FBI përdori në mënyrë të parregullt pushtetin e kërkimit pa urdhër më shumë se 278,000 herë në vitin 2021, zbulon një dosje gjyqësore e FISA-s

Pyetjet kishin në shënjestër njerëzit e përfshirë në protestat e 6 janarit dhe George Floyd, si dhe donatorët e një kandidati të dështuar në Kongres.

Nga Brooke Singman , David Spunt , Jake Gibson , Bill Mears

FBI përdori në mënyrë të papërshtatshme kompetencat e kërkimit pa leje kundër qytetarëve amerikanë më shumë se 278,000 herë në vitin që përfundon në nëntor 2021 , sipas një dosjeje të pavulosur të Gjykatës së Mbikëqyrjes së Inteligjencës së Jashtme (FISC).

Qytetarët amerikanë të përfshirë në atë përpjekje të pahijshme përfshinin njerëz të përfshirë në trazirat e Kapitolit më 6 janar 2021; Protestuesit e George Floyd gjatë verës së vitit 2020; dhe donatorë për një kandidat të dështuar të kongresit, thuhej në dosje.

Seksioni 702 i Aktit të Mbikëqyrjes së Inteligjencës së Jashtme (FISA) lejon qeverinë të kryejë mbikëqyrje të synuar të personave jo-SHBA të vendosur jashtë vendit për të marrë informacione të inteligjencës së huaj. Kur qytetarët e SHBA-së shënohen si pjesë e këtyre hetimeve, FBI- ja merr përsipër procesin e pyetjes së tyre për arsye të mundshme sigurie.

Dosja gjyqësore, e cila përfshinte 127 faqe, u vulos të premten nga FISC, por u depozitua në prill 2022.

RAPORTI ODNI ZBULON 'RËNJE TË RËNDËSISHME' NË PYETJET E FBI-së për QYTETARËT SH.B.A. NËN FISA 702 VITIN E KALUAR

Emri:  GettyImages-1244861661.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  23.6 KB
Drejtori i FBI-së Chris Wray dëshmon gjatë seancës dëgjimore të Komitetit të Sigurisë Kombëtare dhe Çështjeve Qeveritare të Senatit të titulluar "Kërcënimet ndaj Atdheut" në ndërtesën Dirksen në Uashington, DC, më 17 nëntor 2022. (Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc nëpërmjet Getty Imazhe)

"Siç e ka bërë të qartë drejtori Wray, gabimet e përshkruara në opinionin e Gjykatës së Mbikëqyrjes së Inteligjencës së Jashtme janë plotësisht të papranueshme," tha një zyrtar i lartë i FBI-së për Fox News të premten. "Si rezultat i auditimeve që zbuluan këto raste mospërputhjeje, FBI-ja ndryshoi procedurat e saj të kërkimit për t'u siguruar që këto gabime të mos ndodhin më. Këto hapa kanë çuar në përmirësime të konsiderueshme në mënyrën se si ne kryejmë pyetjet e informacionit të seksionit 702 të marrë ligjërisht. "

“Ne jemi të përkushtuar të vazhdojmë këtë punë dhe të ofrojmë transparencë më të madhe në proces për të fituar besimin e popullit amerikan dhe për të avancuar misionin tonë për të mbrojtur sigurinë e kombit, dhe privatësinë dhe liritë civile, në të njëjtën kohë,” zyrtari i lartë i FBI-së. tha.

FBI-ja është përballur me shqyrtimin për keqpërdorimin e nenit 702 dhe drejtori i FBI-së Christopher Wray ka thënë se byroja ka ndërmarrë hapa për të reformuar sistemin.

Fox News Digital raportoi për herë të parë muajin e kaluar se Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare tha se kishte një "rënie të ndjeshme" në numrin e përgjithshëm të pyetjeve që FBI i bëri qytetarëve amerikanë midis 2021 dhe 2022 sipas seksionit 702, për shkak të ndryshimeve të byrosë. bërë në "sistemet, proceset dhe trajnimin e saj në lidhje me pyetjet e personave amerikanë".

Në vitin që përfundon në nëntor 2022, FBI kreu gjithsej rreth 204,000 pyetje, një rënie prej 94% nga periudha e raportimit të vitit të kaluar kur kreu afro 3.4 milionë.

Dosja e lëshuar të premten detajoi një numër pyetjesh të pahijshme, duke përfshirë një pyetje të grupit për "mbi 19,000 donatorë në një fushatë të Kongresit".

Emri:  FBI-director-.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  24.0 KB
Drejtori i FBI-së Christopher Wray flet gjatë një konference për shtyp në Omaha, Nebraska, më 10 gusht 2022. (AP Photo/Charlie Neibergall, File)

"Analisti që drejtoi pyetjen këshilloi se fushata ishte një objektiv i ndikimit të huaj, por NSD [Divizioni i Sigurisë Kombëtare] përcaktoi se vetëm tetë identifikues të përdorur në pyetje kishin lidhje të mjaftueshme me aktivitetet e ndikimit të huaj për të përmbushur standardin e pyetjeve," paraqitja e deklaruar.

Është e paqartë se cilës fushatë të Kongresit i referohet dosja. Fox News ka mësuar se kandidati nuk ishte anëtar i Kongresit dhe nuk fitoi zgjedhjet e tij ose të saj.

Dokumenti tha gjithashtu se një grup tjetër pyetjesh u bë në qershor 2020, "duke përdorur identifikuesit e 133 individëve të arrestuar në lidhje me trazirat civile dhe protestat midis 30 majit dhe 18 qershorit 2020".

Emri:  Jan-6-capitol-insurection.jpg

Shikime: 30

Madhësia:  45.8 KB
Një skenë nga trazirat e 6 janarit në Kapitolin e SHBA në 2021. (AP Photo/Julio Cortez, Dosja)

Trazirat civile ishin për shkak të vdekjes së George Floyd në paraburgim policor në maj 2020.

"Kërkesa u krye për të përcaktuar nëse FBI kishte "ndonjë informacion nënçmues kundër terrorizmit për të arrestuarit", por pa "ndonjë lidhje specifike të mundshme me aktivitetin e lidhur me terroristët" të njohur për ata që kryen pyetjet," thuhej në dosje.

Dosja zbuloi se një punonjës i FBI-së bëri më shumë se 23,000 pyetje "për të gjetur ndikimin e mundshëm të huaj, megjithëse analisti që kryente pyetjet nuk kishte indikacione për ndikim të huaj në lidhje me termin e përdorur të pyetjes".

Dokumenti thoshte "asnjë informacion i papërpunuar i Seksionit 702 nuk u arrit si rezultat i këtyre pyetjeve."

Pyetjet mund të ndihmojnë për të "gjetur lidhje midis individëve dhe subjekteve", si dhe për të identifikuar kërcënimet ndaj atdheut të SHBA-së ose interesave të sigurisë kombëtare jashtë vendit. Pyetjet ndihmojnë gjithashtu në identifikimin e viktimave të mundshme të aktivitetit të kërcënimit të sigurisë kombëtare – si viktimat e mundshme të sulmeve kibernetike ndaj infrastrukturës amerikane nga aktorë të huaj.

Emri:  2021-04-20T211959Z_2111116242_RC2XZM9SJEO1_RTRMADP_3_USA-RACE-GEORGEFLOYD.jpg

Shikime: 30

Madhësia:  43.3 KB
Njerëzit reagojnë pas vendimit në gjyqin e ish-oficerit të policisë së Minneapolis, Derek Chauvin, i cili u shpall fajtor për vdekjen e George Floyd, në sheshin George Floyd në Minneapolis më 20 prill 2021. (REUTERS/Adrees Latif )

Midis dhjetorit 2021 dhe nëntorit 2022, pyetjet e FBI-së të kryera bazuar në provat e një krimi "u rritën pak". Por numri i rasteve në të cilat FBI "dështoi të merrte një urdhër gjykate të kërkuar përpara shqyrtimit të rezultateve të disa provave të një pyetjeje vetëm për krimin ra".

Raporti tregon gjithashtu se FBI hapi hetime "zero" ndaj personave amerikanë që nuk konsiderohen si kërcënim për sigurinë kombëtare në vitin që përfundon në nëntor 2022.

Seksioni 702 i FISA-s është vendosur në perëndim të diellit në 31 dhjetor dhe ligjvënësit në të dy anët e rreshtit po propozojnë reforma për të riautorizuar seksionin, me më shumë mbikëqyrje të Kongresit.

Reforma FISA u bë një prioritet si për republikanët ashtu edhe për demokratët pas një rishikimi të vitit 2019 nga Inspektori i Përgjithshëm i Departamentit të Drejtësisë, Michael Horowitz. Ai rishikim gjeti pasaktësi dhe lëshime të rëndësishme nga FBI në një aplikim për urdhër FISA për të vëzhguar ish-këshilltarin e fushatës së Trump, Carter Page në 2016, dhe që atëherë ka propozuar reforma të rëndësishme në Seksionin 702 të FISA-s.


Burimi: Fox News