Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Shqipria fushbetej e konfliktit NATO-Rusi. 24,000 trupa ushtarake pushtojn sheshin Nn Tereza

  Defender 23/ Gjeneral majori n krye t 25 mij trupave Wickman flet pr News 24: sht mesazh, shqiptart aleatt m t shklqyer!

  Emri: df889feb-0362-44ad-a8f0-e058299ad6ec.jpg

Shikime: 113

Madhsia: 26.4 KB

  Me rastin e fillimit t strvitjes Defender 23 hapsira e sheshit Nn Tereza ne Tirane u pushtua pr pak or nga Forcat e Armatosura Shqiptare dhe Amerikane, armatime t rnda e t sofistikuara ndrsa nga ajri, ushtria amerikane dhuroi spektakl me dy helikoper Black Hawk.

  E ndrsa lufta n frontin e Ukrains vijon me intensitet, ushtria amerikane po demonstron bashk ne NATO-n prmes strvitjes Defender 23 aftsit pr t dislokuar me shpejtsi trupa t gatishmris s lart dhe armatim luftarak n Europ. Shqipria sht srish pjes e rndsishme e strvitjes shumkombshe prmes 800 ushtarakve dhe tre bazave q i ka vn n dispozicion. Strvitja do t angazhoj n total 25 mij trupa amerikan dhe nga vendet aleate dhe partner t NATO-s n 29 shtete n nj ambient operacional kompleks. N ditn e vizitorve t veant, drejtuesit e shtetit shqiptar, gjeneralt amerikan dhe ambasadorja Yuri Kim foln pr rndsin e strvitjes ku pjesmarrja e Shqipris merr rndsi strategjike sa i takon siguris rajonale pasi luan nj rol ky prmes gatishmris s lart, ndrveprueshmrise dhe operacionalitetit.

  Video e intervistes ketu.

  Un ndihem krenar, q kam qen njri prej jush; e n pozitn time si Komandant i Prgjithshm inkurajoj qeverin t shtoj akoma m shum mbshtetjen pr Forcat e Armatosura dhe kontributin e Shqipris n NATO. do investim m shum drejt forcimit t kapaciteteve mbrojtse, sht nj investim m shum drejt stabilitetit; sht nj investim pr t garantuar nj t ardhme m t paqt t brezave t rinj, t cilt kurrsesi nuk duhet t prballen me pasojat shkatrruese q sjellin konfliktet. Koha pr t marr prgjegjsit tona sht tani dhe reagimi duhet ti prgjigjet sfidave aktuale, tha Presidenti Begaj gjat fjals n ceremoni. Jemi ktu si aleat miq dhe partner, amerikan dhe shqiptar q qndrojn krah pr krah, dikur t ndar vemas, tani aleat t NATO-s dhe partnert m t afrt ushtarak. N dy vite q prej Defender 2021, bota ka ndryshuar, Shqipria dhe aleatt tan t NATO-s jan m t bashkuar dhe m t fort se kurr., tha ambasadorja Kim.

  N nj intervist pr News 24, Gjeneral Major Michael D. Wickman, shef i shtabit t prgjithshm i komands amerikane n Europ dhe Afrik, i cili sht n krye t 25 mij ushtarakve, tha se kjo strvitje sht nj mesazh i qart pr ata q sot krcnojn paqen n Europ.

  Po kshtu e mendoj, do her q aleatt dhe partnert e NATO-s strviten s bashku, sht nj tregues i qart i natyrs s shpejt q ka NATO-ja n rajon. Bashkpunimi me Forcat e Armatosura Shqiptare sht i shklqyer. Duhet t prmend faktin se Shqipria sht nj partner dhe aleat i shum i mir qe ne kemi. Kemi mundsin pr tu trajnuar s bashku, nga kjo, ne prfitojm pr t patur nj siguri rajonale t shtuar. Ne mirpresim do mundsi q t trajnohemi dhe strvitemi bashku me Forcat e Armatosura Shqiptare. Bhemi m t fuqishm bashk,- tha n nj intervist pr gazetaren e televizionit News 24 Aurora Golemi, gjeneral major Michael D. Wickman, shef i shtabit t prgjithshm i komands amerikane n Europ dhe Afrik.

  Ne kuadr te Strvitja ushtarake Defender Europe 2023 n datat 15 maj 9 qershor 2023, Shqipria do t zhvilloj strvitjet e quajtura Imediate Response dhe Astral Knight.

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Shqipria fushbetej e konfliktit NATO-Rusi. 25,000 trupa ushtarake pushtojn sheshin Nn Ter

  Defender Europ 2023, Rama: Po shkruhet nj faqe e re e historis son! Kontributor t nj aleance t madhe

  Emri: edi-rama88.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 28.8 KB

  Pr her t dyt Shqipria pret sot strvitjen m t madhe ushtarake n Europ “Defender Europ 2023”. 24 mij trupa nga SHBA e NATO ‘zbarkojn’ n Shqipri.

  N fjaln e tij kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipria nuk ka qen kurr m lart n nivelin e respektit ndrkombtar.

  “Pavarsisht gjuhs s flasim apo gjuhs q prfaqsojm jemi t lidhur me vlera e parime q jan t krcnuara po njsoj pr secilin prej nesh. Ndaj t gjith bashk jemi t imponuar nga historia jon q t funksionojm n unitet t plot. Shqipria bhet hap pas hapi nj pik referimi. Shpresojm shum q edhe me portin q do t ket nj komponent pr t br t njjt gj si aeroporti.

  Video: ketu

  Ne mund t themi se nj faqe e re e historis ton po shkruhet dhe mund t themi se jemi kontributor n kt aleanc t madhe. Nj falnderim pr t gjith ju q jeni angazhuar n kt strvitje dhe nj respekt t veant pr aleatt tan”, ka thn ndr t tjera kryeministri Edi Rama.

  (BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Shqipria fushbetej e konfliktit NATO-Rusi. 25,000 trupa ushtarake pushtojn sheshin Nn Ter

  Video e Top Channel: ketu.


Tema t Ngjashme

 1. Bashkpunimi i ngusht Rusi-Kin alarmon aleancn ushtarake t NATO
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-04-2023, 15:30
 2. Katr vajzat puthen n Sheshin Nn Terez
  Nga Antiproanti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 19-02-2014, 13:39
 3. Situata e konfliktit Rusi - Gjeorgji
  Nga RaPSouL n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 267
  Postimi i Fundit: 14-10-2008, 22:12
 4. Shqipria nga India i krkon eshtrat e shenjtores Nn Tereza
  Nga Cimo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2007, 11:50
 5. NATO: 2000 trupa m shum n tetor n Kosov
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-09-2004, 06:59

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •