Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Përse politikanët i fryjnë flakëve të luftës? Bota po mbytet në borxhe!

    Balonat e borxhit global në nivele rekord

    Tani është 45 trilion dollarë më i lartë se niveli i tij para pandemisë dhe pritet të vazhdojë të rritet me shpejtësi, ka paralajmëruar një organ i lartë tregtar.

    Emri:  64664cfb203027403a6d2dcf.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  37.4 KB

    Grumbulli i borxhit global u rrit me 8.3 trilionë dollarë në tremujorin e parë të vitit në një nivel gati rekord prej 305 trilionë dollarësh në mes të një shtrëngimi agresiv të politikës monetare nga bankat qendrore, ka zbuluar Instituti i Financave Ndërkombëtare (IIF).

    Sipas raportit të Monitorit të Borxhit Global të mërkurën, leximi është më i larti që nga tremujori i parë i vitit të kaluar dhe leximi i dytë më i lartë tremujor ndonjëherë.

    IIF paralajmëroi se kombinimi i niveleve të tilla të larta të borxhit dhe rritja e normave të interesit kishte rritur koston e shërbimit të atij borxhi, duke shkaktuar shqetësime për levën në sistemin financiar.

    "Me kushtet financiare në nivelet e tyre më kufizuese që nga kriza financiare 2008-09, një krizë kredie do të nxiste norma më të larta të mospagimit dhe do të rezultonte në më shumë 'firma zombie' - tashmë duke iu afruar rreth 14% të firmave të listuara në SHBA," tha IIF . .

    Pavarësisht shqetësimeve për një krizë të mundshme kredie pas trazirave të fundit në sektorët bankar të Shteteve të Bashkuara dhe Zvicrës, huamarrja e qeverisë duhet të mbetet e ngritur, theksoi organi i industrisë së financave.

    Sipas raportit, plakja e popullsisë dhe rritja e kostove të kujdesit shëndetësor vazhdojnë të rëndojnë bilancet e qeverisë, ndërsa “tensionet e rritura gjeopolitike pritet gjithashtu të nxisin rritje të mëtejshme në shpenzimet e mbrojtjes kombëtare në periudhën afatmesme”, gjë që mund të ndikojë në profilin e kredisë së të dyjave. qeveritë dhe huamarrësit e korporatave.

    "Nëse ky trend vazhdon, do të ketë implikime të rëndësishme për tregjet ndërkombëtare të borxhit, veçanërisht nëse normat e interesit mbeten më të larta për më gjatë," paralajmëroi IIF.

    Raporti tregoi se borxhi total në tregjet në zhvillim arriti një rekord të ri prej më shumë se 100 trilion dollarë, rreth 250% të PBB-së, nga 75 trilion dollarë në 2019. Kina, Meksika, Brazili, India dhe Turqia ishin kontribuuesit më të mëdhenj në rritje, sipas IIF.

    Sa i përket tregjeve të zhvilluara, Japonia, SHBA, Franca dhe Britania e Madhe shënuan rritjet më të mprehta gjatë tremujorit, tha ai.


    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përse politikanët i fryjnë flakëve të luftës? Bota po mbytet në borxhe!

    Kur sistemi financiar ka arritur ne ate pike ku po rrenohet nga barra e borxheve;
    Kur ekonomia private e taksuar deri ne dhemb, nuk prodhon me taksa per te paguar premtimet qe politikanet u kane bere njerezve;
    Kur keto qeveri, qe nga me e madhja, e deri tek me e vogla, nuk kane ndermend te shlyejne borxhet qe marrin, vetem te paguajne interesin e borxhit;

    Lufta eshte zgjidhja e vetme qe:

    1. Largon vemendjen e publikut nga fakti qe bota eshte mbytur ne borxhe dhe gjithe ekonomia globale do rrenohet nga pesha e ketyre borxheve.

    2. Shfajeson politikanet nga fajet e tyre, nuk kane perse ti japin shpegime zgjedhesve te tyre per ate qe po ngjet ne vendin e tyre e ne bote.

    3. Lufta eshte shenja qe gjithe rendi aktual boteror po merr fund, dhe nje rend i ri boteror do te lindi pas lufte.


    Nje fakt historik, pas luftes se dyte boterore, gjithe borxhet qe shtetet i kishin njera-tjetres u shumezuan me zero.


    Keto jane arsyet perse politikanet tuaj, ne cdo vend qe ju jetoni, nuk flasin per paqe e perfundimin e luftes ne Ukraine, por per thellimin e zgjerimin e saj ne nje lufte boterore.

    Albo

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,926

    Për: Përse politikanët i fryjnë flakëve të luftës? Bota po mbytet në borxhe!

    Nuk mund të pajtohem me pohimet tuaja se lufta është zgjidhja e vetme për krizën e borxheve globale dhe për problemet e ekonomisë së sotme. Lufta është një zgjidhje shumë e dhimbshme dhe e dhimbshme për njerëzit e pafajshëm dhe shkatërron jetë dhe pasuri njerëzore në mënyra të pashmangshme. Përveç kësaj, lufta nuk do të zgjidhë problemin e borxheve globale dhe do të shkaktojë dëme të mëdha në ekonominë globale.

    Në vend të kësaj, zgjidhje afatgjata dhe të qëndrueshme për krizën e borxheve globale dhe për ekonominë e sotme duhet të përfshijnë bashkëpunim ndërkombëtar dhe përpjekje të përbashkëta për të rritur produktivitetin, rritur investimet, rritur tregtinë dhe për të siguruar një rritje të qëndrueshme dhe të zgjeruar të ekonomisë globale.

    Po ashtu, politikanët duhet të jenë të përgjegjshëm dhe të vendosin interesat e qytetarëve mbi interesat e tyre personale dhe të partisë. Ata duhet të jenë të përgjegjshëm për politikat e tyre dhe për të arsyetuar vendimet e tyre për publikun. Nuk është e drejtë dhe e përshtatshme të shfrytëzoni luftën si mjet për të shmangur përgjegjësinë dhe për të fshehur probleme të vërteta.

    Kriza e borxhit globale është një sfidë e madhe për komunitetin ndërkombëtar, dhe zgjidhja e saj kërkon bashkëpunim dhe përpjekje të përbashkëta. Politikanët duhet të punojnë së bashku për të gjetur zgjidhje afatgjata dhe të qëndrueshme për këtë sfidë të madhe.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,926

    Për: Përse politikanët i fryjnë flakëve të luftës? Bota po mbytet në borxhe!

    Është e rëndësishme të kuptojmë se çfarë ndodh aktualisht në botë në lidhje me sistemin financiar, ekonominë dhe politikën, dhe të trajtojmë çështjet në një perspektivë të përgjithshme.

    1. Sistemi financiar dhe borxhet: Sistemi financiar është i ndërvarur me ekonominë dhe politikën. Për shumë vende, problemi i borxheve është një sfidë e vërtetë. Disa vende kanë shuma të mëdha të borxheve publike dhe private, dhe menaxhimi i tyre është një çështje komplekse. Një gjendje e qëndrueshme financiare kërkon strategji të zgjuara dhe hollësira në menaxhimin e borxheve.

    2. Ndikimi i politikës në ekonomi: Politika fiskale dhe taksa janë mekanizma të rëndësishme për mbajtjen e ekonomisë në funksionim dhe sigurimin e burimeve për shërbime publike. Në disa raste, politikanët mund të premtojnë shërbime publike për të fituar mbështetje politike, ndonëse ekonomia nuk është në gjendje t'i mbulojë ato shpenzime. Kjo mund të çojë në rritje të borxheve dhe probleme ekonomike më të mëdha në të ardhmen.

    3. Menaxhimi i borxheve shtetërore: Shlyerja e borxheve është një çështje komplekse dhe varësisht nga situata ekonomike dhe politike, qeveritë mund të marrin vendime të ndryshme. Për disa vende, pagimi i interesave të borxheve dhe refinancimi i tyre mund të jetë më i arsyeshëm dhe më i qëndrueshëm se shlyerja e tyre në një kohë të shkurtër. Megjithatë, çdo vend ka situata të ndryshme dhe duhet të marrin vendime bazuar në kushtet e tyre të veçanta.

    4. Lufta si zgjidhje: Shpërbërja e paqes dhe nisja e luftës nuk është një zgjidhje e arsyeshme për çështjet e borxheve dhe sfidat ekonomike. Lufta shkakton vdekje, shkatërrim, dhe përkeqësim të mëtejshëm të situatave ekonomike dhe politike. Është shumë e rëndësishme për vendet të punojnë nëpërmjet diplomacisë, dialogut dhe bashkëpunimit për të zgjidhur konfliktet dhe për të gjetur rrugë të qëndrueshme përpara.

    5. Paslufta e Dytë Botërore: Për pasluftën e Dytë Botërore, një sërë faktorësh, si ndihma financiare, rindërtimi dhe rishpërndarja e territorit, kanë ndikuar në menaxhimin e borxheve. Është e rëndësishme të theksohet se kjo situatë nuk është ekuivalente me situatat aktuale në botë dhe se historiku nuk është gjithmonë një parashikues i saktë i të ardhmes.

    Kuptoj se keni shqetësime në lidhje me situatën e aktualitetit, por është e rëndësishme të kemi qasje të qëndrueshme dhe të përfshirëse në zgjidhjen e sfidave aktuale. Diplomacia, bashkëpunimi ndërkombëtar dhe strategjitë e menaxhimit të borxheve janë mënyra më të rëndësishme për të adresuar problemet dhe për të krijuar një botë më të qëndrueshme dhe paqësore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 23-05-2023 më 07:16

Tema të Ngjashme

  1. Pasuria, Meta e Kryemadhi dalin me borxhe
    Nga Vinjol në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 30-09-2014, 08:15
  2. Londër, gruaja hidhet nga dritarja për t’i shpëtuar flakëve
    Nga {A_N_G_E_L_69} në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 12-08-2011, 09:13
  3. Kopështi midis flakëve
    Nga Mexhid Yvejsi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-12-2010, 11:25
  4. A është bota sot më e sigurtë sesa gjatë Luftës së Ftohtë?
    Nga Humdinger në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 23:05
  5. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •