Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Marc Andreerssen: Pse Inteligjenca Artificiale do t shptoj botn

  Emri: Marc_inc.jpg

Shikime: 130

Madhsia: 70.4 KB

  Epoka e Inteligjencs Artificiale sht ktu, dhe njerzit i ka zn frika.

  Pr fat t mir, jam ktu pr t sjell lajmin e mir: AI nuk do ta shkatrroj botn dhe n fakt mund ta shptoj at.

  S pari, nj prshkrim i shkurtr i asaj q sht AI: Aplikimi i matematiks dhe kodit t softuerit pr t msuar kompjutert se si t kuptojn, sintetizojn dhe gjenerojn njohuri n mnyra t ngjashme me mnyrn se si njerzit e bjn at. AI sht nj program kompjuterik si do tjetr - ai ekzekuton, merr t dhna, prpunon dhe gjeneron rezultat. Rezultati i AI sht i dobishm n nj gam t gjer fushash, duke filluar nga kodimi n mjeksi, ligj e deri te artet krijuese. Ajo sht n pronsi t njerzve dhe e kontrolluar nga njerzit, si do teknologji tjetr.

  Nj prshkrim m i shkurtr i asaj q nuk sht AI: Softuer vrass dhe robot q do t marrin jet dhe do t vendosin t vrasin racn njerzore ose ndryshe t shkatrrojn gjithka, si shihni n filma.

  Nj prshkrim edhe m i shkurtr i asaj q mund t jet AI: Nj mnyr pr t br m t mir gjithka q na intereson.


  Pse Inteligjenca Artificiale mund t bj m t mir gjithka q na intereson

  Prfundimi kryesor m i vlefshm i shkencs sociale gjat shum dekadave dhe mijra studimeve sht se inteligjenca njerzore i bn nj gam shum t gjer t rezultateve t jets m t mira. Njerzit m inteligjent kan rezultate m t mira n pothuajse do fush t aktivitetit: arritje akademike, performanc n pun, status profesional, t ardhura, kreativitet, shndet fizik, jetgjatsi, t msuarit e aftsive t reja, menaxhimi i detyrave komplekse, lidership, sukses siprmarrs, zgjidhja e konflikteve, t kuptuarit e leximit, financiare. vendimmarrja, t kuptuarit e kndvshtrimeve t t tjerve, artet krijuese, rezultatet e prindrimit dhe knaqsia nga jeta.

  M tej, inteligjenca njerzore sht leva q kemi prdorur pr mijvjear pr t krijuar botn ku jetojm sot: shkenc, teknologji, matematik, fizik, kimi, mjeksi, energji, ndrtim, transport, komunikim, art, muzik, kultur, filozofi, etikn, moralin. Pa aplikimin e inteligjencs n t gjitha kto fusha, ne t gjith do t jetonim ende n kasolle balte, duke grvishtur nj ekzistenc t pakt t bujqsis pr mbijetes. N vend t ksaj, ne kemi prdorur inteligjencn ton pr t rritur standardin ton t jetess n masn 10,000x gjat 4,000 viteve t fundit.

  Ajo q AI na ofron sht mundsia pr t rritur thellsisht inteligjencn njerzore pr t'i br t gjitha kto rezultate t inteligjencs - dhe shum t tjera, nga krijimi i ilaeve t reja tek mnyrat pr t zgjidhur ndryshimet klimatike e deri tek teknologjit pr t arritur yjet - shum, shum m mir nga ktu.

  Rritja e inteligjencs njerzore tashm ka filluar - AI sht tashm rreth nesh n formn e sistemeve t kontrollit kompjuterik t shum llojeve, tani po prshkallzohet me shpejtsi me Modelet e Gjuhve t Mdha t AI si ChatGPT dhe do t prshpejtohet shum shpejt nga ktu - nse e lejojm.

  N epokn ton t re t AI:

  - do fmij do t ket nj msues t AI q sht pafundsisht i durueshm, pafundsisht i dhembshur, pafundsisht i ditur, pafundsisht i dobishm. Msuesi i inteligjencs artificiale do t jet n krah t do fmije n do hap t zhvillimit t tyre, duke i ndihmuar ata t maksimizojn potencialin e tyre me versionin e makins s dashuris s pafund.

  - do person do t ket nj asistent/trajner/mentor/trajner/kshilltar/terapist t AI q sht pafundsisht i durueshm, pafundsisht i dhembshur, pafundsisht i ditur dhe pafundsisht i dobishm. Asistenti i AI do t jet i pranishm n t gjitha mundsit dhe sfidat e jets, duke maksimizuar rezultatet e do personi.

  - do shkenctar do t ket nj asistent/bashkpuntor/partner t AI q do t zgjeroj n mas t madhe fushn e krkimit dhe arritjeve t tyre shkencore. do artist, do inxhinier, do biznesmen, do mjek, do kujdestar do t ket t njjtn gj n bott e tyre.

  - do udhheqs i njerzve – CEO (drejtues biznesi), zyrtar qeveritar, president jofitimprurs, trajner atletik, msues – do t ket t njjtn gj. Efektet e zmadhimit t vendimeve m t mira nga drejtuesit n t gjith njerzit q ata drejtojn jan t mdha, kshtu q ky shtim i inteligjencs mund t jet m i rndsishmi nga t gjitha.

  - Rritja e produktivitetit n t gjith ekonomin do t prshpejtohet n mnyr dramatike, duke nxitur rritjen ekonomike, krijimin e industrive t reja, krijimin e vendeve t reja t puns dhe rritjen e pagave, dhe duke rezultuar n nj epok t re t prosperitetit material t shtuar n t gjith planetin.

  - Zbulimet shkencore dhe teknologjit dhe ilaet e reja do t zgjerohen n mnyr dramatike, pasi AI na ndihmon t deshifrojm m tej ligjet e natyrs dhe t'i korrim ato pr prfitimin ton.

  - Artet krijuese do t hyjn n nj epok t art, pasi artistt, muzikantt, shkrimtart dhe kineastt e rritur me AI fitojn aftsin pr t realizuar vizionet e tyre shum m shpejt dhe n shkall m t madhe se kurr m par.

  - Madje mendoj se AI do t prmirsoj luftn, kur duhet t ndodh, duke ulur n mnyr dramatike normat e vdekjeve gjat lufts. do luft karakterizohet nga vendime t tmerrshme t marra nn presion t madh dhe me informacione t kufizuara thelbsisht nga lider njerzor shum t kufizuar. Tani, komandantt ushtarak dhe udhheqsit politik do t ken kshilltar t AI q do t'i ndihmojn ata t marrin vendime shum m t mira strategjike dhe taktike, duke minimizuar rrezikun, gabimin dhe gjakderdhjen e panevojshme.

  - Shkurtimisht, do gj q njerzit bjn me inteligjencn e tyre natyrore sot mund t bhet shum m mir me AI, dhe ne do t jemi n gjendje t prballemi me sfida t reja q kan qen t pamundura pr t'u prballur pa AI, nga shrimi i t gjitha smundjeve deri tek arritja e udhtimit ndryjor.

  - Dhe kjo nuk ka t bj vetm me inteligjencn! Ndoshta cilsia m e nnvlersuar e AI sht sa humanizuese mund t jet. Arti i AI u jep njerzve t cilve u mungojn aftsit teknike lirin pr t krijuar dhe ndar idet e tyre artistike. Biseda me nj mik empatik t inteligjencs artificiale prmirson me t vrtet aftsin e tyre pr t prballuar vshtirsit. Dhe chatbotet mjeksore t AI jan tashm m empatik se homologt e tyre njerzor. N vend q ta bjn botn m t ashpr dhe m mekanike, AI pafundsisht i durueshm dhe dashamirs do ta bj botn m t ngroht dhe m t kndshme.


  Aksionet ktu jan t larta. Mundsit jan t thella. Inteligjenca artificiale sht ndoshta gjja m e rndsishme – dhe m e mira – q qytetrimi yn ka krijuar ndonjher, sigurisht n t njjtin nivel me energjin elektrike dhe mikroipet, dhe ndoshta prtej tyre.

  Zhvillimi dhe prhapja e AI – larg nga nj rrezik q duhet t kemi frik – sht nj detyrim moral q kemi ndaj vetes, ndaj fmijve tan dhe ndaj t ardhmes son.

  Ne duhet t jetojm n nj bot shum m t mir me AI, dhe tani mundemi.


  Pra, Pse Paniku?

  N kontrast me kt pikpamje pozitive, biseda publike pr inteligjencn artificiale aktualisht sht xhiruar me frik histerike dhe paranoj.

  Ne dgjojm pretendime se AI do t na vras t gjithve n mnyra t ndryshme, do t shkatrroj shoqrin ton, do t na marr t gjitha punt, do t shkaktoj pabarazi gjymtuese dhe do t'u mundsoj njerzve t kqij t bjn gjra t tmerrshme.

  far e shpjegon kt divergjenc n rezultatet e mundshme nga utopia e afrt n distopin tmerruese?

  Historikisht, do teknologji e re q ka rndsi, nga ndriimi elektrik te makinat, radio n internet, ka ndezur nj panik moral - nj epidemi sociale q i bind njerzit se teknologjia e re do t shkatrroj botn, ose shoqrin, ose t dyja. Njerzit e mir n Arkivin e Pesimistve kan dokumentuar kto panik moral t nxitur nga teknologjia gjat dekadave; historia e tyre e bn t qart modelin. Rezulton se ky panik i pranishm nuk sht as i pari pr AI.

  Tani, sigurisht q sht rasti q shum teknologji t reja kan uar n rezultate t kqija - shpesh t njjtat teknologji q prndryshe kan qen jashtzakonisht t dobishme pr mirqenien ton. Pra, nuk sht se ekzistenca e thjesht e nj paniku moral do t thot se nuk ka asgj pr t'u shqetsuar.

  Por nj panik moral sht nga vet natyra e tij irracional – merr at q mund t jet nj shqetsim legjitim dhe e fryn at n nj nivel histerie q n mnyr ironike e bn m t vshtir prballjen me shqetsime realisht serioze.

  Dhe kemi apo s'kemi nj panik moral t plot pr AI tani.

  Ky panik moral tashm po prdoret si nj forc motivuese nga nj sr aktorsh pr t krkuar veprime politike – kufizime, rregullore dhe ligje t reja t AI. Kta aktor, t cilt po bjn deklarata publike jashtzakonisht dramatike n lidhje me rreziqet e AI – duke u ushqyer dhe duke ndezur m tej panikun moral – t gjith e paraqesin veten si kampion vetmohues t s mirs publike.

  Por a jan ata?

  Dhe a kan ata t drejt apo e kan gabim?


  Pagzuesit dhe kontrabandistt e AI

  Ekonomistt kan vrejtur nj model t gjat n lvizjet reformuese t ktij lloji. Aktort brenda lvizjeve si kto ndahen n dy kategori - "Pagzues" dhe "Kontrabandist" - duke u mbshtetur n shembullin historik t ndalimit t alkoolit n Shtetet e Bashkuara n vitet 1920:

  - “Pagzuesit” jan reformatort social besimtar t vrtet, t cilt n mnyr legjitime ndjejn – thellsisht dhe emocionalisht, nse jo racionalisht – se krkohen kufizime, rregullore dhe ligje t reja pr t parandaluar katastrofn shoqrore. Pr ndalimin e alkoolit, kta aktor ishin shpesh fjal pr fjal t krishter t devotshm q mendonin se alkooli po shkatrronte strukturn morale t shoqris. Pr rrezikun e inteligjencs artificiale, kta aktor jan besimtar t vrtet se AI paraqet nj form apo tjetr rreziqe ekzistenciale – lidhini ato n nj poligraf, ata me t vrtet e kuptojn at.

  - “Kontabandistt” jan oportunistt me interesa personale, t cilt mund t prfitojn financiarisht nga vendosja e kufizimeve, rregulloreve dhe ligjeve t reja q i izolojn ata nga konkurrentt. Pr ndalimin e alkoolit, kta ishin hajdutt e vrtet q bn nj pasuri duke u shitur alkool t paligjshm amerikanve kur shitjet legjitime t alkoolit u ndaluan. Pr rrezikun e inteligjencs artificiale, kta jan CEO q do t fitojn m shum para nse ngrihen barriera rregullatore q formojn nj kartel t shitsve t inteligjencs artificiale t bekuar nga qeveria t mbrojtur nga startup-et e reja dhe konkurrenca me burim t hapur – versioni i softuerit t bankave “shum t mdha pr t dshtuar”.

  Nj cinik do t sugjeronte se disa nga Pagzuesit e dukshm jan gjithashtu Kontrabandist – veanrisht ata q paguhen pr t sulmuar AI nga universitetet e tyre, qendrat e mendimit, grupet e aktivistve dhe mediat e tyre. Nse paguheni nj rrog ose merrni grante pr t nxitur panikun e AI… ju ndoshta jeni nj Kontrabandist.

  Problemi me Kontrabandistt sht se ata fitojn. Pagzuesit jan ideolog naiv, Kontrabandistt jan operator cinik, dhe kshtu rezultati i lvizjeve reformuese si kto sht shpesh q Kontrabandistt marrin at q duan - kapjen rregullatore, izolimin nga konkurrenca, formimin e nj karteli - dhe Pagzuesit mbeten t habitur se ku dshira e tyre pr prmirsim social shkoi kaq keq.

  Ne sapo jetuam nj shembull mahnits t ksaj – reformn bankare pas krizs financiare globale t vitit 2008. Pagzuesit na than se na duheshin ligje dhe rregullore t reja pr t prishur bankat "shum t mdha pr t falimentuar" pr t parandaluar q nj kriz e till t mos ndodhte m. Kshtu q Kongresi miratoi Aktin Dodd-Frank t vitit 2010, i cili u tregtua si i knaqshm i qllimit t Pagzuesve, por n realitet u miratua nga Kontrabandistt - bankat e mdha. Rezultati sht se t njjtat banka q ishin “shum t mdha pr t falimentuar” n vitin 2008 jan shum, shum m t mdha tani.

  Pra, n praktik, edhe kur Pagzuesit jan t vrtet - dhe madje edhe kur Pagzuesit kan t drejt - ata prdoren si mbules nga Kontrabandistt manipulator dhe hajdut pr t prfituar vetja e tyre.

  Dhe kjo sht ajo q po ndodh n prpjekjen pr rregullimin e AI tani.

  Megjithat, nuk mjafton thjesht t identifikohen aktort dhe t kundrshtohen motivet e tyre. Ne duhet t shqyrtojm argumentet e Pagzuesve dhe Kontrabandistve pr meritat e tyre.


  Rreziku i AI #1: A do t na vras AI ne t gjithve?

  Rreziku i par dhe origjinal i shkatrrimit t AI sht q AI do t vendos t vras njerzimin.

  Frika se teknologjia e krijimit ton do t ngrihet dhe do t na shkatrroj sht e koduar thell n kulturn ton. Grekt e shprehn kt frik n Mitin e Prometeut - Prometeu i solli njeriut fuqin shkatrruese t zjarrit, dhe n prgjithsi t teknologjis ("techne"), pr t ciln Prometeu u dnua me tortura t prhershme nga perndit. M von, Mary Shelley na dha ne modernve versionin ton t ktij miti n romanin e saj Frankenstein, ose Prometeu Modern , n t cilin ne zhvillojm teknologjin pr jetn e prjetshme, e cila m pas ngrihet dhe krkon t na shkatrroj. Dhe sigurisht, asnj histori gazete paniku me AI nuk sht e plot pa nj imazh t palvizshm t nj roboti vrass me sy t kuq nga filmat Terminator t James Cameron.

  Qllimi i supozuar evolucionar i ksaj mitologjie sht t na motivoj q t shqyrtojm seriozisht rreziqet e mundshme t teknologjive t reja - zjarri, n fund t fundit, mund t prdoret vrtet pr t djegur qytete t tra. Por ashtu si zjarri ishte gjithashtu themeli i qytetrimit modern q prdoret pr t na mbajtur ngroht dhe t sigurt n nj bot t ftoht dhe armiqsore, kjo mitologji injoron ann m t madhe t shumics - t gjitha? – teknologjit e reja, dhe n praktik ndez emocione shkatrruese dhe jo analiza t arsyetuara. Vetm pr shkak se njeriu paramodern u tremb kshtu nuk do t thot q ne duhet; ne mund t aplikojm racionalitetin n vend.

  Mendimi im sht se ideja q AI do t vendos t vras njerzimin sht nj gabim i thell kategorik. Inteligjenca artificiale nuk sht nj qenie e gjall q sht prgatitur nga miliarda vjet evolucion pr t marr pjes n betejn pr mbijetesn e m t fortit, si jan kafsht dhe si jemi ne. sht matematik – kod – kompjuter, t ndrtuar nga njerzit, n pronsi t njerzve, t prdorur nga njerzit, t kontrolluar nga njerzit. Ideja q n nj moment do t zhvilloj nj mendje t vetn dhe do t vendos se ka motive q e shtyjn at t prpiqet t na vras sht nj valzim paragjykues.

  Me pak fjal, AI nuk dshiron, nuk ka qllime, nuk dshiron t t vras, sepse nuk sht i gjall. Dhe AI ​​sht nj makin - nuk do t ringjallet m shum sesa makina e juaj thekse buke.

  Tani, padyshim, ka besimtar t vrtet n vrassin AI - Pagzuesit - t cilt po fitojn nj sasi t papritur stratosferike t mbulimit mediatik pr paralajmrimet e tyre t tmerrshme, disa prej t cilve pretendojn se e kan studiuar kt tem pr dekada dhe thon se tani jan t friksuar nga puna e tyre. mendjen nga ajo q kan msuar. Disa nga kta besimtar t vrtet jan madje novator t vrtet t teknologjis. Kta aktor po argumentojn pr nj sr kufizimesh t uditshme dhe ekstreme mbi AI, duke filluar nga ndalimi i zhvillimit t AI, deri te sulmet ajrore ushtarake n qendrat e t dhnave dhe lufta brthamore. Ata argumentojn se pr shkak se njerzit si un nuk mund t prjashtojn pasojat e ardhshme katastrofike t AI, ne duhet t marrim nj mas paraprakeqndrim q mund t krkoj sasi t mdha t dhuns fizike dhe vdekjes pr t parandaluar rrezikun e mundshm ekzistencial.

  Prgjigja ime sht se pozicioni i tyre sht joshkencor – Cila sht hipoteza e testueshme? far do ta falsifikonte hipotezn? Si e dim kur po futemi n nj zon t rrezikshme? Kto pyetje mbeten kryesisht pa prgjigje, prve "Ju nuk mund t provoni se nuk do t ndodh!" N fakt, pozicioni i ktyre pagzuesve sht kaq joshkencor dhe kaq ekstrem – nj teori konspirative pr matematikn dhe kodin – dhe tashm bn thirrje pr dhun fizike, saq un do t bj dika q normalisht nuk do ta bja dhe do t v n dyshim edhe motivet e tyre.

  Konkretisht, un mendoj se tre gjra po ndodhin:

  S pari, kujtoni se John Von Neumann iu prgjigj shtrngimit t famshm t Robert Oppenheimer pr rolin e tij n krijimin e armve brthamore – t cilat ndihmuan n prfundimin e Lufts s Dyt Botrore dhe parandalimin e Lufts s Tret Botrore – me: “Disa njerz rrfejn fajin pr t krkuar kredi pr mkatin”. Cila sht mnyra m dramatike q dikush mund t marr merita pr rndsin e puns s dikujt pa u tinglluar haptazi mburrs? Kjo shpjegon mosprputhjen midis fjalve dhe veprimeve t Pagzuesve t cilt n t vrtet po ndrtojn dhe financojn AI – shikoni veprimet e tyre, jo fjalt e tyre. (Truman u tregua m i ashpr pas takimit me Oppenheimer: "Mos e lini t hyj prsri at qaraman ktu." )

  S dyti, disa nga Pagzuesit jan n t vrtet Kontrabandist. Ekziston nj profesion i tr i "ekspertit t siguris s AI", "etiks s AI", "krkuesit t rrezikut t AI". Ata paguhen pr t qen dnues dhe deklaratat e tyre duhet t prpunohen si duhet.

  S treti, Kalifornia sht me t drejt e famshme pr mijra kultet tona, nga EST n Tempullin e Popujve, nga Porta e Parajss te Familja Manson. Shum, edhe pse jo t gjitha, nga kto kulte jan t padmshme dhe ndoshta shrbejn edhe pr nj qllim pr njerzit e tjetrsuar q gjejn veten n to. Por disa jan vrtet shum t rrezikshme, dhe kultet e kan shum t vshtir t kalojn vijn q prfundimisht on n dhun dhe vdekje.

  Dhe realiteti, i cili sht i qart pr t gjith n Zonn e Gjirit, por ndoshta jo jasht tij, sht se "rreziku i AI" sht zhvilluar n nj kult , i cili sht shfaqur papritmas n dritn e vmendjes s shtypit global dhe biseds publike. Ky kult ka trhequr jo vetm personazhe t skajshm, por edhe disa ekspert aktual t industris dhe nj numr jo t vogl donatorsh t pasur – duke prfshir, deri von, Sam Bankman-Fried. Dhe ka zhvilluar nj gam t plot t sjelljeve dhe besimeve t kultit.

  Ky kult sht arsyeja pse ka nj grup ndshkues t rrezikut t inteligjencs artificiale q tingllojn kaq ekstrem - nuk sht se ata n fakt kan njohuri sekrete q e bjn ekstremizmin e tyre logjik, sht se ata e kan rrahur veten n nj furi dhe jan me t vrtet...jashtzakonisht ekstreme.

  Rezulton se ky lloj kulti nuk sht i ri – ekziston nj tradit e gjat perndimore e milenarizmit, e cila gjeneron kulte apokalipsi. Kulti i rrezikut t AI ka t gjitha shenjat dalluese t nj kulti apokalipsi mijvjear. Nga Wikipedia, me shtesa nga un:

  “Millenarizmi sht besimi i nj grupi ose lvizjeje [dnuesit e rrezikut t AI] n nj transformim themelor t ardhshm t shoqris [ardhja e AI], pas t cilit t gjitha gjrat do t ndryshojn [utopia e AI, distopia dhe/ose fundi i bots] . Vetm ngjarjet dramatike [ndalimet e AI, sulmet ajrore n qendrat e t dhnave, sulmet brthamore ndaj AI t parregulluar] shihen si t afta t ndryshojn botn [t parandalojn AI] dhe ndryshimi parashikohet t ndodh, ose t mbijetoj, nga nj grup i devotshm dhe i prkushtuar. . N shumicn e skenarve mijvjear, fatkeqsia ose beteja q do t vij [apokalipsi i AI, ose parandalimi i saj] do t pasohet nga nj bot e re, e pastruar [ndalimet e AI], n t ciln besimtart do t shprblehen [ose t paktn do t pranohen se kan qen t drejt gjat gjith kohs ].”

  Ky model kulti apokalipsi sht aq i dukshm sa jam i befasuar q m shum njerz nuk e shohin at.

  Mos m keqkuptoni, kultet jan argtuese pr t'u dgjuar, materiali i tyre i shkruar sht shpesh krijues dhe magjepss, dhe antart e tyre angazhohen n darka dhe n TV. Por bindjet e tyre ekstreme nuk duhet t prcaktojn t ardhmen e ligjeve dhe shoqris – padyshim q jo.


  Rreziku #2 i AI: A do ta shkatrroj AI shoqrin ton?

  Rreziku i dyt i diskutuar gjersisht i AI sht se AI do t shkatrroj shoqrin ton, duke gjeneruar rezultate q do t jen aq "t dmshme", pr t prdorur nomenklaturn e ktij lloji t dnimit, sa t shkaktoj dme t thella pr njerzimin, edhe nse nuk jemi fjal pr fjal t vrar.

  Versioni i shkurtr: Nse robott vrass nuk na vrasin, gjuha e urrejtjes dhe keqinformimi do t na vrasin.

  Ky sht nj shqetsim relativisht i kohve t fundit, i cili u degzua nga dhe disi mori prsipr lvizjen "Rreziku i AI" q prshkrova m lart. N fakt, terminologjia e rrezikut t AI ndryshoi koht e fundit nga "siguria e AI" - termi i prdorur nga njerzit q shqetsohen se AI do t na vriste fjal pr fjal - n "prafrim t AI" - termi i prdorur nga njerzit q jan t shqetsuar pr "dmtimet" shoqrore. Njerzit origjinal t siguris s AI jan t zhgnjyer nga ky ndryshim, megjithse nuk din si ta rikthejn at n kuti - ata tani mbrojn q tema aktuale e rrezikut t AI t riemrtohet "AI mos-te-na-vrasi-t-gjithve-izmi", e cila ende nuk sht miratuar gjersisht, por sht t paktn e qart.

  Sugjerimi pr natyrn e pretendimit t rrezikut shoqror t AI sht termi i tij, "prafrimi i AI". Prafrimi me far? Vlerat njerzore. Vlerat njerzore t kujt? Ah, ja ku gjrat bhen t ndrlikuara.

  Si ndodh, un kam qen n rreshtin e par t nj situate analoge - luftrat e "besimit dhe siguris" t mediave sociale. Si sht tashm e qart, shrbimet e mediave sociale kan qen nn presion masiv nga qeverit dhe aktivistt pr t ndaluar, kufizuar, censuruar dhe ndryshe shtypur nj gam t gjer prmbajtjesh pr shum vite. Dhe t njjtat shqetsime t "gjuhs s urrejtjes" (dhe homologut t saj matematikor, "paragjykimit algoritmik") dhe "dezinformimit" po transferohen drejtprdrejt nga konteksti i mediave sociale n kufirin e ri t "prshtatjes s AI".

  Msimet e mia t mdha nga luftrat e mediave sociale jan:

  Nga njra an, nuk ka nj pozicion absolutist t fjals s lir. S pari, do vend, prfshir Shtetet e Bashkuara, i bn t paktn disa prmbajtje t paligjshme. S dyti, ka lloje t caktuara t prmbajtjes, si pornografia e fmijve dhe nxitjet pr dhun n botn reale, pr t cilat pothuajse do shoqri pranon t jen jasht kufijve – legale ose jo – nga pothuajse do shoqri. Pra, do platform teknologjike q lehtson ose gjeneron prmbajtje - fjalimi - do t ket disa kufizime.

  Nga ana tjetr, shpati i rrshqitshm nuk sht nj gabim, sht nj pashmangshmri. Pasi t krijohet nj korniz pr kufizimin edhe t prmbajtjes jashtzakonisht t tmerrshme - pr shembull, pr gjuhn e urrejtjes, nj fjal specifike lnduese ose pr keqinformim, pohime dukshm t rreme si "Papa ka vdekur" - nj gam tronditse e gjer agjencish qeveritare dhe presion grupe aktivistsh, dhe entitetet joqeveritare do t hyjn n lvizje dhe do t krkojn nivele gjithnj e m t mdha censurimi dhe shtypjeje t fardo fjalimi q ata e shohin si krcnues pr shoqrin dhe/ose preferencat e tyre personale. Ata do ta bjn kt deri dhe duke prfshir n mnyra q jan krime t zhveshur. Ky cikl n praktik mund t vazhdoj me sa duket prgjithmon, me mbshtetjen entuziaste t monitoruesve autoritar t salls t instaluar n t gjith strukturat tona elitare t pushtetit. Kjo ka qen e prhapur pr nj dekad n mediat sociale dhe me vetm disaprjashtime vazhdon t bhet m e zjarrt gjat gjith kohs.

  Dhe kshtu kjo sht dinamika q sht formuar rreth "prshtatjes s AI" tani. Prkrahsit e saj pretendojn menurin pr t inxhinieruar fjalimin dhe mendimin e krijuar nga AI q jan t mira pr shoqrin, dhe pr t ndaluar t folurit e krijuar nga AI dhe mendimet q jan t kqija pr shoqrin. Kundrshtart e saj pohojn se policia e mendimit sht jashtzakonisht arrogante dhe arrogante – dhe shpesh kriminel t plot, t paktn n SHBA – dhe n fakt po krkon t bhet nj lloj i ri i diktaturs autoritare t shkrir qeveri-korporat-akademike t fjals autoritare t shqyer direkt nga faqet e librit 1984 e George Orwell.

  Ndrsa prkrahsit e "besimit dhe siguris" dhe "prshtatjes s AI" jan grumbulluar n nj pjes shum t ngusht t popullsis globale q karakterizon elitat bregdetare amerikane - e cila prfshin shum nga njerzit q punojn dhe shkruajn pr industrin e teknologjis - shum nga lexuesit e mi do ta gjeni veten t prgatitur pr t argumentuar se nevojiten kufizime dramatike n prodhimin e AI pr t shmangur shkatrrimin e shoqris. Nuk do t prpiqem t'ju largoj nga kjo tani, thjesht do t them se kjo sht natyra e krkess dhe se shumica e njerzve n bot as nuk pajtohen me ideologjin tuaj dhe as nuk duan t'ju shohin t fitoni.

  Nse nuk jeni dakord me moralin mbizotrues q po imponohet si n mediat sociale ashtu edhe n AI prmes kodeve t t folurit gjithnj n rritje, duhet t kuptoni gjithashtu se lufta pr at q AI lejohet t thot/gjeneroj do t jet edhe m e rndsishme – shum – sesa lufta pr censurn e mediave sociale. Inteligjenca artificiale ka shum t ngjar t jet shtresa e kontrollit pr gjithka n bot. Mnyra se si lejohet t funksionoj do t ket rndsi ndoshta m shum se do gj tjetr q ka pasur ndonjher. Ju duhet t jeni t vetdijshm se si nj grup i vogl dhe i izoluar inxhiniersh social partizan po prpiqen ta prcaktojn kt pikrisht tani, nn mbulimin e pretendimit shekullor se po ju mbrojn.

  Me pak fjal, mos lejoni q policia e mendimit t shtyp AI.


  Rreziku #3 i AI: A do t'i marr AI t gjitha punt tona?

  Frika e humbjes s puns pr shkak t mekanizimit, automatizimit, kompjuterizimit ose AI ka qen nj panik i prsritur pr qindra vjet, q nga fillimi origjinal i makinerive t tilla si tezgjahja mekanike. Edhe pse do teknologji e re e madhe ka uar n m shum vende pune me paga m t larta gjat historis, do val e ktij paniku shoqrohet me pretendime se "kjo koh sht ndryshe" - kjo sht koha q m n fund do t ndodh, kjo sht teknologjia q m n fund do t jepni goditjen e ekiit puns njerzore. E megjithat, nuk ndodh kurr.

  Ne kemi kaluar npr dy cikle t tilla t panikut t papunsis t drejtuar nga teknologjia n t kaluarn ton t afrt – paniku i kontraktimit t viteve 2000 dhe paniku i automatizimit t viteve 2010. Pavarsisht nga shum koka q flasin, ekspert dhe madje edhe drejtues t industris s teknologjis q godasin tryezn gjat t dy dekadave q papunsia masive ishte afr, nga fundi i vitit 2019 – pikrisht prpara fillimit t COVID – bota kishte m shum vende pune me paga m t larta se kurr n histori.

  Megjithat, kjo ide e gabuar nuk do t vdes.

  Dhe sigurisht, sht kthyer.

  Kt her, ne m n fund kemi teknologjin q do t marr t gjitha punt dhe do t'i bj t teprt puntort njerzor - AI e vrtet. Me siguri kt her historia nuk do t prsritet, dhe AI ​​do t shkaktoj papunsi masive – dhe jo rritje t shpejt ekonomike, t puns dhe pagave – apo jo?

  Jo, kjo nuk do t ndodh – dhe n fakt AI, nse lejohet t zhvillohet dhe t prhapet n t gjith ekonomin, mund t shkaktoj bumin m dramatik dhe t qndrueshm ekonomik t t gjitha kohrave, me rritjen prkatse rekord t vendeve t puns dhe pagave – pikrisht e kundrta e friks. Dhe ja pse.

  Gabimi thelbsor q dnuesit e automatizimit-vret-pun vazhdojn t bjn quhet Gunga e Gabimit t Puns. Ky gabim sht nocioni i pasakt se ka nj sasi fikse t puns pr t'u br n ekonomi n do koh t caktuar, dhe ose makinerit e bjn at ose njerzit - dhe nse makinerit e bjn at, nuk do t ket pun q njerzit t bjn.

  Gabimi i gungs s puns rrjedh natyrshm nga intuita naive, por intuita naive ktu sht e gabuar. Kur teknologjia aplikohet n prodhim, ne marrim rritje t produktivitetit - nj rritje e prodhimit t gjeneruar nga nj reduktim i inputeve. Rezultati sht mime m t ulta pr mallra dhe shrbime. Ndrsa mimet pr mallrat dhe shrbimet bien, ne paguajm m pak pr to, q do t thot se tani kemi fuqi shtes shpenzuese me t ciln mund t blejm gjra t tjera . Kjo rrit krkesn n ekonomi, e cila nxit krijimin e prodhimit t ri– duke prfshir produkte t reja dhe industri t reja – q m pas krijon vende t reja pune pr njerzit q u zvendsuan nga makinerit n punt e mparshme. Rezultati sht nj ekonomi m e madhe me prosperitet m t lart material, m shum industri, m shum produkte dhe m shum vende pune.

  Por lajmi i mir nuk mbaron me kaq. Ne gjithashtu marrim paga m t larta. Kjo sht pr shkak se, n nivelin e puntorit individual, tregu vendos kompensimin si funksion t produktivitetit margjinal t puntorit. Nj puntor n nj biznes me teknologji do t jet m produktiv sesa nj puntor n nj biznes tradicional. Pundhnsi ose do t'i paguaj atij puntori m shum para pasi ai tani sht m produktiv, ose nj pundhns tjetr do t'i paguaj, thjesht nga interesi vetjak. Rezultati sht se teknologjia e futur n nj industri n prgjithsi jo vetm q rrit numrin e vendeve t puns n industri, por gjithashtu rrit pagat.

  Pr ta prmbledhur, teknologjia i fuqizon njerzit t jen m produktiv. Kjo bn q mimet pr mallrat dhe shrbimet ekzistuese t bien dhe t rriten pagat. Kjo nga ana tjetr shkakton rritje ekonomike dhe rritje t vendeve t puns, ndrkoh q motivon krijimin e vendeve t reja t puns dhe industrive t reja. Nse nj ekonomi tregu lejohet t funksionoj normalisht dhe nse teknologjia lejohet t futet lirisht, ky sht nj cikl i prhershm n rritje q nuk prfundon kurr. Sepse, si vrejti Milton Friedman, "Dshirat dhe nevojat njerzore jan t pafundme" - ne gjithmon duam m shum sesa kemi. Nj ekonomi tregu e zhytur n teknologji sht mnyra se si ne afrohemi me ofrimin e gjithkaje q mund t dshirojm t gjith, por kurr deri n fund. Dhe kjo sht arsyeja pse teknologjia nuk i shkatrron vendet e puns dhe nuk do t'i shkatrroj kurr.

  Kto jan ide t tilla marramendse pr njerzit q nuk jan ekspozuar ndaj tyre, saq mund t'ju duhet pak koh pr ti kuptuar ato. Por betohem q nuk po i shpik – n fakt ju mund t lexoni gjithka rreth tyre n tekstet standarde t ekonomis. Un rekomandoj kapitullin Mallkimi i makineris n "Ekonomia n nj msim" t Henry Hazlitt dhe Peticioni satirik i qirinjve t Frederic Bastiat pr t fshir diellin pr shkak t konkurrencs s tij t pandershme me industrin e ndriimit, ktu e modernizuar pr kohn ton.

  Por kt her sht ndryshe, po mendoni. Kt her, me AI, ne kemi teknologjin q mund t zvendsoj T GJITH punn njerzore.

  Por, duke prdorur parimet q prshkrova m lart, mendoni se far do t thot q fjal pr fjal e gjith puna ekzistuese njerzore t zvendsohet me makina.

  Do t nnkuptonte nj norm ngritjeje t rritjes s produktivitetit ekonomik q do t ishte absolutisht stratosferike, shum prtej do precedenti historik. mimet e mallrave dhe shrbimeve ekzistuese do t bien n t gjith bordin n pothuajse zero. Mirqenia e konsumatorve do t ngrihej n qiell. Fuqia shpenzuese e konsumatorit do t ngrihej n qiell. Krkesa e re n ekonomi do t shprthej. Siprmarrsit do t krijonin grupe marramendse t industrive, produkteve dhe shrbimeve t reja dhe do t punsonin sa m shum njerz dhe AI ​​sa t mundeshin sa m shpejt q t ishte e mundur pr t prmbushur t gjith krkesn e re.

  Supozoni se AI e zvendson edhe nj her at pun? Cikli do t prsritej, duke nxitur mirqenien e konsumatorve, rritjen ekonomike dhe rritjen e vendeve t puns dhe t pagave edhe m t larta. Do t ishte nj spirale drejt nj utopie materiale q as Adam Smith dhe as Karl Marksi nuk guxuan ta ndrronin.

  Duhet t jemi kaq me fat.


  Rreziku #4 i AI: A do t oj AI n pabarazi gjymtuese?

  Duke folur pr Karl Marksin, shqetsimi pr marrjen e punve nga AI shkon drejtprdrejt n rrezikun tjetr t pretenduar t AI, q sht, OK, Marc, supozoni se AI i merr t gjitha punt, qoft pr keq ose pr mir. A nuk do t rezultoj kjo n pabarazi masive dhe gjymtuese t pasuris, pasi pronart e AI korrin t gjitha shprblimet ekonomike dhe njerzit e rregullt nuk marrin asgj?

  Si ndodh, ky ishte nj pretendim qendror i marksizmit, se pronart e mjeteve t prodhimit - borgjezia - n mnyr t pashmangshme do t vidhnin t gjith pasurin shoqrore nga njerzit q bjn punn aktuale - proletariatit. Ky sht nj tjetr gabim q thjesht nuk do t vdes sado shpesh t hidhet posht nga realiteti. Por gjithsesi le t kalojm nj kunj n zemrn e tij.

  E meta n kt teori sht se, si pronar i nj pjese t teknologjis, nuk sht n interesin tuaj ta mbani at pr vete – n fakt e kundrta, sht n interesin tuaj t'ia shisni sa m shum klientve. Tregu m i madh n bot pr do produkt sht e gjith bota, t 8 miliard prej nesh. Dhe kshtu n realitet, do teknologji e re – madje edhe ato q fillojn duke u shitur n ajr t rrall t kompanive t mdha me pages ose konsumatorve t pasur – prhapet me shpejtsi derisa t jet n duart e tregut masiv m t madh t mundshm, n fund t t gjithve n planet.

  Shembulli klasik i ksaj ishte i ashtuquajturi "plani sekret" i Elon Musk - t cilin ai natyrisht e publikoi hapur - pr Tesln n 2006:

  Hapi 1, Ndrtoni nj makin sportive [t shtrenjt]

  Hapi 2, Prdorni ato para pr t ndrtuar nj makin t prballueshme

  Hapi 3, Prdorni ato para pr t ndrtuar nj makin edhe m t prballueshme

  …q sigurisht sht pikrisht ajo q ai ka br, duke u br njeriu m i pasur n bot si rezultat.

  Pika e fundit sht kye. A do t ishte Elon edhe m i pasur nse do t'u shiste makina vetm njerzve t pasur sot? Jo. A do t ishte edhe m i pasur se kaq nse do t bnte makina vetm pr vete? Sigurisht q jo. Jo, ai maksimizon fitimin e tij duke shitur n tregun m t madh t mundshm, n bot.

  Me pak fjal, t gjith e marrin kt gj – si e pam n t kaluarn jo vetm me makinat, por edhe me energjin elektrike, radion, kompjutert, internetin, telefonat celular dhe motort e krkimit. Prodhuesit e teknologjive t tilla jan shum t motivuar pr t ulur mimet e tyre derisa t gjith n planet t'i prballojn ato. Kjo sht pikrisht ajo q po ndodh tashm n AI – kjo sht arsyeja pse ju mund t prdorni AI gjeneruese m t fundit jo vetm me kosto t ult, por edhe falas sot n formn e Microsoft Bing dhe Google Bard – dhe kjo sht ajo q do t vazhdoj t ndodh. Jo sepse shitsit e till jan budallenj ose bujar, por pikrisht sepse jan lakmitar – ata duan t maksimizojn madhsin e tregut t tyre, gj q maksimizon fitimet e tyre.

  Pra, ajo q ndodh sht e kundrta e teknologjis q nxit centralizimin e pasuris – klientt individual t teknologjis, n fund t fundit duke prfshir t gjith n planet, fuqizohen n vend t ksaj dhe kapin pjesn m t madhe t vlers s krijuar. Ashtu si me teknologjit e mparshme, kompanit q ndrtojn AI – duke supozuar se duhet t funksionojn n nj treg t lir – do t konkurrojn furishm pr ta realizuar kt.

  Marksi gaboi ather dhe gabon tani.

  Kjo nuk do t thot se pabarazia nuk sht nj problem n shoqrin ton. sht, thjesht nuk sht duke u drejtuar nga teknologjia, sht duke u drejtuar nga e kundrta , nga sektort e ekonomis q jan m rezistentt ndaj teknologjis s re, q kan ndrhyrjen m t madhe t qeveris pr t parandaluar adoptimin e teknologjis s re si AI - veanrisht strehimi, arsimi dhe kujdesi shndetsor. Rreziku aktual i AI dhe pabarazis nuk sht se AI do t shkaktoj m shum pabarazi, por se ne nuk do t lejojm q AI t prdoret pr t reduktuar pabarazin.


  Rreziku i inteligjencs artificiale #5: A do t mundsoi AI q njerzit e kqij t bjn gjra t kqija?

  Deri m tani kam shpjeguar pse katr nga pes rreziqet m shpesh t propozuara t AI nuk jan reale - AI nuk do t vij n jet dhe nuk do t na vras, AI nuk do t shkatrroj shoqrin ton, AI nuk do t shkaktoj papunsi masive dhe AI ​​nuk do t shkaktoj nj rritje shkatrruese e pabarazis. Por tani le t trajtojm t pestn, at me t ciln n fakt pajtohem: AI do ta bj m t leht pr njerzit e kqij t bjn gjra t kqija.

  N nj far kuptimi kjo sht nj tautologji. Teknologjia sht nj mjet. Mjetet, duke filluar me zjarrin dhe gurt, mund t prdoren pr t br gjra t mira – pr t gatuar ushqim dhe pr t ndrtuar shtpi – dhe gjra t kqija – pr t djegur njerzit dhe pr t vrar njerzit. do teknologji mund t prdoret pr t mir ose pr keq. Mjaft e drejt. Dhe AI ​​do ta bj m t leht pr kriminelt, terroristt dhe qeverit armiqsore t bjn gjra t kqija, pa diskutim.

  Kjo bn q disa njerz t propozojn, mir, n at rast, le t mos rrezikojm, le ta ndalojm AI tani prpara se kjo t ndodh. Fatkeqsisht, AI nuk sht nj material fizik ezoterik q sht i vshtir pr t'u gjetur, si plutoniumi. sht e kundrta, sht materiali m i leht n bot – matematika dhe kodi.

  Macja me inteligjenc artificiale sht padyshim tashm jasht ants. Ju mund t msoni se si t ndrtoni AI nga mijra kurse, libra, letra dhe video falas n internet, dhe ka zbatime t jashtzakonshme me burim t hapur q po shtohen do dit. AI sht si ajri - do t jet kudo. Niveli i shtypjes totalitare q do t krkohej pr t arrestuar do t ishte kaq drakoniane – nj qeveri botrore q monitoron dhe kontrollon t gjith kompjutert? bandit me jackbooted n helikopter t zinj q kapin GPU mashtruese? – se nuk do t kishim nj shoqri pr t mbrojtur.

  Pra, n vend t ksaj, ekzistojn dy mnyra shum t drejtprdrejta pr t adresuar rrezikun e njerzve t kqij q bjn gjra t kqija me AI, dhe kto jan pikrisht ato n t cilat duhet t prqendrohemi.

  S pari, ne kemi ligje mbi librat pr t kriminalizuar shumicn e gjrave t kqija q dikush do t bj me AI. Hack n Pentagon? Ky sht nj krim. T vjedhin para nga nj bank? Ky sht nj krim. Krijo nj bioarm? Ky sht nj krim. Kryerja e nj akti terrorist? Ky sht nj krim. Ne thjesht mund t fokusohemi n parandalimin e ktyre krimeve kur mundemi, dhe ndjekjen e tyre kur nuk mundemi. Ne nuk kemi nevoj as pr ligje t reja – nuk jam n dijeni t nj prdorimi t keq aktual t AI q sht propozuar q nuk sht tashm i paligjshm. Dhe nse identifikohet nj prdorim i ri i keq, ne e ndalojm at prdorim. QED.

  Por do t vini re se far rrshqita atje – thash se duhet t prqendrohemi s pari n parandalimin e krimeve t ndihmuara nga AI prpara se t ndodhin – a nuk do t thot nj parandalim i till ndalimi i AI? Epo, ka nj mnyr tjetr pr t parandaluar veprime t tilla, dhe kjo sht duke prdorur AI si nj mjet mbrojts. T njjtat aftsi q e bjn AI t rrezikshme n duart e njerzve t kqij me qllime t kqija e bjn at t fuqishm n duart e njerzve t mir me qllime t mira - veanrisht djemt e mir detyra e t cilve sht t parandalojn gjra t kqija q t ndodhin.

  Pr shembull, nse jeni t shqetsuar pr AI q gjeneron njerz t rrem dhe video t rreme, prgjigja sht t ndrtoni sisteme t reja ku njerzit mund t verifikojn veten dhe prmbajtjen reale prmes nnshkrimeve kriptografike. Krijimi dixhital dhe ndryshimi i prmbajtjes reale dhe t rreme ishte tashm ktu prpara AI; Prgjigja nuk sht ndalimi i prpunuesve t tekstit dhe Photoshop-it – ose AI – por prdorimi i teknologjis pr t ndrtuar nj sistem q n fakt zgjidh problemin.

  Dhe kshtu, s dyti, le t bjm prpjekje t mdha pr t prdorur AI pr qllime t mira, legjitime dhe mbrojtse. Le ta vm AI t punoj n mbrojtjen kibernetike, n mbrojtjen biologjike, n gjuetin e terroristve dhe n do gj tjetr q bjm pr t mbajtur veten, komunitetet tona dhe kombin ton t sigurt.

  Tashm ka shum njerz t zgjuar brenda dhe jasht qeveris q bjn pikrisht kt, sigurisht – por nse zbatojm t gjith prpjekjen dhe fuqin e trurit q aktualisht sht fiksuar n perspektivn e kot t ndalimit t AI pr t prdorur AI pr t'u mbrojtur nga njerzit e kqij q bjn gjra t kqija, Un mendoj se nuk ka dyshim se nj bot e mbushur me AI do t jet shum m e sigurt se bota n t ciln jetojm sot.  Rreziku aktual i mosndjekjes s AI me forc dhe shpejtsi maksimale

  Ekziston nj rrezik prfundimtar dhe real i AI q sht ndoshta m i frikshmi fare:

  Inteligjenca artificiale nuk po zhvillohet vetm n shoqrit relativisht t lira t Perndimit, por gjithashtu po zhvillohet nga Partia Komuniste e Republiks Popullore t Kins.

  Kina ka nj vizion shum t ndryshm pr AI nga ne – ata e shohin at si nj mekanizm pr kontrollin autoritar t popullsis, pik e plot. Ata as q e fshehin kt, e kan shum t qart dhe tashm po ndjekin agjendn e tyre. Dhe ata nuk synojn ta kufizojn strategjin e tyre t AI n Kin – ata synojn ta prhapin at n t gjith botn, kudo q po fuqizojn rrjetet 5G, kudo q huazojn parat e Brezit dhe Rrugs, kudo q ofrojn aplikacione miqsore pr konsumatort si Tiktok q shrbejn si pjest e prparme t komands dhe kontrollit t centralizuar t UA.

  Rreziku i vetm m i madh i AI sht se Kina fiton dominimin global t AI dhe ne – Shtetet e Bashkuara dhe Perndimi – jo.

  Un propozoj nj strategji t thjesht se far duhet br pr kt - n fakt, t njjtn strategji q Presidenti Ronald Reagan prdori pr t fituar Luftn e par t Ftoht me Bashkimin Sovjetik.

  "Ne fitojm, ata humbin."

  N vend q t lejojm paniket e pabazuara rreth inteligjencs artificiale vrasse, AI "t dmshme", AI q shkatrron pun dhe inteligjenc artificiale q gjeneron pabarazi q t na vendosin n kmbt tona, ne n Shtetet e Bashkuara dhe n Perndim duhet t mbshtetemi n AI sa m shum q t jet e mundur.

  Ne duhet t krkojm t fitojm garn pr eprsin globale teknologjike t AI dhe t sigurojm q Kina t mos e bj kt.

  N kt proces, ne duhet ta drejtojm AI n ekonomin dhe shoqrin ton sa m shpejt dhe fort q t jet e mundur, n mnyr q t maksimizojm prfitimet e saj pr produktivitetin ekonomik dhe potencialin njerzor.

  Kjo sht mnyra m e mir si pr t kompensuar rreziqet reale t AI dhe pr t siguruar q mnyra jon e jetess t mos zhvendoset nga vizioni shum m i errt kinez.


  far duhet br?

  Un propozoj nj plan t thjesht:

  - Kompanit e mdha t AI duhet t lejohen t ndrtojn AI sa m shpejt dhe n mnyr agresive q t munden - por nuk lejohen t arrijn kapjen rregullatore, nuk lejohen t krijojn nj kartel t mbrojtur nga qeveria q sht i izoluar nga konkurrenca e tregut pr shkak t pretendimeve t pasakta pr rrezikun e AI. Kjo do t maksimizoj prfitimet teknologjike dhe shoqrore nga aftsit e mahnitshme t ktyre kompanive, t cilat jan xhevahire t kapitalizmit modern.

  - Kompanit fillestare t AI duhet t lejohen t ndrtojn AI sa m shpejt dhe n mnyr agresive q t munden. Ata as nuk duhet t prballen me mbrojtjen e dhn nga qeveria t kompanive t mdha, as nuk duhet t marrin asistenc nga qeveria. Ata thjesht duhet t lejohen t konkurrojn. Nse dhe pasi startup-et nuk kan sukses, prania e tyre n treg gjithashtu do t motivoj vazhdimisht kompanit e mdha q t jen m t mirt e tyre – ekonomit dhe shoqrit tona fitojn n do mnyr.

  - Inteligjenca artificiale me burim t hapur duhet t lejohet t prhapet lirisht dhe t konkurroj me kompanit e mdha t AI dhe startup-et. Nuk duhet t ket asnj penges rregullatore pr burimin e hapur. Edhe kur burimi i hapur nuk mund kompanit, disponueshmria e tij e prhapur sht nj ndihm pr studentt n t gjith botn q duan t msojn se si t ndrtojn dhe prdorin AI pr t'u br pjes e s ardhmes teknologjike dhe do t siguroj q AI t jet n dispozicion pr t gjith ata q munden. prfitojn prej saj pavarsisht se kush jan apo sa para kan.

  - Pr t kompensuar rrezikun e njerzve t kqij q bjn gjra t kqija me AI, qeverit q punojn n partneritet me sektorin privat duhet t angazhohen fuqishm n do fush t rrezikut t mundshm pr t prdorur AI pr t maksimizuar aftsit mbrojtse t shoqris. Kjo nuk duhet t kufizohet n rreziqet e aktivizuara nga AI, por edhe probleme m t prgjithshme si kequshqyerja, smundjet dhe klima. Inteligjenca artificiale mund t jet nj mjet tepr i fuqishm pr zgjidhjen e problemeve dhe ne duhet ta prqafojm at si t till.

  - Pr t parandaluar rrezikun q Kina t arrij dominimin global t inteligjencs artificiale, ne duhet t prdorim fuqin e plot t sektorit ton privat, institucionit ton shkencor dhe qeverive tona n bashkpunim pr t uar AI amerikane dhe perndimore drejt dominimit absolut global, duke prfshir prfundimisht brenda vet Kins. Ne fitojm, ata humbin.

  Dhe kjo sht mnyra se si ne prdorim AI pr t shptuar botn.

  sht koha pr t ndrtuar.


  Legjendat dhe Heronjt

  E mbyll me dy pohime t thjeshta.

  Zhvillimi i AI filloi n vitet 1940, njkohsisht me shpikjen e kompjuterit. Punimi i par shkencor mbi rrjetet nervore – arkitektura e AI q kemi sot – u botua n vitin 1943. Breza t tra shkenctarsh t inteligjencs artificiale gjat 80 viteve t fundit lindn, shkuan n shkoll, punuan dhe n shum raste vdiqn pa par fitimin q po marrim tani. Jan legjenda, t gjitha.

  Sot, legjionet n rritje t inxhinierve – shum prej t cilve jan t rinj dhe mund t ken pasur gjyshrit apo edhe strgjyshrit e prfshir n krijimin e ideve pas AI – po punojn pr ta br AI realitet, kundr nj muri frike dhe dnimi q po prpiqet t'i pikturoj ata si zuzar t pamatur. Nuk besoj se jan t pamatur apo zuzar. Ata jan heronj, secili. Firma ime dhe un jemi t emocionuar t mbshtesim sa m shum prej tyre q t mundemi dhe ne do t qndrojm prkrah tyre dhe puns s tyre 100%.


  Burimi: a16z.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-06-2023 m 01:47

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-05-2023, 10:28
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-04-2023, 15:49
 3. Inteligjenca artificiale !
  Nga Neteorm n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-05-2021, 06:08
 4. Inteligjenca Artificiale mson duke dialoguar me njeriun
  Nga Neteorm n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-01-2018, 19:53
 5. Financa Islamike mund t shptoj botn
  Nga klajdi wolf n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-11-2013, 09:42

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •