Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  195

  Holodomori si Genocid dhe Pasaktsit e z.Shaban Murati

  Me 18 maj dhoma e ult e Senatit francez njohu Holodomor-in e viteve 1932-1933 si genocid.
  Njihet historia e Hollodomorit n vitet 1932-1933 n kohn kur Stalini dhe rregjimi i tij n BRSS realizuan kolektivizimin me forc t fshtatrave n t gjitha republikat sovjetike si dhe n Ukrainn e asaj kohe. Dihet gjithashtu se Republika sovjetike Socialiste e Ukrains e asaj kohe, ishte nj krijes e bolshevikve me qllim q t krijonin nj shtet buffer prball nj luft t ardhshme me Gjermanin Naziste.
  Holodomor, fjal ukrainase q d.t.th., nj zi buke e krijuar nga njeriu q ndodhi midis viteve 1932-33, ndodhi gjat mbretrimit t Jozef Stalinit mbi Bashkimin Sovjetik dhe shkaktoi rreth 3.5 deri n 5 milion vdekje ukrainase.
  Forma perfekte e morytit sht zamoryty, 'vrit ose shtyj drejt vdekjes' N anglisht, Holodomor sht referuar gjithashtu si uria artificiale, gjenocidi i uris, uria e terrorit dhe gjenocidi i terrorit.
  Prpjekjet mizore nn Stalinin pr t imponuar kolektivizmin dhe pr t shtypur nacionalizmin ukrainas lan rreth 3.9 milion t vdekur. N kulmin e uris n Ukrain t viteve 1932-33 nn Jozef Stalinin, njerzit e uritur bredhin npr fshat, t dshpruar pr dika, ndonj gj pr t ngrn (Holodomor | Holocaust and Genocide Studies | College of Liberal Arts (umn.edu).
  T dhnat zyrtare thon se t paktn 8 milion ukrainas humbn jetn: 5,5 - 6 milion civil, dhe m shum se 2,5 milion vendas t Ukrains u vran n front gjat lufts s dyt Botrore. T dhnat variojn nga 8 deri n 14 milion t vrar, megjithat, vetm 6 milion jan identifikuar (How many Ukrainians died in ww2? - Google Search).
  M 18 maj 2023, pra rreth 80 vjet pas ngjarjes s tmerrshme, dhoma e ult e Senatit francez njeh me shum vones Hollodomorin- pra kt ngjarje si genocid t Stalinit ndaj popujve q jetonin n Ukrain, sepse dihet q n Ukrainn e asaj kohe dhe n Ukrainn e sotme ka jetuar nj popullsi e przjer ku sipas Wikipedias s sotme jan:
  77.8% Ukrainians
  17.3% Russians
  4.9% Others (https://en.Wikipedia.org/wiki/Ukraine)
  Pra Holodomori u ndodhi jo vetm ukrainasve pr t gjith shtresave t popullsis prfshi dhe at ruse n Ukrain.
  Ministri i Jashtem Ukrainas Dmiri Kuleba, falenderoi Presidentin frances (t dnuar pr korrupsion) dhe dhomen e ult t senatit frances duke shkruar: `Un u jam mirnjohs senatorve francez pr kt vot historike q rikthen drejtsin dhe nderon kujtimin e miliona viktimave. Krime t tilla nuk duhet t prsriten dhe t mos harrohen kurr.dmitri Kuleba(Senati francez miraton njohjen e Holodomorit si gjenocid (yahoo.com).
  Vonesat - n prkufizimin si genocid t nj ngjarjeje, sigurisht kan t bjn pr shkaqe politike dhe n raport me relatat q kan politikat e vndeve t interesuara. Ka plot ngjarje q nuk jan miratur as nga senati frances dhe as ngandonj sentat tjeter si p.sh. , genocide I osmanve ndaj armenve, etj, etj, genocide q kan ndodhur para disa vitesh, por genocidi I serbve ndaj shqiptarve t Kosovs q ka ndodhur para disa vitesh z. Shaban Murati ndoshta do ta lr pr m von q t vjetrohet pak. Mesa duke ai ka marr prsipr t bhet m katolik se Papa ka shkuar edhe m larg: t merret vetm me Rusin pr t treguar sesa pro-amerikan sht.
  Madje n vitin 2006 Qeveria amerikane autorizoi ngritjen e Memorialit t gjenocidit t holodomorit. N 14 mars 20018 senati amerikan miratoi rezolutn, q njeh holodomorin si gjenocid. N 25 nntor 2022 n ditn prkujtimore t holodomorit, presidenti i SHBA, Xho Bajden, theksoi se Holodomori sht vdekja nga uria, ku regjimi i Stalinit imponoi politikat e egra dhe represive pr Ukrainn, prfshir krijimin e nj urie t qllimshme n 1932-33, q shkaktoi zhdukjen e miliona grave, burrave dhe fmijve t pafajshm. Edhe shtete te tjera jan kujtuar pr Holodomorin pas 80 vitesh si dhe amerikant ndoshta u kujtuan pr shkak t prplasjes Rusi-NATO pr Ukrainn pas grushtit t shtetit n 2014.
  Por Historia sht ndryshe sipas z. Shaban n shkrimin e tij t sotm n gazetn Dita. Ai sht shprehur se sht br genocid ndaj popullit ukrainas nga rust?!, dhe fjal pr fjal:
  ``N datn 18 maj 2023 senati i Francs miratoi nj rezolut, n t ciln e njeh holodomorin si gjenocid rus ndaj popullit ukrainas. N muajin mars 2023 dhe Dhoma e Ult e parlamentit francez miratoi nj rezolut, ku e njeh holodomorin si gjenocid rus ndaj popullit ukrainas`` dhe m tej prsri: Gjenocidi rus ndaj popullit ukrainas, i ndodhur n mes t Europs, sht nj krim masiv i prbindshm kundr njerzimit. (Kuvendi t njoh holodomorin si gjenocid rus ndaj popullit ukrainas - Gazeta Dita).
  Dhoma e ulet e Senatit francez nuk sht shprehur si genocid rus`` si shprehet zotria e tij Murati por si genocid nga rregjimi I Stalinit, dhe nse z. Shaban nuk e njeh Historin Stalini ishte gjeorgjian BRSS ishte me 16 republika dhe disa qindra popullata t vogla, dhe s BRSS kishte nj rregjim komunist, dhe s fundmi n Ukraine nga Hollodomori vdiqn s bashku me ukrainasit edhe plot rus dhe popullat tjetr q jetoi n ukrain.
  Nuk mund t`ja hedhsh fajin nj populli t tr pr genocid, por rrregjimit stalinist dhe pikrisht nj individ I cili n fakt nuk ishte rus.
  Se prse z. Murati krkon t tregohet m katolik se Papa duke e ditur mir se n at genocide vuajtn jo vetm ukrainasit, por edhe rust e plot t tjer, madje nga ana tjetr vendimmarrja bolshevike pr kt uri massive, ndodhi jo vetm n Ukrain por edhe n t gjitha republikat e tjera t asaj kohe, sepse n kryesi t PKBS ishte Stalini, dhe drejtues t tjer aspak ruse si- Ukrainasi Hrushov, dhe lituanze, estonez, letonez, polake t asaj qeverie bolshevike.
  Kjo mesa duket pr t treguar se sa anti-rus dhe i zoti ndrkombtarisht na qnka z. Murati, dhe se SHBA duhet ta ket parasysh kt artikullshkrues, pavarsisht se deformon fjalt e rezoluts s dhom s ult t senatit francez.
  Parlamenti shqiptar sigurisht duhet t ndrmar nj inisjativ t till, por prpara ksaj sht n Nderin e Parlamentit shqiptar, q t bje dhe t ribj nj rezolut pr t quajtur si Genocid veprimet e shtetit serb t Millosheviit ndaj shqiptarve t Kosovs m par, s bashku m qeverin e Albin Kurtit.
  M prpara le t na dhmbi plaga jon e pastaj sigurisht dhe plaga e tjetrit.
  Shpresojm q ngjarje t tilla t mos ndodhin m dhe se urrejtja nuk t on askund prvese fatkeqsive.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pr: Holodomori si Genocid dhe Pasaktsit e z.Shaban Murati

  Holodomor sht nj ngjarje tragjike n historin e Ukrains, e cila ndodhi n periudhn e viteve 1932-1933 gjat sundimit t Jozef Stalinit n Bashkimin Sovjetik. Emri "Holodomor" sht nj fjal ukrainase q nnkupton "vdekje nga uria". Kjo periudh karakterizohet nga nj kriz e madhe bujqsore dhe nj zvoglim i madh i prodhimit t ushqimit n Ukrain.

  Rregjimi i Stalinit zbatoi nj politik t ashpr kolektivizimi, duke konfiskuar forcrisht tokat e bujqsis dhe e ushqyerit e kafshve npr fshatra. Kjo kishte si qllim kontrollin mbi prodhimin e ushqimit dhe ndrtimin e nj baze t fort ushqimore pr t rritur industrializimin e vendit. Ndrkoh, regjimi komunist vuri n jet politika t tjera t rrepta, si ishte ndarja e ushqimit n baza politike dhe represionet kundr atyre q nuk ndiqnin linjn e diktaturs komuniste.

  Pas konfiskimit t ushqimit dhe shprndarjes s tij n mnyr t padrejt, nj urie e tmerrshme goditi popullsin ukrainase. Miliona njerz u vu n situat ekstreme urie dhe shum prej tyre humbn jetn. Numri i vdekjeve q lidhen me Holodomor varet nga burimet, por shifrat e prgjithshme varen nga 3.5 deri n 5 milion vdekje ukrainase.

  Ka pasur debat mbi vlersimin e Holodomor-it si gjenocid. N maj t vitit 2018, dhoma e ult e Senatit francez miratoi nj rezolut q njeh Holodomor-in si genocid. Kjo vjen si nj njohje zyrtare e Francs pr masakrn e uris q ndodhi n Ukrain n vitet 1932-1933.

  Prve fjals "Holodomor", ka edhe terma t tjer q jan prdorur pr t prshkruar kt ngjarje t tmerrshme. Disa prej tyre jan "uria artificiale", "gjenocidi i uris", "uria e terrorit" dhe "gjenocidi i terrorit". Kto terma tregojn pr ndikimin e politikave t rrepta t regjimit n prhapjen e vdekjes dhe tmerrit n Ukrain n at koh.

  N vazhdim t Holodomor-it, sht vrejtur se ky ngjarje ka pasur pasoja t mdha pr popullsin ukrainase dhe pr historin e vendit. Holodomor-i nuk sht vetm nj kriz bujqsore ose nj munges ushqimi, por nj ngjarje e ndrlikuar q prfshiu politikat dhe ndrhyrjet e qeveris sovjetike q shkaktoi nj vdekje t pafundme dhe dmtim t rnd pr popullsin.

  Gjat viteve t paslufts, informacioni dhe dokumentacioni mbi Holodomor-in ishin trsisht t censuruar dhe t fshehur nga autoritetet sovjetike. Vetm pas shprbrjes s Bashkimit Sovjetik dhe pavarsis s Ukrains, informacioni fillimisht filloi t dal n drit dhe u hulumtua m shum.

  Sot, Holodomor-i njihet nga shum vende dhe organizata ndrkombtare si nj tragjedi e vrtet dhe nj akt gjenocidi. Ky vlersim vjen nga mnyra e planifikuar dhe e qllimshme se si qeveria sovjetike e kontrolluar nga Stalini organizoi dhe zbatoi politikat q shkaktojn mbylljen e ushqimit dhe vdekjen nga uria n mas t gjer n Ukrain.

  N vitin 2006, Asambleja e Prgjithshme e OKB-s miratoi nj rezolut q njeh Holodomor-in si nj tragjedi njerzore q ndodhi n Ukrain dhe si rezultat t politikave t qeveris sovjetike. Kjo njohje ka ndihmuar n ngritjen e ndrgjegjsimit ndrkombtar pr Holodomor-in dhe vlersimin e tij si nj ngjarje t rndsishme historike.

  Pr shum veta, Holodomor-i mbetet nj simbol i rezistencs s popullit ukrainas kundr ndikimit dhe shtypjes sovjetike. Ky akt i keqtrajtimit t popullsis ukrainase ka ln ndikim t thell n identitetin kombtar dhe kujtesn historike t Ukrains. Gjat viteve, jan ndrmarr prpjekje pr t ruajtur kujtesn e Holodomor-it dhe pr t vn n zbatim politika qndruese pr t mbrojtur kujtimin dhe respektin ndaj viktimave t ksaj ngjarjeje tragjike.

  Holodomor-i sht nj ngjarje e rndsishme dhe ndryshe nga njohurit tradicionale mbi historin, kjo ngjarje

  krkon prkujdesje dhe vlersim t veant pr t kuptuar impaktin e tij n Ukrain dhe historin e shekullit t 20-t.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 23-04-2015, 16:49
 2. Genocid mbi Bijt e amris
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-12-2011, 14:18
 3. N Kosov prkujtohet Sulltan Murati !!
  Nga Falco115 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-09-2010, 17:16
 4. Akademikt grek: Dbimi i amve sht shoqruar me genocid
  Nga Justiniani 2007 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 315
  Postimi i Fundit: 28-10-2009, 07:05
 5. Robin Hood Shqiptare Kapllan Murati
  Nga Goran n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2007, 08:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •