Çmimet e makaronave janë rritur, duke shkaktuar takime krizash në Itali dhe thirrje për grevë

Nga Lee Ying Shan

- Çmimet e makaronave u rritën 17.5% në mars dhe 16.5% në prill, sipas ministrisë së biznesit të Italisë e cila citoi të dhënat e Istat.

- Kërcimi është dyfishi i shifrave të indeksit të çmimeve të konsumit të Italisë, i cili u rrit 8.1% nga viti në vit për prillin dhe 8.7% për marsin, sipas të dhënave të Refinitiv.

- Çmimet e larta të shitjes me pakicë i detyrohen faktit që prodhuesit tani po shesin rezervat e tyre të makaronave, të cilat u bënë kur kostot e lëndëve të para ishin më të larta.


Emri:  107244354-1684653429907-gettyimages-1296562042-1028_29_nto0645.jpg

Shikime: 240

Madhësia:  63.5 KB
Një pjatë me makarona spageti me salcë Carbonara në Itali.
Nico Tondini | Universal Images Group | Getty Images


Qoftë një pjatë me spageti aglio e olio apo penne arrabbiata, çmimi i produktit të dashur të Italisë po rritet – mjaftueshëm për të garantuar një takim krize në zemër të qeverisë italiane.

Çmimet e makaronave u rritën 17.5% në mars dhe 16.5% në prill, sipas ministrisë së biznesit të Italisë e cila citoi të dhënat e Istat . Kërcimi është dyfishi i shifrave të indeksit të çmimeve të konsumit të Italisë, i cili u rrit 8.1% nga viti në vit për prillin dhe 8.7% për marsin, sipas të dhënave të Refinitiv.

Pjatat e makaronave në restorante janë rritur me 6.1% në të gjithë bordin nga viti në vit, tha për CNBC grupi italian i të drejtave të konsumatorëve Assoutenti. Sipas një studimi të vitit 2022 nga Organizata Ndërkombëtare e Makaronave, një italian mesatar konsumon pothuajse 23 kg makarona në vit.

Çmimet e larta të shitjes me pakicë i detyrohen faktit që prodhuesit tani po shesin rezervat e tyre të makaronave, të cilat u bënë kur kostot e lëndëve të para ishin më të larta.

“Kjo është për shkak të asgjësimit të stoqeve të prodhuara me kosto më të larta të lëndëve të para,” tha presidenti i Assoutenti Furio Truzzi, duke përmendur çmimet më të larta të grurit dhe energjisë.

Çmimet e grurit që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia

Emri:  Screen Shot 2023-05-23 at 12.00.30 AM.jpg

Shikime: 154

Madhësia:  17.2 KB

Në mars 2022 , çmimi i grurit arriti kulmin në nivelet më të larta në më shumë se një dekadë, ndërsa pushtimi rus i Ukrainës përparoi. Të dy vendet janë furnizues të mëdhenj të produkteve bujqësore në tregun global.

Megjithatë, Truzzi vuri në dukje se kostot e inputeve kanë rënë që nga ajo kohë, dhe çmimet më të larta të makaronave tani janë nxitur nga faktorë të tjerë.

″Çmimet e larta ruhen për të pasur fitime më të mëdha. Çmimet do të bien vetëm përballë një rënie të konsiderueshme të konsumit,” tha Assoutent, duke propozuar plane për të reduktuar konsumin e makaronave me një “grevë makaronash” prej të paktën 15 ditësh. Në vitin 2007, italianët organizuan një grevë njëditore kundër blerjes së makaronave kur çmimet u rritën me gati 20%.

Çmimet ndërkombëtare të grurit në prill humbën 2.3% për të rënë në nivelin më të ulët që nga korriku 2021, sipas Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë .

“Çmimet e grurit kanë rënë nga kulmi i tyre historik pas pushtimit të Ukrainës, por mbeten të larta”, tha për CNBC, Nandita Roy, zyrtare e Punëve të Jashtme të Bankës Botërore, Nandita Roy. Ajo vuri në dukje se Banka Botërore parashikon një rënie prej 17.4% të çmimeve të grurit në vitin 2023 në krahasim me vitin 2022.

Çmimet e grurit të fortë, një shumëllojshmëri gruri që përdoret zakonisht në makarona, kanë qenë gjithashtu në rënie muajt e fundit . “Megjithatë, ka shumë faktorë specifikë të vendit që do të shpjegonin rritjen e çmimeve të makaronave në Itali,” shtoi Roy.


Takimi urgjent për makaronat

Dy javë më parë, Ministri i Zhvillimit Ekonomik i Italisë Adolfo Urso thirri një takim urgjent duke diskutuar mbi rritjen e çmimit të makaronave.

Prodhuesit e makaronave, shoqatat e konsumatorëve dhe zyrtarët e qeverisë ishin mes atyre që morën pjesë në takim - me disa shifra që kërkonin një kufizim të çmimit të makaronave për të vënë një kapak mbi çmimet në rritje, një mocion i cili që atëherë është refuzuar.

Emri:  107244357-1684656307731-gettyimages-452840356-ITALY_WHEAT_HARVEST.jpg

Shikime: 127

Madhësia:  64.4 KB
Një autokombajneje lëviz nëpër një fushë me grurë të fortë ndërsa pret të korrat e verës në Viterbo, Itali, të premten, 25 korrik 2014.
Alessia Pierdomenico | Bloomberg | Getty Images


Sondazhet e fundit të çmimeve të makaronave “po tregojnë tashmë shenjat e para, megjithëse të dobëta, të një rënie të çmimeve, një shenjë se në muajt e ardhshëm kostoja mund të bjerë ndjeshëm”, thuhet në një shënim nga ministria e biznesit të Italisë .

“Makaronat në raftet sot u prodhuan muaj më parë me grurë të fortë të blerë në kuotat e [një] periudhe edhe më të hershme, me kostot e energjisë të pikut të kohës së luftës,” tha një deklaratë nga Unione Italiana Food, një shoqatë që përfaqëson prodhuesit e ushqimit të Italisë. . Kostot më të larta të ambalazhimit dhe logjistikës kanë kontribuar gjithashtu në çmimet e larta të makaronave, thuhet në deklaratën e shoqatës.

Në deklaratë shtohet se çmimi i prodhimit të makaronave u rrit me 8.4% në një vit, që është “në një nivel me indeksin mesatar të inflacionit të regjistruar për mallrat e konsumit”.

“Kostot janë ulur, është e vërtetë, por ato nuk janë kthyer në nivelet e kaluara dhe janë ende mjaft të larta në krahasim me ato të regjistruara në 2020/2021”, shtoi organizata. “Dëshirojmë ta lëmë këtë ditë me mirëkuptimin se makaronat janë zgjidhja, jo problemi”.


Burimi: CNBC