Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj tij

  John Durham lshon raportin prfundimtar, prfundon FBI-ja nuk kishte asnj informacion t verifikuar kur hapi hetimin pr Trump

  FBI ka mbrojtur prej kohsh sjelljen e saj n hetim, por Durham tha se hetimi i tij dha nj vshtrim "t kthjellt" ndaj sjelljes s keqe.

  Emri: GettyImages-1241097983.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 28.0 KB

  Prokurori i posam John Durham lshoi ​​nj raport prfundimtar t mallkuar t hnn pas m shum se tre vjetsh hetimi t hetimit t marrveshjes s fsheht me Rusin, duke deklaruar se FBI nuk kishte asnj inteligjenc apo prov t verifikuar kur hapi hetimin pr Uragani Crossfire t fushats s Presidentit Donald Trump n vern e vitit 2016. Prokurori Megjithat, nuk rekomandoi kallzime t reja penale.

  "As zbatimi i ligjit n SHBA dhe as Komuniteti i Inteligjencs nuk duket se kan poseduar ndonj prov aktuale t marrveshjes s fsheht n zotrimet e tyre n fillimin e hetimit t Uraganit Crossfire," shkroi Durham n nj raport prej 300 faqesh, drguar Kongresit dhe t tjerve dhe t marr nga Just the. Lajme.

  DD ishte planifikuar t bnte publik raportin m von t hnn.

  Prokurori fajsoi departamentin dhe FBI-n pr dshtimin pr t ndjekur standardet e tyre dhe pr lejimin e nj hetimi t vazhdoj, duke prfshir mbikqyrjen e nj shtetasi amerikan, pa baz n Aktin e Mbikqyrjes s Inteligjencs s Jashtme.

  Bazuar n rishikimin e Uraganit Crossfire dhe aktiviteteve t inteligjencs prkatse, ne arritm n prfundimin se Departamenti dhe FBI nuk arritn t mbanin misionin e tyre t rndsishm t besnikris s rrept ndaj ligjit n lidhje me ngjarje dhe aktivitete t caktuara t prshkruara n kt raport, shkroi Durham.

  Personeli i FBI-s gjithashtu shprfilli n mnyr t prsritur krkesat e rndsishme kur vazhduan t krkonin rinovime t asaj mbikqyrjeje t FISA-s, ndrkoh q pranuan ather dhe n prapavij se ata nuk besonin vrtet se kishte ndoshta arsye pr t besuar se objektivi ishte i prfshir me vetdije n aktivitete t fshehta t inteligjencs n n emr t fuqis s huaj.

  Raportin e plot mund ta lexoni ktu:

  Publikimi i raportit shkaktoi zemrim dhe ndikim t menjhershm n Capitol Hill, ku Kryetari i Komitetit Gjyqsor t Dhoms s Prfaqsuesve Jim Jordan shkroi n Twitter se planifikonte t thrriste Durham pr dshmi javn e ardhshme.

  FBI-ja reagoi menjher, duke thn se gjetjet e Durham justifikonin ndryshimet q drejtori aktual Christopher Wray bri pas marrjes s detyrs nga drejtori i shkarkuar James Comey.

  "Sjellja n 2016 dhe 2017 q Kshilltari Special Durham shqyrtoi ishte arsyeja q udhheqja aktuale e FBI-s tashm ka zbatuar dhjetra veprime korrigjuese, t cilat tashm jan zbatuar prej disa kohsh. Sikur ato reforma t ishin zbatuar n 2016, gabimet e identifikuara n raporti mund t ishte parandaluar, tha FBI.

  "Ky raport prforcon rndsin e sigurimit q FBI t vazhdoj t bj punn e saj me ashprsin, objektivitetin dhe profesionalizmin q populli amerikan meriton dhe me t drejt pret."

  Durham fajsoi n mnyr specifike FBI-n se u mbshtet n provat nga fushata e kandidates demokrate pr presidente t vitit 2016, Hillary Clinton, duke prfshir dosjen tashm t diskredituar Steele, duke thn se lidershipit i mungonte mosbesimi i nevojshm ndaj akuzave t motivuara politikisht.

  Hetimi yn zbuloi gjithashtu se personeli i lart i FBI-s shfaqi nj munges serioze t ashprsis analitike ndaj informacionit q merrnin, veanrisht informacionit t marr nga persona dhe subjekte t lidhura me politikn, shkroi ai. "Ky informacion pjesrisht shkaktoi dhe mbshteti Uragani Crossfire dhe kontribuoi n nevojn e mvonshme pr hetimin e Prokurorit Special Mueller."

  "N veanti, kishte nj mbshtetje t konsiderueshme n pistat hetimore t siguruara ose t financuara (direkt ose indirekt) nga kundrshtart politik t Trump. Departamenti nuk i shqyrtoi apo i vuri n dyshim n mnyr adekuate kto materiale dhe motivimet e atyre q i dhan ato, edhe kur pothuajse n t njjtn koh Drejtori i FBI-s dhe t tjert msuan pr inteligjenc t rndsishme dhe potencialisht t kundrta."

  Prokurori special theksoi qart at q ai e portretizoi si nj sistem t dyfisht drejtsie, duke vn n dukje se FBI-ja nuk hapi kurr nj hetim kundrzbulimit t fushats s Clinton-it, pavarsisht se kishte marr inteligjenc q ajo kishte autorizuar nj mashtrim t ndyr pr ta pikturuar Trumpin si nj stol pr presidentin rus Vladimir Putin pr t ndikuar n rezultatin e zgjedhjeve.

  "Veprimet e FBl-s n lidhje me inteligjencn tjetr shum t rndsishme q ajo mori nga nj burim i huaj i besueshm q tregonte pr nj plan t fushats s Klintonit pr t fyer Trump duke e lidhur at me Vladimir Putin n mnyr q t largonte vmendjen nga shqetsimet e saj n lidhje me prdorimin e saj t nj emaili privat. server, prfundon raporti.

  Ndryshe nga hapja e FBI-s pr nj hetim t plot t antarve t panjohur t fushats Trump bazuar n informacione t paprpunuara dhe t pavrtetuara, n kt shtje t veant q prfshin nj plan t supozuar t fushats s Clinton-it, FBI-ja nuk hapi kurr asnj lloj hetimi, lshoi ​​asnj detyr, prdori ndonj informacion analitik. personelit, ose prodhoi ndonj produkt analitik n lidhje me informacionin.

  Kjo munges veprimi ishte pavarsisht nga fakti se rndsia e inteligjencs s planit t Klintonit ishte e till q e kishte shtyr Drejtorin e CIA-s t informonte Presidentin, Zvends Presidentin, Prokurorin e Prgjithshm, Drejtorin e FBI-s dhe zyrtar t tjer t lart t qeveris pr prmbajtja e tij brenda ditve nga marrja e tij, ka shkruar gjithashtu Durham. "Ishte gjithashtu mjaft e rndsishme q CIA t'i drgonte nj memorandum zyrtar referimi me shkrim Drejtorit Corney dhe Zvends Ndihms Drejtorit t Divizionit t Kundrzbulimit t FBI-s, Peter Strzok, pr shqyrtimin dhe veprimin e tyre."

  Durham paraqiti gjithashtu prova t rndsishme se Strzok, i cili udhhoqi ekipin Crossfire Hurricane, por u pushua nga FBI, punoi me avokaten e FBI-s Lisa Page, me t ciln ai kishte nj lidhje, pr t rrethuar shefin e kundrzbulimit t FBI-s, Bill Priestap. shefi i tij, pr t vazhduar hetimin duke marr miratimin e zvendsdrejtorit t athershm t FBI-s, Andrew McCabe, i cili gjithashtu u shkarkua m von.

  Raporti citonte Priestap-in t identifikonte "rastet kur Strzok ndante informacionin drejtprdrejt me McCabe prpara se Priestap t'i jepte informacionin vet McCabe. Priestap tha se kto veprime e uan at "t mendur". Ai gjithashtu i tha Zyrs se Strzok ishte shkelsi m i keq n kt drejtim dhe se kto ngjarje ndodhn m s shumti kur ai (Priestap) donte t shkonte n nj drejtim dhe ata (Page dhe Strzok) nuk u pajtuan dhe kshtu e rrethuan."

  Raporti zbuloi gjithashtu se agjenti i trajtimit i cili u kontaktua pr her t par m 5 korrik 2016, nga ish-agjenti i MI6 Christopher Steele, autori i dosjes famkeqe t financuar nga fushata e Hillary Clinton, dukej se ishte n dijeni se fushata e Clinton ishte e lidhur me punn e tij. duke prfshir shnimin "HC" n shnimet e tij. Ai agjent tha se reagimi i tij fillestar ndaj akuzave t Steele pr marrveshje t fsheht Trump-Rusi ishte nj "mosbesim" dhe se Steele ishte "i motivuar politikisht", por ai gjithsesi i kaloi akuzat n zinxhirin e FBI-s.

  "Pavarsisht skepticizmit t tij n lidhje me raportimin, Handling Agent-I i konsideroi akuzat si dika q ai nuk mund t'i reduktonte n mnyr arbitrare," thuhet n raport.


  Burimi: JustTheNews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  10 sugjerimet kryesore nga raporti i Durham

  Raporti prfaqson kulmin e nj prpjekjeje shumvjeare t prokurorit pr t fshehur origjinn e narrativs s marrveshjes s fsheht.


  Kshilltari i posam John Durham publikoi t hnn nj raport prej 300 faqesh m shum, kritik ndaj FBI-s, Departamentit t Drejtsis dhe gjith komunitetit t inteligjencs amerikane pr ndjekjen e nj hetimi mbi marrveshjen e dyshuar t fsheht midis fushats s Trumpit t vitit 2016 dhe qeveris ruse, pa prova pr t vrtetuar themelet. akuzat.

  Ktu jan disa nga kshillat kryesore:

  Qeveria nuk kishte prova

  “As zbatimi i ligjit n SHBA dhe as Komuniteti i Inteligjencs nuk duket se kan poseduar ndonj prov aktuale t marrveshjes s fsheht n zotrimet e tyre n fillimin e hetimit t Uragani Crossfire”, shkroi Durham. Crossfire Hurricane sht emri i koduar i FBI-s pr hetimin n fushatn e Trumpit t vitit 2016.

  Durham pohoi se, nse FBI-ja do t kishte ndjekur procedurat e veta, byroja "do t kishte msuar se analistt e tyre me prvoj ruse nuk kishin informacion rreth prfshirjes s Trump me zyrtar t udhheqjes ruse, as t tjert nuk ishin n pozicione t ndjeshme n CIA, NSA dhe NSA dhe Departamenti i Shtetit ka dijeni pr prova t tilla n lidhje me kt tem."


  Nuk ka akuza t reja

  Durham nuk rekomandoi q ndonj person tjetr t prballet me akuza q rrjedhin nga hetimi i tij.

  Ai ndoqi m par shtje kundr ish-avokatit t fushats s Clinton, Michael Sussmann dhe kontribuesit t Steele Dossier , Igor Danchenko , por nuk pati sukses.


  Aleatt e huaj t SHBA refuzuan t ndihmojn n prpjekje

  Zyrtart e shrbimit inteligjent t Mbretris s Bashkuar nuk ishin t gatshm t ndihmonin n hetim, duke pretenduar se ai nuk kishte prova parashikuese.

  "M von n vjeshtn e vitit 2016, UK ALAT-1 ishte n selin e FBI-s me disa nga homologt e tij t Shrbimit Informativ Britanik-I," vren Durham, duke iu referuar nj zyrtari t inteligjencs n Mbretrin e Bashkuar. "Ndrsa atje, antart e ekipit Crossfire Hurricane luajtn regjistrimet audio/vizuale t takimit t CHS-1 t 20 gushtit 2016 me Carter Page. UK ALAT-1 tha se efekti n personelin e Shrbimit Informativ Britanik-I nuk ishte pozitiv sepse pr mungesn e ndonj prove q del jasht biseds."

  "UK ALAT-1 i tha OIG se pas shikimit t videos, nj nga kolegt e tij britanik tha, 'Pr hir [shpjeguese], njeri. Ti ke kaluar shum telashe pr ta detyruar at t mos thot asgj'," vazhdoi Durham. "N nj moment t mvonshm n koh, pasi ekipi i Kshillit Special t Mueller ishte n vend, UK ALAT-1 tha se "britaniant m n fund kishin mjaftuar" dhe n prgjigje t nj krkese pr ndihm "[nj person i Shrbimit Informativ Britanik-I. ] n thelb tha se nuk kishte asnj mnyr [shpjeguese] n ferr q ata do ta bnin at.'"


  Ish-zyrtart e Intel-it promovuan rrfimin pavarsisht se e dinin se nuk kishte prova

  Ish-drejtori i CIA-s, John Brennan, doli n qendr t vmendjes s Durham-it pr komentet e tij t prsritura publike q mbshtesnin narrativn se fushata e Trumpit ishte n bashkpunim me qeverin ruse.

  "Kam hasur dhe jam n dijeni t informacionit dhe inteligjencs q zbuloi kontakte dhe ndrveprime midis zyrtarve rus dhe personave amerikan t prfshir n fushatn e Trump," i tha ai Komitetit t Inteligjencs n Dhomn e Prfaqsuesve n vitin 2017. Pretendimet e Presidentit Trump pr asnj marrveshje jan Hogwash", shkroi Brennan pr New York Times n 2018.

  Zyrtart kryesor t Punve t Jashtme nuk pan asnj prov

  Victoria Nuland, e cila shrbeu si nnsekretare pr shtjet Politike n Departamentin e Shtetit dhe sht nj nga "vzhguesit rus m me prvoj" t asaj agjencie, i tha ekipit t Durham se "asnjher nuk ka par ndonj prov t qeveris amerikane pr akuzat e prfshira n raportimin e Steele n lidhje me Trump. dhe zyrtart rus, dhe m tej deklaruan se, me kujtimin e saj, asnj informacion n lidhje me nj komplot t mirkoordinuar midis Trump dhe rusve nuk kishte hasur ndonjher n tavolinn e saj, me nj prjashtim."

  “Nuland kshilloi se kishte marr nj prmbledhje dy faqesh t akuzave t Steele nga Jonathan Winer”, shkroi Durham. Dosja Steele sht diskredituar trsisht.


  Fushata e Klintonit qndronte pas gjith ksaj

  "Veprimet e FBl-s n lidhje me inteligjencn tjetr shum t rndsishme q ajo mori nga nj burim i huaj i besueshm q tregonte pr nj plan t fushats s Klintonit pr t fyer Trump duke e lidhur at me Vladimir Putin n mnyr q t largonte vmendjen nga shqetsimet e saj n lidhje me prdorimin e saj t nj emaili privat. server”, prfundon raporti. “Ndryshe nga hapja e FBI-s pr nj hetim t plot t antarve t panjohur t fushats s Trump bazuar n informacione t paprpunuara dhe t pavrtetuara, n kt shtje t veant q prfshin nj plan t supozuar t fushats s Clinton-it, FBI-ja nuk hapi kurr asnj lloj hetimi, lshoi ​​asnj detyr, prdori ndonj informacion analitik. personelit, ose prodhoi ndonj produkt analitik n lidhje me informacionin.”

  “Kjo munges veprimi ishte pavarsisht nga fakti se rndsia e inteligjencs s planit t Klintonit ishte e till q e kishte shtyr Drejtorin e CIA-s t informonte Presidentin, Zvends Presidentin, Prokurorin e Prgjithshm, Drejtorin e FBI-s dhe zyrtar t tjer t lart t qeveris pr prmbajtja e tij brenda ditve nga marrja e tij”, shtoi Durham. "Ishte gjithashtu mjaft e rndsishme q CIA t'i drgonte nj memorandum zyrtar referimi me shkrim Drejtorit Corney dhe Zvends Ndihms Drejtorit t Divizionit t Kundrzbulimit t FBI-s, Peter Strzok, pr shqyrtimin dhe veprimin e tyre."


  Kishte standarde t dyfishta pr Trump dhe Clinton

  "Shpejtsia dhe mnyra n t ciln FBI hapi dhe hetoi Uragani Crossfire gjat sezonit t zgjedhjeve presidenciale bazuar n inteligjencn e paprpunuar, t pa analizuar dhe t pavrtetuar gjithashtu pasqyroi nj largim t dukshm nga mnyra se si ajo iu afrua shtjeve t mparshme q prfshinin planet e mundshme t ndrhyrjes s huaj n zgjedhje q synonin Clintonin. fushat”, ka shkruar Durham.

  "N nj shtje t till... Selia e FBI-s dhe zyrtart e Departamentit krkuan q t'i jepeshin informacione mbrojtse Clinton-it dhe zyrtarve ose kandidatve t tjer q dukej se ishin objektiva t ndrhyrjes s huaj," shtoi ai. "N nj tjetr, FBI zgjodhi t'i jap fund nj hetimi pasi nj nga CHS-t e saj t gjata dhe t vlefshme shkoi prtej asaj q ishte e autorizuar dhe dha nj kontribut financiar t pahijshm dhe ndoshta t paligjshm n fushatn e Clinton-it n emr t nj entiteti t huaj si nj pararends pr nj shum m t madhe. nj donacion q po mendohet."

  “Kta shembuj jan gjithashtu dukshm t ndryshm nga veprimet e FBl-s n lidhje me inteligjencn tjetr shum t rndsishme q ajo mori nga nj burim i huaj i besueshm q tregonte pr nj plan t fushats s Klintonit pr t fyer Trump duke e lidhur at me Vladimir Putin n mnyr q t largonte vmendjen nga shqetsimet e saj lidhur me pr prdorimin e saj t nj serveri privat t posts elektronike”, vazhdoi Durham.

  Firma krkimore e opozits s Clinton Fusion GPS shkoi n media prpara FBI-s

  Prpara se t'ia dorzonin materialet e tyre organeve t zbatimit t ligjit, avokati i fushats Fusion GPS dhe Clinton, Michael Sussmann, iu drejtua nj medie pr t siguruar mbulimin e materialeve.

  "Para se t'i jepnin FBI-s pretendimet e pabaza t Alfa bank, Sussmann dhe Fusion GPS (firma krkimore e opozits s fushats s Clinton) kishin dhn t njjtin informacion pr organizata t ndryshme lajmesh dhe po i bnin presion gazetarve t shkruanin artikuj rreth kanalit t supozuar t komunikimit sekret," Durham. ka shkruar. “Pr m tepr, gjat takimit t tij n shtator 2016 n FBI, Sussmann i tha Bakerit se nj media e paidentifikuar e lajmeve kishte n posedim informacionin dhe s shpejti do t publikonte nj artikull n lidhje me t”.

  “Zbulimi i prfshirjes s medias bri q FBI t kontaktoj me gazetn, emri i s cils u dha prfundimisht nga Sussmann me shpresn pr t vonuar do raportim publik mbi kt tem,” vazhdoi ai. "Duke br kt, ajo konfirmoi pr New York Times se FBI po shqyrtonte shtjen."

  “M 31 tetor 2016, m pak se dy jav para zgjedhjeve, New York Times dhe t tjert botuan artikuj mbi shtjen e Alfa Bank dhe fushata e Clinton lshuan postime n Twitter dhe deklarata publike mbi pretendimet pr nj kanal t fsheht komunikimi q prdorej nga Organizata Trump dhe nj bank ruse - pretendime q i ishin ofruar mediave dhe FBI-s nga Fusion GPS dhe Sussmann, t cilt t dy punonin pr fushatn e Clinton-it”, prfundon raporti.


  Raportimi i mediave pr marrveshjen Trump-Rusi

  Artikujt nga New York Times, Slate dhe Mother Jones n lidhje me narrativn e marrveshjes s fsheht Trump-Rusi u cituan nga raporti pr informacionin e pasakt q ata publikuan. Durham vuri n dukje se disa raporte nga Times u hodhn posht nga Strzok, ndrsa t tjera, t tilla si ato nga Slate dhe Mother Jones, bazoheshin n informacionin q fushata Clinton po nxiste n lidhje me akuzat e Alfa Bank.

  Lidhur me raportet e Times, "t dhnat e vet FBI-s tregojn se raportet e publikuara nga The New York Times n shkurt dhe mars 2017 n lidhje me at q katr zyrtar t paidentifikuar aktual dhe ish t inteligjencs amerikane pretenduan se personeli i fushats Trump ishte n kontakt me ndonj oficer t inteligjencs ruse ishte i pavrtet."


  Durham nuk rekomandon politika t reja, por kshillon DOJ dhe FBI t ndjekin ato ekzistuese

  "Ky raport nuk rekomandon ndonj ndryshim t prgjithshm n udhzimet dhe politikat q Departamenti dhe FBI kan tani pr t siguruar sjelljen e duhur dhe prgjegjsin n mnyrn se si kryhen aktivitetet e kundrzbulimit...prgjigja nuk sht krijimi i rregullave t reja, por nj rinovim besnikri ndaj t vjetrs”, ka shkruar ai.

  Burimi: JustTheNews
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-05-2023 m 11:09

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Donald Trump reagon ndaj Durham Report: "Shfajsim total", thot ai pr Just the News

  Trump tha se nse zgjidhet prsri president ai do t bj ndryshime t mdha n DOJ, FBI.

  Nga John Solomon

  Emri: 7cc5e4cc-5d48-4422-8351-e7b0787bc522.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 20.0 KB

  Ish-Presidenti Donald Trump prshndeti t hnn raportin e kshilltarit special John Durham duke arritur n prfundimin se FBI nuk kishte kurr ndonj prov t marrveshjes s fsheht t Rusis pr t justifikuar hetimin e saj t fushats s tij n 2016, duke e quajtur at nj "shfajsim total" personalisht dhe duke u zotuar t bj ndryshime gjithprfshirse n byro. dhe Departamentit t Drejtsis nse ai rifiton presidencn n 2024.

  “Isha shum i nderuar nga ky raport”, tha Trump n nj intervist me podcastin John Solomon Reports n Just the News. “Do t jem i sinqert, detajet ishin t pabesueshme. Un prita dhe t gjith prisnin, dhe ne pritm nj koh t gjat. Por ky sht nj detaj i jashtzakonshm kur e shikoni. sht e qart se ai sht shum i orientuar n detaje.

  "Por ky sht nj detaj i jashtzakonshm, justifikim total," tha ai pr raportin e Durham-it prej 300 faqesh t publikuar t hnn nga departamenti, sipas t cilit Durham ishte kshilltar special.

  Trump tha se prpjekja e fushats s rivales Hillary Clinton dhe aleatve t saj n burokracin federale pr t krijuar nj akuz t rreme pr marrveshje t fsheht me Rusin kundr fushats s tij ndikoi n dy zgjedhje radhazi.

  “sht turp. "sht nj shkelje totale e do rregulli dhe parimi q mund t keni. sht pandershmri totale dhe m shum se do gj tjetr q ndikoi n zgjedhjet presidenciale t 2020, shum m tepr se zgjedhjet e 2016."

  Trump tha se ai besonte se zyrtart e DD dhe FBI shkuan s bashku me hetimin e nj pretendimi pa prova, sepse ata kishin frik nga ndryshimet q ai do t bnte n burokracin federale dhe agjencit e tyre. Ai tha se agjencit ishin t ngarkuara n at koh me demokrat dhe RINO (Republikan vetm n emr) t cilt nuk e mbshtetn at.

  "Shum gjra t kqija ndodhn n DD dhe FBI, dhe shum gjra t kqija ndodhn n shum vende," tha Trump pr Just the News. "E dini, kur arrita atje, ajo ishte e ngarkuar me RINOS dhe me demokrat. Ka mijra e mijra njerz n do departament t ndryshm.

  "Kjo sht gj e thell e shtetit. Kan kaluar 30 vjet q disa njerz kan qen atje. Dhe ata, ju e dini, n shum mnyra, ata drejtuan qeverin pr nj periudh t gjat kohore," vazhdoi ai. "Dhe ne erdhm dhe ne me t vrtet e ndam aktin dhe shum njerz nuk ishin shum t lumtur pr kt. Kjo sht arsyeja pse gjra t tilla ndodhin."

  Trump u zotua t bj reforma gjithprfshirse n burokracit n FBI, DOJ dhe agjenci t tjera federale nse ai rimarr Shtpin e Bardh n 2024.

  "Ky sht shteti i thell," tha ai. “Do t bj ndryshime shum t mdha”.


  Burimi: JustTheNews

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Reagimi i Gjeneralit Michael Flynn

  Emri: 166901662.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 27.7 KB

  Sot, kshilltari special John Durham publikoi raportin e tij mbi gjetjet e tij n lidhje me hetimin e FBI-s pr komplotin e marrveshjes s fsheht t Trump-Rusis. Rezultati sht befasues. Nuk kishte kurr ndonj baz pr t hetuar Presidentin Trump, mua, apo dik tjetr n fushatn Trump mbi pretendimet e rreme t pretendimeve t marrveshjes s fsheht ruse q ishin nj trillim i shpikur nga fushata e Hillary Clinton dhe i ndjekur nga nj FBI dhe Departamenti i Drejtsis i armatosur dhe i politizuar. Ky nuk ishte vetm nj krim kundr Presidentit Trump, familjes sime dhe meje, por edhe kundr popullit amerikan dhe sistemit ton kushtetues t qeverisjes. Nuk duhet lejuar t ndodh m kurr.

  Ky raport jep nj justifikim t mtejshm se hetimi i FBI-s q shnjestroi dhe persekutoi mua dhe familjen time nuk duhet t kishte ndodhur kurr. Ndrsa vlersoj justifikimin e mtejshm t shpjeguar n kt raport, fal puns s prkushtuar nga John Durham dhe ekipi i tij, un jam ende i zemruar q kjo u lejua t ndodhte n radh t par. Populli amerikan u grabit nga miliona dollar taksapagues pr shkak t ktij mashtrimi q synonte t synonte Presidentin Trump, mua dhe mbshtetsit tan.

  Un dhe familja ime u sulmuam pr vite me radh pr shkak t gnjeshtrave. Ku t shkojm pr drejtsi? Si t'i kthej ato vitet e humbura t jets sime? Kjo sht arsyeja pse un kam paditur Departamentin e Drejtsis se duhet t ket prgjegjsi nse republika jon kushtetuese do t mbijetoj. FBI-ja e zvarriti emrin tim npr balt pr vite me rradh, pavarsisht se e gjith baza e hetimit t tyre ishte e ndrtuar mbi nj gnjeshtr. Nj gnjeshtr q ata e dinin.

  Veanrisht, raporti thekson prerazi se FBI-ja nuk ka pasur kurr asnj lloj prove q un jam prfshir n ndonj komplot me Rusin. FBI-ja n vend t ksaj me sa duket vazhdoi me hetimin e tyre sepse un isha antar i fushats s Trump q kisha vizituar Rusin. FBI hapi kt hetim mashtrues kundr meje dhe fushats s Trump, pavarsisht se nuk i ofroi informacione mbrojtse, para ose pasi hapn hetimin, Presidentit Trump ose kujtdo n fushat. M e rndsishmja, raporti theksonte n faqen gjashtdhjet e gjasht se hetimet ndaj meje dhe t tjerve n fushatn e Trumpit “nuk kishin rezultuar n mbledhjen e ndonj informacioni fajsues”.

  Vet raporti ofron prova se FBI kishte inteligjenc t pamjaftueshme, baz pr t hapur nj hetim, se FBI nuk analizoi si duhet asnj informacion dhe se FBI kishte nj predispozit t njanshme pr t hapur nj hetim.

  Ne duhet t rivendosim prgjegjsin n kt vend para se t jet tepr von. Ne nuk mund t lejojm q gjuetit e shtrigave t nisura nga sistemi yn i drejtsis t ndodhin thjesht bazuar n paragjykimet politike.

  Ky raport ofron at q ne e dinim gjat gjith kohs: hetimi Trump-Rusi ishte nj komplot, jo i bazuar n fakte, por prkundrazi, i shtyr politikisht. Mediat partizane t lajmeve t korporatave do t prpiqen t varrosin kt raport dhe t shpresojn q populli amerikan ta harroj shpejt at. Ne duhet t'i rezistojm ktij tundimi. Ky raport duhet t jet nj thirrje pr t gjith amerikant liridashs, t t gjitha partive dhe bindjeve, pr t luftuar kundr nj sistemi federal t politizuar t zbatimit t ligjit dhe drejtsis. Nse nuk luftojm tani, Amerika q duam mund t humbas prgjithmon.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Roger Stone: Avokatt e mi do t shqyrtojn nj padi t mundshme pas publikimit t raportit t Durham (VIDEO)

  Emri: roger-stone-suing.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 35.9 KB

  Ish-kshilltari i fushats Trump, Roger Stone, iu bashkua Rob Schmitt t hnn mbrma pas publikimit t raportit t John Durham.

  M hert sot, Kshilltari Special John Durham publikoi raportin e tij prfundimtar duke konkluduar se FBI nuk kishte nj inteligjenc t verifikuar kur hapi hetimin pr Uragani Crossfire ndaj Trump n 2016, sipas Just the News.

  Ky ishte raporti prfundimtar i Durham. Nuk do t ket arrestime. Populli amerikan u gnjye pr vite me radh, ndrsa komuniteti i inteligjencs punoi me ethe pr t kryer grushtin e shtetit t tyre ndaj Presidentit Trump. Dhe T GJITH E DINE se ishte nj gnjeshtr.

  Emri: cnn-roger-stone-arrest-home-.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 31.3 KB

  Roger Stone ishte nj objektiv i hetimit t Deep State mbi Trump. Chris Wray drgoi dhjetra agjent t FBI-s pr t sulmuar shtpin e tij n orn 6 t mngjesit dhe pr t ngacmuar gruan e tij. Bandit e FBI-s e detyruan gruan e tij t qndronte jasht me kmishn e nats, ndrsa ata bastisnin shtpin e tyre me arm t zhveshur.

  Sigurisht, FBI e Chris Wray informoi CNN pr planet e tyre prpara se t bastisnin shtpin e Roger.

  T hnn n mbrmje, Roger Stone iu bashkua Rob Schmitt n Newsmax TV. Roger tha se ishte i neveritur q asnj nga burrat dhe grat e korruptuara pas ktij akti kriminal nuk do t ndiqet penalisht.

  Roger Stone i tha Robit se avokatt e tij do t shqyrtojn nj padi t mundshme pas publikimit t raportit t Durham.

  Sot n Amerik nuk ka drejtsi.
  Burimi: TGP

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Raporti i Durhamit ka pasoja t vazhdueshme pr Joe Biden, Kongresin dhe aleatt e SHBA

  Presidenti aktual u informua n gusht 2016 pr planin e Klintonit pr mashtrimin e ndyr t marrveshjes me Rusin

  Nga Ben Whedon dhe John Solomon

  aporti prfundimtar i kshilltarit special John Durham do t ket pasoja t qndrueshme prtej dshtimeve t FBI-s q ai demaskoi n skandalin e marrveshjes s fsheht t Rusis tashm t diskredituar.

  Presidenti Joe Biden, ndrsa prballet me nj fushat rizgjedhjeje, Kongresi peshon nse duhet t'i jap fund spiunazhit pa leje dhe aleatt e SHBA-s shpesh regjistruan pr t ndihmuar inteligjencn amerikane t prballen t gjith me pyetje "t kthjellta" nga zbulimet bomba t raportit.

  N fund, prfundimi kryesor i Durhamit t hnn nuk ishte i papritur: FBI nuk kishte prova apo inteligjenc pr t garantuar hapjen e nj hetimi t Donald Trump si kandidati i GOP pr president n 2016, shprfilli rregullat e veta pr t mbrojtur lirit civile dhe dshtoi t'i vr veshin. Sirenat e kuqe q vezullojn se akuzat pr marrveshje t fsheht me Rusin nuk ishin gj tjetr vese nj mashtrim politik i ndyr nga Hillary Clinton dhe mbshtetsit e saj.

  Por pyetjet se far duhet br me ato t vrteta dhe si t imponohen pasoja pr sjelljen e keqe t theksuar n raportin prej 306 faqesh, vshtir se zgjidhen.

  Kryetari i Komitetit Gjyqsor t Dhoms s Prfaqsuesve, Jim Jordan filloi procesin e zgjidhjes s ktyre shtjeve - duke thirrur Durhamin pr t dshmuar para panelit t tij javn e ardhshme, ndrsa sugjeroi t hnn mbrma, kolegu i tij mund t prdor fuqin e kulets pr t kompensuar aktort q lejuan hetimin e marrveshjes s fsheht me Rusin t vazhdoj pr tre vjet. n munges t ndonj arsyetimi apo prove.

  Disa lojtar ky gjithashtu prballen me pyetje t reja n lidhje me sjelljen e tyre.

  Presidenti aktual – tashm duke u prballur me pyetje t ashpra nse aleatt e tij n komunitetin e inteligjencs luajtn nj mashtrim t ndyr n zgjedhjet e vitit 2020 duke e portretizuar gabimisht laptopin Hunter Biden si dezinformim rus – u shfaq n raportin e Durhamit se ishte informuar n vern e vitit 2016 pr nj plan. nga fushata e Klintonit pr t prodhuar skandalin e Rusis kundr Trump.

  Biden ishte i pranishm n nj konferenc t 3 gushtit 2016, gjat s cils drejtori i athershm i CIA-s, John Brennan u takua me zyrtar t administrats pr t diskutuar prpjekjet ruse pr t ndrhyr n zgjedhje.

  “N mnyr t veant, shnimet e deklasifikuara t shkruara me dor t drejtorit Brennan pasqyrojn se ai i informoi pjesmarrsit e takimit n lidhje me 'miratimin e supozuar nga Hillary Clinton m 26 korrik t nj propozimi nga nj prej kshilltarve t saj [fushats] pr t fyer Donald Trump duke nxitur nj skandal q pretendon ndrhyrje nga Shrbimet ruse t siguris”, shkruan Durham n raport.

  Aleatt q shikojn nga Shtetet e Bashkuara si lider pr hetim t ndershm dhe inteligjenc t sakt – Republika kundr bananeve si mund t thon disa – gjithashtu do t pushojn duke par Durham-in t zbuloj reagimin e grmuar t Britanis s Madhe pr t kuptuar se ishte zvarritur. nj hetim kundr inteligjencs pa merit.

  Raporti prshkruan ndrveprimet midis atasheut ligjor t FBI-s n Londr dhe zyrtarve t inteligjencs rreth pritjes s dobt t hetimit nga komuniteti i inteligjencs n Mbretrin e Bashkuar. Atasheu i Londrs shprehu mosbesimin ndaj provave "t holla" q parashikojn rastin dhe u tha zyrtarve se personeli britanik ishte "hapt skeptik" dhe paralajmroi se planet e FBI-s pr nj operacion "nuk kishin kuptim".

  Pasi zyrtart e inteligjencs amerikane u treguan operativve britanik kasetn e nj kshilltari t Trump, atasheu e prshkroi reagimin britanik si "jo pozitiv pr shkak t mungess s ndonj prove". Nj ndrveprim i mvonshm prfshiu atasheun duke thn se britanikt "kishin mjaftuar".

  Ish-hetuesi i Dhoms s Prfaqsuesve Kash Patel, gjat nj paraqitjeje t hnn n emisionin televiziv "Just the News, Noise Noise", tregoi se zbulimet e talljeve t huaja t hetimit do t shrbenin pr t minuar Shtetet e Bashkuara si nj model mbi t cilin do t bazohej nj paanshmri. sistemi i drejtsis.

  Zbulimi, tha ai, "vazhdon t grryej sistemin ton t drejtsis dhe vazhdon t krijoj nj sistem drejtsie me dy nivele. Njerzit nuk mund t shikojn nga Amerika dhe t jen si, si mund t instaloni m nj sistem t vetm t drejtsis?"

  Dhe Kongresi duhet t vendos nse FBI-s – e cila ka shkelur rregullat e veta dhe ka lejuar q nj hetim t vazhdoj n munges t ndonj dshmie pr keqbrje – duhet t'i besohet edhe pr disa vite t tjera mjetet e jashtzakonshme t inteligjencs q abuzoi n marrveshjen e fsheht me Rusin, duke prfshir Seksionin 702 mbikqyrje pa garanci dhe FISA krkon rinovim kt vit.

  Nj burr prej shum kohsh i FBI-s, ndihmsdrejtori pr inteligjencn n pension, Kevin Brock, i tha emisionit televiziv "Just the News, No Noise" t hnn mbrma se besimi i byros ishte i sigurt se do t paksohej.

  “FBI n thelb u rrmbye nga nj grusht drejtuesish t lart q kishin nj axhend, t cilt nuk e donin Donald Trumpin dhe q prdorn fuqit e jashtzakonshme t FBI-s pr t nisur nj hetim kundr t gjitha politikave, kundr t gjitha udhzimeve ligjore dhe kufizimeve q do t parandalonin keqprdorimi i FBI-s”, vuri n dukje Brock.

  “Ata hapn nj rast pa predikim adekuat, predikimi q sht jetik pr do amerikan pr t'i mbrojtur ata nga nj FBI q thjesht bn nj hetim, sepse atyre nuk u plqen ngjyra e kpucve tuaja,” shtoi ai.

  Raporti i Durham ishte i qart n lidhje me mkatet e byros n bashkpunimin me Rusin.

  ​"As zbatimi i ligjit n SHBA dhe as Komuniteti i Inteligjencs nuk duket se kan poseduar ndonj prov aktuale t marrveshjes s fsheht n zotrimet e tyre n fillimin e hetimit t Uraganit Crossfire," shkroi Durham n nj raport prej 300 faqesh, drguar Kongresit dhe t tjerve dhe t marr nga Just Lajmet.

  Prokurori fajsoi departamentin dhe FBI-n pr dshtimin pr t ndjekur standardet e tyre dhe pr lejimin e nj hetimi t vazhdoj, duke prfshir mbikqyrjen e nj shtetasi amerikan, pa baz n Aktin e Mbikqyrjes s Inteligjencs s Jashtme.

  “Bazuar n rishikimin e Uraganit Crossfire dhe aktiviteteve t inteligjencs prkatse, ne arritm n prfundimin se Departamenti dhe FBI nuk arritn t mbanin misionin e tyre t rndsishm t besnikris s rrept ndaj ligjit n lidhje me ngjarje dhe aktivitete t caktuara t prshkruara n kt raport”, shkroi Durham.

  “Personeli i FBI-s gjithashtu shprfilli n mnyr t prsritur krkesat e rndsishme kur vazhduan t krkonin rinovime t asaj mbikqyrjeje t FISA-s, ndrkoh q pranuan – ather dhe n prapavij – se ata nuk besonin vrtet se kishte ndoshta arsye pr t besuar se objektivi ishte i prfshir me vetdije n aktivitete t fshehta t inteligjencs n n emr t fuqis s huaj”.

  FBI pranoi dshtimet e s kaluars, duke thn se gjetjet e Durham justifikonin ndryshimet q drejtori aktual Christopher Wray bri pasi mori detyrn nga drejtori i shkarkuar James Comey.

  "Sjellja n 2016 dhe 2017 q Kshilltari Special Durham shqyrtoi ishte arsyeja q udhheqja aktuale e FBI-s tashm ka zbatuar dhjetra veprime korrigjuese, t cilat tashm jan zbatuar prej disa kohsh. Sikur ato reforma t ishin zbatuar n 2016, gabimet e identifikuara n raporti mund t ishte parandaluar”, tha FBI.

  "Ky raport prforcon rndsin e sigurimit q FBI t vazhdoj t bj punn e saj me ashprsin, objektivitetin dhe profesionalizmin q populli amerikan meriton dhe me t drejt pret."

  Durham fajsoi n mnyr specifike FBI-n se u mbshtet n provat nga fushata e kandidates demokrate pr presidente t vitit 2016, Hillary Clinton, duke prfshir dosjen tashm t diskredituar Steele, duke thn se lidershipit i mungonte mosbesimi i nevojshm ndaj akuzave t motivuara politikisht.

  “Hetimi yn zbuloi gjithashtu se personeli i lart i FBI-s shfaqi nj munges serioze t ashprsis analitike ndaj informacionit q merrnin, veanrisht informacionit t marr nga persona dhe subjekte t lidhura me politikn”, shkroi ai. "Ky informacion pjesrisht shkaktoi dhe mbshteti Uragani Crossfire dhe kontribuoi n nevojn e mvonshme pr hetimin e Prokurorit Special Mueller."

  "N veanti, kishte nj mbshtetje t konsiderueshme n pistat hetimore t siguruara ose t financuara (direkt ose indirekt) nga kundrshtart politik t Trump. Departamenti nuk i shqyrtoi apo i vuri n dyshim n mnyr adekuate kto materiale dhe motivimet e atyre q i dhan ato, edhe kur pothuajse n t njjtn koh Drejtori i FBI-s dhe t tjert msuan pr inteligjenc t rndsishme dhe potencialisht t kundrta."

  Prokurori special theksoi qart at q ai e portretizoi si nj sistem t dyfisht drejtsie, duke vn n dukje se FBI-ja nuk hapi kurr nj hetim kundrzbulimit t fushats s Clinton-it, pavarsisht se kishte marr inteligjenc q ajo kishte autorizuar nj mashtrim t ndyr pr ta pikturuar Trumpin si nj stol pr presidentin rus Vladimir Putin pr t ndikuar n rezultatin e zgjedhjeve.

  "Veprimet e FBl-s n lidhje me inteligjencn tjetr shum t rndsishme q ajo mori nga nj burim i huaj i besueshm q tregonte pr nj plan t fushats s Klintonit pr t fyer Trump duke e lidhur at me Vladimir Putin n mnyr q t largonte vmendjen nga shqetsimet e saj n lidhje me prdorimin e saj t nj emaili privat. server”, prfundon raporti.

  “Ndryshe nga hapja e FBI-s pr nj hetim t plot t antarve t panjohur t fushats Trump bazuar n informacione t paprpunuara dhe t pavrtetuara, n kt shtje t veant q prfshin nj plan t supozuar t fushats s Clinton-it, FBI-ja nuk hapi kurr asnj lloj hetimi, lshoi ​​asnj detyr, prdori ndonj informacion analitik. personelit, ose prodhoi ndonj produkt analitik n lidhje me informacionin.

  “Kjo munges veprimi ishte pavarsisht nga fakti se rndsia e inteligjencs s planit t Klintonit ishte e till q e kishte shtyr Drejtorin e CIA-s t informonte Presidentin, Zvends Presidentin, Prokurorin e Prgjithshm, Drejtorin e FBI-s dhe zyrtar t tjer t lart t qeveris pr prmbajtja e tij brenda ditve nga marrja e tij”, ka shkruar gjithashtu Durham. "Ishte gjithashtu mjaft e rndsishme q CIA t'i drgonte nj memorandum zyrtar referimi me shkrim Drejtorit Comey dhe Zvends Ndihms Drejtorit t Divizionit t Kundrzbulimit t FBI-s, Peter Strzok, pr shqyrtimin dhe veprimin e tyre."

  Durham paraqiti gjithashtu prova t rndsishme se Strzok, i cili udhhoqi ekipin Crossfire Hurricane, por u pushua nga FBI, punoi me avokaten e FBI-s Lisa Page, me t ciln ai kishte nj lidhje, pr t rrethuar shefin e kundrzbulimit t FBI-s, Bill Priestap. shefi i tij, pr t vazhduar hetimin duke marr miratimin e zvendsdrejtorit t athershm t FBI-s, Andrew McCabe, i cili gjithashtu u shkarkua m von.

  Raporti citonte Priestap-in t identifikonte "rastet kur Strzok ndante informacionin drejtprdrejt me McCabe prpara se Priestap t'i jepte informacionin vet McCabe. Priestap tha se kto veprime e uan at "t mendur". Ai gjithashtu i tha Zyrs se Strzok ishte shkelsi m i keq n kt drejtim dhe se kto ngjarje ndodhn m s shumti kur ai (Priestap) donte t shkonte n nj drejtim dhe ata (Page dhe Strzok) nuk u pajtuan dhe kshtu e rrethuan."

  Raporti zbuloi gjithashtu se agjenti i trajtimit i cili u kontaktua pr her t par m 5 korrik 2016, nga ish-agjenti i MI6 Christopher Steele, autori i dosjes famkeqe t financuar nga fushata e Hillary Clinton, dukej se ishte n dijeni se fushata e Clinton ishte e lidhur me punn e tij. duke prfshir shnimin "HC" n shnimet e tij. Ai agjent tha se reagimi i tij fillestar ndaj akuzave t Steele pr marrveshje t fsheht Trump-Rusi ishte nj "mosbesim" dhe se Steele ishte "i motivuar politikisht", por ai gjithsesi i kaloi akuzat n zinxhirin e FBI-s.

  "Pavarsisht skepticizmit t tij n lidhje me raportimin, Handling Agent-I i konsideroi akuzat si dika q ai nuk mund t'i reduktonte n mnyr arbitrare," thuhet n raport.


  Burimi: JustTheNews

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Durham thrret ish-drejtorin e CIA-s Brennan pr deklaratat Trump-Rusi n media

  “Kur Brennan-it iu dha nj prmbledhje e origjins s shqyrtimit t Prokurorit t Prgjithshm, pasi Prokurori i Posam Mueller gjeti munges provash t marrveshjes s fsheht midis fushats s Trump dhe autoriteteve ruse, Brennan ofroi se ‘ata nuk gjetn asnj konspiracion’”, thuhet n raport.

  Nga Ben Whedon

  Emri: john-brennan.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 31.0 KB

  Kshilltari Special John Durham nnvizoi deklaratat publike t drejtorit t CIA-s, John Brennan pr mediat mbi narrativn e marrveshjes s fsheht Trump-Rusi, q dukej n kundrshtim me dshmin q ai dha pr kt shtje si pjes e hetimit.

  Gjat gjith ciklit t lajmeve, Brennan ishte nj z i spikatur nga komuniteti i inteligjencs q promovonte teorin e marrveshjeve t fshehta.

  "Pretendimet e Presidentit Trump pr asnj marrveshje jan hogwash" shkroi ai n nj shkrim t New York Times nga gushti i vitit 2018. N vitin 2017, ai dshmoi para Komitetit t Inteligjencs s Dhoms se "Un kam hasur dhe jam n dijeni t informacionit dhe inteligjencs q zbuloi kontakte dhe ndrveprimet mes zyrtarve rus dhe personave amerikan t prfshir n fushatn e Trump."

  Nj tem konsistente n t gjith raportin e Durhamit ishte se komunitetit t inteligjencs i mungonte ndonj prov domethnse pr t vrtetuar akuzat pr marrveshje t fsheht dhe Brennan nuk rezultoi prjashtim.

  “Drejtori i CIA-s John Brennan dhe zvendsdrejtori David Cohen u intervistuan nga Zyra dhe u pyetn n lidhje me njohurit e tyre pr ndonj prov aktuale t antarve t fushats s Trump q komplotuan ose bashkpunonin me zyrtar rus”, shkroi Durham. “Kur Brennan-it iu dha nj prmbledhje e origjins s shqyrtimit t Prokurorit t Prgjithshm, pasi Prokurori i Posam Mueller gjeti munges provash t marrveshjes s fsheht midis fushats s Trump dhe autoriteteve ruse, Brennan ofroi se “ata nuk gjetn asnj konspiracion”.

  "N fakt, raporti i Kshilltarit Special Mueller thot n mnyr eksplicite se "[u]n fund t fundit, hetimi [i tij] nuk vrtetoi se Fushata [Trump] koordinoi ose komplotonte me qeverin ruse n aktivitetet e saj t ndrhyrjes n zgjedhje," vazhdoi ai. "N lidhje me kt , megjithat, menjher pasi Kshilltari Special Mueller i dorzoi raportin e tij Prokurorit t Prgjithshm dhe Prokurori i Prgjithshm kishte lshuar nj prmbledhje t shkurtr t gjetjeve t Raportit, Brennan u shfaq n programin Morning Joe t MSNBC , ku deklaroi se "[ai] dyshonte se kishte m shum se n t vrtet kishte 'n lidhje me marrveshjet e fshehta midis fushats s Trump dhe Rusis n zgjedhjet e vitit 2016, duke sugjeruar kshtu se ai nuk kishte njohuri aktuale pr nj informacion t till”.

  “Pr m tepr, zvendsdrejtori Cohen kshilloi se nuk i kujtohej t dinte ndonj gj q Trump po bnte me Putinin, n kundrshtim me at q Putini dhe rust po bnin pr t ndrhyr n zgjedhje”, vazhdoi Durham.


  Burimi: JustTheNews

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Biden u informua pr prfshirjen e Klintonit n mashtrimin Trump-Rusi

  Raporti thekson m tej se Brennan n mnyr specifike informoi grupin e kandidates s athershme Hillary Clinton pr miratimin e nj plani pr t prshkruar Trumpin si n lig me Moskn.

  Emri: 19b47454ee26a9f0dee9e56a15a654b29f-17-joe-biden-hillary-clinton.2x.rhorizontal.w700.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 35.4 KB

  Joe Biden u informua pr planet e fushats s Klintonit pr t insinuuar nj marrdhnie midis qeveris ruse dhe fushats s Trump ndrsa shrbente si zvendspresident, zbuloi raporti i Durham.

  Kshilltari Special John Durham publikoi t hnn nj raport prej 300 faqesh mbi origjinn e hetimit t marrveshjes s fsheht Trump-Rusi, q prfaqson fundin e nj hetimi shumvjear.

  T prfshira n raport jan detajet e nj konference n Shtpin e Bardh m 3 gusht 2016, gjat s cils drejtori i athershm i CIA-s John Brennan u takua me Presidentin Barack Obama, Zvends Presidentin e athershm Biden, drejtorin e FBI-s James Comey dhe zyrtar t tjer t lart t administrats pr diskutojn prpjekjet ruse pr t ndrhyr n zgjedhje.

  Raporti thekson m tej se Brennan n mnyr specifike informoi grupin e kandidates s athershme Hillary Clinton pr miratimin e nj plani pr t prshkruar Trumpin si n lig me Moskn.

  "Sipas shnimeve t shkruara me dor t Brennan dhe kujtimeve t tij nga takimi, ai informoi mbi inteligjencn prkatse t njohur deri m tani pr ndrhyrjen ruse n zgjedhje, duke prfshir inteligjencn e Planit Clinton," shkroi Durham. “N mnyr t veant, shnimet e deklasifikuara t shkruara me dor t drejtorit Brennan pasqyrojn se ai i informoi pjesmarrsit e takimit n lidhje me 'miratimin e supozuar nga Hillary Clinton m 26 korrik t nj propozimi nga nj prej kshilltarve t saj [fushats] pr t fyer Donald Trump duke nxitur nj skandal q pretendon ndrhyrje nga Shrbimet ruse t siguris”.

  Durham vuri n dukje se pjesmarrja e Comey n kt takim nuk shkaktoi ndonj veprim t FBI-s. Ai theksoi m tej nj email t 22 gushtit 2016 q nj analist kibernetik i FBI-s u drgoi punonjsve t byros dhe zyrtarve t lart t inteligjencs duke i informuar ata pr detajet e planit t Klintonit. Durham nuk ishte n gjendje t identifikonte ndonj veprim vijues q byroja ndrmori si rezultat i atij emaili.


  Burimi: JustTheNews

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Deklarat mbi Raportin e Prokurorit Special John Durham

  Sjellja n 2016 dhe 2017 q Kshilltari Special Durham shqyrtoi ishte arsyeja q udhheqja aktuale e FBI-s tashm kishte zbatuar dhjetra veprime korrigjuese, t cilat tashm kan qen n fuqi prej disa kohsh. Nse ato reforma do t ishin zbatuar n vitin 2016, gabimet e identifikuara n raport mund t ishin parandaluar. Ky raport prforcon rndsin e sigurimit q FBI t vazhdoj t bj punn e saj me ashprsin, objektivitetin dhe profesionalizmin q populli amerikan meriton dhe me t drejt pret.


  Burimi: FBI

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Washington Post qndron pas raportimit t saj dhe thot se bordi i Pulitzer arriti n prfundimin se historit Trump-Rusi NUK ishin 'diskredituar' - ndrsa thirrjet rriten pr marrjen e mimeve pas raportit t Durhamit.

  - Gazeta, n pronsi t donatorit Demokrat Jeff Bezos, hodhi posht thirrjet pr t kthyer mimin e saj t vitit 2018

  - Raporti i Durham hodhi posht pretendimet fiktive t shtyra nga ish-spiuni britanik Christopher Steele

  - Kjo vjen pasi shkolla m prestigjioze e gazetaris n Amerik kritikoi raportimin


  Nga JAMES FRANEY

  Nj gazet e krahut t majt q sulmon Trump-in, ka refuzuar t kthej mimin e saj Pulitzer 2018 pr teorin tashm t zhgnjyer se ish-presidenti komplotoi me Rusin.

  Washington Post dhe New York Times morn mimin m t vlersuar n gazetarin amerikane pr 'mbulimin e saj me burim t thell, t raportuar pa pushim'.

  Por media me baz n DC, e cila financohet nga miliarderi i Amazon-it dhurues nga demokratt, Jeff Bezos , kmbngul se nuk do t heq dor nga nderimi i raportimit kombtar.

  "The Post qndron n raportimin e saj," tha nj zdhnse e Washington Post.

  Emri: 71044779-12090445-The_Post_told_DailyMail_com_last_night_that_it_stands_by_its_rep-a-1_168425767.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 54.4 KB
  Post tha pr DailyMail.com se "qndron pas raportimit te saj", duke refuzuar thirrjet pr t kthyer mimin Pulitzer 2018

  Emri: 71044775-12090445-The_newspapers_are_now_facing_calls_to_hand_back_Pulitzers_won_f-a-2_168425771.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 106.4 KB
  Gazetat tani po prballen me thirrje pr t kthyer Pulitzers t fituar pr mbulimin e tyre t historis

  Ajo citoi nj rishikim t vitit 2022 nga bordi Pulitzer q tha se asnj element i atyre historive nuk "u diskreditua nga faktet q u shfaqn pas dhnies s mimeve".

  Thirrjet pasojn nj hetim nga kshilltari i posam John Durham, i cili hodhi posht hetimin e FBI-s mbi akuzat pr marrveshje t fsheht midis Trump dhe Rusis.

  “As zbatimi i ligjit amerikan dhe as komuniteti i inteligjencs nuk duket se kan poseduar ndonj prov aktuale t marrveshjes s fsheht n zotrimet e tyre n fillimin e hetimit t Uragani Crossfire”, thuhet n raport.

  Por Erik Wemple, kritiku i medias i Washington Post, ka kritikuar vazhdimisht mediat liberale q transmetonin histori t bazuara n nj dosje t ish-spiunit britanik Christopher Steele.

  Rubrikat e gazetarit goditn "paksin" e pretendimeve t Steele q pretendonin se kishte nj komplot t gjat midis Trump dhe Kremlinit.

  Objektivat kryesore t Wemple ishin rrjetet e lajmeve t majta CNN dhe MSNBC q pa frym raportuan akuza false pr sjelljen e shthurur t Trump n nj hotel n Mosk.

  Shum prej storjeve t Posts u fokusuan n stafin e fushats s Trump, duke prfshir ish-kshilltarin e Siguris Kombtare Michael Flynn, duke kontaktuar me zyrtar rus.

  New York Times dshtoi t'i prgjigjet pyetjeve t ksaj gazete nse kjo gazet qndronte pran t gjithve nse raportimi i saj i ashtuquajtur 'Russiagate'.

  DailyMail.com kupton se shum nga ato media q shprndan ato ekskluzive po punonin ngusht s bashku n histori.

  "Nse amerikant do t shihnin se si u b kjo sallam, do t tmerroheshin," tha nj burim i njohur me mnyrn se si media raportoi pretendimet e marrveshjes s fsheht.

  Ajo vjen pasi ligjvnsit republikan krkojn q t dyja gazetat t kthejn mimet pr at q ata e kan quajtur "gjueti shtrigash".

  Besniku i Arch Trump Lindsey Graham, nj kongresmen q prfaqson Karolinn e Jugut, i tha Fox News se t dy botimet duhet t'i kthejn gongjet e tyre.

  "Un mendoj se mimi Pulitzer i dhn Washington Post dhe New York Times duhet t merret mbrapsht," i tha ai rrjetit t lajmeve amerikane.

  “I gjith episodi ishte marrzi e motivuar politikisht. Kjo nuk sht dika pr t ciln duhet t merrni nj mim Pulitzer”, shtoi 67-vjeari.

  Senatori Ted Cruz i Teksasit kritikoi gazetat e vetquajtura rekord 'pr prhapjen pa frym t ktyre gnjeshtrave "Rusia, Rusia, Rusia".

  Emri: 71051147-12090445-Sen_Judiciary_ranking_member_Lindsey_Graham_left_demanded_the_FB-a-4_168425833.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 44.7 KB
  Kongresmeni Lindsey Graham, majtas, i ka krkuar FBI-s 'falje' pr shkatrrimin e jetve pas raportit t Durhamit, ndrsa kryetari Dick Durbin, djathtas, tha se raporti nuk ofronte asgj t re.


  Emri: 71045131-12090445-Former_NYT_executive_editor_Dean_Baquet_was_criticized_in_a_scat-a-1_168425815.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 31.2 KB
  Ish-redaktori ekzekutiv i NYT, Dean Baquet u kritikua n nj prmbledhje t ashpr t mbulimit t gazets pr sagn Trump-Rusi nga Kolumbia Journalism Review.


  Emri: 63387195-12090445-British_ex_intelligence_officer_Christopher_Steele_compiled_the_-a-2_168425815.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 60.6 KB
  Ish-oficeri britanik i inteligjencs Christopher Steele prpiloi dosjen famkeqe t materialit pr Donald Trump dhe lidhjet e kandidatit t athershm me Rusin.

  Emri: 71044765-12090445-A_report_by_Special_Counsel_John_Durham_discredits_a_dossier_by_-a-3_168425816.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 35.0 KB
  Nj raport i kshilltarit special John Durham diskrediton nj dosje nga nj ish-spiun britanik q u glltit nga media, duke prfshir NYT dhe Washington Post

  Hetimi i Durham-it vjen i nxeht pas nj raporti t ashpr nga Columbia Journalism Review (CJR), i cili synonte The Times pr mbulimin e saj t sags Trump-Rusi.

  CJR, botimi i brendshm i shkolls m prestigjioze t gazetaris n Amerik, kaloi 18 muaj duke grmuar n raportimin e mediave pr lidhjet e pretenduara t Trump me Rusin.

  Raporti prmbante kritika ndaj medias n trsi, por autori Jeff Gerth rezervoi nj prbuzje t veant pr The Times.

  Gazetari investigativ prezantoi gjetjet e tij duke shprehur besimin e tij se gazeta e kishte dmtuar besueshmrin e saj jasht 'flluskave t veta'.

  Gazetari i njohur Bob Woodward i tha atij se mbulimi i hetimit pr Rusin "nuk u trajtua mir".

  N raportimin e saj, The Times pretendoi se Christopher Steele kishte "nj histori t besueshme".

  N mars 2017, The Post kishte titullin: "FBI dshiron t paguaj autorin e dosjes s Trump: Marrveshja u prish, por tregon se byroja e gjeti t besueshme hetimin e tij".

  Megjithat, raporti nuk citoi asknd q t thoshte se dosja ishte e besueshme.

  Ishte m von at vit q The Times botoi artikullin e saj Papadopoulos - tregimi i fundit n hyrjen e tij n Pulitzer - me titullin: "Hetimi i ndrhyrjes ruse nga burimi i pamundur".

  Kjo pretendonte se ishte n fakt kshilltari i Trump, jo dosja q nxiti hetimin e FBI-s.

  Papadopoulos kurr nuk sht akuzuar apo akuzuar pr komplot me Rusin, por ka vuajtur 12 dit burg pr gnjeshtra ndaj FBI-s.

  Por n nntor 2021, Washington Post do t trhiqte pjes t mdha t dy artikujve t botuar n 2017 dhe 2019 q mbshteteshin n dosjen Steele.

  Sally Buzbee, redaktore ekzekutive pr Washington Post, tha se gazeta nuk ishte n gjendje t qndronte pran saktsis s raportimit t tyre n lidhje me burimin Sergei Millian - ish-president i Dhoms Ruso-Amerikane t Tregtis - duke vn n dukje padin e ngritur nga Durham at muaj.

  The Times nuk ka lshuar ndonj trheqje, por Jeff Gerth, nj ish-raporter pr vet gazetn, tha se ishte nj nga shum organizatat e lajmeve q 'ngutn t theksonin mungesn e provave t dors s par' pr shum prej 'akuzave thelbsore' t Steele.

  N komentet e tij prmbyllse, reporteri i CJR kritikoi NYT pr injorimin e nj dokumenti t disponueshm publikisht q tregonte se FBI nuk mendonte se kishte shum prova t marrveshjes s fsheht Trump-Rusi.

  Ai prmendi gjithashtu dshtimet e prsritura t gazets pr t krkuar koment nga personi q po e akuzonte pr keqbrje n artikujt e saj - nj parim themelor i raportimit rigoroz - dhe mbshtetjen e vazhdueshme t saj n burime t paqarta, anonime.


  Burimi: Daily Mail

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  A ishte i nevojshm hetimi i Muellerit ndaj Trump? Raporti i Durham sugjeron q jo

  Gjetja e asnj dshmie t marrveshjes s fsheht t Rusis v n pikpyetje vendimin epik t Rod Rosenstein q ndryshoi kursin e presidencs s Trump.

  N fund t vers s 2017, Rep. Bill Posey, R-Fla., pyeti nse hetimi i prokurorit special Robert Mueller pr marrveshjen e fsheht me Rusin ishte i garantuar, kshtu q ai i drgoi nj letr Departamentit t Drejtsis duke krkuar prgjigje.

  Zvends Prokurori i Prgjithshm i athershm Rod Rosenstein, njeriu q ndryshoi kursin e presidencs s Trump duke emruar Muellerin, i krkoi ndihmsit Steven Boyd t hartonte nj letr t shkurtr dhe t shkurtr duke kmbngulur se vendimi ishte i ligjshm dhe i nevojshm.

  "Kshilltari i Posam po kryen hetimin e tij n prputhje me rregulloret e Departamentit t Kshillit t Posam (shih 28 CFR 600.4 deri n 600.10)," shkroi Boyd n Posey n dhjetor 2017, disa muaj pasi ligjvnsi bri pyetje pr her t par.

  "N kto rrethana dhe n prputhje me politikn e kahershme t Departamentit n lidhje me konfidencialitetin dhe ndjeshmrin n lidhje me shtjet n pritje, Departamenti nuk sht n gjendje t'i prgjigjet m tej hetimit tuaj n kt moment," thuhej gjithashtu n letr.

  Pes vjet m von, vendimi i Rosenstein pr t emruar Mueller prballet me nj shqyrtim edhe m t ashpr pasi nj kshilltar i ri i posam, John Durham, deklaroi n raportin e tij prfundimtar javn e kaluar se FBI dhe DD nuk kishin dhe nuk kishin kurr prova se Trump komplotoi me Rusin pr t rrmbyer zgjedhjet 2016.

  Raporti i Durham nxjerr n pah disa realitete t dhimbshme, duke prfshir at q n kohn kur Rosenstein bri emrimin e Mueller n maj 2017, FBI kishte prdorur informator t fsheht pr t nxjerr deklarata shfajsuese nga dshmitart kryesor, prcaktoi se elementt kryesor t dosjes krkimore t opozits Trump t njohur si dosja Steele ishin ose e gabuar ose e paprovueshme dhe se fushata e Hillary Clinton ishte pas gjith narrativs.

  Posey tha pr Just the News javn e kaluar se prgjigja e DD ndaj tij n 2017 ishte e pasinqert dhe mashtruese dhe se agjencia duhet t'i kishte par me skepticizm shum m t madh akuzat pr marrveshje t fshehta t frymzuara nga Clinton prpara se t prshkallzohej pr t prmirsuar hetimin n nj avokat special si Mueller.

  "Nuk ka asnj prov pr asgj," tha Posey n nj intervist t fundit me podcastin "John Solomon Reports". "Ishte e pastr, e qllimshme, mashtruese, duke u prpjekur t keqdrejtojn Kongresin, ndrsa ata prpiqen t prishin disi presidentin."

  Rosenstein nuk iu prgjigj nj krkese pr koment kt fundjav n zyrn e tij ligjore. Por n dshmin e Kongresit disa vite m par ai mbrojti emrimin e Mueller, duke thn se ishte mnyra m e mir pr t prfunduar hetimin pasi Trump shkarkoi drejtorin e FBI-s James Comey dhe la n krye zvendsdrejtorin e athershm Andrew McCabe.

  "Un isha i shqetsuar se publiku nuk do t kishte besim n hetimin dhe se drejtori n detyr i FBI nuk ishte personi i duhur pr ta udhhequr at," shpjegoi ai n Komisionin Gjyqsor t Senatit. "Vendosa se caktimi i nj avokati special ishte mnyra m e mir pr t prfunduar hetimin n mnyr t prshtatshme dhe pr t nxitur besimin e publikut n prfundimet e tij."

  Brett Tolman, nj ish-avokat amerikan q shrbeu me Rosenstein, tha se episodi i ports s Rusis ishte pjes e nj dinamike shum m t madhe n t ciln institucionalistt e qeveris si Mueller, Comey dhe Rosenstein zgjeruan shtrirjen dhe fuqin e FBI-s dhe DOJ-s vetm pr ta par at. bumerang mbi popullin amerikan.

  Vetm javn e kaluar, nj dosje e re e gjykats FISA zbuloi se FBI kishte abuzuar me t njjtat kompetenca t mbikqyrjes pa leje mbi 278,000 her n nj vit t vetm.

  "Afrsisht 20 vjet m par, rreth viteve 2003-2004, dy individ shkuan n Capitol Hill dhe dshmuan para Kongresit duke lavdruar dhe lutur dhe lutur q Kongresi t zgjeronte fuqin e FBI-s dhe DOJ-s sipas Aktit Patriot dhe nn Aktin FISA." Tolman tha n emisionin televiziv "Vetm lajmet, pa zhurm".

  "Ata dy individ ishin Jim Comey dhe Robert Mueller. Tani, jo rastsisht, vite m von ata do t punonin dor pr dore prsa i prket operacionit q ne kemi dgjuar se tani po ekspozohej," tha gjithashtu ai.

  Tolman tha se emrimi i Muellerit nga Rosenstein rezultoi nga fakti se "presioni politik ishte kaq thelbsor duke pasur parasysh nivelin e respektit n at koh pr Muellerin dhe Comey. sht shum e vshtir pr njerzit t ngrihen n kmb dhe t thon n t vrtet, 'Hej, prit nj minut , a jemi t sigurt sepse ata i kishin dhn nj nderim t till Mueller dhe Comey ndr vite."

  Posey, i cili ka qen n Kongres pr shumicn e dy dekadave t fundit, tha se shqetsimi i tij sht se nuk ka pasur pasoja pr ata q ndrtuan pushtete kaq t mdha qeveritare ose abuzuan me to.

  “Kam par shum padrejtsi q kur jam ktu. "Ashtu si Rosenstein ktu tha se kishte t drejt ta bnte kt, se me sa duket kishte prova. Dhe ashtu si tha [Prfaqsuesi Demokrat] Schiff pa pushim: ka prova t qarta.

  “Epo nuk ka pasur asnj prgjegjsi, asnj pasoj pr asknd. Ju keni probleme serioze, serioze n Departamentin e Drejtsis dhe FBI. … Askush nuk ka psuar asnj pasoj. sht njsoj si nj kriz financiare. E dini, aksionert dshtojn dhe askush nuk mban prgjegjsi”.


  Burimi: JustTheNews

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Raporti i Durham: Hetimi i presidentit Trump nga FBI, nj komplot i administrats Obama ndaj ti

  Inteligjenca britanike e pa hetimin e marrveshjes s fsheht t FBI-s me Rusin aq absurd saq pushoi s ndihmuari

  Kshilltari Special John Durham publikoi raportin e tij prej 300+ faqesh javn e kaluar mbi origjinn e hetimit t marrveshjes Trump-Rusi

  Nga Ben Whedon

  Inteligjenca britanike shprehu skepticizm n lidhje me hetimin e FBI-s pr lidhjet e pretenduara t fushats s Donald Trump me Rusin n vitin 2016 dhe prfundimisht u b aq i shqetsuar sa ndrpreu bashkpunimin, sipas provave t bra publike n raportin e fundit t Prokurorit Special John Durham.

  Durham publikoi t hnn raportin e tij prej 300+ faqesh mbi origjinn e hetimit t marrveshjes Trump-Rusi, duke prfaqsuar kulmin e hetimeve shumvjeare. Ai raport kritikoi FBI-n pr ndjekjen e hetimit pa poseduar ndonj prov t rndsishme pr keqbrje.

  Zyrtart e inteligjencs n Mbretrin e Bashkuar me sa duket ndan vlersimin e Durham n t njjtn koh.

  Durham theksoi nj shkmbim midis nj zyrtari t inteligjencs dhe zyrs s atasheut ligjor t FBI-s n Londr (ALAT) n t ciln kjo e fundit tregoi shqetsime pr dobsin e provave, veanrisht pasi ato lidheshin me ish ndihmsit e fushats s Trump, George Papadopoulos dhe Carter Page.

  "Shoku, a po u tregojm atyre [Shrbimit Informativ Britanik-1] gjithka q dim, apo ka m shum pr kt?" ai pyeti "Agjenti Special i Mbikqyrjes-1". "Kjo sht gjithka q kemi... nuk mbajm asgj," ishte prgjigja, duke br q ALAT t kthente "Dreqin q sht e holl."

  Lega e FBI-s n Londr "vazhdoi t'i tregoj Divizionit t Inspektimit se n diskutimin e shtjes me nj zyrtar t lart t Shrbimit Informativ Britanik-I, zyrtari ishte hapur skeptik, tha se plani i FBI-s pr nj operacion nuk kishte kuptim dhe pyeti ALAT-in e Mbretris s Bashkuar- 1 pse FBI nuk shkoi thjesht te Papadopoulos dhe e pyeti at se far donin t dinin, nj ndjenj q UK ALA TI u tha hetuesve q ai ndante," shkroi ai.

  Shqetsimi i britanikve u prshkallzua gjat 2016 dhe 2017, dhe prfundimisht rezultoi n nj oficer t inteligjencs n Mbretrin e Bashkuar q refuzoi t ndihmonte m tej FBI-n, zbuloi raporti i Durham.

  "M von n vjeshtn e vitit 2016, UK ALAT-1 ishte n selin e FBI-s me disa nga homologt e tij t Shrbimit Informativ Britanik-I. Ndrsa atje, antart e ekipit Crossfire Hurricane luajtn regjistrimet audio/vizuale t CHS-1 t 20 gushtit. , 2016 takim me Carter Page”, ka shkruar Durham. "UK ALAT-1 tha se efekti n personelin e Shrbimit Informativ Britanik-I nuk ishte pozitiv pr shkak t mungess s ndonj prove q del nga biseda."

  "UK ALAT-1 i tha OIG se pas shikimit t videos, nj nga kolegt e tij britanik tha: "Pr hir t [shpjeguese], njeri. Ti ke kaluar shum telashe pr ta detyruar at t mos thot asgj", thuhet n raport.

  N kohn kur Robert Mueller u emrua kshilltar special pr t marr prsipr hetimin e FBI-s, inteligjenca britanike kishte mjaftuar.

  "N nj moment t mvonshm n koh, pasi ekipi i Kshillit Special t Mueller ishte n vend, UK ALAT-1 tha se "britaniant m n fund kishin mjaftuar" dhe n prgjigje t nj krkese pr ndihm "[nj person i Shrbimit Informativ Britanik-I. ] n thelb tha se nuk kishte asnj mnyr [shpjeguese] n ferr q ata do ta bnin at.'"

  Shefi n pension i inteligjencs s FBI-s, Kevin Brock, i tha Just the News javn e kaluar se Durham ekspozoi se sa shum hetimi i diskredituar i marrveshjes s fsheht t Rusis “prish vendin dhe dmtoi reputacionin e mir t FBI-s.

  “FBI n thelb u rrmbye nga nj grusht drejtuesish t lart q kishin nj axhend, t cilt nuk e plqenin Donald Trumpin dhe q prdorn fuqit e jashtzakonshme t FBI-s pr t nisur nj hetim kundr t gjitha politikave, kundr t gjitha udhzimeve ligjore dhe kufizimeve q do t parandalonin keqprdorimi i FBI-s”, tha Brock.

  Ish-shefi i stafit t Pentagonit, Kash Patel, i cili ndihmoi n zbardhjen e narrativs s marrveshjes s fsheht me Rusin si nj avokat i lart i Komitetit t Inteligjencs s Dhoms s Prfaqsuesve, tha se hetimi i prishur qartazi ka dmtuar reputacionin e Ameriks n skenn botrore.

  "Njerzit nuk mund t shikojn m nga Amerika dhe t jen si, si mund t instaloni nj sistem uniform t vetm t drejtsis," vuri n dukje Patel. "Dhe raporti i John Durham pohon se nga mnyra se si aleatt tan, aleati yn m i madh, Britania e Madhe, na pan dhe than, 'Prisni nj sekond, ju as nuk mund ta kryeni nj hetim si duhet. Ju lutemi na lini jasht tij. Ne nuk duam asgj pr t br me t."


  Burimi: JustTheNews

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-01-2023, 23:53
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2022, 16:26
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-02-2022, 01:16
 4. Basha e Mediu t ftuar n inagurimin e presidentit Trump
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-01-2017, 12:15
 5. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-05-2010, 23:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •