Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,380

    Verërat Shqiptare nëpër Botë

    4 Verëra Shqiptare mes më të mirave në Botë


    Decanter World Wine Awards 2023, një nga konkurset më të mëdha dhe me ndikim në botë i verërave, ka publikuar rezultatet për verërat më të mira për vitin 2022, ku mes fituesve është edhe Shqipëria me 4 marka vere.

    Vlerësimi me medalje i verës shqiptare nga “Decanter World Wine Awards 2023″ është një tjetër sukses ndërkombëtar për këtë industri me potencial të jashtëzakonshëm për ekonominë rurale në vendin tonë, duke konfirmuar një sukses të politikës sonë mbështetëse për këtë prodhim identitar të kulturës bujqësore të një vendi.

    Pas miratimit të ligjit të ri të vreshtarisë dhe verës, po punohet për përfundimin e kadastrës së vreshtave, ndërkohë që fuqizojmë përditë e më shumë bashkëpunimin dhe mbështetjen me vreshtarët dhe prodhuesit e verës.

    Rreth 74.000 shishe verë u dërguan nga 57 vende në Londër për gjykimin e këtij viti. Gati 240 ekspertë nga e gjithë bota u mblodhën në prill për të testuar 80 deri në 90 verëra në ditë, duke renditur verërat më të mira, me anë të medaljeve.

    Vera shqiptare ka marrë 4 medalje: 3 bronzi dhe 1 argjendi.

    Renditja e verërave shqiptare në konkursin ndërkombëtar të verës janë: “Ara e dardhës”, “Prestigj Kallmet” dhe “Geg Kallmet superior” janë verërat që kanë arritur të marrin 3 medalje bronzi, ndërkohë që vera “Kuven” ka marrë medaljen e argjendtë.

    Pak kohë më parë ishte revista prestigjioze botërore “Decanter” që i kushtoi një artikull verërave shqiptare. Gazetari i mirënjohur Darrel Joseph dha një pasqyrë kuptimplotë të zhvillimit të vreshtarisë dhe verëtarisë në vend, çka ai konstatoi vetë gjatë vizitës në Shqipëri, e të cilën e pasqyroi në faqet e prestigjiozes botërore “Decanter”.

    /ata.gov.al


    https://po.al/4-verera-shqiptare-mes...irave-ne-bote/ - Po.al

    https://gazetasi.al/shpallen-vererat...e-4-shqiptare/ - Gazeta Si

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,380

    Për: Verërat Shqiptare nëpër Botë

    * Wines from Albania: diamonds in the rough

    * Darrel Joseph’s top 10 Albanian wine recommendations



    https://www.decanter.com/premium/win...-rough-496048/

    Decanter.com

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,957

    Për: Verërat Shqiptare nëpër Botë

    Verërat shqiptare kanë karakteristika të veçanta që i bëjnë ato unike dhe tërheqëse për konsumatorët. Disa nga karakteristikat kryesore të verës shqiptare janë:

    1. Sorte autoktone: Shqipëria është një nga vendet me diversitetin më të madh të llojeve të ndryshme të vreshtave. Kjo ka bërë që verërat shqiptare të kenë një shumëllojshmëri shije dhe aroma, duke i bërë ato unike.

    2. Terroir: Klima dhe toka e Shqipërisë ofrojnë një terroir të veçantë për vreshtat dhe verërat. Kjo ka një ndikim të rëndësishëm në shijen dhe aromën e verës, duke i bërë ato të ndryshme nga verërat e prodhuara në vende të tjera.

    3. Prodhim tradicional: Për shumë vite, prodhimi i verës në Shqipëri ka qenë një aktivitet tradicional dhe i pasur me vlera kulturore dhe historike. Kjo ka bërë që prodhimi i verës të kryhet me metoda tradicionale dhe të kujdeset për detaje të vogla që i bëjnë verërat shqiptare të veçanta.

    4. Cilësi e lartë: Verërat shqiptare janë të njohura për cilësinë e lartë të tyre. Kjo është e mundur falë vreshtave të mira dhe teknologjisë së prodhimit të avancuar, por edhe përkushtimit të prodhuesve ndaj prodhimit të një produkti të shkëlqyer.

    5. Kosto e arsyeshme: Edhe pse verërat shqiptare janë të njohura për cilësinë e tyre të lartë, ato kanë një kosto të arsyeshme. Kjo i bën ato të atraktive për konsumatorët që kërkojnë një produkt të shkëlqyer, por që nuk duan të paguajnë shumë për të.

    Së paku këto janë disa nga karakteristikat kryesore të verës shqiptare, por ka edhe shumë faktorë të tjerë që e bëjnë atë të veçantë dhe unike në tregun ndërkombëtar të verës.

Tema të Ngjashme

  1. Adresat e ambasadave shqiptare nëpër botë
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 17-01-2023, 22:46
  2. Shqiptare te famshem neper bote
    Nga dielli qe lind në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-01-2020, 16:31
  3. Politika shqiptare dhe emigrantët nëpër botë
    Nga Kallmeti në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 22-08-2013, 12:38
  4. Jeta e femrave Shqiptare neper bote
    Nga FemmeRebelle në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 14-01-2013, 11:59
  5. Studiues shqiptare neper bote!
    Nga neo p në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-09-2004, 16:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •