Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Shqipria e Rilindur Socialiste: Edi Rama i ka br t gjith shqiptart t korruptuar si vetja!

  Me 340 mij euro mbaron pun/ Krcnime dhe pengmarrje, si u prfshin politikan dhe prokuror n skenn e mashtrimit t Milena Derjas, ish- punonjse e Kuvendit

  Emri: milena-deraj-mashturesja-770x433-1.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 23.8 KB

  Emisioni N Shnjestr ka sjell sot historin e Milena Derajs, nj nga historit m t pabesueshme dhe m komplekse jo vetm t mashtrimit, por q tregon edhe se si zyrtar, avokat dhe politikan, bhen pjes e nj skenari q n finalen e tij, ashtu si n filmat aksion prfundon me pengmarrjen e personazhit kryesor.

  Nj histori q n thelb na tregon edhe vet mendurin ku noton realiteti i vrtet shqiptar n koht e sotme.

  Milena Deraj, nj 29 vjeare nga Vlora, por me banim n Tiran, ish-punonjse n Bankn e Shqipris dhe n Kuvend, u prball me makthin e saj m t madh n jet, pasi u prfshi n nj skem mashtrimi.

  Ajo mori 340 mij euro pr tu mbyllur shtjen gjyqsore, nj familje n Shkodr, q krkonte t shptonte t afrmit e tyre, nga dnimi i prjetshm.

  Video: ketu

  Ajo q e bn edhe m intriguese t gjith vnien n sken t mashtrimit, jan vet personazhet e njohur t prfshir n t, por edhe vet historia se si Milena Deraj u prfshi n kt ngjarje.

  Sipas dosjes hetimore t siguruar nga emisioni N shnjestr, gjithka duket se nis n fund t vitit 2021.

  Koh, kur sipas Milena Deraj, ajo u kontaktua nga nj mikesh e saj, q m pas e njohu me nj grua t identifikuar si Afrdita Ferracaku, e cila i qau hallin n lidhje me nj shtje gjyqsore, ku ishin t prfshir t afrm t saj.

  Ajo i krkoi q ta ndihmonte ti shptonin dnimit q do ti linte prgjithmon n qeli.

  Kjo shtje pr t ciln Afrdita Ferracaku, u interesua pr t krijuar lehtsira n sistemin e drejtsis, ishte ajo e ndodhur n ort e para t mngjesit t dats 27 qershor 2021, n fshatin Pulaj, n plazhin e Velipojs, ku pas nj prplasje pr shezlongt midis familjes Ferracaku dhe asaj Gocaj, mbetn t vrar shtetasit Kujtim Ferracaku dhe vllezrit Xhovani dhe Edmond Gocaj.

  Viktim mbeti edhe kamerieri i hotelit n pronsi t vllezrve Gocaj, Musaein Zeneli, vetm 20 vje, i cili punonte pr t siguruar jetesn, pasi babai i tij kishte ndrruar jet ndrsa nna punonte n spitalin e Shkodrs.

  Vend ku iu desh t lante rrobat e gjakosura t t birit, pa e ditur se ai kishte mbetur viktim n prplasjen e prgjakshme midis dy fiseve.

  Ngjarje ku t plagosur, mbetn edhe shtetasit Hasan Ferracaku dhe Elmelind Dyli, t cilt u vendosn nn pranga dhe jan ende n gjykim nga gjykata e Shkodrs.

  Ndrsa bashk me ta, po gjykohen edhe Shyqyri dhe Abedin Ferracaku, t cilt rrezikojn dnimin me burgim t prjetshm pr veprat penale Vrasje n rrethana cilsuese, kundr dy ose m shum personave si dhe Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armve luftarake dhe municionit, n bashkpuni, pasi konsiderohen protagonistt kryesore t masakrs.
  Do t ishin pikrisht kto akuza t rnda, q vendosn n lvizje familjen Ferracaku, t cilt filluan t lvizin do gur t mundshm pr t shptuar nga dnimi drastik t afrmit e tyre, duke tentuar t gjej shtigje korruptive n sistemin e drejtsis, pr t shmangur nj dnim t till t forms s prer, t cilin m pas do ta kishin t vshtir ta kundrshtonin.

  Mesa duket ky sht edhe momenti kur n loj futet Milena Deraj.

  Nj personazh q deri n kt moment ishte mjaftueshm e ekspozuar n rrjete sociale, duke u ngjitur deri n llozhat e Parlamentit.

  Ajo shprndante foto n rrjetet sociale krah politikanve, t cilat i shfrytzonte pr t krijuar edhe nj raport mirbesimi me ata q m pas do t ishin klientt e saj.

  N krahun tjetr ajo ruante miqsi edhe me disa personazhe q do ti vinin n ndihm, n punn e saj, si del t jet n dosje, njohja e saj me ish-prokurorin Arian Ndoja, i cili i mbijetoi atentatit t dshtuar ndaj tij, m 1 nntor 2019, n mbikalimin e Shkozetit.
  Ngjarje ku mbeti i plagosur rnd ai vet dhe miku i tij Aleksandr Laho, njohur si Rrumi dhe humbi jetn m pas n spital, shoferi i tij, Andi Maloku.

  Por cili ishte roli i Arian Ndojs, tashm n rolin e avokatit, n skemn e mashtrimit me 340 mij euro, q kishte krijuar Milena Deraj, n dm t familjes Ferracaku?

  Dhe cila ishte lidhja e tij me ish-punonjsen e Banks s Shqipris dhe m pas t Kuvendit?

  Sipas dosjes hetimore, menjher pasi Milena Deraj, mori kontakt me familjen Ferracaku, u premtoi ktyre t fundit, se do t fliste me mikun e saj, Arian Ndoja, i cili mesa duket n kt rast, kundrejt nj shume t majme parash, do t vihej n lvizje lidhur mbi rastin.

  Kjo me qllim q pjestart e familjes Ferracaku, t prfshir direkt n masakrn e Velipojs, me katr t vrar dhe dy t plagosur, t mos shkonin prjet prapa hekurave.

  Un kam disa vite q njihem me ish-prokurorin Arian Ndoja, i cili sot sht avokat. Nj shoqja ime, e quajtur Elira Shyti, n fund t vitit 2021, m ftoi t takoja nj shoqen e saj q kishte nj akademi ku zhvillonte kurse profesionale, n rrugn Unaza e Re, pran Astir.
  Shoqja e mikeshs sime quhet Afrdita Ferracaku.
  N bised e sipr Afrdita m krkoi q t bisedoja me nj avokat q mund t merrte prsipr nj shtje q disa t afrm t saj, kishin n Shkodr, lidhur mbi n hetim nga Prokuroria e Shkodrs pr disa persona q akuzohen pr vrasje dhe konkretisht pr shtetasit Hasan Ferracaku, Abedin Hasan Ferracaku, Shyqyri Ferracaku si dhe nj nip i tyre t cilit nuk ia kujtoj emrin, deklaron Milena Deraj.

  Ky avokat pr t cilin Milena Deraj, do t dakordsohej pr t hyr n kontakt, do t ishte pikrisht Arian Ndoja, i cili m pas u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ndonse pret t prballet me shkalln e dyt t vettingut.

  Gjat biseds n zyrn e Afrdits, un i thash shoqes sime E.Sh, se kt problem do ta bisedoja me Arjanin. Dhe nse ai e merrte prsipr, ne do t flisnim srish. Lidhur mbi kt shtje, Afrdita m tha se do t vinte ta takonte personalisht nj nga kushrinjt e saj, deklaron Milena Deraj.

  Vetm nj jav pas ksaj bisede t par q zhvilloi n ambientet e akademis, Milena Deraj, si del nga rrfimi i saj, u rikthye srish aty. Kt her pr t takuar njeriun i cili ishte i interesuar direkt pr t shptuar t afrmit e tyre nga dnimi i rrept i drejtsis.
  Ky person q Milena Deraj, takoi kt her ishte Abedin Ferracaku, njri nga djemt e shtetasit Hasan Ferracaku, i cili sic tham m hert sht i arrestuar n lidhje me masakrn e Velipojs.

  Abedin Ferracaku, i cili si del, ndrsa ishte n listn e t krkuarve nga policia pr masakrn e Velipojs, ai jo vetm lvizte lirshm por zhvillonte edhe takime edhe me ish- zyrtaren, pr ti shptuar dnimit.

  Vetm nj jav m pas un dhe shoqja ime Elira Shyti, shkuam prsri te zyra e Afrdits.
  Aty krahas saj, gjeta edhe shtetasin Abedin Ferracaku.
  Pasi Afrdita na prezantoi, ajo na la vetm me Abedinin dhe shoqen time n zyrn e saj.
  Gjat biseds Abedini m tregoi mbi rrethanat e ngjarjes q atyre u kishte ndodhur n plazhin e Velipojs n Shkodr, si edhe faktin q pr kt vrasje, babai i tij Hasan Ferracaku, ishte n burg.
  Ndrsa tre t tjer ishin n krkim pr t njjtn shtje, dshmon Milena Deraj.

  Ashtu si edhe Afrdita n bisedn e par t zhvilluar n zyrn e saj edhe Abedin Ferracaku, i krkoi Milena Deraj, ti gjente nj avokat q ti rregullonte punt.

  Gjat biseds Abedini, m krkoi q ti gjeja nj avokat, me qllim q ta mbronte gjat gjykimit dhe q gjykata t merrte nj mas m t leht.
  Un i thash se do t bisedoja me nj avokat, por nuk i prmenda asnj emr, vetm i thash q do i ktheja prgjigje, dshmon Milena Deraj.
  Ashtu si edhe u premtoi, Milena Deraj nuk vonoi edhe foli me avokatin, q ajo mendonte se do i vinte n ndihm familjes Ferracaku, n prballjen e tyre me drejtsin.

  Ajo thot se u takua me Arian Ndojn, vetm nj jav m pas, t cilin si m pas u rrfye e njihte nprmjet nj zyrtari t lart t burgjeve.

  Ky takim mes tyre u zhvillua n ambientet e nj lokali pran Liqenit Artificial n Tiran, aty ku diskutuan shtjen e familjes Ferracaku.

  Nj jav pas biseds q zhvillova me Abedin Ferracakun n zyrn e Afrdits, un u takova me Arian Ndojn, ku i thash t m gjente nj avokat t mir.
  Ai m tha se e kishte studiuar dosjen e familjes Ferracaku dhe ishte e pamundur q ata t mos dnoheshin, thot Milena Deraj.

  Por me kto prova q ishin n dosje, ai do t krkonte gjykim t shkurtuar, me qllim pr t shmangur dnimin e prjetshm, gjithmon nse e pranonte gjykata, sipas rrfimit q Milena Deraj, bri prpara grupit hetues,

  Por Arian Ndoja, si del edhe nga dosja hetimore, i krkoi mikeshs s tij shumn prej 340 mij euro pr 4 t pandehurit, ose ndryshe 85 mij euro pr kok.

  Ariani, pr ti mbrojtur kto katr shtetas, konkretisht; Hasan, Abedin dhe Shyqyri Ferracaku, si dhe nj nip t tyre, krkoi 340 000 euro. Pr t cilat un i thash se do t flisja me Abedinin dhe do i ktheja prgjigje, dshmon Milena Deraj.

  Dhe sic vet Milena Deraj u rrfye, ajo u kthye srish t Ferracakt pr tju folur pr shumn q krkohej pr ti shptuar nga halli i kishte zn me drejtsin

  Pas takimit q zhvillova me Arianin, un kontaktova me shoqen time Elira Shyti, dhe t dyja u drejtuam n zyrn e Afrdits, ku na priste Abedin Ferracaku.
  Ku srish pa i thn emrin e avokatit, e vura n dijeni se pr ti mbrojtur q t kalonin n gjykim t shkurtuar, avokati krkonte 340 mij euro.
  Abedini na tha se ishte dakord, por do vonohet deri n 6 muaj pr t siguruar parat.
  Pr kt arsye ai krkonte kohn e nevojshme, tha ajo.

  Ashtu sikurse edhe premtoi, Abedin Ferracaku, u b i gjall srish 6 muaj pas takimit t fundit q kishte zhvilluar me Milena Deraj.
  Ai i dha asaj n tri koh t ndryshme, shumn prej 340 mij euro.
  Duke pritur tashm q n kmbim t ktyre parave, ajo dhe avokati i saj t mbaronin punn, pr t ciln kishin biseduar edhe m hert.

  Mesa mbaj mend ishte fillimi i vitit 2022, kur Abedin Ferracaku, m mori n telefon nga aplikacioni Signal dhe m krkoi q ta takonte me qllim q t m jepte shumn e eurove q kisha biseduar me avokatin.

  Ne u takuam te Lulishte 1 Maji, ku ai m dha nj pjes t shums, 80 mij euro, t cilat ishin prerje 50 dhe 100 t pa mbshtjella, t cilat i nxorri nga xhepi.
  Ai m tha ndrkoh se pjesn tjetr do ia jepte n dy pjes n koh t ndryshme.
  Un kto para, i mbajta vet deri kur Abedini t sillte t gjith shumn q krkonte avokati.
  Dy jav m von, para Banks s Shqipris, te stacioni i autobusit, n nj taksi, Abedini m dha edhe 70 mij euro.
  Vetm nj muaj pasi m dha kstin e dyt t pagess, Abedini m kontaktoi srish n aplikacionin Signal.
  Kt her ne u takuam prsri te Lulishte 1 Maji, ku ai m dha pjesn e mbetur t parave, duke plotsuar kshtu shumn prej 340 mij euro, rrfen Milena Deraj.

  Milena Deraj tha n prokurori se t gjith shumn ajo e mbajti pr vete.
  Madje kartmonedhat me prerje 50 dhe 100 euro, ajo i kishte kthyer n 500 euroshe.
  Para t cilat ajo thot se i kishte mbajtur n makinn e saj, derisa dika shkoi keq n kt histori.

  T gjith shumn q Abedini m dha koh pas kohe fillimisht e mbajta n shtpi.
  M pas pr rreth 2-3 muaj, e mbajta n makin, ku i ktheva n prerje 500 euro q t mos kishin volum.
  Por gjat ksaj kohe, Arian Ndoja m merr n telefon dhe m thot se heq dor nga kjo pun dhe nuk merret me ata. Un nuk i tregova fare pr shumn q m kishin dhn pr avokatin.

  Dy dit m pas nprmjet aplikacionit Signal, Abedini m mori n telefon dhe pavarsisht se i thash q do t kthej parat, ai nuk pranoi, duke m thn se pr kto para sht vn n rrezik dhe nuk do parat, por do punn, shton ajo.

  Por Milena Deraj nuk e dinte ende se n telashe ishte futur.
  Ky ishte vetm fillimi i problemeve t saj t vrteta, pasi personat e familjes Ferracaku me t cilt ishte prfshir, kt here sipas saj do ti vendosnin gjob mbi shumn q ajo u kishte marr pr t br punn dhe tashm nuk krkonin 340 mij euro, por 540 mij euro.

  Ajo thot se dy dit para zgjedhjeve lokale, u takua me Abedinin, nipin e tij dhe Afrditn n nj hotel n Tiran dhe nga aty udhtuan drejt Shkodrs, me qllim pr t takuar nj politikan t njohur.

  Por gjat rrugs, itinerari i makins me t ciln udhtonin ndryshoi dhe ajo e pa veten, n nj banes njkatshe, ku tha se u krcnua me arm n kok, nga antar t familjes Ferracaku.

  T gjith kemi dal n kt moment nga zyra dhe jemi futur t katrt n makinn e Abedinit, e cila drejtohej nga nipi, ku jemi nisur n Shkodr.
  Afrdita ndodhej n vendin e par t pasagjerit, ndrsa Abedini dhe un n sediljen e pasme. Pasi kemi mbrritur pran Shkodrs, drejtuesi i makins foli me nj shokun e tij n telefon ku ai i tha se rruga pr n qytet ka trafik dhe kshtu u fut n nj rrug dytsore, ku eci pr gati 15 minuta.
  Pasi mbrritm tek nj ndrtes nj katshe me oborr, ku nuk kishte persona t tjer, aty erdhi menjeher vllai i Abedinit i quajtur Shyqyri, i cili n duar mbante nj pistolet dhe m futi n njrn nga dhomat e shtpis nga dera e pasme e saj, duke m ulur n nj kolltuk ngjyr t kuqe,
  Duke m thn se ktu ku isha ulur un, ishte ulur edhe avokat Ariani.
  Gjat ksaj kohe pr rreth 2 or, ai m krcnoi me arm se do t m vriste, nse nuk i jepja shumn q kisha pr ti dhn dhe shumn tjetr prej 200 mij euro, rrfen ajo.

  Milena Deraj, tha gjithashtu se gjat qndrimit n banesn e familjes Ferracaku, ajo u detyrua po ashtu t bnte edhe nj video ku pranonte se tashm ajo nuk i kishte m ksaj familje 340, por 540 mij euro.

  Gjat kohs s qndrimit n banes ata m detyruan t bj me telefonin e Abedinit, nj video call me tekst: Un e quajtura Milena Deraj pr shtjen e zotit Abedin Ferracaku kam marr shumn prej 540 000 euro pr dosjen Ferracaku me prokuror znj. Hamzaj.
  Gjat kohs q un bja kt video, t pranishm ishin Abedini, Shyqyriu, shoferi i makins si dhe Afrdita, tha ajo.

  Por ndrsa e lan t lir pr momentin, familja Ferracaku nuk kishte prfunduar pun me Milena Deraj.

  Kt her ata i than t paraqitej m 23 maj, n mbrmje, n Shkodr.

  M 23 Maj 2023, ata m than pr tu takuar n Shkodr n nj lokal.
  Dua t them se n banesn q mbajtn pr 2-3 or, ata nuk prdorn dhun fizike.
  Por vetm dhun psikologjike, ku m krcnonin me armn q mbanin n duar.
  Pasi m lan t lir, me t njjtn makinn q morn nga Tirana m drguan s bashku me Afrditn deri n hyrje t Lezhs.
  Ktu Afrdita mori nj taksi dhe u kthyem n Tiran.
  Pas tre ditsh u takova me shoqen time Elira Shyti, e cila ishte shqetsuar shum, vijon rrfimi.

  Menjher pasi mori krcnimin nga familja Ferracaku, Milena Deraj, tregoi pr grupin hetues, se ajo u prpoq t merrte kontakt me Arian Ndojn, por ai sipas saj nuk iu prgjigj asnjher thirrjeve t saj.

  Sic del nga dosja ai me gjas ishte kontaktuar nga Ferracakt, dhe pr kt shkak kishte hequr dor.

  Pas asaj q ndodhi un u mundova t lidhesha me avokatin Arian Ndoji, por nuk munda t kontaktoja me t, q prej 2-3 muajsh.
  Nga shum 340 mij euro q un i mora familjes Ferracaku, un u ktheva atyre vetm 140 mij euro. Pasi 200 mij euro, i investova n fshatin Salari t Tepelens, ku bra nj shtpi guri.
  Pasi ata nuk pranonin q t merrnin shumn e eurove q m kishin dhn, por krkonin edhe 540 mij euro t tjera, t regjistruara n video, dshmon ajo.

  Milena Deraj tha pr hetuesit, se gjat kohs q ajo mbahej peng n nj banes n Shkodr, Abedin Ferracaku sipas saj kanosi edhe njerzit e saj t afrm.
  Madje, krcnimeve t familjes Ferracaku, nuk i kishte shptuar as shoqja e saj Elira Shyti.

  Gjat kohs q u mbajta peng n banesn e tyre n Shkodr. Abedini kanosi edhe t afrmit e mi. Gjat biseds q bra me mikeshn time Elira Shyti ajo m tha se tri ditt e fundit ishin shtuar krcnimet edhe ndaj familjes s saj.
  Madje, sipas saj, Abedini i kishte marr asaj edhe pasaportn, duke mos ia kthyer, dshmon ajo.

  Por kjo histori nuk do ishte kaq e koklavitur nse n rrfimet e Milena Deraj, nuk do t prfshiheshin edhe emra politikansh.
  Ajo tha se m dat 9 Maj 2023, u kontaktua edhe nga nj personazh i rndsishm i politiks.

  M dat 22 Maj 2023, nga nj numr i huaj, n whats app, m mori Abedin Ferracaku, i cili m tha se: T erdhi dita, t pres n Shkodr m dat 23
  M dat 9 Maj 2023, mua m mori n telefon Toma, pr t m pyetur far kishte ndodhur mes meje dhe vllezrve Ferracaku.
  Un shkova e takova Tomn te rruga e Ambasadave n zyrn e tij.
  Ku gjat biseds ai m pyeti nse ua njeh borxhin apo jo, dhe un u thash se do ua ktheja parat, thuhet n dshmin e saj.

  N lidhje me kt dshmi, grupi hetues i ballafaqoi ato edhe me personave t tjer t prfshir n kt histori t gjat mashtrimi dhe krcnimi.
  Nj ndr personat q u pyet ishte edhe Afrdita Ferracaku, e cila tregoi edhe se si u njoh me Milenn dhe se si kjo e fundit u prpoq ti mbushte mendjen t investonte n bono thesari, pr t ciln do ta ndihmonte ajo vet duke qen se ishte punonjse e Banks s Shqipris.

  Milena Derajn, un e njoh nprmjet mikeshs sime, Elira Shyti.
  Nj dit E.Sh erdhi n aktivitetin tim bashk me Milenn, ku i bra thonjt, dhe gjat biseds kjo e fundit m tha se punon te Banka e Shqipris n departamentin e bonove t thesarit.

  Ajo m tha gjithashtu se bonot kan interesa shum t larta, dhe se do ishte me interes pr t investonte parat aty, tha ajo.

  Afrdita thot se nuk investoi, pasi pati dyshimet e saj.

  Por sipas saj, pr ti mbushur mendjen t mos friksohej nga investimi n bono thesari, Milena Deraj, e njohu edhe me bashkshortin.

  Bisedat vazhduan normalisht pr pak koh. Milena m tha se bashkshorti i saj punonte n Ministrin e Brendshme dhe se kishte njohje t rndsishme. Gjithashtu, sipas saj, ai mund t nxirrte edhe pasaporta shqiptare. Gjat ksaj kohe e dgjova shpesh Milenn t thoshte se kishte njohje me prokuror dhe gjyqtar t ndryshm.

  Dhe se kishte dijeni pr nj shtje q disa t afrm t mi kishin n Prokurorin e Shkodrs.
  Ajo m tha se njeh prokurorin Arian Ndoja dhe se ai mund tua zgjidhte kt pun.

  Kt gj Milena ia tha edhe kushririt tim, Abedin Ferracakut, i cili i tha se do vinte ta takonte n Tiran, vijon dshmia e saj.

  Si edhe Milena Deraj, tregoi n dshmin e saj, edhe Afrdita Ferracaku, konfirmoi faktin se kushriri i saj Abedini u takua me Milenn.

  Por ajo thot se nuk ishte n dijeni se si kishin evoluar punt midis tyre.

  Ajo msoi se Milena i kishte marr parat vetm 10 dit para zgjedhjeve t 14 majit, por nuk kishte br asnj veprim pr shtjen q familja e saj kishte n gjykat.
  Sipas saj, ky sht edhe momenti kur familja Ferracaku nis t interesohet se kush sht n t vrtet, Milena Deraj.

  Pasi msuam q Milena pavarsisht se kishte marr 340 mij euro, nuk kishte br asnj pun, ne filluam t interesohemi se kush sht ky person. Njerz t ndryshm na than se ajo po investonte bashk me z.Tom Doshi, n ndrtimin e nj pallati. Duke qen se me kt t fundit kemi marrdhnie familjare, shkuam edhe e takuam. Ai na tha se kt shtetase e njeh si emr, por kjo e fundit sht mashtruese dhe nuk po investon n asnj pron me t. Pr kt arsye ai na krkoi t mos merreshim me Milenn, rrfen Afrdita Ferracaku.

  Por ndryshe nga sa tha Milena, se Abedin Ferracaku e ka krcnuar duke i krkuar tashm jo m 340 por 540 mij euro, Afrdita Ferracaku n dshmin e saj prpara oficerve t policis, mohoi q kjo t jet e vrtet.

  Ajo tha se Abedini i krkoi Milens, vetm parat q i kishte dhn, madje sipas saj duke i falur edhe 50 mij euro, vetm ti kthente pjesn tjetr t parave.

  Po kshtu Afrdita Ferracaku, ndryshe nga sa tha Milena Deraj se ishte mbajtur peng nn krcnimin e arms n nj banes n Shkodr, mohoi q kjo t ishte e vrtet.

  Madje ajo tha se i mashtruari n kt rast nga Milena Deraj, ishte kushriri i saj, Abedin Ferracaku.

  Dua t sqaroj se n asnj moment nuk kam shkuar n Shkodr, me Milenn, Abedinin, apo persona t tjer. Pas biseds q zhvilluam n Tiran, ne jemi ndar dhe nuk kam asnj dijeni se far ka ndodhur. Un deklaroj me bindje t plot se Abedini nuk e ka krcnuar asnjher n pranin time, Milenn. Por ndrsa Milena Deraj, po krkonte ti provonte grupit hetues, se ajo ishte peng e nj historie ku nuk kishte asnj faj, dshmon Afrdita Ferracaku.

  Pikrisht n kt moment nj denoncim tashm n dm t saj, ndryshon edhe njher rrjedhn e ngjarjeve.

  Kt her ajo q e fundosi u b mikesha e saj Elira Shyti, e cila bri kallzim kundrejt saj pr mashtrim.

  Milena Deraj m ka mashtruar. Fillimisht prezantimi me t ka qen miqsor, ku ajo mu paraqit si punonjse e Banks s Shqipris.
  Vetm pak koh pasi e njoha, Milena m propozoi t investoja n bono thesari, si nj mundsi q do m sillte fitime.
  Pr nj periudh 6 mujore, un i dhash Milens, nj shum n total prej 225 mij euro.
  Para t cilat i kisha marr nga t afrmit e mi.
  Pasi kaloi periudha n t ciln un prisja q t merrja kthimin e investimit, Milena filloi t m shtyj datat, duke m thn se vonesat ishin pr shkak t procedurave t Banks.
  Gjat kohs q bisedoja me Milenn pr kt pun, ajo m njohu edhe me bashkshortin e saj, i cili prgjat gjith kohs m thoshte t kisha besim pasi jo vetm do merrja parat e mia por edhe fitimin q m kishte premtuar Milena, thuhet n dshmin e Elira Shytit.

  Por ndrsa priste q t bhej e pasur nga investimi joshs q i kishte premtuar tashm shoqja e saj, Milena Deraj, Elira Shyti, kuptoi se kto para mund t mos vinin m kurr.
  Por pr tiu kthyer edhe njher historis tashm t mashtrimit me familjen Ferracaku, Elira Shyti, e cila ka shrbyer si ndrmjetse midis Milena Deraj dhe Afrdita Ferracakut dhe m pas kushririt t saj Abedin Ferracaku, pranon se kishte dijeni mbi at far po ndodhte dhe se kt e kishte msuar nga vet Milena.

  Ndrkoh q tashm personat me t cilt Milena ishte perzier, kishin filluar t krcnonin edhe at vet, madje t arrinin aty deri sa ti merrnin edhe pasaportn, me qllim q t mos ikte jasht Shqipris.

  Afrdita Ferracakun e njoh pasi e kam mikesh prej vitesh, dhe kam qen un q e kam prezantuar me Milenn. Gjat njrs prej bisedave, Milena m ka thn se i detyrohej disa personave q kishte njohur nprmjet Afrdits, nj shum t konsiderueshme mbi 300 mij euro. Gjat ksaj kohe kam pasur mesazhe nga numra t huaj n aplikacionin Signal, t cilt m shkruanin q t mos dal nga Shqipria as un dhe as djali im, deri sa t mbyllej shtja e lekve q Milena u detyrohej. Un ia prcolla kto mesazhe Milens dhe ajo m tha rri e qet pasi do ua kthente lekt q u kishte borxh. Nj dit, persona t cilt nuk mund ti identifikoj, m ndaluan posht pallatit dhe m krkuan pasaportn. Un nga frika u ngjita lart, mora pasaportn dhe ua dhash ktyre personave, t cilt pasi e morn, u larguan, thuhet n dshmin e Elira Shytit.

  Por t gjitha kto dshmi u bn, pasi vet Milena Deraj, trokiti n dyert e policis dhe tregoi historin, q sic tham mbart shum pikpyetje.

  Policia nisi hetimet dhe pasi mori edhe dshmit e disa prej protagonistve vuri n pranga ish punonjsen e Kuvendit, e cila nga verifikimi i sistemit Deepsee, rezultoi se ishte prsritse n veprn e mashtrimit.

  Nga kqyrja e sistemit Deepsee pr shtetasen Milena Deraj, rezultoi se kjo shtetase sht proceduar penalisht dhe m par nga ana e Seksionit pr Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar pr veprn penale Mashtrim, lidhur me investimet n bono thesari.
  Pr kt arsye m dat 23 Maj 2023, ora 22.00, u b ndalimi i ksaj shtetase pasi dyshohet se ka konsumuar veprn penale t Mashtrimit, thuhet n dosjen hetimore.

  Por ndrsa Milena Deraj ndodhet n pritje t gjykimit n akuzn pr mashtrim, jan t shumta pikpyetjet q lidhen mbi historin e saj, nj histori, si tham tejet intriguese, por edhe me shum pikpyetje ku prfshihen shum aktor t drejtsis deri edhe t politiks.

  Cili sht roli i ish-prokurorit Arian Ndoji n kt histori?

  A sht marr n pyetje Arian Ndoji dhe cili sht versioni i tij pr kt histori?

  A ka patur kontakt ai me t shumkrkuarin Ferracaku dhe prse hoqi dor prej rastit?

  Prse E. Sh, nuk e kallzoi m hert, mikeshn e saj n Bankn e Shqipris, Milena Deraj, por priti sa ajo t kryente nj tjetr mashtrim me prmasa t mdha?

  A u prpoq familja Ferracaku n t vrtet t korruptonte drejtsin?

  Prse hetimet dhe gjykimi pr kt dosje sht mbajtur n sekret t plot? far fshihet pas?
  Dhe si lviznin ata t lir, kur ishin n krkim nga policia?
  Dhe e fundit, a do hetohet ndonjher e plot kjo histori, pr t msuar t vrtetn se far ndodhi n t vrtet?

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,470
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shqipria e Rilindur Socialiste: Edi Rama i ka br t gjith shqiptart t korruptuar si vetja

  Gjithe jeten dhe ne gjithe koherat ka patur mashtrues dhe te korruptuar. Por korrupsionin e percakton vetem drejtesia. Njerezit e thjeshte, elektoriati votues shikojne vetem rezultatet e perpjekjeve te qeverise, perndryshe te vazhdosh si ne nje enderr te citosh fjalen "korrupsion" duke akuzuar politikisht Ramen, s`eshte gje tjeter vecse propagande, patjeter korrupsion ka, por gjuha me te cilen pershkruhet ne kete forum ky korrupsion i Rames, eshte krejtesisht i rendomte, ne nje kohe qe se paku per shenje mund te ishte permendur non-grata si i korruptuar, duke u mbeshtetur edhe ne konstatime te shtetit me demokratik ne bote, te cilin e ka shpallur te korruptuar familjarisht. Dhe elektorati nuk gabon, prandaj pothuajse eshte zhdukur ngjyra blu nga harta e Shqiperise.
  Mund te kishte mendime te ndryshme, jam dakord, por qe nje qendrim te tille berishist, extrem, te mbaje administratori, tradicional, kjo me nuk ka se ku te qendroje. Dhe eshte nje linje e treguar e ketij forumi prej kohesh.
  Pervec sa me siper kjo tregon mosnjohje thelbesore te situates ne Shqiperi. Keshtu si ky postimi siper flet vetem "Bashkimi per fitore", i cili e ka si sigurt humbjen deri ne 2029, por kjo u intereson me shume shqiptareve rezidente jo diaspores, te cilet pothuajse kane humbur gjuhen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 04-06-2023 m 09:09
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Shqipria e Rilindur Socialiste: Edi Rama i ka br t gjith shqiptart t korruptuar si vetja

  Dnohet me 5 vjet burg ish-kshilltarja e kuvendit q mashtroi t fortt e Shkodrs

  Emri: Milena-Deraj1-770x384-1.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 31.2 KB

  Milena Deraj, e akuzuar pr mashtrim sht dnuar nga Gjykata e Apelit me 5 vite burg. Deraj ka dorzuar nj deklarat noteriale, ku pranonte se i njihte borxhin familjes Ferracaku. Deraj iu mori Hasan Verracakut, Abedin Verracakut, Shyqyri Verracakut, shumn prej 340 mij euro, duke iu premtuar se do i ndihmonte n nj gjyq. Ish-punonjsja e Kuvendit t Shqipris ka mashtruar edhe shoqen, duke i marr nj shum prej 230 mij euro n kmbim t bonove t thesarit.

  Kur shoqja e saj e ka kuptuar se ishte mashtruar dhe nuk po merrte bonot n kmbim t parave, sht paraqitur n polici dhe ka denoncuar rastin. Nga ana tjetr, n polici sht paraqitur edhe Milena Deraj, e cila ka pretenduar se sht krcnuar dhe kanosur nga Verracakt. Kta t fundit, e provuar nga hetuesit, kan zbuluar se krcnimet jan br sidomos nga djali Abedin Verracaku, i cili i ka shkruar mesazhe krcnuese. Pas ksaj, policia ka shpallur n krkim Abedin Verracakun, Shyqyri Verracakun dhe Hasan Verracakun (babai dhe dy djemt), banues n Shkodr, pasi krcnuan Milena Derajn, me qllim kthimin e parave.

  NJOFTIM PER MEDIA

  Referuar raportimeve t mparshme n media, Gjykata e Apelit t Juridiksionit t Prgjithshm, informon sa m posht:

  Prokuroria pran Gjykats s Shkalls s Par e Juridiksionit t Prgjithshm, mbi bazn e materialeve kallzuese t vitit 2023, ka regjistruar procedimin penal pr veprn penale t “Mashtrimit”, ndaj t pandehurs me iniciale M. D, ish punonjse e Banks s Shqipris, me profesion ekonomiste. E pandehura ka prfituar shumn prej 340.000 Euro, duke mashtruar shtetasin me iniciale A. D etj, duke i marr prsipr zgjidhjen e shtjes gjyqsore, ndaj disa t pandehurve. Po ashtu dhe shoqes s saj me iniciale E. Sh, i ka marr shumn prej 250.000 Euro, duke premtuar se kto para do t’i investonte n bono thesari.

  N Gjykatn e Shkalls s Par e Juridiksionit t Prgjithshm Tiran, sht zhvilluar gjykimi kundr t pandehurs me iniciale M. D, e akuzuar pr kryerjen e veprs penale t “Mashtrimit” me pasoja t rnda, parashikuar nga neni 143/3 t Kodit Penal.

  Gjykata e Shkalls s Par e Juridiksionit t Prgjithshm Tiran, me vendimin nr. 1088, dat 30.04.2023 ka vendosur:

  Deklarimin fajtore t pandehurs M. D, pr kryerjen e veprs penale t “Mashtrimit” me pasoja t rnda, parashikuar nga neni 143/3 i Kodit Penal dhe n baz t ksaj dispozite dnimin e saj me 7 (shtat) vite e 6 (gjasht) muaj burgim.
  N aplikim t nenit 406 te Kodit te Pr.Penale, i ulet 1/3 e mass se dnimit dhe prfundimisht e pandehura M. D, dnohet me 5 (pese) vite burgim.
  Vuajtja e dnimit do t filloj nga dita e ndalimit dat 25.05.2023. Dnimi i mbetur do t kryhet n nj burg t siguris s zakonshme.
  shtja n apel u shqyrtua mbi bazn e ankimit t br nga e pandehura me iniciale M. D, e cila krkoi:

  Ndryshimin e vendimit t Gjykats s Shkalls s Par t Juridiksionit t Prgjithshm Tiran.
  Deklarimin e t pandehurs t pafajshme.
  N rast se gjykata e gjen fajtore krkojm:
  – Deklarimin fajtore t t pandehurs, pr veprn penale t “Mashtrimit”, t parashikuar nga neni 143/3 t Kodit Penal dhe dnimin e saj me 5 (pes) vite burgim.

  – N aplikim t nenit 406 t K.Pr.Penale, i ulet 1/3 e dnimit duke e dnuar prfundimisht me 3 (tre) vite e 4 (katr) muaj burgim.

  – Aplikimin e nenit 59 t Kodit Penal, pezullimin e ekzekutimit t dnimit me burgim dhe vnien e t pandehurs n prov.

  N prfundim t gjykimit, sot m dat 13.06.2024, Gjykata e Apelit t Juridiksionit t Prgjithshm, trupi gjykues me Relator Gjyqtar z. Fatri Islamaj dhe antare znj. Edlira Petri dhe znj. Marsela Pepi, vendosi:

  – Lnien n fuqi t vendimit nr. 1088, dat 30.04.2024 t Gjykats s Shkalls s Par t Juridiksionit t Prgjithshm Tiran.

  Tiran, m 13.06.2024

  GJYKATA E APELIT T JURIDIKSIONIT T PRGJITHSHM


  LAPSI

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-05-2023, 16:49
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-01-2017, 14:38
 3. Shqipria e Rilindur: Shqiptart blejn naftn me mimin m t lart n Evrop!
  Nga Wrangler n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 01-09-2015, 11:17
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-12-2014, 10:09
 5. Rama: Ofrojm paktin 'Shqipria si gjith Europa
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-10-2011, 01:36

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •