Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-05-2023
  Postime
  1

  Lightbulb Shpopullimi shkaktohet prej politikaneve apo prej atyre qe i votojne ato rregullisht?

  Kete here votuan vetem 38% e popullsise. E pare nga prespektiva e atyre qe presin te zgjidhen eshte me e sakte te thuash qe votual 100% e te listuarve ne tabelat e "patronazhisteve" te cdo krahu.
  Por dua te hidhem pas ne vite e te tregoj ketu nje rast interesant ... madje po e titulloj "Milingonat"

  "..Ne fillim te viteve '90, qarkullonte ne Durres nje tip i cili here pas here thoshte:
  - Udheheqjes (e kish fjalen per ate para 1990) nuk ka cfare i duhen 3 milion milingona punetore por 1 milion qe i binden.
  Dhe ne disa raste ai thoshte ketė variantin tjeter:
  - Ska ca i duhen udheheqjes 2 milion milingona kur 1 milion mund te jetojne si njerez.

  Ai vishej me rrecka, floke te gjate te pakrehur dhe i palare, dhe citatet e mesiperme i thoshte me veten por me ze te larte. Per shkak te bertitjeve, zhulit dhe paraqitjes, populli e quante budalla.

  Ndoshta qe rastesi atehere qe numri i popullsise ne Shqiperi qe rreth 3.4 milion banore..."

  Ne fakt, nese popullit i intereson te merret me numra s'duhet te degjoje budallenjte e rrugeve, por ti referohet institucioneve serioze sic janė INSTAT qe ka numeruar popullsine ne 2011 dhe ka deklaruar shifren 2,850,000 (te vjetra) ...apo KQZ. Psh kjo e fundit sapo ka deklaruar se ne zgjedhjet e fundit nga 3,650,658 "zgjedhes" kanė votuar 1,395,360.

  Prap me rri mendja tek ai budallai atehere 30 vjet e kusur te shkuara. Mire qe fliste me veten ne mes tė qytetit si i metė qė qe, po pse bėrtiste?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DavidG : 17-05-2023 mė 13:28

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,548

  Pėr: Shpopullimi shkaktohet prej politikaneve apo prej atyre qe i votojne ato rregullisht?

  Shpopullimi mund tė shkaktohet nga shumė faktorė, por pėrgjithėsisht nuk mund tė thuhet se ėshtė faj i vetėm politikanėve ose votuesve. Shpopullimi mund tė jetė rezultat i njė sėrė faktorėsh tė ndryshėm, pėrfshirė:

  - Politikanėt: Politikanėt mund tė ndikojnė nė nivelin e shpopullimit nėpėrmjet politikave dhe vendimeve qė marrin. Pėr shembull, nėse njė qeveri nuk investon nė shėndetėsi, arsim dhe infrastrukturė, kjo mund tė dėmtojė zhvillimin e vendit dhe tė ndikojė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  - Kushtet ekonomike: Kushtet ekonomike mund tė ndikojnė nė shpopullim nėpėrmjet shumė faktorėve, pėrfshirė mungesėn e mundėsive pėr punėsim dhe zhvillim ekonomik, si dhe varfėrinė dhe papunėsinė.

  - Kushtet shoqėrore: Kushtet shoqėrore, pėrfshirė korrupsionin, konfliktet dhe mungesėn e lirisė dhe drejtėsisė, mund tė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  - Faktorėt personalė: Faktorėt personalė, si shėndeti, arsimi, familja dhe miqtė, mund tė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  Nė fund tė fundit, shpopullimi ėshtė shumė kompleks dhe nuk mund tė atribuohet vetėm njė faktori ose grupi njerėzor. Nė vendet ku shpopullimi ėshtė njė problem i rėndėsishėm, ėshtė nevoja pėr njė qasje tė pėrgjithshme dhe tė koordinuar pėr tė adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  Ka disa politika qė mund tė ndihmojnė nė uljen e shpopullimit, duke adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar. Nė vijim, disa prej tyre:

  1. Investime nė infrastrukturė: Njė infrastrukturė e zhvilluar mund tė krijojė mundėsi pėr punėsim dhe zhvillim ekonomik, duke ndihmuar nė uljen e papunėsisė dhe nė mbajtjen e njerėzve nė vend.

  2. Investime nė arsim: Investimet nė arsim mund tė ndihmojnė nė zhvillimin e njė fuqie punėtore tė kualifikuar dhe tė aftė pėr tė konkurruar nė tregun e punės, duke krijuar mundėsi pėr punėsim dhe zhvillim ekonomik.

  3. Politika sociale: Politikat sociale, si rritja e pagave minimale dhe sigurimet shoqėrore, mund tė ndihmojnė nė uljen e varfėrisė dhe nė mbajtjen e njerėzve nė vend.

  4. Zvogėlimi i korrupsionit: Zvogėlimi i korrupsionit dhe rritja e trasparencės nė qeverisje mund tė ndihmojnė nė rritjen e besimit tė njerėzve nė sistemin e tyre politik dhe nė uljen e ndikimit negativ qė korrupsioni mund tė ketė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  5. Politika pėr tė rikthyer emigrantėt: Nė disa raste, nė vend qė tė ndalojnė emigrimin, politikat qė inkurajojnė rikthimin e emigrantėve mund tė jenė njė zgjidhje mė e mirė. Kjo mund tė pėrfshijė politika qė ofrojnė mundėsi pėr investime, punėsim dhe zhvillim ekonomik nė vend.

  Kėto janė vetėm disa prej politikave qė mund tė ndihmojnė nė uljen e shpopullimit. Ėshtė e rėndėsishme qė politikat tė pėrfshijnė njė qasje tė pėrgjithshme dhe tė koordinuar pėr tė adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  Koordinimi i politikave pėr tė adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar kėrkon njė qasje tė pėrgjithshme dhe tė koordinuar nga qeveritė dhe organizatat ndėrkombėtare. Nė vijim, disa mėnyra pėr tė koordinuar politikat:

  1. Bashkėpunimi ndėrkombėtar: Bashkėpunimi ndėrkombėtar mund tė ndihmojė nė koordinimin e politikave pėr tė adresuar shpopullimin. Organizatat ndėrkombėtare, si Organizata e Kombeve tė Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, mund tė ndihmojnė nė koordinimin e politikave dhe nė ofrimin e ndihmės pėr vendet qė pėrballojnė shpopullimin.

  2. Planifikimi afatgjatė: Planifikimi afatgjatė mund tė ndihmojė nė koordinimin e politikave pėr tė adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar. Planifikimi afatgjatė mund tė pėrfshijė strategji pėr zhvillimin e infrastrukturės, arsimit dhe shėndetėsisė, si dhe politika sociale dhe ekonomike qė mund tė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė qėndruar nė vend.

  3. Dialogu i hapur dhe i ndėrsjellė: Dialogu i hapur dhe i ndėrsjellė mes qeverive, organizatave joqeveritare dhe komuniteteve lokale mund tė ndihmojė nė identifikimin e faktorėve tė ndryshėm qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar dhe nė zhvillimin e politikave pėr t'i adresuar ato.

  4. Rritja e transparencės: Rritja e transparencės nė qeverisje, pėrfshirė raportimin e rregullt tė progresit dhe pėrdorimit tė fondeve publike, mund tė ndihmojė nė rritjen e besimit tė njerėzve nė sistemin e tyre politik dhe nė ndihmėn nė koordinimin e politikave pėr tė adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  5. Monitorimi dhe vlerėsimi i politikave: Monitorimi dhe vlerėsimi i politikave mund tė ndihmojė nė identifikimin e atyre qė janė mė efektive nė uljen e shpopullimit dhe nė rritjen e mundėsive pėr zhvillim dhe punėsim. Kjo mund tė ndihmojė nė rishikimin dhe pėrmirėsimin e politikave, duke rritur efektivitetin e tyre dhe ndikimin nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar.

  Kėto janė vetėm disa prej mėnyrave pėr tė koordinuar politikat pėr tė adresuar faktorėt qė ndikojnė nė vendosjen e njerėzve pėr tė emigruar. Ėshtė e rėndėsishme qė politikat tė pėrfshijnė njė qasje tė pėrgjithshme dhe tė koordinuar pėr tė adresuar problemet e shpopullimit.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  Neteorm (18-05-2023)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,599
  Postimet nė Bllog
  11

  Pėr: Shpopullimi shkaktohet prej politikaneve apo prej atyre qe i votojne ato rregullisht?

  Prap me rri mendja tek ai budallai atehere 30 vjet e kusur te shkuara. Mire qe fliste me veten ne mes tė qytetit si i metė qė qe, po pse bėrtiste?
  Ne kohen qe jetojme, duke qene se njerezit jane injorante per jeten e boten shpirterore, zgjedhin t'i mbyllin deren e zemres Zotit te tyre, cdo njeri qe nuk eshte normal ngelet qe jete "budalla" ose "i cmendur". Per njerezit qe e njohin realitetin shpirteror ne te cilin njeriu jeton, keta njerez nuk jane te cmendur apo budallenj, keta njerez jane te pushtuar nga demonet e djallit. Dhe fjalet qe nxjerrin nga goja, nuk eshte mendja e zemra e tyre qe flet ato fjale, eshte goja e demonit qe e ka pushtuar ate trup, mendje, zemer. E keqja gjen strehe vetem ne ato zemra qe i mbyllin deren Zotit.

  Nje tjeter aspekt interesant pare me syrin shpirteror, njerezit e Zotit gjithmone cmojne jeten e njeriut mbi te gjitha. Pse? Sepse njeriu eshte qenia e vetme ne toke apo ne qiell, qe u krijua "sipas shembelltyres dhe ngjashmerise se Zotit" dhe balta mori jete "nga fryma jetedhenese e Zotit". Prandaj Kryepeshkopi Anastas ne Tirane prej 30 vjetesh na kujton kete fakt me fjalet: "Ne fytyren e cdo njeriu duhet te shohim ikonen e Perendise!" Dhe jo rastesisht, ne gjuhen shqipe, fjala Zot dhe zot i aplikohet si Zotit edhe njeriut. Kurse per njerezit e djallezuar, ata qe zgjedhin te jetojne me te keqen duke shkelur te gjitha urdherimet e Zotit me vetedije, per ta theksi nuk vihet tek jeta, theksi vihet tek vdekja. Cfare kane te perbashket homoseksualizmi, transgjinizmi dhe "trendet e kohes" ne te cilen jetojme? Te perbashket kane vdekjen e garantuar. Ata nuk sjellin dot femije ne kete jete, pra zgjedhin te jetojne per te vdekur. Dhe jo me kot, te gjitha sulmet e tyre kane gjithmone ne shenjester femijet tane te mitur. Femija eshte fryti i dashurise dhe dhurata me e madhe qe Zoti i jep njeriut: dhurata e jetes, triumfi mbi vdekjen! Prinderit e brezat para nesh shkojne te qete drejt vdekjes se tyre ne kete bote, pasi e dine qe po lane pas pasardhes qe do te vazhdojne jeten e betejen me te keqen. Pra jeta shpirterore eshte ne vetvete nje konflikt i hapur mes te mires dhe te keqes, drites dhe erresires, te vertetes dhe genjeshtres, paqes dhe luftes, dijes dhe paditurise, lirise dhe tiranise. Gjithcka qe ndodh ne ate qe ti e quan "realitet" nuk eshte gje tjeter vecse nje reflektim i luftes shpirterore ne qiell me ate ndodh mbi toke.

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-09-2015, 16:30
 2. Keqperdorimi i Deshmoreve prej politikaneve e partive politike
  Nga Bolivari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-02-2011, 11:08
 3. O ZOT bona prej atyre me pėrfundim tė mirė
  Nga naturalx nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-02-2008, 06:22
 4. sms prej internetit
  Nga Anita07 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2007, 08:05
 5. Tung prej rezartit prej OHRI
  Nga ReskoGIS nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 01:15

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •