Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Hierakia e Konspiratorve: Historia e Komitetit t 300-tve

  Emri: 41J8+8cXpxL._SY344_BO1,204,203,200_.jpg

Shikime: 113

Madhsia: 20.3 KB

  Autori: Dr. John Coleman

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Hierakia e Konspiratorve: Historia e Komitetit t 300-tve

  PARATHNIE

  N karriern time si oficer profesionist i inteligjencs, kam pasur shum raste pr t hyr shum dokumente t klasifikuara, por gjat shrbimit si oficer i shkencave politike n terren n Angola, Afrika Perndimore, pata mundsin t shikoja nj seri t klasifikimeve t fshehta dokumente t cilat ishin jashtzakonisht t qarta. Ajo q pash m mbushi me zemrim dhe mri dhe m nisi n nj kurs nga i cili nuk kam devijuar, domethn n zbuloni se far fuqie sht ajo q kontrollon dhe menaxhon Britanin dhe Shtetet e Bashkuara qeverit. Isha plotsisht i njohur me t gjitha shoqrit sekrete t njohura t tilla si Instituti Mbretror pr shtjet Ndrkombtare (RIIA), Kshilli pr Marrdhniet me Jasht (CFR), Bilderbergert, Trilateralt, Sionistt, Frimasoneria, Bolshevizmi Rosikrucianizmi dhe t gjitha spinoffet e ktyre shoqrive sekrete. Si oficer i inteligjencs, dhe edhe m par si student i ri n kursin e studimeve t mia n Muzeun Britanik n Londr, t gjith i kisha prer dhmbt e syrit, plus nj numr t mir t tjerve t cilt imagjinoja se amerikant ishin t njohur.

  Por kur erdha n Shtetet e Bashkuara n vitin 1969, gjeta se emra si Urdhri i St. Gjoni i Jeruzalemit, Klubi i Roms, Fondi Gjerman Marshall, Fondacioni Cini, Tryeza e Rrumbullakt, Fabianistt, Fisnikria e Zez Veneciane, Shoqria Mont Pelerin, Klubet e zjarrit t ferrit dhe shum t tjer ishin n rastin m t mir krejtsisht t panjohur ktu, ose prndryshe funksionet e vrteta t tyre n rastin m t mir nuk kuptoheshin sa duhet ose fare.

  N vitet 1969-1970 u nisa pr t rregulluar situatn n nj seri monografish dhe kasetash kaseta. Pr habin time shum shpejt gjeta shum njerz t gatshm t'i citonin kta emra si sikur t kishin njohur prej tyre t gjith karriern e tyre t shkrimit, por q nuk ishin aspak njohuri rreth temave, por mjaft t gatshm pr t treguar burimin e tyre koht e fundit informacionin e fituar. E ngushllova veten me mendimin se imitimi sht m i sinqerti form e lajkave. Un vazhdova hetimet e mia, duke u prpjekur prpara prball rreziqeve t rnda, sulme ndaj vetes dhe gruas sime, humbje financiare, ngacmime t vazhdueshme, krcnime dhe shpifje, e gjitha pjes e nj programi t hartuar dhe t orkestruar me kujdes pr t m diskredituar, drejtuar nga agjent dhe informator t qeveris, t ngulitur n t ashtuquajturn krahun e djatht t krishter, t "Lvizja e identitetit" dhe grupet e djathta "patriotike". Kta agjent vepronin dhe ende operojn, nn mbulesn e nj kundrshtimi t fort dhe t patrembur t hapur ndaj judaizmit kryesor i tyre armik, ata do t na bjn t besojm.

  Kta agjent-informator udhhiqen dhe kontrollohen nga nj grup homoseksualsh t cilt jan t plqyer dhe t respektuar nga konservatort politik dhe fetar n t gjith Shtetet e Bashkuara. Programi i tyre i shpifjeve, gnjeshtrave dhe urrejtjes, dezinformimi pr punn time, madje koht e fundit, duke ia atribuar shkrimtarve t tjer, vazhdon e pandrprer, por nuk e ka pasur t dshiruarin efekt. Un do t vazhdoj me detyrn time derisa t kem hequr prfundimisht maskn e t gjithve qeveris paralele sekrete e nivelit t lart q drejton Britanin dhe SHBA-n Ky libr sht nj pjes t asaj prpjekjeje t vazhdueshme.

  Dr. John Coleman, nntor 1991
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-05-2023 m 22:19

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pr: Hierakia e Konspiratorve: Historia e Komitetit t 300-tve

  Komiteti i 300-tve sht nj teori konspiracioni q pretendon se nj grup i vogl i elitave t pasur dhe t fuqishme kontrollon t gjitha aspektet e jets n planetin ton, duke prfshir qeverit, mediat, bankat dhe korporatat. Nj nga teorit m t njohura t Komitetit t 300-tve sht ajo e Hierakis s Konspiratorve, q pretendon se kjo organizat kontrollon botn dhe prdor fuqin e saj pr t ndryshuar kursin e historis n mnyra q jan t mira pr interesat e saj.

  Pr t filluar, sht e rndsishme t theksohet se nuk ka prov t qart q tregon se ky komitet ekziston dhe se kontrollon botn. Pr m tepr, teorit konspiracioniste jan t vshtira pr t'u vrtetuar, pasi ato jan shpesh t bazuar n spekulime dhe hipoteza t paqarta.

  Teoria e Hierakis s Konspiratorve u ngrit n vitin 1992 nga nj autor i njohur konspiracionist, John Coleman, n librin e tij "The Conspirator's Hierarchy: The Committee of 300". Ai sugjeron se ky komitet kontrollon planetin ton dhe ka qen n pushtet pr m shum se 200 vjet. Ai gjithashtu pretendon se Hierakia e Konspiratorve prfshin 13 familje t pasura dhe t fuqishme, si Rothschild, Rockefeller, DuPont dhe Morgan.

  Kto familje, sipas teoris, kan kontrolluar financat botrore dhe kan punuar s bashku pr t krijuar nj sistem t kontrolluar nga ata q kontrollojn t gjitha aspektet e jets njerzore. Ata gjithashtu kontrollojn mediat dhe informacionin q ne marrim, duke prdorur kt fuqi pr t kontrolluar opinionin publik dhe pr t ndryshuar kursin e historis n mnyra q jan t mira pr interesat e tyre.

  Megjithat, sht e rndsishme t theksohet se kto pretendime nuk jan provuar dhe nuk kan mbshtetje t forta nga faktet. Shumica e ktyre teorive jan t bazuar n spekulime dhe hipoteza t paqarta, dhe nuk kan asnj baze t vrtet. N fakt, shum prej tyre jan t kundrta me faktet dhe nuk mbshteten nga asnj shkenctar i respektuar. sht e rndsishme t mbani mend se teorit konspiracioniste jan t rrezikshme, pasi ato mund t ndikojn n mnyr negative n opinionin publik dhe mund t rrisin nivelin e paranojs dhe mosbesimit.

  t gjitha teorit konspiracioniste, prfshir komitetin e 300-tve, jan t vshtira pr t'u vrtetuar dhe nuk kan mbshtetje t forta nga faktet. Ndrkaq, kto teori jan t prqendruara n ide se ka nj grup i vogl elitash t pasur dhe t fuqishm q kontrollon t gjitha aspektet e jets n bot.

  Nj nga pretendimet m t njohura t Hierakis s Konspiratorve sht se ky komitet kontrollon qeverit dhe politikn botrore. Megjithat, kjo pretendim sht e vshtir pr t'u vrtetuar, pasi politika dhe qeverit jan t ndryshme n mbar botn dhe nuk mund t kontrollohen nga nj grup i vogl elitash.

  T gjitha kto pretendime jan t vshtira pr t'u vrtetuar, pasi nuk ka prov t qart q tregon se ky komitet ekziston dhe kontrollon botn. Pr m tepr, shum nga pretendimet e Hierakis s Konspiratorve jan t kundrta me faktet dhe nuk mbshteten nga asnj shkenctar i respektuar.

  N prgjithsi, sht e rndsishme t kujtojm se teorit konspiracioniste nuk jan t bazuar n fakte dhe mund t ndikojn n mnyr negative n opinionin publik. sht e rndsishme q t ndjekim burime t besueshme dhe t mbajm nj qndrim kritik ndaj ktyre pretendimeve.

Tema t Ngjashme

 1. Qeveria vendos krijimin e Komitetit t Diaspors
  Nga EDLIN n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-01-2013, 08:33
 2. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-04-2011, 22:40
 3. Cshtja came, Berisha takon Idrizin: Ok ngritjes s Komitetit t Diaspors
  Nga shigjeta n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:20
 4. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-08-2008, 20:07
 5. Vet)Vrasja e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 17:09

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •