht m i rrezikshm se sa populizmi politik, pr shkak se humbet e i mungon legjitimiteti demokratik. Avokati im n Kshillin e Mandateve citoi nj thnie t vjetr nga Franca E shoh q dy zgjidhje t mundshme ka n tavolin, ose do t bjer koka e mbretit, ose ju do t duhet t pranoni dshtimin e revolucionit.
  Un jo e jo q skam gjak blu, por jam nj njeri tejet i zakonshm, me gjak nga Gjirokastra, Vlora, Korca, Rrogozhina, Kavaja, Lezha, Kuksi e Tropoja nse doni. Dhe lutem e shpresoj q Drejtsia e Re q un e kam mbshtetur e votuar me t dyja duart, t mos deformohet nn presionin e politiks dhe statistiks.
  E kam prjetuar diku me qetsi, diku me buzqeshje t brendshme, diku me revolt t brendshme, nxitimin triumfues t largimit nj vit m par, totalisht nj sinjal pr t gjitha kafsht e pyllit, krcnimin me demek indirekt n nj forum partie se do ikja n t sms, habin dhe thyerjen kur mora vesh se kush nga tant (s bashku me ata q m duan t vdekur, si tha Fevziu n Opinion prpara disa muajsh), promovuan mercenart t shrbenin kundr meje, marrjen peng t bashkjeteueses time dhe ish-bashkshortes time, e m pas kontrollet spektakolare t emetuara si t ishin kallpe t dala nga goja, e banesave, ku lajmi shkonte m par n media sesa procesverbali n zyrat e institucionit, t qenit nj black falling star n nj media kombtare q e kam dashur dhe respektuar shum (meq ra fjala, dhe lufta n Kosove dikur zgjati m pak n media se sa emri im servirur nga Spin Doktor/doctors si gjell e helmuar e prditshme), pastaj disa falanga t dala nga kuadri i ligjit q nuhasnin gjurmt e mia. N shum vende demokratike ku Spin doctor/doctors nuk do arrijn t strukturojn mesazhin kjo quhet PRNDJEKJE. Ka nj nen n Kodin penal, ndoshta 121, ndoshta 128.
  Ahhh, harrova se si filloi, me frikn dhe stopimin e 90% t atyre q punoja n nivelet e larta n politik apo ekzekutiv, e q dikur ndoshta i kam mbshtetur e promovuar (me ato mundsi t miat), pr t br at q kishim br ndr vite, t ishim miq e shok. I kuptoj q duhet t kishin e ken frik, ndoshta. Nuk i mirkuptoj, po e di q ishte gjendur armiku q do dimensionohej e ridimensionohej m pas n shum episode.
  Dua te sqaroj qytetart dhe mbi t gjitha votuesit e mi pr far dyshohem, apo si kan qejf disa gazetar opinionist e politikan akuzohem:
  1. Pr njohje t hershme me nj njeri i cili kur un e kam njohur ka qen njeri normal e n punn e vet. Nuk e di e smarr prsipr t bj gjyqtarin, pr far ka br n jet ky njeri. Po nuk besoj se njohja me dik q ndoshta drejtsia e akuzon, t bn t akuzuar apo bashkpuntor.
  Un n punn time n opozit dhe m pas n qeveri kam pas kontakte me gati 100 pr qind t bizneseve t vendit. Mijra mngjese pune, dreka pune, darka pune, takime pune kan dhn frytet e tyre n politikat e zhvillimit t vendit. Mendimet dhe kontributet e tyre kan marr qindra her formn e nismave ligjore n funksion t zhvillimit t vendit.
  Nj gazetar q vleresoj shum pr profesionalizmin, ka thn diku q kodimi i Blackberry ka zbuluar
  Bisedat e mija si e theksova dhe dje jan krej normale dhe impotente n raport me favorizimin apo lobimin, aq m tepr n opozit.
  2. Se ish-bashkshortja ime (q ska punuar kurr n nj institucion shtetror) ka shitur metra katror, pron e deklaruar n deklaratn time t pasuris, n treg t lir, si korrupsion???? Pronn e familjes t deklaruar me burime t verifikuara, si korrupsion?? Hetim kujt ia ka shitur pronn??
  Nna ime n 2006 ia ka shitur shtpin ton motrs time, q jeton gati 17 vite atje. Quhet fiktive?
  3. Se bashkjetuesja ime (q ka 20 vite q punon n sektorin privat) dhe familja e saj ka bler pron n Hamallaj, me transaksion t pastr e t verifikuar bankar. Mercenart e kapur n flagrance kan pretenduar se ka qen pron e Klodian Zotos. Bjeni kt pyetje publikisht. Klodian Zoto, q ska qen kurr miku im, se ka pasur kurr pron, e ska paguar kurr nje cent pr kte pron, q m pas t ishte n gjendje t falte e dhuronte kt pron. Verifikojeni se sht kollaj t mos e duash fytyrn e ngrysur timen n perceptim.
  4. Se kam br alokime e rialokime me krkes gjithmon t ministriv t linjs, si ministr Financash. Ej, Ministri i Financave ben gati 2000 rialokime e alokime e elje investimesh n vit. Kush e njef ligjin e Buxhetit qesh me kt akuz. I lutem institucionit t drejtsis ta lexoj kte ligj.
  5. Se kam br biznes ndrtimi n 2004 e kam marr e kredi n 2006 pr kte biznes (e verifikueshme nga banka Amerikane, sot Inteza san Paolo). N komision u tha nj e pavrtet, q kredia sht marre n 2016. Kush ka ndrtuar e bler shtpi e di mir si funksionon ky biznes n Shqipri.
  6. Pr mosmarrj pjes n procedur t tenderave dhe koncesioneve, pr shkak t pozicioneve t mia zyrtare. Pozicionet e mia zyrtare n ministri t Ekonomis apo Financave nuk marrin pjes ne procedura. Letrat jan atje. Skam marr pjes n procedurat e inceneratorve. Letrat do dalin, e nse dikush do t krkoj ti fsheh, do dalin gjithsesi.
  7. Se esht perdorur fondi rezerv pr financim e inceneratorit t Elbasanit. Edhe sikur te ishte kshtu do ishte srish komplet ligjore. Por financimi i inceneratorit t Elbasanit sht br kur un skam qen ministr Financash, dhe sht br n prputhje t plot me ligjet n fuqi. Paraardhsi im, Z.Shklqim Cani dhe qeveria ka zbatuar ligjin n kte vendim. Msova kur u thirra n SPAK, se nuk e mbaja mend q skisha marr as pjes n kt mbledhje qeverie.
  Pr ju q i lexoni si kureshtare (nse i lexoni), hetimi im ska pasur fare t bj me inceneratort, se un pr shkak t pozicioneve skam pasur tagr t prfshihem n procedurat e tenderimit. sht hetuar Arbeni, jeta e tij pr 25 vite, dhe jo procedura. T thahet liqeni, mbase ngelet peshk n taban. Standard q sduhet ti prkas drejtsis s re.
  Kushdo q sht rritur me mua n fmijri, apo ka pasur lidhje miqsore, apo dikur biznesi e tavolinash, shte hetuar. Nexhmija po t ishte gjall do thoshte mua sm qeka br asnj nga non grata q sht lshuar si hijen bashk me t deformuarin e zshm, apo miq me thika blu e roz.
  Dikush m tha t duan n burg vlla.
  Kam marr krcenime (I kam me screenshot e me z ndoshta), madje s fundi dhe nj mesazh triumfi si mirseardhje Nse do ta meritoj, sigurisht q do ndodhpo jo prpara se e vrteta t marr rrug e drit.
  Shpresoj t dalin sa m shum shkresa e letra t miat, si ato q BIRN nxori dje, q qytetart t kuptojn (aq sa mundet) q puna e fytyrs s ngrysur ka qen n interes t publikut.
  M kan quajtur n arrati. Mendoj q kam ikur pr arsye serioze familjare (nj pjes e miqve t mi e dine prse), dhe besoj e mendoj kam ikur prpara se krkesa e SPAK pr imuitetin tim t kt shkuar n poste pr t arritur pas disa ditsh n kuvend. Kush ka qejf pr scoop ta quaj arrati. Dhe Luigjit t 16-t iu dha katr dit koh prpara se ti pritej koka, ndrsa mua e avokatve t mi, as 24 or (17 or gjithsej) pr nj dosje 230 faqe e mbushur me supozime e ndoshta pal t treta e nj material 60 GB.
  S fundmi i falenderoj t gjith kolegt e mi, t mazhorancs dhe opozits q do t votojn sot, dhe ata q vrapojn dhe thon q prgjegjsia sht personale. Poooo personale sht kur e shkel. Sidomos pr ata t hershem, sot n opozit, e t rinj q firmosin pr pun e projekte.
  N mbyllje, i krkoj t falur familjes time, Livias, Kejsit, Kejlis, Erjols bashkjetueses time, Albins, ish-gruas time, nns time, motrave t mia, miqve t mi pr shqetsimet q u kam sjell pa dashje me kte histori. Shpresoj q t m falin n kt jet.
  I krkoj t falur dhe votuesve t mi, po zoti e di t vrtetn, q un do mundohem dit pas dite ta nxjerr.
  To be continued


  Koha Jone
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 15-07-2023 m 18:03

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  117 deputet votuan pro heqjes s imunitetit, Kuvendi dorzon autorizimin n SPAK

  Emri: Screenshot_45-1186x720-1.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 40.3 KB

  Me 117 vota pro dhe 3 abstenim, Kuvendi i Shqipris i ka hequr imunitetin e deputetit socialist Arben Ahmetaj dhe tashm sht koha q SPAK-u ta gjej dhe ta arrestoj.

  Kuvendi ka dorzuar te Prokuroria e Posame autorizimin pr heqjen e liris s Ahmetajt. Me kt vendim, Kuvendi i heq imunitetin e Ahmetajt, por ky i fundit vijon ta mbaj mandatin e deputetit.

  Ahmetajt mund t’i hiqet mandati n rastin e vendimit t forms s prer nga Gjykata ose nse ai jep dorheqje. Kryeministri Edi Rama t flas sot n orn 18:30.


  Koha Jone

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  SPAK drgon n Gjykat krkesn pr masn ”arrest n burg” pr Ahmetajn

  Pasi 117 deputet nga votimi n Kuvend i dhan dritn jeshile SPAK-ut pr t vijuar sipas ligjit me Arben Ahmetajn, msohet se SPAK-u ka drguar n Gjykat krkesn pr masn ”arrest n burg”.

  Bashk me krkesn pr arrestimin, SPAK ka krkuar edhe leje pr kontrollin e banesave t tij. Krkesa e SPAK sht marr nga gjyqtari Erjon Bani, i cili do t duhet t shqyrtoj materialin hetimor t SPAK n nj afat prej 48 orsh dhe m pas t dal me nj vendim.

  Nse pranohet krkesa e SPAK, pritet q policia t ushtroj kontrolle n t gjitha banesat e Ahmetajt dhe t bj krkimet pr ta gjetur at. Ligjrisht procedura e krkimit n territorin shqiptar te ish-ministrit do t marr t paktn 2 jav koh, deri n deklarimin e tij si t ikur.

  Vetm pas ktij momenti, SPAK bn shpalljen e tij n krkim ndrkombtar. Avokatt e ish-zvendskryeministrit kan zbuluar kt t premte se klienti i tyre ndodhet n Angli.

  Koha Jone

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Arben Ahmetaj te “unat e Londrs” (Foto)

  Emri: Capture-98.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 37.6 KB

  “Nga sot, pak me shum RESPEKT, pr “unat e Londrs”- shkruan ndr t tjera gazetari i njohur Artan Hoxha dhe publikon foton e Arben Ahmetaj n Londr.
  Ndrkoh parlamenti shqiptar votoi dje me 117 vota pro pr arrestimin e tij nga SPAK.
  Avokati i Ahmetaj tha pr mediat se ai do t kthehet n Shqipri kur vendi t jet i lir.

  Koha Jone

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  VIDEO/ Rama: PS nuk sht kurrizi ku mund t kalrosh. T vendos drejtsia nse Ahmetaj ka faj apo jo

  Emri: ahmetaj-2-1536x942.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 36.0 KB

  Pasi votoi paradite n Kuvendin e Shqipris pro heqjes s imunitetit t deputetit socialist Arben Ahmetajt, kryeministri Edi Rama foli pr her t par pr kt shtje prmes nj video-mesazhi. I prer dhe me nj mesazh t fort, t thell e t qart fillimisht pr Reformn n Drejtsi dhe pr gjykimin e ish-zv/kryeministrit Arben Ahmetajt, ish-numrit dy t qeveris s tij. Rama tha se para ligjit PS nuk mbron asknd, asnj q fryn xhepin me buxhetin e shtetit.

  “Sot ne votuam nj krkes t SPAK, ishte nj tjetr test pr ne. Si nismtart e Reforms n Drejtsi kush m ka dgjuar qysh n krye t hers e ka ditur se e kam krkuar me ngulm kt gj. E kam menduar shum mir far flas dhe kam menduar shum mir ’kam thn. Kam pasur parasysh edhe vet kulturn mjerane t nj drejtsie t egr pr njeriun e zakonshm dhe t gjunjzuar para dikujt n pushtet, nj kultur q Shqipria e ka pasur qysh n krijimin e vet.

  Q kur e kemi br kt Reform nuk kishte ndodhur kurr. Kur nj njeri me pushtet sht dnuar si ish kryeministri fatos Nano ishte rasti i fundit i tradits shqiptare e burgosjes s kundrshtarit politik. Diktatura ishte shmblltyra e drejtsis sipas oreksit t t parit.

  Nuk kam folur pr t qen n rregull me manualin e komunikimit si paraardhsit e mi, jam prpjekur pa pushim q ta miratoj at, edhe pse ka pasur kosto dhe kur ndodh kur ajo funksionon n ndonj form jo fort bindse. Mua kt mision ma kan besuar shqiptart dhe para atyre, un nuk pajtohem dot me asknd q abuzon me kt besim duke thyer mandatin e votuesve tan dhe t besimit tim me nj mundsi pr t fryr xhepin me an t pushtetit”,-tha Rama.

  Po ashtu kryeministri Edi Rama tha se PS-ja nuk sht kurrizi ku mund t kalrosh. “Un nuk pajtohem dot me asknd q abuzon kt besim, duke kthyer mandatin e shqiptarve dhe besimin tim n mundsi t palejueshme pr t fryr xhepin. Jam gati t mbaj baltn q kundrshtart m hedhin, por nuk kam qen dhe nuk jam kurr t mbaj n shpin asknd q e kujton shtpin e madhe t PS kurrizin e nj kali q mund ta kalroj”,-tha Rama.

  Fjala e plot e Kryeministrit Edi Rama

  T dashur bashkqytetar dhe bashkqytetare! Sot ne votuam nj krkes t SPAK-ut pr t autorizuar arrestimin e nj deputeti, i cili ka mbuluar detyra t rndsishme n qeverit tona, si ministr dhe zv.kryeministr! Ky i zyrtarit m t lart shqiptar q gjermsot ka prfunduar n rrjetn hetimore t SPAK-ut, ishte nj tjetr test pr ne, si nismtart e Reforms n Drejtsi, kur ishim n opozit, udhheqsit e saj t vendosur kur erdhm n qeveri dhe garantt e saj t palkundur q kur Reforma u miratua e hyri n rrugn e zbatimit t saj. Kush m ka dgjuar, qysh n krye t hers besoj duhet ta mbaj mend se e kam krkuar me shum ngulm kt reform. Kur kam thn se nuk duam nj tjetr arrn nga ato t mparshmet pr drejtsin, po duam nj prmbysje t sistemit t vjetr t drejtsis, e kam menduar shum mir ka flas dhe kam folur pikrisht at q kam menduar.

  Kur kam folur pr sistem t vjetr, nuk kam pasur parasysh vetm kalbsirn kutrbuese t drejtsis gjasme demokratike t erek shekulli tranzicion, ku pandshkueshmria ishte kthyer n nj norm poshtruese pr shqiptart e pr Shqiprin. Po kam pasur parasysh edhe vet kulturn mjerane t nj drejtsie t egr pr njeriun e zakonshm dhe t nj drejtsie t gjunjzuar para njeriut t veshur me pushtet, kultur q rrnjt i ka t shtrira qysh nga dita e par e krijimit t shtetit shqiptar dhe deri von n ditt tona sepse asnjher, q nga viti 1912 dhe deri n vitet kur ne, Partia Socialiste e Shqipris, i hym detit n kmb, pr ta nxjerr matan Reformn n Drejtsi, nuk kishte br kurr vaki, q nj shkels ligji me pushtet, t trajtohej nga drejtsia si nj njeri i zakonshm n shkelje t ligjit.

  Rasti i vetm n memorien historike t 33 vjetve nga rnia e sistemit t drejtsis proletare, kur nj njeri me pushtet sht dnuar nga gjykatat e ktij vendi, ai i ish-kryeministrit Fatos Nano ishte n fakt, rasti i fundit i tradits shtetrore shqiptare, t persekutimit dhe burgosjes politike t nj kundrshtari t pushtetit arbitrar t radhs, q nga koha e prpara mbretris e deri shum von. Periudha e diktaturs komuniste ishte pastaj shmblltyra m e prbindshme e asaj kulture barbarie t drejtsis sipas oreksit t t parit. Kur kam thn se nuk duam nj reform pr ta vn drejtsin nn kontrollin e nj pale kundr tjetrs, po duam nj drejtsi t re, t pavarur nga pushteti i politiks, t aft pr ta luftuar korrupsionin e niveleve m t larta dhe krimin e organizuar, t ndershme n hetimet e gjykimet e saj, pavarsisht ngjyrave partiake, lidhjeve klanore, tundimeve korruptive, nuk kam qen vetm lideri i opozits, po kam qen edhe kryeministri i Shqipris.

  Nuk kam folur pr t qen n rregull me manualin e komunikimit t kryetarit t qeveris, si paraardhsit e mi. As nuk jam mjaftuar me fjalt e mdha pr nevojn e Reforms n Drejtsi pa vepruar, por jam prpjekur papushim, pr ta miratuar at edhe me koston e prishjes s qeveris s koalicionit aso kohe, e pse jo edhe t humbjes s pushtetit, po t ishte nevoja dhe pr ta mbshtetur at pa asnj bishtnim karshi qllimit t saj t madh, edhe kur ndodh q ajo t veproj n mnyr jo fort bindse n ndonj rast t caktuar.

  Nuk jam prpjekur thjesht pr korrupsionin e nivelit t lart t atyre q dje n qeveri grabitn sa mundn dhe sot n opozit baltosin sa mundin pa u hyr ende as edhe nj gjemb n kmb, po e kam pasur edhe pr nivelin e lart t qeverisjes son sigurisht sepse mua kt mision ma kan besuar shqiptart dhe prpara atyre, qoft atyre q m kan zgjedhur apo qoft atyre q nuk m kan zgjedhur pr ta udhhequr kt prpjekje historike n t mir t t gjithve, pr kt vend t bekuar nga dora e Zotit dhe t penguar kaq gjat nga dora e robit, un nuk pajtohem dot me asknd q e abuzon kt besim, duke e kthyer mandatin e shqiptarve, t votuesve tan dhe besimin tim gjithashtu, n nj mundsi t palejueshme pr t fryr xhepin, duke punuar pr shtetin.

  Pr hir t ktij misioni dhe pr t’u kthyer shqiptarve, me sa fuqit e mia ma lejojn, nderin e jashtzakonshm q m kan br duke m besuar udhheqjen e ktij vendi, un jam gati t mbaj pa asnj ankim baltn e pambarimt q kundrshtart e t gjitha llojeve m hedhin do dit padrejtsisht fytyr e n gjoks prej vitesh, por nuk kam qen, nuk jam, e nuk do t jem kurr gati, t mbaj n shpin bashk me Partin Socialiste, asknd q e kujton gabimisht shpinn e madhe t ksaj familjeje politike, kurrizin e nj kali q mund ta kalroj pr t shir pr vete, n lmin e pushtetit t marr nga populli.
  Kur kam thn se dua nj drejtsi q t shoh drejt, pa i ulur syt as prball t majts e as prball t djathts, q t ec drejt, pa marr an, q t godas drejtsisht, pa i matur shtjet me peshoren e politiks, e kam ditur mir edhe far them, e kam ditur mir edhe far vjen.

  Natyrisht, t’i thuash kto, t prpiqesh me mish e me shpirt q kshtu t ndodh m n fund, n kt tok t etur pr drejtsi, dhe m tej t’i shohsh t fillojn t ndodhin kshtu, gjrat pr t cilat je prpjekur me t gjith shumicn qeverisse, nuk sht, nuk ka sesi t jet, e njjta gj sepse ndryshe nga do reform tjetr transformuese, e cila n nj mnyr a nj tjetr prek interesat e njerzve, kjo e drejtsis n veprim prek jett e tyre dhe cnon edhe lirin e njerzve. E kur pastaj ndr kta njerz, ndodh t jen edhe persona me t cilt ke punuar deri edhe fare afr, ke ndar koh, mendime, sfida t prbashkta, dit t mira e t kqija, kjo histori bhet shum m e vshtir ta jetosh, se sa ta imagjinosh, ta planifikosh, ta krijosh me vot e ta garantosh me bindje n vazhdimsin e saj.

  Ndryshe nga t tra historit e tjera t suksesit t politiks dhe qeverisjes, kjo histori sht e vshtir t tregohet si sukses, me statistika e me krenarin legjitime pr rezultatet e arritura, sepse bhet fjal pr njerz t ndaluar, hetuar, gjykuar a dnuar, t cilve ndodh t’u kesh njohur familjart, prqafuar fmijt apo prindrit, ngushlluar vdekje apo uruar ditlindje.

  Arben Ahmetaj nuk sht as nj njeri i panjohur dhe as nj bashkpuntor i largt pr mua. Ai sht nj ndr bashkpuntort me t cilt jam takuar m shum, kam komunikuar m shum n telefon, kam diskutuar m shum pr shum nga vendimmarrjet tona gjat ktyre viteve. Nuk m takon mua t them nse Arben Ahmetaj sht fajtor apo i pafajshm, por ndryshe nga nj rast i disa viteve m par, kur ishim t bindur se krkesa e prokuroris duhej kufizuar dhe ashtu bm, rasti i sotm ishte nj rast kur krkesa e prokuroris duhej miratuar pa asnj ndryshim. Sepse ndryshe nga ather, kur Prokuroria erdhi n Kuvend si lexuese gazetash t mngjesit, pa br asnj hetim, kt her na u vu prpara dosja e nj pune voluminoze hetimore. N mos e provoft fajsin e deputetit, ka mund dhe do ta thot vetm gjykata, ajo dosje krijon prshtypjen se ka dyshime t mjaftueshme, pr t mos e ndaluar autorizimin e krkuar nga SPAK-u pr Kuvendin.

  Ktu mbyllet do koment i imi mbi rastin konkret. Tanim sht n dorn e drejtsis t na e tregoj deri n fund n sht nj rast fajsie apo pafajsie, por nuk mbyllet ktu ky mesazh, sepse m duket e udhs t’i rivendos edhe disa pika mbi “i”, pr kt rrug q vazhdon me bekimin e shumics s shqiptarve. Kjo q kam zgjedhur, q ne, shumica politike e ktij vendi kemi zgjedhur, sht nj rrug e prbashkt, ku t prbashkta jan arsyet e mirkuptuara, qllimet e shpalluara, prpjekjet e bashkrenduara, po t prveme, personale, jan prjetimet e fuqis q i sht dhn nj individi, do individi prkohsisht pr t marr vendime, t ndryshme jan virtytet e dobsit njerzore t secilit, raportet me veten, karrigen, paran.

  E prandaj edhe fati i rrugs s prbashkt sht nj, i prcaktuar nga e prbashkta e prpjekjeve tona nn dritn e diellit, ndrsa fatet e bashkudhtarve n kt rrug nuk jan njsoj, pr njqind e nj arsye, ama njra ndr t cilat sht niveli i rezistencs ndaj tundimit t pasurimit t paligjshm, n ndrveprimet e panumrta pr shkak t detyrs, larg syve t publikut dhe n kontaktet me gjithfar njerzish e interesash, q jeta n politik apo institucione, t’i sjell n der. Afrmendsh nuk sht asnjher dot e mir, nj dit kur kjo e vrtet materializohet, duke marr fytyrn e bashkudhtarve konkret, sepse ndjesia lnduese, her e zhgnjimit, her e disproporcionalitetit e her e thjesht befasis sht e fort dhe vshtirsia e tretjes s saj sht e madhe, por n fund, mbetet gjithnj fakti se t gjith bjm zgjedhjet tona dhe zgjedhja ime nuk ndryshon dot n asnj mnyr dhe pr asnj rast.

  Prandaj po e prsris edhe njher sot pr t gjith familjen ton politike, at q e kam thn me fjal t tjera disa her m par, po e kam strthn shum her, qysh ditn e par t hyrjes n kt godin, n t gjitha mbledhjet e takimet e t gjitha niveleve t qeverisjes, se kush e ngatrron rrugn e prbashkt me nj rrug ku bn dy pun, edhe pr shtetin edhe pr xhepin, merr nj prgjegjsi q nuk e ndan dot as me mua, as me ne, po duhet ta mbaj vet, qoft kur del para pasqyrs, qoft kur sheh lart nga Zoti, apo qoft kur i bie t gjendet para ders s drejtsis.

  Ua kam thn shum tro dhe po e rithem ktu publikisht para t gjithve, un nuk zgjedh asnj bashkpuntor pr t mos e lshuar, kur ai e lshon veten jasht rrugs s prbashkt, po do bashkpuntor e zgjedh pr t mos lshuar rrugn dhe njerzit q na kan zgjedhur t gjithve ne pr t’i udhhequr n kt rrug. Ndrsa t tjerve, atyre q njihen botrisht si armiq t Reforms n Drejtsi apo si matrapaz publik t lufts pr drejtsi, t cilt jan n nj gar t ethshme mesveti pr gjak, pr baltosjen ton nga t katr ant apo pr vetngushllim, teksa era e nnvedit po i mbyt nga frika e drejtsis, u them se i mshiroj pr ultsin e qenies s tyre dhe i mirpres me durimin m t madh gjylet e balts s tyre.

  Fatkeqsisht ata q duhet t ishin opozita e ktij vendi, jan turpi dhe mallkimi i vjetr m shum se njshekullor i Shqipris, po fatmirsisht nuk habisin po as nuk bindin m asknd, mkatar t mdhenj dhe shpirtra t ndrydhur, me t cilt merret populli shqiptar si askush tjetr nuk merret dot, sa her q kan kurajo e dalin t krkojn vota prej tij, gjithnj e m t krrusur, gjithnj e m t vrerosur, gjithnj e m t humbur, nn peshn e boshllkut t tyre.

  Kjo nuk sht as dita pr t’i thn dobsit dhe t metat e puns s organeve t reja t drejtsis, as pr t’i shprehur shqetsimet mbi problematikat e mprehta t veprimtaris s tyre t re. Kjo sht dita pr t’u kujtuar t gjithve edhe njher, se gjith far po ndodh me luftn kundr korrupsionit t zyrtarve t lart dhe fakti se pr her t par n historin e Shqipris, t pushtetshmit po humbasin pushtetin mbi drejtsin – prtej t tra rezervave q t gjith mund t ken, pr arsye t ndryshme, kndvshtrime t ndryshme, SPAK-u, Gjykata Speciale e ka zanafilln pikrisht tek kjo shumic q qeveris vendin, tek vullneti i Partis Socialiste t Shqipris, tek kmngulja e grupeve t saj parlamentare dje dhe sot, tek vendimmarrja jon, m e guximshmja n historin politike shqiptare t ktyre tre dekadave, pr t’i hyr detit n kmb, n krkim t nj drejtsie pr Shqiprin, pr shqiptart dhe me shqiptart. T qart se o i hyjm ne, o kurr nuk bhet. T bindur se vetm ne mund t’i hyjm dhe ta bjm.

  T vetdijshm se ky det nuk kalohet pa u lagur vet dhe madje pa rrezikuar edhe mbytjen nga dallgt e larta, nga lodhja, nga humbja e durimit apo nga t papriturat e rrugs. T ndrgjegjshm pr gjatsin e strmundimshme t ksaj rruge, pr telashet e pashmangshme me karakteret e dobta dhe pr kohn q fluturon pa mjaftuar kurr teksa bregu nga ana tjetr sht ende larg. Po ama t sigurt, si drita e diellit q shohim, se kjo prpjekje sht m e madhja q mund t bjm pr Shqiprin europiane t fmijve tan, t cilt nuk do t jetojn m n nj vend me dy drejtsi, nj t fort pr t dobtit dhe nj t dobt pr t fortt, prandaj kokn lart dhe vetm prpara. Faleminderit!  Koha Jone

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  'Kokn lart dhe vetm prpara'

  Nga Sali Berisha

  Kokn lart dhe vetm prpara! - Me kto fjal Edi Rama mbylli dje mesazhin e tij t hipokrizis dhe paturpsis drejtuar rilindasve t tij!

  T dashur miq, cilido q lexon kt thirrje t Edi Rams drejtuar dje rilindasve n mesazhin pr arratisjen e Arben Ahmetit, gjja e par q i shkon n mendje sht thirrja prpara drejt shtazrive t reja t klaneve mafioze qeveritare, si ajo e Borizans apo prpara drejt vjedhjeve m t mdha se sa vjedhje e shekullit me djegsat, ose prpara me arratisjen e qeveritarve hajdut n rast se ata i krkon drejtsia pr vjedhjen e qytetarve.

  Nuk ka thirrje m t paturpshme dhe m cinike pr shqiptart se sa kjo thirrje q Edi Rama si kreu i organizats kriminale u drejtoi dje, rilindasve t vet hajdut kriminel. Por mesazhi i djeshm i Edi Rams nga rreshti i par n t fundit, ishte mesazhi i Hipokrizis dhe i Paturpsis.

  N vend se t’iu krkonte ndjes qytetarve pr arratisjen e zvendsit dhe bashkpuntorit t tij m t ngusht Arben Ahmetaj, dhe t dnonte me forcn m t madhe aktin e tij t turpshm, Edi Rama zbatoj kodin e heshtjes s mafies dhe nuk shqiproi nj fjal t vetme jo pr ndjes, por as pr aktin e pashembullt n histori t arratisjes s zvendsit t tij zvendskryeministrit t vendi dhe nuk dnoi me nj fjal t vetme, arratin e tij nga vendi pr t’i shptuar salls s gjyqit. Ai, n vend t ktyre, zgjodhi me paturpsin dhe hipokrizin m t madhe t ju mburrej shqiptarve me drejtsin e re, me drejtsin n kontrollin e tij me zvendskryeministr t pandehur n arrati.

  Hipokrizi dhe paturpsi ishte fjalimi i Edi Rams sepse ai jo vetm nuk dnoi aktin e turpit, por nuk e prmendi qoft dhe nj her t vetme fjaln “arratisje” t Arben Ahmetit.

  Ai foli para publikut sikur Arben Ahmetaj t mos ishte arratisur, por ishte n krah t tij dhe nga parlamenti do t shkonte para drejtsis, paka se arratisja e tij sht arratisja e shekullit dhe ai sht i pari ministr n historin e shtetit shqiptar q arratiset kur thirret t jap llogari para drejtsis.

  Hipokrizi dhe paturpsi ishte fjala e djeshme e Edi Rams sepse rrahu gjoksin se, ai nuk pengon drejtsin e re paka se ai vet sabotoi at duke njoftuar zvendsin dhe bashkpuntorin e tij m t ngusht q t’ia mbath koh prpara se vendimi i prokuroris t drgohej n parlament.

  Te dashur miq, hipokrizi dhe paturpsi ishte mesazhi i Edi Rams n t cilin ai poshtrsisht dhe si bos i organizats s tij kriminale dhe n zbatim t kodit t mafies, nuk tha asnj fjal t vetme se Arben Ahmetaj u arratis sepse akuzohej pr vjedhjen n siprmarrjen private t djegsave t Edi Rams, e cila gjer sot sht vjedhja m e madhe n historin e Shqipris.

  Kjo hipokrizi sht nj poshtrim pr do shqiptar, q sot jeton me rrogat m t ulta n rajon, pikrisht nga vjedhjet q kjo organizat kriminale ka br.

  Prandaj dhe sot n emr t Partis Demokratike, un do t’i drejtoj disa pyetje Edi Rams, q do shqiptar krkon prgjigje:

  - Edi Rama, nse je kaq krenar pr drejtsin e re, si shpjegohet q shqiptart jan mbajtur m gjat n burg pr faturn e dritave, se sa ministrat e tu t dnuar pr trafiqe dhe droge?

  - Edi Rama, nse je kaq krenar pr drejtsin e re, si shpjegohet q nuk i sht sekuestruar pasuria asnj prej bashkpuntorve t tu q jan n burg?

  - Edi Rama, nse je kaq krenar pr drejtsin e re, prse nuk ka ngritur ajo asnj akuz, pr kokn e ksaj organizate kriminale; pr ty Edi Rama?

  S fundi, t pyesim Edi Ramn kush e pengon prve teje drejtsin e re t rikuperoj mbi 200 milion euro t vjedhura n kto vite nga siprmarrja jote e djegsave dhe t bllokoj grabitjen do muaj t miliona euro nga kjo siprmarrje e shpallur nga vet drejtsia si vepr krimi?

  T dashur demokrate dhe demokrat, qytetare dhe qytetar.

  Pr kt degradim q ka psuar shteti yn, Edi Rama duhej t kish dhn dorheqjen ose t ishte prmbysur me koh. Dorheqja nuk do t ishte m nj akt burrrie, por nj akt arsyeje.

  N vend t dorheqjes, far bri Edi Rama?! U tha shqiptarve se sht krenar pr arritjet. Kjo sht paturpsi. Dhe prpara nj kryeministri t paturp dhe q vjedh, i takon popullit t ruaj arsyen dhe t bj at q do popull i arsyeshm do t bnte prball ksaj drame. do komb i qytetruar n kto rrethana derdhet n rrug dhe i jep duart nj regjimi t till.

  Ka ardhur koha, q shqiptart jo vetm t thon s jan qytetar t Europs, por t veprojn si qytetar t Europs!


  Syri

 15. #35
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-07-2023 m 15:36
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Fundjavat e luksit t Arben Ahmetajt me parat e incineratorve

  T dhnat e dosjes hetimore t Prokuroris s Posame tregojn se si taksapaguesit shqiptar financuan prmes biznesmenve Klodian Zoto, Mirel Mrtiri e t tjer, jetn luksose t ish-zvendskryeministrit Ahmetaj, t gruas, t shoqes dhe t kushrirs s shoqes, krahas zyrtarve t shumt socialist.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: 20230608_233336_080623_5_03-3_CkPJcPm.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 34.7 KB
  Deputeti Arben Ahmetaj duke hyr n nj seanc parlamentare | Foto: LSA

  Nj dit t premte, m 7 mars 2013, dy kushrira u nisn pr nj fundjav n Milano. Njra prej tyre, nuk pagoi, u tha ajo prokurorve nj dekad m von, pr shkak se ishte e ftuara e shtetases Erjola Hoxha, e cila, shum vite m von, u b bashkjetuese e ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetaj. Ky nuk ishte udhtimi i vetm q dy kushrirat bn.

  T dhnat e grumbulluara nga Prokuroria e Posame Kundr Krimit t Organizuar dhe Korrupsionit, n kuadr t hetimit mbi prfitimet e dyshuara korruptive t ish-zvendskryeministrit, nga dy biznesmen aktualisht n arrati pr akuza t tjera pr korrupsion aktiv t zyrtarve publik, kan zbuluar udhtime t shumta t kryera nga Ahmetaj n shoqri t ndryshme, prfshir familjen e vet, bashkjetuesen aktuale dhe zyrtar t tjer socialist.

  Ish-ministri Damian Gjiknuri rezulton prfitues n dy raste nga karta e Zotos, i cili duket se ka funksionuar si bankomat pr udhtimet e biznesit apo t qejfit ndrsa Gent Gazheli, aktualisht Drejtor i Prgjithshm i Doganave dhe m par, drejtor i zyrs kundr pastrimit t parave, rezulton t ket udhtuar bashk me Mrtirin dhe Zoton pr n Greqi. Gjiknuri ka mohuar m hert t ket prfituar pagesa hotelesh nga Zoto ndrsa nuk iu prgjigj pyetjes specifike nse i njihte apo i kishte takuar t dy biznesment. Gazheli nuk ishte i arritshm pr koment deri n publikimin e ktij shkrimi.

  Prokurort kan llogaritur se n total, pr rastet e identifikuara, Zoto e Mrtiri i kan paguar Ahmetajt gjithsej 34 mij euro pr udhtime, prfshir fundjava n Milano, pushime familjare n Riviern Franceze apo pushime n Greqi, Rumani e Austri. Shpenzime t tjera pr udhtime t familjes rezultojn t jen paguar nga nj shok fmijrie i Ahmetajt.

  Shoku i fmijris u punsua n nj ndrmarrje shtetrore n likujdim kur Ahmetaj u b ministr n vitin 2013, gj q hap nj pist tjetr dyshimesh pr korrupsion n lidhje me nj ankand tjetr, q solli shkrirjen pr skrap t Termocentralit t Fierit, nj investim i kohs s komunizmit, i cili ishte jasht pune prej vitesh, por q vazhdimisht diskutohej nevoja pr ta restauruar pr prodhim energjie.

  Udhtimet e hetuara nga SPAK sugjerojn nj rritje progresive t kostos dhe t luksit, nga periudha 2012-2013, kur biznesi kryesor i Mrtirit dhe Zotos duket se ishin kontratat me ujsjellsit e qyteteve t qeverisura nga socialistt, deri te udhtimet e fundit, t identifikuara n vitet 2016 e 2017.

  N korrik 2013, pasi socialistt patn fituar zgjedhjet dhe pritej t merrnin pushtetin, Ahmetaj drgoi t dashurn e tij dhe kushrirn e t dashurs n nj udhtim katr ditor n Milano dhe n Monako.

  Klodian Zoto pagoi prmes nj karte bankare akomodim n dhom Deluxe n hotelin Principe di Savoia me mim rreth 400 euro nata. Sipas t dhnave t drguara nga hoteli pr drejtsin italiane, e cila iu prgjigj nj krkese pr ndihm t ndrsjellt juridike t prokuroris shqiptare, n total Zoto pagoi pr Arben Ahmetajn dhe Erjola Hoxhn 1535 euro pr qndrimin e tyre n Milano.

  N dy ditt q pasuan, Ahmetaj dhe Hoxha qndruan n Hotel Hermitage n Monako. Policia e Monakos i raportoi drejtsis shqiptare se Klodian Zoto pagoi 1396 euro pr t dy, ndrsa rezervoi nj dhom m vete pr kushrirn e Hoxhs. Udhtimi nga Milano pr n Monako u b me nj makin me qira, me Ahmetajn n timon, sipas dshmis s kushrirs. N total, vren prokuroria, fundjava e gjat kushtoi 4553 euro n hotele, pa llogaritur kostot e tjera t mundshme.

  Hoteli Principe di Savoia sht vendi ku, sipas t dhnave t mbledhura nga prokuroria, nj qndrim dyditor mund t kushtoj mbi 1600 euro dhe ku vetm mngjesi kushton 90 euro.

  Prokuroria vren gjithashtu se ky sht hotel q duket se i ka plqyer veanrisht shum Ahmetajt, pasi sht kthyer n t pr t bujtur me shtetasin Mirel Mrtiri. Sipas SPAK, m 20 qershor 2014, Ahmetaj, n kt koh Ministr i Zhvillimit Ekonomik, Tregtis dhe Siprmarrjes, u rikthye n Milano me zonjn Hoxha n hotel Principe di Savoia. Mirel Mrtiri dhe bashkjetuesen e tij Stela Gugallja, e cila ishte pronarja ‘de jure' e incineratorit t Elbasanit, qndruan n t njjtn dat n hotelin Principe di Savoia. Dhoma e Mrtirit, nj apartament me vler 1600 euro, u prenotua me kartn e Klodian Zotos por u pagua cash nga Mrtiri.

  N vitin 2015, n nj fundjav tjetr n Milano, ksaj here n Armani Hotel kushtoi 2024 euro vetm dhoma dhe pak pije pr Hoxhn dhe Ahmetajn.

  SPAK dyshon se udhtime t tilla nuk ishin vetm pr qejf por edhe pr biznes. Ata vrejn se n rastet kur Zoto paguante fundjava pr Ahmetajn, Mrtiri, njeriu hije i incineratorve, i cili duket se nuk mban kart krediti dhe plqen t paguaj cash, gjendej duke udhtuar t n njjtat destinacione.

  Pr shembull, n shtator 2015, Ahmetaj niset pr nj udhtim pune n Paris. N t njjtat data, n Paris, karta e Klodian Zotos prdoret pr t paguar 383 euro hotel, 434 euro restorant, dhe 750 euro pr nj subjekt tregtar t quajtur Crazy Horse. Prokurort e SPAK vrejn se “nga verifikimet n Google rezulton t jet kabare n Paris”.

  N gusht 2016, ndrsa punt po ecnin mbar n Shqipri me kontratn e koncesionit t Elbasanit dhe koncesionin e Fierit, Zoto dhe Mrtiri duket se fusin dorn thell n xhep pr t paguar udhtimin m t shtrenjt t identifikuar nga prokurort pr veten dhe pr familjen e Ahmetajt me bashkshorten e tij.

  Hoteli dhe SPA Tiara Miramar me pes yje gjendet n Cote d'Azur ose Bregu i Kaltr, nj segment i bregdetit t Francs n Mesdhe, i famshm pr turizmin e luksit. Mes datave 3 dhe 9 gusht 2016, n kt hotel u prenotuan dy dhoma Prestige me pamje nga deti dhe dy dhoma Junior Suite me pamje nga kopshti.

  Prokuroria vren se shtetasja Albina Manka, nga emaili i saj i puns, njofton hotelin se pagesa do t bhet nga Mirel Mrtiri. Mrtiri ia prcjell emailin me t dhnat e pagess Klodian Zotos. Hoteli pr Ahmetajn dhe bashkshorten, fmijt e tyre si dhe Mrtirin me partneren e tij Stela Gugallja dhe fmijn e tyre kushtoi n total mbi 19 mij euro, t cilat u paguan nga Zoto me transfert bankare.

  Niveli i hoteleve t Ahmetajt duket se u prmirsua m tej n vijim. N shtator t atij viti, dy dit qndrimi t tij dhe Hoxhs n hotelin Mandarin Oriental Milan kushtuan 2730 euro. N prill t vitit 2017, nj fundjav tjetr me Hoxhn dhe kushrirn e saj kushtoi 4564 euro, srish t paguara nga karta e Zotos. Ndrsa n korrik t atij viti, nj udhtim pr n Rumani, n t cilin merrnin pjes Ahmetaj, Mrtiri, Leonard Mene, (kunati i ministrit dhe drejtor n ministri) dhe Artan Gjoka, shok i ministrit dhe drejtor i kompanis shtetrore n likujdim Petrol Alba, qndruan n JW Mariot n Bukuresht pr tre net. Fatura e hotelit u pagua cash nga Artan Gjoka, msohet nga prgjigjja q hoteli i dha autoriteteve gjyqsore rumune, t cilat iu prgjigjn nj krkese pr ndihm juridike t ndrsjellt t prokuroris shqiptare. Fatura totale, 2534 euro.

  Ky duket se ishte udhtimi q solli probleme zinxhir pr pjesmarrsit. M 16 korrik 2017, ndrsa po ktheheshin me makin nga Rumania, nj aksident n Kumanov t Maqedonis s Veriut vrtetoi pr her t par publikisht dhe ligjrisht lidhjen miqsore mes Mirel Mrtirit, njeriut q nuk shfaqet n shum dokumente zyrtare biznesi dhe q duket se vepron prmes Klodian Zotos dhe bashkjetueses s tij Stela Gugallja, dhe Arben Ahmetajt.

  Nj investigim i vitit 2020 i BIRN hetoi skemn e incineratorve, ndrsa nj konflikt q duket se lindi m von mes Zotos dhe Ahmetajt solli telashe t mtejshme pr ish-zvendskryeministrin.

  Zoto vijoi t bj bankomatin pr Ahmetajn prgjat viteve 2019 e 2020, kur bashkshortja e tij, Albina Manka duket se vendosi t rinovoj nj apartament te pallati i Shallvareve, ku ka banuar m hert edhe ish-kryeministri Fatos Nano n kate pa leje. Gjat punimeve t rinovimit, ndrsa Manka viziton qendra tregtare pr blerje materjalesh, t tilla si hidrosanitare, parkete apo mobilje, ajo i krkon shitsve q t'i lshojn faturat pr llogari t subjektit me NIPT L02302032C. Prokuroria thot se mbi 2 milion lek u paguan nga ky NIPT, i cili i prket kompanis Integrated Technology Services t Klodian Zotos. Pr shembull, te kompania Brunes u porositn hidrosanitare me vler mbi 4500 euro.

  Megjithat, prokuroria vren se kostoja totale e rinovimit, mbi 3 milion lek, pr t cilat Manka dhe Ahmetaj akuzohen se nuk i kan deklaruar n deklaratat periodike vjetore t pasuris, nuk u pagua n trsi nga Zoto. N maj 2020, Manka njofton nj nga furnitort se nuk duhet t lshoj m fatura pr kompanin e Zotos.

  N vern e atij viti, Zoto i shkroi nj hoteli ku kishte br pages me kartn e tij t kreditit vite m par dhe krkoi q t'i konfirmonin pagesn e br n favor t ish-zvends kryeministrit, Arben Ahmetaj. Pr arsye jo t qarta, duket se Zoto ndrpreu pagesat pr Ahmetajn n maj dhe filloi t grumbulloj materjale kompromentuese pr shokun e tij, t cilat n dhjetor t vitit 2022 rrodhn n media. Konflikti duket se i ka drguar si Zoton, ashtu edhe Ahmetajn, n arrati, t prndjekur nga akuzat pr pastrim parash dhe korrupsion, krahas falsifikimit t dokumeteve dhe deklarimit t rrem t pasuris.


  BIRN

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Transaksione zinxhir: Si Arben Ahmetaj i siguroi dhe mobiloi dy vila luksoze

  Hetimi i Prokuroris s Posame mbi ish-zvendskryeministrin Arben Ahmetaj vren se nj vil luksoze n ‘Green Coast’ u sigurua prmes transaksioneve t papaguara pr ish-bashkshorten ndrsa nj e dyt, u sigurua pr bashkjetuesen n Hamallaj, ku punimet u bn falas nga nj kompani q pati fituar tender t rindrtimit.

  Nga Ola Xama dhe Gjergj Erebara

  Emri: Edi-Rama-Arben-Ahmetaj-768x408.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 29.1 KB
  Kryeministi Edi Rama dhe ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj n Kuvendin e Shqipris m 21 prill 2022. Foto: LSA

  Diku rreth gushtit t vitit 2022, lexuesi i sahatve t Operatorit t Sistemit t Shprndarjes s Energjis Elektrike n fshatrat Vuno, Palas, Gjilek e Iljaz n bregdetin jugor t Shqipris, merr nj ankes nga kompleksi Green Coast, nj komunitet i mbyllur vilash luksoze ndrtuar prmes ligjit kontrovers t Investimeve Strategjike, miratuar n vitin 2015 me propozim t Ministris s Zhvillimit Ekonomik, Tregtis dhe Siprmarrjes, n at koh, nn drejtimin e Arben Ahmetajt.

  Pyetur nga oficert e policis gjyqsore pr llogari t SPAK m hert kt vit, punonjsi i OSHEE-s tha se e kishte marr n telefon banorja e vils 73, e cila i pati thn q matsi nuk sht n rregull sepse i faturohet m tepr se sa konsumon. Punonjsi shkoi n vend, fotografoi sahatin dhe kartn e identitetit t ankueses dhe ia prcolli ankesn zyrs prkatse. Specialistt e laboratorit bn testimet dhe doln n konkluzionin se sahati ishte n rregull dhe nuk kishte mbifaturim.

  Vetm se incidenti i vogl dhe n dukje pa rndsi, pritet t'i kushtoj jo pak ankueses, ish-bashkshorte e ish-zvendskryeministrit Arben Ahmetaj, pasi n kt mnyr, ajo ofroi prova dokumentare n baz t s cils, SPAK doli n konkluzionin se vila 73, formalisht nn pronsin e nj shqiptareje me banim n Zvicr, sht n fakt pron e padeklaruar e Ahmetajt dhe ish-bashkshortes, Albina Manka.

  Hetimi i Prokuroris zbuloi se dy vila, nj n Green Coast dhe nj tjetr n fshatin Hamallaj t Durrsit, duket se jan prfituar nga Ahmetaj prmes skemave t ndryshme t pastrimit t parave. N rastin e Hamallajt, punimet e rinovimit, me vler t deklaruar nga siprmarrsi 137 mij euro, nuk u likujduan kurr.

  Deputeti Arben Ahmetaj akuzohet nga Prokuroria e Posame Kunr Krimit t Organizuar dhe Korrupsionit, SPAK pr pastrim parash, mosdeklarim pasurie dhe korrupsion pasiv t lidhur me t ashtuquajturn afera e incineratorve. Kuvendi ka miratuar nj krkes t Prokuroris pr heqjen e imunitetit dhe autorizimin e arrestit ndaj Ahmetajt, por ndrkoh ai sht larguar nga vendi.

  Nga arratia Ahmetaj i ka mohuar akuzat dhe i ka cilsuar ato si ‘prndjekje'.

  Pyetur m hert n prokurori, Ahmetaj ka mohuar se vila n Green Coast ishte n pronsi t tij ndrsa Manka i ka thn hetuesve se ajo e ka viln vetm n prdorim, ndrsa pronarja e saj sht shtetasja Elda Dinaj, me banim n Zvicr, me t ciln ka miqsi t vjetr.

  Edhe Dinaj, marr n pyetje nga prokuroria, i ka qndruar versionit t Manks, ndonse prokurort i kan vn n dukje nj mal me prova se marrdhniet e saj me pronn e bler kan qen sporadike, ndrsa marrdhniet e Manks kan qen intensive, prfshir planet pr mobilim dhe arredim t brendshm si dhe objektet personale t sekuestruara nga oficert gjat kontrollit fizik t vils. Prokurort vrejn se n ditn q Dinaj nnshkroi kontratn e blerjes s vils, sistemi TIMS tregon se ajo nuk gjendej n Shqipri ndrsa n mnyr konveniente, noteri q regjistroi transaksionin, ishte i vllai i Manks. Prokurort vrejn gjithashtu se pretendimet e Dinajt se punimet n vil i ka paguar ajo vet me para t sjella cash n Shqipri duket se bien ndesh me faktin se ajo nuk ka deklaruar n dogan sjelljen e shumave t tilla, gj q prbn detyrim ligjor kur kalon kufirin me mjete monetare t konsiderueshme.

  Dhoma e vils me emrat e fmijve


  Prokurort kan zbuluar se vila n fshatin turistik ‘Green Coast', me mim fillestar prej 381 mij eurosh, sht bler fillimisht Interte Express, kompania nn pronsin e biznesmeni kontrovers Mond Bego, e cila ka paguar vetm 50 mij euro dhe vijon t konsiderohet debitore nga shitsi. Kjo vil sht shitur m pas nga Inerte Express pr 300 mij euro te shtetsja Elda Dina, e cila ka paguar vetm 120 mij euro.

  Pavarsisht ktyre transaksioneve, n regjistrin e shitsit, Green Coast shpk, vijon t nxjerr debitor kompanin Interte Express, pavarsisht se afati kontraktual pr shlyerje ka qen vetm 12 muaj, ndrsa kontrata parashikon penalitete t konsiderueshme pr pagesa t vonuara, t cilat, duket se nuk jan zbatuar nga ana e shitsit.

  “Nga hetimet ekziston dyshimi se edhe kjo sht nj pasuri e fshehur nga shtetasit Arben Ahmetaj dhe Albina Manka, e derivuar nga t ardhura t paligjshme dhe objekt i veprs penale t pastrimit t produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale,” thuhet n dosjen q Prokuroria e Posame i drgoi Kuvendit t Shqipris.

  Prokurort vrejn se edhe gjuha e prdorur n komunikimet e nj punonjsi t kompanis Inerte Express tingllon si e lidhur me transaksione fiktive.

  Kshtu, prmes nj numri telefoni, pronarin e t cilit prokurort e kan identifikuar n dosje vetm me emr dhe pa mbiemr, pyetet punonjsi “nse duhet t bjn ndonj qarkullim”.

  Komunikuesi vren m tutje se “duhet t mbyllin viln 73, e kan mbetur pasi kan arktuar vetm nj pesdhjetshe dhe jan pr t'u qarkulluar edhe 337,731 dhe duhet t zgjedh bankn ku do t'i kaloj.”

  SPAK gjithsesi nuk ka identifikuar burimin e parave t prdorura pr blerjen e ksaj vile ndrsa akuzon Ahmetajn dhe Mankn pr pastrim parash dhe deklarim t rrem t pasuris.

  Provat kye t prokuroris duket se jan siguruar nga sekuestrimi i t dhnave n nj studio arkitekturore t punsuar nga Ahmetaj dhe Manka pr rinovime t pronave t shumta t tyre, si dhe t faturave dhe dshmive t mbledhura nga nj numr i madh qytetarsh dhe biznesesh q kan punuar pr rinovimin – nga shitsit e pllakave te bojaxhiu apo te pastruesja.

  Nga dizajnot e prgatitura nga studio e arkitekturs, prokurort zbuluan se si emrat e dhomave n viln q supozohet se sht nn pronsin e Dinajt, jan mobiluar duke mbajtur emrat e Manks dhe fmijve t saj ndrsa edhe porosit e mobiljeve jan br n t njjtin konktekst.

  Historia e t dyja vilave, zbardhur nga hetimet e SPAK, paraqet nj lidhje t ngusht mes kompanive q prfitojn kontrata publike apo licenca dhe korrupsionit politik, e pakufizuar kjo te skandali i incineratorve, q ishte piknisja e hetimeve. Hetimet zbulojn gjithashtu shpenzime pr mobilime luksi me nj pal kolltuqe q kushtojn mbi 5 mij euro apo nj krevat q kushton 4800 euro.

  Hetimet kapin nj episod n t cilin, procesi i rivlersimit t pronave t patundshme, i ndrmarr nga qeveria “Rama” n vitet 2019-2021, duket se ka krijuar edhe hapsir manovrimi pr pastrim parash me kosto minimale.

  Kjo vrehet n procesin e rivlersimit t nj apartamenti, t bler fillimisht pr 45 mij euro dhe t rivlersuar pr 130 mij euro, duke legalizuar efektivisht diferencn prej 85 mij eurosh kundrejt nj kostoje minimale fiskale prej 2 pr qind.

  N t dyja vilat jan prdorur disa transaksione pr t fshehur origjinn dhe destinacionin e pasuris, transaksione ku prfshihen disa kompani.

  Hetimi, ndonse i kufizuar te Ahmetaj dhe dyshimet pr prfitime t paligjshme prej tij, duket se hap pista t shumta hetimore pr korrupsione t tjera t dyshuara.

  “Nga hetimet ekziston dyshimi se edhe kjo sht nj pasuri e fshehur nga shtetasit Arben Ahmetaj dhe Albina Manka, e derivuar nga t ardhura t paligjshme dhe objekt i veprs penale t pastrimit t produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale,” shkruhet n krkesn e prokuroris pr heqjen e imunitetit ndaj arrestit t deputetit Arben Ahmetaj nga Kuvendi i Shqipris.

  Vila n Hamallaj

  Klodian Zoto sht nj biznesmen n arrati, i akuzuar nga SPAK s bashku me ortakun e tij Mirel Mrtiri pr veprat penale “Korrupsioni aktiv” dhe “Pastrimi i produkteve t veprs penale” n dosjen penale pr inceneratorin e Elbasanit dhe vemas, at t Fierit.

  Sipas hetimeve Zoto ka paguar nprmjet karts s tij t kreditit dhe transfertave bankare udhtime turistike luksi pr Ahmetajn, familjar dhe t afrmit e tij, si dhe disa zyrtarve t tjer socialist n Evrop.

  SPAK thekson n krkesn drejtuar Kuvendit se shtetasi Klodian Zoto fshihet pas porosis s nj vile n fshatin Hamallaj n nj kompleks t ri turistik n bregdetin e Adriatikut t zhvilluar nga kompania Mane TCI, e cila dyshohet s sht pasuri e fshehur e ish-zvendskryeministrit.

  Sipas hetimit, vila u porosit fillimisht n qershor 2017 nga Klodian Zoto, i cili, menjher ia prcjell drat-kontratn Mirel Mrtirit me porosin: oja pak frat t'i hedhi nj sy dhe t m thot pr t dhnat q jan ok.” Duket se frat shkurt pr fratello [vlla n italisht] sht mnyra se si Zoto dhe Mrtiri i drejtohen me prkdheli Ahmetajt n kt koh.

  Vila dykatshe me 517 metra truall dhe 221 metra ndrtim, ka mimin 129 mij euro. N nntor t atij viti, kompania njofton Zoton se vila ka prfunduar s ndrtuari. Sipas kontrats, shuma e parave t rna dakord duhej t paguhej tani. N shkurt 2018, kontrata anulohet, pasi Zoto nuk pagoi.

  N sken del shtetasi Gerian Kuka, pronar i kompanis AE Distribution. Sipas prokuroris, ai kishte nj kontrat shkmbimi me kompanin Mane pr nj siprfaqe toke n Dhrmi, n baz t s cils, Kuka ofronte 13 mij metra katror tok pr zhvillim dhe merrte dy vila. Nj amendim kontrate n vitin 2018, i dha atij edhe nj vil n Hamallaj, nj transaksion pr t cilin prokuroria ngre pikpyetje pasi nuk duket se justifikohet nga ndonj logjik e vlefshme biznesi. Vetm se, sipas hetimit t prokuroris, vila nuk iu dorzua Kuks, por shtetases Erjola Hoxha, e cila m pas u b bashkjetuese e Arben Ahmetajt.

  Prokuroria vren se prgjat viteve 2019, 2020 dhe 2021, Hoxha merret me rinovimin e vils dhe me mobilimin e saj, por vetm n mars 2022, Kuka ia shet viln Hoxhs pr 220 mij euro. Prokuroria thot se sigurimi i pagess pr viln ndoqi nj seri transaksionesh t dyshimta, ku morn pjes kompani dhe individ, prfshir prindrit e bashkjetueses s Ahmetajt dhe shokun e tij t fmijris, Artan Gjokaj, t cilit Ahmetaj i pati gjetur pun si drejtor te PetrolAlba m 2013, pasi u b ministr.

  Transaksionet e dyshuara t rreme, nisin me kompanin StarTek, pr t ciln, prokurort nnvijzojn se ka qen prfituese e fondeve t rindrtimit me ent prokurues Bashkia Tiran. M 2018, kjo kompani i shet prindrve t Hoxhs nj apartament n rreshtin e pest t kompleksit n Hamallaj, me siprfaqe 70 metra katror dhe me mim 45 mij euro. Prokuroria vren se blersit u detyruan t hyjn n borxhe pr t paguar kstin e fundit, i cili u shlye m 24 janar 2022, nj dit para se t nnshkruhej kontrata finale. Dhe m dat 26 janar 2022, pronart aplikojn pr rivlersim t prons, sipas ligjit t prkohshm q mundsonte rivlersim pr efekt fiskal. Vlera e re e deklaruar: 130 mij euro. M 17 shkurt, shtetasi Artan Gjoka e blen apartamentin n fjal pr t njjtn shum. Menjher m pas, prindrit ia dhurojn shumn e prftuar vajzs, e cila e prdor pr t paguar 220 mij euro pr viln.

  N thelb, nj apartament 70 metra katror n radhn e pest, u transformua, brenda nj periudhe t shkurtr, n nj vil n rreshtin e par t kompleksit turistik me siprfaqe ndrtimi 220 metra katror dhe 500 metra truall.

  Prokuroria vren se Gjoka dhe bashkshortja e tij jetojn me qira n Tiran, pavarsisht se kan zgjedhur t shpenzojn 130 mij euro pr 70 metra katror apartament pushimi n Gjirin e Lalzit ndrsa hetimet n studion e arkitekturs q sht marr me rinovimin e vils n Hamallaj kan zbuluar se edhe apartamenti i bler n emr t prindrve, duket se i prket shtetases Erjola Hoxha, bashkjetuese e Arben Ahmetajt.

  “Shitja e apartamentit si m sipr t prshkruar, n vlern 130 mij euro dyshohet se sht kryer n kt vler, vetm pr t justifikuar mimin q paguhet n vijim nga ana e shtetases Erjola Hoxha pr blerjen e vils,” thot prokuroria.

  Para se ta blinte formalisht viln, Hoxha dukej se ishte marr vazhdimisht me punimet dhe mobilimin e saj, q nga viti 2019. Por shumica e punimeve duket se u bn gjat vitit 2021. N shkurt t atij viti, n kompanin Egeu Stone mbrrin nj fatur pr 150 metra katror parket nga kompania Brunes me vler 13 mij euro. N prill t atij viti, nj komunikim elektronik mes punonjsve t kompanis shitse, mban shnimin: ‘Gazim Bregu Kapar Mobilje', shuma, 21 mij euro. Kompania n fjal shlyen edhe shum fatura t ngjashme brenda nj periudhe t shkurtr kohore.

  Gazim Bregu, pronar i kompanis Egeu Stone, n fillim ka mohuar dhe ka br t paditurin. Pastaj, pasi prokuroria sekuestroi dokumente n kompanin e tij, pranoi se ka kryer punime t shumta rinovuese n viln n Hamallaj me justifikimin: “sepse punimet ishin skandal dhe kishte nevoj pr restaurim”. Vila u pajis mes t tjerave me pishin dhe punimet u kryen n nj koh rekord prej tre muajsh. U ble gur n Kruj pr veshjen e oborrit dhe gjithka tjetr.

  N total, kompania dyshohet se ka paguar minimalisht 137 mij euro punime dhe materjale. Prokuroria nnvijzon se kompania n fjal ka qen e angazhuar n procesin e rindrtimit t vendit pas trmetit t 29 nntorit 2019, proces q u mbikqyr nga Arben Ahmetaj si zvendskryeministr.

  “…rezulton se kjo shoqri sht prfshir n procesin e Rindrtimit, n kohn kur ministr i Rindrtimit ka qen shtetasi Arben Ahmetaj,” thekson prokuroria. “Nga verifikimet paraprake ka rezultuar se shoqria Egeu Stone shpk, ka prfituar t paktn 9 (nnt) tendera n Procesin e Rindrtimit n periudhn nga 10.2020 n 08.2022. N kto tendera, shoqria Egeu Stone ka qen pjesmarrse si bashkim operatorsh ekonomik. Vlera e ktyre procedurave t prokuromit sht n shumn 2,065,195,775.5 lek, ose afrsisht 16.8 milion euro,” thot prokuroria.

  Prokuroria duket se po heton se nga kan dal parat e rinovimit dhe ka vn re se Egeu Stone ka br shitje te A.E Distribution, kompania e Gerian Kuks, me vler afro 13 milion lek t rinj. Prokuroria nuk e shpjegon natyrn e ktij transaksioni.

  N maj 2023, Gazim Bregu ka vajtur te Policia Gjyqsore pr t dorzuar nj deklarat ku thot se punimet q ai ka kryer n viln n Hamallaj kan vlern 137 mij euro dhe se kjo sht nj fatur e palikujduar nga porositsi.

  Prokuroria thot se ka arritur t vrtetoj se vila ka qen efektivisht nn kontrollin e Ahmetajt dhe bashkjetueses s tij q nga viti 2018, kur Zoto e porositi, ndrsa transaksionet e mvona jan br me qllim fshehjen e burimit t vrtet t pasuris, shtetasit Klodian Zoto. Prokuroria vren se veprimet e Ahmetajt prbjn veprn penale t korrupsionit ndrsa n bashkpunim me bashkjetuesen, duket se sht prgjegjs pr pastrim parash dhe deklarim t rrem t pasuris.

  “E gjith ecuria si kalimi te shtetasti Gerian Kuka e m pas tek Erjola Hoxha sht br me qllimin e vetm pr mbulimin e origjins,” thon prokurort.

  “…nga t dhnat e administruara, ekziston dyshimi i arsyeshm, mbshtetur n prova se objekti Vila Saphire nr. 22, sht produkt i veprs penale t korrupsionit, dhn nga shtetasit Mirel Mrtiri dhe Klodian Zoto, shtetasit Arben Ahmetaj. Ky i fundit, nprmjet njohjeve t tij, ka organizuar nj skem t pastr t pastrimit t parave, me qllim mbulimin e origjins s vrtet t ksaj pasurie,” shkruajn prokurort Altin Dumani dhe Enkelejda Millonai.

  Pyetur nga prokurort, Ahmetaj deklaroi se ai nuk kishte dijeni pr viln sepse ajo ishte e Erjols dhe familjes s saj. Ai nuk kishte dijeni se far punimesh ishin br dhe se si jan paguar.

  Erjola Hoxha deklaron se viln n Hamallaj e bleu pr 220 mij euro duke prdorur 90 mij euro t kursyera n vite dhe 130 mij euro t ardhura nga shitja e nj apartamenti t prindrve.


  BIRN

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Rama shmang interpelancn n Kuvend pr shtjen “Ahmetaj”

  Dy krkesa t opozits pr interpelanc me kryeministrin Edi Rama pr shtjen e incineratorve u rrzuan nga mazhoranca n Kuvend, ndrsa zyra e tij e shtypit tha se kryeministri e kishte ezauruar debatin me nj mesazh n Facebook.

  Nga Blerina Gjoka

  Emri: rama-ne-dhermi.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 37.2 KB
  Kryeministri Edi Rama u shfaq n nj video n Dhrmi me zv.kryeministren Balluku n kohn kur opozita krkonte interpelanc pr shtjen e incineratorve. Foto: Facebook.

  Kryeministri Edi Rama publikoi nj video nga Dhrmiu mesditn e s enjtes, ndrkoh q n Kuvendin e Shqipris, opozita krkonte interpelanc me t pr dosjen e hetimeve ndaj ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj – i akuzuar nga SPAK pr korrupsion dhe pastrim parash t lidhur me afern e inceneratorve.

  Deputett e opozits dorzuan nj krkes pr interpelanc urgjente me kryeministrin dhe nj krkese t dyt pr mocion me debat, por t dyja krkesat u rrzuan nga mazhoranca me nj votim t kontestuar nga opozita pr parregullsi.

  Ministrja e Shtetit pr marrdhniet Qeveri-Kuvend, Elisa Spiropali, tha se urgjencn nuk e prcaktonin krkuesit e interpelancs dhe se mazhoranca e kishte dhn prgjigjen pr shtjen, duke votuar pro arrestimit t Ahmetajt.

  Por kryetari i Grupit Parlamentar t PD-s, Gazment Bardhi, akuzoi PS-n se po tentonte t kalonte n heshtje nj nga aferat m t mdha korruptive t qeverisjes dhe krkoi me ngulm q t thirrej kryeministri n seanc.

  “Nuk mund t kaloj kjo afer pa dhn llogari Edi Rama. Frika e tij nuk mund t jet frika e ktij Parlamenti,” tha Bardhi.

  Edhe ish-kryeministri Sali Berisha tha se po shkelej Kushtetuta q parashikon detyrimin e Kuvendit pr t realizuar kto interpelanca me kryeministrin dhe shtoi se: “Rama sht i vetmi q ka tagrin pr t dhn llogari pr arratisjen e numrit dy t qeveris”.

  Kryeministri Rama ka refuzuar t prgjigjet pr hetimet e SPAK ndaj Ahmetajt, nj bashkpuntor i ngusht i tij n dekadn e fundit, mbi t cilin rndojn akuza pr pastrim parash, mosdeklarim pasurie dhe korrupsion pasiv t lidhur me kontratat koncesionare t incineratorve.

  Nj zdhnse e Rams, e pyetur se pse kryeministri ka zgjedhur q t mos prballet me llogaridhnien n Kuvend, i tha BIRN-it se kjo ishte zgjedhje e tij pr marrdhniet me opozitn.

  “Kryeministri e ka shpjeguar qart prej kohsh tanim se marrdhnia e tij me kundrshtart e Partis Socialiste dhe baltn e tyre n parlament, nuk do te jet m ajo e gjith viteve t mparshme,” tha zdhnsja Manjola Hasa.

  Hasa e konsideroi t ezauruar nga kryeministri Rama diskutimin pr shtjen e inceneratorve me nj mesazh t tij n Facebook, pasi Kuvendi votoi pr arrestimin e ish-bashkpuntorit t tij t ngusht n qeveri.

  “Kryeministri Rama e ka ezauruar gjersisht aktualitetin n mesazhin drejtuar shqiptarve,” tha ajo.


  BIRN

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Del foto, darka e fundit e Arben Ahmetajt prpara se t largohej nga Shqipria

  Emri: 1200-630-arben-ahmetaj-927.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 19.7 KB

  Kjo sht nj foto ku shfaqet n nj restorant t njohur n Tiran, ish-zv/kryeministri i vendit Arben Ahmetaj, q tashm sht shpallur n krkim nga prokuroria e Posame SPAK.

  Fotoja besohet se sht shkrepur n ditt e fundit t qndrimit n Shqipri t Arben Ahmetaj, prpara se SPAK ti drejtohej Kuvendit me nj krkes pr marjen e autorizimit pr arrestimin e tij. N foto, shfaqet Arben Ahmetaj, Artan Gai personi me bluz t zez dhe nj shtetas tjetr i paidentifikuar, pr shkak t pozicionit t tij me shpin n tavolin.

  T tre ndodhen n ambjentet e nj restoranti t njohur n Tiran. Ndrkoh vera e bardh, Sushi dhe Puro, shoqrojn tavolinn. Artan Gai, m par ka qn deputet i Partis Socialiste, njhersh sht bashkshorti i Ministres s Jashtme, Olta Xhaka.Artan Gai, cilsohet dhe si investitor strategjik, pasi prmes kompanis “Dreamades Luxury Suites” n Himar, Edi Rama i dhuroi 10 mij m2 tok shtetrore pr ndrtimin e kompleksit turistik

  Emri: 640-0-ebf079833b807227798fac8f89291c42-1.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 41.5 KB


  ORA NEWS

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SPAK pret fletarrestin e ish-krahut t djatht t Edi Rams n qeveri, Arben Ahmetaj

  Burime nga SPAK: Kemi verifikuar si ka dal nga Shqipria, Arben Ahmetaj. Kemi zhvillime surprizuese!

  Emri: Capture-126.jpg

Shikime: 3

Madhsia: 35.1 KB

  Pas disa jav heshtje n media, burime nga SPAK, sipas BW, tregojn se do kemi zhvillime surprizuese n lidhje me dosjen e Arben Ahmetajt. Por jo vetm pr kt dosje!

  Msohet se SPAK tashm ka n dosje se si mundi t dal nga Shqipria ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj, por sipas tyre akoma nuk e dijn saktsisht se ku ndodhet.

  T njjtat burime t BW tregojn se SPAK ka filluar hetimin pasuror ndaj ish-ministrit t shendetsis Ilir Beqja, ndrsa pr Damian Gjiknuri jemi duke br verifikime.

  Ndrkoh pr Arben Ahmetaj ka fakte t reja penale ndaj tij. Burimet n fjal than kan hetuar disa kompani t mdha n vend q me sa duket ishin vend pastrimi parash. Nj flet arresti VIP pret n tavolinn e SPAK q t ekzekutohet nga policia e shtetit.

  Koha Jone

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-03-2023, 17:21
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-02-2016, 16:04
 3. Zdhnsja e Arben Ahmetaj, nga puna n parfumeri te zyrat e Ministris
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 24-11-2013, 23:13
 4. Tom Doshi rebelohet ndaj Rams: Po mbron biznesment e djatht
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-11-2013, 16:36
 5. Berisha i dha nnshtetsin krahut t djatht t Bin Laden
  Nga Borix n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 19-04-2007, 12:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •